'Een bort dat wel geschildert is' 'Als ik eenmaal bezig ben kan ik niet meer stoppen' Cultuur Kunst Componist Philip Glass: het boegbeeld van de 'tegencultuur' Nieuwe toekomst oud muziekcentrum 'Cyrano' overleeft kritiek u Vragen over verdwenen veiling-geld DINSDAG 30 NOVEMBER 1993 CHEF ANNEMIEK RUYGROK. 071 -356472. PLV -CHEF JAN RIJSDAM. 071 -35647 Nederlandse Filmdagen schuldenvrij utrecht Het algemeen bestuur van de Nederlandse Filmdagen heeft het contract van festivaldirecteur Jacques van Heijningen verlengd met een nieuwe termijn van driejaar. Herman de Wit is benoemd tot programmeur van het festival. De organisatie van de Filmdagen is er door de versoberde 13de editie van afge lopen september in geslaagd om alle tekorten weg te werken. Voor het 14de festival streeft men er naar opnieuw een grote bioscoopzaal in gebruik te nemen voor première-voorstellingen. Het programma zal worden uitgebouwd met een buitenlandse sectie waarin uitsluitend films zullen worden vertoond die in ei gen land zijn bekroond met nationale filmprijzen. De organisa tie beoogt te komen tot een uilwisseling met andere landen, zo dat ook de met Gouden Kalveren bekroonde Nederlandse films elders in Europa vertoningen zullen krijgen. Bij Forum 45 arbeidsplaatsen weg enschede» Bij Forum in Enschede verdwijnen circa 45 banen na dat het opera- en muziekgezelschap is opgedeeld in zelfstandige organisaties voor de nationale reisopera en een oostelijk symfo nie-orkest. De inkrimping wordt uitgevoerd door zoveel moge lijk volledige arbeidsplaatsen te veranderen in parttime-functies. De opera gaat 60 arbeidsplaatsen omvatten. Het orkest zal uit 79 musici bestaan. Forum heeft dit gisteren bekendgemaakt. Aan de pijnlijke afslanking valt volgens bestuur en directie van Fo rum niet te ontkomen, omdat jaarlijks drie miljoen gulden min der beschikbaar is als gevolg van de rijksbezuiningen. Drie ex-Beatles komen bij elkaar mexicq-stadDe drie nog levende Beatles Paul McCartney. Rin- go Starr en George Harrison komen in januari bij elkaar voor een eerbetoon aan 'Yesterday'. Dat heeft Paul McCartney gezegd. De Beatles zullen in Londen gaan werken aan een documentaire, zei McCartney in Mexico-Stad, waar hij in het kader van zijn we- reldtoemee optrad. In de film. die naar de Beatles-song 'The Long and Winding Road' wordt genoemd, zullen de drie ex- Beatles samen musiceren en terugblikken op het verleden. De vierde Beatle, John Lennon, werd op 8 december 1980 in New York doodgeschoten. Paul McCartney: eerbetoon aan 'Yesterday'. Nederlandse majolica en Delfts aardewerk in Paleis Lange Voorhout 'Een bort dat wel geschil dert is'. In de titel van de tentoonstelling die wordt gehouden in het Museum Paleis Lange Voorhout zijn bewust twee spelfouten opgenomen. De tekst is af komstig van een bord uit de 17de eeuw. Het is de laatste regel van een zesre gelig tafelrijm dat het ge bruik van aardewerk pro pageert. Citaten, spreek woorden en gezegdes, veelal met een vermanen de ondertoon, kwamen, naast landschappen en stillevens, vaak voor op het Nederlands aardewerk dat internationale faam ver wierf onder de naam Delfts Blauw. den haag jan rusdam In het Haagse museum wordt de collectie van de Amsterdam mer E. van Drecht getoond, een uitzonderlijke en omvangrijke particuliere verzameling Neder landse majolica en Delfts aarde werk uit de periode 1550-1700. Deze vroege keramieknijver- heid, de oorspong van het Delfts Blauw, is lange tijd volko men genegeerd. Die geringe be langstelling heeft Van Drecht in de gelegenheid gesteld om, in de afgelopen 20 jaar, een enor me collectie aan te leggen. Hij had lange tijd vrij spel op de markt. De tentoonstelling, die een ruime keuze uit deze collectie omvat, geeft een vrij nauwkeu rig overzicht van de opkomst en bloei van de Nederlandse kera- mieknijverheid sinds de tweede helft van de 16de eeuw. Op het eerste gezicht lijkt een expositie die grotendeels uit borden be staat nogal saai. Maar dat valt reuze mee. Veel van de voor stellingen die op borden voor komen houden verband met al lerlei andere kunstuitingen uit die tijd. Hollandse schilderkunst en grafiek fungeerden als voor- Een bord met een afbeelding van een valkenier (Delfts aardewerk, circa 1640. Diameter: 19centimeter). foto»pr Borden met teksten, veelal met een vermanende ondertoon, waren heel gebruikelijk (Delfts aardewerk, circa 1650. Diameter: 21 centimeter). foto pr beeld. Om dat duidelijk te ma ken wordt de tentoonstelling begeleid door een mime keuze Nederlandse grafiek uit dezelfde periode. Decoratie De oorsprong van het Delfts aardewerk ligt in Italië waar al in het begin van de 15de eeuw een hoogwaardige keramiekin- dustrie bestond. In Nederland werd omstreeks die tijd alleen zeer eenvoudig aardewerk ver vaardigd: grove bruinrode bak sels overdekt met een loodhou dend glazuur, aangeduid als majolica. Pas toen in het begin van de 16de eeuw Italiaanse majolica- bakkers zich in de Zuidelijke Nederlanden vestigden ont stond daar een aardewerkin dustrie van betekenis. Naast een ver ontwikkelde tinglazuur- techniek introduceerden de im migranten ook typisch Italiaan se decoraties waardoor de pro- duktie zich nauwelijks onder scheidde van de Italiaanse voor beelden. Na enkele jaren ont stond er, onder invloed van de lokale smaak, een verbastering van stijl. Het Hollandse majolica-as- sortiment verbreedde zich na verloop van tijd ondermeer met de grootschalige produktie van tegels. Haarlem was de stad waar omstreeks 1600 de toon werd gezet voor deze nieuwe ontwikkelingen. Omstreeks 1650 werd die positie volledig door Delft overgenomen. Porselein De oprichting van de Verenigde Oostindische Compagnie (VOC), in 1602, bracht grote veranderingen in de aard van de beschilderingen met zich mee. Het toenmalige handels assortiment bestond groten deels uit specerijen maar de Hollandse koopmansgeest leid de ook tot het op grote schaal verschijnen van Chinese porse lein op de Nederlandse markt. De tentoonstelling laat zien hoe de Nederlanders aanvankelijk De PvdA wil dat een onderzoek wordt ingesteld naar de handel en wandel van de stichting Am sterdam Society for Aids Prevention (Asap). Deze stichting organiseerde vorig jaar een kunstveiling waarvan de opbrengst (360.000 gulden) bestemd was voor het maken van films over de gevaren Concert voor het Amsterdamse grachtengordelcircuit RECENSIE» Rob van der Hilst Concert: Philip Class solo. Gehoord: 28/11Muziektheater. Amsterdam, Slobbertruien waren er in over vloed. Punkers ook. Evenals he ren in gladde effectenbeurskos tuums en dames gestoken in geraffineerd-eenvoudige man telpakjes waarvan je meteen weel: die moeten onbetaalbaar zijn. Gewoon een avondje on- der-elkaar dus daar in het Mu ziektheater: het spraakmakende deel van het Amsterdamse grachtengordelcircuit heeft ook recht op zijn privé-uitjes. Aanleiding van het bijeenko men in de Stopera was het op treden van de Amerikaanse componist Philip Glass. Nu eens niet met zijn eigen ensem ble, maar in zijn eentje, als pia nist in eigen werk. Glass is aller eerst een typisch Amerikaanse componist, een eclecticus. Als beginnend jongeling verzamel de hij links en rechts wat los- en vastzit in de westerse klassieke muziek. Door kennismaking met traditionele Indiase muziek en ontmoetingen met de eertij ds razend populaire musicus Ravi Shan kar, begon Glass een onmiskenbaar eigen muziektaal te ontwikkelen. Met opera's als 'Einstein on the Beach' (uit 1976; een mijl paal in de ontwikkeling van de 20e-eeuwse opera) en muziek bij enkele spectaculaire films werd Glass vanaf die tijd het muzikale boegbeeld van de in ternationale 'tegencultuur', een cultfiguur dus. Deze beweging, voornamelijk in Westeuropa en Amerika, stel de zich teweer tegen de gevol gen van overbevolking, over-in- dustralisatie en schending en vervreemding van de natuur. Vandaar de voorkeur voor In diase (religieuze) muziek, met zijn sterk repeterende toonka- rakterjstieken. En vandaar ook een uitverkocht Muziektheater gisteravond. Want wie wilde niet eens in de fysieke nabijheid De Amerikaanse componist Philip Glass aan de vleugel tijdens de soundcheck in het Amsterdamse Muziektheater. foto anp verkeren van de Amerikaanse muziekgoeroe. Wat de luisteraars in het Mu ziektheater over zich uitgestort kregen, was een waterval van enkele uren van voornamelijk gebroken drieklanken, eenvou dige akkoordverbinding, met slechts aanzetten tot melodie vorming. Het overgrote deel van de muziekstukken waren klavie ruittreksels van composities die voor oorspronkelijk theaterpro- dukties, films, poëzievoordrach- ten of religieuze bijeenkomsten waren bedoeld. Slechts één compositie was origineel, de Fi ve Metamorphoses uit 1988, maar ook hier gold: veel van hetzelfde. Het maakte de concertbezoe kers allemaal geen barst uit: ook al zou Glass de muziek ter plek ke verzonnen hebben - zijn compositiemethode is nu een maal sterk improvisatorisch van karakter - het publiek lustte er wel pap van. En alle bewerkin gen klonken eigenlijk allemaal eender. Zoals tegenstanders van An ton Bruckner ooit beweerd heb ben dat die in zijn leven rqaar één symfonie heeft geschreven, in elf afleveringen - onzin na tuurlijk -, zo vielen er bij Glass met de beste wil van de wereld geen echte verschillen te onder scheiden tussen de gespeelde stukken. Dodelijk voor een con cert, want verveling is dan de prijs. Maar onder de Glass-gan- gers in het Muziektheater viel een sfeer te bespeuren van we- want-more. Géén concert dus, maar een religieuze happening, maar wel met het loket als toe gangspoort! Moet kunnen. 'Gaudeamusvoortaan 'Walter Maas Huis bilthoven gpd Het huis 'Gaudeamus' aan de Gerard Doulaan in Bilthoven, wordt omgedoopt: het zal voortaan 'Walter Maas Huis' heten en zal opnieuw een rol gaan vervullen in de Neder landse kunst en cultuur. Gau deamus is heilige grond in Ne derland, althans voor klassieke muziekliefhebbers. Hier werd, als nergens anders in ons land zo opvallend, echt muziekge schiedenis gemaakt. In Gaudeamus woonde en werkte van begin af aan een van de belangrijkste compo nisten van de Nederlandse ro mantiek: Julius Röntgen (1855-1932), vriend en zeer ge respecteerd collega van Brahms en Grieg en schepper van een oeuvre van 600 hoogwaardige composities. Röntgen's muziek is echter ge heel uit het zicht geraakt. Ben 'normaal' gevolg van het 'klas sieke' gebrek aan kennis, in zicht en (dus) belangstelling in de eigen Nederlandse muziek en componisten. In 1940 werd Gaudeamus domicilie van de vermogende Joods-Duitse textielhandelaar Walter Maas (vorig jaar op 83- jarige leeftijd overleden). Maas, die in 1933 naar Neder land was gevlucht, overleefde de oorlog. Hij moest in 1941 wel onderduiken, waarvan en kele maanden op de vliering van zijn eigen huis. Na 1945 bestemde hij Gau deamus tot centrum van mu- ziekvernieuwing in Nederland. Het was Maas' uiting van dankbaarheid voor het asiel dat Nederland hem had gebo den. De wereldwijd bekend geworden 'Stichting Gau deamus' werd werk- en ont moetingsplaats van vele geta lenteerde jonge componisten, ook buitenlandse. Karlheinz Stockhausen, Ton de Leeuw, Pierre Boulez, Peter Schat, Lu ciano Berio: al deze inmiddels wereldberoemde componisten vonden in Bilthoven begrip, gastvrijheid en inspiratie voor hun hemelbestormende ver- Gaudeamus na zijn dood een rol zou blijven spelen in kunst zinnig Nederland. Enkele jaren geleden werd een aparte stich ting opgericht, de Maas- Nathan stichting (genoemd naar de ouders van Walter Maas), en het lag in Maas' be doelingen om de eigendoms rechten als ook een belangrij ke deel van zijn financiële be zittingen naar de nieuwe stichting over te hevelen. Dit werd doorkruist door zijn overwachte overlijden. De kans dat Gaudeamus verkocht zou worden, was niet denk beeldig, vreesde de Maas- Nathan stichting. Maas' erfgenamen wilden echter het huis als 'buiten plaats voor kunst en cultuur' behouden. De Maas-Nathan- stichting werd de kans gebo den om in drie jaar zijn verhe ven doelstellingen, als ook de exploitatie van het gebouw, van de grond te krijgen. In het omgedoopte 'Walter Maas Huis' zullen vanaf volgend jaar muzikale en andere avondpro gramma's worden gehouden, in nauwe samenwerking met NCRV en Vpro (radio en tele visie). Daarnaast staan conferen ties en studiedagen op het programma. Er is sprake van het 'cultuurdebat op gang houden' buiten de gangbare kanalen. Componisten die een tijdje in stilte willen werken, kunnen er terecht, als ook ook scholen en muziekscholen. De start van het Walter Maas Huis is financieel mogelijk gemaakt door o.a. WVC, provide en stad Utrecht, gemeente De Bilt, conservatoria en andere culturele instellingen. Hier door kan het huis hoopvol een derde fase ingaan. het Chinees porselein imiteer den. Verbeteringen van het pro- duktieproces gaven het aarde werk zelfs zo'n ander aanzien dat het de naam 'Hollants por- celeyn' kreeg, ofschoon het na tuurlijk geen 'porceleyn' was. Uiteindelijk zouden ook de Chi nese en Europese stijlen zich weer vermengen. Pas geleidelijk aan slaagden Nederlandse pottenbakkers er in hun produkt een eigen karak ter te geven. Het aantal decora- tievormen nam sterk toe. De voorstellingen op schotels, bor den, potten en kannen zijn veelal in dezelfde categorieën onder te brengen als de schil der- en prentkunst van die tijd. Zo kunnen we op het aardewerk historietaferelen (vooral bijbelse voorstellingen), stillevens, land schappen, pastorales, al dan niet geïllustreerde spreuken en (pseudo-)heraldiek onderschei den. Alleen portretten ontbra ken vrijwel geheel. Tot de abso lute hoogtepunten van de Ne derlandse majolicaproduktie behoren de monumentale scho tels, borden en papkommen met het granaatappeldecor, waarvan enkele fraaie exempla ren op de tentoonstelling te zien zijn. Naarmate de blauwwitte be schilderingen van het Delftse aardewerk de overhand kregen nam ook de virtuositeit in de beschilderingen toe. Vooral de landschapsbordjes vormen in artistiek opzicht een hoogte punt. Daardoor ontstond uit eindelijk een zeer oorspronke lijk Nederlands produkt dat zich, tot op de dag van vandaag, een eigen markt wist te verove ren. 'Een bort dat wel geschildert is'. Majolica en Delfts aarde werk, t/m 30 januari in het Museum Paleis Lange Voor hout. Di. t/m zo. 11.00-17.00 uur. Bij de tentoonstelling is een catalogus verschenen waarin alle 225 stukken zijn afgebeeld. Verkoopprijs tijdens de expositie f 135,- (daarna f 185,-). iel aalsmeer gpd De Nederlandse musical 'Cyrano' lijkt Broadway té overleven. Óndanks de slech te kritieken, die sinds de pre mière van vorige week zon dag zijn verschenen, gaat def>tH kaartverkoop nog altijd goed, Net als vóór de première zijn ir< de kaarten voor 'Cyrano' vrij- in wel dagelijks uitverkocht. De >k kaartverkoop is sinds de pre- e\ mière vervijfvoudigd. „Het publiek reageert on-ui verminderd enthousiast, on-iej stuimiger zelfs dan bij de première toen er nogal wal Nederlanders in de zaal za ten", aldus een woordvoer der van producent Van der Ende. De negatieve kritieker zijn bij de spelers niettemin hard aangekomen. Joop var den Ende heeft hen met eer toespraak een hart onder d^at riem gestoken. „De eerstr |t, voorstelling na de première verliep dan ook vrij emotio neel." De slechte kritieken worjo den bij Van den Ende ver klaard uit de 'traditie' die wip dat niet-Amerikaanse BroadPg way-shows moeten rekenerj'^ op slechte recensies. AlMr' grote hits van Europese oor!)" sprong hebben daar eei|n slechte pers, met 'Cats' alp het duidelijkst sprekende voorbeeld. Een van de critic[r schreef zonder meer dat hel* kleine Nederland vooralsnog het Amerikaanse musical™ maken nog niet voorbij wajpj gestreefd. jg De show staat nu op dbe rails en loopt. Het publiek] wordt opnieu\$ benaderd middels een rèclame-cam. pagne via pers, radio en teleK visie. De resultaten daarvat zijn te meten over een weeF of twee. De NOS brengt vanavond een documentaire over dL manier waarop 'Cyrano' of1 Broadway' is gerealiseerd3 Nederland 3. 21.02 uur. L den haag»gpd van aids. Filmer en voormalig Asap-voorzitter Olaf Smit zou zes films maken, waarvoor hij een bedrag van 450.000 gulden nodig had. Tot op he den is nog geen film gemaakt. Asap en filmer Smit zijn nog steeds bezig fondsen te werven voor de films. „Het materiaal voor de films is er wel", verdedigt Smit zich, „maar het geld om het af te werken, is er nog niet". foto» jan hol\j Clemens Wisse: „Een schrijver is een eenzaam figuur, een solist." Hobbyschrijver Clemens Wisse gaat gewoon door alphen aan den run» peter te lintel hekkert 'De scheve', een invalide, ver minkte man in een boerendorp. Zijn leven lang opgezadeld met een vreselijke handicap, waar door hij een verbitterd mens ge worden is. Nu loopt hij ook nog zijn erfenis mis, omdat zijn va der hem niet in staat acht de boerderij over te nemen. Die ziet veel meer zitten in de ge zonde schoonzoon Wim. Een scherp conflict dreigt, als 'de scheve' zijn erfrecht niet wil op geven. Dit zijn in het kort de ingredi ënten van de derde 'boerenro man' van de 58-jarige Alphe- naar Clemens Wisse. De hobby schrijver, in het dagelijks leven manager voorlichting en com municatie bij een grote verfpro- ducent, is zelf opgegroeid op het platteland in Oud Ade. Na zijn debuut 'De Vlierhoeve' uit 1990 en 'Onheil in de Veen- streek' komt hij nu met 'Het erf recht van de scheve'. Verzonnen Ook in dit boek geen autobio- grafisme. „Nou ja, een beetje misschien", zegt Wisse. „De ge beurtenissen zijn absoluut ver zonnen, maar de sfeertekenin gen van de omgeving en de ge bruiken op het platteland van 50 jaar geleden komen uit mijn herinneringen voort. Om dat te beschrijven moet ik een plaatje voor me zien, de gierlucht rui ken. In zoverre heeft het iets met mij te maken." De oplage van de roman ligt op 3000 stuks, dat is ongeveer evenveel als bij de andere publi- katies. Daarvan gaan er volgens Wisse veel naar de bibliotheek. „Hier in Alphen hebben ze er ..een stuk of zeven. Die zijn vaak uitgeleènd, wat ik uiteraard erg prettig vind. Zelf lees ik name lijk ook vrij veel, zo'n twee a drie boeken per week. Dan is het erg duur als je die allemaal moet kopen." Onlangs verscheen een groot- letteruitgave van 'De Vlierhoe ve', waarop de auteur tamelijk trots is. Met een tevreden glim lach laat hij het dikke 'koeielet- tersboek' zien. Ook liggen er al weer twee scripts van nieuwe bundels bij de uitgever. „Ja, ik ga gewoon door", zegt Wisse. „Het liefst zou ik naar een hotel gaan en alleen maar schrijven. Maar met mijn vrouw heb ik een aantal goede afspraken ge maakt. want als ik eenmaal be zig ben kan ik niet meer stop pen." „Een schrijver is een eenzal figuur, een solist", vervolgt j „Ik krijg niet dagelijks menj aan de telefoon, die me veij len dat ze mijn verhalen mi vinden. Dat gebeurt soms. j reacties die ik dan krijg j vaak eenduidend: 'makkelijl] lezen, in één adem uit', soort dingen. Dat vat ik als i compliment op, het betek dat mijn werk de lezers boeit Ondanks het plezier dat V se beleeft aan het opteke) van het plattelandsleven, h hij er wel eens aan gedacht op een ander genre over stappen. „Kinderboeken, lijkt me wel wat. Ik heb ook eens een verhaaltje geschre1 maar daar is niets mee beurd." Hij toont een stap< A-4tjes. Op het bovenste blai staat 'Het gebroken toversti (1983)'. Het contract dat de Alj naar met de uitgever heeft, p hem veel ruimte. „Ik heb concessies hoeven doen er houdelijk verandert er we aan mijn verhalen. Da; komt, dat ik ook geen zin om iets in opdracht te schrij Het moet gewoon gaan ove dingen die ik fijn vind. Op manier kan ik nog een jat dertig mee."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18