Gewelddadige video niet taboe Honderd agenten extra of straat in 'overval-maand' Randstad Tevredenheid over inchecken in trein' STANDAARD MET ECHO DINSDAG 30 NOVEMBER 1993 Vicleotheekhouders nemen Child's Play niet uit handel Videotheek-eigenaren in de Leidse regio peinzen er niet over om de video Child's Play 3 uit de handel te nemen. Net als een des kundige van de Leidse uni versiteit denken zij niet dat alleen al het kijken naar films met veel geweld kin deren aanzetten tot ge welddadige acties. REGIO ANNET VAN AARSEN Regionale videotheekhouders redeneneren daarmee anders dan hun collega's in Engeland die de film massaal uit de schappen halen, nu blijkt dat de twee 11-jarige jongens die vori ge week terecht stonden voor de moord op de 2-jarige James Bulger, de avond voor hun daad naar de film over de moordlus tige pop Chuchy keken. De eigenaren in Leiden en omgeving geloven er niet in dat de film de enige aanleiding is geweest voor de twee jongens om de peuter te vermoorden. „Bovendien kunnen we, als we Child's Play uit de schappen moeten halen, bijna de hele zaak wel leeghalen. Er zijn veel engere films dan de Child's Play-serie", is een veelgehoorde reactie. Deskundigen denken er ei genlijk precies hetzelfde over. Volgens Dr. M. Vooys, werk zaam bij de sectie Kind Media aan de Leidse universiteit, heeft alleen het zien van films niet tot gevolg dat kinderen geweld gaan gebruiken. „Alle onderzoe ken wijzen in de richting dat meerdere factoren een rol spe len. Wat mij betreft is de be langrijkste factor het gezin waarin kinderen opgroeien. Als ouders kritische kanttekeningen zetten bij geweld in films, wor den kinderen er veel minder snel door beïnvloed. Die twee Engelse jongetjes kwamen uit een gewelddadige omgeving, daar was al wat mee. Volgens mij is hier het zien van de film niet de aanleiding, maar mis schien wel de druppel geweest." Bij videotheek Cinerent aan het Katwijkse Hoornesplein be kijken de medewerkers alle nieuwe video's eerst zelf voor- Dr. Vooys: „Alleen het zien van films heeft niet tot gevolg dat kinderen geweld gaan nadoen." dat ze verhuurd worden. En soms komt het dan voor dat de film een stempel krijgt voor 'bo ven de achttien jaar'. Bij de Child's Play-serie werd echter vastgehouden aan de reguliere filmkeuring. Voor boven de zes tien jaar, staat er op de doos. Medewerkster I. Wouterse: „Er zijn films waarbij vergele ken Child's Play kinderspel is. Bent u bekend met de docu mentaire-serie Faces of Death? Dat zijn films waarin men kan zien hoe mensen aan hun dood komen. Nou, daar zitten een paar afleveringen tussen... Child's Play 3 heb ik zelf gezien, die valt wat dat betreft wel mee. En als je er van uit gaat dat kin deren alles kopiëren wat ze zien in een film of op tv, dan kunnen we bijna alles uit de schappen halen. Dan is zelfs Home Alone, waarin een jongetje inbrekers te lijf gaat met een strijkijzer, te veel. En Home Alone wordt ver huurd als kinderfilm." Behalve het gezin waarin kin deren leven, zijn er meer facto ren waardoor kinderen beïn vloed kunnen worden. ..Ook de aard van het kind speelt mee", zegt Vooys. „Agressieve kinde ren worden sneller beïnvloed door geweld in films dan niet agressieve kinderen." Het uit de handel nemen van video's en films is iets waarmee volgens Vooys met grote voor zichtigheid moet worden omge sprongen. „Als je films gaat ver bieden, zullen ze ondergronds verkrijgbaar blijven", zegt hij. „Ik zie meer in een grotere rol van de filmkeuring. Die zou meer informatie moeten geven, meer voorlichting over de effec ten die de betreffende film mo gelijk kan hebben." Bij Videoworld aan de Ma- resingel in Leiden blijft Child's Play, net als bij Cinerent, ge woon in de handel. „We zijn CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -356439. PLV -CHEF MEINDERT VAN DER KAAIJ. 071 -35< AMSTERDAM tijdens het experiment nauwelijks probleij voorgedaan. Wel is gebleken dat er meer mo lijkheden moeten komen om in de trein iijei checken. pr De speciale service is één van de activite t< waarmee de drie bedrijven het gebruik vanet trein als vervoermiddel van en naar de luchfet ven willen verhogen van 26 procent nu, naaiet procent rond het jaar 2000. Dat streven pasjtr het kader van het Plan van Aanpak Schiphol Omgeving (PASO). (té Het experiment waarbij luchtreizigers gedurende een half jaar alvast konden inchecken in de trein, is naar tevredenheid verlopen. Een kleine 1.000 passagiers hebben gebruik gemaakt van de moge lijkheid om lange rijen op Schiphol te mijden, en bleken enthousiast over de Schiphol Rail Service. Dat hebben de initiatiefnemers KLM, de lucht haven Schiphol en de Nederlandse Spoorwegen gisteren meegedeeld. Volgens de drie hebben zich Amsterdamse politie waarschuwt rovers m AMSTERDAM De Amsterdamse politie is een nieuwe 'preventie ve' tactiek begonnen tegen de decemberpiek in overvallen en berovingen. Zeventig beruchte ro vers hebben een waarschuwing met de post ont vangen. Anderen kregen bezoek van rechercheurs op vaste ontmoetingsplaatsen van straatcrimine len en werden uitgënodigd om op het bureau te komen voor een gesprek. In de brief schrijft het korps dat 'we ervan uit gaan dat U uw medewerking verleent aan de be strijding van roof. De politie hoopt op die manier de straatcriminelen erop te attenderen dat ze in de gaten worden gehouden, zodat ze minder snel nieuwe overvallen plegen. December is vanwege de hoge omzetten en drukte in winkelcentra een absolute topmaand wat overvallen en berovingen betreft: vorig jaar werden in Amsterdam in vier weken tijd pl mensen op straat beroofd en 66 overvallen ki pleegd. Met ingang van deze week zijn daanu 100 agenten extra vrijgemaakt voor de straatkc minaliteit, die in uniform en in burger survept ren in winkelcentra en op trein- en busstationsbi: De actie wordt gecoördineerd door het Rar bijstandsteam van het Amsterdamse korps, br drie jaar geleden is opgericht om een halt tofa roepen aan de scherp gestegen aantallen beropr gen en overvallen op straat, in winkels, horecaje legenheden, postkantoren en banken. kr Overigens is het aantal overvallen dat bij de en litie is aangegeven het afgelopen jaar lichter daald: tot en met 28 november 4073 berovinfij op straat, tegen 4270 in dezelfde periode er 1992, en 465 overvallen, tegen 469 een jaar eerp i Het geweld, vooral door het gebruik van vuurfu steekwapens, neemt wel sterk toe. pc ARCHIEFFOTO HENK BOUWMAN hier niet zo als in Engeland", zegt medewerker Ruud. „Child's Play blijft gewoon te huur. Hij loopt hartstikke goed. Bovendien, er zijn zoveel enge films, gruwelfilms. En mensen die tot een dergelijke daad ko men, daar zit sowieso een steekje aan los. Die doen zoiets niet alleen omdat ze een film hebben gezien." Toch, zegt Ruud, zou hij kin deren niet naar Child's Play la ten kijken. „Het is best eng, de ze film. Ik heb zelf geen kinde ren maar als ik ze had, zou ik ze niet onder een bepaalde leeftijd laten kijken." Elektronische hasjhond blaft ook in haven ROTTERDAM De douane gaat in de Rotter damse haven gebruik maken van de diensten van een elek tronische hasjhond. Dat is een mobiel röntgen-apparaat dat ook in staat is organische stof fen, bijvoorbeeld verdovende middelen, te herkennen. De douane krijgt in de eerste helft van komend jaar de beschik king over twee van dergelijke apparaten die vooral zullen worden gebruikt in de havens van Rotterdam en Antwerpen. Eind vorige week is zo'n elek tronisch hasjhond op Schiphol 'in dienst gesteld'. Bij PTT Post in Rotterdam controleert een soortgelijk apparaat al enige tijd de zeepakketpost, bij PTT Post in Amsterdam wordt alle lucht- pakketpost al doorgelicht. Helft Amsterdammers steun! uitbreidingsplannen Schiphc SCHIPHOL RICHARD MOOYMAN Inwoners van Amsterdam zijn verdeeld over de groei van de luchthaven Schiphol. Uit een in opdracht van Radio Noord-Hol land uitgevoerde opiniepeiling blijkt dat 47 procent van de Am sterdammers de ambitieuze groeiplannen van Schiphol steunt. Veertig procent van de ondervraagden zei echter te kie zen voor een beperkte groei. Uit het onderzoek blijkt dat Amsterdammers veiligheid en milieu het zwaarste willen laten wegen bij de besluitvorming over de uitbreiding van Schip hol, aldus Radio Noord-Hol land. Economische belangen komen pas op de derde plaats. De helft van de ondervraag den vindt dat er bij de groei plannen te weinig aandsr wordt besteed aan de inilieual pecten, 39 procent zei datzeia over de veiligheidsrisico's, bi In een reactie op de opini peiling verklaarde de Amgjr damse wethouder Jonker (ar nomische zaken) dat een p langrijke beslissing als de |t breiding van Schiphol 'zpi door tweederde van de bepi king gedragen zou moeten \to den'. Toch vindt de wethouder de Amsterdammers de lijn sj- nen van de stuurgroep dit Schipholplannen heeft o[ steld. Uitgangspunt daarbi dat de uitbreiding van Schij niet mag leiden tot een slechtering van het milieu ii omgeving van de luchthavei OPEL INTRODUCEERT DE NIEUWE COMBO Die echo in de laadruimte van de Opel Combo kunt u overigens slechts eenmaal horen... het moment waarop u de Combo aanschaft. De kans dat u 'm daarna nog eens hoort is te verwaarlozen, want met een laadvolume van 3130 liter is de kans dat u 'leeg' rondrijdt zeer klein. En daarmee is de Combo echt uniek in z'n klasse. De grootste kleinste, noemen we 'm vol trots. Nu is zo'n groot laadvolume natuurlijk heel mooi, maar het gaat er vooral om dat u uw lading gemakkelijk in de Combo krijgt. En er weer uit. Daartoe hebben de Opel-ingenieurs een constructie bedacht die het mogelijk maakt de achterdeuren in een hoek van 90° of 180° te openen, gecombineerd met een laadvloer die prima geschikt is voor Europallets. Dat bij dit zeer doordachte ontwerp ook de chauffeur niet vergeten is, bewijzen de ongekende opbergmogelijkheden en het veelgeroemde Opel-veiligheidspakket. Een eerste reactie over het rijgedrag van de Combo: 'Hij rijdt als een luxe personenwagen. Je zou bijna vergeten dat je 500 kilo achterin hebt liggen.' Wat kun nen we daar nog aan toevoegen? Wellicht het feit dat deze Combo ook na 1 januari z'n grijze kenteken behoudt! De Opel Combo. De grootste kleinste. .-ö.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16