Vrij baan voor wegenbouwer Nog geen duidelijkheid over sanering Handelsweg Jannes Vos mag puinstort niet afdekken met asfalt Alkemade helpt bewoners Grundel 'Schuilhut bij Grashof is illegaal' Rijn- en Veenstreek redeputeerde Wolf zwijgt og over Grote Polder Zoeterwoude wil eigen benzinetank NSDAG 30 NOVEMBER 1993 chef cert visser. 071-356430. plv -chef janet van dijk. 071-356413 )prie auto's opengebroken tpNwouDE» Een cd-speler en twee autoradio's zijn in de nacht pn zondag op maandag gestolen uit personenauto's in Koude- erk en Hazerswoude-Rijndijk. De auto's stonden geparkeerd in et Hélène Swarthplantsoen in Hazerswoude en in De Tas en Deel in Koudekerk. In alle gevallen werd de auto opengebro- Jransman schrikt van aquaduct wetering» Een 26-jarige Naaldwijker is gistermiddag met letsel overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis acj|i Leiden. De man was betrokken bij een ongeval op de rijksweg 14 (Rotterdam-Amsterdam) ter hoogte van het aquaduct. Een [7-jarige chauffeur van een Franse vrachtwagen schrok van het (quaduct omdat hij dacht dat zijn er niet onderdoor kon. Hij èmde uit alle macht. Twee achter hem rijdende personenauto's npmden eveneens en stuurden hun voertuig naar de linkerbaan, be achterste auto - met daarin de Naaldwijker - raakte de vang- I jül en botste vervolgens op een personenauto, die werd be- niurd door een 36-jarige man uit Spijkenisse. Deze bleef onge- erd. adi ting met zeven diamanten weg vammerdam Uit een woning aan de Swadenburgerdam in ivammerdam is het afgelopen weekeinde een witgouden ring zeven diamanten gestolen. Het sieraad heeft een waarde enjan 5000 gulden. De inbrekers kwamen binnen door het keu- urrjenraam met een schroevendraaier open te breken. t iUphenaar botst tegen auto lphen aan den run» Een 23-jarige Alphenaar is gistermorgen ge rond toen hij met zijn auto botste tegen een geparkeerde wagen »p de Emmalaan in zijn woonplaats. De man verloor volgens de olitie de macht over het stuur. Hij is met verwondingen aan orst en gezicht overgebracht naar het Rijnoordziekenhuis. itereo-apparatuur gestolen lphen aan den rijn» Uit een woning aan de Korenbloemweg in lphen zijn het afgelopen weekeinde een televisie, een stereo- '-■ombinatie en 50 cd's gestolen. De inbrekers kwamen binnen oor aan de achterkant van het huis een raam te forceren. jjvft HAAG/ZOETERWOUDE Motie tegen 'herenakkoord' gemeente Alkemade weggestemd Wegenbouwer Versluys uit Bodegraven mag de straten in Alkemade in ieder geval tot 1999 onderhouden. Een mo tie van de PvdA om het 'herenakkoordtussen de ge meente en de wegenbouwer voortijdig te beëindigen, werd gisteravond tijdens de raadsvergadering wegge stemd met tien tegen vier stemmen. De PvdA kreeg al leen steun van GroenLinks. alkemade marieta kroft Een tweede motie van de PvdA, om de raad alsnog te dwingen een uitspraak te ontlokken over het beleid van het college, werd eveneens afgewezen. ,,Als de raad vindt dat Versluys de we gen moet blijven onderhouden, dan moet ze het beleid van B en W ook maar bekrachtigen", lichtte PvdA'er F. Schoonder- woerd zijn 'motie van goedkeu ring' toe. De motie werd echter niet se rieus genomen. „Een ludieke inbreng van de PvdA met een cynische en sarcastische onder toon", reageerde WD-fractie- voorzitter H. van Duijkeren. „Aan de franjes van de PvdA hebben wij geen behoefte." Ook het college had geen behoefte aan steun van de raad, liet bur gemeester A. Meerburg weten. „Het wegenonderhoud is een college-aangelegenheid. De raad hoeft ons helemaal niet te steunen en te zeggen hoe het moet." De motie werd unaniem ver worpen. Ook de PvdA stemde tegen. Asfalt Alkemade sloot in 1982 een meerjarig contract met de Bo- degraafse wegenbouwer toen zich problemen voordeden met het asfalt op de kruising van de Wethouder W. Nugteren: „De kwaliteit staat voorop." archieffoto wim dijkman Alkemadelaan en de Sotaweg. De slappe veengrond bleek daarvan de oorzaak. In ruil voor de toezegging de komende tierf jaar het wegenonderhoud in Alkemade te mogen doen, knapte Versluys de kruising op eigen kosten op. Dezelfde pro blemen deden zich voor in 1990. Het contract werd toen verlengd met negen jaar en Ver sluys knapte de kruising ander maal op. De PvdA is fel gekant tegen de afspraak dat de wegenbouwer ieder jaar zich als enige mag in schrijven voor het wegenonder houd. De gemeente geeft ton nen weg omdat de concurrentie met andere wegenbouwers ont breekt, aldus de sociaal-demo craten. Bovendien hebben B en W dit akkoord achter de rug van de raad om gesloten, beweerde Schoonderwoerd gisteravond. Uit het dossier over deze zaak, dat hij de afgelopen weken heeft bestudeerd, blijkt volgens hem ook dat het aanvragen van extra geld aan de raad voor ex tra onderhoud opzettelijk is ver meden. „We zijn echt niet van plan om Zwarte Pieten aan wie dan ook te verstrekken", be toogde het PvdA-raadslid. .An derzijds mag niet de schijn wor den gewekt dat Alkemade een Sinterklaasrol vervult. Voorlichting Meerburg gaf toe dat het college meer voorlichting aan de raad had moeten geven. „Achteraf betreur ik dat." Maar, bena drukte hij, de gemeenteraad is niet opzettelijk buiten deze zaak gehouden. „We hadden e'en budget voor de wegen en daar wilden we gewoon binnen blij ven", aldus Meerburg. De beschuldingen van de PvdA wezen hij en ook de wet houders L. Beelen (WD/financien) en W. Nugte ren (CDA/openbare werken) volledig van de hand. Volgens de burgemeester betaalt Alke made nooit de laagste prijs, maar ook nooit de hoogste." Nugteren zei dat de laagste prijs lang niet altijd de beste prijs be tekenen. „De kwaliteit staat voorop. Versluys is een gere nommeerd bedri j f. Hoge mast op ITC-terrein HAZERSWOUDE-DORP De PTT gaat een 53 meter hoge antennemast bouwen op het terrein van het Inter national Trade Centre (ITC) in Hazerswoude-Dorp. De mast wordt het hoogste punt van een station voor mobiele telecommunicatie. Het steeds intensievere ge bruik van draadloze tele foons maakt het noodzake lijk dat het aantal basissta tions in Nederland wordt uitgebreid van 300 naar 700. De gemeente Rijnwou- de is van plan de bouw van de toren op het ITC-tfrrein toe te staan. De bouw is weliswaar in strijd met de bestemming van het agra risch bedrijfsterrein, maar de bedrijven zullen wel het meest profiteren van een goed draadloos telefoonnet, aldus de gemeente. Een woordvoerder van de ge meente kon nog niet zeg gen Voor wanneer de bouw van de mast gepland staat. ALPHEN AAN DEN RUN lipNICA WESSELING 1 2 deputeerde J. Wolf die ver- po twoordelijk is voor de wo- ,gr(igbouw in de provincie wil :ht niet uitlaten over mogelij- bebouwing van de Grote Pol- in Zoeterwoude. PvdA'er 3lf blijft bij zijn standpunt dat egkamp Valkenburg als eerste aanmerking komt voor de en] uw van enkele duizenden pningen. Over de situatie die tstaat als het vliegveld niet irdt bebouwd, wil hij zich nog it uitlaten. Aldus reageert olf op de uitlatingen van on- r anderen zijn partijgenoot J. van der Vlist (als provinciebe stuurder onder meer verant woordelijk voor milieuzaken) die wel dégelijk rekening houdt met- huizenbouw in de Grote Polder in Zoeterwoude. Van der Vlist maakte in een uitzending van de lokale radio van Alkemade duidelijk dat wat hem betreft de Grote Polder, het gebied tussen Zoe- terwoude-Dorp en -Rijndijk, voor woningbouw kan worden gebruikt. Hij staat daarin niet alleen; ook de Leidse wethouder Van Rij lonkt naar de polder. Zoeterwoude wil de polder groen houden. De gemeente Alphen weet nog niet of ze de boete van 45.000 gulden gaat betalen voor de ver vuiling van een terrein aan de Handelsweg. Pas over een klei ne drie maanden zal duidelijk zijn of de gemeente akkoord gaat met een schikking, of een proces afwacht. De gemeente staat nog in du- bio omdat het betalen van de boete in zekere zin neerkomt op een schuldbekentenis, die de gemeente de nodige negatieve publiciteit oplevert. Maar als de gemeente een proces verliest, dan is de deuk in het imago nog groter en kost het bovendien meer geld. Het Alphense bedrijf Biester- feld stortte in 1986 met mede weten van gemeente-ambtena ren vervuilde grond op een ter rein aan de Handelsweg. De ambtenaren wilden experimen teren met 'land farming'. Door de grond regelmatig te luchten en te keren zou de vervuiling op biologische wijze worden afge broken. Het gemeentebestuur was niet op de hoogte van het experiment van de ambtenaren. En toen de zaak naar buiten kwam, bleek justitie het experi ment aan te merken als een ille gale stort van chemisch afval. Het openbaar ministerie (OM) kwam een half jaar gele den met een schikkingsvoorstel. Dat komt er op neer dat Alphen en Biesterfeld een boete moeten betalen en samen voor de sane ring opdraven. Het is echter nog niet duidelijk of Biesterfeld op het aanbod van het OM ingaat. Bovendien is nog niet bekend wat de sanering van het terrein aan de Handelsweg moet gaan kosten. Op die laatste vraag moet de komende maand een antwoord komen. Dan hebben de ge meente en Biesterfeld nog an derhalve maand om te beslissen of ze ingaan op de schikking of het op een proces aan laten ko men. ALPHEN AAN DEN RUN» Geen asfalt, maar folie en daar op een grazige weide. Daarmee moet de Alphense afvaltrans- porteur Jannes Vos de vervuilde puinstort op zijn terrein aan de Steekterweg afdekken. Dat vindt althans de gemeente, die daar mee ingaat tegen het advies van de provincie. De provincie geeft de voorkeur aan een laag asfalt omdat die vanuit milieu-oog- punt beter zou zijn. Maar asfalteren van het ter rein betekent ook uitbreiding van het bedrijfsterrein van Jan nes Vos. En dat ziet de gemeen te absoluut niet zitten. Het ter rein van het containerbedrijf ligt in het gebied tussen de Ou de Rijn en de spoorlijn Alphen- Bodegraven, een strook die de gemeente koste wat kost groen wil houden. Na de afdekking van de puinstort met folie moet het terrein daarom zijn agrari sche bestemming weer terug krijgen. Op verzoek van de provincie heeft Alphen nog eens gekeken of er mogelijkheden zijn om Vos zijn terrein te laten asfalteren zonder dat het meteen veran dert in een grote parkeerplaats. Maar volgens de gemeente is een overeenkomst met de afval- transporteur 'niet meer dan ge bakken lucht'. En Jannes Vos belonen voor zijn milieuvervui lende activiteiten is wel het laatste waar de gemeente aan denkt. „Eerst wordt het land schap verpest met allerlei stort- activiteiten. Het past de over heid niet om vervolgens in te stemmen met een oplossing die tot gevolg heeft dat het terrein geschikt wordt om de bedrijfs activiteiten verder uit te brei den." Vos reageert verbaasd op de afwijzing van de gemeente. „Oh, dan weet u meer dan ik. Ik had een afspraak met de pro vincie, maar die is afgezegd om dat ze nog onvoldoende infor matie hadden. Van de gemeen te heb ik niks gehoord." Voorlo pig is de transporteur in gesprek met de provincie, en wil hij eerst zien wat daar uit komt. „Ik ga echt niet op het eerste het beste voorstel van de gemeente in." Een grazige weide ziet hij de puinstort nooit worden. „Dat kunnen ze ook niet eisen. Het is officieel een puistort en geen agrarisch gebied." De angst van Alphen dat hij de puinstort na asfaltering omtovert in een in dustrieterrein, is volgens Vos to taal ongegrond. „Ik heb hier voor tweeënhalve hectare origi neel industrieterrein liggen. Die twee hectare hierachter heb ik helemaal niet nodig. Er is geen transporteur die 45.000 vierkan te meter nodig heeft om zijn wagens te parkeren." ZOETERWOUDE Het college van B en W in Zoeterwoude is het ge klungel met benzine voor auto's en machines van de gemeentelijke diensten meer dan zat. Het col lege wil daarom zelf een brandstoftank aanschaf fen en bij het gemeentehuis neerzetten. Sinds de pomp in Zoeterwoude-Dorp gesloten is, is de ge meente aangewezen op een tankstation veel ver der weg, aan de Hoge Rijndijk. Wat het allemaal nog onhandiger maakt is het gesleep met jerrycans. Elke auto van de gemeente die aan de Hoge Rijndijk tankt, moet tien jerry cans met benzine meenemen voor de andere ma chines. Het spul moet worden overgegoten met het risico dat er wordt gemorst. Overgieten van brandstof is volgens de wet milieubeheer trou wens niet toegestaan. Een kunststof container met daarin een brand stoftank van 1200 liter is volgens het college de oplossing voor het probleem. De tank kost de ge meente 4700 gulden. Oud-wethouder Benthuizen lijsttrekker van SGP/RPF RUNWOUDE Oud-wethouder M. van Leeu wen (SGP) is de nieuwe lijs strekker van de gezamenlijke lijst van SGP en RPF in Rijn- woude. Van Leeuwen was van 1982 tot 1990 loco-burgemees ter en wethouder van onder an dere openbare werken in de voormalige gemeente Benthui zen. De SGP - als zelfstandige partij - vormde in die jaren in Benthuizen samen met de WD het "college. Bij de vorige verkie zingen was de oud-wethouder niet beschikbaar voor een plaats in de gemeenteraad. De huidige lijsttrekker van de combinatie. 1. Matze (RPF), staat nummer 2 op de lijst. Het tweede lid van de SGP/RPF- fractie in de Rijnwoudse raad, T. van de Meijden (SGP) heeft zich niet meer beschikbaar gesteld vooreen nieuwe periode. De kandidatenlijst van de Rijnwoudse SGP/RPF bestaat volledig uit mannen. Dat de SGP geen vrouwelijke kandida ten levert ligt voor de hand, aangezien vrouwen door die parij niet als lid worden toegela ten. Bij de RPF ligt dat anders. „Bij ons waren er gewoon geen vrouwen die de ambitie hadden om op de lijst te komen", vertelt Matze. Hij voegt er meteen aan toe dat dat de samenwerking met de SGP wel zo gemakkelijk maakt. „Als bij ons een vrouw een plaats op de lijst opeist, dan zou de samenwerking met de SGP in de problemen komen." OUDE WETERING MARIETA KROFT De gemeente Alkemade probeert alsnog de subsidies voor de bewoners van de vijf pre miewoningen aan de Grundel in Oude We tering veilig te stellen. Samen met de bewo ners heeft de gemeente een bezwaarschrift ingediend bij het ministerie van VROM, te gen de weigering tot het verlenen van de bijdrage. Binnen enkele weken wordt een reactie van het ministerie verwacht. Als VROM bij zijn weigering blijft, bestaat er een kans dat de verzekeringsmaatschappij de subsidie betaalt. Alkemade is verzekerd tegen schadeclaims die de bewoners dan zullen indienen. Dat antwoordde wethouder W. Nugteren gisteren tijdens een raadsvergadering op vragen van PvdA-raadslid W. Groen. Groen vroeg zich af wat Alkemade voor de bewo ners gaat doen. „Ze zitten door een fout van de gemeente zonder subsidie." De bewo ners van de vijf woningen zijn in totaal bij na twee ton misgelopen omdat de kosten van de huizen iets boven de subsidiegrens kwamen te liggen. Ze stellen de gemeente daarvoor aansprakelijk. B en W hadden niet voorzien dat de grens werd overschreden omdat de notaris- en kadasterkosten bij de totale kosten werden opgeteld. Die maatregel is onlangs inge gaan. De gemeente kwam vervolgens met de aannemer overeen dat deze de prijs met 800 gulden per huis zou verlagen, zodat de kostprijs onder de grens kwam. Het minis terie weigerde echter medewerking omdat het een tweede subsidie-aanvraag betrof. ■r phen AAN DEN RUN» RUUD SEP e schuilhut voor jongeren in Bt recreatiegebied Zegersloot daar illegaal neergezet. Voor b bouw was een vergunning ïreist, maar die heeft de ge- leente Alphen aan den Rijn ooit aangevraagd. De gemeen- wist wel dat een vergunning odig was, en heeft dus willens wetens de wet overtreden, at stellen bewoners van de rashof in een brief aan het Al- ïense gemeentebestuur. De bewoners baseren hun be- 'z huldigingen op onderzoek n het advocatenkantoor iedkoop Berntsen. De ad- [g icaten stellen vast dat het tugdhonk dat in juli van dit ar nabij de Grashof is ge- ouwd, een bouwwerk is in de n van de wet. De hut bestaat uit een platen dak en drie wan den van gaas. De wanden zijn inmiddels gedeeltelijk begroeid met wilgentenen. De vaste plaats en de omvang van de hut maken het tot een bouwwerk waarvoor een bouwvergunning moet worden aangevraagd, vin den de advocaten. „Alleen bouwwerken van een geringe betekenis, zoals kleine hijge bouwen bij bestaande bebou wing, kunnen zonder vergun ning worden neergezet", aldus M. Goedkoop. En de losstaande schuilhut is volgens hem abso luut geen bouwwerk van gerin ge betekenis. De gemeente denkt daar blijkbaar anders over. Een woordvoerder laat weten het niet eens te zijn met de bewo ners en hun advocaten. „Wij zijn nog altijd van mening dat we een schuilhut hebben neer gezet die niet bouwvergunning- plichtig is. We hebben dus niet willens en wetens de wet over treden", aldus de woordvoer der. De brief van de bewoners van de Grashof wordt in januari door de gemeenteraad behan deld. Container De argumenten van Goedkoop Berentsen waren al in mei van dit jaar bij de gemeente be kend. De omwonenden hadden het advocatenkantoor namelijk al in de arm genomen naar aan leiding van de gemeentelijke plannen om in plaats van een schuilhut een zeecontainer na bij de Grashof te plaatsen. De container zou, evenals de latere schuilhut, onderdak moeten bieden aan een groep jongeren die zich op dat moment ophield rond de Wikkestraat. De groep van tien tot dertig jongeren zorgde in die straat voor de no dige overlast. De bewoners van de Grashof zijn het absoluut niet eens met de aanwezigheid van de schuil hut op zo'n zestig meter van hun voordeuren. Vanaf het be gin hebben zij zich - tot op he den tevergeefs - tegen het bouwwerk verzet. Nu vragen zij de gemeente het bouwsel te verwijderen. De hut zou dan kunnen worden vervangen door een open pergola, of zou op een minder storende plek weer kun nen worden opgebouwd. Als het nodig is, willen de bewoners desnoods meebetalen aan een voor hen acceptabele oplossing. gemeente Alphen heeft willens en wetens de wet overtreden door zonder vergunning deze schuilhut te plaatsen, stellen de advocaten van Gras- woners. Het bouwsel moet weg, vinden zij. foto ben de bruyn

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15