'VVV, politie en PTT in één gebouw' Wassenaar: verdiepte aanleg Verlengde Landscheidingsweg Wassenaar koestert asielzoekers Zandgravers mogelijk weei aan het werk in 't Joppe Woontbooteigenaren nog steeds boos op provincie Regio Cardioloog Van Rees hoo op Warmondse CDA-lijst Bewoners De Kievit mogen meedenken over kunstwerl Onrust in Leiderdorp over kappen populierei Sleutels in Starrenburg DINSDAG 30 NOVEMBER 1993 973 Brand in palingrokerij warmond In de palingrokerij aan de Dorpsstraat in Warmond is gistermiddag brand uitgebroken. Tijdens het roken werd de rookkast zo heet dat vetresten van de palingen vlam vatten. Ook de isolatie tussen de rookkast en de zoldering kwam in brand te staan. De brandweer moest de kast goeddëels afbreken om het vuur te kunnen doven. De palingen moeten als verloren worden beschouwd. Warmond zinspeelt op 'dienstencentrum Eén gebouw waarin een postkantoor, de politie, de wo ningstichting Warmunda, de VW en een bank zijn ge huisvest. De gemeente Warmond wil volgend jaar over zo'n 'dienstencentrum' gaan praten om te voorkomen dat de instellingen Warmond verlaten. „We kunnen een dergelijke discussie niet ontlopen en daarom moeten we zelf het initiatief nemen", zegt gemeentesecretaris G. Winkelhorst. Het postkantoor heeft nu een eigen vestiging aan de Dorps straat. Ook de politie heeft een pand aan die weg, maar dat is sinds de reorganisatie te groot. Warmunda is gevestigd in een kantoortje in het gemeentehuis en de VVV heeft een balie in een boekwinkel aan de Dorpsstraat. „We moeten ons er hard voor maken dat die diensten binnen onze gemeente blijven. Anders zijn we straks diverse belangrij ke serviceverlenende instellin gen kwijt", vindt Winkelhorst. Volgens de gemeentesecreta ris moet eerst worden onder zocht of het plan kan worden gerealiseerd. ,,We moeten op lossingen zoeken en dat verta len in ruimte en geld." Winkel horst durft niet te speculeren over de mogelijke huisvesting van het dienstencentrum. „Het gemeentehuis is voor onszelf maar net groot genoeg, dus hier kan het in ieder geval niet." Of er dan een nieuw pand moet worden gebouwd of het cen trum elders kan worden gehuis vest, durft Winkelhorst echter niet te zeggen. De gemeente vreest dat zon der maatregelen het postkan toor uit Warmond zal verdwij nen. „Het vertrek van de PTT hoeft er niet één, twee, drie van te komen, maar je ziet het wel in allerlei kleine kernen gebeu ren", waarschuwt de gemeente secretaris. Woordvoerder V. Huisman van Postkantoren bv verzekert dat het kantoor voorlopig nog in Warmond blijft. „Tot 1995 heb ben we afspraken met de rege ring over de handhaving van de kleinste vestigingen. Ook daar na blijft het kantoor in War mond, tenzij er ontwikkelingen zijn in de klandizie. En dan kunnen we altijd nog overwe gen om er een postagentschap van te maken." Een postkantoor in een dien stencentrum zou dan een op lossing kunnen zijn, verklaart Huisman. „We zijn van harte bereid mee te praten. We zou den zelfs gemeentetaken kun nen doen, zoals het afgeven van rijbewijzen en paspoorten. Maar we moeten eerst kijken hoe we klanten het beste kun nen helpen. Als we een agent schap in een winkel hebben dat op zaterdagmorgen en op koop avond is geopend, dienen we de klanten misschien beter. Want we moeten wel gewoon com mercieel werken", aldus Huis man. Ook de politie heeft wel oren naar een post in het diensten centrum. „Het gebouw aan de Dorpsstraat is door de reorgani satie veel te groot geworden; een groot gedeelte is maar inci denteel in gebruik. Dat is zon de", aldus woordvoerder K. van Oeffelen. Cardioloog C. van Rees wordt de nieuwe troef van het CDA in Warmond. Van Rees, werkzaam in het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp, staat tweede op de lijst van de christen-democra ten bij de komende raadsverkie zingen, direct achter wethouder J.C.M. Wassenaar. Lijsttrc Wassenaar heeft al laten v\ bereid te zijn om wethoud blijven. De plaatsen drie, vf vijf worden ingenomen respectievelijk C. van Schi Lemmers en J. Bonnet. G. Ouden-De Mooij keert nie rug in de Warmondse raai fungeert als 'lijstduwer'. het een modern of een trac neel kunstwerk moet woi en of het van hout, brons o: ander materiaal moet wo gemaakt. De gemeente pl binnenkort een advertenti een vakblad waarin kunster worden uitgenodigd docur tatie-materiaal in te sturen beelden die te koop zijn. Of sis van de reacties van de b kiest Wassenaar hieruit kunstwerk. Bewoners van de Wassenaarse wijk De Kievit mogen meeden ken over een kunstwerk van ruim 100.000 gulden dat de ge meente aan de Koninginneweg wil neerzetten. De bewoners van zes straten hebben een brief gehad waarin de gemeente vraagt om suggesties voor een beeld. De buurt kan ook aangeven of 'Bomen waren al dood door blikseminsla leiderdorp roy klopper Omwonenden hebben gisteren verontrust gereageerd op hét kappen van twee populieren langs de Leiderdorpse Willem de Zwijgerlaan. Volgens de af deling groen is de onrust onno dig omdat de bomen door blik seminslag toch al dood waren. De onrust ontstond omdat bewoners hadden begrepen dat ze nog bezwaar konden maken tegen het gemeentelijke voor nemen om de bomen te kap pen. De gemeente publiceerde de afgelopen week een lijst van bomen die ten dode zijn opge schreven, tenzij er mensen plei ten voor behoud. De buurt rea geerde dan ook wat verbaasd toen gisteren de cirkelzagen ronkten om de bomen te vellen. Woordvoerder P. de Vogel van de afdeling groen meldt evenwel dat de bezwaar-rege- ling niet opgaat voor de twee populieren. „Die waren al dood omdat de bliksem er is ingesla gen." Volgens de zegsman zou het bijzonder gevaarlijk zijn om de bomen te laten staan. „Ze kunnen afknappen en op de aangrenzende woningen te recht komen. Dat risico kur en willen we niet nemen.' Vogel verwacht dat de vc week gepubliceerde lijst we bezwaren oplevert. „Die lij namelijk opgesteld naar aa: ding van klachten die on nenden hadden over de In de loop van het jaar k Groen veel telefoontjes mensen die klagen over bijv beeld het wegnemen van 1 of het omhoogdrukken van strating door wortels. Bij kl ten gaan ambtenaren pc hoogte nemen. „Als ze gegi zijn, publiceren we het voo men om de bomen neer te len. Indien hiertegen geen zwaren worden ingediend, de bomen neer", aldus De gel. Overigens leggen binnen ook twee lindebomen in parkje aan de Willem de Z gerlaan het loodje. „Er si daar wat bomen bijeen die middels in elkaar groeien, we die twee weghalen, koi de andere bomen beter tot recht," aldus de zegsman Groen. De Verlengde Landscheidings weg (rijksweg 14) moet verdiept worden aangelegd. Als die weg er toch moet komen, dan is dat de beste en meest milieuvrien delijke oplossing. Dat is de reac tie van de gemeente Wassenaar op de projectnota over de wen selijkheid van de aanleg van de veelbesproken weg tussen rijks weg 4 en het Hubertusviaduct. De weg moet lopen door Voor burg, Leidschendam, Wasse naar en Den Haag. Initiatiefne mers voor de weg zijn Rijkswa terstaat, de provincie Zuid-Hol land en de gemeente Den Haag. Wassenaar loopt niet echt warm voor de aanleg van de Verlengde Landscheidingsweg. Volgens de gemeente heeft de weg het meeste zin in combina tie met de aanleg van de rijks weg All-West, die door Voor schoten moet lopen. Wassenaar is ook tegenstander van het doortrekken van de weg als Stadsrandweg, zoals de minister van verkeer en waterstaat wil. Dat zou in Wassenaar alleen nog maar meer overlast van verkeer en milieuvervuiling ge ven. Wassenaar is overigens te leurgesteld over het feit dat alle mogelijke alternatieven van een Verlengde Landscheidingsweg weliswaar de bereikbaarheid van de regio vergroten, maar niet bijdragen aan een vermin dering van de verkeersoverlast van de Rijksstraatweg en de grote hoeveelheid doorgaand verkeer dat zich dagelijks een weg door Wassenaar baant. voorschoten Wethouder J. van de Poel overhandigt het echtpaar T.G. van de Braken de sleutel van zijn nieuwe huis aan de Bram Limburgstraat. De woning maakt deel uit van het project van 49 sociale huurwoningen in de nieuwbouwwijk Starrenburg in Voorscho ten. Gisteren werden de laatste zes huizen, aan de Bram Limburgstraat, opgeleverd. Het was nog even spannend of het project ooit van de grond zou komen. Begin vorig jaar kreeg de gemeente Voorschoten van het ministerie van VROM toestemming om een project van zestig huurwoningen te bouwen. De uitvoering van deze plannen werd aan vankelijk gegund aan de christelijke woning bouwvereniging. Bij de presentatie in april bleek dat de ontwerpen niet aan de eisen vol deden. Ze waren volgens de gemeente abso luut onbetaalbaar en daarom vroeg zij de cor poratie om een aangepast plan. Half mei diende de vereniging echter pre cies hetzelfde plan in. Inmiddels begon de tijd te dringen omdat het ministerie de definitieve aanvraag voor 1 september wilde hebben. De woningbouwvereniging kwam niet snel ge noeg met een nieuw plan, zodat wethouder van de Poel het heft in eigen hand nam. Hij gaf een architectenbureau de opdracht een ander plan te maken. Vanwege de haast en de hoge kosten werd besloten om op de be schikbare grond geen zestig, maar 49 wonin gen te bouwen. FOTO HENK BOUWMAN Stemmachines in Leiderdorp leiderdorp» De Leiderdorpse kiezers moe ten hun stem bij de drie verkie zingen die volgend jaar worden gehouden elektronisch uitbren gen. De gemeente heeft plan nen om negen stemmachines aan te schaffen, hetgeen zo'n 75 mille kost. Het gebruik van de machines betekent dat een aantal van oudsher bekende stembureaus wordt gesloten. Voorheen wa ren er zestien, dat aantal wordt nu teruggebracht naar negen. B en W zien als voordeel dat er minder personeel nodig is. Vroeger werden 48 mensen in gezet op stembureaus, nu zijn er nog maar 27 nodig. Een voor lichtingscampagne maakt de Leiderdorpers bekend met het elektronisch stemmen. Kinderboerderij in Weteringpark wassenaar Er komt een kinderboerderij aan de oostkant van de nieuw bouwwijk Weteringpark in Was senaar met een weitje en een nachtverblijf voor de dieren, twee blokhutten en een kantoor voor de beheerder. De kinder boerderij wordt gedeeltelijk be taald door de afdeling Wasse naar van de Dierenbescher ming, die ook de verzorging en exploitatie voor haar rekening neemt. De gemeente wil de dierenbe schermers voor het 7400 vier kante meter grote terrein een symbolische huur vragen van 100 gulden per jaar. Dit blijkt uit de eerste plannen van de ge meente voor bebouwing van Weteringpark-Oost. De oostkant van Wetering park biedt verder ruimte voor uitbreiding van het bestaande volkstuinencomplex met zeven tien tuinen. Er komen 42 sociale woningen. "Daarvan wil de ge meente er vier of vijf beschik baar stellen als gezinsvervan gend tehuis. Ten slotte komen er nog tien vrije-sector-kavels beschikbaar voor inwoners van Wassenaar. De mensen uit de buurt leveren dagelijks stapels kleding af bij het asielzoekerscentrum in Wassenaar. Opvangcentrum overladen met spullen wassenaar judy nihof Vijf kamers vol kleding en een ruimte waar het speelgoed uit puilt. Sinds het asielzoekerscen trum in Wassenaar vorige week in gebruik is genomen, verschij nen dagelijks tientallen mensen aan de poort om gebruikte goe deren af te leveren. De buurt houdt de ene inzamelingsactie na de andere. De vijfhonderd asielzoekers kunnen de gebruikte kleding, speelgoed en kinderwagens goed gebruiken, want de op vang in de voormalige kantoor barakken aan de Van Alkem'a- delaan is uiterst sober. Iedere bewoner heeft een bed, een kast en een stoel. Na een oproep in de krant, wordt het centrum overladen met spullen. Al die liefdadigheid komt na aanvan kelijk felle reacties van een groot aantal buurtbewoners. Het verbaast directeur C. Wiessner echter niets. „Vaak is het zo dat hoe feller de reacties uit de buurt zijn, de mensen die er anders over denken dat ook laten zien." Dat zie je volgens de directeur ook aan de aan melding van vrijwilligers. „Start je een asielzoekerscentrum, dan is er altijd onvrede. Vraag daar na om vrijwilligers, dan heb je in een mum van tijd 50, 60 mensen bij elkaar." Volgens Wiessner is het ook een kwestie van wennen. „De mensen heb ben toch een stukje vertrouwen gekregen. Ze denken: nu het centrum er toch is, kunnen we er beter het beste van maken. Heus, ik krijg alleen maar aardi ge reacties, echt onaardige reac ties zijn er nog niet geweest." Inmiddels hebben zich een aantal verenigingen, een kerk en een school bij de directeur gemeld met plannen voor inza melingsacties. Een hockeyver- eniging heeft aangeboden om een sporthal tegen onkosten vergoeding beschikbaar te stel len aan de asielzoekers. De di rectie van een groot kantoor in Wassenaar heeft haar personeel opgeroepen om kerstpakketten beschikbaar te stellen aan de vluchtelingen. Warmond onderzoekt mileu-effecten winning warmond liesbeth buitink De gemeente Warmond wil een onderzoek instellen naar de milieu-effecten van zandwin ning in 't Joppe. Aanleiding voor het onderzoek zijn twee aanvra gen voor zandwinning in de plas en een verzoek om er scho ne grond te mogen storten. „Met de opbrengst van dergelij ke activiteiten kan wellicht een aantal wensen worden ver vuld", aldus het college. „Vroeger werd er zand ge wonnen in 't Joppe en er schijnt nog steeds goed zand te zitten", verklaart gemeentesecretaris G. Winkelhorst. Het zand kan vol gens hem worden gebruikt vpor grote wegenbouwprojecten, zoals de- verbreding van de A44. ,,Maar eerlijk gezegd staat het college niet echt te popelen om weer zand te gaan winnen", te kent Winkelhorst aan. „Het kan milieu-ecologische effecten hebben, zoals een verandering van de waterhuishouding en de bodemstructuur. De gemeentesecretaris bena drukt dat er nu nog geen con crete plannen zijn voor zandwinning in 't Joppe. „Er lig gen alleen die twee verzoek» De financiële winst die de meente uit de zandwinning halen, is volgens hem geen den om ermee in te stemrr „Natuurlijk levert het geld maar dat is niet de bedoé van het onderzoek. Een meente mag ook niet afhar lijk zijn van dat soort eenma inkomsten." Tijdens de bej tingsraad op 9 december n; de raad goedkeuring geven het onderzoek. „De aanvraj willen zo snel mogelijk woord, maar we willen ons haasten. Daarvoor is dit ee heikele zaak." Gesprek kan woede niet wegnemen marieta kroft Gedeputeerde L. Blok heeft gisteren de woede van de woonbooteigenaren niet kun nen wegnemen. „We voelen ons nog steeds geschoffeerd. De provincie drukt haar plan om de woonboten uit de plas sen te weren er snel doorheen, zonder met ons overleg te voeren", zegt J. Doorschodt van het Platform Woonbootre creanten De Kaag. „Het was geen overleg, maar een ge sprek met onze rug tegen de muur. Aan het plan valt im mers niet meer te tornen." Gedeputeerde Staten willen dat de eigenaren van 120 woonboten in de Kagerplas- sen binnen 30 jaar een andere plek zoeken. Dit ter bescher ming van de oever. Twee jaar geleden lanceerden GS ook al een dergelijk plan. De boten zouden nog twee keer van ei- •genaar mogen verwisselen, maar daarna zouden ze weg moeten, zo luidde de kern van het plan. De statencommissie veegde het echter weer van ta fel omdat het plan te ingewik keld was en het bovendien te lang zou duren voordat de bo ten weg moesten. Het is Doorschodt gisteren wel duidelijk geworden waar om GS plotseling na twee jaar met een 'nieuw ondoordacht en onverstandig plan komen dat er snel doorheen moet worden gedrukt'. „Op 1 janua ri treedt er een nieuwe wet in werking. Dan wordt het moei lijker om dergelijke plannen er doorheen te krijgen." Een woordvoerder van di provincie bevestigt dat di nieuwe wet een van de rede nen is waarom het uitster vingsbeleid nu aan de ord» wordt gesteld. „Als we wacb ten tot het nieuwe jaar, moe ten alle inspraakprocedure! die twee jaar geleden zijn ge houden, weer opnieuw wor: den gevoerd. Dat geeft vertra' ging." Hij ontkent dat er geet overleg met de woonbooteige naren over het nieuwe plan i geweest. „We praten er nu twee jaar over. Bovendien wa er gisteravond overleg." Vrijdag buigt de statencom missie Groen zich over dez kwestie. Doorschodt kondig aan de bezitters van woonbo ten massaal naar Den Haa gaan.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14