Pleidooi voor fontein op Stationsplein Slachtoffers zwendelaar worden zelf ook gestraft •Joordwijkse paardenfokker yil onderkomen voor hengst III een dcigbock leg IK Het gedvüg VÜSt katwijk: bedrijven op -Jei West Sint on ice Promotie Concordia Gewelddadige hockeyer moet schade vergoeden Leiden Regio ilSDAG 30 NOVEMBER 1993 13 Noordwijkerhoutse helpt vos de winter door ele n hjHAAG/NOORDWIJK PERSBUREAU CERBERUS Mo i/enirdenfokker A. Nijenhuis heeft gisteren bij de rusjd van State geëist, dat hij een voedseischuur ng.feen bedrijfswoning mag bouwen bij zijn ma- wa1e aan de 's-Gravendijkseweg in Noordwijk. De fier zegt dat hij zonder de nieuwbouw in grote piemen komt. ruimtegebrek en door het gebrek aan toe- bij de manege heeft de fokker zijn top- Donnerwind moeten stallen in Duitsland. awil het dier zo snel mogelijk terug krijgen. dit kan pas veilig in Noordwijk staan aJs de enker zelfbij de manege woont en een oogje in arw<zeil kan houden. ®n')e gemeente Noordwijk weigert al jaren en ppiwvergunning af te geven. Een woonhuis bij te bjnanege is volgens Noordwijk in strijd met het bestemmingsplan. Volgens Nijenhuis heeft wet houder Salman hem in het verleden beloofd dat het huis er mocht komen. Maar een hard bewijs daarvoor heeft hij niet. Behalve een woonhuis wil de fokker ook een voedseischuur. Jaren geleden bouwde hij die zon der vergunning, maar de gemeente Noordwijk sloopte het illegale bouwwerk. Volgens de advo caat van Nijenhuis was de sloop een onderdeel van de hetze die de gemeente tegen de Noord- wijkse fokker voert. Rechter Hulshof vindt dat Nijenhuis, toen hij in 1986 zijn manege begon aan de 's-Gravendijk- seweg, beter had moeten realiseren wat voor be perkingen er waren. „Iedereen weet dat je niet overal een huis mag bouwen. U had zich ervan moeten verzekeren dat dit wel kon. Door dit niet te doen, hebt u een groot risico genomen." wijk houdt vast aan de aan- Jj/,an een bedrijfsterrein in de West. Het gemeentebestuur lerschrijft hiermee het jidpunt van de provincie, dat pspeens het agrarische gebied westen van de provinciale wil bestemmen voor bedrij- Samenwerkingsorgaan in- en Bollenstreek (SDB) ^vjft echter een andere me- In de eerste versie van de B-nota 'Zo kan het niet' nd de Klei West, samen met Klei Oost nog wel aangege- n e1 als bedrijfsterrein. Dit tot ront [rede van Noordwijk. Op ver- k van het Noordwijkse ge- is de locatie Mei tdrukpt afgevoerd, omdat het be- 0 passte gebied om landschappe- t redenen moet openblijven, nerrein vormt onderdeel van "onbebouwd te laten zone sen Noordwijk en Katwijk. DO arvoor in de plaats kan het 10 Irijfsterrein Klei Oost op 60 jisburgs grondgebied verder d rden uitgebreid. prijfsterrein jsvijk wil het gebied ten wes- jvan de provinciale weg toch :r het predikaat bedrijfster- i geven. Is er geen bedrijven kunnen ten, moet verder worden edacht over de bestemming l het gebied. Dat kan gelijk- ig met de studie naar de toe- nst van Rijnsoever-Noord, stuk Noordwijks grondge- tl wil Katwijk gebruiken voor tiingbouw. Noordwijk daar- egen meent dat het terrein dienen voor de uitbreiding Estec en voor de aanleg van I lokaal bedrijfsterrein. Als |r deze voorstellen geen erderheid is te vinden in het ÜÜJmeen bestuur van het SDB p né moet Katwijk een minder- miJ üsstandpunt innemen. '5 latwijk meent voorts dat het -4 lied Kooltuin/De Mient zo .3 én de mogelijke woning- -5 |w op de vliegveld Valken- j jg. Bedrijven of glastuinbouw '5 isen om die reden niet op die 8 jc, meent Katwijk. In de con- 5 t-reactie van het SDB wordt bestemming van de Kooltuin 1 knkelijk gemaakt van de ag of vliegveld Valkenburg rdt bebouwd. .5 je reactie van Katwijk op de 2 B-nota 'Zo kan het niet' -6 Idt woensdag 1 december 4 proken in de vergadering de commissie voor verkeer, tntelijke ordening, stadsver- iwing en milieu. Aanvang 16 IJ E TIJD LWG haalt oud plan uit de kast Leiden Weer Gezellig (LWG) wil op het nieuwe Stations plein een fontein. Het ontwerp van die fontein dateert van 1917 en is gemaakt door kunstenaar Theo van Does burg. Volgende week presenteert de politieke partij een boekje, waarin opnieuw aandacht wordt gevraagd voor de fontein. Van Doesburg, oprichter van het tijdschrift De Stijl, won er in 1917 de tweede prijs mee in een prijs vraag. Die was toen uitgeschreven door de VW van Leeuwarden bij haar 20-jarig bestaan. Aan de prijsvraag in 1917 na men 29 kunstenaars deel. De fontein van Van Doesburg had de vorm van een 'vierkant in vierkant' en was gemaakt in sa menwerking met de Haagse ar chitect Jan Wils. Er zijn geen ontwerptekeningen bewaard gebleven. Wel liet Van Does burg in 1919 bij Herman Zaal berg in Zoeterwoude een ma quette maken, die vermoedelijk in het Duitse Weimar verloren is gegaan. Vorig jaar werd in museum De Lakenhal nog een tentoon stelling over Van Doesburg ge houden. Vier jaar geleden, toen LWG deel uitmaakte van de gemeen teraad, diende de partij een mo tie in. Daarin werd gevraagd om de-fontein - 'de eerste abstracte sculptuur in de kunstgeschiede nis' - op te nemen bij de ont wikkeling van de nieuwe Leidse stationsplannen. „De motie werd elk jaar aangehouden. Dus vragen we er nu weer aandacht voor", zegt LWG-voorzitter J. de Coo. Hij drukte het boekje over de fontein, 'Bekroond maar niet uitgevoerd' van kunsthistorica Paola van de Velde, zelf. IRENE NIEUWENHUUSE Rina van Nuland uit Noordwij- kerhout helpt een vos de winter door. Tweemaal per week voert ze Reintje, die ze inmiddels heeft omgedoopt tot Lieke, vlees. Bij één van haar voeder- tochten vergezellen we haar door de Amsterdamse Waterlei dingduinen. Een relaas over een vos die zo schuw en sluw is als de omstandigheden hem daar toe dwingen. Binnen is het warm. Buiten knispert het gras onder de voe ten. Wandelaars en natuurlief hebbers in de Amsterdamse Waterleidingduinen verstillen door de vroege vorst. De zon scheert over het bevroren wa tervlies, waar zwanen, eenden en koeten hun wakken open zwemmen. Rina van Nuland (53 jaar) is op weg naar 'haar plek je'. De plaats waar ze tweemaal per week een vos voert. Een Reinaarde die aan één oog blind „Als ik die bocht omga, moe ten jullie stil zijn. Als we haar zien plat op de grond gaan, een vos herkent hoog als vijandig." De verslaggever en de fotograaf zijn sceptisch. Een in het wild levende vos tweemaal per week voeren, lijkt niet erg realistisch. Reinaarde staat bekend als een schuwe, sluwe knul die zich niet laat lijmen met een lapje vlees. „Kom maar meiske, kom maar", is de lokroep van onze gids. Reintje van Rina heet Lie ke en is een 9 maanden oud vrouwtje, weten we nu. Eenden fladderen omhoog en strijken even verder weer neer. Drie zwanen hebben lak aan ie ders aanwezigheid en tonen hun pronte achterlijven. Hun snavels zoeken de waterbodem af naar algen. Wie haar het eerst ziet, zal wel nooit bekend wor den, maar honderd meter ver der staat ze ineens onmisken baar in volle glorie: Lieke. Wachten Rina kruipt langzaam verder over de grond, de vos verdwijnt in de bosjes. De Noordwijker houtse gooit het vlees op de be vroren bodem, waarna het lan ge wachten begint. Ineens komt ze uit één van de vele vossegan- gen tevoorschijn en schrokt gul- tilavond I Leidse ruilvereniging Ko- 6 gskerk houdt vrijdag 3 de- 10 pber een ruilavond voor ver- nelaars van postzegels, mun- -5 stickers, prentbriefkaarten, 6 Ifermerken, sigarenbandjes .5 suikerzakjes. De avond be- 25 t om zeven uur in buurthuis poortje aan de Bernhardka- 0 Entree, 1,50 gulden voor 11 1-leden. Inlichtingen: 071 - 1 513. 2 rstkaarten n_ museum De Lakenhal aan Dude Singel 28 zijn vanaf he- I kerstkaarten te koop. Afge- ;ld zijn het uit 1779 dateren- schilderij 'Ijsvermaak op het gewater', het houtsnijwerk nbidding der Koningen' uit 0 en een set zilveren kande- fsuit 1791. Isa fart center De Droomfabriek ~~-4 de Oude Singel 56 is het s4dag 12 december swingen salsamuziek. Dansschool Je del Sol nodigt liefhebbers vanaf 20.00 uur. Toegang ^lis. leiden De Sint kan, ondanks zijn Spaanse achtergrond, ook goed uit de voeten op ijs, zo bleek gisteren op de ijsbaan van Stevenshof. Maar daar was dan wel een omgekeerde tafel als ondergrond voor nodig, die de bisschop op de geïmproviseerde slee voorttrok. De schaatsen onderbinden was wat al te veel gevraagd van de oude baas. De goedheiligman bracht met zwarte Piet een werkbezoek aan de ijsbaan. De ijsvereni- ging Rijndijk-Hoge Mors had hen daarvoor uitgenodigd. Tot groot plezier van de vele schaatsende kinde ren. FOTO JAN HOLVAST Rina van Nuland en vos Lieke oog in oog. „Kom maar meiske, kom maar." zig wat vlees naar binnen. „Wat een scheetje! Is het geen poe- pie? Dit is toch te gek! Wat een geluk!", jubelt Rina. Als Reintje daarna met wat vlees in de bosjes verdwijnt, vertelt Rina dat de vos dit deel van de maaltijd gaat verstop pen. Reintje zal die middag nog driemaal terugkomen, maar naarmate haar honger wordt gestild, worden de tussenpozen steeds langer. Op een gegeven moment is ze heel onrustig, spitst ze de oren, vermoedelijk omdat ze onraad ruikt of hoort. Voor Rina is dit het bewijs dat de vos zelf nog jaagt. Rina stond begin oktober tij dens een wandeling opeens 'oog in oog' met de vos. Het was tussen de Noordwijkerhoutse en de vos, die aan een oog blind bleek te zijn, liefde op het eerste gezicht. „Ze kon zich niet goed oriënteren en was toen zo uitge hongerd, dat ik haar tot ander halve meter kon benaderen. Misschien had ik haar zelfs kun nen aanraken, maar dat heb ik bewust niet gedaan, omdat een vos een vos moet blijven. Die dag had ik geen eten bij me. Een ouder echtpaar, dat hier ook wandelde, legde wat voer neer. Dat schrokte ze ogenblik kelijk weg. De volgende dag ben ik teruggekomen en nu ga ik twee keer in de week." Dagboek Van Nuland is van plan deze winter 'zoveel mogelijk mensen te charteren' om de vos de win ter door te helpen. Want vol gens haar redt Lieke het in het voorjaar weer zelf. Het enige waar ze angst voor heeft, is dat Lieke in de tussentijd een prooi voor de jagers wordt. Haar hon ger zou haar namelijk het wa- terleidingsgebied uit kunnen drijven. „Ik heb een speciaal dagboek aangelegd, waarin ik haar gedrag nauwkeurig be schrijf. Als ik merk dat daar ver andering in komt. moet ik maatregelen nemen. Ik heb er geen moeite mee als een dier om duidelijke redenen afge schoten moet worden: het moet alleen wel op een humane ma nier gebeuren. Als mijn poes oud en ziek wordt, laat ik haar zonder pardon inslapen. Jacht is een vorm van natuurbeheer." Elke vos in de duinen heeft een eigen territorium van onge- LEIDEN FRANK BUURMAN Het is een bijzondere vorm van heling, een bankrekening be schikbaar stellen om verdui sterd geld op te laten storten. En het is ook strafbaar, onder vonden een Leidenaar en een Alphenaar gisteren bij de poli tierechter. Beiden waren het 'slachtoffer' geworden van een 44-jarige Noordwijkse zwende laar, die met zijn vlotte babbels diverse mensen in het verderf had gestort. De Leidenaar, die ook nog een inbraak op zijn ge weten had, kreeg 3 maanden celstraf. De Alphenaar kwam er af met een boete van 2.000 gul den. De Noordwijker ontmoette het tweetal anderhalf jaar gele den in het Leidse opvangcen trum voor daklozen. Het duo was daar terecht gekomen na huiselijke moeilijkheden. De Noordwijker beweerde dat hij directeur was van een timmer bedrijf, dat hij problemen had vanwege een geblokkeerde bankrekening en dal hij privé- rekeningen nodig had om geld naar over te maken. Wie hem wilde helpen kon op een flinke beloning rekenen. De 23-jarige Alphenaar, toen nog wonachtig in Leiden, liet 12.000 gulden op zijn rekening overmaken, de 21- jarige Leidenaar 6000 gulden. Zij werden beloond met bedra gen die tussen de 500 en 1000 gulden lagen. Officier van justitie mr. M. Renckens toonde zich vooral verbaasd over de goedgelovig heid van de Centrale Volksbank in Utrecht, die zich had laten beetnemen door de Noordwijk se zwendelaar. „De bank heeft allerlei controles achterwege ge laten. Het geld werd bijvoor beeld na een telefoontje overge maakt. Het geeft wel aan hoe veel invloed de man kon uitoe fenen. Hij heeft veel mensen meegesleept in fraudezaken", stelde ze. De Noordwijker be wees met allerlei dubieuze bankpapieren dat hij directeur was van een bedrijf. Ook liet hij vaak foto's zien waarop hij met bekende personen stond afge beeld. De officier en politierechter mr. E. Timmermans hadden niettemin weinig begrip voor de twee verdachten. „Je kan toch wel raden dat het niet goed zit als iemand je geld biedt om gro te bedragen op een bankreke ning te zetten. De Noordwijker stond bovendien bekend als een fraudeur. Mensen tuinen mak kelijk in mooie babbels omdat ze denken er zelf beter van te kunnen worden", aldus me vrouw Timmermans. Het opge streken geld werd door de ver dachten besteed aan allerlei 'aangename zaken', zoals lo geerpartijen in dure hotels, een hele vooruitgang na het daklo- zencentrum. De 21-jarige Leidenaar stond ook terecht vanwege een in braak in een woning aan de Le liestraat. Hij had met een kame raad geprofiteerd van de afwe zigheid van de bewoner, die was opgenomen in een zieken huis. De politierechter vond dat een minne daad van de Leide naar, die zich al eerder had schuldig gemaakt aan inbraken. Daarvoor had hij al enkele maanden in de gevangenis ge zeten, omdat een poging tot vervangende dienstverlening op niets was uitgelopen. De officier van justitie en de politierechter zagen niets in een nieuwe alter natieve straf. De Leidenaar kreeg drie maanden onvoor waardelijk gevangenisstraf. De 23-jarige Alphenaar kwam er 'beter' af. Omdat hij inmid dels een baan heeft bij een ver huisbedrijf en gevangenisstraf zijn ontslag zou betekenen kreeg hij een boete van 2000 gulden. FOTO DICK HOGFWONING veer anderhalve kilometer. In het voorjaar paren ze, jongen gaan in de loop van de zomer hun eigen weg en zoeken zich een nieuw gebied en partner. Als we na uren het territorium van Lieke verlaten, zien we in de verte dat er een andere vos bij haar is gekomen. Samen ver orbert het vosseduo de rest van het voedsel. Rina raakt nu echt opgewonden: „Hoe is het mo gelijk! Dit is unieker dan uniek. Ik had die andere vos al eerder in de buurt gezien, maar nu weet ik het zeker. Lieke heeft een mannetje, maar hij is na tuurlijk veel schuwer, omdat hij op geen enkele manier afhanke lijk is van de mens. Een vos is zo sluw en schuw als de omstan digheden hem daartoe dwin gen." De Leidse christelijke muziek- en showband Concordia is toe getreden tot de beste korpsen van het land. Tijdens een bondsconcours van de Federa tie Katholieke Muziekband be haalde het Leidse korps in het showgedeelte zoveel punten, dat daarmee de eredivisie werd bereikt. Bij het lopen van de marsen kwam Concordia al uit in de hoogste klasse. Zondag haalde de band zelfs de eerste plaats in het marsgedeelte. Voorlichting maagklachten In het kader van een landelijke voorlichtingscampagne over maagklachten komen donder dag 2 december voorlichters naar de Leidse winkelcentra. Zij verspreiden kaarten met infor matie over maagklachten en hoe deze te voorkomen. De tekst op kaarten en borchures is in Nederlands, Turks en Ara bisch gesteld. De actie gaat uit van de Nederlandse Lever Darm Stichting. Uit onderzoek is ge bleken dat in Nederland zon 1,5 miljoen mensen geregeld last van hun maag hebben. Het kwam hard aan, de slag die een 46-ja- rige Noordwijkerhouter met een hockey stick uitdeelde aan een tegenspeler, tijdens een veteranenwedstrijd van Noordwijk te- gens HDS in Noordwijk. Het slachtoffer verloor zijn bril en raakte bewusteloos. Hij eiste gisteren een schadevergoeding van 1500 gulden tijdens de zitting van de Haagse politierechter, waar de twee kemp hanen tegenover elkaar stonden. Volgens de dader onstond er onenigheid na een strafpush. De stand was toen 1-2 voor HDS. De Noordwijkerhouter pushte de bal in het doel en maakte dus gelijk, waarna hij agressief werd bejegend door een speler van I IDS, die vond dat de push onterecht was gegeven. „Deze mijnheer, die ik de hele wedstrijd nog niet eens was tegengekomen, begon te schelden. Toen ik probeerde uit te leggen dat er een hockey stick was afgeklemd en het een terechte strafpush was pakte hij mijn bril en vouw de die dubbel. Toen haalde ik uit. Het valt niet goed te praten, maar het is een na tuurlijke reactie", stelde de verdachte. Het slachtoffer had gisteren een hele an dere lezing van het verhaal. „Deze man ging als een bezetene tekeer tijdens de wedstrijd. Hij schold ons voortdurend uit voor minimumlijders en a-socialen. Toen ik \Toeg om daarmee op te houden pakte hij mijn bril af. Ik gaf hem een duw, draai de mij om en kreeg vervolgens een slag in mijn nek. Mijn bril ging kapot, ik raakte bewusteloos. Toen ik weer bij kennis kwam had ik hevige pijn in kaak en nek en was ik doof aan mijn linkeroor. Ik ben met een lichte hersenschudding naar het zie kenhuis gebracht. Ik heb een week niet kunnen werken." De getuigenverklaringen waren in het nadeel van de verdachte. De Noordwijker houter werd van het veld gestuurd en kreeg een speelverbod dat tot op heden nog steeds van kracht is. De voorzitter van zijn hockeyclub Noordwijk vond die straf niet zwaar genoeg en eiste dat de man ge royeerd zou worden als lid. Hij trad af toen dat niet gebeurde. Politierechter E. Timmermans was ge schokt door het gewelddadige incident. „Het sportveld wordt veel te vaak gebruikt als plaats voor agressie. Ik krijg hier veel voetballers die elkaar molesteren, maar u bent de eerste hockeyer." Officier van justitie M. Renckens eiste een week gevangenisstraf, maar dat ging de politierechter te ver. Zij hield het op be taling van een schadevergoeding van 1500 gulden aan het slachtoffer.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13