Boomsma: Bonders beter leren verstaan Kerk Samenleving Nederlandse Hervormde Kerk pleit voor handhaven sociale zekerheid God's globetrotter viert een feestje Dooi-aanval afgeslagen DINSDAG 30 NOVEMBER 1993 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071-356443 KORTWEG Moker De officiële opening van kerkruimte, Stiltecentrum en Gebedsruimte voor Isla mieten in het Academisch Ziekenhuis Leiden staat morgenmiddag centraal in het radio-programma van Moker, het media-overleg van kerken in Rijnland en de Bollenstreek. De ad ventsoverweging is van pas toor B. van der Plas in Zoe- terwoude-Dorp. Het pro gramma van Moker wordt uitgezonden van 16.30 tot 17.00 uur en is te beluiste ren via de ether FM 105.7 en via de kabel op de FM 88.1 (Rijnland Radio). De uitzending wordt komende zondag (5 december) her haald van 19.00 tot 19.30 uur. Evangelist De evangelist L. Bent uit Engeland spreekt op woensdag 8 november in de Bethlehemskerk aan de Lammermarkt 57 (bij mo len De Valk) in Leiden. De oorspronkelijk van Jamaica afkomstige Bent is een voormalig bendeleider en drugsverslaafde, die tot het geloof is bekeerd. Zijn ge tuigenis begint om 19.30 uur. de toegang is gratis en iedereen is welkom. Overleden De oud-hoogleraar R. Bijlsma (verbonden aan de Protestantse Theologische Faculteit te Brussel) is afge lopen vrijdag op 83-jarige leeftijd in zijn woonplaats Sneek overleden. In 1946 speelde hij een rol bij de totstandkoming van de Par tij van de Arbeid. Gerefonneerde synode bijeen in Lunteren De voorzitter van de gereformeerde synode, ds. P. Boom sma, heeft de synodeleden opgeroepen niet bits te reage ren op de houding van de Gereformeerde Bond tegen over Samen op Weg. Als sommige Bonders zich bedreigd voelen door Samen op Weg, is dat een uitdaging om el kaar beter te leren verstaan, zei Boomsma gisteren in Lunteren bij de opening van de synode. LUNTEREN. ANP De Gereformeerde Bond, de rechtervleugel van de Neder landse Hervormde Kerk, heeft grote bezwaren tegen Samen op Weg, dat moet leiden tot vereni ging van de Nederlandse Her vormde Kerk, de Gereformeerde Kerken en de Evangelisch-Lu- therse Kerk. De Bond, die slechts een federatie wil, heeft gedreigd met een plan voor ei gen bovenplaatselijke organen te komen. Enkele bondspredi- kanten zeggen dat ze niet mee gaan in de Samen op Weg-kerk. Boomsma laakte schampere uitlatingen van bondspredikan- ten over gereformeerden. Zo vergeleek ds. H. Klink uit Hoor naar (ZH) kortgeleden tijdens de hervormde synode de gere formeerden 'met een afgesne den tak die zo goed als dood is'. Maar de gekrenktheid over zul ke 'niet erg broederlijke, laat staan christelijke' woorden mag niet de overhand krijgen. Gere formeerden moeten zorgen dat geen kerklid in de verdrukking komt en eraan meewerken dat de Bonders evenredig zijn ver tegenwoordigd in bovenplaat selijke organen als de synode. Synodeleden mogen volgens Boomsma niet mede-verant woordelijk worden gesteld voor alles wat er binnen hun kerk ge beurt. Bonders hebben de gere formeerden onder meer verwe ten niets te doen tegen de op vattingen van Kuitert in zijn bestseller 'Het algemeen betwij feld christelijk geloof, dat vol gens de Bonders niet met het calvinistische christendom te rijmen is. Hervormd Zoeterwoude legt contact met Poolse lutheranen ZOETERWOUDE BRENDA FILIPPO Leden van de hervormde ge meente in Zoeterwoude voe len veel voor een persoonlijke band met de Lutherse kerk in het Zuidpoolse Zory. Dit bleek afgelopen week tijdens het be zoek van de Poolse dominee T. Makula, zijn zoon Marcin en twee kerkleden aan Zoeter woude. De eerste contacten werden gelegd in mei tijdens de va kantie van vijf Zoeterwoudse gezinnen in Zory. ,,We zijn er vijf dagen geweest. Vooral het belijdenis doen van vieren twintig Poolse jongelui sprak mij enorm aan. Ik verstond er geen woord van, maar de sfeer was zo bijzonder. Er stonden zelfs mensen buiten, zo druk was het. Hier zie je dat de be langstelling voor de kerk juist afneemt", vertelt M. Minekus. In 'Ons Huis' kwamen vrij dagavond bestuursleden van onder meer het kerkkoor en de jeugdkapel bijeen om met de Polen te praten. Zoeterwoude- naar W. Kowalski vertaalde de ideeën over en weer. Dominee I. Wolthaus ziet er wel wat in om tijdens zijn preek dezelfde teksten als zijn Poolse collega te behandelen. De koorleden willen graag dezelfde stukken instuderen en eikaars liederen leren. Verder zijn er plannen om in Zory een kerkblad op te zetten zodat de gemeenten in eikaars periodieken kunnen schrijven. Ook de Zoeterwoud se jongeren worden bij het overleg betrokken. Er zijn plannen voor het maken van een video over hun leefwijze en er wordt gedacht aan het opzetten van een jeugdkamp. Polen is overwegend Rooms-Katholiek. Dominee Makula schat dat er slechts 100.000 protestanten wonen. Daarom vindt Makula de con tacten met het buitenland zo belangrijk. Polen leven en denken in de veronderstelling dat er maar één kerk is: de Rooms-Katholieke kerk. Het geeft een kleine gemeente als de onze een beschermd gevoel dat er elders mensen zijn, die er dezelfde denkwijze als wij op nahouden", legde Makula uit. BEROEPINGSWERK LEIDSCHENDAM ANP De politieke partijen moeten naar de mening van de Neder landse Hervormde Kerk geen verdere bezuinigingen op de so ciale zekerheid toestaan. Met name de algemene bijstandswet moet buiten schot blijven. In de verkiezingsprogramma's moet dit uitgangspunt ondubbelzin nig blijken, zo schrijft het mo- deramen (bestuur) van de kerk aan de politieke partijen en aan deTweede-Kamerfracties. De noodkreten die in de kerk vanuit het plaatselijke en pro vinciale vlak hoorbaar zijn ge worden, verdienen het als een oproep aan de politiek gehoord te worden, aldus de brief van de Hervormde Kerk. Daarin wordt aangesloten bij de brief die de Raad van Kerken onder de titel 'Gerechtigheid door solidariteit' in juni aan het kabinet en de vaste Kamercommissie voor so ciale zaken en werkgelegenheid zond. NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Loenen aan de Vecht: G. van de Poel te Nigtevecht. Aangenomen: naar Warmond (part-ti me) alspred. bijz werkzaamheden (psycho-geriatrisch verpleeghuis Ma- riënhaven, aldaar): Alb. Vuijst, kandi daat te Noordwi|kerhout. Bedankt: voor Rijssen (toez.): dr P.H. van Harten te Ridderkerk. GEREFORMEERDE KERKEN Benoemd: als pred. in regionale dienst (missionair toeruster P.S. Friesland-Noord): drs. P. Bemtema te Dokkum. Beroepen: te Avereest-Bakbrug: C.J. 't Lam, kandidaat te Ens die dit be roep heeft aangenomen. Aangenomen: naar Ermelo: drs. P.J.M. Hoogstrate te Mijdrecht. Beroepbaarstelling: C.J 't Lam, kan didaat te Ens; J.J.A M Voortman, Ruimtevaartlaan 76, 9602 ZG Hoog- ezand. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Aangenomen: naar Vroomshoop: SM. Alserda te Drachten-Zuid/Oost.(l.l. zendingspred te Kalimantan Barat, Ind.) die bedankte voor Enkhuizen. Zestien jaar was J.A. Visser toen hij 's nachts om twee uur op de knieën zonk en de Heilige Geest twee dingen tot hem zei. De Rijnsburgse predikant kan ze bij de viering van zijn 50-jarig ambtsjubileum nog wel in herinnering roepen. „Eén: je bent gered voor de eeuwigheid. En twee: ik zend je de wereld rond om het evangelie te prediken." In een halve eeuw deed Visser, directeur van de European Christian Fellowship, 24 landen aan om de Blijde Boodschap te verkondigen. 'Hoe God mij leidde' luidt het thema van de herdenkings dienst in de Zuiderkapel van de Koningkerk in Haarlem, waarin Visser zelf voorgaat. Met vele honderden genodigden is het godshuis uitstekend bezet. In de twee vleugels van het gebouw zit het Zaans Inter kerkelijk Mannen koor. 140 le den sterk. Mede door hun bijdra ge over schrijdt de dienst ruim schoots de zelfs in be vindelijke kringen als 'magisch' beschouw- de grens van twee uur. Zowel met kerk als koor heeft Visser een band. In de Zuiderkapel leidt de pre dikant al 47 jaar met een zekere regelmaat diensten. En één van de leden van het mannenkoor kwam bij hem tol bekering. Hij was niet de enige. „Voor de mensen die dominee Visser in zijn predi- kanlenloopbaan tot de Heer heeft geleid, is de Dam in Am sterdam te klein", zei 'zuster Ti- nie', ook al een bekeerling van 'God's Globetrotter', in haar NDER HET WOORD Een andere kijk op geloofsbeleving. Deze week: de jubileumdienst van de Rijnsburgse baptistenpredikant J.A. Visser in de Zuiderkapel van de Koningkerk in Haarlem. dankwoord. Behalve gesproken wordt er in de dienst vooral veel gezon gen. De bezoekers krijgen al bij de ingang een boekje met 'Op wekkingsliederen' en de 'Zang bundel ten dienste van huisge zin en samenkomsten', verza meld door Joh. de Heer, in de handen gedrukt. Een kwartier voor aanvang wor den de kelen gesmeerd. „Maak ons tot een stra lend licht voor de vol ken, een stra lend licht voor de men sen om ons heen. Tot de wereld ziet, wie haar het leven geeft. Laat het schijnen door ons heen." Zo moeizaam als de 72-jari- ge Visser het trapje naar het spreekgestoelte beklimt, zo bezield en vurig schalt zijn stem van de kansel. Het is zijn han delsmerk geworden. Toen de European Christian Fellowship iemand zocht om achter het Ijzeren Gordijn het evangelie te brengen, motst dat iemand zijn die kon preken. En zó kon pre ken dat-ie elk jaar weer zou worden teruggevraagd. „Want De 140 leden van het Zaans Interkerkelijk Mannenkoor leveren hun bijdrage aan de herdenkingsdienst. één keer is niet genoeg." Visser wilde aanvankelijk niet, bang als hij was dat hij ergens in Si berië in de gevangenis zou be landen. Elf maanden vocht hij tegen die beslissing. „Maar ik moest!" De gevangenis zag hij inder daad van binnen, toen hij op één van zijn reizen naar Rus land werd opgepakt met bijbels in zijn auto. Het lieg goed af, net als de confrontatie met de KBG-er die hem aan de oost grens met China naar Siberië dreigde te sturen. „Dan ga ik daar gewoon dóór met preken", hield Visser de overheidsdie naar voor. Geconfronteerd met dat vooruitzicht liet de geheime dienst hem gaan. En zo werd de herden kingspreek van Visser een aan eenschakeling van anekdotes en getuigenissen. Op soms onna volgbare wijze sprong hij door zijn predikantenloopbaan, die vijftig jaar geleden op 5 decem ber ('je kunt deze herdenkings dienst natuurlijk niet op Sinter klaas houden') begon in Am sterdam. Twintig jaar leidde hij hier de Onafhankelijke Baptis tengemeente, maar zijn optre dens beperkte zich niet tot de Jordaan. Visser droeg het Woord over de grenzen van de gemeente heen. Letterlijk en fi guurlijk. Zo deed hij veel aan 'open luchtwerk', zomaar, er gens op een hoek van de straat. Zijn prediking sloot hij steevast af met de woorden: „Bloem gracht 33, daar ben ik op zon dag te vinden. Daar kunt u meer horen." De 'concurrentie' schakelde hij uit. De vrouw die tegenover hem op straat met luide stem het communistische blad 'De Tribune' aanprees, overstemde hij met de woorden 'Jezus Leeft!'. Korte tijd later zag hij de straatventster bij hem in de dienst zitten. „En ze werd bekeerd." Niet alleen krantenverkoop sters trok hij met zijn prediking aan. Een vertegenwoordiger van een internationaal predikanten congres haalde hem naar Genè- ve, waar Visser een gehoor van 2000 collega's toesprak. De meest gestelde vraag na afloop was: „When do you come to us? En Visser kwam. Naar Enge land, naar Amerika ('dertien preekreizen van drie tot acht maanden'), naar Spanje en vrij wel alle landen in het voormali ge Oostblok. De slager in Rijns burg ('we hebben een hele bes te slager') vroeg mevrouw Visser FOTO UNITED PHOTOS DE BOER ('ik heb een kei van een vrouw getrouwd') onlangs nog hoe het toch kwam dat haar man over de hele wereld zo'n veelge vraagd gastspreker was. Het sneeuwbal-effect slager, het sneeuwbal-effect. Schijnbaar nog middenin zijn betoog hield de dominee er zondagavond maar mee op. „Ik zou nog wel uren door kunnen gaan, maar laten we eerst maar weer eens een lied zingen." Aan het begin van de dienst had Vis ser immgs al benadrukt dat het geen eigen verdienste was dat hij dit werk zo lang heeft mogen doen. „Het was God's bewaring en God's leiding. Daar hebben we vanavond bij stil mogen staan." door Jan Kruit COLOFON LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgever!) Damiate bv DIRECTIE BM Essenberg, J de Vrr.s. G.P Arnold (adj), J Kiel (adj), HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj) OM8UDSMAN R D Paauw, tel dag 9 30- 11 30 uur 071-356215, of per post HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat82,2321 BM Leiden Telefoon 071-356356 REGIOKANTOOR Kanaalstraat 26a Lisse Telefoon 02521 -19353, Fax 02521-19610 POSTADRES Postbus 54.2300 AB Leiden TELEFAX Advertenties071 -323508 Fam berichten 071-323508 Redactie071-321921 ADVERTENTIES ma -vrij. van 08 30-17 00 uur Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma -vrij van 8 30-17 00 uur Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Telefoon 071-128030 bij vooruitbet (ind BTW) per kwartaal per kwartaal (post) per maand (Automatische incasso) KLACHTEN BEZORGING mat/mvnj 18 00-1930 zat 10 00-12 00 uur Telefoon 071-143241 82.85 I 119,50 321,65 28,75 HET WEER Tot op de laatste dag slaagt novem ber er in zijn winterse reputatie op peil te houden. De dooiaanval, die eigenlijk voor vandaag was voor zien, wordt nog twee volle dagen uitgesteld. Wel is er aan van alles te merken, dat er verandering in de lucht zit. Maandag werd het nog een pretti ge, zonovergoten winterdag met in de middag een temperatuur van 0 tot plus 2 graden. De vriendelijke sfeer heeft vandaag plaats ge maakt voor een bijtende zuidoos tenwind, die lucht laat aanwaaien. uit Duitsland, waar het in de nacht 7 tot 12 graden heeft gevroren. Het dooifront, dat gisteren met jeugdig enthousiasme delen van Ierland en Engeland onthaalde op zuiderstorm en plus 10 graden, ontmoet vandaag juist boven Ne derland de veel koudere vrieslucht. Het Russisch hoog, dat al bijna twee weken de Europese winter re geert, versterkt zich nog eenmaal. De Atlantische warmte wordt door deze tegenzet waarschijnlijk juist voor onze westkust tot staan ge bracht. Het frontale neerslagge- L bied verpietert, maar overdekt va" avond en vannacht nog net de we telijke helft van het land. Enkele uren met lichte sneeuwval kan h£ tijdelijk voor gladheid zorgen. Mo gen sterft het front ergens bovenir Nederland uit. Het wordt een ruste ge overgangsdag met bewolking,e, kans op mist en weinig wind, wa$e bij het kwik nog dicht tegen het f vriespunt aan ligt. De eerste dooi-aanval is dus met'c redelijk succes afgeslagen, maarJi uitstel wordt ditmaal geen afstelig Een depressie, vandaag nog bij dj zuidpunt van Groenland, stoomt^ in de richting van Noorwegen en^, lijkt van plan het moeizame karwiz van zijn voorganger af te maken. ,f Als dat waar is mogen we ons op-' maken voor een milde periode zuidwestenwinden en regen, te bp" gmnen op donderdag. Later deze_ week zal dan wel blijken hoever cj ze verse warmtegolf het winterser bouwwerk boven Europa heeft aal getast. J. HET WEER IN EUROPA Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind WEERRAPPORTEN KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Zweden: Overwegend veel bewol king en af en toe sneeuw, in het uiterste zuiden mo gelijk ook regen of ijzel. In het zuiden maximumtem peraturen om het vries punt. in het noorden over dag overwegend matige Denemarken: Vandaag nog verspreid en kele opklaringen, verder bewolkt en geleidelijk toe nemende kans op sneeuw, mogelijk ook ijzel. Er waait een koude zuidoosten wind. Middagtemperatuur om het vriespunt. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Veranderlijk bewolkt en af en toe regen of een bui. Minder wind. Middagtem peratuur wat oplopend tot 6 graden in het oosten en tot 10 graden in Ierland. België en Luxemburg: Vandaag van het westen uit meer bewol king, gevolgd door regen, ijzel of sneeuw bij temperaturen die uiteenlopen van plus 2 graden aan de kust en min 3 gra den in de Ardennen. Morgen wolkenvel den, ook hier en daar opklaringen en plaatselijk wat regen, in de Ardennen mogelijk ook sneeuw of ijzel. Middag- temperatuur van 5 graden aan zee tot rond het vriespunt plaatselijk in de Ar dennen. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag in de oostelijke departementen nog zon en tot de avond droog, elders meest bewolkt en af en toe regen, moge lijk ook ijzel en sneeuw. Morgen in het oosten bewolkt en af en toe regen, mo gelijk ook ijzel of sneeuw, elders enkele opklaringen en van het noordwesten uit overwegend droog. Maximumtempera tuur van iets boven nul in het oosten tot 10 graden in Bretagne. Spanje en de Canarische Eilanden: WOENSDAG 1 DECEMBER 1993 Spanje: Vrij veel bewolking en nu en dan Zon- en maanstanden regen. Morgen enkele opklaringen, maar Zon op 08.25 Zon onder 1< ook buien, aan de oostkust mogelijk met Maan op 18.36* Maan onder 1( onweer. Aan de Costa's in het zuiden en Waterstanden Katwijk zuidoosten af en toe zon en kleinere Hoogwater04.19 16.23 neerslagkansen. Middagtemperatuur Laagwater00.ll 12.16 vandaag aan de Costa's variërend van 18 graden bij Barcelona tot circa 22 bij Weerrapporten 29 november 19 uur: Malaga, elders maxima rond 13 graden. 77 Morgen overal wat lagere temperaturen. stalion weef w'ntl temp n Canarische Eilanden: Droog weer en flink wat zon, morgen vooral aan noord kant van de eilanden meer bewolking, maar waarschijnlijk droog. Maxima aan de zuidstrand.en vandaag ongeveer 25 ^hoven graden, morgen enkele graden lager. He|dei Marokko en Tunesië: Rotterdam Marokkaanse westkust: Droog en over- Twente wegend zonnig, in het noorden ook wol- vhssmgen kenvelden en mogelijk regen. Middag- Maastricht temperatuur aan zee ongeveer 18 gra- Aberdeen den, in het zuiden iets hoger. Tunesië: Athene vandaag droog en perioden met zon, Barcelona morgen toenemende bewolking en later Berlin op veel plaatsen regen of onweer. Maxi- Boedapest ma aan zee rui'm 20 graden, morgen in Bordeaux de loop van de dag koeler. °russel Zuid-Frankrijk: Vandaag overwegend bewolkt en -perio- Fruan^urt den met regen, sneeuwgrens in de ber- Genève gen ongeveer 1200 meter, vandaag in de Pyreneeën tijdelijk dicht bij 1800 meter. Morgen van het westen uit enke le opklaringen, maar ook nog hier en daar een bui en er steekt een stevige Mistral op. Morgen maxima 8 graden op Kopenhagen het Centraal Massief tot 14 graden in LasPalmas het uiterste zuiden, morgen kouder. Lissabon Turkije en Cyprus: Locamo Turkse kusten: Wisselvallig weer met Lont)en veel bewolking en van tijd tot tijd flink ku*e™.burg wat regen. Maxima van circa 10 graden /Jabf rond de Dardanellen tot circa 20 graden "33ga langs het oostelijk deel van de Turkse Ma|[ar zuidkust. Cyprus: vandaag toenemende Moskou bewolking, vooral morgen gevolgd door München regen. Middagtemperatuur vandaag NiCe rond 24 graden, morgen iets lager. Oslo Duitsland: Parijs Wolkenvelden, met name vandaag hier Praag en daar ook zon. Vandaag vrijwel overal Rome droog, morgen ten zuiden van de Main Split kans op regen, sneeuw of ijzel. Vandaag Stockholm op de meeste plaatsen lichte vorst, mor- Warschau gen middagtemperaturen rond nul gra- Wenen den, in het zuiden iets hoger. Zwitserland: Vandaag in het oosten nog wat zon Ver der bewolkt en vanaf vanmiddag sneeuw, in de dalen overgaand in regen. Morgen valt de sneeuw aan de noordzij de van het Alpenmassief tot in de dalen. Oostenrijk: Meest bewolkt Vandaag op de meeste Tokyo plaatsen droog, morgen van het zuid- Toronto westen uit toenemende kans op sneeuw Tunis Temperatuur op 2000 meter enkele gra- Vancouv den onder nul. Amsterdam- onbew 1 -3 P 1 -5 IV 1 -1 fe 0 -7 P 6 5 10 8 k. 14 5 |t- 5 J Helsinki Klagenfurt Bangkok zwaar bew Buenos Aires licht bew. Casablanca half bew Johannesburg weerlicht New Orleans half bew. New York Tel Aviv half be HEINZ /-AT tZ-f-X-S-T-A B-f? 6-&E-N W-O-O-JZ-0 KA-/T H-S-t-N-Z /-AT />-£-/**-PA T P.£ L-U-N &-£-S-T-aOR-P /-s. BOES

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12