'Geen geld voor aanpak misdaad' .•Leiden 'Hoe doen ze dat met luiers' Dienstverlening voor leling spelcomputer ware straf Leidse krantenbezorgster Suro Rechtshulp verhuist Goekoop positief over stadswacht Week voorwaardelijk voor stelende bijstandsmoeder Buurtvereniging voor Leidse wijk Ook deze Calibra huur je bij Ielefoonkrakeraangehouden eidenTwee agenten betrapten gisteravond op de Kooilaan een !l-jarige Leiderdorper op heterdaad betrapt bij een telefoop- jaak. De agenten, die in een burgerauto voor het verkeerslicht i tonden te wachten, zagen de man met een stuk ijzerdraad in iet geldbakje wroeten. Voordat de kraker ook maar een kwartje uit de automaat had kunnen halen werd hij in de kraag gevat. Sieraden gestolen eiden Op de bovenste etage van een flat aan de Stevenshofd- eef zijn gistermorgen twee huizen naast elkaar opengebroken Ti doorzocht. Uit de ene woning werden een gouden armband in een zilveren vestzakhorloge gestolen, uit de andere een gou- len schakelarmband en een doublé dameshorloge. Volgens de jolitie kiezen de inbrekers bewust huizen op de bovenste ver- lieping, omdat zij daar de minste kans lopen gestoord te wor- len in hun 'werk'. Programma van 8000 gulden gestolen l eiden Bij een bedrijf aan de Overrijn is een computerprogram- 1 na ter waarde van achtduizend gulden gestolen. De inbrekers iloegcn een ruit in en verschaften zich toegang tot de vergader- uimte. Daar ontvreemdden zij behalve het dure computerpro- 'ramma ook een videorecorder. De inbraak werd gepleegd in de ïacht van zaterdag op zondag. Goekoop wil 300 politiemensen extra in Hollands Midden e Haagse politierechter heeft gisteren een 25-jarige Leidenaar ver- Drdeeld tot 50 uür dienstverlening voor heling van een spelcom- ïter en verboden wapenbezit. De man had de nieuwe computer kocht waarvan de herkomst verdacht was. Hij had 150 gulden lor het apparaat betaald, dat normaal gesproken het dubbele $st. Verder bleek de man, een voormalige snackbarhouder, in het $zit van een vuurwapen met scherpe patronen. Hij had het wapen verdediging aangeschaft in verband met diverse overvallen op Aackbars. De officier van justitie eiste gisteren een maand onvoor waardelijke gevangenisstraf. Omdat de verdachte inmiddels een $an heeft bij een rouwcentrum zag de politierechter af van cel- ljraf, om ontslag te voorkomen. Het in beslag genomen wapen ^erd verbeurd verklaard. oging studenten dood te rijden zeggen dat de auto met grote vaart op hen inreed, niet meer kon remmen en tegen de gevel klapte. De exploitant van de Chinees heeft de bestelauto van de vrouw eveneens gezien. De krantenbezorgster heeft echter een heel ander verhaal over het voorval. Zij zegt dat de twee dronken studenten de kranten, die zij voor de losse verkoop bij winkels afleverde, door de straat gooiden. Toen zij hier iets van zei, werd zij door de studenten uitgescholden en geslagen. De vrouw wist haar auto te bereiken maar de twee studenten zouden niet zijn op gehouden met hun gesar. Bei den waren op de auto gespron gen en een van hen zou zelfs zijn broek hebben laten zakken en tegen de voorruit geplast hebben. Daarna was de vrouw weggereden. „Min, hinderach- tig, flauw", typeerde officier Renckens het gedrag van de studenten. „Daardoor heeft de studentenvereniging Minerva de stad zo'n slechte naam be zorgd." Voor de officier kon de reactie van de vrouw echter ab soluut niet door de beugel. Zij vond het een geluk dat er geen letsel was ontstaan. Haagse politierechter heeft 55-jarige krantenbezorgster Leiden veroordeeld tot zes 1 leken gevangenisstraf en een verbod voor vier maanden, he straf legde de rechter de ïidse op voor het inrijden op (k'ee dronken Minerva-studen- n. De Haagse politierechter r. E. Timmermans ^chtte be- ezen dat de vrouw op 10 april rig jaar heeft geprobeerd de udenten dood te rijden. Het vonnis is gelijk aan de eis lin officier van justitie M. nckens. Deze vroeg een hoge raf omdat de krantenbezorg er in alle toonaarden ontkent, j noemde de ontkenning van vrouw, die na het voorval irder was gereden, zelfs 'dom', lies wees erop dat de vrouw in aar poging de studenten te :heppen met haar auto tegen gevel van een Chinqes res- urant aan de Breestraat was :land. Het gerechtelijk labora- irium in Rijswijk heeft de op gevel aangetroffen verf ver- ïleken met die van de auto van vrouw en geconstateerd dat et om dezelfde lak ging. Bo ndien zijn er de verklaringen in de twee studenten. Deze lil, tijmservice van -eidsch Dagblad edacteuren van het Leidsch 'agblad gaan de dagen voor int Nicolaas op verzoek ge- ichten maken. Zij doen-dat op onderdag 2 december van 100 tot 21.00 uur, vrijdag 3 de- mber van 18.00 tot 21.00 uur i zaterdag 4 december van .00 tot 16.00 uur in restaurant Place op de bovenste etage in Vroom Dreesmann. Wie moeite heeft met het ma- en van gedichten of gewoon ens geen zin heeft om zelf jmpjes te verzinnen, kan ankloppen bij de redacteuren. is een beperking: vanwege de Twachte drukte wordt slechts n gedicht per bezoeker ge- 3 ïaakt. De rijmservice is gratis. Aandeelhouders EWR Akkoord met verhoging tarieven De aandeelhouders van NV Energie- en Watervoorziening Rijnland hebben gistermiddag de nieuwe tarieven voor klein - gebruikers goedgekeurd. Eerder was al bekend gemaakt dat gas, water en licht volgend jaar ze ventig gulden duurder worden. Er werd op de vergadering wel gepleit voor een goede voorlich ting voor de kleinverbruiker. De gasprijs gaat anderhalve cent per kubieke meter omhoog. Elektriciteit stijgt 0,3 cent per kilowatt. De prijs van 1 kubieke meter water wordt met tien cent verhoogd. Vervolg van voorpagina Tekorten bij de politie lei den er toe dat er te weinig geld is voor de bestrijding van de georganiseerde cri minaliteit. Bij andere on derdelen, zoals bij de vreemdelingendienst, wer ken minder mensen dan nodig is. Wanneer Den Haag niet met extra geld over de brug komt, zal ook minder aandacht kunnen worden besteed aan het verkeerstoezicht en de dienstverlening bij evene menten. De burger zal dan ook vaker voor niets bij de politie om hulp aanklop pen, zegt burgemeester C. Goekoop. leiden «gertvisser „Het is een frustrerend verhaal dat ik eigenlijk al veel te vaak heb afgestoken", aldus Goe koop. „Eigenlijk wil ik dit ver haal niet meer houden. Ik moet constateren dat er in Den Haag maar heel weinig begrip wordt getoond voor de problemen waar we in de regio mee wor stelen. Men doet er heel gemak kelijk over, er wordt niet serieus aandacht aan besteed. De eigen wanprestatie wordt heel luch tigjes afgewenteld op de regio." Goekoop doelt op het uitstel van de wet die de reorganisatie compleet maakt. Daardoor moeten allerlei tijdelijke rege lingen moeten worden getrof fen. Die wet had per 1 januari van kracht moeten zijn. „Zo was al geregeld dat de gemeente op 1 januari zou stoppen met de betaling van de salarissen van de politiemensen. Dat ging cen traal geregeld worden. Dat moet nu weer tijdelijk worden terug gedraaid, dat kost een hoop tijd en een hoop geld. Wij moeten van alles regelen terwijl Den Haag de afspraken niet na komt." Maximum Een van de belangrijkste doel stellingen bij de reorganisatie bij de politie (de samenvoeging van rijks- en gemeentepolitie in nieuwe korpsen in nieuwe dis- Burgemeester C. Goekoop: „Ik word er moe van, zo weinig begrip er in Den Haag wordt getoond voor onze problemen." tricten) is mislukt. „Het is abso luut onmogelijk om meer poli tieagenten de straat op te sturen zoals de bedoeling was", aldus Goekoop, „We proberen met al le beschikbare middelen het maximum er uit te halen. Dat betekent dat we moeten snijden in bepaalde politietaken om an dere overeind te houden." „Binnen het korps Leiden- /Voorschoten is er voor gekozen de basiszorg niet te verminde ren. Dat betekent dat we net zo veel blauw op straat hebben als vroeger. Dat leidt echter tot een verschraling bij de meer specia listische functies." De burgemeester oordeelde afgelopen vrijdag voor zijn doen buitengewoon hard over het be leid van de minister van bin- geen woord van terug. Hij zegt maar steeds zonder resultaat, nenlandse zaken I. Dales. „Die haar nu verschillende malen op „Ik word er moe van, zo wei- heeft een bord voor haar kop", de hoogte te hebben gesteld van nig begrip er getoond wordt zei Goekoop en hij neemt daar de problemen bij de politie, voor onze problemen. Op zich is de minister heel consistent. Ze wil niet praten over de knel punten en wij moeten het doen met het geld dat we krijgen. Je verwacht echter dat de minister bij zo'n grote reorganisatie be reid is om te helpen om knel punten op te lossen. Die steun missen we echter volkomen." Nieuw kabinet De laatste klaagbrief van de korpsbeheerder wordt daarom naar de fractievoorzitters in de tweede kamer gestuurd. Goe koop heeft zijn hoop gevestigd op het nieuwe kabinet dat vol gend jaar moet aantreden. Het extra geld voor de politie moet bij de kabinetsformatie worden geregeld, vindt hij. Het korps Hollands Midden (dat grofweg een gebied be strijkt dat wordt begrensd door Noordwijk. Den Haag. Schoon hoven en Reeuwwijk) krijgt geld voor 1340 politiemensen. Daar moeten er 300 bijkomen, vin den de burgemeesters in het ge bied waarvoor een bedrag van 160 miljoen gulden nodig is, 34 miljoen meer dan het korps nu krijgt. Toegespitst op het korps Lei den/Voorschoten bedraagt het tekort circa 50 politiemensen. Leiden/Voorschoten telt nu 240 politiemensen terwijl uit een onderzoek enkele jaren geleden duidelijk werd dat een aantal van circa 300 noodzakelijk is. Goekoop: „Als er niet meer middelen komen ook voor een betere informatievoorziei- ning en technische apparatuur blijft het politiewerk buiten gewoon schraal. Kijk. we zijn niet failliet en we kunnen onze eigen boontjes doppen. Maar het wordt dan wel, laat ik zeg gen zeer armzalig doppen." Burgemeester C. Goekoop staat in principe positief tegenover initiatieven als een stadswacht of een gemeentelijke dienst 'publieke ruimte' die het werk van de poli tie kunnen verlichten. „Vormen van toe zicht in bijvoorbeeld winkelgebieden zul len de politie zeker helpen", zegt Goekoop die da&rbij echter nadrukkellijk stelt dat dit niet mag leiden tot het inkrimpen van de politietaak. Vanavond komt in de gemeenteraad het PvdA-voorstel aan de orde om ambtenaren in de buitendienst een uniform aan te trekken om ze meer toezicht op straat te laten houden. Uit deze initiatieven leidt Goekoop af dat zijn zorg om de bestrijding van de criminaliteit politiek breed wordt herkend. Zijn verzoek om meer geld voor de politie beschikbaar te stellen, be schouwt hij dan ook zeker niet als kans loos. In februari wordt er in Leiden een conferentie gehouden waarop politici, (po- litie)ambtenaren en vertegenwoordigers van het openbaar ministerie discussieren over veiligheid, preventie en politiewerk. IVMs leiden Een 29-jarige Leidse bijstandsmoeder is gisteren door de politie rechter in Den Haag veroordeeld tot een week voorwaardelijke ge vangenisstraf. De vrouw had enige tijd geleden een betaalpas uit de tas van haar vriendin weggenomen en ook een briefje waaraop de pincode stond vermeld buitgemaakt. Vervolgens haalde ze met de pas geld uit een automaat. De eerste keer levqrde dat 600 gulden op, de tweede keer slechts 25 gulden. De zaak kwam uit en op aandrang van de politie betaalde ze haar ex-vriendin terug. De officier van justitie eiste gisteren op de zit ting. waar de vrouw in tranen uitbarstte, een geldboete van 500 gulden en een week voorwaardelijke gevangenisstraf. De \touw kon geen verklaring geven voor haar daad. Omdat ze inmiddels na een scheiding met twee kinderen van de bijstand leeft werd zij door de politierechter veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenis straf van een week met een proeftijd van twee jaar. Buurtbewoners nemen een kijkhe in het opvangcentrum voor asielzoekers aan de Flevoweg. Buurt vindt opvangcentrum asielzoekers sobertjes et Buro voor Rechtshulp heeft vanaf 1 december een nieuw adres Leiden: Oude Rijn 59. Het oude kantoor aan de Herengracht was klein geworden. Het bureau gaf dit jaar tot nog toe 5000 mensen Indische bijstand. Door wijzigingen in de Wet op de Rechtsbij- and wordt het Buro voor Rechtshulp voor meer mensen toegan- elijk. De hulp zal zich toespitsen op mensen die een gezinsinko- nen beneden de 3000 gulden netto per maand hebben. Ook zal het ,ureau zich meer gaan specialiseren op juridische vragen op het M)ied van wonen, werken, uitkering en verblijf. leiden tinegre willemsen „Het is allemaal wel erg sober tjes. Ik had geen rode loper ver wacht maar wel dat het wat ge zelliger zou zijn." Het opvang centrum voor asielzoekers aan de Flevoweg stond gistermor gen open voor belangstellenden uit de buurt. Ongeveer dertig Merenwijkers maakten van de gelegenheid gebruik om het pas ingerichte centrum te bekijken. Directeur H. Smitstra en wet houder J. Laurier waren aanwe zig om vragen te beantwoorden. Een vrouw van het Leger des Heils is bezorgd over het gerin ge aanbod van activiteiten. „Als er nu nog niets is, wat moeten ze dan de hele dag doen. Lopen ze dan over straat?" Directeur Smitstra beaamt dat er niet veel te doen is in het opvangcentrum. Hij hoopt deze week nog een activiteitenpro gramma in samenwerking met gemeente en vrijwilligers vast te stellen. „We zijn blij dat er orga nisaties zijn die activiteiten wil len organiseren. In het centrum is daar geen plek voor. Tot zo lang moeten de gasten het doen met de tafeltennistafel in de recreatiezaal. „Dit cen trum is een noodoplossing. Daarom is hier weinig voor de asielzoekers, eigenlijk alleen on derdak en eten. Ze krijgen twin tig gulden zakgeld per week om andere dingen van te kopen. Een moeder zal bijvoorbeeld van dat bedrag luiers moeten kopen." Getuige de reacties wordt het bedrag wat aan de lage kant ge vonden. „Jeetje, ik geloof dat een pak pampers al achttien gulden kost. Hoe doen ze dat dan met luiers, meneer?" Het antwoord ligt voor de hand: ka toenen luiers kopen. De bezoekers zijn vooral be zorgd over de omstandigheden waarin de asielzoekers worden opgevangen, want nog niet alles is klaar en schoon. Volgens Smitslra komt het vandaag alle maal nog af. Een enkeling vindt het jammer dat er nu nog geen asielzoekers zijn. „Je krijgt dan een beter beeld van hoe de mensen hier worden opgevan gen. Nu is dat moeilijk voor te stellen." Maar de gemeente heeft daar bewust voor gekozen. ..Het zou raar zijn om met een hele groep door een vol asielzoekerscen trum te lopen. We gaan geen aapjes kijken." Er wordt begin volgend jaar een wijkvereniging opgericht voor de Professoren- en Burgemees- terswijk. Tot op heden heeft de wijk het altijd zonder een buurt vereniging moeten stellen die als spreekbuis kon fungeren richting gemeentebestuur. Na oprichting van de bewoners werkgroep, die een afvaardiging heeft in de projectgroep die het nieuwe bestemmingsplan voor de Burgemeesters- en Professo- renwijk samenstelt is gebleken dat er behoefte bestaat aan een echte wijkvereniging. De vereni ging stelt zich in eerste instantie tot doel om verdere ongewenste ontwikkelingen in de wijk te voorkomen. Over de invulling van het bestemmingsplan be staan tussen gemeente en be wonerswerkgroep verschillen van inzicht. Met name de bouwplannen rond station l-ammenschans en het Kamer- lingh Onnesplein en de ontslui ting van de nieuwe wijk Room burg via een brug nabij het Van Vollenhovenplein baren de be woners zorgen. Ook wordt ge vreesd dat de plannen van de gemeente het laatste groen in de wijk zullen aantasten. De wijkvereniging wil effectief te genspel gaan bieden. De ge meentelijke plannen worden desnoods tot aan de Raad van State aangevochten. -pETSVv Auto- en Motorverhuur ÜiDMultiRent ixr%/s/*f /utrrtt teer ïH&rrs't 1 DINSDAG 30 NOVEMBER 1993 Woede /t a Gedeputeerde L. I Blok heeft de woe de van de woonbooteige naren tijdens een gisteren gevoerd gesprek niet kun nen wegnemen. a fr Wegenbouwer Ver- I 3 sluys uit Bodegra ven mag de straten in Alkemade in elk geval tot 1999 onderhouden. Leiden 071 3100 01 Katwijk 01718 - 2 85 35 Leidtchendam 070 -327 91 15 Beverwijk 02510 - 1 53 15 IJmuiden 02550- 2 34 50

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11