Opnieuw aanval op Grote Polder vf DIGR0S WA Alphen legt oor te luisteren Regio 5tei Ook deze bestelbus huur je bij Sledehonden vermaken zich in vrieskou Milieu-activisten werpen blokkade op tegen stort bagger in Braassem ROOM- SCHNITZELS O1-49 m damestassen HUTSPOT Proefstemmen in Alphen k/i iAAN DAG 29 NOVEMBER 1993 CHEF CERT VISSER. 071 -356430. PLV -CHEF JANET VAN DIJK, 071 -356413 Ook PvdA-gedeputeerde wil woningbouw in Zoeterwoude ,erjDe Grote Polder, het gebied tussen Zoeterwoude-Dorp 'ngjen -Rijndijk, staat bij de provincie hoog genoteerd als heibouwlocatie voor de Leidse regio. Indien vliegkamp Val- °Tkenburg niet beschikbaar komt voor woningen is de Gro- de te Polder volgens gedeputeerde J. van der Vlist (PvdA/mi- oe|lieu) een goede tweede. De gemeente Zoeterwoude rea- ka1peert ful*ieus: "Dit riekt naar onbehoorlijk bestuur", lonlbriest wethouder Hogenelst. jregOETERWOUDE ROY KLOPPER n- Van der Vlist deed zijn uitspra- rzeken zaterdag tijdens een uitzen- a' ding van de lokale radio in Alke made. De milieu-gedeputeerde meldde dat bebouwing van sommige delen van het Groene ■"Hart voor hem bespreekbaar is. Vooral de Grote Polder tussen Zoeterwoude-Rijndijk en -Dorp kan volgens Van der Vlist wor- 13-den opgeofferd. ,,Dat gebied ligt weliswaar in het Groene Hart, maar heeft geen grote natuurlij ke waarde." Van der Vlist vergeleek het ge bied met de Boterhuispolder bij E&Leiderdorp, die ook wordt ge- inoemd als mogelijke bouwstek. "\j„Dat ligt dan buiten het Groene ""riHart, maar kent een grotere 4landschapswaarde. Als ik dan dmoet kiezen, heb ik een voor- v Jkeur voor woningen in Zoeter- "Wwoude." j Overigens wil de provincie jnog altijd het liefst huizen neer- Izetten op het terrein van mari- inekamp Valkenburg. Van der ijjriviist heeft evenwel weinig hoop it op het beschikbaar komen van deze plek. ,,Er wordt al jaren (Onderhandeld met het Rijk, uk imaar er zit weinig schot in." 'j Van der Vlist erkent dat Zoe- as ^erwoude tot nu toe nooit echt ^aan de orde is geweest in allerlei KN(rapporten over bouwlocaties Ivoor de Leidse regio. „Dat kwam door de sterk afwijzende houding van de gemeente." De gedeputeerde wil zich echter niet langer laten imponeren door het harde 'nee' van Zoeter woude. „Dit moet gewoon be spreekbaarzijn." De bouwlocaties zitten overi gens niet in de portefeuille van Van der Vlist. „Maar ik heb dit onderwerp als eens aangekaart bij mijn collega Wolf van ruim telijke ordening. Hij steunde mij, hoewel je nog niet kunt zeggen dat dit een officieel standpunt van Gedeputeerde Staten is." Wethouder R. Hogenelst van Zoeterwoude stoort zich in ho ge mate aan de uitspraken van Van der Vlist. „We hebben ons altijd verzet tegen woningbouw op deze plek en blijven dat doen." De wethouder vreest dat uitvoering van dit plan het ein de betekent van de gemeente Zoeterwoude. „Met tienduizend woningen maak je een verbin ding tussen Leiden en Zoeter- meer. Die groeien aan elkaar en slokken onze gemeente op. Dat mag nooit gebeuren." Volgens Hogenelst is de Grote Polder wel degelijk een belang rijk natuurgebied. „Door de ruilverkaveling is een uniek stuk onaangetaste natuur ontstaan." Hij vindt de actie van Van der Vlist jdan ook 'onbegrijpelijk'. „Hij krijgt een brief van ons, net Bewoners zien inbrekers wegrijden STOMPwiJK» Bewoners van het Oosteinde in Stompwijk stonden vrijdagmiddag even oog in oog met de inbrekers die net hun huis hadden doorzocht. De bewoners kwamen met de auto thuis, reden over de brug hun erf op en zagen een wagen staan met een man erin. Vanaf de andere kant van het huis kwam een vrouw aangerend, die snel in de auto sprong. Het tweetal ging er direct vandoor. Eenmaal binnen zagen de bewoners dat de boel overhoop was gehaald en de achterdeur van het huis was open gebroken. Ze missen een bedrag van ongeveer 6000 gulden. Personenauto duikt in sloot roelofarendsveenEen 21-jarige inwoner van Roelofarendsveen is gisteravond rond kwart voof tien met zijn auto in een sloot langs de Alkemadelaan in zijn woonplaats terechtgekomen. De man reed vanaf de Sotaweg de Alkemadelaan op. Door de hoge snelheid slipte de wagen, waarna de Veender de macht over het stuur verloor. Hij bleef ongedeerd. Autokrakers actief in Alphen alphen aan den run Autokrakers hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag op tien plaatsen in Alphen hun slag geslagen. Gesto- leijrwerden autoradio's en cassetterecorders. Sieraden uit woonhuis gestolen ter aar» Uit een huis aan de Korteraarseweg in Ter Aar zijn vrij dagavond sieraden en een fototoestel gestolen. Om binnen te komen braken de daders een draairaam van de badkamer open. Hond schuift onder ijs nieuwkoop Een tweejarige golden retriever is zaterdagmiddag in een vaart langs het Zuideinde in Nieuwkoop verdronken. De viervoeter werd door een dochter des huizes uitgelaten. Opeens rende het dier de bevroren vaart op. De hond dook in een wak, en schoof onder het ijs. Tien minuten later werd de golden re- triever door de brandweer uit het water gehaald. Pogingen om het beest te redden mislukten. Papegaai gestolen wassenaar Een amazone-papegaai is vrijdagnacht met kooi en al verdwenen uit een woning aan de Louisestraat in Wassenaar. Behalve de vogel, die luisterde naar de naam Koko, missen de bewoners een aantal cd's, videobanden en kristallen dierfiguur- tjes. Het is niet bekend hoe de inbrekers het huis binnenkwa- Geld weg uit restaurant voorschoten Bij een inbraak in een restaurant aan de Van Beethovenlaan in Voorschoten is ongeveer zeshonderd gulden aan wisselgeld gestolen. De inbrekers kwamen volgens de politie binnen door het inslaan van een ruitje. als de commissaris van de ko ningin Patijn onlangs, die ook al naar Zoeterwoude wees." De wethouder vermoedt een PvdA-samenzwering om de Grote Polder op te offeren. „Eerst Patijn, vervolgens de Leidse wethouder Van Rij en nu weer gedeputeerde Van der Vlist. Allemaal PvdA-mannen. Ik weet niet wat die partij wil, maar wij doen zaken met gede puteerde Wolf. Die heeft ons verzekerd dat we buiten schot blijven, dus Van der Vlist praat voor zijn beurt." Auto- en Motorverhuur MultiRent '/cvrv&/ty- ZUUV/P Hxr Zu&rven- Katwijk Leidschendam Beverwijk IJmuiden leidschendam» Tientallen husky's en an dersoortige poolhonden genoten het afge lopen weekeinde zichtbaar van de kille wind en vrieskou tijdens de sledehonden- rennen in de Vlietlanden. Gretig trokken ze de karretjes - in plaats van echte sleden want er lag nu eenmaal geen sneeuw - van de deelnemers uit heel Europa. De Vlietland-Cup waar om werd gestreden, kwam uiteindelijk in handen van Jan 't Hart uit Wieringerwerf. De sledehondenrennen bij de Vlietlan den, die zo'n drieduizend toeschouwers trokken, maken deel uit van een reeks van vier wedstrijden in Nederland waarvan de winnaars zich plaatsen voor het Europees kampioenschap, dat half februari in het Zwitserse Andermat wordt gehouden. Veertien dagen geleden deed het circuit Wassenaar aan, ditmaal was het park op de grens van Leidschendam en Voorscho ten aan de beurt. Teriet en Eindhoven zijn de andere startplaatsen. Er was een parcours van negen kilome ter uitgezet voor spannen van vier en zes honden en een rondje van elf kilometer in de categorie acht en twaalf honden. De soms overenergieke beesten vlogen uit enthousiasme weieens uit de baan. Bij de karren met vier honden werd de Belg Luc Put winnaar. Een eerste plaats bij het span met zes honden was er voor Els Schimmel uit Elsloo. Bij het achtspan was Jan 't Hart zijn kar het snelst bij de vlugge re husky's en Huigi Lefeuvre uit Frankrijk bij de minder snelle poolhonden zoals Malemute en Samojeed. In de laatste cate gorie met een dozijn honden ging de eer ste plaats naar Herm-Jan Scholten uit Ap- pingendam. Volgens organisator Leo den Ouden uit Hazerswoude, die zelf vijfde werd in de laatste categorie, is het vrijwel zeker dat het evenement ook volgend jaar terug keert in de Vlietlanden. FOTO BEN DE BRUYN 'Provincie handelt in strijd met regels alphen aan den run ruud sep alkemade roy klopper Milieu-activisten dreigen met blokkades en andere acties als de provincie Zuid-Holland bin nenkort weer vervuilde bagger in het Braassemermeer wil stor ten. Volgens de Stichting Be houd Braassemermeer is de stort in strijd met regels die de rijksoverheid heeft opgesteld. De pfovincie ontkent dit en zegt blokkades zo nodig met harde hand te verwijderen. De stort van baggerspecie, af komstig uit sterk vervuilde wa teren, in het Braassemermeer heeft anderhalf jaar stilgelegen. Er was het een en ander mis met de naleving van regels die voor het storten waren opge steld. Sinds oktober heeft de provincie evenwel weer toe stemming voor de slibstort in de put van het meer. Door om standigheden is er wat vertra ging opgetreden, maar binnen kort varen de eerste schepen met vervuild slib weer naar de Braassem. Dat is zeer tegen de zin van tal van milieu-organisaties. Dat bleek afgelopen zaterdag weer eens bij een debat over deze kwestie voor de lokale radio van Alkemade. Namens de Stichting Behoud Braassemermeer be toogde E. Bos dat de stort in strijd is met landelijke regels. „Minister Alders heeft onlangs gezegd dat zwaar vervuild slib (in het jargon klasse 3 en 4 ge noemd, red.) niet meer in me ren mag worden gedumpt. Maar de provincie Zuid-Hol land wil het hier toch in het wa ter smijten." Bos kondigde ac ties aan om het storten van slib tegen te houden. „Ik denk aan blokkades, maar er zijn natuur lijk nog meer mogelijkheden." Inwoners van Alphen mogen meepraten over het beleid van het gemeentebestuur; en er wordt nog naar ze geluisterd ook. Ze mogen al meepraten lang voordat er een besluit is genomen en zelfs voordat burgemeester en wethouders een stand punt hebben ingenomen. Directeur strategisch beleid P. Jeuken heeft de afgelopen jaren ervaren dat het bij de burgers nog wat ongeloofwaardig overkomt. „De eerste reactie is vaak: we mogen wel meepraten, maar de beslis sing is natuurlijk allang genomen. Als je dan zegt dat dat niet zo is, krijg je te horen: ja ja, dat moe ten we nog zien." Het laten meepraten van Alphenaren bij de voorbereiding van het beleid is de afgelopen twee jaar succesvol gebleken en wordt daarom voort gezet. De afwachtende houding van de inwoners ten spijt is door inspraak ook wel het één en an der bereikt. Zo ging het idee om in de toekomst huizen te bouwen in sportpark De Bijlen van tafel na protesten van de sportclubs. En doordat er se rieus naar de bewoners wordt geluisterd, gaan die zich hopelijk ook wat meer betrokken voelen bij het gemeentebestuur. Want daar is het allemaal om te doen. Na het roemruchte Coupépolderdebat van april vorig jaar kregen burgemeester en wethouders van de gemeenteraad de opdracht het vertrouwen van de burgers in de politiek terug te winnen. Burge meester M. Paats presenteerde afgelopen vrijdag een notitie over bestuurlijke vernieuwing waarin in ieder geval een deel van het antwoord staat. Kort samengevat: de gemeénte moet op alle ni veaus serieus luisteren naar de bevolking. Naast de inspraak tijdens de voorbereiding van het beleid heeft het gemeentebestuur nog wat an dere manieren om de relatie met de Alphenaren te verbeteren. Zo staat de gemeente 'in beginsel positief tegenover een plaatselijk referendum dat vooral incidenteel toepasbaar is voor kleinere en concrete onderwerpen'. De slechte ervaringen met referenda in steden als Leiden en Amsterdam zijn voor Alphen geen reden het instrument op voorhand af te wijzen. Paats: „Het kan bij bepaal de onderwerpen een nuttig instrument zijn. Maar het kan wel het beste worden gecombineerd met verkiezingen. Anders komen de kosten van een referendum al gauw op zo'n 25.000 gulden." Con crete ideeën voor referendum-onderwerpen heeft de burgemeester nog niet. Een ander middel om als bestuur dichter bij de mensen te komen is de 'sociale vemieu- wingstoets'. Bij ieder voorstel moet in het vervolg eerst worden uitgezocht of er behoefte aan is. Het lijkt een open deur, maar is het niet. „Vroeger werd er een nieuwe vuilnisauto gekocht zonder dat de vuilnismannen daarbij werden betrokken", bekent Paats. „En bij de politie hadden we nieu we portofoons die technisch gelijk waren aan de oude. Maar doordat de knopjes anders 2aten. ble ken ze in stress-situaties problemen op te leve ren." Ook hier had het probleem voorkomen kun nen worden door de agenten bij de aankoop te betrekken. Inwoners van Alphen kunnen van 8 december tot 7 januari reageren op de notitie waarin het ge meentebestuur zijn goede voornemens voor het nieuwe jaar heeft neergelegd. Overigens gaat het hier om inspraak-oude-stijl. Voordat de mensen hun mening kunnen geven, wordt de notitie eerst behandeld in de'raadscommissie algemeen be stuurlijke zaken. E. Bos: „Blokkades niet uitgesloten." Gedeputeerde J. van der Vlist (PvdA/milieu) ontkende dat de stort in strijd is met landelijke regels. „Wij storten hier geen slib van klasse 4. En verder heeft de minister gezegd dat per geval moet worden bekeken of de si tuatie voldoende beheersbaar is." Volgens de provinciale be stuurder is dat laatste in het Braassemermeer zeker het ge val. Het vuile slib gaat in een metersdiepe put, waarin toch FOTO BEN DE BRUYN geen leven te bekennen is. „Na tuurlijk wordt het water er niet schoner op, maar er is zeker geen sprake van een onaan vaardbare vervuiling." Van der Vlist kondigde aan dat de pro vincie hard zal optreden tegen acties van milieu-organisaties. „We houden ons aan de regels en daar moet Bos zich bij neer leggen. Blokkades worden dan ook zo nodig met harde hand verwijderd." 8" HEERLIJKE ELDERS lN BEKEND ITALIAANS ONTWERPER ledi?r'°°k hand' 0' schoudertassen in diverse modellen en kleuren ELDERS Mi I P0NDSPAK ELDERSJ.49 alphen aan den run Inwoners van Alphen kunnen alvast gaan stemmen. In de hal van het stadskan toor staat één van de 22 nieuwe stemmacfiines van de gemeente opgesteld. Alphenaren die straks bij de verkiezingen niet voor verrassingen willen staan, kunnen de nieuwe machine uitproberen. De apparaten staan bij de drie verkiezingen van vol gend jaar opgesteld in de stemhokjes, ter vervan ging van de formulieren en de rode potloden. De stemmachine maakt de komende maanden een toemee langs onder andere de Alphense verzor gingshuizen. FOTO BENDE BRUYN

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9