Vertrouwen in aanpak Van Luyn Kerk Samenleving 'Van Luyn stond vermoedelijk niet op voorkeurslijst bisdom' 'Levende ketting' opent Stiltecentrum MAANDAG 29 NOVEMBER 1993 BINNENLAND KORT Acht Mei-manifestatie De Acht Mei Beweging houdt volgend jaar haar manifesta tie in Zwolle. De bijeenkomst wordt op zaterdag 7 mei ge houden. Het thema wordt binnenkort vastgesteld. Dit heeft de participantenverga dering afgelopen zaterdag in Amsterdam besloten. Zwolle ligt in het aartsbisdom Utrecht. Kardinaal Simonis kan dan ook een uitnodiging tegemoet zien. Tot dusver hebben de bisschoppen ge weigerd een manifestatie te bezoeken. Wellicht komt hierin verandering door de gewijzigde sfeer in de Neder landse RK Kerk als gevolg van de benoeming van de bisschoppen Wiertz en Van Luyn in Roermond en Rot terdam. De Acht Mei Bewe ging heeft gematigd positief op beide benoemingen gere ageerd. 'Moraal móét' (1) 'Hoe leren wij over morele smaak weer met elkaar te twisten?'. Deze vraag legde de theoloog dr. F. de Lange, hoogleraar te Kampen en do cent te Groningen, afgelopen zaterdag voor aan het jaarbe- raad van het MCKS (Multidisciplinair Centrum voor Kerk en Samenleving), dat onder het motto 'Moet moraal weer?' in Driebergen werd gehouden. Ja, moraal moet weer, onderstreepten de ruim tachtig deelnemers. Maar wat echt móét, is het debat over moraal. Wie zoals minister Hirsch Ballin de ker ken vraagt weer mee te spre ken over normen en waar den, moet geen kant en klaar moreel bouwwerk verwach ten. De kerken hebben geen boodschap meer in dezen, geen algemeen geldende reli gieuze wetsethiek. Wel kun nen de kerken het gesprek over normen en waarden or ganiseren en stimuleren. 'Moraal móét' (2) Kerken en andere organisa ties zullen dat ook moeten doen. In de postmoderne sa menleving is 'de' moraal ver splinterd en sterk subjectief geworden. Op zich een ge zonde ontwikkeling, aldus het MCKS-beraad, want dit leidde tot bevrijding van rechtzinnigheid, onverzoen lijkheid en fanatisme en tot individuele ontplooiing. Maar nu blijkt dat het milieu, de medische technologie en de situatie van etnische min derheden, maar ook de oor log in Bosnië dringend om gezamenlijke morele keuzen vragen. Nodig is, zo vonden de deelnemers, het publieke debat en de bewustwording van eigen keuzen. Nodig is een 'communicatieve om gang met moraal' en de er kenning dat de kerken daarin een functie hebben. Daartoe hebben de kerken ook wat in huis. Velen hechten aan de bijbel als belangrijk ijkpunt voor de zoektocht naar nor men en waarden. Vrouwensynode De eerste Europese vrou wensynode wordt in 1996 in Oostenrijk gehouden. Dit heeft een voorbereidingscon ferentie met vrouwen uit ne gen landen dit weekeinde in Driebergen besloten. Neder land stond ook kandidaat. De keuze viel op Oostenrijk we gens de centrale ligging in Europa. In Nederland wordt het stichtingsbestuur geves tigd, terwijl hier ook de pro- jektmedewerkster komt te werken. Verder is afgespro ken dat Nederlandse vrou wen zowel de functie van voorzitster als penningmees ter zullen krijgen. De voorbe reidingsbijeenkomsten zul len op Kerk en Wereld in Driebergen worden gehou den. Pastores in Leidse regio kunnen zich goed vinden in prioriteiten van nieuwe bisschop Pater A.H. van Luyn mag dan binnen het bisdom Rotter dam nauwelijks bekend zijn, de knelpunten waaraan de nieuwe bisschop in zijn werk prioriteit wil geven vinden in de Leidse regio veel weerklank. „Het tekort aan pasto res dat Van Luyn als één van de belangrijkste problemen noemt, speelt in dit gebied wel heel nadrukkelijk", zegt pastoor J.G.J. Straathof van Lisse, voorzitter van de de kensvergadering van het bisdom. De kerkverlating door jongeren noemde Van Luyn als tweede knelpunt waar aan hij veel aandacht wil schenken. Zelf voegt Straathof daaraan toe dat hij hoopt dat de nieuwe bisschop ook de oecumene, de toenadering tot andere kerkgenootschap pen, een impuls kan geven. „Ons bisdom blinkt daar mo menteel niet in uit", meent de deken van de bollenstreek. LEIDEN/REGIO* DICK V De vele contacten die pater Van Luyn in Rome heeft, stellen hem volgens Straathof in staat de genoemde knelpunten 'bin nen het grote geheel van de we reldkerk' aan de orde te stellen. De deken doelt daarmee met name op het tekort aan pasto res. „Dat hangt nauw samen met de eisen die aan het pries terschap worden gesteld. Vooral de celibaatsgelofte is niet ge wild." Van de vorige bisschop R.Ph. Bar was bekend dat hij de verplichting tot het celibaat ter discussie wilde stellen, onder meer door 'gehuwde, rijpere mannen' tot het priesterschap toe te laten. Hoe Van Luyn daarover denkt, is Straathof niet bekend. De grote prioriteit die de nieuwe bisschop van Rotterdam wil geven aan het werk onder jongeren, hangt nauw samen met de beginselen van de orde hij lid is. De Congrega tie der Salesianen, gesticht door Don Bosco, draagt dit werk van oudsher een warm hart toe. Dat Van Luyn ook van grote betekenis kan zijn voor de oe cumene, leidt Straathof af aan zijn lidmaatschap van de lande lijke oecumenische raad. De pa ter zat namens de Rooms-Ka- tholieke Kerk in het modera- men (bestuur) van de Raad van Kerken. Binnen het bisdom ligt hier voor de nieuwe bisschop een taak. „De oecumenische raad van Zuid-Holland is niet sterk", meent deken Straathof. Vertrouwen Van Luyn wordt gezien als de grote stimulator achter het rap port dat de Nederlandse bis schoppen begin dit jaar tijdens hun vijfjaarlijkse bezoek aan Rome presenteerden. Daarin wordt onderstreept dat evange lisatie alleen kan plaatshebben in een klimaat van dialoog en vertrouwen. „Bisschop Bar kwam daar destijds heel be moedigd vandaan", herinnert Straathof zich. „Hij was ervan overtuigd dat men in Rome be er in de Neder landse kerkprovincie leeft." Dat lijkt zich bij de twee re cente bisschopsbenoemingen in Roermond en Rotterdam te hebben vertaald. „Voor zover je van een bepaalde lijn kunt spre ken, is het duidelijk dat er meer dan vroeger gekeken is naar wat er bij de plaatselijke kerken aan verlangens en verwachtingen leeft." Zowel Wiertz als Van Luyn staan bekend als mensen die de dialoog willen aangaan. Straathof noemt dat van enorm belang. „In de parochies wordt door heel veel vrijwilligers hard gewerkt. Als die mensen niet het gevoel hebben dat er naar hen wordt geluisterd, loopt de kerk veel schade op." Dat de nieuwe bisschop geen ervaring heeft met het 'basispastoraat' - dat wil zeggen dat hij nooit als pastoor in een parochie heeft gewerkt - be schouwt de deken wel als een nadeel. „Bar had dat ook niet en het heeft geruime tijd geduurd voordat hij goed aanvoelde waar de mooie dingen en waar de problemen in dit werk lig gen. Maar aan de andere kant moet je toegeven dat het Bar wel is gelukt om zich deze ma terie heel goed eigen te maken. Wat dat betreft zijn we nu niet meer geneigd om te zeggen dat de keuze voor Van Luyn om die reden geen goede benoeming zou zijn. Hij is van harte wel kom." LEIDEN. DICK V Op het lijstje van mogelijke bisschop-kandida ten dat het bisdom Rotterdam heeft ingediend, kwam de naam van de uiteindelijke keus Van Luyn niet voor. Dat leidt de voorzitter van de fe deratie van verenigingen van pastoraal werken den, de Leidse priester H. van Breukelen, af uit de voorkeur die er hier bestond voor 'iemand uit het bisdom Rotterdam'. Waar de Limburgers met bisschop Wiertz op dat punt wel aan hun trekken kwamen, krijgen de Zuidhollanders iemand uit Groningen. „Dat heeft zijn nadelen", meent Van Breukelen. „Het is natuurlijk nooit goed als er op autoritaire wij ze zomaar iemand wordt gedropt. We zijn toch al zo'n hiërarchische kerk, het zou goed zijn ge weest als men iemand uit het volk zelf had ge nomen." Dat neemt overigens niet weg dat het bisdom Rotterdam een veel slechtere bisschop had kun nen krijgen. „Ik ken Van Luyn niet persoonlijk", zegt Van Breukelen, „maar hij staat bekend als een hele evenwichtige man. In zekere zin zou je met de keuze voor achtereenvolgens Wiertz en Van Luyn kunnen zeggen dat Rome is afgestapt van de benoeming van conservatieve en reac tionaire mensen. Men komt er overigens wel laat achter dat dat in feite een regelrechte zelf moordpoging voor de Rooms-Katholieke Kerk is geweest." Als Van Breukelen voor de benoeming van Van Luyn een cijfer zou moeten geven, kiest hij voor een ruime voldoende. Een zeven? „Ja, zo iets." Vreeburg: 'Nieuwe bisschop zal de lijn van Rome volgen' LEIDEN. DICKV Als bisschop van Rotterdam zal Van Luyn zeer trouw zijn aan het kerkelijk leergezag. Die ver wachting koestert pastoor A.M.E.Th. Vreeburg van de be houdende Lodewijkparochie in Leiden. „Voor zover ik van zijn functioneren tot nog toe op de hoogte ben zal hij de Romeinse lijn volgen, zoals je trouwens van een bisschop mag verwach ten." Pastoor Vreeburg spreekt van een 'goede benoeming'. „Per soonlijk ken ik Van Luyn niet, maar ik heb wel begrepen dat kardinaal Simonis zeer op hem is gesteld. En als de bisschop pen er blij mee zijn, zijn wij er ook blij mee." Dat de nieuwe bisschop het bisdom nauwelijks kent, vindt Vreeburg geen na deel. „Hij zal daarom in staat zijn de zaken zonder vooroor delen aan te pakken." Naast zijn instemming met de prioriteiten die de nieuwe bisschop in zijn werk stelt, spreekt de Leidse pastoor ook de hoop uit dat Van Luyn 'wat meer orde schept in de liturgie'. „Nu is er sprake van een zekere wildgroei. Een duidelijke richt lijn van het bisdom zal de een heid onder de gelovigen bevor deren." Ik trek mij terug en w; Dit is detAdie niet sfrloren gaat: cdre minui ft zet zich in toekomst wachten lk ben een'" bUk I dqnr t <>h leiden» Bezoekers van de 'open dag' van de dienst Geestelijke Verzorging van het Academisch Ziekenhuis Leiden vormden gisteren een opmer kelijke schakel bij de officiële ingebruikname van achtereenvolgens de kerkruimte, het Stiltecentrum, de Gebedsruimte voor Islamieten en de burelen van de dienst. Na de zondagse viering in patio O en enkele toespraken werd een 'levende ketting' gevormd langs de vier locaties. 'Gaandeweg de toekomst in' was de naam die aan deze 'markeringsmomenten' met muziek en beweging was gegeven. De open dag werd af gesloten met een broodmaaltijd en een lunchconcert door de muziekgroep 'Moshine el Haddade'. foto loek zuijderduin BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERV. KERK Beroepen: te Harkema: J.W Slok te Zuidland. Aangenomen: naar Parrega-Hieslum en Tjerkwerd-Dedgum: J. Henzen, kandidaat te Leiderdorp; naarOuden- hoorn(part-time) mevr. L.J. Ver- schoor-Schuijer, kandidaat te Gouda. GEREFORMEERDE KERKEN Benoemd: tot pastoraal assistent te Noordwolde (part-time): W. Vlaande ren, wonende te Nunspeet, die deze benoeming heeft aangenomen; tot pastoraal assistent te Schiedam (part-time): A F. Ruijl, pastoraal e Rotterdam-Pendrecht die deze benoeming heeft aangenomen. Beroepen: te Duiven: V. Top, kand. aldaar die dit beroep heeft aangeno- Beroepbaarstelling: Dhr. V. Top, kand. te Duiven. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Leerdam: M. Mondria te Waardenburg. Feministische theologe stapt uit het ambt De feministische theologe Jutta Voss uit Stuttgart heeft haar ambt neergelegd. De 51-jarige Voss is sinds een jaar verwik keld in een leertuchr-procedure, die de Evangelische Kerk van Württemberg tegen haar heeft aangespannen. De theologe, die in 1990 al met buitengewoon verlof is gestuurd, zei dat er niets anders op zat dan 'vrijwil lig' op te stappen. Het theolo-, gisch klimaat in Wiirtemberg is danig verziekt en de verhouding tot de kerkelijke leiding ver stoord. COLOFON ^T,XS8ErJ£W5. Arnold (Jdj).J Kiel (ad,). HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor. Frans Nypels. Henk van der Post (adj). OMBUDSMAN R D Paauw, tel. dag 9 30- 11 30uur071-356215, of per post ADVERTENTIES a-vrij. van 08.30-17.00 ui Fax 02521-19610 (Automatische incasso) KLACHTEN BEZORGING ma t/m vrij 18 00-19.30 ui zat 10 00-12.00 uur 82.85 119,50 321,65 28,75 HET WEER Bres in koudegebied Opnieuw werd ons land onthaald op een winters novemberweekein- de. Zowel op zaterdag als op zon dag bleef de temperatuur vrijwel overal onder het vriespunt. Het sombere, grijze winterse beeld maakte geleidelijk ruimte voor wat bredere opklaringen met als gevolg dat het in de afgelopen nacht op diverse plaatsen weer matig kon vriezen. Vandaag kan het opnieuw een ijsdag worden met een maxi mum beneden nul graden. Daar mee is het totaal aantal van deze winter al op vijf ijsdagen gekomen. Deze novembermaand zal moeite loos de boeken in gaan als één van de koudste van deze eeuw. Maar december lijkt met van zins de novemberstunt te gaan pro longeren. Al een paar dagen verza melen warme massa's oceaanlucht moed om een doorbraak te gaan forceren. De ervaring leert dat een eerste dooifront baanbrekend werk moet verrichten, waardoor de op mars van zachtere lucht moeizaam verloopt. De warme lucht glijdt in eerste instantie over de koude lucht heen; aan de grond kan de j vorstlucht zich het langst handhal Een dergelijke situatie doet zich I morgen voor, waarbij verschillend neerslagvarianten mogelijk zijn. Denkbaar is dat het enige tijd ga«j| regenen, waarbij de neerslag doo» de koude laag valt en aanleiding geeft tot ijzelvorming op de grond Als de koude laag dik genoeg is, 1 valt er mogelijk sneeuw, die over-|j gaat in regen, zodra de lucht ook aan de grond doordrmgjj Het front dat de eerste bres in heli koudegebied heeft geslagen, korrt woensdag uitgeblust boven Duits land aan. De wind zwakt af en de binnengestroomde dooilucht koe boven de nog bevroren grond wee wat af. Er is dan meteen weer kar op mistvorming en gladheid. Don derdag krijgt het dooifront verster king door een verse oceaandeprei sie bij IJsland. Pas dan breken re gen en toenemende zuidwesten wind definitief het winterse verze Overdag wordt het al 5 tot 8 gra den, terwijl ook de vorst in de nacht verdwijnt. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag in Engeland en oost-Schotland nog droog en opklaringen, elders be wolkt en regen. Veel wind. Morgen afnemende wind, half tot regen of een bui, in Ier land mogelijk met hagel Vandaag middagtempera tuur tussen 5 graden Engeland en 12 in zuid- lerland, morgen maxima België en Luxemburg: Vandaag droog en afwisse- Morgen overwegend be wolkt en van het westen uit regen of ijzel, mogelijk ook sneeuw. Middagtem- ten van België temperaturen enkele gra- Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag wolkenvelden en ten westen van Parijs in de loop van de dag regen, mogelijk ook hier en daar ijzel. Morgen breidt de neerslag zich verder naar het oosten uit. Vandaag maximumtempera- lets boven het vriespunt bij Parijs tot 10 graden bij Brest. Morgen vooral in het Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Vrij veel bewolking en nu en dan regen. Aan de Costa's in het zuiden en zuidoosten af en toe zon en waarschijn lijk droog. Middagtemperatuur aan de Costa's variërend van 18 graden bij Bar celona tot circa 22 bij Malaga. Elders maxima vandaag 15, aan de Golf van Biskaje door föhn plaatselijk 20 graden. Morgen liggen de middagtemperaturen rond 13 graden. Canarische Eilanden: Droog weer en vooral aan de zuidstran- den zonnige perioden. Maxima oplo pend naar ongeveer 25 graden. Marokko en Tunesië: Marokkaanse westkust: Droog en over wegend zonnig. Bij Tanger ook enkele wolkenvelden en morgen later op de dag kans op wat regen. Middagtemperatuur aan zee ongeveer-20 graden, vandaag bij aflandige wind plaatselijk 25 graden Tunesië: vandaag in het noorden nog kans op een bui, verder droog en perio den met zon. Vandaag maxima rond 19, morgen ongeveer 22 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag plaatselijk mist, verder perio den met zon en droog, maar aan de At lantische kust toenemende bewolking, mogelijk gevolgd door regen. Morgen overal half tot zwaar bewolkt en nu en dan regen. Het wordt geleidelijk aan zachter, morgen liggen de maxima op het Centraal Massief rond 10, elders rond 14 graden. Mallorca en Ibiza: Wolkenvelden, ook af en toe wat zon. Morgen in de loop van de dag kans op regen Middagtemperatuur wat oplo pend tot tegen de 20 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: Hier en daar wat zon, maar op öe meeste plaatsen tamelijk veel wolken velden en af en toe regen. Morgen is het in het zuiden tijdelijk droog en wat zon niger. Maxima van 8 graden in de Po- vlakte tot 18 op Sicilië. Corsica, Sardi nië: Vrijwel overal droog en perioden met zon. Maximumtemperatuur onge veer 16 graden. Turkije en Cyprus: Vandaag aan de Turkse zuidkust ten oosten van Antalya en op Cyprus droog en perioden met zon. Ten westen van Antalya en aan de Turkse westkust pe rioden met regen. Morgen overal meest bewolkt en nu en dan regen. Maxima van circa 8 graden rond de Dardanellen tot iets onder de 20 graden aan het oos telijk deel van de Turkse zuidkust en op Duitsland: Wolkenvelden. Vandaag voornamelijk in het zuiden en oosten af en toe sneeuw. Morgen in de loop van de dag in het westen en zuidwesten toenemende kans op ijzel. Vandaag lichte, in het zuiden mogelijk matige vorst, morgen tempera tuur oplopend tot om het vriespunt. Zwitserland: Vandaag wolkenvelden en plaatselijk sneeuw, temperatuur op 2000 meter hoogte tijdelijk dalend tot min 7 graden Morgen eerst enkele opklaringen, later meer bewolking en kans op regen, mo gelijk voorafgegaan door ijzel. De sneeuwgrens loopt op naar ongeveer 1300 meter. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind WEERRAPPORTEN DINSDAG 30 NOVEMBER 1993 Zon- en maanstanden Zon op 08.24 Zon onder Maan op 17.35 Maanonder09. Waterstanden Katwijk Hoog water 03.39 15.50 Laag water 11.38 Weerrapporten 28 Amsterdam De Bilt Deelen zzw 8 16 11 Casablanca i Johannesburg c BOES

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 8