Pancras van zich af Kaartenhuis staat op instorten ebrek aan comfort is 'cool' STEREND Laurier trekt lijst Nieuw vaccin Oegstgeestenaar afgetuigd Bewoners van Pesthuislaan gaan akkoord met luchtbrug MANDAG 29 NOVEMBER 1993 P Vai^EF GERT VISSER, 071-356430. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP 071-356429 e OU ken Kemphanen in discussie Wethouder J. Walenkamp (CDA/verkeer) gaat in discussie met de grootste tegenstander van zijn plannen voor de autoluwe bin- lenfnenstad: de wijkvereniging Pancras-West. Hij doet dat op de avond van woensdag 8 december in Koetshuis De Burcht, op uitnodiging van de wijk. De wethouder is blij dat hij de gelegenheid krijgt zijn plannen n rëiuit te leggen. ,,Ik denk dat die bij veel mensen toch niet of onvol- Dë fidoende bekend zijn", zegt Walenkamp. „En ik wil heel graag en |luisteren naar concrete suggesties om het anders aan te pakken. GeqAls het maar niet is: we willen die autoluwe binnenstad niet, ïn iipunt." gei Maar volgens buurtbewoner J. van Meijgaarden is dat nou precies het standpunt van Pancras-West. „De wijk is al autoluw. Als er nog meer maatregelen tegen auto's worden genomen wordt de binnenstad onleefbaar." Volgens Van Meijgaarden heeft geen enkel onderwerp de gemoederen in de wijkvereni ging ooit zo bezig gehouden als de autoluwe binnenstad. „Op onze enquête kregen we een extreem hoge respons." De discussie wordt ingeleid door A. van der Staay, buurtbewo ner en directeur van het Sociaal Cultureel Planbureau, die de g meente adviseerde bij het opstellen van het ontwerp-structuur- plan. Daarna mag Walenkamp een toelichting op zijn plannen geven. Na de reacties uit de zaal volgt een afrondende discussie tussen de wethouder en zijn opponent Van Meijgaarden. Dronken fietser aangereden leiden Een 30-jarige beschonken fietser uit Leiden is zondag ochtend om half vier aangereden door een 23-jarige Wasenaarse automobilist. De fietser kwam van de Morssingel en wilde de Plesmanlaan oprijden. Hij verzuimde daarbij voorrang te verle- Snelkrakers stelen sigaretten leiden Een onbekende hoeveelheid sigaretten. Dat is de buit van een snelkraak, vanochtend gepleegd bij een Shéll-station langs de A4, ter hoogte van de Europaweg. Onbekenden hebben met een personenauto de pui geramd van de achterkant van het gebouw. Het inbraakalarm ging direct af en de politie was snel ter plekke. De krakers waren echter al verdwenen. Inbraak bij 89-jarige Leidse leiden Bij een 89-jarige Leidse in de Bach^Jraat is in de nacht van vrijdag op zaterdag ingebroken. Er verdwenen 24 girobetaal kaarten, het bijbehorend pasje, een göuden horloge, een bron zen medaille en een waardevolle halsketting. Bij een inbraak in de Toscaninilaan werd dit weekeinde 750 gulden buitgemaakt. Overreden door oliebollenkraam leiden Een marktkoopman heeft zaterdagavond een 32-jarige Leidenaar aangereden op de steile helling Hoogstraat/Nieuwe Rijn. De man probeerde met enige snelheid een oliebollenkraam de Visbrug op te rijden. De helling was glad en in het donker heeft hij de voetganger over het hoofd gezien. leiden Zowel op de eerste als op de laatste plaats van de kandida tenlijst die GroenLinks heeft sa mengesteld voor de verkiezin gen staat een wethouder. De huidige wethouder J. Laurier is lijsttrekker, zijn voorganger H. de la Mar is op de 32-ste plaats 'lijstduwer'. GroenLinks is blijkens de lijst die eind vorige week werd ge presenteerd zeer tevreden over het werk van de zittende raads leden. Fractievoorzitter R. Peet- ers staat op de tweede plaats, raadslid E. van Middelkoop is derde. Alleen de onlangs tot raadslid benoemde P. Duyvensz reikt niet verder dan een zesde plaats. Hij moest Y. Karakurt (4) en M. Hoogervorst (5) voor la ten gaan. GroenLinks hoopt op twee zetels winst bij de komende ver kiezingen. Daarmee zou ook de plaats van Duyvensz nog goed zijn voor een zetel. leiden caroline van overbeeke vervolg van de voorpagina De vrouwen met baarmoeder halskanker krijgen het nieuwe vaccin binnen een half jaar toe gediend op de afdeling gynae cologie van het AZL. Prof. C. Melief: „We weten na een half jaar of het vaccin inderdaad een afweerreactie opwekt. We zul len de vrouwen gedurende an derhalf jaar volgen om te zien hoe ze reageren. Wellicht kan de groei van de tumor tot staan worden gebracht, maar dat we ten we niet zeker. Het probleem is namelijk dat de kanker bii de vrouwen in een vergevorderd stadium is." „Deze kankerpatiënten heb ben eigenlijk geen andere keu ze: ze hebben een zeer slechte levensverwachting. Voor hen is het vaccin het enige middel dat nog rest. Als de 'killercellen' het gezwel inderdaad te lijf gaan, kunnen we het middel wellicht ook uittesten op vrouwen bij wie de kanker nog niet verge vorderd is of zelfs nog niet Is ontwikkeld. In dat laatste geval zou het vaccin preventief kun nen werken." Melief en Kast werken op de afdeling Immuno-hematologie- Bloedbank van het AZL Grote Polder 9 Als vliegveld Valken burg niet beschikbaar komt voor huizen, is de Grote Polder in Zoeter- woude volgens gedepu teerde Van der Vlist een goed alternatief „Beneden het niveau dat we van hem gewend zijn." Zo reageert de wijkvereniging Pancras-West op de beschul digingen van CDA-wethouder J. Walenkamp (verkeer) dat wijkvertegenwoordigers met onvolledige informatie buurtbewoners opstoken tegen de plannen voor de auto luwe binnenstad. De wethouder ging vorige week in de raadscommissie tekeer te gen buurtcomités in het alge meen en de wijkvertegenwoor digers van Pancras-West in het bijzonder. Het bevalt Walen kamp niet dat zij in de zoge naamde klankbordgroep, waar in de plannen met bewoners worden besproken, hun mond niet open doen en vervolgens hun achterban op de rampzali ge gevolgen van de plannen wij zen. Volgens J. van Meijgaarden van Pancras-West worden in de klankbordgroepen wel degelijk problemen naar voren ge bracht. Walenkamp noch zijn ambtenaren komen met oplos singen, stelt de wijkvertegen- woordiger. In Pancras-West hebben de bewoners vooral problemen met de toekomstige situatie waarin ze geen zware bood schappen voor de deur kunnen uitladen. Ook surfers in de wijk maken zich zorgen, volgens de wijkvereniging. Zij voelen er Een 45-jarige Leidenaar heeft vrijdagavond een 41-jarige Oegst geestenaar mishandeld. Dat gebeurde nadat zijn met haar auto op een zebrapad op de Stationsweg de overstekende Oegstgeestenaar hinderde. Die was daar zo kwaad om dat hij met zijn vuist op het autodak sloeg. De Leidenaar, die bij zijn dochter in de auto zat, stapte uit en liep de Oegstgeestenaar na, gooide hij hem tegen de gevel van een uit zendbureau en haalde vervolgens een paar keer uit. Resultaat: een gescheurd ooglid, een kapote lip en een vernielde bril. niets voor om met hun zeilplan ken grote afstanden tussen par keerplaats en woning te voet af te leggen. Wat er allemaal gebeurt in de klankbordgroep wordt echter nooit vastgelegd omdat Walen kamp niet wil dat er notulen of verslagen worden gemaakt, be weert Van Meijgaarden. De gang van zaken in de klank bordgroep bevalt de wijkverten- woordigers zo slecht dat er van de veertig tijdens de laatste bij eenkomst nog maar twee over waren. Volgens Van Meijgaarden is het verzet tegen de autoluwe binnenstad veel groter dan Walenkamp tot dusverre heeft willen vertellen. „Telkens als hij weerstand ontmoet, zegt hij dat die afkomstig is van een overge bleven groepje tegenstanders, dat in de minderheid is. Een doorzichtig spel dat zijn uitwer king mist als de tegenstanders elkaar vinden. En dat is nu pre cies wat er gebeurt", schrijft Van Meijgaarden in zijn brief aan de raadsleden. Wt 1 a v. Si ÏSMWÊ Muren en plafonds van het magazijn van het Academisch Ziekenhuis in Leiden hangen helemaal vol met ansichtkaarten. foto loek zuyderduin Uitzonderlijke verzameling in managzijn van AZL leiden tinegre willemsen „Het is ooit onschuldig begon nen. Tien jaar geleden lieten we de kerstkaarten wat langer han gen dan normaal. Daarna kwa men er vakantiekaarten en ver jaardagskaarten die ook nooit meer van de muur zijn ge haald." H. Thijssen is een van de mensen die een decenium geleden in het centraal maga zijn van het Academisch Zie kenhuis in Leiden aan een uit zonderlijke verzameling begon nen is. Met zijn collega's W. Vrijbloed en H. Trouwee veran derde hij de oude kale muren van zijn werkplek in een gezelli ge kaartenchaos. Het begon in de koffiekamer met een klein stukje muur, maar zo langzamerhand zijn plafond en muren van de hal en het trappenhuis ook feestelijk versierd met honderden soorten kaarten, opgeplakte puzzels, schilderijen, posters van thea terprogramma's enzovoorts. Veel kaarten zijn van zo maar bedrijven of leveranciers aan het ziekenhuis. Andere van vrienden. Maar de meeste zijn van totaal onbekende vakantie gangers en jarigen. De werkne mers van het magazijn hebben de afzenders nooit gezien en toch zijn de kaarten via via in hun handen gekomen. Het centraal magazijn van het ziekenhuis staat direct achter het centraal station in Leiden. Het gebouw telt twee etages. Op de begane grond en de eerste verdieping is nog niets van de vreemde verzameling herinne ringen te merken. Maar op weg naar de tweede etage verandert het trappenhuis al in een bonte collage van theaterposters en kaarten. Boven gekomen blijkt het trappenhuis maar een klein voorproefje te zijn. Hier zijn plafond en muren van de hal niet meer te zien. Alles van steen is beplakt met (ansicht- )kaarten. Aan het eind van de volgende zomer verhuizen de laatste mannen van het magazijn naar een nieuw gebouw even verder op. Het 'kaartenhuis' wordt dan gesloopt om plaats te maken voor stationsuitbreiding. Thijs sen: „Voordat we hier weggaan moet het hele trappenhuis een nieuw kaartenbehangetje krij gen. Pas dan kunnen we zeggen dat het af is." Thijssen verlaat zijn huidige stek niet graag. „De kaarten gaan niet mee he. Het is niet te doen om ze er allemaal af te ha len. Maar we hopen wel dat we op onze nieuwe werkplek op nieuw mogen beginnen. YVe hebben daarvoor al een leuke muur op het oog. Maar of het daar ook mag is nog onzeker." 1 l Vieuw krakerscafé in Koppenhinksteeg jeiden erna straatsma 'roeger was het een rouwka mer, nu is het een danszaaltje. :en alternatieve uitgaansgele- ;enheid voor 'jong en links Lei- len'. 'Bar en Boos' staat er op 2 ilauw en roze geschilderde leur in de Koppenhinksteeg. In iet halletje er achter is met gro- e hanepoten een kartonnen vel 'olgekrabbeld: 'Seksistische, fas cistische en rassistische uit- atingen worden hier niet getole- 'eerd'. Na het verdwijnen van de ouwkamer gebruikte de naast- ;elegen drukkerij de ruimte tij delijk voor opslag. Sinds enkele fnaanden is het een 'boze kra- :ersbar'. Geopend op donder- lag-, vrijdag- en zaterdagavond. lo lang de gevestigde orde dat oestaat, want Bar en Boos is 'een officiële horeca-gelegen- ïeid. De diverse instaties zijn in- niddels wel op de hoogte van le aanwezigheid van het nieu- re krakerscafé, maar er is nog iet ingegrepen. Misschien leeft dat ook te maken met de bei ;eringe overlast die Bar en Boos can veroorzaken: in de directe nabijheid zijn geen woningen. Maar de fletse, in motorjack [ehulde barkeeper maakt zich :orgen. Hij is zojuist aangespro- cen door een ambtenaar bijzondere wetten'. Een me ieer die hem er fijntjes op wees lat 'Bar en Boos' geen enkele 'ergunning heeft en dus zonder l£ lardon opgedoekt kan worden. ,Het gaat niet goed met deze 0 ent", verzucht hij tegen een caalgeschoren meisje aan de aafcar. „Ik denk dat we een vereni- png moeten worden, dan kun- ïen ze ons niks meer maken." Kaggamuffin' 3e opgebaarde overledenen lebben plaats gemaakt voor Si- ïéad O'Connor- imitaties, astafari's en in leren jacks ge- lulde jongens met 'PLO-sjaal- tjes'. Een enkeling waagt zich ')p de dansvloer. Het zaaltje is jskoud, er is slechts een' wc, naar de sfeer is goed. Uit de speakers komen lome reggae- danken. Deze zaterdagavond is ir een raggamuffin'-party. Dorstige zielen kunnen kie- :n uit verschillende Het krakerscafé aan de Koppenhinksteeg: idealisme druipt er vanaf. 'natuurzuivere' drankjes. Een Het idealisme straalt er aan gewoon pilsje is niet te krijgen, alle kanten vanaf. De muren wel eco-bier. Wie een 'jus' be- zijn behangen met links-radica- stelt krijgt hier een sapje van le posters ('Nederland is vol. Ja, onbespoten bloedsinaasappe- met auto's'). Een zwarte vlag len. De appelsap is er troebel, met rode hamer en sikkel hangt ongefilterd. naast het provisorische toilet in FOTO LOEK ZUYDERDUIN de hoek van de zaal. De bezoe kers hebben geen last van het gebrek aan comfort. 'Als het plezier ten koste gaat van het noodzakelijke dan is dat cool, heeft iemand met viltstift op de muur geschreven. leiden erna straatsma Bewoners van de Pesthuislaan hebben zich neer gelegd bij de komst van een 'luchtbrug' vlak bo ven hun tuin. De bovengrondse verbinding, die onderdeel uitmaakt van de nieuwbouw van het Nationaal Natuurhistorisch Museum, wordt van matglas gemaakt. Dat moet 'inkijk' bij de familie Van Beek voorkomen. Deze familie krijgt boven dien ter compensatie een alternatief stuk tuin aangeboden. M. van Beek heeft haar protesten gestaakt om in haar historische huisje aan de Pesthuislaan te kunnen blijven wonen. „Ik ben niet helemaal te vreden, maar je maakt uiteindelijk de afweging: wil ik hier blijven wonen of niet. Als we door wa ren blijven vechten hadden we misschien moeten verhuizen." De luchtbrug wordt op drie meter hoogte bo ven de achtertuin van de familie Van Beek op pa len gebouwd. Vanachter de hoofdingang maakt de zes meter brede loopbrug een verbinding met de nieuwbouw aan de Darwinweg. In principe is Van Beek akkoord gegaan met de aangepaste plannen van het rijk, maar een defini tief 'ja' is nog niet gegeven. „We hebben de volle dige nieuwe tekening nog niet gezien. Ik ben wel benieuwd naar het aantal palen dat bij ons in de tuin komt en hoe breed die zijn." De bewoners hebben woensdag een gesprek met de landsadvocaat van het rijk om de laatste puntjes op de i te zetten. Met de ondertekening van nun overeenkomst is de sloop van huizen aan de Pesthuislaan definitief van de baan. 100% zijde, uit 2 modellen, St/m XL In wit, naturel, zwart, geel, groen, bruin, blauw of bordeaux. Van 99.90 Voor 59, 'Attention' de Bijenkorf (ij

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7