Crisis tussen PLO en regering Israël Buitenland De enige vredesduiven in Belfast staan op de menukaart First Lady siert Vogue Radio Bratislava: 'Dood Dubcek was geen ongeluk' roblemen emen nog -iet opgelost Carlos Reina wordt nieuwe president van Honduras Regering Saksen-Anhalt treedt af na schandaal 'Moordenaars in korte broek' schokken Japan: einde verbod op import rijst Slachting Indiaas leger in Sopore ftNDAG 29 NOVEMBER 1993 CPD Gemernschappeli|l* Persdienst Press Service RTR Reuter ited Press International 550I atejesprekken Hong Kong afgebroken :Ldp ^neen lonki Het ziet er niet naar uit dat China en Grool-Brittannië eens zullen worden over de politieke toekomst van de Britse nkolonie Hong Kong. Zaterdag werd de 17e ronde van de iprekken tussen beide landen afgebroken zonder dat er zelfs 1 datum werd vastgesteld voor nieuw overleg. Inzet van de derhandelingen zijn hervormingen van de kieswet. China, dat ,1 juli 1997 de macht in Hong Kong overneemt, is tegen de [vormingen. Jamaicaanse Miss World 1993 sun city Lisa Hanna (18) uit Jamaica is zaterdag met veel glitter tot Miss World 1993 ge kroond in het Zuidafrikaanse gokoord Sun City. De winnares is tv-presentatrice en karate- student. Zij streek in totaal 185.000 dollar (zo'n 340.000 gulden) aan prijzen op. foto Rtr PA TRICK DE NOIRMONT Watersnood teistert Cuba (ana. Bij overstromingen als gevolg van zware regenval zijn mba zeker 22 mensen omgekomen. Vooral de provincies itiago de Cuba, Holguin en Guantanamo werden getroffen br de plensbuien die drie dagen aanhielden. Meer dan 47.000 [nsen moesten worden geëvacueerd, 6.500 huizen zijn ver- 2a ild. Ook wegen, bruggen en elektriciteitsmasten liepen schade 86 eorgiërs vallen broodfabriek aan isi Zo'n 80 mensen hebben in de nacht van zaterdag op dag geprobeerd een bakkerij in de Georgische hoofdstad ilisi binnen te vallen. Bewakers jaagden de menigte echter :en en pakten de leiders van de aanval op. Als gevolg van onische stroomtekorten draaien nog slechts drie van de acht odfabrieken in Tbilisi. Talloze mensen staan iedere nacht in ij om aan brood te komen. Vanaf woensdag heeft iedereen maar recht op 400 gram brood per dag. milie Escobar niet welkom ^jMNKFURT. Duitsland heeft vier familieleden van de Colom- lanse drugsbaron Pablo Escobar de toegang geweigerd. De r arriveerden gisteren op het vliegveld van Frankfurt. Zij zul- i naar een land van hun keuze worden gestuurd. De familie -cobar verliet Colombia nadat hun officiële bescherming door k I titie was opgeheven. Escobars familie wordt bedreigd door "rnmando's die wraak willen nemen voor de wandaden die obar heeft gepleegd. roederbond open voor alle rassen iannesburg De Afrikaner Broederbond (ABB), een geheim «E ïootschap dat verantwoordelijk was voor de ideologische on- bouwing van de apartheid, stelt haar lidmaatschap open voor en van alle rassen. Ook vrouwen kunnen vanaf 1 maart vol- ïd jaar lid worden van dit tot nog toe exclusief voor mannen ;ankelijk bolwerk van het Afrikaner establishment. olosio presidentskandidaat in Mexico (ico-stap De regerende i'olutionaire Partij (PRI) in ixico heeft minister Luis Do do Colosio (sociale ontwik- ing) aangewezen als kandi- it voor de presidentsverkie- gen in 1994. Gesteund door PRI heeft Colosio (43) de te kansen om het huidige atshoofd Carlos Salinas de tari op te volgen. De PRI ;eert Mexico sinds 1929. FOTO AFPGERARDO MAGALLON indu-partij verliest in Noord-India tel v dehli Bharatiya Janata'(BJP), de rechtse Hindu-partij, heeft gens de eerste resultaten van de gisteren gehouden verkiezin- in vier noordelijke deelstaten en de hoofdstad New Delhi liezen geleden. De BJP verloor de meerderheid in Himachal idesh, Uttar Pradesh en Rajasthan. De uitslag in Madhya Pra- ih was nog niet binnen. De Indiase premier Rao ontbond ede elstaatregeringen omdat hij BJP verantwoordelijk houdt voor vernielen van de Babri-moskee in Ayodhya op 6 december het vorig jaar. sitscrs akkoord met BTW De Zwitsers zijn gisteren tijdens een referendum in meer heid akkoord gegaan met de invoering van BTW. Vanaf 1995 |dt in Zwitserland een BTW-tarief van 6,5 procent. De invoe- BTW zal de schatkist jaarlijks 1,7 miljard gulden opleve- Dat geld zal nodig zijn om het begrotingstekort, dat de ko- nde jaren wordt geschat op 6 miljard gulden per jaar, te be- ijden. JL-JL JL -UzJ.^1 jLv UPI United Press Int. londen cees van zwEEDENNoord-Ierlandnoteerde The Obser- terreugroepen UVF en UFF). kunnen zijn van een proces dat in Is- tend om hun geloof. correspondent ver, de krant die het nieuws had ont- Het besluit een communicatiekanaal raël heeft geleid tot erkenning van de Pogingen om de regering in Dubli „Mijn maag zou er van omdraaien", sprak premier Major enkele weken geleden toen de vraag werd opgewor pen of de Britse regering met de IRA moest onderhandelen. Maar het af gelopen weekeinde werd de natie weer eens herinnerd aan de observa tie van Benjamin Disraeli, een van Majors illustere voorgangers, dat po litici eigenlijk leugenaars zijn. Op 22 maart van dit jaar stuurde Major een topambtenaar naar Londonderry voor een onderhoud met Martin Mc- Guinness, de man die volgens de Britse inlichtingendienst de god- fathervan de IRA is. Een leugentje dus, maar de vraag is vooral: was het een leugentje om bestwil? De commentaarschrijvers in de zon dagsbladen stapten gisteren tamelijk achteloos over het leugentje heen. In plaats daarvan hadden zij zalvende woorden over een nakende vrede. „Een mijlpaal in de geschiedenis van Noord-Ierlandnoteerde The Obser ver, de krant die het nieuws had ont huld. En: „Een historische kans die we niet mogen missen." De tijding dat de Britse regering gedu rende vele maanden in contact heeft gestaan met de IRA, brengt de premier danig in verlegenheid, maar niet in ge vaar. Geen der oppositiepartijen zal er een halszaak van maken, al was het al leen maar omdat zij waarschijnlijk op {le hoogte waren van de geheime con tacten. John Hume, de leider van de SDLP (het Noordierse equivalent van de Labour Party), verklaarde gisteren al dat hij door Major was geïnfor meerd over de gesprekken. Pogingen van de Britse regering om vrede te stichten in Noord-Ierland wa ren de afgelopen jaren gericht op het bij elkaar brengen van de 'fatsoenlijke' politieke partijen in de provincie (de katholieke SDLP, de neutrale Alliance, en de protestantse UUP en DUP). Die pogingen waren echter gedoemd te mislukken omdat de slachtingen wer den aangericht door de 'onfatsoenlij ke' partijen (de IRA en de protestantse terreugroepen UVF en UFF). Het besluit een communicatiekanaal te openen naar de IRA getuigde dan ook van enige realiteitszin. Zoals de Observer schreef: „Geen enkele ver antwoordelijke regering kan het zich veroorloven dat soort communicatie kanalen gesloten te houden." En hoewel de contacten in juni wer den beëindigd, lijkt een staakt-het-vu- ren nog steeds binnen handbereik. De IRA heeft haar oude eisen, zoals een onvoorwaardelijke aftocht van het Britse leger, laten varen. En zelfs zou de IRA bereid zijn om de protestantse meerderheid in Noord-Ierland het recht van veto te geven over een even tuele overeenkomst met de Britse re gering. Om de IRA tot een wapenstilstand te brengen, zo zegt een goed ingevoerde journaliste van de Irish Times, zou de Britse regering een 'gebaar' moeten maken. Dat gebaar zou een verklaring van premier Major kunnen zijn waarin hij het recht erkent van het het Ierse volk op zelfbeschikldng. Zo'n wapenstilstand zou het begin kunnen zijn van een proces dat in Is raël heeft geleid tot erkenning van de PLO en in Zuid-Afrika tot het einde van de apartheid. Het lijdt nauwelijks nog twijfel dat de Britten af willen van Noord-Ierland, dat hen jaarlijks 10 miljard gulden kost. In hun euforie dreigen de commen taarschrijvers echter een detail over het hoofd te zien: de protestanten. De Britten mogen dan van Noord-Ierland af willen, dat wil nog niet zeggen dat Noord-Ierland van de Britten af wil. Zelfs als een deel van de protestantse meerderheid gewonnen zou kunnen worden voor een compromis, zoals Iers-Britse soevereiniteit voor de pro vincie, is er altijd nog het probleem van de gewelddadige minderheid. De protestantse doodseskaders, die dit jaar meer slachtoffers maakten dan de IRA, hebben naar schatting 200 actie ve leden die worden gesteund door enkele duizenden waterdragers. An ders dan de IRA, die zich onthoudt van zuiver sectarische moorden, zijn de protestantse doodseskaders bereid om katholieken te vermoorden uitslui tend om hun geloof. Pogingen om de regering in Dublin een stem te geven in het Noordierse kapittel, zijn in het verleden altijd door de protestanten verijdeld. Onderhan delingen met de IRA gaan nog verder, en zullen door de paramilitairen van UVF en UFF waarschijnlijk worden opgevat als een vrijbrief voor etnische zuiveringsacties naar Servisch voor beeld. Vorige week onderschepte de Britse douane met hulp van de inlichtingen diensten MI5 en MI6 een container met 350 Kalisjnikov-geweren. 53 Mak- arov-pistolen en genoeg explosief ma teriaal om een kleine stad zeg Du blin op te blazen. Hoeveel van dit soort containers zijn in het verleden wel in handen gekomen van de pro testantse paramilitairen? De enige vredesduiven die er rond Kerstmis in Belfast te zien zijn, zullen waarschijnlijk op de menukaart staan. De Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO beschuldigt Is raël ervan het vredesakkoord in gevaar te brengen door te talmen met de terugtrekking van zijn leger uit bezet gebied. Volgens PLO-leider Yasser Arafat houdt Jeruza lem zich niet aan de afspraak zijn troepen vanaf 13 de cember terug te trekken uit de Gaza-strook en Jericho. Premier Yitzhak Rabin hecht echter niet zo aan die da- dragen voor wat er verder ge beurt", zei hij. Rabin drong gisteren aan op een zo gedetailleerd mogelijk akkoord over de terugtrekking uit Gaza en Jericho. „Het be langrijkste is dat er geen ondui delijkheid bestaat over de wijze waarop het akkoord wordt uit gevoerd", zei hij tijdens de we kelijkse ministerraad. Volgens de regering is er geen sprake van een impasse in het overleg. „Er zijn moeilijkheden, maar dat is normaal", aldus turn. JERUZALEM-HELSINKIRtr-AFP De PLO-leider sprak van een impasse in het overleg met Is raël. „Ze dringen aan op her groeperen in plaats van terug trekken. Maar aan geduld komt een eind", waarschuwde een zichtbaar geïrriteerde Arafat gis teren in Helsinki. Als Israël de terugtrekking uitstelt „dan wordt het vredesakkoord niet uitgevoerd en zal eenieder de verantwoordelijkheid moeten Washington De invloed van presidentsvrouwe Hil lary op het beleid van haar eega Bill Clinton is zo groot dat het duo door de Amerikaanse media als 'Biliary' wordt aangeduid. Het vooraanstaande mo de- en personalityblad Vogue liet staffotografe Annie Leibovitz de presidentsvrouw portretteren voor het decembernummer. Sterrenfotografe Leibovitz zette Hillary nu eens niet als zakenvrouw met haar op de tanden neer, maar als een romantische droomster. Het lijnenspel, met geprononceerde ellebogen, ver sterkt daarbij het vrouwelijke beeld dat Leibovitz wil accentueren. De fotografe had begin dit jaar een zeer drukbezochte expositie in het Stedelijk Museum in Amsterdam. foto ap/vogue annie leibovitz BRATISLAVA DPA Het Slowaakse parlement stelt binnenkort een commissie in om de dood van de vroegere Tsjechoslowaakse leider Alexander Dubcek te onder zoeken, die vorig jaar bij een auto-ongeluk om het leven kwam. Volgens de Slowaakse radio zijn er aanwijzingen dat het niet om een ongeluk ging. Dubcek, het boegbeeld van de Praagse Lente van 1968, liep vorig jaar september bij een auto-ongeluk zware ver wondingen op, waaraan hij twee maanden later overleed. Radio Bratislava maakte het afgelopen weekeinde melding van overtuigende berichten, als zou het niet om een onge luk gaan. De omroep zou dit in niet-juriodische kringen heb ben vernomen, maar noemde geen bronnen. De nieuwe bewijzen duiden op een van tevoren voorberei de actie en weerleggen de be wering dat het ongeluk was veroorzaakt doordat Dubceks chauffeur in slaap was geval len. Een militaire rechtbank veroordeelde hem dit voorjaar tot 18 maanden cel wegens het toebrengen van lichamelijk letsel. De Slowaakse Sociaalde mocratische Partij, waarvan Dubcek voorzitter was, heeft een parlementair onderzoeks commissie geëist die binnen kort bijeenkomt. TEGUCIGALPA DPA-AFP W AFP-Rtr-DPA liek overleg om een einde te :en aan een crisis die Ye- ^is eenheid in gevaar brengt, Boor onbepaalde tijd opge- Brt. Een deelnemer aan de Btieke verzoeningsgesprek- I verklaarde gisteren dat en datum voor hervatting is laid". e oppositie had opgeroepen de gesprekken om een eind taken aan de ruzie tussen de e regerende partijen, het Al- lene Volkscongres (GPC) de Noordyemenitische lei- Ali Abdullah Saleh en de So- istische Partij van Yemen n de Zuidyemenitische er Ali 'Salem al-Baidh. Zij en respectievelijk staats- fd en vice-president toen ïen in 1990 werd herenigd, parlementslid zei te vrezen ,nu niets kan worden uitge- en, afscheiding niet, burger- log niet". i Yemen wordt de centrale ring in Sanaa gewantrouwd het dunbevolkte Zuid-Ye- dringt aan op federale leturen. Al-Baidh wil Yemen leien in drie of vier provin- die hun eigen economi- Heen veiligheidspolitiek moe- bepalen en uitvoeren. Sale- JS GPC keurt decentralisatie d, maar wenst een doortas- ,T 1 centraal geleid veiligheids- ffcid. Carlos Roberto Peina, kandidaat van de oppositionele Liberale Partij in Honduras, heeft giste ren de presidentsverkiezingen met duidelijke voorsprong ge wonnen. Volgens voorlopige tel lingen van de kiesraad behaalde Reina, die heeft heloofd het so ciale beleid in het arme Mid- denamerikaanse land meer aandacht te geven, ongeveer 53 procent van de stemmen. Wanneer de uitslag definitief vasPstaat wordt Reina in januari de opvolger van president Ra fael Leonardo Callejas van de Nationale Partij. Kandidaat Os- waldo Ramos van de regerende conservatieve NP behaalde maar rond 40 procent. „Wij pakken vandaag een nieuwe pagina in onze geschie- Carlos Reina. foto Rtrjuan ulate denis op", verklaarde de 68-jari- ge Reina terwijl hij tijdens een persconferentie de overwinning opeiste. Maar zijn fivaal Ramos erkende zijn nederlaag nog niet. Rond 13.000 man politie en legertroepen handhaafden de orde tijdens de verkiezingen. Hoewel bij verscheidene inci denten volgens de politie vijf doden sprak president Callejas van een vreedzaam en rustig verloop. MAGDEBURG DPA-Rtr hebben betaald aan zijn regeer ders. De wetgeving van de deel staat bepaalt dat de salarissen -van Saksische hoge overheids functionarissen worden aange vuld tot aan het westers niveau. Het bruto salaris blijft evenwel op Saksisch niveau staan (80 procent van een westers sala ris). De ministers zouden hun westelijke inkomens veel te hoog hebben opgegeven om de compensatie-premie van de oostelijke deelstaat op te voe- Werner Münch, CDU-minister- president van Saksen-Anhalt heeft gisteren het ontslag inge diend van zijn deelstaatrege ring. De regionale rekenkamer heeft de premier en drie leden van zijn regering, allen afkom stig uit het westen van Duits land, ervan beschuldigd valse aangiften te hebben gedaan over hun inkomsten om zo hun Oostduitse salarissen aan te vul len. Saksen-Anhalt zou hierdoor bijna één miljoen gulden teveel Drie Franse kinderen doden zweiyer parus» hans gertsen correspondent Na Groot-Brittannië is ook Frankrijk in de ban van een gruwelijk moord begaan door zeer jonge kinderen. Afgelopen vrijdag werd bekend dat drie jongens van 8, 9 en 10 jaar op 29 oktober in de Parijse voorstad Vitry-sur-Seine op beestachtige wijze een dronken en al ge wonde zwerver om het leven hebben ge bracht. Opgehitst door een andere zwerver met wie de jongens vriendschap hadden ge sloten, schopten en sloegen ze de man totdat deze geen teken van leven meer gaf. Vervolgens kleedden ze het hevig bloedende slachtoffer uit en begroeven hem in een put op een braakliggend ter rein. De Franse justitie heeft de schokkende af faire geheim proberen te houden om in alle rust aan de zaak te kunnen werken. De moord op de zwerver voltrok zich op het moment dat in Liverpool het gerucht makende proces tegen de twee 10-jarige moordenaars van de tweejarige peuter Ja mes Bulger van start ging. De Franse boulevardpers sprong zoals te verwachten was afgelopen weekeinde on middellijk bovenop de 'eigen' kinder moord-affaire. 'Vitry: Moordenaars in korte broek', zo kopte France-Soirzater dag in het grootste voorradige lettertype, waarna een schokkend relaas van de lynchpartij volgde. 1 let zondagsblad 'Le Journal de Diman- c/ie'kwam gisteren met een daverende primeur. In een interview vertelt één van de drie jeugdige moordenaars in het bijzijn van zijn moeder akelig nuchter hoe hij samen met zijn vriendjes de dron ken zwerver Vermoordde. Op de vraag van het zondagsblad of hij besefte dat hij iets slechts gedaan had na de moord, zegt de jongen: „Ja. Ik dacht bij mezelf: Dit is niet goed. Ik heb een stom miteit uitgehaald". De verslaggever ver geet niet te vermelden dat de jongen het antwoord geeft met een glimlach op het gezicht. Met dezelfde glimlach nog steeds volgens het blad antwoordt hij even later op de vraag hoe hij er nu over denkt. „Wat bedoel je? Het is binnenkort Kerstmis. Ik krijg een fiets en een stereo toren". Het drama in Vitry-sur-Seine begon on schuldig. De drie jongens hadden samen met enkele andere kinderen uit de buurt vriendschap gesloten met twee zwervers die een hut hadden gebouwd op een braakliggend terrein bij hun woonwijk. Ze brachten de zwervers regelmatig eten en deden boodschappen voor hen. Op de dag van het drama hadden de twee zwervers ruzie met een derde dakloze die zich in hun hut zou hebben willen bin nendringen. Een van de twee zwervers had de dronken indringer al half buiten westen geslagen toen een groepje van zes kinderen kwam opdagen. De zwerver in kwestie drong er vervolgens bij de kinde ren op aan de indringer 'af te maken'. De drie jongens aarzelden geen moment en begonnen op de op de grond liggende man in te schoppen en te slaan met hun vuisten en met stokken. Twee andere kin deren sloegen in paniek op de vlucht, een derde kind van 13 jaar keek verlamd van schrik toe en waarschuwde later de poli- Hoewel de vergelijking met het drama in Liverpool zich vanwege de leeftijd van de daders en de gruwelijkheid van de feiten opdringt, zijn er volgens de Franse justitie ook belangrijke verschillen. Ten eerste hebben de drie Franse jongens niet op ei gen initiatief gehandeld, maar zijn ze op gehitst door een volwassene. Ten tweede hebben ze zich niet aan een kind vergre pen, maar aan een volwassene. En ten derde zouden de kinderen niet hebben beseft wat ze aan het doen waren. De veertigjarige zwerver die de kinderen heeft opgehitst, wordt gezien als de hoofddader en is in verzekerde bewaring gesteld. Zijn kameraad die niet direct bij de lynchpartij was betrokken maar die weigerde in te grijpen,- zal zich voor de rechter moeten verantwoorden wegens het niet verlenen van bijstand aan een persoon in nood. De drie kinderen zullen zich. in tegenstel ling tot hun twee Britse leeftijdsgenoten, niet op beschuldiging van moord voor een jury-rechtbank hoeven te verant woorden. Hen wordt 'mishandeling de dood ten gevolge hebbende, zonder voor bedachte rade' voorgelegd. Ze zullen zich te zijner tijd achter gesloten deuren te genover een kinderrechter moeten verkla ren. De jongens riskeren al evenmin een forse gevangenisstraf. Volgens het Franse recht kunnen kinderen die jonger zijn dan der tien jaar niet tot gevangenisstraffen wor den veroordeeld. De drie jongens zijn na verhoor onmiddellijk aan hun ouders overgedragen en zullen de komende jaren intensief worden begeleid door een team van kinderpsychologen en psychiaters. milieuminister Yossi Sarixi. „Ik neem aan dat we voor 13 de cember een akkoord bereiken, maar het belangrijkste is dat de Israëlische terugtrekking op 13 april is voltooid." Volgens Faisal Husseini, een hoge PLO-functionaris, kan het geweld in Gaza alleen maar af nemen als Israël zich terugtrekt. „Zich niet aan de datum van 13 december houden, kost meer mensenlevens en leidt tot meer geweld Het Israëlische leger wil de ko mende periode zo veel mogelijk Palestijnse activisten oppakken. Volgens een Israëlische krant wordt momenteel jacht ge maakt op 110 Palestijnse terro risten. zeventig uit de Gaza- strook en veertig die zich op de westelijke Jordaanoever ophou den. tokyo Rtr-AFP Japan heft het verbod op import van rijst op. Het verbod is één van de kwesties die in akkoord in de weg staan bij de uiterlijk op 15 december af te sluiten Gatt-onderhandelingen over li beralisering van de wereldhan del. De Japanse media meldden zaterdag dat de regeriungzal rond de opheffing van het ver bod rond 10 december zal aan kondigen. Een definitief besluit van Ja pan zal vermoedelijk wel afhan gen van de vorderingen die de Europese Unie en de Verenigde Staten boeken bij het overleg over hun landbouwgeschillen van begin december. Het Japanse importverbod voor rijst, dat is bedoeld om de eigen boeren te beschermen, is vooral de VS een doorn in het oog. Volgens de financiële krant Ninon Keizai Shimbun hebben de twee landen inmiddels in het geheim een akkoord gesloten. Dat betekent overigens niet dat de import van rijst in Japan vrij wordt gegeven. Er blijven nog jaren strenge beperkingen gel den. SOPORE AP Het Indiase leger heeft zich gis teren teruggetrokken uit Sopo re, na een dag eerder in het moslim-bolwerk in de deelstaat Jammu-Kashmir 17 mensen te hebben gedood. Een uitgaans verbod dat het leger had afge kondigd werd gisteren opgehe ven. Inwoners van Sopore wer den daardoor in de gelegenheid gesteld de doden te begraven en de puinhopen te doorzoeken van zo'n 300 huizen en winkels die door een brand werden ver woest. Het leger zei boodschappen te hebben t^tderschept waarin militante moslim-leiders hun volgelingen oproepen de hui zen. waaruit zij door de omsin geling van het leger niet meer konden wegkomen, in brand te steken. Volgens inwoners had den soldaten de bewoners van een zestal huizen meegevoerd omdat dezen onderdak zouden hebben verleend aan extremis ten.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5