Maas volgens waterbedrijf expres vervuild door Belgen Kok: Brinkman speelt onsmakelijk spelletje Nieuwe bisschop Rotterdam is harde werker Binnenland Toestel belandt naast baan 'Brinkman stond in zijn hempie' Jongeren: Lever loon in voor beter milieu BVD-baas koeltjes over topbaan Justitie Groepen jongeren raken slaags in Heerhugowaard Kardinaal Simonis: Van Luyn gelovig van hart AANDACi 2y NUVbAABbK iyy3 CPD GemeenschappelijkePersdiei „leader schiet zes keer op 8-jarige zoon uedrecht» Een 35-jarige inwoner van Sliedrecht heeft in de lacht van zaterdag op zondag geprobeerd zijn 8-jarige zoon met es schoten uit een zwaar kaliber luchtdrukpistool te doden. Het Knd raakte licht gewond en is na medische behandeling onder- ebracht bij een politieman. Volgens de politie had de man zich- elf en zijn zoon om het leven willen brengen wegens proble- nen met een bezoekregeling. De vader en zijn echtgenote zijn erwikkeld in een echtscheidingsprocedure. Dlvarit lijdt weinig onder affaire eenendaal» Volgens supermarktondememers heeft Nutricia de llvarit-affaire goed aangepakt. Veertig procent van de ondeme- ïers zegt dat de om2et van potjes Olvarit zonder vleestoevoe- ing gelijk is gebleven. Volgens dertig procent is de omzet nigszins gedaald; de overigen zeggen dat de omzet sterk is ge aaid. Dat blijkt uit een enquête die de Levensmiddelenkrant in amenwerking met het onderzoeksbureau MarketResponse leeft gehouden. Olvarit kwam vorige week in opspraak omdat in iepaalde potjes babyvoeding een schoonmaakmiddel zat. 'olitie ontdekt 1.500 kilo vuurwerk ftamen» De politie van het Drentse Emmen heeft zaterdag een iartij van 1.500 kilo illegaal vuurwerk in beslag genomen. De ex- ilosieven lagen in een schuurtje. Er zijn geen aanhoudingen erricht. De waarde van het vuurwerk beloopt enkele tiendui- enden guldens. GFT-afval verwerken in veevoer' hlversumGroente-, fruit- en tuinafval kan worden verwerkt tot :en hoogwaardiger produkt dan compost. Het bedrijf Green :ood in Voorburg wil er een basisgrondstof van maken voor nengvoer voor koeien en varkens. De onderneming maakte gis- eren in het radio-programma Vroege Vogels bekend op zoek te :ijn naar 60.000 .ton GFT-afval om te kunnen beginnen. Het plan :ou mogelijk een oplossing kunnen bieden voor de dreigende :ompostoverschotten. \tès nieuwe leider Islamitische Raad )en haag De 43-jarige manager E. Atès uit Zoeterwoude is gis- :eren in Den Haag gekozen tot voorzitter van de Islamitische laad Nederland (IRN). Atès is al voorzitter van de Turkse koe pelorganisatie TICF. In de IRN zijn de grootste organisaties van Turkse, Marokkaanse en Surinaamse moslims in Nederland aangesloten. Atès volgt mr. C. Cörüz op. Die kreeg onlangs van ie Turkse organisatie ISN, die hij vertegenwoordigde, te horen dat de IRN een nieuw bestuur nodig had en dat daarin voor hem geen plaats was. Voorzitter JS wil nog niet weg pen haag Voorzitter Dijksma van de jongerenorganisatie van de PvdA, de Jonge Socialisten (JS), wil nog niet opstappen. Een deel van-haar achterban wil dat zij vertrekt, omdat ze op de PvdA-lijst voor de kamerverkiezingen s.taat. Volgens deze groep kan dat niet, gezien de kritiek die Dijksma op de PvdA had en het feit dat de JS de contacten met de PvdA heeft opgeschort. Dijksma is pas van plan op te stappen als ze op 3 mei tot kamerlid wordt geko zen. Ze staat echter op een onverkiesbare 42g.te plaats. Man vast na schietpartij in Nijmegen nijmegen De politie heeft zaterdag een 24-jarige Nijmegenaar aangehouden, die wordt verdacht van betrokkenheid bij een 2 schietpartij op vrijdagavond in het centrum van Nijmegen. Daarbij kwam een 17-jarige jongen uit die stad om. De aange houden man ontkent elke betrokkenheid bij de schietpartij. Nog onduidelijk ofwaterinname moet worden gestaakt Het lijkt erop dat vrijdag in België opzettelijk afsluiters zijn opengezet en dat er sprake is van een bewuste lozing van een oplosmiddel in de Maas. Directeur G. Oskam van het waterwinbedrijf De Brabantse Biesbosch zei dit vandaag in een uitzending van de regionale Omroep Bra bant. Waalse bedrijven blijkbaar de afsluiters open en komt de troep de Maas in", aldus Os kam. Minister Maij (verkeer en wa terstaat) gaat vandaag aan haar Waalse collega Lutgen ophelde ring vragen over de ernstige ver ontreiniging. De minister vraagt zich af waarom de Belgen niet eerder hebben gewaarschuwd. lelystad/eindhoven anp Het afgelopen weekeinde werd ontdekt dat er vermoedelijk 3.000 kilo di-isopropylether in de Maas is terechtgekomen. Volgens Oskam is het niet de eerste keer dat dit in een week einde gebeurt. „Het gekke is dat de vervuiling steeds plaatsheeft rond het weekeinde. Dan zetten De vervuiling werd ontdekt door het meetstation van het Rijksinsituut voor Integraal Zoetwaterbeheer en Afvalwater behandeling (RIZA) in het Lim burgse Eijsden. Di-isopnopylether wordt in de industrie onder meer gebruikt als oplosmiddel voor harsen en verfstoffen. Navraag bij de Bel gische autoriteiten heeft tot nu toe volgen s het RIZA niets opge leverd. Het duu rt ongeveer twee we ken eer de verontreiniging het drinkwaterinnamepunt in de Biesbosch bereikt. Het is vol gens een RIZA-woordvoerder dan oók nog niet zeker of de waterinname over twee weken moet worden gestaakt. Di-is- opropylether is namelijk vluch tig. Mogelijk vervliegt er in de loop van het traject zoveel, dat de hoeveelheid geen gevaar meer oplevert als het is aange komen bij het punt waar water wordt ingenomen voor de be reidingvan drinkwater. Het waterwinbedrijf Brabant se Biesbosch voorziet tien pro cent van de Nederlandse bevol king van drinkwater. De water voorziening komt, bij eventuele staking van de inname, niet in gevaar. Er is voorraad voor vele weken. Rotterdam Een vrachttoestel van de vlieg maatschappij Balkan Bulgarian Airlines is gis termiddag op luchthaven Zestienhoven bij de landing van de baan geraakt en in een weiland Coalitiepartners CDA en PvdA ruziën over ingrijpen WAO ede wilfred scholten pe a VdA-leider Kok en CDA-frac- evoorzitter Brinkman zijn het (gelopen weekeinde fors met lkaar in botsing gekomen. Kok ei gisteren dat Brinkman bezig met het spelen van een ,,on- üiakelijk politiek spelletje" (tnd de WAO. Hij reageerde laarmee op de kritiek die irinkman zaterdag in Ede tij- lens de CDA-partijraad uitte, 'olgens de fractieleider van .de hristen-democraten ligt het an de PvdA dat de voorstellen 'an de commissie-Buurmeijer iver de sociale zekerheid poli- iek kansloos zijn gebleven. Brinkman verwijt de PvdA dat :e(niet durft in te grijpen in de ociale zekerheid. De CDA- fporman reageerde hiermee rerbolgen op de kritiek van de VdA dat hij, Brinkman, alleen jiaar onrust zou veroorzaken liet zijn pleidooi voor verdere ngrepen in onder meer de VAO. Een zichtbaar getergde Brink- rian liet zaterdag weten dat hij log steeds vasthoudt aan vol gens hem noodzakelijke ingre pen in de sociale zekerheid, zoals hij vorige week in de Tweede Kamer bepleitte. De kritiek van onder meer coalitie genoot PvdA dat hij hiermee onrust onder WAO'ers veroor zaakt, wees de CDA-fractielie- der van de hand. De kritiek op het asociale karakter van zijn uitspraken deed Brinkman 'pijn', want het enige dat hem drijft is „de boel overeind te houden". De PvdA daarentegen durft het volgens Brinkman niet aan om dieper in te WAO te snijden. Premier Lubbers stelde zich ander dan de dag ervoor nu wel pal achter zijn opvolger op. „Tussen Elco en mij is geen ver schil van mening. Ik sta naast en achter hem." Eerder liet Brinkman weten dat het kabinet hem met zijn wens voor forsere ingrepen on verwacht alleen had laten staan. Zaterdag heette het échter dat Lubbers en zijn kroonprins (Brinkman is de beoogde CDA- lijsttrekker) samen altijd al 'te gen de stroom hebben opge roeid'. De ene keer liep Brink man voorop, de andere keer Lubbers zelf. „Hij heeft zijn neus gestoten, maar ik ook." Ook CDA-voorzitter Van Vel- zen betuigde achteraf steun aan Brinkmans geïsoleerde opstel ling in de Tweede Kamer. „Elco Brinkman deed het deze week: voor het landsbelang, voor de toekomst van ons land. Ik hoop dat andere fractieleiders die wel in hun Verkiezingsprogramma's aangeven dat er voor miljarden moet worden bezuinigd, maar de kiezers voorhouden dat dit kan zonder offers te vragen, ook deze moed tonen." PvdA-leider Kok karakteri seerde het huidige geruzie tus sen de coalitiepartijen over de WAO als „de nadagen van par tijpolitiek geharrewar" rond dit vraagstuk. „De CDA-fractielei- der heeft deuken en schram men opgelopen omdat hij zijn eigen hand heeft overspeeld. Laten we er nu een streep onder trekken en ons ervoor inzetten de arbeidsongeschiktheid terug te dringen", aldus Kok voor de AVRO-radio. „Brinkman snapt er niets van. Hij begrijpt de an dere kant van de maatschappij gewoon niet. Die uitspraken vorige week over nóg hardere inke pen in de sociale zekerheid, die verraden weinig sociaal inzicht. Daar zit ik als CDA-lid wel mee." Arend Jansen valt met zijn ruige baard en zonder grijs maatpak meteen op tussen het CDA-kader. Maar behalve zijn verschijning, zijn ook zijn uit spraken nogal afwijkend. Jansen heeft kritiek op Brinkman en op de eenzijdige manier waarop zijn partij de economische problemen benadert. Het gaat Jansen niet alleen om de 'onrust' die Brinkman veroorzaakt met zijn pleidooi de WAO opnieuw aan te pakken. „Het gaat ook om de wij ze waarop het allemaal wordt verwoord. Maar ge lukkig stond Brinkman in de Tweede Kamtir in zijn hempie en ik denk ook in de partij." De kaderleden van het CDA werden in de Ree horst in Ede onthaald op een strak geregisseerde bijeenkomst die maar één boodschap had alles moet wijken voor meer werk. Aan forse loonmati ging, verlaging van het minimumloon en nieuwe ingrepen in de sociale zekerheid valt niet t e ont komen. Het is toeval (het thema 'economische on twikke ling en werkgelegenheid' was al veel eerder vast gesteld), maar het lijkt wel een vooropgezette show om komend lijsttrekker Brinkman een hart onder de riem te steken. Hij staat niet alleen in zijn harde pleidooi het mes in de sociale zeker heid te zetten. Hij mag dan in de Kamer i n zijn hempie hebben gestaan, op de partijraad wordt hem liefdevol een warme, wollen deken om de schouders gelegd. In de deelsessies wordt op het thema doorgegaan. Achter de tafel zit een zware delegatie om de har de boodschap in te prenten: staatssecretaris Van Rooy (economische zaken), SER-lid Kolnaar (te vens invloedrijk CDA-adviseur voor sociale zeker heid), voorzitter Blankert van de christelijke werk gevers, partijbestuurder Soetekouw (ex-commis saris ING Bank) en Tweede-Kamerlid Bijleveld. Het forum herhaalt in anderhalf uur nog eens het nieuwe evangelie: om de werkloosheid een halt toe te roepen, moet er veel worden ingeleverd. Het wordt ex-tuinder Jansen op een gegeven mo ment te gortig. „Ik proef hier een bepaalde sfeer. Er is ook een andere wereld, waar mensen onge wild werkloos of arbeidsongeschikt raken. We moeten oppassen voor een CDA dat bestaat uit mensen met een inkomen van driemaal modaal, die in een buitenwijk uit een raam kijken en den ken: we moeten ook nog eens wat doen voor een ander. Het woordgebruik, de houding die ik hier proef, deel ik niet. Het is zo eenzijdig." Toos Jongsma van het CDA-Vrouwenberaad zat tijdens de bijeenkomst al hardop te mopperen, maar na afloop is ze furieus. „Wat een indoctrina tie: die hele tafel met belangrijke mensen die ons vertellen wat er moet gebeuren." Ook zij vindt de toon, net als die van Brinkman de week ervoor in de Tweede Kamer, niet de juiste. „Je kunt het al lemaal wel zo vinden, maar dan hoef je het nog niet zo te zeggen. Je hoeft geen garanties te geven dat er niets verandert in de sociale zekerheid, maar dit is wel het andere uiterste." Ondanks meer gemopper in de wandelgangen van de partijraad durft niemand Brinkman pu bliekelijk te kapittelen. Er zijn ook andere, t^i- sche CDA-geluiden. Het partijraadslid De Snaaijer is bijvoorbeeld boos op Lubbers. „Hoe kun je Brinkman nu zo laten vallen? Dat doe je toch niet met een kroonprins? We hebben Lub bers toch ook twaalf jaar gesteund? Ja, je moet de leider altijd steunen, ongeacht wat hij zegt." amsterdam anp Een meerderheid van de jonge ren (60 procent) is bereid inko men in te leveren ten bate van het milieu. Een minderheid (40 procent) vindt dat de overheid strenge milieumaatregelen moet doorvoeren, zelfs als deze negatieve gevolgen hebben voor de economische groei en de werkgelegenheid. Dat blijkt uit een stemming onder achthonderd jongeren op het Nationaal Jongeren Milieu Referendum dat zaterdag is ge houden in de Amsterdamse Beurs van Berlage. De bijeen komst was een initiatief van de Nationale Jongerenraad voor Milieu en Ontwikkeling, een koepel van veertig jongerenor ganisaties. De uitslag van het referen dum werd direct na de stem ming bekend en aangeboden aan minister Alders (milieu). Hij zal de resultaten in het kabinet bespreken. Drie van de vier jongeren (73 procent) vinden dat Nederland 1 procent van het nationaal in komen moet uitgeven aan ont wikkelingssamenwerking, 0,5 procent aan internationaal milieubeleid en 0,5 procent aan hulp aan Oost-Europa. De helft van de ondervraagden (53 pro cent) vindt dat er ten minste één autoloze zondag per maand moet komen. Twee dagen per week geen vlees eten, vindt in stemming bij drie van de vier (70 procent) ondervraagden, terwijl 67 procent vindt dat de Nederlandse veestapel sterk moet worden ingekrompen. den haag anp Het hoofd van de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD), mr. A. Docters van Leeuwen, is kandi daat voor de hoogste ambtelijke post op het ministerie van justi tie. De huidige secretaris-gene raal, mr. G. van Dinther, gaat 1 juli volgend jaar met pensioen. De BVD-baas reageerde het af gelopen weekeinde koeltjes op berichten over zijn vermeende nieuwe functie. Docters van Leeuwen (48) is volgens het Rotterdams Dag blad samen met de huidige se cretaris-generaal van het minis terie van algemene zaken, mr. R. Hoekstra (52), in de race. Jus titie wil geen commentaar ge ven. Docters van Leeuwen zelf liet gisteren via zijn woordvoer der weten dat de berichten „speculatief' zijn. „Maar het is blijkbaar onvermijdelijk dat bij benoemingen in belangrijke functies tromgeroffel klinkt en namen worden genoemd." Docters van Leeuwen is sinds 1989 hoofd van de BVD. Hij heeft zijn best gedaan de BVD uit de geheimzinnige sfeer te halen en zocht vaak zelf de pu bliciteit. Sinds kort geeft de ge heime dienst zelfs jaarverslagen uit. Docters van Leeuwen is bijna vier jaar plaatsvervangend di recteur-generaal openbare orde en veiligheid op het ministerie van binnenlandse zaken ge weest; daarvoor was hij direc teur politie. Eerder werkte hij bij het ministerie van financiën bij de inspectie rijksfinanciën. beland. Geen van de acht bemanningsleden Eindhoven of Schiphol. De reizigers die vanaf raakte gewond. De start- en landin gsbaan was Zestienhoven zouden vertrekken, zijn met bus tot vanmorgen gesloten. Dat betek ende dat in- sen naar Schiphol gebracht. foto anp komend luchtverkeer moest uitwijken naar Turken, Marokkanen en Antillianen heerhugowaard gpd Tientallen jongeren zijn in de nacht van zaterdag op zondag slaags geraakt in het centrum van het Noordhollandse Heer hugowaard. Daarbij viel een lichtgewonde. Niemand heeft aangifte gedaan van mishande- ling. De laatste weken komen vol gens de politie Turkse, Marok kaanse en Antilliaanse jongeren uit heel Noord-Holland naar Heerhugowaard om daar met elkaar op de vuist te gaan. De vechtpartijen van zaterdag bra ken uit na sluitingstijd van de plaatselijke discotheek. De politie weet niet wat de aanleiding voor de gevechten is. De vechters komen uit Hoorn, Zaandam en Den Helder naar Heerhugowaard, en dan vooral naar discotheek The Drome aan de Middenweg. De Turken, Marokkanen en Antillianen zoe ken elkaar op en dagen elkaar met racistische leuzen uit. Vol gens de politie zijn er bij de rel letjes weinig Nederlanders be trokken. Gevechten tussen groepen jongeren zijn geen nieuw ver schijnsel in Heerhugowaard. De laatste jaren was het echter rus tig. Twee jaar geleden onderte kenden de horeca-ondernemers en de gemeente een overeen komst om verdere rellen te voorkomen. De ondernemers huurden een particuliere bevei ligingsdienst in voor de vrijdag en zaterdagavond. Dat werkte zo goed dat de bewakers op vrij dagavond al niet meer rondlie pen. De laatste maanden is het wat onrustiger geworden. In oktober zat een groep van tien jongeren uit Hoorn een jongen achterna. De groep sloeg en schopte hem en stak hem met een mes. Drie weken geleden raakten Turken, Surinamers en Antillianen slaags. Er sneuvelden daarbij enkele ruiten. De portier van de disco kreeg de opdracht een van de groepen niet meer binnen te laten, waarop de rust terugkeer de. Dezelfde nacht werd in de discotheek een man met een mes achter zijn oor gestoken. In dat geval moet je naar de Caravan en Camping RAI. 26 nov.-l dec. DAGELIJKS VAN 10 TOT 18 UUR. KORTING OP TREIN EN TOEGANG FOLDER BIJ HET NS LOKET (otterdam gpd Hij geldt als een nuchtere, te- ughoudende en vrij ascetische man, de nieuwe bisschop van Rotterdam. Afgelopen zaterdag fterd pater Ad van Luyn (58) och nog met enige fanfare ge presenteerd als opvolger van monseigneur Bar. Hij is een geestelijke met sterke bestuur lijke kwaliteiten, een bruggen bouwer met een natuurlijke aandacht voor jongeren in de kerk en grote talenten op het fjebied van communicatie. Of in de woorden van monseigneur Êuidgeest, de vertrekkende ad ministrator van het bisdom Rot terdam: een man van het eerste soort, een felicitatie waard dus. In brede kring is de benoe ming van Van Luyn, Groninger van geboorte, met instemming begroet. Met de aanstelling van de 'lachende bisschop' Frans Wiertz in Roermond en de 'har de werker' Van Luyn in Rotter dam is een einde gekomen aan de 'polariserende' bisschopsbe noemingen door Rome, meent de Utrechtse theoloog Goddijn. De collega-bisschoppen zijn „bijzonder ingenomen" met Van Luyn en de progressieve Acht Mei Beweging is „gema tigd positief". Van Luyn, secretaris-generaal van de Nederlandse bisschop penconferentie en als zodanig de rechterhand van kardinaal Simonis, behoorde niet tot de favoriete top-drie op het opvol gingslijstje dat in het bisdom circuleerde. „Ook voor mij is de benoeming een verrassing. .Ik had er niet op gerekend", zei Van Luyn zaterdag op een druk bezochte persconferentie. Voordat hij in 1991 werd aan gesteld als secretaris-generaal van de bisschoppenconferentie was Van Luyn negen jaar rector van de Universiteit van de Con gregatie der Salesianen in Ro me. Op de vragen die hem zater dag werdqn gesteld, reageerde Van Luyn vriendelijk en in korte zinnen, zonder daarbij de in druk te wekken het hart op de tong te hebben. Het bisdom Rotterdam kent hij nauwelijks, gaf hij toe. Met het beleid in een bisdom heeft hij zich nooit eer der bemoeid en op zijn mogelij ke 'stijl van regeren' hij be wondert in dat opzicht de wijs heid van bisschop Ernst van Breda en de manier waarop kar dinaal Simonis vergaderingen leidt wilde hij liever niet vooruitlopen. „Het zal een hele opgave zijn om monseigneur Bar op te vol gen en ik zie op tegen de ver antwoordelijkheid. „Ik heb de laatste dagen nagedacht over wat mij te wachten staat en ik heb er slapeloze nachten van gehad." Met Bar, met wie hij volgens ingewijden op zeer goede voet staat, had hij zaterdagmorgen nog telefonisch contact gehad, zo liet hij weten. Bij die gele genheid had Bar hem uitgeno digd voor een gesprek in Che- vetogne, waar hij thans in een klooster verblijft. Van Luyn: „Ik ga natuurlijk praten met Bar. Maar ook niet alle pastorale werkers in het bisdom, want er moet uiteindelijk een nieuw be gin worden gemaakt". Ook het gesprek met de pro gressieve Acht Mei Beweging zal hij niet uit de weg gaan, kondig de de nieuwe bisschop aan. Wat dat aangaat, huldigt Van Luyn De niieuwe bisschop van Rotter dam, Van Luyn. foto cpd jasper juinen de opvatting dat hij de dialoog met links niet 'in zijn eentje' moet voeren maar gezamenlijk met de andere bisschoppen. den haag gpd Adrianus (Ad) Herman van Luyn is geboren op 10 augustus 1935 in Groningen. Hij komt uit een katholiek onderwijzersgezin met tien kinderen waarin het geloof een belangrijke rol speel de. Na zijn priesterwijding in 1964 in 's-Heerenberg studeer de hij theologie in Turijn en la ter in Nijmegen, waar hij in 1969 zijn doctoraal haalde in de dogmatiek. Kardinaal Simonis noemt Van Luyn „conservatief noch pro gressief maar gelovig van hart". Hij is in de eerste plaats een er varen bestuurder. Van Luyn heeft ook goede contacten met Rome. Zijn benoeming is een aanzienlijke versterking van de bestuurskracht van het bis schoppencollege, waarover CDA-voorzitter Van Velzen dit voorjaar zo zijn twijfels had. Pater Van Luyn, die zichzelf allerminst als vaktheoloog ziet („Ik ben geen theoretisch schriftgeleerde"), bekleedde di verse bestuurlijke functies. Hij was enkele jaren vice-provinci- aal en provinciale overste van de Congregatie Salesianen van Don Bosco, werd in 1978 be noemd tot voorzitter van de Stichting Nederlandse Priester religieuzen en was van 1981 tot 1990 rector van de Universiteit van de Salesianen in Rome. Sinds 1 februari 1991 werkt hij in Utrecht als secretaris-gene raal van de Nederlandse bis schoppenconferentie. Mgr. Bar toont zich dankbaar chevetogne/rotterpam gpd „Toen ik het hoorde dacht ik meteen: wat ben ik de Heer en de paus dankbaar voor deze be noeming." De sonore stem van ex-bisschop Bar klinkt opgeto gen. Vanuit zijn abdij in het Bel gische Chevetogne geeft hij luid en duidelijk commentaar. „Ad van Luyn is een man die ik in verschillende functies heb meegemaakt en die ik goed ken. Een open mens met een goede luisterbereidheid, maar ook met een grote geschiktheid tot luis teren, en dat is iets anders. Ik verheug me dat er iemand is benoemd die van mensen houdt. Ik ben blij dat het zo is gegaan en ik ben er bijna zeker van dat hij erin zal slagen de harten van de priesters en de le ken in Rotterdam te winnen."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3