Crosser Maase schaart zich bij toppers Tamara Meijer heeft lak aan reputaties Chris Van der Velde vóór Norman Sport Sloothaak pakt zes prijzen Ceulemans achterhaalt Blomdahl in Tokio Oostenrijkse skiërs openen seizoen sterk Karpov neemt geen afstand MAANDAG 29 NOVEMBER 1993 2 Wassenaar ook trainer in Rotterdam leiden Bataven-trainer Bram Wassenaar gaat ook de middenaf standslopers van Rotterdam Atletiek training geven. De hoofd trainer van de Leidse club is deze week tot overeenstemming ge komen met de Rotterdammers en begint aanstaande donder dag. De 49-jarige Voorschotenaar neemt een groep over van Haico Scharn. die wegens tijdgebrek zijn activiteiten heeft afge bouwd. Scharn blijft wel de toppers Stella Jongmans. Laetitia Vriesde en Leon Haan begeleiden. Wensveen snel in Run-Bike-Run leiden Triatlete Gonnie Wensveen behaalde gisteren een twee de plaats in de Run-Bike-Run van Pijnacker. Achter Bianca van Dijk (1.31.28) realiseerde ze na vijf kilometer lopen, 16 kilometer op de ATB-mountainbike en vijf kilometer lopen een tijd van 1.36.32. Bij de mannen bleef de winst in Pijnacker in de persoon van John Engelen. Mart Moraal uit Oegstgeest veroverde de ze vende plaats in 1.18.40. Veteraan Hans van Zijp realiseerde een tijd van 1.26.03. Tennissters weer tweede Sheffield* Het Nederlandse vrouwentennisteam is net als vorig jaar tweede geworden in de hoogste divisie om het Europees kampioenschap. Verloor Oranje in 1992 in de eindstrijd met 1-2 van Groot-Brittannië, dit keer bleek Duitsland in Sheffield te sterk: 2-0. Kristie Boogert, Stephanie Rottier en Petra Kamstra (dubbel) verdedigden nu de Nederlandse kleuren in plaats van Monique Kiene, Nicole Muns-Jagerman en Miriam Oremans. Eerste zege Pontoni zarautz Daniele Pontoni heeft gisteren de eerste overwinning van dit seizoen geboekt. Evenals een jaar geleden zegevierde de Italiaanse veldrijder in de Super Prestige-wedstrijd van het Spaanse Zarautz, twintig kilometer ten westen van San Sebas tian. De Nederlanders speelden opnieuw geen enkele rol van be tekenis. Lamberiks nieuwe voorzitter KNBB Amersfoort Piet Lamberiks is zaterdag in Amersfoort gekozen tot voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Biljartbond (KNBB). Lamberiks wordt na een interne machtsstrijd van enke le maanden de opvolger van de eerder dit jaar afgetreden Maar ten Hendriks. Contributie basketbalbond verhoogd nukerk» De ledenvergadering van de Nederlandse Basketbal Bond heeft zaterdag met 146 tegen 119 stemmen de contributie verhoging geaccepteerd. Dat betekent dat de senioren jaarlijks vier gulden meer betalen, de contributie voor de junioren gaat met twee gulden omhoog. De extra inkomsten worden door de NBB gebruikt voor het stimuleren van het Jeugdplan. CHEF AD VAN KAAM. 071 -356464. PLV -CHEF ROB ONDERWATER 071 -3564 Kamiel Maase plaatste zich gisteren met een vierde plaats in de Warandecross in Tilburg definitief bij de ab solute toppers op dit onderdeel dit jaar. De Leidse stu dent had een zware wedstrijd, maar bleef vele van de ver zamelde nationale en internationale toppers voor. meepakken." Een vol programma voor een 22-jarige, lijkt het. Trainer Bram Wassenaar wijst met Maase in dat verband op het belang de inspanningen goed te doseren. Wassenaar trekt al wel een pa rallel met zijn vorige coryfee Han Kulker: „Kamiel is mentaal sterk. Een rechte lijn, geen poespas, rustig en stabiel. Dat had Han ook. Kamiel staat ook nog steeds verbaasd van zich zelf en dat is ook goed. Belang rijk is verder dat er meer is dan atletiek alleen. Hij doet het er gewoon bij", aldus Wassenaar over de student scheikunde. In de veteranenklasse 1 is Henk van Velzen bijna net zo ongenaakbaar als zijn clubge noot Maase. Na driemaal winst in evenzovele crosses hoefde hij met alle nationale toppers aan wezig alleen de Keniaan Kipsu- bai Kosai te laten voorgaan. In de korte cross vrouwen en man nen volgden Joost la Lau en Ast- rid van Velden de toppers dicht. La Lau pakte op het snelle par cours de zesde, Van Velden de vijfde plaats. Joke Kleijweg maakte haar rentree in de lange vrouwen- cross, die werd gewonnen door de Keniaanse Chepchumba. Met haar 24ste plaats was de Leidse, drie maanden geleden moeder geworden, tevreden. „Een goed begin, nu uitbou wen. Vorig jaar was Tilburg mijn laatste wedstrijd, nu mijn eerste. Ik doe nog niet zo veel, maar wat ik doe gaat allemaal goed. Ik hoop in december de training op te voeren en dan ook wedstrijden te gaan doen", aldus Kleyweg, die mits alles TILBURG WILMAR KORTLEEVER ATLETIEKMEDEWERKER Tonnie Dirks maakte de wed strijd in Tilburg. Bij de eerste demarrage kreeg Dirks alleen Julius Ondieki mee. Het tweetal nam afstand, waarna de ijzer- sterke alleskunner de Keniaan in de voorlaatste ronde loste en onbedreigd won. Maase raakt bij de start in het midden van het veld verzeild. Pas na anderhalve ronde nestel de hij zich in de tweede groep, die onder leiding van smaakma ker René Godlieb steeds kleiner werd. Maase bleef volgen en kreeg het pas halverwege de tien kilometer moeilijk. In de voorlaatste ronde moest hij kort lossen, maar hij knokte zich tij dig terug. In de slotfase Ondieki (uiteindelijk negende) en John Vermeule nog passerend, ein digde de Bataaf als vierde. „Ik had het zwaar, vooral door de kou", zei Maase. „Misschien waren lange mouwen beter ge weest. Ik was bovendien snip verkouden. Het was net over, maar na een steenkoud week endje uit op Texel kwam het weer terug." Met een vierde plaats in de eerste wedstrijd lijken de kan sen voor Maase in het nationale cross-circuit groot. Het circuit telt inclusief het NK zes races, waarin alleen de Nederlanders tellen. Maase: „Ik doe vanaf nu alleen de wedstrijden van het Univé-circuit. Met de twee ra ces die ik al heb gedaan, de Duinrellcross, het NK en wel licht het WK zijn dat al tien wedstrijden. Bovendien wil ik als het kan het NK-indoor nog WËBBÊÊÊÊÊË. <r Ellen van Langen en Juliette Winter (r) leiden het deelnemersveld op de vijf kilometer cross in Tilburg. volgens plan verloopt ook al aan een voorjaarsmarathon denkt. Tulploop De Tulploop in Roelofarends- veen had in Bataaf Jan-Dirk Ha- zeleger een aansprekende win naar. De Katwijker won in de uitstekende tijd van 1.05.36. Na een goed optreden in de nazo mer kende Hazeleger een te leurstellend optreden in twee marathons. Het verlies aan snelheid zegt hij nu weer te hebben ingelopen. Over enkele weken verwacht Hazeleger daarom zijn persoonlijk record op de halve marathon te verbe teren. In Roelofarendsveen bleef hij er een halve minuut van verwijderd. Achter Hazeleger liepen ver schillende regio-atleten goede tijden. Bert de Boer (AAV '36) was op de vijfde plaats de snel ste in 1.10.18. Bataaf Harry Ver- steegen werd zesde in 1.10.39, voor AV Holland-atleet Jan Jan sen (1.11.16). Op de tien kilo meter bleven de hoofdprijzen ook in de regio. Theo van der Veer van AV Holland (31.47) en de Bataafse veterane Suze Groen in 't Woud (p.r. va 37.53) wonnen onbedreigd. De winst in de Noordwijkei houtse Oosterduinloop wa voor Jan Laan van NSL. Laa eindigde in 54.43, voor Richai] van der Kraan van AV Hollan (55.18). Bij de vrouwen versloe Tineke van Gerven in de slotfa se de Zaanlandse Van Berge (1.08.09 om 1.08.15). Jonge Alpheuse judoka eerste op NK DEN BOSCH GPD Buiten de judomat zie je haar gemakkelijk over het hoofd om dat ze slechts een paar turven hoog is. Op de mat kun je ech ter niet om de pas veertienjarige Tamara Meijer heen. Daar on dergaat het schattige meisje een metamorfose en wordt ze een 'femme fatale' met een killerin- stinct. Bloeddorstige ogen, ver beten gelaatstrekken, de blik van de winnaar. De jonge judoka uit Alphen aan den Rijn had afgelopen za terdag op het NK in Den Bosch lak aan reputaties. Uiteraard heeft Meijer respect voor elke tegenstander, maar het gaat uit eindelijk slechts om één ding: winnen. Anita van der Pas, ex- kampioen en vorig jaar tweede, ging er al vóór de finale aan, ti- telhoudster Agnes Endel kwam ze niet tegen. Die verkeek zich op Natasja Cuddens uit Hoog vliet; brons was de schrale troost. Toen de jongste kampioene in de geschiedenis van de judo- bond uiteindelijk de eindstrijd binnenwandelde, werd het ge voel van moeten winnen nóg sterker. Verliezen kon en mocht niet meer. Ze verwoordde het na haar zege in de klasse tot 48 kilo op dé Goirlese Anita van Terheijden heel treffend. „Dat meisje was ook pas 14. Als ik deze finale verloren had, was mijn weekend naar de knoppen geweest." Het werd echter een groot feest voor de technisch begaaf de judoka van Kenamju uit Haarlem. En niet alleen voor haar, want de sportschool van vrouwenbondscoach Cor van der Geest sloeg, net als bij het NK voor mannen, wederom hard toe. Bij de mannen eiste de Haarlemse sportschool vijf titels op, nu was het er slechts eentje minder. Jessica Gal (-56), Jenny Gal (-61) en Claudia Zwiers (-66) waren de voorspel bare kampioenen, Meijer de verrassende. Van der Geest: „We hebben altijd met de top van Nederland meegedaan, nu dreigen we er bovenuit te groei en." Van der Geest zag een voor spelbaar NK. Karin Kienhuis (- 72 kilo) loste de gestopte Irene de Kok af, Monique van der Lee (+72) volgde Angelique Seriese op die met een hamstring-bles sure aan de kant bleef. „Tja, de MAASTRICHT* ANP Jumping Indoor Maastricht, dat voor de zesde keer werd gehouden, is een groot succes geweest. Voor de organisato ren, omdat er opnieuw 34.000 en ditmaal bijna allemaal be talende bezoekers kwamen, maar vooral voor Franke Sloothaak. De 35-jarige tot Duitser genaturaliseerde Fries is altijd eerzuchtig en was de afgelopen dagen in het MECC vooral ook hebzuchtig. Van de zeven belangrijke proeven won hij er zes, inclusief de Grote Prijs van gisteren. Sloothaak schroefde daarmee zijn verdiensten bij JIM op tot een ton. „Dit is uniek. In Amsterdam heb ik ooit vier onderdelen gewonnen. Het probleem is dat je, nadat je een paar keer eerste bent geworden, er steeds overtuigder van raakt dat het een keer op moet houden. Je raakt daardoor ge makkelijker de concentratie kwijt. Hier hield het maar niet op." De enige rubriek waarin Sloothaak niet zegevierde, was een prooi voor zijn „stal- genoot" Michel Robert, die ook wordt gesponsord door San Patrignano, een Italiaans instituut voor de rehabilitatie van drugsverslaafden. Sloot haak kwam er niet terecht omdat hij afhankelijk was van heroïne, maar omdat hij on afhankelijk werd van Paul Schockemöhle, de Duitse stalbaas die de voormalige Nederlander internationaal hielp doorbreken. bovenlaag wordt gevormd door de bekende namen, daarna zit er een gat qua leeftijd. We heb ben te weinig meiden van 23-24 jaar. Het is zaak om de jeugd nu vast te houden." Tamara Meijer kwam twee jaar geleden bij Van der Geest terecht. Drie jaar eerder zette ze in Emmen haar eerste stappen op de tatami. Toen haar vader, die later overleed, voor zijn werk naar het westen moest, belandde ze in de Haarlemse dojo. „Drie keer in de week brengt mijn moeder me er naar toe Bovendien bezoek ik nog tweemaal per week de centrale training in Nieuwegein." Vijf keer trainen en ook vijf dagen school. „Ik zit op de Mavo, der de klas, dat gaat best goed. Het is gemakkelijk te combineren." Meijer is een natuurtalent dat door Van der Geest wordt klaar gestoomd voor het grote werk. Internationaal kennen ze haar al. Dit jaar derde in het Belgi sche Arlon, derde in het Franse Belfort en eerste in Stockholm op een toernooi voor vrouwen tot negentien jaar. Het EK voor junioren, vorige week in Nederland, had eigen lijk al de bekroning moeten worden, maar eindigde in een Monique van der Lee (r) probeert haar tegenstander in toom te houden. desillusie. „Ik stond als een zoutzak op de mat en werd slechts vijfde." Daar baalde ze stevig van; tegenslagen in de sport is ze niet gewend. „Het was een zware tegenvaller. Ik had echt zoiets van shit nu komt het NK, ik heb eigenlijk geen zin." Ze 'maakte' zin, maar verwachtte niet dat ze zo maar eventjes kampioen zou worden. „Bij de jeugd ligt er echt een druk op me. Daar ben ik de favoriet en moet ik win nen. Hier niet, ik was heel ont spannen." Toen ze eenmaal het goud binnen handbereik had, was ze niet meer te stuiten. Anita van Terheijden gunde ze nauwelijks een half minuutje. Toen vloog de Goirlese door het luchtruim en landde 'perfect' op haar rug. Ippon, einde partij. Ze had het ooit nog sneller geflikt. „De eer ste keer dat ik bij de jeugd Ne derlands kampioen werd, was ik na zes seconden klaar met mijn tegenstander." Er waren wel meer vluggertjes in Den Bosch. Jessica Gal had Joan Havezaat na 32 seconden plat. Voor Veronique Akker mans (tot 52 kilo) waren 12 se conden al genoeg; Chantal van Gestel was de pineut. Raymond Ceulemans heeft op Japanse bo dem zijn rivaal Torbjörn Blomdahl achter haald in de strijd om de wereldbeker drie banden. De Belgische meester versloeg de Zweed in de halve eindstrijd en troefde in de finale de verrassend sterk spelende rou tinier Nobuaki Kobayashi af in vier sets. Met nog twee toernooien te spelen delen Ceulemans en Blomdahl de eerste plaats in het wereldbekerklassement met 150 pun ten. Voor Ceulemans was het zijn derde finale van het seizoen. De vijftiger verloor in Oos terhout van Blomdahl, ging in Istanboel ten onder tegen Sang Lee. In Tokyo was het wel raak nadat hij in de tweede ronde en de kwartfinales ternauwernood aan uitschake ling was ontsnapt. In de tweede ronde had Louis Havermans de Belg in een wurggreep. De Brabander won de eerste twee sets, maar vergiste zich in de veerkracht van de veteraan. Ceule mans redde het, maar beleefde in de kwartfinales tegen de Japanner Arai op nieuw een hachelijk avontuur. De kleine Aziaat nam een voorsprong van 2-1, maar ook hij kon de definitieve klap niet toebren gen. De Japanner raakte na de gelijkmaker van Ceulemans volledig uit balans. In de beslissende vijfde set produceerde Arai slechts één carambole. Met Blomdahl had de Belg verrassend weinig moeite om zijn finaleplaats veilig te stellen: 3-1. De Zweed had zich in de kwartfinales moeizaam ontdaan van de Turk Sayginer, die met zijn goede prestaties in de laatste drie toernooien organisator Bayer heeft overtuigd een aanwinst voor diens proforganisatie te zijn. Ceulemans trof in de finale een oude be kende: Nobuaki Kobayashi. De Japanner is al een tijd uit beeld, veroverde in augustus wel zijn tiende nationale driebandentitel maar laat zich internationaal nauwelijks nog zien. Op eigen bodem bleek hij nog niet aan kracht te hebben ingeboet. In de kwartfinales verspeelde hij weliswaar twee sets aan Arie Weijenburg, maar zijn spel was van hoog niveau. Weijenburg had een ronde eerder Dick MELBOURNE ANP Chris van der Velde is in het lleineken Australian Open op de 25e plaats geëindigd. Win naar werd de Amerikaan Brad Faxon met 275 slagen, twee be ter dan de Australiërs Jeff Woodland en Michael Clayton. Van der Velde revancheerde zich duidelijk voor zijn povere nog goede vooruitzichten op een slag in te leveren. putt. Dat leverde hem uiteinde optreden in het Nederlands een klassering bij de eerste Op de laatste hole had hij een lijk een dagscore van 71 slagen team bij de World Cup in Lake twintig. Op hole 16 en 17 dien- perfecte tweede slag. Op nau- op. Zaterdag maakte hij 70. Hij Nona, Florida. In Melbourne de hij echter door een verkeerde welijks één meter van de hole speelde het toernooi „level par" had hij drie holes voor het einde beoordeling van de windkracht miste Van der Velde de birdie- in 288 slagen. PARK CITY/SANTA CATERINA Reuter/SID Günther Mader, de vergeten man van het Oostenrijkse skiën, heeft in het weekeinde zijn eer ste wereldbeker-reuzenslalom sinds vier jaar gewonnen. De 29-jarige veteraan uit Innsbruck deed dat vanaf de zeventiende startpositie ten koste van Olym pisch kampioen Alberto Tomba en wereldkampioen Andre Amodt. De Italiaan was in Park City (Utah) tweehonderdste van een seconde langzamer. De totaal- tijd van Mader over de twee manches was 2.00.61, die van Tomba 2.00.63. De Noor Amodt kwam daar als derde met 2.00.73 vlak achter, terwijl de Fransman Franck Piccard, die de eerste reuzenslalom van het seizoen in Solden (Oostenrijk) won, vierde werd in 2.00.85. Toevallig gingen deze vier in dezelfde volgorde door de finish van de eerste manche, waarbij Mader een voorsprong van drie- honderdstè van een seconde opbouwde ten opzichte van Tomba. Die fragiele marge bleef goeddeels intact, hoewel de Ita liaan zich bij de tweede start als een steen naar beneden liet val len. Mader ving de aanval keu rig op. De Oostenrijker had iets goed te maken. Na een aantal seizoenen als onbetwist sterkste Oostenrijker, werd hij vorig jaar door jongere landgenoten van de ereplaatsen verdrongen. De overwinning Utah was de ne gende in zijn carrière en de ee ste sinds vier jaar. Zo in het begin van het se zoen vond Tomba het gee ramp dat hij iemand voor zie moest dulden. De flamboyam Italiaan richt zich op de winte spelen van februari in Lillehan mer, waar hij voor de derc achtereenvolgende maal gou hoopt te halen; een wapenfe dat zich in de Olympische gf schiedenis nog niet heeft voo Twee en een halve maan voor de opening van de Olyn pische Winterspelen zijn Oostenrijkse skiërs al in to| vorm. Ulrike Maier won in h( Italiaanse Santa Caterina reuzenslalom bij de vrouwe voor Anita Wachter en een da later moest de Zwitserse Vrei Schneider haar uitzonderlijl talenten aanspreken om oj nieuw Wachter van de hoogsi trede van het platform weg i houden. De 29-jarige Zwitserse, d een lederen corset draagt on dat ze anders last zou hebbe van een hernia, is bezig ha< lange carrière op een indrul wekkende wijze te besluitei Met 45 overwinningen - 24 de slalom, 20 in de reuzensl. lom en één in de combinat staat ze op de „eeuwige" ranj lijst tweede achter Annemar Moser-Proell, die tussen 19) en 1980 62 overwinningen bir nenhaalde. Jaspers van zijn laatste illusies in de wereld beker beroofd. Na Oosterhout (Broeders) en Istanboel (Carlsen) ging de nationale kam pioen in Tokyo voor de derde keer dit sei zoen bij zijn eerste optreden onderuit. Zijn beschermde positie is door de tegenvallen de resultaten in gevaar gekomen. Kobayas hi speelde in de halve eindstrijd zijn beste partij. De uit Zuid-Korea afkomstige Ameri kaan Sang Chun Lee werd met een gemid delde van 1,875 van tafel geveegd. In de fi nale kon de generatiegenoot van Ceule mans zijn sterke optreden niet herhalen. De Belg won met 3-1. Blomdahl verzekerde zich door een overwinning op Lee van de derde plaats. Jos Bongers heeft zijn natio nale titel in het bandstoten verspeeld. Op dramatische wijze. De Nijmegenaar stond gisteren in Gorssel in de finale tegenover Jean-Paul de Bruijn, leek op weg naar de beslissende 125e carambole. Nummer 123 was volgens Bongers raak, volgens de arbi ter mis. De Bruijn maakte daarna de partij uit. De titelverdediger kreeg nog een kans in de nastoot, maar was zo aangeslagen dat hij miste. TILBURG* ANP Dit was in elk geval een slag beter dan de Australische vedet ten Greg Norman en Ian Baker- Finch, beide winnaar van het Brits Open. Norman voelde zich niet lekker en heeft zich intus sen afgemeld voor de wereldti telstrijd op Jamaica. Van der Velde verdiende met zijn klasse ring 10.000 gulden. De nog altijd grieperige Ana toli Karpov was het afgelo pen weekeinde niet opnieuw vergund op een paar stappen afstand van zijn bed aan het schaakbord te gaan zitten. Gewaarschuwd door het treurig lot van Joesoepov in de kwartfinales weigerde Bel- I javski gisteren naar het hotel van zijn opponent te komen. Karpov .was dus gedwongen de winterkoude trotseren. De toernooi-arts schoot bij zijn aankomst prompt in de stress. Hij liet de Interpolis speelzaal van de buitenwe reld afsluiten, waardoor het publiek alleen met de neus tegen het glas nog iets van de partijen kon volgen. Onder die omstandighe- den voelde Karpov zich niet i op zijn best. Hij beperkte zich tot een nogal slappe va- riant van het dame-gambiet, die Beljavski zich herinnerde, j omdat hij er twaalf jaar gele- den al eens mee van Smislov j had verloren. Vandaar een grootscheepse afruil en ge schud van handen op de 35e zet. Remise. Dat was ook het resultaat van de andere halve finale, zij het dat Ivantsjoek en Sji- rov er veel meer van maak ten. Sjirov koos voor een on- gebruiklijke variant van het Konings-Indisch, die ook al eens werd gespeeld door zijn secondant Bologan, die hem ook in Tilburg begeleidt. Ivantsjoek zette het midden spel scherp voort, waardoor er een stelling ontstond, die veel vergde van het taktisch inzicht van de beide groot meesters. Ivantsjoek kreeg de overhand, maar gebruikte wel vrijwel al zijn bedenktijd. Met twee minuten voor acht zetten op de klok gaf hij zijn tegenstander gelegenheid te ontsnappen met een remise. Beljavski en Ivantsjoek be reikten hun halve fina leplaats via barrages op za terdag. Ivantsjoek wees bij die gelegenheid de Bulgaar Kiril Georgiev terug met twee gemakkelijke overwinningen. In de halve finales is Beljavs ki de enige niet-geplaatste speler.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 20