Van Velde en Thomas voldoen aan eis Richard van Kempen op weg naar de vijftig Chinese sporters nemen het niet zo nauw met de moraal Sport eidse bowlers zakken af Zuidhollandse junioren in achterhoede IAANDAG 29 NOVEMBER 1993 l Korst plaatst zich voor SK afstanden i (uud Borst heeft zich geplaatst oor de 5000 meter op de Ne- lerlandse afstandenkampioen - chappen. Gisteravond eindigde Ie Leiderdorpse Schaatser als t lerde bij selectiewedstrijden in msterdam. Achter de on- (enaakbare Conrad Alleblas en Arnold Stam realiseerde Borst >en tijd van 7.23. Een toenemende verruwing van de zeden en moraal bedreigt het aanzien van de Chinese sport. Moord, gebruik van drugs, gokken en prostitutie zijn volgens het officiële sportdag blad 'China Sport Daily' scheringen inslag. 'Bloedige waarschuwing' schreeuwt een kop boven een commentaar over zeden en moraal in een van de laatst overgebleven so cialistische trainingsprogramma's in de sport. De krant schrijft dat sportlieden en coaches bij ten minste tien zeer ernstige cri- inele zaken in de afgelopen jaren betrokken zijn geweest. De misdaden variëren van het vermoorden van trainers tot het zich verhu ren voor geweldsmisdrijven. „Het transfor meren van onze sportsterren in gevaarlijk tuig noodzaakt veranderingen in China's trainingsprogramma's. ,Het probleem zit in het management van onze sportlieden en hun ideologische training", stelt de krant. Het dagblad somt een aantal bloedige inci denten op. Afgelopen maart stak een sporter zijn trainer dood in de hal van een sport school in de provincie Shandong. In 1992 werd een tienjarige turnster ernstig mishan deld door een coach toen hij haar betrapte bij het stelen van geld van de sportschool. Drie jaar geleden verhuurde een sportleraar zich aan iemand die wraak zocht, om het huis van een lokale leider van de communis tische partij in brand te steken. Dat speelde zich af in de provincie Shaanxi. In 1989 bra ken twee atleten in een hotel in Wenzhou ge legen in de kustprovincie Fujian. Zij schoten vijf mensen dood in een conflict om de gun sten van een vrouw. De 'China Sports Daily', de-officiële spreek buis van het streng georganiseerde nationale trainingsprogramma in China, stelt dat de misdaden symptomatisch zijn voor een nog groter probleem in de Chinese sport. „Door - de sporters wordt gerookt en gedronken. Men speelt mahjong en gokt. Anderen vech ten, schelden, stelen en regelen het zo dat zij, als zouden zij man en vrouw zijn, kunnen sa menleven. Sommige coaches en sporters ge bruiken zelfs drugs en bezoeken prostitu ees." Chinese sportlieden, speciaal medaillewin naars bij grote internationale wedstrijden, zijn beroemdheden in hun land. Zij worden jarenlang onderworpen aan zware trainings programma's en leven dan volledig afge schermd van de rest van de maatschappij. Succesvolle sporters krijgen meestal grote geldbedragen en privileges. Zij kennen hun ouders echter nauwelijks. De krant wijdt de criminaliteit onder de sporters aan 'corrupte kapitalistische dingendie China zijn bin nengekomen na de opening voor de buiten wereld. „In deze snel veranderende maat schappij proberen sommige lieden de mazen in de wet te vinden." De sportautoriteiten wordt opgedragen meer aandacht te besteden aan de psycholo gische en ideologische training van de sport lieden. Ook geeft de krant de sportleiders in overweging de scheiding tussen de wereld waarin de sporters in trainingskampen leven en de maatschappij in het algemeen onge daan te maken. _'Leidse' junioren sterk op natuurijs ^^mmerstol Van de deelneemsters aan de gewestelijke schaats- ^"tampioenschappen op natuurijs hebben schaatssters uit de >r (Leidse regio de dienst uitgemaakt. Judith Straathof (Zoeterwou- ?le Jle) was gisteren de sterkste bij de B-junioren (500 meter 51,9; !n lOOO meter 1.43,6). Chantal Boer (Woubrugge) had bij de C- 68 meisjes geen enkele concurrentie (500 meter 52,1; 1000 meter ^ret| .48,3). Bij de vrouwen grepen Monique Vergeer en Marion Borst net naast de eerste plaats. Gonnie Brunia (152.449) bleef ier He Warmondse en Leiderdorpse over drie afstanden een fractie e l'oor. Vergeer, tweede met een puntentotaal van 153.532, reed Uterk op de 500 meter (48,6) en 1500 meter (2.33,5). Borst 154.516) won de afsluitende 3000 meter in 5.21,1. sfausto Marreiros blijft Nederlander R J Sci )en haag Fausto Marreiros heeft nog één kans zich te plaatsen 'oor de Olympische Winterspelen: als Nederlander. De honschaatser heeft te horen gekregen dat hij als Portugees of als loonafhankelijke onder de vlag van de Internationale Schaats Unie hiel naar de Winterspelen mag. De Amsterdammer kan zich via le Nederlandse selectieraces proberen te plaatsen voor het toer- tooi in Hamar. Door zijn Portugese afkomst mikte Marreiros op ^afvaardiging. De Portugese schaatsbond zou echter fouten heb- ten gemaakt. Bovendien liet de Internationale Schaats Unie we en dat er geen overtuigende redenen zijn^larreiros startver- junning te verstrekken als onafhankelijke, zoals schaatsers uit Ritsma snelste stayer bij wereldbekerwedstrijd in Berlijn Leidse bowlers van Verboon :bben een stapje terug moe- in doen. In Amstelveen voeg- n zij gisteren slechts drie jnten aan hun totaal toe, aardoor zij in de hoofdklasse 1 ior trio's naar de gedeelde erde plaats zakten. Het vierSe- asseteam van Verboon staat i drie ronden onbedreigd bo- inaan. De sterkste Leidse delegatie lüjegon met een 2-1 overwinning Maaspoort. Daarna versloe- :n Schiedam (2-1) en Dui- •ndrecht (3-0) Verboon (pinfall 111). Marius van Kalkeren 139) en Jan Snik (1134, hoog- e serie 233) deden nauwelijks elkaar onder. Achter Hei- 0 (18 punten), Van Hees (16) 1 Maaspoort (15) bezetten de idse bowlers met 14 punten i vierde plaats. Derdeklasser Van Bostelen vam met zeven punten terug •!$t Amstelveen. Haarlemmerlie- en Pannekoekhuisje kregen iet 3-0 klop, maar Holiday Inn iden versloeg de stadgenoot iet 2-1. Jacques Petit (1105, Dogste serie 236) en vooral Jan ornet (1189, hoogste serie 230) Velzeboer >vertuigt op één afstand iden jeroen alkemade droegen fors bij aan het teamto taal (3308) van Van Bostelen, dat met 16,5 punt de tweede plaats inneemt. PBS Menken kwam zonder punten terug uit Haarlem. Bas Menken (1082) was het enige lichtpuntje bij de Leidse derdeklasser, die de laatste plaats bezet. Veel beter doet Verboon het in de vierde klasse. In Schiedam behaalde het voor de derde keer de maxi male score van negen punten. Het Leidse Hoppezak, Hitters en Spijkenisse moesten eraan geloven. Voor de hoogste serie zorgde Jan Kuiken (232). Ver boon heeft ruim twee keer zo veel punten (27) als de concur rentie (Papendrecht 13, Hoppe zak 12,5, Spijkenisse 12). Bij de vrouwen voegde Verboon in Gouda vijf punten aan zijn to taal toe. Mede dankzij Hennie" Juffermans (211) behield het Leidse trio met 19 punten de leiding in de derde klasse. Noor maakt olympisch vuur morcedal rtr :haatsmedewerker lonique Velzeboer heeft zich bij ompetitie-wedstrijden in de eidse ijshal weer in de kijker ge- den. Velzeboer won gister- 'ond op overtuigende wijze de 100 meter voor mede-kern- loegleden Anke-Jannie Land- lan en Penelope Di Lella. Bij de iter verreden 500 meter reed de lelftse Landman naar de over- inning voor Di Lella, Sandy lak. Ruimschoots daarachter fi- azi ishte Veizeboer op haar gemak rn ls vierde. Bij de mannen werd er q et afgelopen weekeinde in Lei- !-2 en alleen een 1500 meter verre- J en. Hier waren bijna alle Neder- toppers aanwezig. Alleen larc Velzeboer, lid van ijsclub lkemade, moest wegens ziekte erstek laten gaan. De 1500 me- va ir finale werd geheel bepaald oor de Leidse ijsclub IHCL. De .eidse' leden van Jong Oranje amen het heft in handen. Ne- erlands kampioen bij de senio- en Erik Duyvelshoff en Wou- ruggenaar Jan Hoogeveen lieten ich van het begin af aan niet nan de kop zien en probeerden de laatste vijf ronden nog pot- "i te breken. Dit resulteerde in en diskwalificatie van Duyvels- off, die in de laatste ronde twee egenstanders hinderde. Hoog veen reikte niet verder dan de iveede plaats achter Stomp wij- psier Patrick Vergeer van Jong )ranje. De derde en vierde plaats .Ti ra ren eveneens weggelegd voor /lartijn van Es en Dave Versteeg, tok leden van Jong Oranje, dat rordt getraind door ex-short- rackster Joelle van Koetsveld. De rijfde plaats was voor Vincent Volvers, die onlangs is toegetre- len tot de volwassen kernploeg. q oost Smit van de Delftse ijsclub, ge evens kernploeglid, en regio- bopper Alex Velzeboer konden liet doordringen tot de sterk be- j ette finale. Olav Bekken, een Noorse curator, heeft in de nacht van vrij dag op zaterdag op de met sneeuw bedekte bergen bij Morgedal olym pisch vuur gemaakt. Bekken deed dat door twee stokjes tegen elkaar te wrijven. Na twaalf pogingen ont stond een vonk. Bekken was de winnaar van een nationale wed strijd vuurmaken met een methode uit het Stenen Tijdperk. Rintje Ritsma vestigde een baanrecord op de 5000 meter in Berlijn. Schaatsers met oog voor een televisieverslaggever ver momd als kerstman en met oor voor de valse noten van de Berlijnse politiekapel. Al te serieus werden de eerste wereldbekerwedstrijden in een lange winter nog niet ge nomen. Niet het baanrecord van Rintje Ritsma op de 5000 meter, maar de prestaties van Gerard van Velde en Annamarie Thomas waren afgelopen weekeinde het meest markant. Zij meldden zich zaterdag aan bij het Nederlands Olympisch Comité. pet in Hamar februari 1994. Van Velde: „Wij sprinters zijn afhan kelijk van de vorm van de dag, soms beslissen honderdsten van seconden." Thomas: „Op de 1500 meter kun je een mispeer nog wel eens herstel len." Het duo hoeft naar de letter Van Velde werd gedeeld vierde op de 1000 meter, Thomas ein digde op de 1500 meter net bin nen de eerste acht. Hij ziet de Winterspelen als een wedstrijd als vele anderen, zij verheugt zich nu al op een vol Vikingski- van het NOC nif nog 'slechts' vormbehoud te tonen. Zowel Van Velde als Thomas redde in Berlijn het humeur van de res pectieve coaches, Wopke de Vegt en Henk Gemser. De Vegt tobte mee met Christine Aaftink en Nico van der Vlies. Gemser neuriede nog mee met Carla Zijlstra, maar hoorde de klaag zang van Barbara de Loor, In- grid van der Voort en Colette Zee. Het trio was ziek, zwak en misselijk. Collega Ab Krook zag zijn toppers Falko Zandstra en Rint je Ritsma tactisch, technisch en statistisch 'lekker rijden'. Veld kamp lag gisteren meters van de start van de vijf kilometer bijna met de neus op het ijs en den haag De nieuwe Residentie Cup is voor de verandering niet terecht gekomen bij Zuid-Holland. Uitgerekend tijdens de viering van het hon derdjarig bestaan van het schaatsgewest lieten de Zuidhollandse junioren het afgelopen zaterdag in de Haagse Uithof lelijk afweten. Na vijf achtereenvolgende overwinningen moesten de opvolgers van Jeroen Straathof en Martin Hersman de zege laten aan Noord-Holland/Utrecht, dat de in schaatskringen minder hoog aangeslagen gewesten Overijssel en Brabant/Limburg achter zich hield. foto henk bouwman smeet na afloop weer eens met schaatsen. Schreuder ontwik kelde zich met zijn derde plek op de 1500 meter tot kandidaat voor een olympische medaille. Zoeterwoudenaar Straathof heeft nog tijd nodig, Bos heeft weinig tijd meer. De Hagenaar reed gisteren dramatisch slecht. Tot de NK afstanden, eind de cember in Heerenveen, kan hij zijn waarde als lid van de kern ploeg nog bewijzen. Positieveling Van Velde er kende in Berlijn na twee tiende plaatsen op de 500 meter de pu re snelheid te missen. „Wij Ne derlanders maken meer kans op de 1000 meter", sprak hij niet mede namens ploeggenoot Van der Vlies. „Ik heb niet de macht foto anp van jongens als Jansen of de Ja panners, maar wel meer Aus dauer." De 1.15,30 was het be wijs. „Mijn weekeinde is ge slaagd." Aaftink bleef in Berlijn tot tweemaal toe krap bij de eerste twintig. Het hoe en waarom van het falen houdt ze voorlopig verborgen. Coach De Vegt sprak over gebrek aan explosiviteit als gevolg van oververmoeidheid. „Ik weet het wel, maar zeg het niet", oordeelde de rijdster zelf. Thomas reed zaterdag de 1500 meter in 2.09,51, drie se conden boven de NOC-limiet. Daarna zat ze 22 ritten in onze kerheid over haar eindklasse ring. Er was opluchting na de achtste plaats. „Na het bekend worden van die limieten heb ik even flink in mezelf lopen schel den. die zijn veel te scherp", al dus de Friezin die vorig seizoen door blessures en ziekte alle be langrijke wedstrijden miste. De afgelopen twee weken was de griep haar (plus vriend Veld kamp) te machtig. „Ik heb min der kunnen trainen en was daardoor nu misschien wel vol doende uitgerust om hier goed te kunnen rijden." Veldkamp concentreert zich op volgende week maandag als bij de tweede wereldbeker-wedstrijden in Ha mar ook de 10 kilometer wordt gehouden. Op de 5000 meter raakte Veldkamp zijn baanrecord van de overdekte piste van Berlijn - Hohenschönhausen kwijt. Hij schaatste vorig jaar 6.50,00, Ritsma gisteren 89-honderdste sneller: 6.49,11. Koss naderde met een snelle laatste ronde nog tot een fractie. „Qua trai- ningsopbouw staan we er goed op", zei Krook. „Nu stabiliseren en later verder uitbreiden, straks zitten we toch weer in heel andere situaties." De coach ziet Zandstra (6.54,49) met de week beter worden. „Hij gaat wel diep, maar toch anders dan bij een WK." Vrouwencoach Gemser was tevreden over de 3000 meter van Carla Zijlstra, derde in 4.25,96. „Ze zong en schaatste." Zaterdag was de stayer tijdens de krampachtig gereden 1500 meter even de wijze lessen ver geten. „Ze hoeft zichzelf niet te controleren, maar moet ver trouwen op de automatismen." Vrij vertaald, de vorig seizoen eindeloos doorgenomen tech niek. „Dat ontsnapt nog wel eens en dan valt ze terug in het oude patroon." Gisteren was de vorm zichtbaar, die kan leiden naar olympisch zilver of brons. De Duitse Niemann is op beide lange afstanden niet of nauwe lijks te verslaan, ze won zater dag tegen favoriete Hunyady ook de 1500 meter. Naast de goede prestaties van Thomas (verrassend) en Zijlstra (stabiel) had Gemser in het bit ter koude Sportforum de zorgen over de andere drie kern- ploegleden. De Loor reed de 1500 meter gespannen en slecht, de 3000 meter ontspan nen en vlak. Van der Voort bleef, in Gemseriaans woordge bruik, „een beetje fiets", Zee was ziek en bleef gisteren in trainingspak. Gemser: „Het zal niet gemakkelijk worden een uitgebreide ploeg naar de Win terspelen te krijgen." Jolanda Grimbergen consolideert koppositie den haag tim brouwer de koning Op naar de vijftig. Dat is het motto van Richard van Kem pen, nadat hij zaterdagavond op de Haagse Uithof de Keijzer Cup in de wacht had gesleept. De Nieuwveense marathon schaatser kwam door zijn flis- tende eindsprint, die klasse mentsleider Frans de Ronde te machtig was, op 47 officiële overwinningen. Daarmee is hij onbetwist Nederlands record houder. Twee dagen eerder had Van Kempen in Gieten ook'al een marathon op natuurijs op zijn naam geschreven, maar die overwinning mocht hij niet bij zijn officiële totaal voegen. Het bevestigde wel de topvorm van 'Poeske', die door zijn Haagse zege opschoof naar de zesde plaats in het algemeen klasse ment om de KNSB-cup. Die trofee kan Van Kempen momenteel gestolen worden; hem gaat het vooralsnog in de eerste plaats om overwinnin gen. Dat zal concurrent De Ronde deugd doen. De Amster dammer, net als Van Kempen gezegend met een flitsend eind- schot, hoeft zijn rivaal niet eens te kloppen om zijn comfortabe le voorsprong in het algemeen klassement te behouden. Beide kemphanen maakten de Finale van de strijd om de vijftiende Keijzer Cup tot een gedenkwaardige. Van Kempen, die nooit eerder beslag had ge legd op de Haagse beker, ont beerde in de slotfase de steun van zijn trouwe vazal Piet Klei ne, die bij uitstek geschikt is om het tempo hoog te houden. „Het ging zo hard, dat Piet er niet meer overheen kon", zei de stralende Van Kempen na af loop. „Maar gelukkig kwam Ar nold Stam mij nog even te hulp. Ik moest hem wel instrueren. Bij het ingaan van de laatste bocht zei ik 'hoog op' tegen hem. Had hij mij niet gehoord, dan had ik nooit meer bij De Ronde kunnen komen." Nu lukte het de razendsnelle Nieuwvener ook pas in de aller laatste meters om langs de kop loper te glijden. Met in hun kiel zog de rest van het uitgedunde peloton, dat voor honderd ron den van 400 meter slechts 56 minuten en 16 seconden nodig had, draaiden zij de volgorde van vorige week in Alkmaar om. Jan Dirk Corts uit Koudekerk hield zich met de zevende plaats knap staande in het sprintgeweld. Voor Alphenaar Henk Angenent was ditmaal daarentegen geen hoge klasse ring weggelegd. Frans Biemond (Nieuwe-Wetering). de actieve René Vergeer (Warmond) en. René de Graaf (Koudekerk) fi nishten in de grote groep. Rijns burger Perer Paauw was het ho ge tempo al gauw te machtig. Bij de vrouwen bleven de hoofdprizjen buiten bereik van de grote Rijnsburgse afvaardi ging. Toch was Jolanda Grim bergen, die het algemeen klas sement trots aanvoert, tevreden met de zesde plaats die zij be machtigde. De knappe overwin ning van Sandra Zwolle kwam haar goed uit, want zij hield de gevaarlijke concurrente Alida Pasveer een fractie achter zich. Vlak achter Grimbergen nes telde dorpsgenote Henrietta Vooys zich op de achtste plaats. Petra Grimbergen gleed als veertiende over de finish.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17