Vorst laat Ajacieden koud Derde nederlaag van Frankfurt op rij Barcelona wint zonder Romario Sport Utrecht met bonuspunten onder trainer Van Veen Katwijk verplettert Valken Anderlecht versterkt leiderspositie lyifiiif.Viii'v HE2E222323 V MAANDAG 29 NOVEMBER 1993 Tien punten uit acht wedstrijden is de respectabele score van FC Utrecht onder trainer Leo van Veen. De opvolger van de ontsla gen Ab Fafié spreekt van twee bonuspunten. Van Veen gaat na melijk uit van een punt per wedstrijd. Tegen FC Twente (1-0 winst) werden het er twee omdat FC Utrecht (zonder de gepasseerde Oosterhuis) zich aan het harde, bespeelbare veld beter aanpaste en volgens verliezend trainer Baan moediger speelde. Bovendien was het wilskrachtiger en verbetener dan het wegzakkende Twente, waarvan Utrecht al vijfjaar niet meer had gewonnen. Van Veen: „Voordeel voor ons was dat we tegen VW al ervaring hadden opgedaan op een der gelijk veld." De coach van FC Utrecht paste zijn tactiek aan het veld aan. Het middenveld overslaan en de twee aanspeelpunten voorin, de balvaste Smolarek en de lange Van der Ark, voortdurend ge bruiken. De uitvoering verliep naar wens. Daarbij kwam dat de linies goed op elkaar aansloten, en Utrecht sterk was in spelher vattingen. Uit een daarvan maakte De Koek al na een kwartier het doelpunt. Na een hoekschop werkte de aanvoerder van Utrecht de bal met zijn knie achter doelman Bosker. Baan besloot daarop direct Polley in te brengen. De Ghanese aanvaller was aanvankelijk gepasseerd, omdat Van Halst zijn rentree maakte. Binnen 35 minuten speelde Twente met nog een aanvaller extra, omdat de geblesseerde Zwijnenberg was vervangen door Pahlplatz. Ondanks de winterse omstandigheden werd het een vermake lijke wedstrijd met aardige momenten voor beide doelen. Zeker voor rust waren de beste kansen voor Utrecht dat, opvallend ge zien het lastige veld, een van zijn betere wedstrijden speelde. In de tweede helft was zelfs sprake van een kansenfestival. Doel man Van Ede behoedde Utrecht voor de gelijkmaker met een paar fraaie reflexen op inzetten van Paus en Hoogma. Baan vond het veelzeggend dat zijn verdedigers de beste kansen kre gen. De Koek en Smolarek, verzuimden de score voor Utrecht meer glans te geven. Van Veen: „We hebben te weinig gescoord. Dat was het enige minpunt". Cees Marbus valt bij verliezend Go Ahead uit met scheenbeenbreuk AMSTERDAM ROB V Zaterdageersteklasser Katwijk ver pletterde zaterdag Valken '68 met 10-2 in een oefenwedstrijd. Steef Roodakkers was met vier doelpun ten topscorer. Quick Boys won met 3-0 van tweedeklasser Devjo. Mar cel Harteveld, Jaap van Duyn en Gert Aandewiel vonden het net. Ter Leede was duidelijk sterker dan derdeklasser Oegstgeest: 4-1. UVS bleef gisteren WSB met 1-0 de baas. Carl Roest verzorgde de enige treffer. Spelers van Ajax heten tegenwoordig 'Godenzonen'. Daarmee vergeleken zijn de goedwillende jongens van Go Ahead eigenlijk maar 'boerenzonen'. Misschien is het daarom niet zo vreemd dat Ajax - Go Ahead al sinds jaar en dag eindigt in een overwinning voor de thuisclub. De Deventenaren wonnen in 1935 - toen was er nog geen betaald voetbal - voor het laatst in Amsterdam. Ook gis teren werd niet met een traditie gebroken: 4-0. lijk opdoken voor het doel van Ajax-keeper Edwin van der Sar, werd naarmate de wedstrijd vorderde duidelijk dat de thuis club zich veel makkelijker be woog op de bevroren piste. De keiharde ondergrond gaf het duel een indoor-karakter en laat de Ajacieden in dergelijke om standigheden maar schuiven. Zij bleken zelfs bij vlagen in staat om samba-voetbal in de vrieskou te demonstreren. De vorst laat Ajax kennelijk koud. Bevroren velden hoeven goed voetbal niet in de weg te staan, al wordt wel eens anders be weerd. Dat de Nigeriaan Finidi George zich in de winterse om standigheden ontpopte tot 'man van de wedstrijd' was mis schien veelzeggend. Go Ahead- trainer Henk ten Cate was vol lof over Ajax in het algemeen en George in het bijzonder. „Als je op zo'n veld zo kan spelen ben je van een andere planeet." Zijn collega Louis van Gaal knikte genoegzaam en vond dat het duel 'gezien de omstandighe den van hoogstaand niveau' Het leek er voor aanvang van het duel in De Meer op dat het dappere clubje uit Salland de pijnlijke serie van 25 uitnederla gen tegen Ajax eens ging afbre ken. De ploeg die vorig jaar zijn rentree maakte in de eredivisie was duidelijk gegroeid en be wees dit seizoen aanvallend en fris voetbal te kunnen spelen. Vöör het treffen met Ajax werd vijf keer op rij gewonnen en Go Ahead bezette een knappe zes de plaats op de ranglijst. In de Watergraafsmeer bleek echter dat de Deventenaren nog veel te kort komen om een plaats in de sub-top af te dwin gen. Go Ahead is een leuke ploeg om naar te kijken, maar serieus opboksen tegen Ajax, nee, dat was er niet bij aan de Middenweg waar 19.000 toe schouwers waren. Hoewel de bezoekers in de beginfase nog wel eens gevaar- Frank Rijkaard bedankt Jari Litmanen voor de vierde Ajax-treffer. Seedorf danst de samba. KENT U DE HELE TEKST VAN HET WILHELMUS ALS U IN AMERIKA MEE MOET ZINGEN? Maak 25 gulden over op giro 346385 t.n.v. NUMLJ BV, Leiden en wij zenden U alle coupletten op een fraaie poster, in oude tekst en belettering, met getekende initialen, gecalligrafeerd en in meerkleuren druk op zwaar papier, verpakt in een stevige kartonnen koker. Ook leuk als Sinterklaas geschenk. Levering zolang de voorraad strekt! NUMIJ BV, Aalmarkt 11, 2311 EC Lelden Uitblinkers Volgens de technisch directeur van Ajax moesten echter de ter reinknechten tot uitblinkers worden genoemd. Volgens Van Gaal legden zij de basis voor de overwinning door het veld zo egaal te krijgen. „Ik vind dat als Ajax kan spelen, a'lle clubs moeten spelen. De KNVB wil dat het programma doorgaat ondanks de bevroren velden. Dan vind ik dat alle clubs hun velden in orde moeten hebben net als wij." Ten Cate met enig schuldgevoel: „Go Ahead - Ajax zou vandaag niet zijn doorge gaan." De wedstrijd bleef tot enkele rust spannend. Toen zette Jari Litmanen na een slimme voorbereiding van Ro nald de Boer en Frank Rijkaard de 1 -0 op het bord. In de eerste helft had Ajax al afstand kunnen nemen van de Eagles, maar gro te kansen werden toen nog om zeep geholpen. Toen de ope ning was gevonden was het snel gebeurd. Overmars (volgens Van Gaal 'matig acterend' en daarom gewisseld), Ronald de Boer en opnieuw Litmanen - zijn zestiende alweer - zorgden voor 4-0. De 'Godenzonen' (ge noemd naar een boekje van Ajax-perschef Davidt Endt, geti teld De Godenzonen van Ajax) vonden het toen wel mooi en bezondigden zich vervolgens iets te veel aan demonstratie voetbal zonder al te veel doelge richtheid. Cees Marbus moest de eind stand in het VU-ziekenhuis in Amsterdam vernemen. De 24- jarige Noordwijker was na ne gentien minuten afgevoerd met een brancard en direct per am bulance vervoerd. Na een onge lukkige botsing met zijn eigen keeper, Frans Ensink, en de har de bodem brak hij zijn linker scheenbeen. Na zijn val gaf de kopsterke voorstopper meteen aan dat hij rijp was voor een wissel. Gisteravond nog werd Marbus naar het Sophia-zie- kenhuis in Zwolle gebracht waar hij zou worden geopereerd door de clubarts van Go Ahead. Volgens Ten Cate was het uit vallen van Marbus een zware BUITENLANDS VOETBAL Sinds Eintracht Frankfurt zich liet kronen tot herfstkampioen, is de club aan het knoeien ge slagen. Frankfurt verloor thuis met 3-0 van Borussia Mön- chengladbach, de derde compe titienederlaag op rij. Bayern München had de koppositie kunnen overnemen, maar ging met 3-1 onderuit bij SC Frei- burg. Frankfurt had enige weken geleden vijf punten voorsprong. De marge is teruggebracht tot een punt op Kaiserslautern, dat vrijdag FC Köln versloeg met 3- 0 en Leverkusen, dat zaterdag de topper tegen Duisburg met 2-1 won. Sinds het behalen van de herftstitel verloor Frankfurt drie keer met 3-0: van HSV, Köln en Mönchengladbach. Tussendoor werd alleen gewonnen van La Coruna, in de Europa Cup. Voor de Borussen scoorde Dahlin, de belangrijkste Zweed in de kwali ficatiereeks voor het WK, twee keer. De laatste treffer was van Max. Trainer Toppmöller bena drukte dat de club spits Yeboah en verdediger Weber moeilijk kan missen. „Bovendien waren we niet fel genoeg in de duels, waardoor we het counterspel van Gladbach mogelijk maak ten." In het met 15.000 toeschou wers uitverkochte stadionnetje van Freiburg was Bayern, met de na een liesblessure terugge keerde Jan Wouters, kansloos. Belangrijke treffer Huistra Pieter Huistra heeft zaterdag een punt gered voor Glasgow Rangers, dat in de uitwed strijd legen Partick met 1-1 gelijk speelde. De Nederlan der scoorde de tweede helft. De thuisclub was na twintig in de eerste helft door een treffer van English op voor sprong gekomen. Gordon Durie debuteerde voor de Hangers. De speler, die voor bijna drie miljoen gulden van Tottenham werd gekocht, had zeven minuten voor tijd zijn nieuwe ploeg de over winning kunnen bezorgen. Zijn kopbal raakte echter de laL Martin Dahlin (I) Uwe Wassmer, een spits die ruim twee ton kostte, scoorde drie keer. Pas daarna, vier mi nuten voor tijd, maakte Labba- dia een doelpunt. De Braziliaan Jorginho had met vrije trappen twee keer de lat geraakt. Bayern had wel het initiatief, maar de verdediging was niet bestand tegen het opportunistische spel van de nieuweling. Turbulent was het spel- en wedslrijdverloop bij Karlsruher SC tegen Borussia Dortmund, twee deelnemers in het UEFA- bekertoernooi. De thuisclub stond na 19 minuten met 0-3 achter, door een doelpunt van Poschner en twee van de Zwit ser Chapuisat. Nog voor de rust was de stand gelijk door een zuivere hattrick van de Rus Kir- jakov, die vlak voor tijd de rode kaart kreeg na herhaalde over tredingen. Schalke 04, dat vrij dag onder meer door een doel punt van Youri Mulder met 4-1 de overwinning van Borussia Mönchengladbach op koploper Eintracht. van Wattenscheid won, heeft de laatste plaats overgedaan aan VfB Leipzig. Engeland De Fransman Eric Cantona heeft precies een jaar na zijn komst naar Manchester United het enige doelpunt gemaakt in het duel bij Coventry. United zag een aantal „concurrenten" verliezen. Newcastle bij Arsenal, Blackburn Rovers bjj Ipswich, Norwich bij Oldham. De voorsprong van Manches ter op Leeds en Arsenal be draagt veertien punten, waarbij aangetekend dat Aston Villa zondag bij Liverpool aantreedt en op twaalf punten achter stand kan komen. Manchester had veel te dan ken aan doelman Schmeichel. Het doelpunt was uitzonderlijk. Verdediger Atherton probeerde de bal weg te werken, maar zag die terug het veld instuiten via de hoekschopvlag. Giggs zette daarop voor, Cantona, op de dag af een jaar geleden overge komen van Leeds United, kopte Blackburn Rovers, dat in drie jaar zestig miljoen gulden in vesteerde in spelers, verloor bij Ipswich met 1-0. Youds scoor de, zijn eerste doelpunt voor Ipswich in bijna twee jaar. Blackburn-doelman Flowers, de duurste man tussen de palen ter wereld, stopte een strafschop. Manchester City, zonder de pas geopereerde Alfons Groenen dijk, verloor thuis met 1-3 van Sheffield Wednesday. De kopgroep in de Spaanse competitie is in de dertiende ronde aanzienlijk verkleind. Van de zes ploegen die de eerste plaats deelden, zijn er dit week einde vier verdwenen. Real Ma drid en Sevilla verloren in Gijon en Vigo (1-2), Valencia liet op eigen veld een punt aan Real Sociedad (0-0) en Athletic Bil bao overkwam hetzelfde tegen Oviedo (1-1). Barcelona had bij Rayo Vallecano, de derde Ma- drileense ploeg, Romario noch zijn beste voetbal nodig, 4-2. Cruijff koos Koeman, Laudrup en Stoitsjkov voor zijn buiten landse trio. Amor scoorde twee keer. Koeman ook, eerst uit een strafschop, na rust uit een vrije trap. Hugo Sanchez maakte bei de doelpunten van Rayo Valle cano, de Mexicaan mocht twee keer van elf meter mikken en staat^ nu derde op de lijst van topscorers met negen doelpun ten. Romario (12) leidt voor Su- ker van Sevilla met tien. Depor- tiva La Coruna, vorig seizoen voor het eerst een echte topper, handhaafde zich naast Barcelo na. Eén doelpunt, een door Djukic gebruikte strafschop, bij Atletico Madrid was voldoende^ Real paste zich aan bij de volle dige verliesdag van het hoofd stedelijke voetbal. De nederlaag van 1-2 was de eerste in dertien jaar op het veld van Sporting Gijon. Kort na rust zorgde Prosi- necki voor de openingstreffer. Real kon een kwartier, tot de ge lijkmaker van Andrijasevic, ge nieten van zijn voorsprong, Jua- nele zorgde er acht minuten voor tijd voor dat de winst in Gijon bleef. Italië De zogenaamde hervormers PSV - Feyenoord 1-3 (1-1). 18. Tau 0-1. 24 Lamptey 1-1, 85 Blinkei 89 Taument 1-3. Scheidsrechter: berg. Toeschouwers: 29.500 Gele w. De Jong en Kieft (PSV). Scholten Wolf (Feyenoord) n 1-1 (0-0). 68 1-1. Scheidsre< Lammers Toeschouwers 5700 kaart Echteld (Heerenveen) Roda JC - VW 0-0 Scheidsrechter: H< schouwers: 5.500. Gele lr( Anderlecht heeft zijn leidende positie in de hoogste afdeling van het Belgisch voetbal ver sterkt. Door een uitzege op Oostende (3-1) en het onderlinge gelijkspel van Seraing en Club Brugge bedraagt de voorsprong nu vier punten. Brugge is tweede. Seraing derde. Anderlecht trad voor 9000 toeschouwers ge havend aan. Nilic, Degryse, De Wolf en Albert waren wegens blessures niet beschikbaar. Doel man De Wilde was uitblinker in een geïmprovi seerde selectie. Schoten van Swietek, Keshinro en Origi werden gekeerd. Met een uitval opende Versavel na ruim een half uur de score. Van dat moment zette Anderlecht Oostende onder zwa re druk. Nog voor rust werd het 2-0 door Bos man. De tweede helft was een formaliteit. Haag doren tekende voor 3-0, Renty scoorde tegen. Mechelen herstelde zich snel van de neder laag in het UEFA-bekertoernooi tegen Cagliari. Bij RWDM werd het door doelpunten van Leen en Boeck 2-0. De Deen Mölby maakte bij Mechelen zijn debuut. 15 12 2 1 26 40 )1 EERSTE DIVISIE Heracles 0-0. Scheidsre ,re<Ë rs. 1347. kaart- 78. Haverkort (Emmen. 2 x ap 82. Waslander (Heracles. 2 x geel) Excelsior - Eindhoven 0-1 (0-0) p Vroomans 0-1. Scheidsrechter: Neut. Toeschouwers: 800 Gele k spuij (Excelsior), Van Corstanje (Ei# d Sport 2-0 (0-0). 55 0-2, 54. Hoop 0-3, 77. Scheidsrechter: Blommesteijn. 1 wers 1900. Gele kaart Simons De Kruijf. Kooien, Arends(TOP). Dordrecht'90 - AZ 1-1 (0-1). 44. men 0-1, 50. Breetveld 1-1 (strafscj Scheidsrechter. Houben Toeschouf 2431. Gele kaart: Snijders, Den T AZ kampioen tweede periode. tegenvaller. „Cees is in feite on ze enige echte verdediger. Om dat Steinmann en Schenning geblesseerd waren was het toch al moeilijk achterin. Cees kan organiseren en zijn wegvallen was zeker van invloed op de wedstrijd. Je zag Ajax opeens ook kansen creëren. We zijn hem nu voorlopig ook even kwijt in de defensie en daar ben ik niet gelukkig mee." (57. Pettersson). Go Ahead Eagles: Ensink; Hulshoff, Marbus (19. Knippenberg), A iur, zondag f Sparta. FC 'njdüg 3 Helmond Sport - Excelsior, zaterdag mber. Emmen - Telstar, Heracles -r van het Italiaanse voetbal raken niet uitgepraat over het prachti ge zone-voetbal. De speelwijze, waaraan bondscoach Sacchi zijn status ontleent, heeft echter enkele nadelen. Een ontmoe ting van twee ploegen die dit speltype beheersen, kan slaap verwekkend zijn. Dat was het duel tussen Parma en AC Milan gistermiddag niet, maar on danks de soms knappe staaltjes van taktisch vernuft kregen de 28.000 niet de doelpunten noch .de individuele hoogstandjes te KNVB-beker: Dinsdag 30 novembel ronde-. Dordrecht '90 - Emmen i men: 0-0. De ploegen mochten dan content zijn, de meeste toe schouwers waren binnen een half uur met hun gedachten el ders. Via de transistors werden ze op de hoogte gehouden van het verloop van Piacenza-Fog- gia, waar maar liefst negen ne gen doelpunten konden worden genoteerd. Deze twee clubs, die met minimum-budgetten wer ken, spotten met alle wetten. Piacenza, dat uit principe geen buitenlanders in dienst heeft, won met 5-4. Bryan Roy scoor de twee keer voor Foggia, maar zijn ploeg eindigde het duel vanwege twee rode kaarten met negen man. Jonk en Bergkamp stonden gisteravond bij Inter in de basis tegen Juventus. Jonk, met een band om de linkerknie, dankte zijn plaats aan zijn op treden woensdag tegen Nor wich. Inter, dat twee keer op rij had verloren, kwam op voor sprong via een krullende vrije trap van de Uruguyaan Sosa. De voorsprong van de thuisclub bleef in de eerste helft overeind. Kort na de rust werd het toch •gelijk. Roberto Baggio maakte tien minuten na de pauze gelijk, kort nadat Jonk een geweldige kans had laten liggen. Hij schoot van dichtbij tegen de doelman. Na de 1-1 liep het al harde duel uit de hand. Conté van Juventus lcreeg rood, na een aanslag op Sosa. Jonk werd ge wisseld, maar ondanks de nu merieke meerderheid kon Inter weinig aanrichten tegen de stugge Turijnse verdediging. Met tien man kwam Juventus zelfs op voorsprong. Möller, met zijn achtste treffer, leek de ver rassing compleet te maken. In de laatste minuut versierde Bergkamp echter een straf schop. Via de onderkant van de lat redde Sosa een punt voor In- 12, 3. Hofstede (Roda JC), Gillhaus se) 10, 5. Van Hooijdonk (NAC), BUITENLAND ria-Cremonese 3-1, Tormo-Lecce 3-0 nese-Atalanta 0-0. Inter-Juventus 2- Parma 13-19 Juventus Sampdoria 13-19 AC Torino AC Milan 13-19 Inter M. SPANJE. Celta de Vigo-Sevilla 2-1, cia-R.Sociedad 0-0. Logrofies-Albac 2, R.Vallecano-Barcelona 2-4, R.Zaragoza 0-1, Rac.Santander-R.V lid 5-1. Athl.Bilbao-R.Oviedo 1-1, fi Madrid-Dep.La Corufia 0-1, Tenerifc una 1-0, Sp.Gijon-Real Madrid 2-1. LaCorufia 13-18 Valencia Barcelona 13-18 Real Madrid Athl.Bilbao 13-17 Sevilla DUITSLAND Eintr.Frankfurt-Bor.M r bach 0-3. FC Nurnberg-Hamburger SI Karlsruher SC-Bor Dortmund 3-3, SC burg-FC Bayern M. 3-1. B Leverkuser|£ Duisburg 2-1, VfB Stuttgart-Wi Frankfurt 18-24 FC Bayern Kaïsersl 18-23 Hamb SV B. Leverkusen 18- Duisburg D, Leeds Utd-Swindoi -Sheffield Wedn. 1-3 ham-Norwich 2-1, Queen's Park R-Ti Everton 1-1, Liverpool-Aston 2-1, Southampton-! BELGIË AA Gent-Lommei 1-0, FC werp-Standard L. 1-1, Club Luik-Gei E. 0-0, Rac.Genk-Beveren 2-0, RWD 2-1, Oostende- aregem Anderlecht 15-26 Charleroi Cl.Brugge 15-22 FC Antwerp 5-0, Sochaux-Mo lier 2-1, Lyon-Strasbourg 2-1, Le Ha\ Nantes 0-0, Cannes-Toulouse 2-1, i Caen 2-0, Marti|ues-OI.Marseille0- 18-23 FC Nantes •algueiros Vit.Setubal 0-0, Benfica-Belenensei Beira Mar-Estr.Amadora 0-1, G.Vicente 1-2, Farense-V.Guimarae' FC Porto-Uniao uitg, Estoril-Sporti dinsdag Benfica 1147 FC Porto ZWITSERLAND: Grasshoppers-Y :h 0-0. on 2-0, Sio ï-FC Zürich 0-0, Young Boys 19-22 Lugano

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16