'Ik zie me eindigen, waar ik begon' Rtv show Eline Vere herleeft in miniserie AVRO Boeven gunnen Bassie en Adriaan geen rust 'Jezus was ook zo paranormaal, dat kunnen we lezen in de bijbel' MAANDAG 29 NOVEMBER 1993 11 lid ging. In stond Eline ni de hoofdpers< HILVERSUM «SUSANNEV 'Heb je 't al gehoord, Eline is dood!' In Den Haag sloeg het nieuws in als een bom. ledereen was in de rouw, alsof het om de dierbaar familie- verkei ij kheid be- •t eens. Eline was on in een feuille- Couperus in de krant Het Vaderland. De lezers volgden het wel en wee van Eline Vere op de voet. Voor hen leefde ze echt. Ze waren dan ook ontroostbaar toen Cou perus - eind vorige eeuw - in hoofdstuk 35 bet slechte nieuws van haar dood meldde. Na publikatie in feuilleton vorm in Het Vaderland, werd Eline Vere, zoals Couperus dat ook met eerdere werken deed, uitgebracht als boek. Eline Vere werd een van de meest befaam- Couperus. Een op de boeken- e middelbare erken lijsten school. De AVRO zendt het trieste le vensverhaal van Eline Vere in drie delen uit. De opnamen van Monique van de Ven Thom Hoffman, Mary Dresselhuys en de Zwitserse Marianne Basler dateren al van 1991. Het materi aal werd echter verwerkt tot een bioscoopfilm van ruim twee uur. Jan Blokker 'tekende voor het scenario van Eline Vere. een klus die hij na Haanstra's Fanfa re niet meer op zich had geno men. Hem wachtte de zware taak om de breed uitgemeten dramatische lijnen in het boek terug te brengen tot een com pact verhaal. Echt gemakkelijk Marianne Basler speelt de rol van Eline Vere. was dat niet en de kritiek was dat de karakters in de film niet helemaal tot hun recht kwa men. De miniserie van de AVRO duurt in totaal drie uur. Eline Vere is het verhaal van een jong. mooi en rijk meisje in de welgestelde en zeer besloten Haagse burgerij eind vorige eeuw. Het milieu waarin ze ge boren is dwingt haar te leven volgens strenge codes van vor melijkheid, fatsoen en onbe sproken gedrag. Eline verlangt al snel naar de 'buitenwereld'. Heen en weer geslingerd tussen de werkelijkheid en haar illusies grijpt ze voortdurend n'aast het geluk. Na een verbroken verlo ving vlucht ze naar Brussel. Als ze eindelijk het geluk gevonden denkt te hebben, slaat het noodlot opnieuw toe. De rol van Eline Vere wordt gespeeld door Marianne Basler. Monique van de Ven speelt Bet sy van Raat, de oudere zuster van Eline. Haar echtgenoot Henk van Raat is een rol van Jo- han Leysen. Producent van de serie en de film is Matthijs van Heijningen en voor de regie te kent Harry Kümel. Eline Vere blijft een prachtig FOTO BERT VERHOEFF verhaal. De kleding, decors en de acteerprestaties doen het fin de siècle in Den Haag en Brus sel herleven. In de eerste afleve ring is Den Haag in een winter- deken gehuld. Voor de serie is een dik pak sneeuw in de stra ten gelegd, dat niet van echt is te onderscheiden. Een kijker mist hooguit af en toe het uit ademen van de wolkjes. (Eerste uitzending: morgen avond, 20.26 uur, Nederland 1. Deel 2 en 3 van Eline Vere zendt de AVRO op 7 en 14 de cember uit) Inmiddels zijn ze 58 en 51 jaar, de gebroeders Bassie en Adri aan. Niettemin hangt het popu laire duo nog vrijwel dagelijks - zowel op toneel als op televisie - de clown uit. De TROS zendt vanaf 7 januari een nieuwe (zes- tiendelige) half uur durende se rie uit, waarin dit vriendelijke, wat naïeve tweetal onder de ti tel Bassie en Adriaan en de reis voor verrassingen allerlei avon turen beleeft. Avonturen met de bekende boeven Baron, Handige Harry, B 1000 en Vlugge Japie op Cura cao en Sint Maarten. Want de twee kindervrienden hebben de nieuwe afleveringen voorname lijk buiten 's lands grenzen op genomen. Maar waar ze zich ook bewegen en hoe ze zich ook verplaatsen, hun natuurlijke vij anden weten Bassie en Adriaan altijd weer moeiteloos te vin den. Het verhaal krijgt op zeker moment een andere wending, als Bassie meedoet aan een (door Tineke - Triviant - de Groot) gepresenteerde televisie quiz. Inderdaad: hij wint de hoofdprijs. Een rondreis voor twee personen door de Verenig de Staten. Ze vertrekken onmid dellijk en beleven vanzelfspre kend alle mogelijke maar vooral ónmogelijke avonturen. Mét ui teraard boef Baron, Handige Harry, B 1000 en Vlugge Japie. Zeker de opnamen die in de Verenigde Staten zijn gemaakt doen enigszins denken aan een promotiefilmpje van een reisor ganisatie. Alles wat het duo ziet - de gevangenis Alcatras, Dead Valley, Golden GSte brug, Las Vegas, Grand Canyon en het National Pare - is even mooi en Op zichzelf is die adoratie voor al dat moois en interes sants niet zo storend, zeker om dat de Amerikaanse afleverin gen voor de (kleine) kinderen veel aanvullende achtergrond informatie bevatten. Bijvoorbeeld over de extreme hitte van de Dead Valley, waar Bassie een eitje bakt op de mo torkap van hun auto. Afwaswa- ter is even niet voorhanden, daarom tapt Bassie een emmer tje warm water uit de radiator. Rijden is daarna zonder koelwa ter niet meer mogelijk. We zien het duo vervolgens in de hitte uitgeput en uitgedroogd hun trage wandeling door het mulle zand maken. De nieuwe TROS-avonturen- serie is (zoals overigens altijd) geschreven en geregisseerd door Aad (Adriaan) van Toor. Afgezien van Bas (Bassie) van Toor worden de belangrijkste rollen gespeeld door Paul van Gorcum (Baron), Hans Beijer (B 1000) en Paul van Soest (Handi ge Harry). Overigens reikt de populari teit van Bassie en Adriaan ver der dan alleen in Nederland. De huidige serie loopt in diverse Bassie en Adriaan beleven de meest waanzinnige avonturen in AmerikJ" FOTO ARCHIL Europese landen. In Finland grenzen - onvertaald en zondajj worden de clowns zelfs - onder nasynchronisatie in het Nede^g, het mom van: humor kent geen lands via de kabel uitgezonden! Oscar Harris voelt meer en meer de aantrekkingskracht van zijn komaf Radioprogramma 'Het Zwarte Gat' bestaat vijftien jaar - Mooie verfilming van boek Louis Couperus viel de thuisreis naar Nederland te aanvaarden. „Eerlijk gezegd zie ik mijn leven eindigen, daar waar ik tot leven kwam. Ik ben begin 1964 naar hier gekomen omdat je in Suriname maar één middelbare school en tien MULO-scholen had. Het is al tijd mijn bedoeling geweest om eens terug te gaan." Twinkle Stars Hij bladerde onlangs in het fa milie-album en zag zijn leven als het ware aan zich voorbij trekken. Daar zag Oscar Harris zichzelf weer staan temidden van de legendarische Twinkle Stars. En Harris dacht: „Verrek, ik keek toen heel anders uit mijn ogen. Ik zag me daar op die foto iets te onbegrensd kij ken. En dan die andere haarstijl. Die foto's riepen weer dat beeld op van hoe het was. Ik werd herinnerd aan mijn eerste vlieg reis, terug naar Paramaribo. In de cockpit naast de piloot, zijn pet op mijn hoofd, het eerste succes zat in mijn achter hoofd." Al jaren gaat de Hoofddorper solo, maar nog altijd wordt hij aangekondigd als: „Oscar Har- ris. voorheen met cle Twinkle Stars.Hij voelt zich er geens zins door achtervolgd. Integen deel, zou Harris haast zeggen. Het verleden negeren zou vol gens hem hetzelfde zijn als jeugdkiekjes verbranden. „En we maakten geen misconcepts Try a little love, Soldiers Prayer, noem maar op. Ik heb alles ge schreven. Ik heb daarmee een leuke reputatie kunnen opbou wen. Dat ik al lange tijd geen hits meer heb gescoord, geloof me, dat geeft mij geen onbe haaglijk gevoel. Ik heb geleerd dat je niet altijd in de belang stelling kunt staan. Je kunt soms beter op de volgende trein wachten, dat spaart hartklop pingen. Ik kan mij beroepen op een zestal hits, in de Nederland se Pop Encyclopedie heb ik een kolommetje voor mezelf." Ferm deelt Oscar Harris mee onveranderd aan de weg te tim meren. Hij zegt dat niet om zich groot te houden: Harris laat de feiten voor zich spreken. „Aan stoppen denk ik geen moment. Ik treed her en der op. Ik kom ook met een kledinglijn. Op 24 december sta ik in Ron Brand- steders Jong Gelukshow, die op Eerste Kerstdag wordt uitgezon den. In maart, april wordt mijn nieuwe CD op de markt ge bracht. Of dat eerst hier gebeurt of in Azië, daar ben ik nog niet uit. Azië roept: in Indonesië schijn ik als een gek te verko pen, daar zijn al mijn oude songs bijelkaar geschraapt. Van mijn duetten met Debbie, Lisa Boray en Majorie Barnes heb ben ze daar een LP uitgebracht. Inderdaad, kassa. Ik heb Peter Koelewijn eens horen zeggen: als je een goed nummer hebt geschreven, is je pensioen ver zekerd. En zo is het ook." Het geld van het succes van weleer stinkt dus niet. En dat zal ook wel met z'n parfum het ge val zijn. Nieuwe avonturenserie van clownsduo en absoluut gehoor is 4 te kunnen vaststellen dat zijn stem is gebronsd in een tropisch milieu. Een kleine der- lig jaar neemt Oscar Harris met dat hem zo kenmerkende war me geluid een geheel eigen po sitie in het Nederlandse amuse- mentswezen in. De hitzanger die hij aanvankelijk was, bleek over genoeg adem te beschik ken om zich te verzekeren van een duurzame carrière. Het is morgen wordt Oscar Harris al weer vijftig. Als je hem in z'n- hart kijkt, had Oscar Abraham liever in de beslotenheid van de huiselijke kring ontmoet. Maar soms zijn er van die momenten in het leven dat anderen even met je aan de haal gaan. Dan wordt er het een en ander voor je georganiseerd: een spette rend verjaardagsfeest bijvoor beeld. In de Hoofddorpse disco theek The Challenge. Hij waar deert het overigens zeer dat mensen in zijn naaste omge ving hem in het zonnetje willen zetten. Maar wat hem morgen avond allemaal te wachten staat, daar weet hij het fijne niet „Eigenlijk hou ik niet zo van verrassingen. Ik heb het idee dat er speciaal voor mij een gi gantisch programma in elkaar is gedraaid. Speeches ben ik niet tuk op. die zal ik dan maar gela ten over me heen laten gaan. Vast staat wel dat mij tot over maat van ramp, en dat in de goede zins des woords, een par- fumlijn wordt aangeboden." Kerstgedachte Een deel van de opbrengst komt ten goede aan dakloze kinderen in het voormalige Joegoslavië. Het leek Oscar Harris een mooie kerstgedachte om met zijn parfum fondsen te werven om het leed van ontheemde oorlogsslachtoffertjes enigszins te verzachten. Naar eigen zeggen heeft Har- ris altijd al wat met parfum ge had. Vroeger, toen hij uitkwam voor de hoofdstedelijke basket balclub Azimma, gruwde hij van de doordringende transpiratie- geur die in de Amsterdamse Apollohal hing. Om te ontsnap pen aan het aroma van lijflucht, placht Harris zijn shirtje te be sprenkelen met parfum. „Daar kun je beter naar ruiken dan naar zweet. Of niet soms?" Hij onthult de naam van zijn parfumlijn. Zijn geurtje zal on der de merknaam Timeless in de handel worden gebracht. Aldus wordt min of meer de link ge legd met zijn bestaan als zan ger. Enige vorm van aanmati gendheid is Harris vreemd, maar hij heeft het donkerbruine vermoeden dat zijn succes in hoofdzaak wordt bepaald door de duurzaamheid van zijn carri- Spontaan valt hem een jeugd herinnering in: „Ik praat nu Leo de Ruiter, eindredacteur van het radioprogramma 'Het Zwarte Gat': „We hebben n Ischa Meijer kijkers heeft bij RTL 5." HILVERSUM «JAN V „Het paranormale geeft misschien meer inzicht. Het in zicht dat er méér is." Leo de Ruiter, eindredacteur van het Veronica radioprogramma 'Het Zwarte Gat' doet, geheel in te genstelling tot de verwachtin gen, heel 'gewoon' over para normale kwesties. „Eigenlijk is iedereen paranormaal", zegt hij, „alleen komt het bij de één eruit en bij de ander niet." Vijftien jaar geleden en in middels 600 afleveringen terug begon Veronica (toen op Radio 2) met de eerste uitzendingen van 'Het Zwarte Gat'. Vrijwel onmiddellijk na de eerste uit zendingen - een idee van John Haanen en Bart van Leeuwen - werd Leo de Ruiter bij de redac tie betrokken. Al 15 jaar lang is het aantal luisteraars vrijwel constant: rond de 100.000, die gemiddeld 100 brieven (met suggesties en vragen) per week naar Veronica sturen. En dat is veel, zéker voor een Radio 5-programma. „We hebben meer luisteraars dan Ischa Meijer bij RTL 5." Leo de Ruiter (53) is er niet de man naar om in wazig taalge bruik over paragnosten en an dere zaken die zich tussen 'tus sen hemel en aarde' bewegen, te praten. „Het Zwarte Gat gaat over een andere werkelijkheid. We worden geboren, trouwen, krijgen kinderen, doen bood schappen en rijden auto. Heel gewoon. Daarnaast is er een werkelijkheid die daar dwars doorheen loopt. Er blijkt een bepaalde communicatie te be staan van meer dan alleen maar het gesproken woord. Dan heb je het dus over telepathie. Want sommige mensen hébben een telepathische communicatie met elkaar - onzichtbaar - maar hij bestaat wel degelijk." De belangstelling voor para normale zaken die al jaar in jaar uit groeit, beleeft in de optiek van De Ruiter volgend jaar zijn hoogtepu,nt. Hij kan niet precies aangeven, waarop hij die voor spelling baseert. „Het komt ook door het langdurige gedonder op de wereld in landen als Joe goslavië, Somalië en de Golfoor log. Er is veel ellende geweest en er is nog veel ellende. Het is gevaarlijk om te zeggen, maar ik denk dat de kerken het laten af weten. Ik merk dat aan het toe nemend aantal christelijke luis teraars. Deze mensen willen antwoorden op vragen, die de kerk kennelijk niet geeft. Het is bij ons overigens niet zo, dat je je leven in handen legt van een Heiland. Je eigen verantwoor delijkheid wordt benadrukt in dit wereldje." Critici Met critici en sceptici heeft De Ruiter geen enkele moeite. „Stel je voor dat je maar klakkeloos achter alles op paranormaal ge bied aanrent. Kritisch zijn is een voorwaarde om dit werk te kun nen doen." Het is geen onzin? De Ruiter zegt lacherig: „Dat is onbegrip. Over de hele wereld worden ex perimenten gedaan door .na tuurkundigen en andere weten schappers. Ook op de Univers! teit van Utrecht, waar een stot Parapsycholgie bestaat. Di mensen houden zich hopelijk; niet bezig met allerlei onzin." Het paranormale is volgem De Ruiter niet slechts wegge legd voor een select gezelschajj. „Als je gewoon gezond bent el je functioneert goed dan sta ji voor alles open. Dus ook yoo paranormale dingen. De eej heeft het wat sterker dan de ar der. Feit is dat iedereen para normale ervaringen is z'n level heeft gehad. Jezus was ook zj paranormaal als het maar zij kan. Hij is een schoolvoorbeel van een paranormaal iemand omdat hij als zijn kwaliteiteD wist te benutten. Dat kunnei we allemaal in de bijbel lezen."- mens' gaat, die een gemiddelde belangstelling on|\; wikkeld voor het paranormale „Maar er steekt toch niky kwaads in als je antwoorden iR die je elders niet krijgt - prtf'l beert te vinden bij Het Zwartl Gat?" ui Laatste vraag. Geloof je iiki spoken? „Spoken bestaan nie'.e Als mensen vreemde geluidei16 horen of rare dingen zien, dat' heeft dat bijna altijd een psv chologische oorzaak. Ze horenf. de wind suizen en beelden zic|> dan onmiddelijk wat in." r ('Het Zwarte Gat', iedeiT maandagavond, 22.00 uur, RaN dio 5) ei Oscar Harris: „Het is waar dat je wijzer wordt naarmate de jaren vorderen." FOTO UNITED PHOTOS POPPE DE BOER ROB HENDRIKS over 1964, 1965. In die tijd liep ik veel talentenjachten af. En ik deed MTS Bouwkunde: ik tram de toen wat af op weg naar school. En hoe gaat dat? Als je steeds op hetzelfde tijdstip in de tram zit, kom je dezelfde men sen tegen. Op een keer werd ik aangesproken door een jongen, die had mij zien zingen. Hij vroeg: waarom kom je niet op TV? Ik antwoordde: het pro bleem is niet zozeer om op TV te kómen, het probleem is om op TV te blijven. Ik zag dat een andere jongen me aankeek, die hoorde wat ik had gezegd. Laatst, in augustus, werd ik op Schiphol aangesproken door een man. Bleek die jongen te zijn die in de tram naar dat ge sprek had staan luisteren. Hij riep op Schiphol: hé, Oscar. En hij moest lachen. Ik vroeg hem: waarom moet je lachen? Zei hij: weet je nog wat je destijds in de tram tegen die knaap zei? Toen herinnerde hij mij aan die uit spraak. die hem altijd was bijge bleven. Het sterkte mij in mijn gevoel dat ik ook in mijn jonge re jaren al over veel realiteitszin beschikte." De jaren erna hebben Oscar Harris nog meer gelouterd. On dervinding was ook in zijn geval de beste leermeester. Het mag dan tamelijk oud klinken, vijftig, maar hij eivaart het als een bij zonderheid dat hem het leven nog wordt gegund. Harris klopt het af, maar hij voelt zich be voorrecht dat zijn fysiek in op perbeste conditie verkeert. „Als je ziet hoe sommige leeftijdge noten eraan toe zijn. Of er al niet meer zijn. Ik mag trots en dankbaar zijn dat ik al een aan tal generaties heb kunnen over bruggen. Ik zou gek zijn als ik ontkende dat het allemaal wat minder gaat. Vroeger met bas ketbal liep ik na een fcistbreak monter terug. Nu moet ik ervan bijkomen. Maar daar staat wel wat tegenover. Door de ervarin gen die ik heb opgedaan, heb ik meer levenswijsheid gekregen. Het lijkt er op dat ik bepaalde dingen eerder kan doorzien dan vroeger. Het is waar dat je wij zer wordt, naarmate de jaren vorderen. Die levenswijsheid geeft je de kracht te relativeren en de weg uit te stippelen die je wilt bewandelen. Denkend aan Marowijne, dan ziet hij de Surinaamse Cote d'A- zur weer voor zich. Hoe prach tig was het er niet op die hagel witte stranden te verkeren. Een dorado voor een kind. Pure nostalgie is Marowijne voor hem. En meer dan dat. Zijn jeugdjaren liggen er en daar valt, met het ldimmen der jaren, steeds moeilijker van los te ko men. Suriname in het algemeen en Marowijne in het bijzonder geven hem een ambivalent ge voel. Enerzijds wordt hij gere geld overvallen door treurnis, omdat zijn geboorteland van daag de dag in haveloze staat verkeert. Anderzijds blijft Suri name trekken. „Hoe meer de ja ren gaan tellen, des te sterker voel ik de magnetische kracht die uitgaat van mijn komaf." De laatste vijf jaar keerde hij drie keer terug naar zijn roots. En elke keer betrapte Harris zich erop dat het hem zwaar

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12