Amsterdammers eisen parkeerplaatsen terug Hoort wie stept daar? V INTERSPORT V een weideboeren willen landschap zelf gaan beheren Randstad wint Leids 'Oost-Europa moet zich richten zangfestival op verwerkende industrie' Nieuw bedrijfsterrein bij Schiphol Failliet effectenkantoor verliest geding over artikel 'witwassen' MAANDAG 29 NOVEMBER 1993 1 -356439, plv.-chef< Advocate: Autoluw centrum in strijd met grondwet' GrOnillgSC Topman Hoogovens hekelt verkapte overheidssubsidies Een verbond van honderd ondernemingen en bewoners van de grachtengordel en de Jordaan zijn een 'laatste of fensief begonnen tegen het Amsterdamse parkeerbeleid. In kort geding eiste de groep vorige week 'teruggave' van 161 parkeerplaatsen en de sloop van overtollige fietsen rekken en zitbanken langs straat en gracht. werden in twee jaar tijd 556 le gale parkeerhavens opgeheven en daarnaast duizenden illegale parkeerplaatsen met paaltjes af gezet. Het gemeentebestuur wil de komende jaren nog enkele duizenden parkeerplaatsen op heffen en het tarief verdubbe- Amsterdam gpd Het verbond voert sinds vorige week maandag een handteke ningenactie in de stad, waar mee het de gemeente wil dwin gen tot een nieuw referendum. „De mensen willen meer par keerruimte, niet minder", vat advocate mr. A. Bieren broodspot het standpunt sa men. „Het Amsterdamse par keerbeleid is pure geldklopperij geworden, waarbij miljoenen- winsten worden gemaakt met önze straat." De gemeentelijke dienst Par keerbeheer maakte vorig jaar dankzij een stringente hante ring van wielklem en sleepwa- gen een nettowinst van 14 mil joen gulden. In het centrum len. Volgens Bierenbroodspot is dat in strijd met artikel 21 van de Grondwet, dat volgens haar voorziet in het recht op 'be woonbaarheid' met i gen voor verkeer e drijven worden volgens haar ka potgemaakt en voor de bewo ners dreigen grote verliezen op hun dure woningen in de bin nenstad. Het ondememers-bewoners- verbond laakt het referendum van 25 maart 1992. Een geringe meerderheid stemde weliswaar voor een 'autoluwe' binnenstad, maar er kwam slechts 27 pro cent van de Amsterdammers opdagen. Het verbond verwacht tienduizenden handtekeningen op te halen en daarmee de ge meente 'voor het blok' te zetten. Volgens gemeente-advocaat mr. A. Werner hebben de on dernemers en bewoners 'niet te klagen' omdat in het jaar 2005 het aantal parkeerplaatsen zal zijn gestegen, door nog te bou wen - dure - parkeergarages. Bovendien is volgens Werner de inspraak over het referendum voorbij. Het Amsterdamse gemeente bestuur wil het in de toekomst mogelijk maken besluiten van de gemeenteraad via een 'cor rectief referendum' ongedaan te maken. De Amsterdamse wet houder E. Bakker (D66) maakte dat gisteren bekend. Bakker: „Het referendum over de auto- luwe binnenstad is niet moe ders mooiste. Een dergelijke gang\ 'Plan natuurbeschermers nodeloos duur' alphen aan den rijn/utrecht anp Boeren in het Utrechts-Hol lands veenweidegebied maken bezwaar tegen de plannen om grote stukken landbouwgrond tot natuurgebied te maken. Vol gens de boerenorganisaties roe pen de plannen alleen maar weerstand en frustratie op. Be- het de betrokken boeren de produktie landschap, vin- te betalen den In het veenweidegebied tus sen Alphen aan den Rijn, Woerden en Mijdrecht moet volgens de overheidsplannen 3.500 hectare aan de landbouw worden onttrokken ten behoeve van nieuwe natuur. De kosten daarvoor zijn globaal geraamd op 350 miljoen gulden. De plannen ontmoeten veel weerstand onder veehouders en tuinders in het gebied, die vre zen dat voor hen straks geen plaats meer is. Bovendien is het maatschappelijk draagvlak voor de gigantische uitgaven uiterst onzeker, zo menen ze. In een alternatief plan pleiten de betrokken boerenbonden voor een vergaande verweving van landbouw en natuur in het gebied. In plaats van landbouw grond voor veel geld uit produk tie te nemen, kan het geld beter worden besteed aan de boeren. Die houden in ruil daarvoor het landschap in stand en zorgen ervoor dat de natuur zich kan uitbreiden, aldus de kern van het plan. De boerenbonden beschou wen de toegenomen zorg om natuur en landschap als een 'maatschappelijke realiteit'. Ze zeggen daarom naast goedkope landböuwprodukten ook natuur en landschap te willen onder houden. Dat kost wel geld, zo wordt benadrukt. „Aan de sa menleving moet worden duide lijk gemaakt dat milieu, land schap en natuur óók een kost prijshebben." Volgens de boeren zijn zij in staat veel goedkoper aan na tuurbeheer te doen dan de na tuurbeschermingsorganisaties, onder meer omdat de aankoop van de grond achterwege kan blijven. Desondanks moeten de overheidspremies voor agra risch natuurbeheer, nu gemid deld 600 gulden per hectare, fors omhoog, zo stellen ze. Drukkerij Haasbeek in gebouwen verffabriek Drukkerij Haasbeek neemt waarschijnlijk medio 1994 de gebouwen in gebruik van de voormalige Alpha- verffabriek aan de Van Fo- reestlaan in Alphen. Haas beek is al meer dan 65 jaar n de Hooft- Alphen. Haasbeek heeft met Akzo Coatings een principe-over eenkomst gesloten voor de overname van het pand van de verffabriek. In december moet dat leiden tot een de finitief koopcontract. Akzo sluit de komende maanden geleidelijk de muurverffa- briek in Alphen. De produk tie wordt vooral naar vesti gingen in de regio Rotter dam verplaatst. Het perso neel dat nu nog in Alphen werkt, wordt overgeplaatst naar andere vestigingen van Akzo Coatings, in Rot terdam en in Sassenheim. Eind maart zal de verffa briek naar verwachting de finitief haar poorten sluiten. Direct daarna begint Haas beek met de noodzakelijke aanpassingen van het ge bouw. De vice-president van de rechtbank in Amster dam, mr. U. Bentinck, heeft in kort geding be paald dat NRC Handelsblad niet 'lichtvaardig' of onrechtmatig heeft gepubliceerd over witwas praktijken door het failliete effectenkantoor Nusse Brink. De krant schreef op 23 oktober dat Nusse Brink „sinds 1989 via de Amsterdamse effectenbeurs geld heeft 'witgewassen' van een cliënt die vol gens het controlebureau van de beurs een 'crimi nele achtergrond' had." Dat schoot drie voormali ge directeuren in het verkeerde keelgat, waarop zij een kort geding aanspanden, met als inzet een rectificatie en een voorschot op schadevergoeding, ter grootte van 50.000 gulden. Bentinck wees die eis af, omdat Nusse Brink de feitelijke gebeurtenissen, die de NRC. ontleende aan een concept-rapport van het controlebureau Op Schiphol-Zuid heeft direc teur K. Noordzij van Schiphol vorige week de eerste paal voor de nieuwe vrachtloods van af- handelaar Ogden Aviation ge slagen. Daarmee is Schiphol- Zuid zo goed als vol. Om aan de gloeiende vraag naar lucht vrachtfaciliteiten te voldoen wil Schiphol nu het gebied aan de overzijde (oostelijk) van de Kaagbaan gaan ontwikkelen. Als alle goedkeuringen en ver gunningen zijn verleend, verrij zen de eerste kantoorgebouwen in de loop van 1994 op Zuid- Oost, zoals het nieuwe gebied gaat heten. De eerste vracht loodsen worden in 1997 in ge bruik genomen. De luchthaven directie onderhandelt momen teel met enkele bedrijven die zich hier willen vestigen, waar onder de KLM. Schiphol-Zuidoost zal in fa sen worden gerealiseerd. Het noordelijke deel, met een op pervlakte van honderd hectare wordt tussen 1994 en 2005 tot ontwikkeling gebracht. Om de verschillende vrachtterreinen op Schiphol met elkaar te ver zaken willen we in de toekomst voorkomen. Een correctief referendum moet mogelijk worden wanneer 650 Amsterdammers daarvoor opteren en binnen een termijn van twee weken 6500 handteke ningen weten verzamelen. „In principe zijn alle onderwerpen referendabel", aldus Bakker. Om het correctief referendum mogelijk te maken, is een grondwetswijziging noodzake lijk. Het gemeentebestuur heeft daartoe een verzoek aan de Tweede Kamer gericht. Uitspraak kort geding 9 de cember. Zangeres Eri-Kah uit het Gro ningse Zuidwolde is gisteravond een reischeque van 2500 gulden rijker geworden. Zij won in par tycentrum De Zijl aan de Para- maribostraat het Leids Zangfes tival 1993. De Alphense Anita Wiersma werd tweede, het duo Challenge uit het Drentse Kuin- re derde. Beste Leidenaar was Erwin Hensing met een vierde plaats. Aan de finale van het Leids Zangfestival deden twaalf ar tiesten mee. Met meer deelne mers uit Leiden en regio dan ooit. Behalve Hensing en Wiers ma waren dat Ben Littlewood, Arthur van Steijn, The Blue Ro se Band (alle drie afkomstig uit Leiden) en Liesbeth Pietersen uit Alphen aan den Rijn. amsterdam pieter v )ormalige Oostbloklanden zich de komende tijd gaan richten op de verwerkende industrie. West-Europa moet daarentegen zijn aandacht be steden aan het instandhouden van de staal- en aluminiumin- dustrie. Hoogovens-topman M. van Veen zei dit gisteravond tij dens het jaarlijkse Havengilde- diner in de Amsterdamse RAI. De voorzitter van de Raad van Bestuur was uitgenodigd om het een en ander toe te lichten over de huidige positie van Hoogovens. Van Veen stond uitgebreid stil bij de dumping van (goedkoper) Oosteuropees staal en alumini um op de markten van West- Europa. Hij hekelde in dat ver band de verkapte overheidssub sidies. Zonder die subsidies zouden de Oosteuropese staal- en aluminiumconcerns geen lang leven beschoren zijn. „Als men in die landen de werkelijke kosten voor energie en transport en milieuvoorzie ningen in rekening zou brengen en op tennijn ontkomt men daar natuurlijk niet aan dan is van concurrentievoordelen geen sprake meer", aldus Van Veen. Het dilemma is dat effi ciënte en kwalitatief hoogwaar dige staal- en aluminiumindus- trieën hoge investeringen met zich mee zouden brengen. Maar ondertussen heeft deze dumping op de Westeuropese markt tot gevolg dat de prijzen onder druk zijn komen te staan. Veel staal- en aluminiumcon cerns in West-Europa hebben hierdoor moeite om overeind te van de beurs, niet heeft betwist. Tijdens de be handeling van de zaak lieten de directeuren we ten pas later te willen melden „dat we met dit al les niets te maken hebben." Daarnaast, aldus het vonnis, heeft de krant een groot aantal bronnen geraadpleegd, met name het concept-rapport. Volgens de rechter kon de NRC „op goede gronden tot de conclusie komen dat de praktijken van Nusse Brink voldoen aan de definitie van witwassen zoals die in het algemeen wordt gehanteerd. Tijdens het geding is gebleken dat de 29:jarige man, wiens verkoolde lichaam onlangs in een au to in het recreatiegebied Spaarnwoude werd ge vonden, een belangrijke én criminele klant was van Nusse Brink. Volgens justitie is hij betrokken geweest bij drugshandel. Hiervan zou het voor malig effectenkantoor pas na het faillissement op de hoogte zijn geweest, aldus de ex-directeuren. binden, wordt in 1997 een tun nel voor het platformverkeer onder de huidige Kaagbaan ge graven. Dat zal gebeuren als de Kaagbaan in dat jaar voor groot onderhoud en een geplande baanverlenging buiten gebruik wordt gesteld. Het nieuwe gebouw van de Amerikaanse afhandelaar Og den Aviation op Schiphol-Oost krijgt een löods met een opper vlakte van drieduizend vierkan te meter en kantoorruimte van vijfhonderd vierkante meter. Het gebouw wordt in de loop van volgend jaar opgeleverd. Shops for Winners ALPHEN A/D RIJN INTERSPORT Bakker, Thorbeckeplein 11,01720 - 74078 ALPHEN A/D RIJN INTERSPORT Bakker, W.C. Ridderhof 29, 01720-21694 HAARLEM INTERSPORT Kennemer, Gen. Cronjéstraat 16, 023 - 272267 HILLEGOM INTERSPORT van Gerven de Jong, Meerstraat 4, 02520 - 19692 IJMUIDEN INTERSPORT Sport-en Modecentrum, Marktplein 52-54, 02550- 16613 KATWIJK INTERSPORT Katwijk, Badstraat 34, 01718-77037 LEIDEN INTERSPORT Match, Bréestraat 133, 071 - 123953 LEIDERDORP INTERSPORT Voskuil, Winkelhof 74, 071 -411459 LISSE INTERSPORT van Gerven de Jong, Kanaalstraat 16-18, 02521 - 12069 ZANDVOORT INTERSPORT Bloem, Kerkstraat 16, 02507 -18655 blijven. Van Veen deed daaroi de suggestie dat de Oosteuropf se landen zich toe gaan legge op de verwerkende industrii „Die sector is in het algemee minder kapitaalintensief e meer arbeidsintensief." Verde aldus Van Veen, zijn de koste op infrastructureel en logistie gebied veel lager. De Hoogovens-topman ston ook nog even stil bij het Nedei landse milieubeleid. Hoogoveii loopt internationaal gezie) voorop op milieugebied. Hf staal- en aluminiumconceri besteedt jaarlijks zo'n vijf pre cent van de omzet aan milieij verbeteringen. Van Veen waai schuwde ervoor dat Hoogoveij uit concurrentieoverweginge niet al te ver op de overige bc drijven vooruit moet lopen, i Actievoerders verven bomen op route vijfde baan Schiphol haarlemmermeer estella heesen Twee stokoude bussen e: honderdtal mannen, vro en kinderen met dikke dikki jassen aan, extra sjaals om mutsen op sieren het altijd kale en winderige-station v Hoofddorp. Kleumend vanv ge de snijdende kou wachtei ze zaterdagmorgen totdat de bus in mogen. De groe[ komt in actie tegen de uitbrei ding van Schiphol. Het is de eerste actie die d Vereniging Milieudefensi heeft georganiseerd in campagne tegen de uitbrei dingsplannen van de luchtha ven. De actievoerders zullei houten kruizen plaatsen bomen, die moeten verdwij nen als de nieuwe vijfde start baan er komt, wit schilderen. De directe aanleiding vo de actie is het verschijnen vi een samenvatting uit de IME' (integrale milieu-effectrap Schiphol. W. Duyvendak Milieudefensie: „Uit de IME1 blijkt dat de geluidhinder ho ger zal zijn dan was afges] ken. Veel ernstiger is dat luidhinder het enige milieu aspect is dat onderzocht Vliegtuigen zijn enorme er gievreters en dragen fors bi aan het broeikaseffect." De actie wordt gevoerd O] de plaats waar de vijfde baai moeten komen te liggen. On der politiebegeleiding rijdei de bussen langs de Hoofd vaart. Bij de kmising met d Vijfhuizerweg zetten agenten de weg af. Uit de bu worden kwasten, ladders verf gehaald. Een aantal m sen deelt een affiche met tekst 'Minder Schiphol, Mee Milieu' uit aan automobiliste] die moeten wachten omdat d actievoerders de bomen be schilderen. Blauw van de kou komen d deelnemers' terug bij de bu; Daar krijgen ze lauwe chocola demelk. Een automobilist langs de actievoerders rijdei en roept iets naar een die het verkeer tegenhoud Hij wil naar zijn huis, kan er niet komen. „Natuurlij ben ik voor die actie, wan word zelf onteigend als het ver is, maar ik wil wel graa mijn huis bereiken", zegt hi Uiteindelijk draait hij om. Voorzitter Van de Berg v, de dorpsraad Zwanenburg een van de deelnemers. H verft zelf niet, maar is e vreden over de actie. „Op dez manier wordt veel zichtbaar der waar het om gaat. Waar d witte kruizen zijn geverfd, daa komt-ie te liggen. Het i langrijk dat ook anderen kun r het c hiei niet alleen de Heel het land rr er gebeurt." Ook de Schipholweg lang Boesingheliede krijgt beschil derde bomen. De bewoner kijken voorzichtig naar buiter Een groepje bouwvakkers rijd langs en roept: „Laat die bo men met rust, ga werken plaats van rotzooi te schop pen." Er wordt driftig verde geschilderd. Terwijl het Requi em van Mozart uit de luid spreker van een van de bussel klinkt, slaan de actievoerder witte kiuizen in de berm. D 13-jarige Robert uit Amstel veen ziet wit van de kalk. Hij tevreden over de actie. Rober „Ik heb zelf geen last vai vliegtuigen maar ik ben voor het milieu." Tot op he bot verkleumd gaat hij naa huis.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 10