Konvooi Bosniërs weer opgehouden Ook indianen doen wel eens Baskischeasen' een aanslag op het milieu Buitenland Macedonië zorgt voor conflict EU Nürnberg verwelkomt 'kerstkind' Volkswagen staat voor verlies 2 miljard mark Indrukwekkend protest Irak vraagt einde embargo in ruil voor VN-inspecties Iedereen in Texas straks onder dezelfde kerstboom Jeltsin duldt geen kritiek op televisie Opnieuw lid van Harnas omgebracht Burgerwacht moet Britse spijbelaars gaan opsporen Jaterdag 27 november 1993 P'esse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Pre DPA Deutsche Presse Agentur GPD Gemeenschappeli|ke Persdier Ind The independent IPS Inter Press Service RTR Reul As van 20.000 neuzen herbegraven seoul» De as van 20.000 afgesneden neuzen van Zuidkoreaanse soldaten is gisteren herbegraven op het historische slagveld van Puan. Volgens historici waren de reukorganen afgesneden door Japanse troepen, die in 1597 probeerden het schiereiland te ver overen. De Japanse soldaten kregen geld voor elke neus die zij aan hun superieuren konden overleggen. Een Zuidkoreaanse wetenschapper ontdekte de resten van de neuzen in 1983 in een grafkamer in Japan. De neuzen waren bewaard in pekel. De res- 1 ten werden vorig jaar naar Zuid-Korea overgebracht en gecre- j meerd. •Storing in Sloveense kerncentrale Ljubljana De kerncentrale van Krsko in Slovenië is gisteren au tomatisch uitgeschakeld na een elektriciteitsstoring in een van Jde generatoren. Volgens de directie bestaat er geen gevaar voor Bde omgeving. De reactor kan waarschijnlijk binnen twee dagen "weer draaien. Drugkoeriers met cocaïne in maag nürnberg» Twee Colombianen zijn gisteren op het vliegveld van Nürnberg aangehouden. De twee hadden bijna 1,5 kilo in latex zakjes verpakte cocaïne in hun maag. De drugsmokkelaars, die vanuit Bogota via Amsterdam naar Nürnberg waren gevlogen, trokken de aandacht omdat ze valse paspoorten hadden. Röng- tenfoto's bevestigden het vermoeden van de douane dat het om drugkoeriers ging. Nadat het duo een laxerend middel was toe gediend, kwamen honderdveertig zakjes van elk vijf centimeter tevoorschijn met daarin de cocaïne. Niet-rokers wordt de weg gewezen parus Nu ook in Frankrijk steeds meer rookvrije restaurants komen heeft de Nationale Commissie tegen Roken een handza me gids uitgebracht. In het boekje staan 735 hotels en restau rants waar niet-rokers in een volledig apart gedeelte kunnen zit ten. Eetgelegenheden waar een bordje 'niet-roken' boven een tafel midden tussen de rokers hangt, komen er niet in voor. Flitstrein door Alpen in studie rome» Italië en Frankrijk gaan opnieuw kijken of beide landen met elkaar verbonden kunnen worden via een hoge-snelheids- trein door de Alpen. Aan het geplande traject tussen Turijn en Lyon zou tien jaar werk zijn, waarbij meerdere tunnels in de ber gen moeten worden geboord. De reistijd tussen de steden, die 290 kilometer uit elkaar liggen, zou met de helft verkort worden tot anderhalf uur. Leger Georgië bewaakt bakkerijen Tbilisi Het leger van Georgië bewaakt in de hoofdstad Tbilisi de bakkerijen. Dit om plunderingen te voorkomen. Er is een ernstig tekort aan brood in de stad. Door de aanhoudende burgeroolog in de Kaukasus-republiek zijn de aanvoerlijnen naar de stad af gesneden. De regering heeft rantsoenering ingesteld: per per soon is per dag slechts 400 gram brood beschikbaar. Vanaf vol gende week krijgen broodtransporten van de staat een gewa pend escorte. Meerdere broodtrucks zijn al overvallen. Rehabilitatie Duitse deserteurs WO-II bonn» De Duitse oppositiepartijen SPD (sociaaldemocraten) en Bündnis 90/De Groenen hebben gisteren in Bonn gepleit voor rehabilitatie van de naar schatting 55.000. Duitse soldaten die in de Tweede Wereldoorlog deserteerden en daarvoor zijn veroor deeld. De oppositie wil ook een schadevergoeding voor alle slachtoffers van de militaire rechtbanken tijdens het nationaal- socialisme. r Leider Sierra Leone belooft verkiezingen freetown Valentine Strasser, de militaire leider van het Westafrikaanse Sierra Leone, heeft gisteren een tijdschema be kendgemaakt voor de terugkeer naar een democratisch bestel. Dit moet eind 1995 leiden tot presidents- en parlementsverkie zingen. Strasser die vorig jaar april via een staatsgreep aan de macht kwam komt met zijn voorstel tegemoet aan de toene mende druk van westerse donorlanden om de democratie te herstellen. nürnberg Het 'Christ-Kindl' het kerstkind, op de foto geflankeerd door twee 'engelen' miljoen bezoekers uit binnen- en buitenland. Op de sfeervol verlichte markt vinden ze on- heeft gisteravond de traditionele kerstmarkt van de Zuidduitse stad Nürnberg geopend. der andere lekkernijen, snuisterijen, kerstversieringen en alle mogelijke en onmogelijke ca- De markt in deze Beierse stad is de grootste van Duitsland en trekt jaarlijks meer dan twee deau's voor 'Heiligenabend', de avond voor Kerstmis. foto reuter ludwig hübl Zo'n twaalfhonderd burgers uit Sarajevo die van de Bosnische regering toestemming hadden gekregen de stad te verlaten, hebben hun vertrek voor de tweede keer in een paar weken zien stranden op een conflict tussen de Bosniërs en de Kroaten. In Texas zullen alle gezinnen over enkele jaren volkomen identieke kerstbomen hebben. Tenminste als het aan bomen- kweker Don Kachtik ligt. Hij is evenals het Landbouwexperi- menten Station In Texas be gonnen met het klonen van pijnbomen om er voor te zor gen dat er alleen nog maar goede bomen worden ge kweekt die een stam hebben die makkelijk in een kerst boomvoet past en vol genoeg is om vol gehangen te kunnen worden met glinsterende bal len en engelenhaar. Bovendien moet de boom snel groeien en Immuun zijn voor virussen en insecten. Kachtik is een van de eerste boomkwekers die is begonnen met het klonen van pijnbo men. Hij kan dit jaar voor de eerste maal oogsten. In totaal groeien er in Texas op dit mo ment 450 gekloonde pijnbo men, maar ze zijn nog niet al lemaal groot genoeg om als kerstboom verkocht te wor den. Onderzoekers verwachten dat er in de komende jaren meer gekloonde kerstbomen te krijgen zullen zijn als de kwe kers besluiten om meer geld uit te trekken voor de gekloon de stekjes. De consument zal echter weinig van een prijsverschil merken, is de verwachting van de wetenschappers. Kwekers denken dat ze 95 procent van de gekloonde kerstbomen zul len kunnen verkopen terwijl er van de andere bomen maar 60-70 procent verkocht wordt omdat de rest te lelijk is voor de verkoop of ten prooi valt aan virussen of insecten. rtOSKOU AP Joris Jeltsin heeft de leiders van ie 13 partijen die volgende naand aan de Russische verkie zingen deelnemen gedreigd ïun gratis televisiezendtijd in te Lullen trekken. Tijdens een ont- noeting in het Kremlin deed eltsin tegenover de partijleiders [isteren zijn beklag over de po- itieke televisiespots die volgens Je Russische president beledi gend van aard zijn. ,,Ik wil dat elke kandidaat zijn eigen programma aanbeveelt en niet alleen andéren zwart naakt", zei de president. Hij waarschuwde de partijen zich aan deze richtlijn te houden, omdat anders de zendtijd inge trokken zal worden. De presi dent stelde dat in sommige tele- dsiespots eigenlijk alleen maar oeledigingen geuit worden „en dat hoort niet in het nieuwe Rusland". Kritiek op de grond wet en op de rol van Jeltsin bij de slag om het Russische parle- Tient vorige maand zijn ook liet toegestaan. Presidentieel woordvoerder Vjatjeslav Kostikov verklaarde ia afloop van de bijeenkomst dat de partijen een „gentle- nen's agreement" hadden ge- iloten om zich aan de regels te louden. ■onden cees van zweeden correspondent De Britse regering heeft een be- oep gedaan op de burgerij om een einde te maken aan het spijbelen van scholierep. Minis ter Patten van onderwijs deed gisteren een oproep aan vrijwil- igers om 'burgerwachten' te vormen die spijbelaars terug sturen naar school. John Patten deed zijn oproep n reactie op de geruchtmaken de rechtszaak tegen een tweetal brussel» De Belgische premier Dehaene heeft de vakbonden uit genodigd dinsdag opnieuw te gaan praten over zijn bezuini gingsbeleid. Het aanbod kwam nadat een nationale 24-uurssta- king gisteren een groot succes was geworden. De acties van de christelijke en socialistische vakbeweging ver lamden het hele openbare leven in België: bedrijven en overheids diensten bleven vrijwel allemaal spijbelaars dat een peuter had doodgeslagen. De jongens, die 10 jaar waren op het moment van het misdrijf, werden deze week wegens moord tot langdu rige vrijheidsstraffen veroor deeld. „Elke dag spijbelen in dit land vele duizenden Tcinderen, van wie sommigen niet ouder dan zeven jaar zijn", zei Patten. „Waar hangen die kinderen overdag uit? Wat doen ze? Met wie zijn ze? Het is duidelijk dat voor sommigen een leven als JERUZALEM-OSLO Rtr-DPA Israëlische veiligheidstroepen hebben gisteren in Jeruzalem een militante Palestijn doodge schoten. Het is de tweede keer binnen drie dagen dat Israëli sche ordetroepen een militaire Palestijnse commandant dood den. PLO-leider Yasser Arafat wil dat Israël ondanks de recente onrust toch op 13 december be gint met de terugtrekking,, van zijn troepen uit Jericho en de Gazastrook. Arafat was gisteren in Oslo. De Israëlische premier Rabin had eerder de datum 'niet heilig' genoemd. De gedode Palestijn, Khaled al- Zeer, was lid van Qassam, de militaire vleugel van de Hamas- beweging die tegen het akkoord tussen Israël en Palestijnen is. Hij werd gezocht wegens moord op twee Israëli's en een aantal Palestijnen. gesloten. Dehaene noemde de ac ties "indrukwekkend". Hij waar schuwde dat er slechts een „smal le marge" is voor wijziging van de versoberingsplannen, die door het parlement zijn goedgekeurd. De eerste algemene nationale sta king in België sinds 1936 richtte zich tegen het 'globaal plan' van de centrum-linkse regering om de overheidsfinanciën te saneren en de concurrentiepositie van bedrij ven te verbeteren. spijbelaar heel gemakkelijk in .een leven als misdadiger kan veranderen". Een onderzoek wees onlangs uit dat spijbelen in Engeland een wijdverbreid probleem is. Patten meent dat de 'burger wachten' zouden kunnen be staan uit mensen als buscon ducteurs, winkeliers en par- kwachten. „Een kind dat spij belt, is tamelijk gemakkelijk te identificeren", aldus Patten. „Gewoonlijk hangen ze rond in bussen of treinen, in winkelcen- Het konvooi van zeventien bus sen met vrouwen, kinderen en bejaarden werd kort na vertrek opgehouden door Kroatische milities die in ruil voor door tocht de vrijlating vroegen van een Kroatische commandant die in Sarajevo wordt vastge houden. De officier werd begin no vember geleden gearresteerd toen de Bosnische regering de Kroatische milities in de hoofd stad ontbonden. De actie tegen De lonen zullen tot 1996 worden bevroren, BTW en accijnzen gaan omhoog, en werkgeverslasten worden verlaagd. De bonden zijn vooral boos over het ontbreken van werkgelegenheidsgaranties van de werkgevers, en over het niet meer in de prijscompensatie meerekenen van de accijnsverho gingen op drank en tabak. foto belga tra, videotheken en automaten hallen. Als ze ook nog school uniformen dragen, zijn ze uiter aard nog gemakkelijker te iden tificeren". De oppositiepartijen en des kundigen reageerden gematigd positief op hét idee. In het Vere nigd Koninkrijk wordt de helft van alle misdrijven geplèegd door jongeren, en niet zelden onder schooltijd. de milities vond destijds plaats op de dag dat het vluchtelin- genkonvooi, bestaande uit Kroaten en moslims, voor de eerste keer op het punt stond om te vertrekken. Enkele hon derden Serviërs kregen een dag later wel toestemming om naar Belgrado af te reizen, maar de vluchtelingen die naar Split en Dubrovnik wilden, moesten achterblijven. Gisteren nam de groep voor de tweede maal emotioneel af scheid van familie en vrienden die in de Bosnische hoofdstad De Verenigde Naties hebben gisteravond verheugd gerea geerd op het bericht dat Irak VN-resolutie 715 accepteert. De resolutie regelt de inspectie en vermindering van het wapenar senaal van Irak op lange ter mijn. De Iraakse ambassadeur Hamdoon overhandigde de Vei ligheidsraad gisteren een brief waarin Baghdad formeel met toezicht instemt. Maar Rolf Ekeus, het hoofd van de VN-commissie van toe zicht op de verwijdering van massaver nietigingswapens uit Irak, vindt het echter nog te vroeg om te praten over opheffing van het achter moesten blijven, om even later te horen dat hun ver trek weer voor onbepaalde tijd is uitgesteld. Gelijktijdig waren er gisteren weer problemen met VN-hulp- konvooien voor Midden-Bosnië. Een konvooi uit Banja Luka en een konvooi dat van Belgrado op weg was naar de belegerde moslemstad Srebrenica in Oost- Bosnie, werden door de Serviërs tegengehouden. Met het konvooi voor Srebre nica had de VN vooraf al pro blemen verwacht, omdat de vrachtwagens buiten voedsel ook dekens en schoenen ver voerden. Volgens de Bosnische Serviërs is dat 'oorlogsmate- rieel', net als plastic en spijkers voor de reparatie van ramen. handelsembargo. Irak heeft hierom gevraagd. Ekeus zei gisteren in New York dat het programma, zoals voorzien in de resolutie, eerst rond zes maanden moet wor den uitgeprobeerd om te zien of het werkt en dat die proefperio de niet eerder kan beginnen dan begin volgend jaar. De sancties die tegen Irak zijn afgekondigd naar aanleiding van de Iraakse inval in Kuwayt zijn nooit ingetrokken mede als gevolg van Baghdads weigering akkoord te gaan met de VN- operaties om het Iraakse wa- penpotentieel nauwlettend in de gaten te houden. Volkswagen koerst af dit jaar af op een verlies van twee miljard mark (2,25 miljard gulden). Voor volgend jaar rekent het Duitse autoconcern niet op een substantiële verbetering. Dat heeftVW-president Piëch giste ren gezegd na afloop van de herfstvergadering van de raad van commissarissen. Op die bij eenkomst kwam ook een rap port aan de orde over beschul digingen tegen VW van bedrijfs- spionage bij concurrent Opel. Het voorspelde verlies van twee miljard mark komt vrijwel geheel op rekening van de Spaanse dochteronderneming Seat. De Duitse moedermaat schappij Volkswagen AG hand- De wens van EU-lidstaten voor volledige diplomatieke betrek kingen met Macedonië, heeft gisteren tot een nieuwe aanva ring geleid met Griekenland. De EU is de Europese Unie. de nieuwe benaming voor de Eu ropese Gemeenschap (EG). De Griekse minister Papouli- as (buitenlandse zaken) riep de andere lidstaten op af te zien van diplomatieke betrekkingen met de voormalige Joegoslavi sche deelrepubliek. Duitsland en Denemarken hebben deze week gezegd betrekkingen aan te knopen met Macedonië voor Griekenland in januari de EU gaat leiden. et voornemen van de Duitse regering leidde tot een woeden de opmerking van de onder-mi - nister. Die zou donderdagavond in Athene het verenigde Duits land vergeleken hebben met een reus, „die de kracht heeft van een monster, maar het ver stand van een kind" Volgens de minister, die te vens is belast met Europese aangelegenheden, is Duitsland de motor achter het streven naar EU-betrekkingen met Ma cedonië. Athene claimt het al- leengebruik van de naam Mace donië en probeert erkenning van Macedonië tegenhouden zolang de republiek geen ande re naam heeft aangenomen. haaft volgens Piëch de doelstel ling dit jaar op een „zwarte nul" uitkomen. VW ook eigenaar van Audi en de Tsjechische Skoda zegt dat een onafhankelijk onder zoek van het accountantsbu reau KPMG heeft uitgewezen dat de autofabrikant geen ge heimen heeft gebruikt van zijn Amerikaanse concurrent Gene ral Motors (GM) en diens Duitse dochteronderneming Opel. GM beschuldigde VW er in het voor jaar van over vertrouwelijke be drijfsinformatie te beschikken. De dossiers zouden zijn meege nomen door de huidige inkoop chef en vice-president José Ig- nacio Lopez de Arriortua en een aantal medewerkers toen zij van GM naar VW overstapten. Een Baskische politieagent die maandag door vermoedelijke ETA-terroristen in het hoofd werd geschoten toen hij zijn driejarig zoontje naar school bracht, is gisteren overleden. De 42-jarige sergeant. Jose Antonio Goikoetxea, was niet meer bij gekomen uit een coma waarin hij na het schot raakte. De aanslag is in de drie Baski sche provincies algemeen ver oordeeld als een aanslag op de mocratische instellingen. Som mige mensen eisten een verbod op een krant die nauwe betrek kingen onderhoudt met de af scheidingsbeweging ETA. De krant, Egin, had Goikoetxea omschreven als een verrader van de Baskische zaak. Het slachtoffer behoorde tot de F.rtzaintza een regionaal Baskisch politiekorps dat werd opgezet nadat Baskenland bij referendum een autonome sta tus had verkregen. Algemeen wordt aangenomen dat de ter roristische afscheidingsbewe ging ETA achter de aanslag zit. overlijdt aan verwondingen Het deels uit een ongemakkelijk schuldgevoel ge boren idyllische beeld van de Amerikaanse in diaan als iemand die nog in harmonie met de na tuur leeft, begint barsten te vertonen. Antropolo gen wijzen erop dat indianen niet de nobele wil den zijn zoals films als 'Dances with Wolues' wil len doen geloven, maar net als de westerse con sumptiemaatschappij wel eens een aanslag doen op het milieu. De methode van het verzamelen van fruit door de Yuqui-indianen in Bolivia heeft bijna tot het uit sterven van bepaalde plantesoorten geleid, zegt de antroploog Allyn Stearman van de universiteit van Central Florida. Bovendien rekken de Yuqui het leven van prooi die ze hebben aangeschoten. Ook martelen ze huisdieren door bijvoorbeeld de luchtpijp van aapjes af te knijpen tot ze bewuste loos worden. Indianen in het Colombiaanse Amazonegebied hebben de gewoonte om bij voorkeur op zogende moederdieren te jagen, aldus de antropoloog Pe ter Bunyard. Bestudering van de botten van wild, dat in de loop der eeuwen door de Noordameri- kaanse indianen werd gejaagd, toont aan dat ook zij voorkeur hadden voor vrouwelijke dieren, stelt Charles Kay van de Utah State University. De antropologen hielden vorige week lezingen op een bijeenkomst van de Amerikaanse Antropolo- genvereniging. De wetenschappers keerden zich af van de gedachte dat indianen de oudste milieu- en natuurbeschermers zijn. De Yuqui gebruikten ooit slaven om fruit uit de bomen te plukken. Door het contact met de bui tenwereld moesten ze aan die slavernij een einde maken. Te trots om zelf in de boom te klimmen, grepen ze naar de hakbijl en legden boom na boom om. Op 9 april 1992 tekende de Boliviaanse president Jaime Paz Zamora een decreet waarmee de Yu- quis 114.800 hectare land kregen. Dat decreet werd echter niet in wetgeving omgezet. Nadat Paz Zamora was verslagen in de verkiezingen be sloot de nieuwe regering het Nationaal Milieuse cretariaat, dat de claim van de Yuqui had ge steund, op te heffen. Er gaan nu geruchten dat de regering het decreet wil terugdraaien. „Men komt er steeds meer achter dat de Yuqui niet in het breed aangehangen beeld van de indianen als na tuurbeschermers passen", aldus Stearman. Indianen zouden niet vanzelfsprekend moeten worden beschouwd als de beste beheerders van gebieden die de regering hun toewijst, vindt Ste arman. Hij pleit voor een compromis tussen de rechten van indianen „en de noodzaak ongerepte gebieden van menselijke bewoning te vrijwaren om de biodiversiteit te handhaven".

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7