CRI vreest afpersing ex-Joegoslaven Palestijnen eisen hun geschiedenis terug Mensen willen wel eens wat anders horen dan Binnenland Buitenland Botsing boven zakenwijk (ussen in Letland meer loeite met 'Let worden' 'Mag je blijven werken tot aan je honderdste eel Nederlanders in uid-Afrika willen terug .TERDAG 27 NOVEMBER 1993 ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press 1 Deutsche Presse Agentur CPD Gemeenschappelijke Persdienst Ind The Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter UPI United Press International busongeluk India: 28 doden 1v delhi» Bij een botsing tussen twee autobussen in het westen In India zijn gisteren zeker 28 passagiers om het leven geko- 1(jen en 31 gewond geraakt. Dat meldde het persbureau United pus of India. Het ongeluk gebeurde bij Himatnagar, 675 kilo meter ten zuidwesten van New Delhi in de deelstaat Gujarat. li ran wil beperking olieproduktie posiADe Iraanse minister van oliezaken Gholamreza Aqaza- »h wijt de daling van de olieprijs aan overproduktie van ruwe Ir- je uit de Noordzee. Na zijn terugkeer van de vergadering van teproducerende landen (OPEC) in Wenen deed de bewinds man voor radio Teheran een beroep op de niet bij dit kartel aan sloten olielanden de produktie te beperken om de prijzen te kbiliseren. J adzjiekse rebellen blazen spoorweg op bsKOuTadzjiekse rebellen hebben gisteren met mijnen de Joorweg tussen Termez en Koergan Tjoebe opgeblazen. Later 3tjnden drie mensen de dood bij een aanslag op de snelweg Ter- idez-Koergan Tjoebe. Beide aanslagen zouden het werk zijn ge- p|est van islamitische rebellen die hun basis hebben in Afgha- 1 ktan. De rebellen strijden tegen de regering in Doesjanbe en nigen de Russische militairen die in Tadzjikistan zijn gelegerd. 'oj t)iid - lm rgemeester Nice aangehouden ;rnta del este De \Toegere burgemeester van Nice, Jacques Me- I Icin, is aangehouden in de stad Punta del Este in Uruguay. De 3rl-jarige Medecin, die drie jaar geleden van Montevideo naar inta del Este verhuisde, is in Frankrijk beschuldigd van corrup- .i en andere misdrijven. 'Door geslotenheid en zwakke positie zijn groepen makkelijk te misbruiken Ex-Joegoslaven die in Nederland wonen, zijn een gemakkelijke prooi voor afpersing door criminele landgenoten. Dat stelt de Centrale Re cherche Informatiedienst (CRI). Net als bij Chinezen en Turken is volgens de CRI sprake van gesloten gemeenschappen met een zwak ke sociale én economische positie. „Groepen die gemakkelijk te ma nipuleren en te misbruiken zijn voor allerlei criminele activiteiten." welddadige en extreme landgenoten worden geïntimideerd of afgeperst. ,,In veel allochtone groeperingen is sprake van netwerkjes", zegt B. Dekker van de CRI-afdeling monitoring Mid- zoetermeer gpd Sinds enige tijd is de CRI „zeer alert" op de mogelijkheid dat Bosnische moslims, Kroaten en Serviërs door ge- den- en Oost-Europa. „Mensen ken nen elkaar, houden contact en weten elkaar te vinden. Daarvan kan misbruik worden gemaakt. Hij wijst op de handelwijze van Chi nese en Turkse criminele organisaties die hoofdzakelijk via horecagelegenhe den opereren. Chinese en Turkse res tauranthouders zijn sinds jaar en dag een gemakkelijke prooi voor afpersers. Onlangs nog bleek dat de extreme Kur- dische PKK-beweging Turkse onderne mers in de tang houdt en hen geld af perst om de strijd tegen de Turkse overheid te financieren. Ook de Oost- en Middeneuropese maffia heeft die tactiek blijkbaar ont dekt. Sinds de omwenteling van 1989 werden tal van activiteiten verplaatst naar het Westen. Russische emigran ten in Berlijn, de Verenigde Staten en Israël worden momenteel lastig geval len door de Russische maffia. De mis dadigers eisen grote sommen bescher- mingsgeld van hun weerloze landge noten en maken volgens de CRI ge bruik van zeer harde en gewelddadige vormen van intimidatie. Die ontwikke ling kan zich, evenals talloze andere vormen van criminaliteit, ook naar Ne derland verplaatsen. Geruime tijd geleden bleek dat mis daadorganisaties uit het voormalige Joegoslavië al volop ronselen in de op vangcentra voor oorlogsslachtoffers. Zo werden in Rotterdam jongemannen uit de kampen ingezet voor gewapende roofovervallen. iieuwe wet stelt veel strengere eisen fkou AFP parlement van Letland :ft vannacht een wet aange- nen die het Letse staatsbur- schap voor de Russische be- kingsgroep moeilijker bereik- ir maakt. Dit heeft het pers- eau Baltfax gemeld. De Rus- vormen ongeveer dertig cent van de 2,5 miljoen in- lers. Iet wetsvoorstel werd inge- nd door de regeringsmeer heid van de Letse Weg en de renunie en aangenomen 53 stemmen voor, 28 tegen 5 onthoudingen. In het voor- worden strikte eisen gesteld de Letse nationaliteit. Men- die Let willen worden, die- ten minste tien jaar in de ubliek te wonen, de Letse te beheersen, de „funda- rcten van de Letse grondwet" Kennen en een loyaliteitsver ing te ondertekenen. ~)i de nieuwe situatie zullen Ituralisatie-quota" gaan gel den „die de regering en het par lement elke dag bijhouden, waarbij rekening wordt gehou den met de demografische en economische toestand van het land", zo meldt het persbureau. Personen die al legaal in Let land woonden voor 1940, toen de Oostzeestaten door de Sov jetunie werden geannexeerd, en hun afstammelingen kunnen „buiten de quota's om" worden genaturaliseerd. Deze mogelijk heid wordt ook geboden aan echtgenoten van Letse staats burgers, indien ze ten minste vijf j'aar zijn gehuwd. Voormali ge officieren van het Sovjet-le ger worden automatisch uitge sloten van alle regelingen en kunnen in geen geval een be roep doen op de Letse nationa liteit, zo stelt de nieuwe wet. De Letse maatregelen worden getoetst door het Europese par lement en de Raad van Europa, die de toetreding van Letland van de aanvaardbaarheid ervan afhankelijk heeft gemaakt. weert gpd Auckland» Boven een zakenwijk en belangrijk verkeersknooppunt in de Nieuwzeelandse stad Auckland zijn gisteren een helikopter en een klein vliegtuig van de politie op elkaar gebotst en brandend neergestort. Daarbij kwamen alle vier inzittenden van beide toestellen om het leven. Op de grond vielen geen doden, ofschoon het brandende brokstukken regende. Op de foto bekijken politie en reddingswerkers de plaats van het onheil. foto reuter Te oud. Te duur. Tot vervelens toe heeft hij het moeten horen. Jos Grein uit Weert is 56 jaar oud. Enige tijd geleden werd zijn transportbedrijf geliqui deerd als gevolg van de malaise in de transportwereld. De vijf tien personeelsleden die hij in dienst had, kregen allemaal een nieuwe baan. Maar de zestien de, hijzelf, kwam maar niet aan de slag. Vergeefs gaf hij duizen den guldens uit aan een outpla cementbureau. „Daarna ging ik agressiever te werk. Ik liep bedrijven af ofn te vragen of ze werk voor me had den. Ik wil voorkomen dat ik me over een paar jaar, als ik uitge rangeerd ben, verwijten ga ma ken. Ik wil per se nog een paar jaar werken", legt hij uit. Maar het lukte van geen kant. Totdat hij in contact kwam met Wiel Derckx, manager van uit zendbureau Start in Weert. Hij bemiddelt 55-plussers uit Weert en omgeving. Derckx stapte naar een van zijn relaties: de di recteur van een dochteronder neming van het transportbedrijf Kluijtmans. Hij zocht een goede verkoper. „Voor die functie zijn achtergrond, kennis van zaken en overwicht nodig. Iemand met overtuigingskracht. Die persoon had ik voor dat be drijf', zegt Derckx. Sinds sep- jeruzalem ad bloemendaal •rweldigend', zo omschrijft Davids uit Naarden de be stelling in Zuid-Afrika voor r informatie-avonden over igratie naar Nederland. Da- is tien dagen in Pretoria, rnesburg en Kaapstad om wonende (ex-)Nederlan- voor te lichten over tefug- naar ons land. avids van het gelijknamige igratiebureau in Naarden ijiorgt de bijeenkomsten sa- 'i met A. van de Weijer van L, een adviesbureau voor in- duele loopbaanbegeleiding, avids en Van de Weijer hou- hun landgenoten voor dat Ierland niet meer het land melk en honing is met de kgelegenheid van de jaren ig. Zoveel mogelijk aspec ten, ook de negatieve, worden uitvoerig belicht. Het is volgens Davids zeker geen promotie- toer. In de eerste week hebben zij in Pretoria en Johannesburg naar schatting zevenhonderd mensen gesproken. Volgens Da vids overweegt „een zeer grote groep" mensen naar Nederland te remigreren. Een deel daarvan heeft de be slissing al genomen en maakt gebruik van de door hen ver strekte informatie. lMEn er is een groep die alvast een achterdeur open wil hebben naar Neder land, omdat men niet weet wat hen in de toekomst te wachten staat. Het ontbreekt hier aan goede informatie over Neder land. We worden overspoeld met vragen", aldus Davids. correspondent Als alles volgens plan verloopt, zullen vanaf 13 december niet alleen de Israëli sche soldaten zich terugtrekken uit de Gazastrook en Jericho, maar ook de Is raëlische archeologen. Het is dus kort dag voor ISraëls Oudheidkundige Dienst, die nog voor het Palestijnse zelfbestuur ingaat zoveel mogelijk onderzoek wil doen. Onder het motto „redden wat er nog te redden valt" wordt een zoekoperatie uit gevoerd in het gebied rondom Jericho. Zestien archeologische teams hopen on der meer fragmenten van Dode Zeerol len te vinden. „Pure diefstal", zeggen de Palestijnen. Ze willen de archeologische 'roverij' deze week al aan de orde stellen in het overleg over zelfbestuur. Dr. Nazmi al-Ju'beh, een archeoloog van de Palestijnse Bir Zeit Universiteit, is ad viseurvan de onderhandelingsdelegatie. Hij heeft weinig goede woorden over voor de manier waarop de Israëli's sinds 1967 opgravingswerk verrichten in de bezette gebieden. „Wat ze doen, heeft niets te miaken met wetenschap. Het is louter vernielzucht. In alle vindplaatsen hebben ze archeologisch interessante la gen verwoest omdat Ze niet zijn geïnte resseerd in niet-joodse perioden. Boven dien zijn al hun opgravingen volkomen illegaal. Het internationale recht - zoals de door Israël mede-ondertekende Haagse Conventie van 1954 - staat op gravingen in bezet gebied niet toe." De Bond van Archeologen in Israël is het wat dat laatste betreft volkomen met hem eens. In een protestbrief aan de Oudheidkundige Dienst in Jeruzalem schrijft de organisatie dat het zoeken naar rolfragmenten in bezet gebied ille gaal is. Ze waarschuwt bovendien dat de zoekactie toekomstige samenwerking met de Palestijnen in gevaar brengt. De meeste Israëlische archeologen wei geren opgravingen te doen in bezet ge bied. „Met hen kan ik straks goed sa menwerken", zegt Ju'beh. De minder heid die het internationale recht aan zijn laars lapt, komt op een Palestijnse zwar te lijst te staan, kondigt hij aan. De zelfbestuursregeling wordt het eerst van kracht in de Gazastrook, en in Jeri cho op de Westelijke Jordaanoever. De grond onder Gaza, ooit een belangrijk handelscentrum, moet een schat aan ar cheologische voorwerpen herbergen, maar de dichte bebouwing maakt opgra vingen moeilijk. Het gevaar bestaat dat de Palestijnen straks zozeer voorrang gaan geven aan de economische ontwik keling van het gebied dat de archeologie in het nauw komt. In Jericho, een van de oudste steden ter wereld, is volop graafwerk verricht. On der het Jordaanse bewind werkten er Britse archeologen. Wat ze in de stad en de omgeving vonden - onder meer frag menten van Dode Zeerollen - sloegen ze op in het Rockefeller Museum in Oost- Jeruzalem. Dat viel in 1967 in Israëlische handen. Tegenwoordig is er de Israëli sche Oudheidkundige Dienst gevestigd en proberen wetenschappers er wijs te worden uit de vele duizenden rolfrag menten. Archeologie is in Israël meer dan een we tenschap. Opgravingen leggen immers de verbinding tussen de moderne Israë li's en hun voorvaderen die duizenden jaren geleden in het land leefden. „Chauvinistische archeologie", zegt Ju 'beh snuivend. „De Israëli's negeren de rechten van anderen en ze gebruiken ar cheologie als een politiek instrument." De Israëli's zien dat anders. Graven in bezet gebied is misschien niet helemaal legaal, maar hebben joden niet het recht in het hele land Israël voorwerpen naar boven te brengen die betrekking hebben op hun eigen geschiedenis? Welk recht kunnen Palestijnen doen gelden op He breeuwse schriftrollen of restanten van synagogen uit de oudheid? Ju'beh geeft als antwoord dat de joodse geschiedenis in dit deel van de wereld een onlosmakelijk onderdeel is van de Palestijnse geschiedenis. Daarom beho ren alle voorwerpen die in de bezette ge bieden worden aangetroffen tot het Pa lestijnse erfgoed. „Wij zijn afstammelin gen van alle volken die hier in de loop van drie- tot vierduizend jaar hebben ge woond en we kunnen dat bewijzen ook. Neem Ezra en Nehemia, de twee boeken in het Oude Testament over de Perzische tijd. Daarin lees je over een tendens bij de joden zich te laten scheiden van hun Arabische vrouwen. De demografische situatie in die dagen was dus gemengd en lang niet duidelijk. Na de komst van het christendom en later de islam be keerde een deel van de bevolking zich. Van die mensen en van latere immigran ten stammen wij af. Daarom is de joodse geschiedenis een deel van ons erfgoed en daarom zijn die Dode Zeerollen in het Rockefeller Museum voor ons van be lang. Israël heeft trouwens al genoeg." het bezoek van de Argen- se president Menem deze :k was hij weer in vol or- It te bewonderen: de Ko- lijke Militaire Kapel. Ter- Zuidamerikaanse itshoofd samen met konin- Beatrix de erewacht in keerde, speelde de kapel de iaal daarvoor bestemde pectiemars. Als gevolg van bezuinigingen op het leger, ook het 'huisorkest van nje' mensen moeten inle- :n, zestien map maar liefst, ir de koningin kan altijd beroep op de band doen. ir staat luitenant-kolonel van Ossenbruggen, inspec- militaire muziek, per garant voor. Wijkg [HAAG PIETER VAN VLIET jrfijn lange loopbaan als diri- en solist van de enige mili- ..p kapel in Nederland die het pikaat 'koninklijk' mag voe- heeft Jan van Ossenbrug- veel hoogtepunten beleefd, tocht hij als enige de tro'm- steken tijdens de jpplechtigheid van kroon- "s Willem Alexander en Jdt hij sindsdien ook wel jmpetter van de Prins' ge- ••und. Ook tijdens het huwe- -Jvan Beatrix en Claus in de Jan van Ossenbruggen: de Trompetter van de Prins'. Nieuwe Kerk in Amsterdam en prins. Alexander rende tussen op de trouwdag van prinses de muzikanten door, waarop Margriet en Pieter van Vollen- Jan van Ossenbruggen hem in hoven toonde hij zijn muzikale de kraag greep. „Wie ben jij", kunnen. vroeg het prinsje. „Ik ben de ka- Bij een optreden in het paleis pelmeèster", was het antwoord, op de Dam struikelde hij ooit Van Ossenbruggen: „Dat heeft over de toen nog kleine kroon- hij onthouden. Hij heeft het er foto gpd cees zorn nog wel eens over". Van Ossenbruggen, die al 35 jaar muzikaal actief is in het le ger, was pas zeven toen hij erop los blies in het Zaanse fanfare korps. Zijn vader was beroeps trompettist. Van Ossenbruggen studeerde af op het conservato rium in Amsterdam, speelde in het Concertgebouworkest, het Radiofilharmonisch Orkest, bij de Nederlandse Opera, Opera Forum en de Hoofdstad Operet te. In 1960 werd hij solo-trom pettist bij de Koninklijke Mili taire Kapel. Van Ossenbruggen vindt dat de kracht van de militaire kapel in de veelzijdigheid ligt, in de betrokkenheid bij de burgerij. Blaasmuziek is een stuk volks cultuur, vindt hij. De 'koninklij ke' speelt van Bach tot beat en zelfs funk en heavy metal beho ren tot de mogelijldieden. De taal van de muziek is in ternationaal, vindt de dirigent. „Toen de Koude Oorlog nog volop aan de gang was, heb ik die internationale taal vaak ge bruikt in contacten met kapel meesters uit Oostbloklanden. Op een groot festival in Zürich bijvoorbeeld zat ik te praten met een Russische generaal, een gevierd dirigent uit Mos kou. Opeens viel hij stil, staarde me aan. Geen woord kwam er meer uit. Stond er iemand ach ter hem mee te luisteren. Zon der twijfel een agent van de ge heime dienst, de KGB. Toen hebben we ons gesprek voort gezet met muziektermen, een muzikale geheimtaal die ze bij de geheime dienst niet machtig zijn." Op zijn brede muziekken- nis moet Van Ossenbruggen in de uitoefening van zijn functie regelmatig een beroep doen. „Het is meer dan eens voorge komen dat ik de militaire atta ché van een land belde met de vraag of hij zijn volkslied wilde voorzingen. Ik noteerde het in noten, zette het meteen op mu ziek en dezelfde dag nog speel de de kapel het. Het is wel ge beurd dat we een volkslied een dag voor de officiële ontvangst van een staatshoofd hebben in gestudeerd. Dat was wel span nend. Heb ik het muzikaal wel correct vertaald? Maar als ik de militaire attaché zag glimla chen, wist ik dat het goed zat. Een paar noten verkeerd kan echt een enorme diplomatieke rel betekenen." Van onrust over de voorgeno men inkrimping van de kapel is tijdens de optredens niets te merken. Maar wel tijdens de re petities. „Als militairen hebben we voldoende discipline om ook onder moeilijke omstandighe den ons werk feilloos te doen. Maar op de repetities kan ik het voelen, horen. Het is heel emo tioneel. Ik zit ermee. Begrijpelijk die bezuiniging, want het hele leger moet inkrimpen, maar vreselijk jammer is het wel." Aan het begin van zijn mili- tember heeft Grein dus een jaarcontract. Ook Jaap -Lantinga, 63 jaar oud, is 'klant' bij het uitzendbu reau voor 55-plussers. Hij hoeft niet per se te werken, maar hij vindt het gewoon leuk. Lantinga was logistiek-manager bij Phi lips en ging drie jaar geleden met pensioen. Belgische relaties vroegen hem lezingen te verzor gen over logistiek management. Van het een kwam het ander. Hij vond het zonde dat zijn ken nis verloren ging en liet zich in schrijven bij Start. Dankzij zijn inspanningen is het ziektever zuim in een aannemersbedrijf in Nederweert (350 man perso neel) van 25 naar 8 procent te ruggebracht. „Als we voor die baan een 25- jarige man hadden uitgezocht, dan weet ik zeker dat zo'n man niet was geaccepteerd in die functie", licht Derckx toe. „Daar komt trouwens nog bij dat veel jongeren gewoon zeggen: ik wil geen baan van een paar uur per week. Leeftijd, levenservaring, praktijkervaring en een zeker probleem-oplossend vermogen spelen in deze baan een belang rijke rol." Niet alleen het aannemersbe drijf, maar ook Lantinga heeft voldoening van zijn werk. „Mag je tot je honderdste blijven wer ken in dit land?" taire loopbaan waren alleen al in de landmacht 27 muziek korpsen actief. Straks zijn er nog maar vier over. Bemand met beroepsmilitairen, net als het leger zelf. „Vroeger was er een enorm reservoir dienst plichtigen waaruit je kon put ten. Daardoor is de kwaliteit van de militaire muziek altijd hoog geweest. Aan de kwaliteit zal niet worden' getornd, maar door de geringere kwantiteit kunnen we minder doen. Het is niet ondenkbaar dat het cere monieel bij beëdigingen sober der zal moeten worden." Misschien moet zelfs een spektakel als de jaarlijkse taptoe in Breda er onder lijden. „Dat is toch een evenement van jewel ste. Daar komt het volk op af. Tienduizend mensen per avond. De taptoe is een histori sche gebeurtenis, stamt nog uit de tijd van prins Maurits. Heel vroeger was het 't signaal voor de soldaten om uit de kroeg te komen, de meiden te verlaten en de strozak op te zoeken. Op treden voor de burgerij blijft be langrijk, zeker als die burgers overlast ondervinden van mili taire activiteiten. De mensen willen wel eens wat anders ho ren dan straaljagers." Mishandeling om agressie kwijt te raken DEN BOSCH ANP Voor het gerechtshof in Den Bosch is gisteren ne gen jaar gevangenisstraf geëist tegen een 21-jarige man uit Schijndel. Hij heeft bekend dat hij in september vorig jaar sa men met een ander vier willekeurige slachtoffers met een honkbalknuppel, een mes, een gaspijp en een ijzeren staaf te lijf ging om „agressie kwijt te ra ken". Sommige slachtof fers raakten zwaar ge wond. Zowel de man als zijn 19-jarige handlanger kreeg eerder van de rechtbank een celstraf van zes jaar. De man uit Schijndel vond zijn straf te hoog en ging in beroep. De officier van jus titie, die negen jaar had geëist, deed dat ook. De of ficier achtte meerdere po gingen tot moord bewe zen, en niet, zoals de rechtbank oordeelde, po gingen tot doodslag. Pro cureur-generaal mr. Fran ken was het daarmee eens en eiste in hoger beroep ook negen jaar. Het duo heeft bekend in de nacht van 6 september 1992 een dorpsgenoot van zijn fiets te hebben gere den, hem met een gaspijp en een ijzeren pijp aan een ijzeren koordje te hebben geslagen en te hebben ge schopt. De volgende avond zagen de mannen in Den Bosch een aangeschoten man lopen .die met een honkbalknuppel werd be werkt. Het slachtoffer werd met een ingeslagen schedel in een ziekenhuis opgenomen. Hij komt er nooit meer helemaal bo venop. later die avond sloeg het stel een fietser met een knuppel en werd een twee de fietser met een mes in de buik gestoken. Beide slachtoffers wisten te ont komen. Volgens gedrags deskundigen zijn de jon gens slechts verminderd toerekenbaar voor hun da den. Het hof wijst 10 decem ber arrest.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5