'Wie mij lang genoeg volgt, krijgt een moment met mij' n Hormonengeknetter ZATERDAG 27 NOVEMBER 1993 Denk wijzer Leiderdorpse Willy Gijsman is Michael Jackson's superfan UL VAN DER KOOIJ enmaal, in Frankfurt, sprak Mi- chael vanaf een balkon tot haar groepje, zo'n tien tot veertig tie- twintigers en dertigers uit Nederland, ankrijk, Engeland, Oostenrijk, Italië. Hij )nd nog geen twee meter boven hun hoof- Maar ik durfde hem niks te vragen, ng dat hij weer weg-zou gaan. Want je wilt ang mogelijk van hem genieten" De an- rs zo praatgrage voorzitter van Nederlands tuwste Michael Jackson-fanclub herinnert zich als de dag van gisteren. [Toch moet Michael onderhand wel weten |e ze is. Tijdens concerten staat ze steevast loraan mee te swingen, met een zelfge- lakte zilveren pet op. Het bezorgde haar de ernationale bijnaam 'the girl with the sil- jr cap'. Ze figureerde ermee in ontelbare ncertfragmenten op TV. Zelfs in haar papzak onder zijn kamer houdt ze die pet 2[j|En als haar idool weer eens een rondreisje takt door een stad, staat ze op de beste k langs de route. Vooral in Duitsland, waar straten niet eens worden afgezet voor de ining van de popmuziek', greep ze meer- len haar kans bij stoplichten. ,,En dan iat-ie toch te wijzen en te lachen naar me!" ik heeft hij haar op de video gezien, dat zeker. Want hij gaf zijn cameraman logstpersoonlijk opdracht om haèr groepje ondervragen voor een draaiende camera. Zelf werd haar gevraagd wat ze voelt als ichael vanaf het podium naar haar wijst: j^Ieb je dan het idee dat hij je kent?" „Kèn- doet hij me niet", antwoordde Willy met Dllandse nuchterheid. „Maar herkennen ïl. En dat vind ik heel leuk. Dan gil ik, zwaai of maak ik een peace-teken. Net als Mi- .ael. Voor mij is zo'n concert gewoon één ote energiestoot. Magisch ook hoe zo'n sta- on op hem reageert." In de pauze van de concerten ziet ze een dere Michael. Geen superster, maar een ort toerist die op een donker podium nog entjes wil kijken naar de fans en hun span- eken. ,Even de atmosfeer opsnuiven, we id dat hij alleen zichtbaar is vanaf de eer- rij. En dèèr staat Willy dan, want die kent na rtig concerten zoveel mensen dat ze ook nder speciale pasjes als eerste de stadions binnen rennen, „zo hard als ik kan." lorlopig blijft een plekje aan zijn voeten het logst haalbare, beseft ze. „De mensen van ichaels produktiebureau laten je alleen lor, als je met een interessant zakenvoorstel mt. Cadeautjes voor de popster keuren ze rst, de meeste gooien ze weg. Dat zijn dan n die hele gewone tekeningen en brieven." Bodyguards heeft meer aan de vijf tot zes bodyguards, samen met lokale sterke jongens Michael nstant moeten beschermen. Die heren ver- len de trouwe fans ruim van te voren op ilk vliegveld de ster zal landen en geven de deaus van vertrouwelingen 'nog dezelfde ond' door, wetende dat het goed zit. „Maar laten niemand zomaar bij Michael komen. Vt mogen ze ook niet. Is per contract gere ld." Neem nu dat historische moment in ankfurt. De jarige ster liet vanaf het balkon ir zijn slaapkamer weten dat hij 'dolgraag' Ide afdalen naar zijn fans. „Er staat helaas bodyguard voor mijn deur", meldde Mi- lael wat beteuterd. En dus zei hij van af- ind dat hij een leuke verjaardag had gehad, 129ste augustus 1992. Sterker nog, het was |ft eerste keer in zijn leven dat hij zijn ge- iortedag vierde. Was dat even nieuws! lEn vervolgens bleek Michael de mensen te I^jrkennen van de eerste rij. Hij had zelfs bij- m en voor ze bedacht. Willy noemde hij it, maar dat mocht de pret niet drukken: doe je het voor". „Hij herkent je van de frste rij en je hoort zijn stem, die trouwens In stuk lager is dan wanneer hij met journa- idjten praat. Bij de pers moet hij erg oppas- bij de echte fans weet hij dat ze geen ra- bijbedoelingen hebben." De zomer van '92 deelde ze met Michael Jackson. De Leiderdorpse Willy Gijsman (24) is zo'n fan die buiten de hotels slaapt waar 's werelds best verkochte artiest overnacht tijdens zijn tournees. In een slaapzak, zo dicht mogelijk bij zijn kamer. Fototoestel met zoomlens binnen handbereik, want de ster neemt altijd de bovenste etage. En je wilt het niet missen als hij zwaait, of zijn armen om hoog steekt, ten teken dat hij het goed maakt en de fans rustig kunnen gaan slapen. Een goede fan moet keer op keer vertrou wen wekken. Respectabel zijn. Zich normaal gedragen als Michael in de buurt is. En dus niet aan zijn busje gaan hangen als hij net wil wegrijden en zeker niet gaan schreeuwen: hij hoort je toch niet door de geluiddichte wan den. En als je via zijn bodyguards hoort dat hij een paar daagjes 'privé' naar Eurodisney gaat, laat hem daar dan rustig rondbanjeren. „We gunnen 'm zijn privacy", legt de Leider dorpse siiperfan uit. „Via, via, hoor je dan dat Michael je een goede fan vindt. Dat hij geen last van je heeft. En als-ie dan een keertje zou zeggen: 'Ga naar huis', nou, dan gaén we naar huis." Toch blijft ook het doel van deze fans een ontmoeting met Michael. Want ooit zei hij: „Wie mij lang genoeg volgt, krijgt een mo ment met mij." In Singapore, op 29 augustus dit jaar, leek dat moment voor Willy dichtbij. Mede-fan Freiya Wieringa gaf een verjaar dagscadeau af, een collage van baby- en kin derfoto's van het groepje trouwe volgelingen. „Want op zijn vorige verjaardag, in Frankfurt, zei hij dat hij dat graag wilde hebben." En ja, hoor; de geefster mocht vanuit de lobby met hem bellen. Het gesprek duurde tien minuten en Michael zei dat hij heel erg blij was met de foto's. Helaas moest hij con certen èn ontmoetingen afzeggen wegens migraine en een hersenscan. Maar eens ('one day') wilde hij graag met het stel op de foto. Dat jongetje Hij sloot af met twee boodschappen die Freiya wereldwijd moest verspreiden. 'Kinde ren en dieren zijn het belangrijkst in deze wereld', was de eerste. De tweede luidde: 'Als je iets kunt doen om een kind te helpen, moet je dat doen. Want het is de enige ma nier om je leven zin te geven'. Een paar dagen tevoren waren de eerste beschuldingen naar buiten gekomen over seksueel misbruik. Hun idool kennende, wis ten fans als Willy dat dat niet kon. „Hij is juist dè kindervriend", zegt de Leiderdorpse, die bij het hervormde jeugdwerk net zo opgaat in kinderen als haar grote voorbeeld. En wie was dat jongetje, eigenlijk? Toen de volgelingen begrepen dat het dat jongetje moest zijn dat bij Michael was en zijn naam niet wilde roepen vanaf een hotel dak in Monte Carlo, sloten ze direct hun tele fonische 'net'. Wie had foto's of video's van Monte Carlo? Want toen stonden de twee op het dak van hun hotel te springen en 'de fans beneden nat te spuiten'. „Nou, als je net misbruikt bent, ben je stil en teruggetrokken", meldt Willy. „Dan doe je niet precies hetzelfde als Michael, loop je niet met zijn kleren rond en stoot je hem niet steeds aan." Gijsman hield aan die telefonische rondjes een rekening van 800 gulden over, maar dat maakt haar niet uit. Ze klaagt ook nooit als hij weer eens op het laatste moment een concert afzegt en zij het vliegticket naar Australië of India al op zak heeft, of zelfs al naar hem onderweg is. Volgend voorjaar staat ze gewoon weer voor hem in Los Angeles, als hij moet terecht staan. Ze wil graag voor hem ge tuigen, maar desnoods laat ze alleen haar zilveren pet zier Goed te doen Geen wonder dat Willy, als TV wordt geïnterviewd, steevast wordt ge confronteerd met opmerkingen als: „Je hebt blijkbaar meer geld dan gezond verstand". Het valt wel mee, vindt ze. Zeker als Mi chael in Europa concerten geeft, is het goed te doen. Zo kostte de zomer van '92 haar naar schatting 7.500 gulden. Rekqn maar na: drie interrailkaarten, 25 gulden voor eten, drinken en busreisjes per dag en verder zo'n 30 entreekaarten van 75 gulden. Slapen doet ze onder Michael's balkon, in jeugdherber gen, op stations of bij penvriendinnen. „Michael is mijn vrije tijd", zegt de partti me laborante. Als ze thuiskomt in haar kleine kamertje propvol tekeningen, posters, bekers, kauwgum, shakers, schoenen, telefoonkaar ten, awards, CD's, LP's, cassettes, video's, spiegels, affiches, toegangskaarten, place- mats en rekenmachines met afbeeldingen van haar idool, zet ze direct muziek van Mi chael aan. Dan pas kan ze de post beant woorden en krijgt ze inspiratie voor nieuwe tekeningen van Michael of beeldmateriaal voor de 'eigen' fanclub die ze sinds kort heeft, The Legend Continues geheten. Ondanks al haar contacten, lukte het Willy maar niet om in het be stuur te komen van de Neder landse Michael Jackson-fan club, een afsplitsing van de Jackson-fanclub. En dus be gon zé een afsplitsing van de afsplitsing, die nu al 100 aanmeldingen binnen heeft. De fans kunnen zo kiezen tussen een club die Michael vooral via TV en radio volgt en de club van échte vol gelingen als Willy. Als zij de bodygu ards tussen de concer ten door iets van haar of haar fanclub geeft, houdt ze nauwlettend in de gaten of het cadeau wordt meegesjouwd in de trucks. Vervolgens laat ze de promotor verzekeren dat het wordt ingescheept en een plekje krijgt in het land huis van het grote voorbeeld. Zo ging het ook bij haar kijkdoos, waarin haar idool in 'Smooth Criminal'-outfit optreedt voor een uitzinnige massa. Van alle kanten voorzien van aan- en uitflikkerende spotlights: een maandje werk. De foto die ze zelf van de kijkdoos had ge maakt, kreeg ze al snel terug. Compleet met haar eerste handtekening van Michael en het woordje 'love'. Eindelijk had ze iets van haar grote inspirator. Meestal is het hemels, maar soms verkeert ze tijdens concerten even in de hel. Knokkels in de rug, vuisten in haar gezicht: in Parijs en Dublin werd ze hard aangepakt door opdrin gerige achterburen. Ze raakte er twee petten kwijt. Wèg handelsmerk en wèg projecten, waar ze drie maanden aan geborduurd en gepunnikt had, voordat alle lovertjes, kraal tjes en ogen van Michael op hun plaats za ten. Het ergst was de gedachte dat Michael haar niet meer herkent zonder pet. Dat hij haar Wily Gijsman met haar handelsmerk, de pet met glimmers en glitters en de ogen van het idool. Maanden werk zit erin. foto hielco kuipers korte haren ziet, doet haar weinig. Ze heeft haar haarziekte net zo geaccepteerd als Mi chael, sinds kort, de ziekte die de witte plek ken op zijn donkere huid veroorzaakt. Ze loopt niet graag te koop met haar uitvallende haren. Ze begrijpt ook extra goed waarom Michael zijn ziekte zo lang verborgen hield: „Hij schaamde zich gewoon", mocht ze in de 5 uur show van RTL4 uitleggen. Een paar maanden geleden verdedigde ze de belaagde wereldster in het actualiteiten programma Nova. Toch is ze er in de tussen tijd niet geruster op geworden: „Vooral in Amerika veroordelen de media hem heel erg en met zo'n jury weet je het maar nooit. Want ja, het is woord tegen woord. Het woord van een verlegen, zachtaardige we reldster, tegen het woord van een 'lief klein jongetje'." In mijn directe omgeving kom ik de laatste tijd regelma tig mannen tegen die, en dat heeft ongetwijfeld met hun wat middelbare leeftijd te maken, weer eens een keer tot over hun oren verliefd zijn. Op iemand anders dan hun partner, als ze getrouwd zijn. Op de partner van iemand anders, als ze niet getrouwd zijn. Het opmerkelijke van een aan tal van die verliefdheden is dat ze grenzen aan bezetenheid. Zoals een collega, die 'head over heels' op een niet meer zo jonge studente van hem is, het uitdruk te: „Ik kan haar de hele dag niet uit mijn hoofd krijgen en als ik haar ergens op de universiteit in gesprek zie met studenten van haar eigen leeftijd, dan slaat on middellijk de jaloezie toe. Ik ben dan in staat haar de hele dag na te lopen om maar in de gaten te houden wat ze doet." Een rare situatie eigenlijk. Het zelfde brein, waarmee al jaren lang heel zorgvuldig en heel be heerst wetenschapppelijk ge dacht wordt, gaat totaal met zijn eigenaar aan de loop zo gauw het een glimlach of een enkel of een lichaamsronding gewaar wordt. Mensen uit de omgeving van zo'n bezeten-verliefdë oudere man zijn geneigd te zeggen dat hij zijn gezond verstand verloren heeft en in die uitdrukking zit werkelijk een behoorlijke kern van waarheid. Het lijkt er name lijk niet alleen op alsof er een emmer vol hormonen over zijn brein is leeggekjeperd, maar af gaande op recente inzichten is dat ook echt zo. Onderzoekers aan verschillen de instellingen, zoals de Uni versiteit van Maryland in de Ver enigde Staten en het Max Planck Instituut in München, hebben aangetoond dat partner- en ge zinsbanden in belangrijke mate afhangen van de eb en vloed van een aantal hersenhormonen. Al thans bij bepaalde zoogdieren. Bij prairie-muizen bijvoorbeeld blijkt het bijvoorbeeld zo te zijn dat als de produktie van die hor monen langs natuurlijke weg wordt verhoogd (dat gebeurt vooral door seksuele omgang) of als ze door onderzoekers direct in de hersenen worden ingespo ten, er vrijwel meteen paarvor ming plaatsvindt. Die paarvor ming is voör het léven, fvant prairie-muizen (ook de manne tjes!) blijken uiterst monogame diertjes. Deze hormonen, die allebei wordt aangemaakt in de hypofyse of pijnappelklier (een soort erwt onderaan de hersenen), blijken een hoofdrol te spelen in dit mo nogame gedrag. Dat zijn oxytoci- neen vasopressins die bij alle zoogdieren, inclusief de mens, voorkomen en hoewel ze che misch sterk op elkaar lijken, een heel verschillende rol hebben. Oxytocine wordt al heel lang ge bruikt uoor huisartsen en gynae cologen om bij zwangere vrou wen samentrekkingen van de baarmoeder op te roepen en zo de geboorte te bespoedigen. Het stimuleert ook de produktie van moedermelk. Vasopressine, ook wel het anti-diuretisch (of anti- plas) hormoon genoemd, werkt onder andere op de nieren door dat het er voor zorgt dat de hoe veelheid water die ze uit het bloed haalt om er urine van te maken, verminderd wordt. Het wordt, of in ieder geval werd, daarom wel voorgeschreven om bepaalde vormen van bedplas sen te verminderen. Vasopressi ne reguleert ook de bloeddruk door samentrekking van de bloedvaten. Wat de wetenschappers in Maryland en München nu kort geleden ontdekt hebben is dat deze hormonen ook een gro te invloed op gedrag hebben. Als bijvoorbeeld vrouwelijke ratten een injectie met oxytocine krij gen, blijken ze veel gretiger om te paren en veel actiever in het ach terna zitten van mannetjes om die tot medewerking te bewegen. Vrouwelijke ratten met jongen blijken na een injectie met oxyto cine meer tijd aan de vei zorging van hun kroost te besteden. Mannetjesratten krijgen er acuut een erectie van (van oxytocine wel te verstaan). Oxytocine zet dus blijkbaar aan tot seksuele ac tiviteit, en omgekeerd zet seksue le activiteit aan tot de produktie van oxytocine. Ook bij mensen blijkt seksuele activiteit de produktie van dit hormoon te verhogen. Bloed proeven bij masturberende man nen tonen aan dat hun oxytoci ne- (en vasopressine-) niveau tij dens die bezigheid duidelijk om hoog gaat. Verondersteld wordt dat het hormoon een belangrijke rol speelt bij het ontstaan van lustgevoelens. Ook bij masturbe rende vrouwen stijgt het oxytoci ne niveau, soms zelfs zo sterk dat hun borsten melk gaan produce ren. Tijdens het baren en zogen is bij vrouwen het oxytocine ni veau eveneens sterk verhoogd. Het feit dat de drie oxytocine verhogende activiteiten, baren, zogen en seks, allemaal te maken hebben met het vormen van so ciale banden, is voor sommige onderzoekers aanleiding geweest te veronderstellen dat het behal ve lustgevoelens ook een rol speelt bij het ontstaan van ge voelens van emotionele intimi teit. Ze spreken daarom ook wel van het ociale bindings of heelt- tings hormoon. Bij de prairiemuis helpt het hor moon in ieder geval aantoonbaar bij het van het een op het andere moment aangaan van hechte re laties. Voor deze diersoort geldt dat mannetjes en vrouwtjes zo lang ze geen vaste partner heb ben, met alle andere dieren van hun groep sociaal omgaan. Maar zo gauw een stel seks met elkaar heeft gehad ook al is het maar één keer vormt zich een sterke band. Vermoedelijk als gevolg van de seksuele daad zelf, waar door de aanmaak van oxytocine en vasopressine wordt gestimu leerd. Opvallend is dat bij deze dieren een stel dat seks met el kaar heeft gehad, minder vrien delijk en minder frequent met andere soortgenoten omgaat dan tevoren. Vooral de mannetjes worden vijandig jegens buiten staanders. Ze bewaken hun vrouwtjes constant als jaloerse echtgenoten. De geliefden zijn, zo gezegd, niet meer bij elkaar weg te slaan en vaak zitten ze, letterlijk, tegen elkaar aan. Dat het inderdaad oxytocine is dat bij deze relatie-vorming een sleutelrol speelt, blijkt uit het feit dat als een vrouwtjes-muis kort voor of tijdens seks met een mannetje een injectie krijgt met een stof die de werking van oxy tocine onderdrukt, er zich geen vaste relatie tussen beiden ont wikkelt. De relationele werking van oxytocine blijkt ook uit het volgende. Als een vrouwtje in eqn kooi wordt gezet met een man netje waar ze nog nooit wat mee gehad heeft en ze krijgt een shot oxytocine toegediend, dan gaat ze toch op hem 'vallen'. Zelfs als het haar nog lange tijd onmoge lijk wordt gemaakt om seks met hem te hebben. Wat oxytocine bij vrouwtjes doet, lijkt vasopressine bij mannetjes te doen. Als mannetjes vlak voor of tijdens de paring een stof krij gen ingespoten die de werking van vasopressine onderdrukt, dan beginnen ze ondanks het seksuele contact toch niet aan 1 een vaste relatie. Ze vertonen dan ook absoluut niet het agres sieve, jaloerse gedrag, dat man netjes normaal na de geslachts daad en paarvorming vertonen. Als we nou eens even de wat gewaagde veronderstelling maken dat wat voor muizen- mannetjes geldt, ook geldt voor mensen-mannetjes (en -vrouw tjes), dan hebben deze onder zoeksresultaten ons in ieder ge val vier dingen te melden. Het eerste is dat seks buiten het ei gen huwelijk, wat voor mooie verhalen we er ook over ophan gen, hormonaal gesproken altijd linke soep is, en daarmee na tuurlijk ook relationeel. Het tweede is dat een bewering als 'het feit dat ik een keer met die of die naar bed ben geweest, heeft niks met onze relatie te maken' hormonaal onhoudbaar is. Het derde is dat een zekere mate van jaloezie voor een hechte relatie hormonaal normaal is. En het vierde, tenslotte, is dat om een relatie hecht te houden het helpt om de hormonen regelmatig te laten knetteren. Het onderhou den van de gemeenschap onder houdt de gemeenschap, als u be grijpt wat ik bedoel. RENE DIEKSTRA hoogleraar klinische en gezondheidspsychologie

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 37