'Wij zijn toch zeker geen criminelen...?!' bron van Spa droogt op Oude ZATERDAG 27 NOVEMBER 1993 Jongeren die in een dronken bui een delict plegen, worden in Ministerie al vijfjaar een cursus verzorgen. steeds meer plaatsen voor de keus gesteld: boete betalen of een cursus volgen. Deze aanpak is begonnen in Assen, waar het consultatiebureau voor alcohol en drugs (CAD) en het Openbaar <IAURICE WILBRINK» Vat lacherig en zonder schroom komen de lerhalen eruit. Zeven jongens, zeven dron- jenschappen, zeven delicten. De eerste twee probeerden een fiets te likken en werden - stom, vinden ze zelf - ër plekke door de politie betrapt. Eentje Ooeg een ruit in en griste een paar laarzen nee. .Waarom? Ik vond ze mooi." Een an- er deed hetzelfde, met als buit aanstekers. Nummer vijf begon op het hoogtepunt an z'n dronkenschap auto's, containers, oniferen en regenpijpen te vernielen. En |e laatste twee namen bij het verlaten van eklen café een aantal terrasstoelen mee. Geintje. Gespreksleider Robert Peletier, iemand "Hie de taal van deze jongens spreekt, heeft wen eerder de middag geopend. ,,Kijk, ik lit hier niet om jullie uit te schelden. Ik ga iet vertellen wat goed of fout is. Dat moe- 'Mhn jullie allemaal zelf weten. Als je wat van Frieze cursus wilt opsteken, prima. Zo niet, Mjok goed." Peletier, medewerker van het Drentse tonsultatiebureau voor alcohol en drugs CAD), kent zijn pappenheimers. Gemorali- leer werkt in dit gezelschap altijd averechts, pus straal je, zeker in het begin, een quasi- jnverschilligheid uit. „Dertig bier op een Ivond? Tja, ik ga niet roepen dat dat veel r" De groep jongelui zal anderhalve dag feng deelnemen aan een cursus die speciaal f ontwikkeld voor jeugdigen met een alco- jolprobleem. De zeven hebben na hun de- ict eventuele schade vergoed en kregen (ervolgens van Justitie de keus: de boete ietalen of de cursus volgen. Belangrijkste loei van de cursus is de jongeren verder uit jianden van Justitie te houden. Men pro- leert hen het besef bij te brengen dat er een (elatie ligt tussen hun wangedcag en de veel e hoge alcoholconsumptie. Dat verband zien zij vaak helemaal niet jo scherp. Men heeft zo zijn eigen opvattin ten. „Van vijf of tien glazen merk ik nog he- ëmaal niks." Later blijkt dat ze niet zelden flertig a veertig glazen alcohol op een avond Ichterover slaan. Dat ze daarmee een pro millage bereiken dat voor een ongeoefende Irinker dodelijk is, wuiven ze weg. „We :n junnen wel wat hebben." En: „Dat drink ik liet binnen een uurtje op...." p Aan de tafel zitten volstrekt doorsnee jon- i. ens. In een leeftijd van 17 tot 21 jaar. Scho- eren, werklozen, en werkenden. Sornmi- en met een problematische jeugd, ande en uit een stabiel gezin met aandacht en varmte voor de kinderen. .De een moest de olgende dag zijn excuses maken bij dege- t ie die hij schade had berokkend. De ander leeft de afhandeling van de schade via een 'erzekeringsmaatschappij geregeld. „Op lezoek in die winkel? Waarom zou ik?" De cursus loo{5t nu in Drente vijf jaar. Uit en onderzoek van de Rijksuniversiteit Gro- lingen is gebleken dat jongeren minder nel voor een tweede maal met Justitie in anraking komen als ze de cursus met 'eletier hebben doorlopen. Elf procent gaat jpnieuw in de fout, tegen 27 procent van de tongeren die de cursus niet hebben be kocht. Waarschuwing pezoekers van de cursus zijn ruwweg te on derscheiden in de weekenddrinkers en de nagel ijkse drinkers. Allemaal kost het ze goed te zijn geweest voor topprestaties: der tig a veertig consumpties worden genoemd, maar helemaal precies weten ze het niet. Robert Peletier voorspelde de week er voor al dat sommigen er via het ingevulde weekstaatje achter zouden komen dat ze een groot deel van hun leven onder invloed staan. Je lichaam doet er immers zeker veertig uur over om dertig glazen alcohol af te breken. Een jongen, die het bewuste feest had bezocht, bleek de avond erna auto te hebben gereden. „Dikke kans dat jij nog- fout zat, als je toen had moeten blazen." Peletier vraagt zich nog eens hardop af wat een alcoholist is. Iemand die iedere dag stomdronken wordt? Of iemand die bijna nooit echt nuchter is? Om dat te bespreken, heeft hij Jan uitgenodigd, een alcoholist die niet meer drinkt. Jan (43) vertelt dat hij twintig jaar lang zwaar dronk: „Als ik één glas nam, was het vat te klein." Sinds negen jaar staat hij droog, maar hij weet: nog altijd loert het gevaar van de drank. Vandaar een alcoholist die niet meer drinkt'. Jan raakte door de drank in de problemen. Ooit begon het met het pikken van een pak melk, maar het eindigde met een gewapende roofover val op een benzinepomp. Jan: „Ik vind deze cursus heel goed. maar het is voor mij altijd weer moeilijk. Het is voor mij een confrontatie, want jullie doen dezelfde dingen als ik ooit deed. Jullie zitten op dezelfde lijn. Met één verschil: ik ben pas gestopt met drank toen ik de grens was gepasseerd. Jullie kunnen nog op tijd stop pen." Hij houdt de jongens voor dat er voor hen een keuze is. Dat ze de verantwoordelijk heid hebben om de goede beslissing te ne men. Jan begrijpt best dat voor sommigen de jeugdjaren helemaal niet leuk waren. Je zal opk maar in een internaat worden ge stopt, omdat je ouders je niet meer willen of kunnen opvoeden. Maar toch mag je je er niet achter ver schuilen, vindt hij. „Er is iedere week, mis schien wel iedere dag, een aanleiding om het op een zuipen te zetten. Voetbal op tv, je vriendin is ziek, een collega wordt ontsla gen, jij krijgt opslag. Maar als ik zie wat jul lie in een week drinken, dan is dat gevaar lijk. Blijkbaar heb je een roes nodig. En het eerste contact met Justitie is er al geweest. Dus alle kans dat het Weer gebeurt. /Vis ik jullie was, zou ik maar eens heel goed na denken. En weet één ding: alleen met het volgen van deze cursus ben je er nog niet." De cursisten, die aan de lippen van 'de spreker hebben gehangen, reageren ver deeld op het dramatische verhaal van Jan. Ze kunnen hem wel volgen. Maar de mees ten hebben er nog altijd grote moeite mee om in te zien dat hun eigen gedrag zou kunnen leiden tot een crimineel leven, tot celstraffen eventueel. Iemand schampert: „Het ligt aan jezelf. Je kan ook nuchter iels doen waarvoor je de bak indraait." Peletier knikt, terwijl hij een hlad alcohol vrij bier op tafel zet. Als waardering voor hun komst een potje namaakbier voor de mannen. In de groep is de animo echter niet erg groot. Een paar weigeren, want „da's geen bier." Twee jongens hebben het nog nooit geprobeerd, en zijn ook nu niet nieuwsgierig. Een deelnemer neemt het kloeke besluit het eens te proeven. Helaas, het smaakt niet naar echt bier. Doel is de jeugd bewust te maken van de relatie tussen hun drankgebruik en wangedrag. En dat valt niet mee. ergens een ruit sneuvelt. Hele gezinnen hebben daar last van." Ook de moeder van de agent wordt erbij gehaald: „Die durft op zaterdagavond niet meer door de binnenstad te lopen, omdat ze bang is voor al die dronken jongeren." En wat minder persoonlijk: „Heb je er wel eens over nagedacht dat jij als burger uit eindelijk ook weer opdraait voor de kosten wanneer je gemeente-eigendommen ver nielt?" Als de politieman is vertrokken, blijkt dat een van de jongens zich hevig heeft ge stoord aan zijn verhaal. „Waar gaan jullie nou eigenlijk van uit? Dat we criminelen worden, of gaat het nou om drankmis bruik", bitst hij. Peletier: „Die dingen zijn gekoppeld." De jongen: „Ja, maar die din gen doen we alleen maar omdat we dron ken waren." Peletier: „Nou dan, daar kun je toch je conclusies uit trekken. Wie zou hier aan tafel zitten als hij die avond niet gezo- pen had?" Meer jongens blijken zich te irriteren aan het woord crimineel Ze vinden het wel een erg zware term. Dat etiket is toch niet op hén van toepassing?! Tijdens de middagpauze trekken een paar jongens een kroketje uit de muur. Ze beweren een tikje stoer dat de cursus geen indruk op hen maakt. „Kijk, zo'n cursus doorlopen is handiger dan een boete beta len." Eentje vindt dat boetes je harder tref fen. De eerste cursusmiddag heeft hen de afgelopen week ook niet echt beziggehou den. Toch wijst het Groningse onderzoek uit dat hun kennis over de behandelde onder werpen door de cursus flink toeneemt, en ook na een jaar nog vrij goed is blijven han gen. Eén jongen weet in ieder geval heel ze ker: „Ik steel geen fiets meer." Hij zegt ook teveel ellende met drank om zich heen te hebben gezien. Alcoholist Bij de optelling van het alcoholgebruik blijkt dat de cursisten zich in de afgelopen weken niet onbetuigd hebben gelaten. Het al aangekondigde feest bleek inderdaad taal legt hij uit hoe schadelijk alcohol is en hoe langzaam de afbraak van alcohol gaat. Over de black out: „Dat is een acute kort- sluiting in je hoofd. Zoiets is echt heel seri eus. Je hersenen zijn dan flink vergiftigd en schakelen zichzelf voor een deel uit. Ik vind dat je dan een alcoholprobleem hebt. Het is een harde waarschuwing: jongen, kijk uit." Aan het eind van de middag krijgen de jongens een papier uitgereikt waarop ze een week lang moeten bijhouden wat hun dagelijkse alcoholconsumptie is geweest. Enkele cursisten kondigen vast aan dat ze diezelfde dag nog een groot feest hebben, dus dat tikt meteen lekker aan. Criminelen Vandalisme. Bij veel jongeren die zich er schuldig aan maken speelt alcoholgebruik een grote rol. „Maar je kan ook nuchter iets doen waarvoor je de bak indraait." foto apchief moeite te stoppen met alcohol. Ze kennen hun grenzen niet. Zonder uitzondering .hebben ze ervaring met het verschijnsel black out: zoveel gedronken, dat je de vol gende dag een deel van de gebeurtenissen volledig kwijt bent. „In de auto naar de dis co had ik al een halye fles rum op. En in de disco ben ik whisky en wodka gaan drinken. Mijn herinnering stopt bij een gesprek dat ik voerde met een meisje. Ik weet niet meer hoe ik ben vertrokken, hoe ik ben thuisge komen." Baucke Jongebreur, huisarts, is vaste gastspreker bij de cursus. In droge, feitelijke Een week later zijn er voor de tweede sessie van de zeven jongens nog zes komen opda gen. De afwezige riskeert nu dat hij zijn vol ledige straf moet ondergaan, omdat hij ver zuimt. Peletier heeft hen dat tijdens de eer ste bijeenkomst glashelder uitgelegd. Als nummer zeven tussen de middag toch nog verschijnt, hoort hij zwijgend aan dat Peletier zijn absentie zal doorgeven. „Maar blijf nu maar hier en neem een kop koffie, want misschien steekje vanmiddag nog wat op." De rest van de groep heeft in de och tenduren geluisterd naar het verhaal van een politieman uit de regio. Agent Henk Kuipers draait vriendelijk doch beslist de duimschroeven een beetje aan. Hij toont een 'tarievenlijstje': het arsenaal aan straf fen dat kan worden opgelegd. „Jullie moe ten uitkijken voor een strafblad. Dat heb je zo, want jullie zijn al een keer door de poli tie gepakt. En elke keer dat we je opnieuw grijpén, worden wij vervelender voor jullie." Kuipers waarschuwt: „Als je in een groep loopt, en iemand begint een bushokje te slopen, dan pakken we jou ook op als je er bij staat te kijken. Je kunt zelfs veroordeeld worden als vervolgens niemand schuld be kent. Dus: loop weg, anders riskeer je een strafblad. Dan speelt de agent wat meer op de emoties. „Als jullie zaterdagnacht om twee uur door de winkelstraat lopen, dan blijven winkeliers op om erbij te zijn als er Eens werd Spa - in de Belgische Ardennen - 'het café van Europa'genoemd. Nu moet het )r knokken om zijn voortbestaan. x Spa heeft de economische aansluiting met 'de nieuwe tijd' gemist, terwijl de oude bron van inkomsten in steeds rapper tempo opdroogt. Door bezuinigingen in de lr gezondheidssector zal het aan talziekenfondspatiën ten dat op medisch advies een kuur doet, vanaf 1 januari sterk slinken. Problemen in een beroemd oord. ALY KNOL Van de beroemd-beruchte bridge tafels in Hotel Cardinal recht te genover het barokke badhuis in Spa, zijn er in het vallende licht van een herf stige zaterdagnamiddag maar twee bezet. Het casino uit 1763 is het oudste van de we reld en leerde eens de croupiers van Monte Carlo het vak, maar nu spelen de schaarse gasten er spanningsloos op safe. Geen roeke loze inzetten op één nummer, maar een ver veeld heen en weer geschuif van fiches van het ene kruispunt naar het andere. In de morsige piano-bar Nulle part ailleurs speelt Emanuel St. Laurent grijsgeworden chansons. Niet eens van hem zelf, want wie weet nog dat de gouden plaat die aan de muur hangt van hem is, uit de tijd dat hij twintig jaar geleden grote triomfen vierde in Wallonië en wijde omstreken? Het weinige publiek dat uit 'oudere-jonge- ren' bestaat, nipt bescheiden van glazen wijn en neuriet Le déserteur mee of Enfants de tous pays en Paris s'éveille. Ook in de thermen, de baden, van Spa heerst slechts eén bescheiden, lome be drijvigheid. Illustere personen zijn hier op bezoek geweest. De Franse schrijver Alexan dre Dumas bijvoorbeeld in 1857, de grote wijsgeer Descartes in 1645, de Russische tsaar Peter de Grote in 1717, de Zweedse ko ning Gustaaf III in 1780, componist Meyer beer in 1859 en de Nederlandse koning Wil lem III in 1882. Natuurlijk kwam ook de hele en halve Belgische adel over de vloer en zelfs de beroemdste rokkenjager aller tijden, Casa nova, deed nieuwe energie op met de won dere wateren van Spa. Nu komt er nog slechts een handjevol een voudige, titelloze kuurgasten - 'kuristen' zoals ze in België worden genoemd - naar Spa. Verlegen giechelend dompelen ze onder in één van de fraai gewelfde rood- en geelko peren badkuipen vol bruisend koolzuurhou dend water, goed voor honderden flesjes Spa Rood. Na een kwartiertje knort een keuken wekker hen wakker uit de warme, slaperig makende weldaad. Het is tijd voor de natte massage. Een in een lang, rubberen slagersschort ge stoken masseuse wrijft en kneedt, terwijl uit zes, zeven douchekoppen aan een lange be weegbare stang water neerklettert op de blo te kuurgast. Daarna komt de niagara, een blauw beklede badkuip met allemaal gaatjes, waaruit in een vast ritme harde stralen water eerst de voetzolen kietelen, dan de kuiten masseren, vervolgens de rug strelen en ten slotte de schouders bewerken, waarna op nieuw de voetzolen aan de beurt zijn. Het badprogramma wordt afgesloten met een tien minuten durende douche met ijzerhou dend water dat de huid roze-rood laat tinte len. Door de lange gangen schuifelen de kuur gasten in de door het badhuis verstrekte wit te badjas en op blauw wit gestreepte pantof fels in gewijde stilte van de ene lichamelijke verwennerij naar de andere. Overal staan op tafeltjes langs de wanden grote literflessen Spa Blauw, waaruit zo veel mag worden ge dronken als men maar wil. Druk kan het niet worden genoemd in de thermen en voorlopig zal het ook niet veel drukker worden. De grote bezuinigingsoperatie die de Belgi sche regering is begonnen, treft de Parel van de Ardennen hard. De baden zijn mo menteel voor zo'n 75 procent aangewezen op kuurgasten die op doktersadvies naar Spa ko men, maar hun aantal zal straks drastisch verminderen. De regering weigert nog langer het 'natte' gedeelte van de kuur te vergoeden. Wie voor revalidatie, rheumapijnen, stress op het werk, ademhalingsmoeilijkheden of hartstoornissen naar Spa komt, zal in de toe komst zelf de baden moeten bekostigen. De 38-jarige Pierre Kusnierczyk, directeur van het Spa'se kuuroord Les Heures Claires, ('De Zonnige Uren'), is triest gestemd. „Als er hier één motto boven de deur had moeten staan dan is het 'gelijkheid, vrijheid en broe derschap'. Wij staan open voor de hele we reld, maar straks zal er weer echt een scheidslijn worden getrokken tussen rijk en arm". Cynisch stelt hij vast dat in de toekomst het devies wordt: „Liever rijk en gezond, dan arm en ziek." Les Heures Claires en het kuuroord Royal Astrid in Oostende zijn de enige twee instel lingen in België waar hoog en laag het zoge heten 'sociaal thermalisme' wordt geboden. Beide zijn in handen van de socialistische verzekeringsmaatschappij P&V Ze zullen zich na 1 januari moeten omvormen tot 'ge wone' revalidatiecentra, zonder het aantrek kelijke en - volgens de artsen van Spa - heil zame extra van de baden. De huidige gasten van Les Heures Claires weten maar al te goed wat het schrappen van de ziekenfondsvergoeding, zo'n zestig gulden per persoon per dag. voor hen zal betekenen. „Dan wordt het voor ons te kostelijk", zegt een echtpaar van begin 70 uit Brussel. „Dan is het voor ons niet meer te doen." Al negen jaar komen ze naar Spa „vanwege de rheuma, hè, en de knoken Als ze straks zelf voor de volle kosten moeten opdraaien, zeggen ze, dan is dit de laatste keer geweest dat ze de zegeningen van Spa konden genie ten. Directeur Kusnierczyk gelooft dat hij de klok niet meer terug kan draaien. Het enige dat nog binnen zijn vermogen ligt, is zoveel mogelijk arbeidsplaatsen redden. Les Heures Claires heeft 110 mensen in vaste dienst. Daarnaast zijn er nog eens 40 afgeleide ar beidsplaatsen in de baden en tenslotte is er de middenstand die van de kuurgasten profi teert. Dat zijn heel veel banen voor een stadje als Spa, dat verder als werkgever alleen Spa Monopole kent, de producent van de flesjes Spa-water. De overstap van het medische naar het toeristische thermalisme, die Spa nu moet maken, zal volgens Kusnierczyk niet gemakkelijk worden. Want, zegt hij, en wie zal hem durven tegenspreken: „Spa is op heel veel gebieden achtergebleven." Joseph Houssa is al elf jaar burgemeester van Spa. Zelf heeft hij nog nooit een kuur on dergaan („Tijdgebrek") maar wel drinkt hij zijn hele leven al elke ochtend een hele liter eau plat, Spa Blauw. Houssa begrijpt de plan nen van de regering niet: „Ze is een slecht re kenmeester." Natuurlijk, het sociaal therma lisme kost geld, maar wil Spa zich voortaan richten op het 'gezondheidstoerisme', dan zal dat evengoed overheidsgeld kosten. Het uit 1868 stammende badhuis is met zijn romantisch beschilderde zolderingen duur in onderhoud, de ouderwetse hotels hebben een opknapbeurt nodig, er moet een zaal voor culturele activiteiten komen en niet in de laatste plaats wil Houssa een ringweg om Spa, opdat de grote vrachtwagens van Spa Monopole niet meer op ieder uur van de dag door het centrum hoeven te denderen. De strijd om de ringweg duurt al tien jaar, omdat de Waalse deelstaatregering het niet eens is met het voorgestelde traject. Als de nieuwe investeringen evenveel tijd vergen. Herinnering aan Spa uit goede, vervlogen, tij den. FOTO ARCHIEF voorziet hij sombere tijden. „We krijgen straks in Europa een thermalisme van de twee snelheden. Het thermalisme in Duits land. Frankrijk, Luxemburg en Italië dat door de overheid wordt bevorderd, en het onze", zegt hij. „Dit is een land van gekken. Hier wordt zelfmoordpolitiek bedreven

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 35