WAO is asociale regeling geworden Feiten &Meningen «cnv fftV Dagvaarding tegen Janmaat zoekplaatje ZATERDAG 27 NOVEMBER 1993 Strengere regels treffen uitkeringen nieuwe én oude arbeidsongeschikten De WAO moet verder op de helling, zo betoogde CDA- fractieleider Brinkman deze week in de Tweede Kamer. Het aantal arbeidsongeschikten groeit nog steeds, dus blijkbaar zijn de ingrepen die op 1 augustus van kracht werden, niet hard genoeg geweest. Maar al blijkt dat nog niet direct uit de cijfers, er lijkt wel degelijk sprake van een kentering. Vorige week maakte het Gemeenschappelijk Administratiekantoor (GAK) bekend dat door de strengere keuringsregels nog maar vijf in plaats van zeven op elke tien langdurig zie ke werknemers uiteindelijk een WAO-uitkering krijgen. Van die vijf WAO'ers krijgen er nog maar twee in plaats van drie een volledige uitkering. Maar er-past wel een kanttekening bij: de WAO is voor veel 'nieuwe', maar ook voor vele 'oude' arbeidsonge schikten niet meer dan een voorportaal geworden naar de bijstand. Een deskundige van de Gemeenschappelij ke Medische Dienst (GMD): „De WAO is echt een asoci ale regeling geworden." de hoogleraar hoefde niet aan de lopende band te gaan staan. Dat begrip passende arbeid werd vervangen door gangbare arbeid (al het bestaande werk in Nederland). De hoogleraar moet sinds 1 augustus dus des noods wél aan de lopende band gaan staan. De tweede belangrijke verande ring is dat de toch al vrij theore tische bepaling van de kans of iemand ook werkelijk aan de slag kan komen, nog veel theo retischer is geWorden. Daarvoor even een korte uitleg: om te kijken wat voor werk ie mand nog kan doen, stopt de GMD-arbeidsdeskundige de mogelijkheden en beperkingen van een aspirant-arbeidsonge schikte in het FIS, het functie informatiesysteem. In het FIS zijn vele tienduizenden be staande arbeidsplaatsen in on geveer 8.000 verschillende ba nen tot op het bot geanalyseerd op werkbelasting. Volgens de oude norm moesten er uit het FIS minstens vijf passendeba- nen rollen met in totaal min stens 50 arbeidsplaatsen. Er moesten dus 50 werkelijk be staande, passende arbeidsplaat sen in Nederland zijn waar de betrokkene aan de slag zou kunnen (let wel: de vraag of een of meer van die banen ook wer kelijk vacant is, doet niet tefza- HAARLEM SJAAK SMAKMAN Neem Frank. Na Zijn studie voor werktuigkundig ingenieur maakte hij voorspoedig carrière en werd op zijn 35ste hoofd van de constructie-afdeling van een bouwbedrijf. Daarvoor moest hij naast het nodige bureauwerk ook regelmatig op de bouw plaats controleren of de stalen constructie wel haar behoren werd opgetrokken. Een mooie baan met een mooi salaris (6.000 gulden per maand). Maar hel werd hem te veel. Psychi sche problemen en slijtage aan zijn knieën maakten op zijn 42ste een einde aan zijn loop baan als afdelingshoofd. Bij zijn éigen bedrijf was geen werk voor,hem, en zóals zovele w^rk- nemers-mèt-een-vlekje slaagde hij er al evenmin in om elders aan de slag te komen. Was hij voor 1 augustus afgekeurd, dan zou hij een WAO-uitkering van 4.200 gulden hebben gekregen. Maar helaas voor hem werd hij pas in september gekeurd. Door de strengere regels sinds 1 au gustus krijgt hij nu nog maar 1.260 gulden WAO per maand. Bijna 3.000 gulden minder dus. Geen vuiltje Toen in januari de Tweede Ka mer het groene licht gaf voor de WAO-maatregelen van het kabi net, was alle aandacht gericht op de direct zichtbare verlaging van de Uitkeringen. Die werd .vervolgens ook de inzet bij de CAO-onderhandelingen en toen de stofwolken waren opgetrok ken bleek voor het. overgrote deel van de werknemers het 'WAO-gat' gerepareerd. Geen vuiltje aan de lucht dus voor werkend Nederland, zo leek het. Léék het, want bij het WAO-pakket hoorde ook een fikse aanscherping van.de keu ringsnormen. Wat die in de praktijk betekenen, maakten de GAK-cijfers van vorige week duidelijk: er worden minder uit- keringen verstrekt én veel men sen krijgen nog maar een ge deeltelijke WAO-uitkering in plaats van een volledige WAO- uitkering. De aanscherping valt uiteen in •twee stukken, die-er bij elkaar toe leiden dat iemand veel snel ler wordt geacht nog in een of andere vorm te kunnen werken. En hoe méér iemand wordt ge- lacht nog te kunnen verdienen, des te lager wordt zijn/haar WAO-uitkering. Bij het bepalen van wat iemand nog voor wérk zou kunnen doen, beperkte de GMD-ar beidsdeskundige zich tot.l au gustus tot passende arbeid, werk op of iets onder het niveau dat de zieke deed. Populair gezegd: ke). Sinds 1 augustus hoeft de com puter nog maar 30 bestaande arbeidsplaatsen op te sporen •waar iemand aan de slag kan, ongeacht de vraag of die aan sluiten bij opleiding en werker varing. Bovendien moet het sa laris dat iemand nog kan ver dienen zo hoog mogelijk wor den vastgesteld. Gaan we nu even terug naar Frank. Toen bleek dat zijn baas hem niet elders in het bedrijf onderdak kon brengen, raad pleegde de GMD-arbeidsdes kundige het FIS. De computer vond twee voor Frank passende functies: bouwkalkulator en technisch adviseur. In de eerste baan zou hij nog 4.500 gulden per maand kunnen verdienen, in de tweede 4.000 gulden per maand. Bij de eerste baan lever de de computer 15 arbeids plaatsen, bij de tweede 16. Volgens de oude norm zou Frank volledig arbeidsonge schikt zijn verklaard, omdat de computer er niet in was ge slaagd vijf geschikte banen met minstens 50 arbeidsplaatsen te produceren. Maar volgens de nieuwe normen zijn die twee banen met 31 arbeidsplaatsen wèl genoeg om hem niet volle dig af te keuren. Volgens de nieuwe regels zou Frank nog 4.250 gulden (het gemiddelde e', maar ook voor vele 'oude' arbeidsongeschikten niet van die twee functies) kunnen verdienen. De WAO is een zogeheten loon dervingsregeling. Dat betekent dat wordt gekeken naar het in komensverlies dat iemand lijdt door zijn kwaal. Hoe minder ie mand nog geacht wordt te kun nen verdienen, des te hoger wordt zijn arbeidsongeschikt heid vastgesteld. In Franks geval was het inkomensverlies in de oude regeling 100 procent, om dat hij geacht werd niets meer te kunnen verdienen. Maar vol gens de nieuwe regels kan hij nog 4.250 gulden per maand verdienen en is zijn inkomens verlies dus maar 1750 gulden (29,2 procent). Hij wordt dus maar voor 25-35 procent ar beidsongeschikt verklaard en krijgt daarom nog maar een uit kering van 1.260 gulden per maand. Last van rug Nog een voorbeeld, evenals dat van Frank gebaseerd op een werkelijk bestaand geval. Elly (34) is leidinggevend verpleeg kundige. Totdat ze last kreeg van haar rug, verdiende ze 4.000 gulden per maand. In de oude regeling slaagde het FIS er evenals bij Frans niet in om vijf passende functies te vinden, zo dat ze een volledige WAO-uitke ring kreeg van 2.800 gulden per maand. Nu volgens de nieuwe regels de computer alle gw/igbrtre functies mag doorvlooien, komen er ze ven mogelijke banen uitrollen, waarvan de drie bestbetaalde 35 arbeidsplaatsen vertegenwoor digen: bedrijfsverpleegkundige (3.000 gulden per maand), me disch secretaresse (2.800 gul den) en produktiemedewerkster (2.300 gulden per maand). Het middelste van de drie hoog ste salarissen geldt, dus Elly kan nu nog in theorie 2.800 gulden verdienen. Haar inkomensver lies is dus 1.200 gulden, 30 pro cent. Elly is daarmee voor 30 procent arbeidsongeschikt, valt in de klasse 25-35 procent ar beidsongeschikt en krijgt een uitkering van 840 gulden. Het verschil met de oude situatie is bijna 2.000 gulden per maand. Door het FIS Een laatste voorbeeld is dat van Henk, een 35-jarige automon teur die 3.500 gulden per maand verdient. Als hij rug klachten krijgt, is dat voorbij. Zijn baas heeft echter nog wel werk voor hem als magazijnme dewerker, wat goed is voor 2.500 gulden per maand. Volgens de oude normen hoeft Henk niet door het FIS gehaald te worden: hij heeft immers an der werk. Zijn inkomensverlies wordt gesteld op 1.000 gulden per maand, ofwel 28 procent. Ook hij wordt dus voor 25-35 procent arbeidsongeschikt ver klaard en krijgt een gedeeltelijke WAO-uitkering van 735 guld&n per maand. Volgens de nieuwe regels moet Henk echter, ook al heeft hij an der werk, toch door het FIS. Dat is om te kijken of er geen banen zijn waarin hij wat méér zou kunnen verdienen dan die 2.500 gulden. De computer komt met drie mogelijke banen: de eerste (20 arbeidsplaatsen) levert 2.800 gulden op, de tweede (7 ar beidsplaatsen) 3.000 gulden en de derde (8 arbeidsplaatsen) eveneens 3 mille. De middelste van de drie func ties geldt als maatstaf voor wat Henk in theorie nog kan verdie nen: 3.000 gulden per maand. Dat is-500 gulden minder dan de 3.500 gulden die hij tot dan toe verdiende. Dat is 14,3 pro cent minder en daarmee krijgt Henk géén WAO. Om voor een uitkering in aanmerking te ko men moet iemand namelijk voor tenminste 15 procent ar beidsongeschikt worden ver klaard. De nieuwe regeling kost Henk dus 735 gulden per maand. Aanspraak op WW In eerste instantie vallen voor Henk de nieuwe regels het slechtste uit. Hij gaat er 735 gul den per maand op achteruit, Frank en Elly kunnen voor hun 'arbeidsgeschikte deel' aan spraak maken op WW. Zij hou den aan WAO en WW samen voorlopig 70 procent van hun laatstverdiende loon. Maar op langere termijn wor den de rollen omgedraaid. Als de WW afloopt en Frank en Elly hebben nog geen ander werk gevonden, dan komen ze met hun gedeeltelijke WAO-uitke ring onder het sociale mini mum terecht. Hun rest dan nog slechts de gang naar de 'ge meentelijke sociale dienst voor een aanvullende bijstandsuitke ring. En dat zal in de meeste gevallen de harde praktijk zijn. De werk loosheid stijgt naar een naoor logs record en het aantal vaca tures is ongekend laag. Als er al banen zijn voor het eerst sinds tien jaar neemt het aantal banen afdan kunnen bedrij ven bijna altijd kiezen uit een overvloed aan sollicitanten. Werkgevers stellen, deels ge dwongen door de toenemende concurrentie, steeds hogere ei sen aan (nieuwe) werknemers. Het overheidsbeleid om ziekte verzuim en arbeidsongeschikt heid te bestrijden, werkt boven dien deels als een boemerang. De doorbetaling van de eerste twee tot zes weken ziekte op kosten van het bedrijf, en hoge re ziektewetpremies voor be drijven met een hoog verzuim (en omgekeerd lagere premies bij lagere verzuim) maken het voor een bedrijf lonend om zijn werknemers gezond te houden. Maar het is dus óók een premie op het aannemen van gezonde werknemers. Dat wordt nog versterkt door de zogeheten malus-regeling, waarbij werkge vers een forse boete moeten be talen wanneer een werknemer in de WAO belandt. Een SER- deskundige voorspelt dat „werkgevers sollicitanten straks helemaal binnenstebuiten ke ren bij de aanstellingskeurin gen", een GMD-arts rept over een „Amerikanisering van de arbeidsmarkt, waarbij alleen de sterksten aan de bak komen". Voor wie het nog niet duidelijk is: die 'sterksten' zijn niet de ge deeltelijkarbeidsongeschikten. Een zegsman van een arbeids bureau wil anoniem wel kwijt da.t hij rilt bij de gedachte dat de Regionale Bureau's Arbeids voorziening (RBA) straks na probleemgroepen als minder heden en langdurig werklozen er ook nog eens de gedeeltelijk arbeidsongeschikten bij krijgen •(zoals de bedoeling van het ka binet is). Hij weet ook niet hoe de RBA's die mensen aan het werk moeten krijgen. ïn spe ciaal beleid voor deze groep ge looft hij niet, zegt hij. „Het eni ge dat nog wel eens werkt bij kansarme groepen is wat we i hetmeeneemeffect: als we drie keer een goede kracH-^ hebben geleverd aan een v gever, wil hij het soms de v keer wel eens proberen me mand uit een probleemgroep Geen nieuwe baan De arbeidsbemiddeling v deeltelijkarbeidsongeschikte is nu nog een taak van de Gfj Daar lukt het ondanks e aan bonussen, loonkostensd dies en zelfs de mogelijkheid om vanwege de handicap mp der dan het CAO-loon te bet0 len, maar zelden gedeeltelijk;r beidsongeschikten aan de slei te helpen. Als er in het eigenf0 drijf geen nieuwe baan voor J]1 hem/haar is, ziet het er in d^*' praktijk somber uit voor een&- deeltelijkarbeidsongeschikte Want hoewel onderzoek dat!t! volgens hem heeft aangetooi valt volgens een GMD-bemili delaar vrijwel geen werkgeve ervan te overtuigen dat gedag telijk arbeidsongeschikten nkc vaker verzuimen dan 'gezonfii werknemers. hl In de regio Haarlem bijvoor-ji beeld komen er elke maand fr geveer 300 gedeeltelijk arbeijr ongeschikten bij. Enkelen gqg aan op eigen kracht werk te j len zoeken en met ongeveer^ van hen gaat de GMD aan d< slag (training, scholing, bena ren van werkgevers). Dan is ff nog een kleine groep die zea niet meer a'an de slag te willf- maar het overgrote deel vanr restgroep krijgt van de GMEf1 horen dat die niets voor dez^ mensen kan doen. Ze worder volstrekt kansloos geacht op1 arbeidsmarkt door leeftijd eii gebrek aan opleiding. Hen r wacht vrijwel zonder uitzone ring uiteindelijk een bestaan bijstandsniveau. En dat geldt niet alleen voorf" 'nieuwe arbeidsongeschikte^ Want er is nog een gevolg val de nieuwe regels dat tot bijng niemand is doorgedrongen:^ huidige arbeidsongeschiktere blijven helemaal niet buitenjt schot, zoals iedereen hen wi doen geloven. Alle ongeveerl 400.000 arbeidsongeschikten! die per 1 augustus nog geenj jaar waren, worden namelijl" komende jaren herkeurd vól gens de nieuwe regels. Alle Fr. ken en Elly's onder hen wacr straks een dramatische kortü op hun uitkering. Het minist van sociale zaken schat dat daardoor straks bijna 200.00,, WAO'ers te maken krijgen ra een verlaging of zelfs stopzet ting van hun huidige uitkerir Het zal hun vervolgens vergj als Frank en Elly: in eerste iri stantie een combinatie van h WAO en WW, daarna een aa5 vullende bijstandsuitkering. Want welk bedrijf neemt e een gedeeltelijk arbeidsongt schikte werknemer in dienst1 die bovendien al jaren thuis geen arbeidsrimte meei en (vaak) slechts over v< de vakkennis beschikt? Een GMD'er: „Dat gedeeltel j arbeidsongeschikten gewoo niet meer aan de bak komei daar houdt de nieuwe wetgi ving totaal geen rekening n Dat wordt puur technisch af daan als een werkloosheids} bleem. De WAO is echt eei ciale regeling geworden." TOM JANSSEN DEN HAAG GUS SCHREUQERS JURIDISCH MEDEWERKER Groot is de teleurstelling bij de anti-discriminatiebureaus, or ganisaties van minderheden en slachtoffers van racisme over de knullige manier waarop de strafzaak tegèn het kamerlid Janmaat van de Centrumdemo craten is stukgelopen bij de Haagse rechtbank. De officier vjan justitie mr. A. Welschen had een dagvaar ding geproduceerd die volgens de rechtbank niet voldeed aan de eisen van het Wetboek van Strafvordering. Een dagvaarding mag niet vdag zijn, maar moet een exacte opgave behelzen van de feiten waarvan iemand wordt beschuldigd. Een globale omschrijving (in dit geval: de verdachte heeft racistische uit latingen gedaan) is niet genoeg. Een beklaagde moet aan de dagvaarding voldoende houvast hebben om zich te kunnen ver weren. Als een tenlastelegging niet voldoende feitelijk is, moet de rechter de dagvaarding nietig verklaren. Dan komt het dus niet tot een behandeling van de zaak. Het betekent niet dat het optre den van Janmaat hiermee legi tiem is verklaard, het betekent alleen maar dat het Openbaar Ministerie de zaak juridisch ver keerd heeft aangepakt. Wat was er eigenlijk eenvoudiger ge weest dan precies te vertellen welke racistische uitlatingen van Janmaat de reden zijn ge weest voor een strafvervolging? Er zijn de afgelopen jaren bij justitie tientallen aanklachten tegen de Centrumdemocraten binnengekomen wegens beledi ging en discriminatie. Die heb ben allemaal betrekking op concreteuitspraken. Maar de officier van justitie heeft deze uitspraken niet in de dagvaarding opgenomen. In plaats daarvan werd telkens verwezen naar een 100 pagina's omvattende bijlage, een heel boekwerk met uitgetikte teksten van TV-uitzendingen van de Centrumdemocraten en artike len in het partijblad. In die dik ke bijlage waren de omstreden uitlatingen met een viltstift ge arceerd. Er is dus een zoek plaatje gemaakt van de beschul diging. Het is onbegrijpelijk dat op een zo gecompliceerd en gevoelig gebied als de strafrechtelijke aanpak van vreemdelingenhaat, vooraf niet goed wordt doorge dacht over de meest kansrijke aanpak in het vervolgingsbeleid. Wat heeft de officier van justitie bewogen om bewust het risico te nemen dat de rechtbank zijn manier van dagvaarden van de hand zou wijzen? Het argument is dat soms pas in de context van een heel verhaal het racistische en beledigende karakter van bepaalde uitspra ken naar voren komt. De Cen trumdemocraten suggereren meerjdan ze zeggen. Voor alles wat er mis is in de samenleving (van de werkloosheid tot een kakkerlakkenplaag), worden de etnische minderheden als zon debokken aangewezen. Dat is aanzetten tot vreemdelingen haat. Maar losse citaten geven dat niet altijd duidelijk aan, het beledigende karakter blijkt pas uit het totale verhaal. Toch is deze overweging van de officier van justitie geen goed excuus om een duidelijke pre sentatie van de gewraakte feiten achterwege te laten. De officier van justitie had zijn aanvullend materiaal beter kunnen gebrui ken bij de bewijsvoering. Nu dreigt een dik pak bewijzen dat is gebruikt als bijlage bij de dagvaarding in één klap waardeloos te worden. De officief van justie zal in ho ger beroep aanvoeren dat Jan maat heef goed begrijpt waar hij precies van is beschuldigd en dat zijn verdediging niet door de manier van dagvaarden is geschaad. Er is dus een klein kansje op een voortzetting van de strafvervolging. Als het ge rechtshof de rechtbank echter gelijk geeft, is er geen mogelijk heid opnieuw te beginnen met een minder vage dagvaarding. Dan is namelijk de redelijke ter mijn waarbinnen de berechting moet plaatshebben, allang ver streken. De hele benadering van het Openbaar Ministerie alle aangiften bij elkaar vegen en flink de tijd nemen blijkt niet adequaat te zijn. Door eerst ja renlang aangiften te verzamelen en alles in een enkele dagvaar ding onder te brengen, met alle juridische risico's vandien, wordt de strafrechtelijke bestrij ding van vreemdelingenhaat een slepende aangelegenheid. Het lijkt verstandiger een lik- op-stuk-beleid te voeren en zo snel mogelijk nieuwe, concrete zaken voor de rechter te bren gen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2