'Rijbewijs E is een onredelijk hoge drempel' Lunar zet zichzelf waterpas Vrije tijd Comtesse Verde: harmonisch geheel Eifelland is weer terug Ruit inzetten is niet zo moeilijk e' 'Hoe Maakt U Het ZATERDAG 27 NOVEMBER 1993 REDACTIEiHENRIETTE VAN DER HO CARAVAN EN KAMPEER RAI NIEUWE CD'S POP/POPULAIR Eurythmics Live 1983-1989 RCA/BMG De Eurythmics hadden al af scheid genomen met de uitste kende verzamelaar 'Greatest hits' uit 1991Een CD die al het voorgaande overbodig maakte. Zangeres Ann Lennox en toet senman/gitarist David Stewart zijn als vrienden uit elkaar ge gaan en boeren ook solo goed. Niet goed genoeg blijkbaar want met deze live-dubbelaar (in de eerste oplage is er een CD met zes akoestische versies van hits aan toegevoegd) worden de Eurythmics toch als melkkoetje misbruikt. Van de 28 nummers van dit album, stonden er 18 op de verzamelaar. Ondanks de grote hoeveelheid muzikanten die op het podium Lennox en Stewart komen ondersteunen, maken de Eurythmics live bloedeloze, uiterst mechanische muziek die heel erg leunt op de synthesizer. Over de gloedvolle voordracht van Lennox niets dan goeds. Zij kan echter on mogelijk in haar eentje verber gen dat haar begeleiders zeer middelmatige muzikanten zijn. Vooral drummer Clem Burke klinkt als een simplistische houthakker. De gitaarsolo's van Stewart zijn weinig overtuigend en de blazersarrangementen fantasieloos. Skintrade Solar Polar/Poly- dor Het Zweedse antwoord op Rage against the Machine. Net als dit agressieve kwartet uit Los Ange les serveert het vijfkoppige Skintrade een krachtige mix van metal, rap en funk. Instrumen taal doen de Zweden niet onder voor hun Amerikaanse colle ga's. Ze klinken zelfs nog wat 'heavier', niet in de laatste plaats doordat ze twee gitaris ten in hun midden hebben. Vo- kaal en tekstueel leggen ze het wel af tegen Zack de la Rocha van Rage against the Machine. In bijna elk refrein wordt Jan en Alleman voor 'motherfucker' uitgemaakt. Bij Rage against the machine draaien ze hun hand ook niet om voor wat 'explicit lyrics' maar bij Skintrade is het grove taalgebruik niet meer dan een maniertje. Bovendien klinkt zanger Matti Alfonzetti van Skintrade te lief. In vergelijking met de vuurspuwende de magoog De la Rocha is hij vol strekt ongevaarlijk. WK JAZZ Paul Bley/Gary Peacock/Tony Oxley/John Surman In the Eve nings Out There ECM/VIA Na de opnamesessies voor Ad- venture Playground in 1991, overigens een zeer geslaagde CD, bleek nog genoeg materiaal over voor een tweede, ditmaal gevuld met grotendeels ter plek ke geïmproviseerd materiaal. l.ag de nadruk van dat eerste al bum op het werk van John Sur man, het restmateriaal is een verzameling van solostukken, duetten, trio's en een enkel kwartet. Paul Bley, de pianist die de laatste jaren op een crea tief hoogtepunt verkeert, bracht nog het meeste materiaal aan, zodat zijn naam nu als eerste op het hoesje voorkomt. Ondanks het feit dat het hier voorname lijk nieuw materiaal betreft, en van Bley de laatste tijd bijzon der veel materiaal op de markt verschijnt, is deze CD zeer inte ressant door de hoge kwaliteit van de improvisaties en van de opname. Bley is steeds meer noten gaan verwerken in zijn spel, maar door zijn fijnzinnige toucher en zijn typische eb- en vloeddyna- miek, lijkt hij op geen andere pianist. De andere drie musici, zelf ook direct herkenbare klan kindividualisten, treden on danks eigen solostukken min- der op de voorgrond, maar zor gen vooral voor aangename De bekende Tabbertlijn siert ook de nieuwste modellen, die nu een interieur van vurehout hebben. foto cpd Licht gekleurd hout en de harmonie tus- licht beeld. Wat nog eens wordt geac- centimeter en is 2.20 meter breed. Dit is tien centimeter breder dan de vorige sen vorm, kleur en materialen scheppen centueerd door de fijne afstemming van model, met een gewicht van 1000 kilo, modellen. Deze kost 31.420 gulden en een bijzondere atmosfeer in de Comtes- de kleuren van de bodem, overtrekken kost 26.230 gulden. Pe 490 heeft een op- weegt 1.170 kilo. De 560 heeft een ge- se Verde. Zo omschrijft de Tabbert haar en textiel. bouwlengte van 5.65 meter en is ook wicht van 1.250 kilo, heeft een opbouw- nieuwe caravanmodel in de Comtesse- De Verde is er in vier modellen. De 450 2.20 meter breed. Deze caravan (gewicht lengte van 6.42 meter, is 2.30 meter groep. De meubels van helder, zacht ge- TN, de 490 TD, de 560 TE en de 560 TD. 1.050 kilo) kost 28.020 gulden. De 560 breed en kost 32.370 gulden, vlamd vurehout geven de ruimten een De 450 heeft een opbouwlengte van 518 heeft een eigen lengte van 5.80 meter en Veel nieuwkomers op de Caravan en Kampeer RAI De Nederlanders zijn een kamperend en caravan- nend volk. Een op de tien huishoudens bezit een ca ravan. Verder zijn er 1,5 miljoen tenten onder de mensen. Het aantal kam- peervakanties bedroeg vo rig jaar twee miljoen, een groei van 13 procent. Nederland is voor de nationa le en internationale caravan branche dus van belang. Op de Caravan en Kampeer RAI '93 blijkt dat duidelijk. Alleen al de nieuwkomers uit Engeland en Zuid-Afrika op de Nederlandse markt geven aan hoe belangrijk men ons land vindt als spring plank voor Europa. Nieuwkomers zijn de Britse merken Hylander, Euroland, Lunar, de Zweedse wagens van Kabe (terug van weggeweest) en Cabby. Uit Zuid-Afrika komt de Cl Safari. Ook Eifelland is weer helemaal terug. De oorlog in het voormalige Joegoslavië schijnt Adria niet te deren. Het Slo- weense merk is met veel model len aanwezig. De hele tentoonstelling, gro ter dan ooit, ademt optimisme. Weliswaar ondervindt de bran che de gevolgen van de ongurf- stige economische situatie, maar daar staat tegenover dat de rentestand laag is. De verko pen belopen dit jaar 25.000 stuks, waarvan 18.000 caravans, 1550 sta-caravans, 5500 vouw wagens en 500 campers. In het laatste Trendrapport van het Nederlands Research Instituut voor Toerisme valt te lezen dat ruim 300.000 huishoudens in Nederland overwegen om bin nen vijf jaar een nieuwe of ge bruikte caravan of vouwwagen aan te schaffen. Het aantal ou dere kampeerders groeit ge staag en veel fabrikanten spelen daar op in, door kleinere com fortabele caravans op de markt te brengen. Campers De sector kampeerauto's komt in Nederland niet echt van de grond. Wat dat betreft blijft Ne derland achter bij de buurlan den. Dat is een direct gevolg van de zware belastingheffing op dit soort kampeermiddelen. Volgens de voorzitter van de af deling Caravans van de RA1- Vereniging, drs. L. de Winkel, wordt daardoor een op zichzelf goed produkt in ons land uit de markt geprijsd. De caravans kregen woensdag in de Europahal nog een forse wasbeurt. land veel scherper dan in de an dere EG-landen", zegt De Win kel. De kandidaat moet in Ne- *derland examen doen met een twee-assige aanhangwagen, waarvan de assen drie meter uit elkaar geplaatst zijn. De situatie is nu dat met rijbewijs B wel een kleine caravan getrokken mag worden, die inclusief belading niet meer weegt dan 750 kilo. Ook mag een combinatie (auto plus beladen caravan) niet meer wegen dan 3500 kilo. De Kampeer en Caravan Kampioen van de ANWB haalt in zijn RAI-nummer het voor beeld van een Opel Astra aan, waarmee moeiteloos een Aven- lo Royal 395 caravan kan wor den getrokken. Die auto weegt niet meer dan 900 kilo, maar de caravan heeft wel een maxi mum toelaatbaar gewicht van 1200 kilo. Een probleem dus voor de houder van het rijbewijs De Caravan en Kampeer RAI 93 is- gisteren geopend en loopt tot en met woensdag 1 december. De tentoonstel ling is dagelijks geopend van 10 tot 18 uur en omvat toer en stacaravans, vouwwagens, kampeerauto's, tenten, kam- peerartikelen en accessoires. Ook is er toeristische infor matie. Tijdens de tentooristellings- dagen is de gecombineerde Trein-Toegangsregeling van af vrijwel elk NS station in Nederland van kracht. De toegansprijs is 15 gulden per persoon. lönderen van 4 tot 11 jaar, houders van Pas 65 en tevoren gemeld groepsbe zoek 7,50 gulden. „Een goed produkt en een gunstige economische situatie zijn op zichzelf niet voldoende voor een gezonde ontwikkeling van de caravanmarkt", zegt De Winkel, „De overheid moet hier een voorwaardescheppende rol vervullen. En daar ontbreekt het nog wel eens aan". De Winkel wijst in dit ver band op de eisen die sinds 1984 gelden voor het E-rijbewijs. Wie tot 1984 het rijbewijs B haalde, kreeg het E-gedeelte voor aan hangers er bij. Dat E-gedeelte moet als gevolg van de EG re gelgeving nu apart gehaald wor den. Scherper „Maar de eisen zijn in Neder- Hij zal E moeten halen, maar dat examen is specifiek gericht op bedrijfsvoertuigen. De twee- assige aanhanger moet een ge sloten opbouw hebben en een gewicht van minstens 1750 kilo. Daar moet een auto voorgezet worden van 1750 kilo. Dan heb ben we het al gauw over een grote vierwielaangedreven ter reinwagen. De voorste as van de aanhan ger is met een zogenoemde 'schamel' verdraaibaar. Dat houdt in, dat bij het achteruit rijden precies contra moet wor den gestuurd als bij een caravan noodzakelijk is. Bovendien zijn per 1 novem ber de eisen verscherpt en zijn er zogenoemde 'bijzondere ver richtingen' bijgekomen. Je moet met de aanhanger dus dingen leren, die je bij je caravan nooit nodig hebt en zelfs niet mag doen. „Voor aspirant-caravanbezit- ters is hier een onredelijk hoge drempel opgeworpen", vindt De Winkel. „De RAI-Vereniging vindt dat de voertuigeisen zou den moeten aansluiten op de praktijk van alledag. Men zou minstens examen moeten doen met een caravan". Belasting Maar De Winkel ziet ook posi tieve kanten aan het beleid van de overheid. Het wetsontwerp voor de houderschapsbelasting is vorige maand in de Tweede Kamer afgerond. Voor de cara vanbranche ziet de houder schapsbelasting er niet slecht uit. Caravans, kampeerwagens en aanhangers worden vrijge steld van heffing. Op dit mo ment worden caravans van meer dan 450 kilo nog belast. De RAI Vereniging heeft zich ingezet voor de handhaving van een speciale motorrijtuigenbe lasting voor kampeerauto's. Het oorspronkelijke regeringsvoor stel zou een aanzienlijke lasten verzwaring hebben betekend. De 60-dagenkaart voor campers wordt vervangen door een zo genoemd 'kwarttarief, waarbij men over vier tijdvakken ver deeld 25 procent van het gewo ne tarief betaalt. Tandem-asser trekt twee wielen in De naam Eifelland werd nog tot L983 door Knaus gebruikt voor een bepaalde serie, maar ver dween daarna van de Neder landse mérkt. Vanaf 1 februari 1993 is de Eifelland-caravan weer in Nederland. Nu ook weer gebouwd door Knaus, in drie opbouwlengtes en negen uitvoeringen. Complete cara vans in de populaire prijsklasse. De verkoop van de Eifelland gebeurt vanuit Doesburg, waar een geheel nieuw distributie centrum is ingericht. Door ge heel Nederland is een dealernet opgezet van twintig bedrijven. De Eifelland exposeert de modellen op standnummer 204, inclusief de Rai-primeur: De Ei felland 395 H met eindkeuken en de 450 TM treinzit. De Eifelland caravans zijn standaard onder meer voorzien van een Truma kachel met ring- verwarming, êén 60 liter koel kast, een geïntegreerde dissel- bak, dubbele ramen en ventila tie in de dekenkisten. Verkoopprijzen van 13.995 tot 17.495 gulden. Land Rover basis van Autarkia Camperunit De aanscherping van het 'grijs kenteken' zal ook enige kaalslag tot gevolg hebben in de voor af- zetcampers geschikte automo dellen. Maar Autarkia Camper units in Montfoort heeft goede hoop dat haar afzetcamper, die als basis de Land Rover 130 Crew Cab heeft een variant van de terreinwagen met dub bele cabine buiten schot blijft. Voor de consument die na 1 januari 1994 op grijs kenteken wil rijden maar toch over mini maal vier zitplaatsen "wil be schikken, introduceert Autarkia een reeks van mogelijkheden voor de VW T4, de Ford Transit en de Land Rover. Op de Caravan RAI wordt speciaal aéndacht gevraagd voor de Land Rover-versie. De ze afzetkampeerunit biedt plaats aan vier personen. Er is veel mogelijk in deze afzetcam per, zelfs een toiletruimte met douche. Er staat een Thetford cassettetoilet in en er is een Hcoud- en warmwatervoorzie- ning (T ruma warmwaterboiler) Het uitgebreide controlepa neel meldt niet alleen de accu conditie, maar ook de niveaus van vers- en afvalwatertanks. Er zijn twee verswatertanks met een gezamenlijke inhoud van 115 liter. De vuilwatertank meet 50 liter. Voorts is er een Truma heteluchtverwarming aange bracht. De I,and Rover bevat een di reet ingespoten turbodieselmo tor van 2495 cc met intercooling en heeft permanente vierwiel- aandrijvjng. Een ruit met een vrij groot o|ja pervlak is niet altijd gemakkêfr op maat te snijden. Dit kun jCa dan veiligheidshalve beter aal^1 de leverancier-vakman overl?* ten. Het eigenlijke plaatsen vi de ruit (glaszetten) is daarenb gen vrij eenvoudig. Maak de sponningen schoon en stofvL en behandel ze met een laagje grondverf. Voorzie de sponnL gen aan de opstaande zijden,[a (de kanten aan de vertrekzijcL van het raam) met een pla- „j muurmes van een enkele mifj meters dikke laag weipasta. Zet de ruit in de sponning, ki of er aan de linker-, rechter- a bovenkant een ruimte van 2 r mm aanwezig is, en of de rui|jj over de volle breedte in de gc sponning rust. Druk de ruit ajn de randen met vlakke hand s^e vig tegen de weipasta. De paje, zal door het aandrukken aanL achterkant uit de sponningei^j puilen. Door de grote plasticiteit van weipasta blijft de ruit daaraa( vastkleven. U kunt nu overga tot het intikken van een aanti driehoekige glaspennetjes. D) deze langs het glas in het hou sla ze vervolgens met een licl hamertje iets dieper in, zoda] nog ongeveer 4 mm uitstekei en de ruit steunen. Laat de hj merkop langs het glas schuiv| waardoor er minder kans is d u het kapot slaaf. Voor een n| I van normale afmeting zijn dt I 'glaspunaises' aan de vertical zijden en twee aan de horizo) tale kanten voldoende. Verwj der met het plamuurmes de i puilende weipasta en begin n het aanbrengen van de stopv Vorm uit kneedbare stopverf een slang van ongeveer andej halve cm dik. Druk deze met vingers stevig in de sponning breng alvast een schuine vorl s aan. Trek nu onder het uitoel I nen van druk, in langzame b j wegingen met een schoon eiU glad stopmes langs de stopvefi Houd het stopmés steeds vol I tig- Oefen de meeste druk uit op I buitenrand van het sponninjl hout. Let erop dat de stopveil glad en vlak wordt 'afgesnedi en gelijk komt te liggen met I sponninghoogte die u door h glas heen ziet. Werk vooral dl vier hoeken zorgvuldig en go) sluitend af. Dit is wel het lastj ste deel van het aanstoppen, vooral als de stopverf wat slab van samenstelling is. L De overtollige weipasta die aje de binnenzijde van de ruit is®' uitgepuild, haalt u weg met 11 plamuurmes. Veeg het mes i| gelmatig schoon. Pas nadat zowel weipasta als stopverf ek gesloten 'filmpje' is ontstaat (dat duurt meest twee tot d# weken) kunt u beginnen mef het opbrengen van de eerstep laag grondverf. c n li Glaslatten Bij metalen ramen gebruik j( geen glaspennetjes maar spe ciale glasveren. In dit geval A moet ook een speciale stopv worden gebruikt (zgn. staal- stopverf of'stopstara'). Bij njv ten die niet met stopverf mafr, met glaslatten worden vastgft moet er niet alleen welpastafoi de sponningen worden aang], bracht, maar ook in de ruimt) tussen de glaslatten en de vfy zijde van de ruit. Glaslatten van hardhout ven nen de voorkeur. Ze hebben een afwaterend profiel. Schr ze liefst met koperen schroei vast. i MEDEDELINl Kon u alle nieuwtjes op i CREA DOE in Utrecht ni DOE-HET-ZELF te Het Britse merk Lunar is nieuw voor Neder land. De caravans worden door De Groot Caravan en Camperservice in Spijkenisse op de markt gebracht. De samenwerking tussen De Groot en Lunar heeft geleid tot een serie speciaal op de Nederlandse markt toegespitste indelingen. Er zijn vier uitvoe ringen en drie verschillende lengtes, vari ërend van opbouwlengtes van 479 cm tot 604 cm. ZoaJs bij de meeste Britse kwali teitscaravans gebruikelijk, zijn meubilair en gebruikte stoffen van goede kwaliteit en heeft het comfort veel aandacht gekregen. De Groot biedt in de Lunar de mogelijk heid om deze caravans uit te rusten met een computergestuurd 12 Voltsysteem, dat automatisch de uitdraaisteunen laat zakken en de caravan vervolgens waterpas zet. Het systeem heet 'Caralevel' en kan op elke ca ravan worden toegepast. Dit handige hulpmiddel zal vooral de wat oudere caravanners aanspreken. Wie haat na een lange rit niet het ritueel van het wa terpas stellen van de caravan, het uitdraai en van de poten, vooral als het regent. Met de 'Caralevel' steekt men de sleutel in het contactslot en het werk wordt voor de cara- vanner automatisch gedaan. De normale prijs van dit systeem is, ge monteerd en afgesteld, 2495 gulden, maar ter introductie biedt De Groot het aan voor 1995 gulden. De doe-het-zelver krijgt het apparaat voor 1695 gulden mee. De tandem-assers van Lunar beschikken over een opmerkelijk hydraulisch systeem, waarbij van elk wielstel een wiel omlaag ge bracht kan worden. Daardoor wordt de ca ravan bij het neerzetten net zo handelbaar als een enkel-asser. De Lunar caravans beginnen bij een prijs van 26.950 gulden. De duurste (tandem-as ser) kost 33.900 gulden. Standaard zijn de wagens voorzien van onder meer Truma rondomverwarming, Thetford cassettetoi let, Carver warmwater gasboiler en een fil terend watersysteem 'Sudwind' voor sportievelingen Het Duitse merk Knaus komt met een speciaal op de sportie ve kampeerder gerichte cara van. Het is de Sudwind Sport serie met opbouwlengtes van 440, 485 en 530 centimeter. To taal nieuw in deze branche is de Sudwind Sport type 440. Deze heeft twee grote serviceluiken, waardoor het mogelijk is onder het voorbed een cassette voor twee fietsen of een surfplank te plaatsen. De serie begint bij een prijs van 27.295 tot 30.950 gulden. goed bekijken, omdat hl daar erg druk was? Kom dan eens in alle ru naar de verbazend grot collectie creatieve materialen, onderdelen gereedschappen kijken t Handenarbeid-centru Voorstraat 58 Katwijk aan Tel. 01718-74999 Bij ons vindt u ook alle nieuwtjes en... de toegang is vrij! contrasten op deze paradoxaal enerverende en rustige CD. Django Bates Summer Fruits (and Unrest) JMT/Polygram) Vivaldiliefhebbers komen in de lopende actie 'Aangenaam... Barok Plus' goed aan hun trek ken met drie totaal verschillen de CD's, die helaas kwalitatief niet steeds op hetzelfde niveau staan. De beste keuze is zonder meer de CD van II Giardino Ar- monico met zeven concerten voor luit en mandoline. Zoals het een Italiaans ensemble be taamt, spelen ze deze kleine ju weeltjes geheel in een van zon overgoten sfeer van een Itali aans dorpspleintje op zondag middag. Wie de twee maanden geleden in deze rubriek bespro ken fluitconcerten door hetzelf de ensemble te uitbundig vond (en ook te opdringerig van op name) zal zich veel beter thuis voelen bij deze uitgave. Die klinkt doorzichtig, gedetailleerd, maar het belangrijkste is dat het musiceerplezier ervan af straalt. Vivaldi 6 Concerti op. 11 Stanley Ritchie (viool), Frank de Bruine (hobo), The Academy of Ancient Music o.l.v. Christopher Hogwood L'Oiseau Lyre. Vivaldi Concerti RV 404,407, 411,417,420, 544 Ofra Har- noy (cello), Igor Oistrakh (viool), Toronto Chamber Orchestra o.l.v. Paul Robinson RCA. Naast II Giardino Armonico klinkt het ensemble van Christopher Hogwood niet min der verzorgd en gedetailleerd, maar de Britse zon schijnt toch merkbaar minder warm en kleurig dan die van Italië. Het contrast in sfeer en benadering is evident, maar het verschil in kwaliteit is te verwaarlozen. Ook deze uitvoeringen munten uit' door verzorgd en fraai gefra seerd spel. De keuze is een kwestie van smaak. Minder po sitief ben ik over zes concerten met in de hoofdrol de celliste Ofra Harnoy, die hier helaas ook klinkt als een 'hoezepoes'. Ik ben absoluut niet tegen tradi tionele uitvoeringen van barok muziek, maar wel tegen alles wat klinkt naar 'glad en glamour'. PK Op deze tweede CD onder eigen naam presenteert de Britse pia nist/keyboard-speler Django Bates twee groepen: de meeste stukken worden gespeeld door Delightful Precipice, een big band, terwijl vier composities gereserveerd zijn voor zijn be kende kwartet Human Chain. Delightful Precipice is een los en af en toe slordig spelend or kest, dat in flexibiliteit nauwe lijks onderdoet voor het wend bare kwintet. De muziek van Bates varieert van speels tot bombastisch met een flinke do sis Britse humor, waardoor de CD zeer onderhoudend is. Zo stopt Bates een grote dosis Eu ropese theater- en amuse mentsmuziek in zijn stukken voor de big band, zoals in Queen of Puddings en Nights at the Circus. Dat hebben we in Europa al vaak genoeg gezien, maar Bates weet op een enkele uitzondering na genoeg verras singen in zijn arrangementen in te bouwen om de aandacht de gehele CD lang vast te houden. Soms lijkt Bates niet altijd te weten hoe hij zijn arrangemen ten moet afronden of op twee gedachten te hinken, zodat de CD niet bijzonder evenwichtig klinkt. Summer Fruits maakt vooral benieuwd naar een vol gende CD met Delightful Pre cipice. KV KLASSIEK Vivaldi Concerten voor luit en mandoline (RV 82, 85, 93,425, 532, 540 en 558) II Giardino Armonico Teldec.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 26