Lenny Dykstra: combinatie van lef en klasse 'Beer uit Lemmer' nog niet volgroeid Sport ^uid-Holland viert teuwfeest uitbundig chterlijn 1TERDAG 27 NOVEMBER 1993 CHEF AD VAN KAAM, 071-356464, PIV -CHEF» ROB ONDERWATER. 071-356463 tinge schacitsdag op Haagse Uithof t schaatsgewest Zuid-Hol- id viert vandaag zijn hon- rdste verjaardag. De jaarlijkse dstrijden om de Residentie p en de Keijzer Cup op de agse Uithof laijgen daardoor ti extra feestelijk karakter. Om jo uur geeft commissaris der ningin Patijn van Zuid-Hol- d het startsein voor de lange laatsdag, die verder gaat met middagprogramma voor ju- iren en 's avonds als uitsmij- marathons voor vrouwen en innen. Als een rode draad lo- i diverse festiviteiten door t programma heen. pvolgers jt betekent dat de traditionele [dstrijden om Residentie Cup j Keijzer hoe dan ook een an- r gezicht krijgen dan anders. )k in sportief opzicht is er fis op verandering, omdat het ;aniserende gewest dit jaar de juniorenwedstrijd om de sidentie Cup minder sterk gt dan de afgelopen vijf jaar, :n Zuid-Holland steeds won. generatie Jeroen Straathof beterwoude), Colette Zee en artin Hersman (Sassenheim) Icht nog op gelijkwaardige volgers. De Leidse regio is pt Voorschotenaar Frank van Ir Kleij (uit de sprintselectie p Leidenaar Eric van Korde- 1r), Yvonne van Schie (Stomp- k) en Jolanda van Goozen iderdorp) overigens behoor- vertegenwoordigd. De bmpwijker Joost Juffermans st als reserve naar Den Haag I In totaal nemen acht gewes ten deel aan de wedstrijden, die om 13.00 uur beginnen. Daar vóór rijdt de jeugd van acht tot dertien jaar 's ochtends al een elf-districtentocht op de Haagse ijsbaan. Grimbergen 's Avonds om 18.00 uur gaat Jo landa Grimbergen als favoriet van start bij de marathon schaatssters. De Rijnsburgse won dit seizoen al drie van de vier wedstrijden. Net als de mannen - vanaf 19.30 uur - strijden de vrouwen om de Keij zer Cup. Bij dat laatste onder deel levert de Leidse regio zelfs meerdere kanshebbers. Behalve Richard van Kempen, die getui ge zijn recente overwinning op natuurijs in Gieten in topvorm verkeert, mikt Alphenaar Henk Angenent op de overwinning. Beiden moeten terdege reke ning houden met Frans de Ron de, die het klassement om de KNSB-beker aanvoert. Maar hoe de strijd op het ijs ook afloopt, de schaatsdag slaagt in elk geval. Daarvoor staat de jubileumreceptie borg, die van 16.00 tot 18.00 uur wordt gehouden. Dan wordt het eerste exemplaar van het jubile umboek, dat sportverslaggever Bert Hertog en schaatshistori cus Arie van Erk (mef foto's van Martin Droog), ter gelegenheid van het eeuwfeest hebben sa mengesteld, aangeboden. Om 20.00 uur begint ten slotte de grote feestavond met onder meer een optreden van Anita Meijer. Een megaster in Amerika, een volkomen nobody in Europa. Tot die conclusie moet Lenny Dykstra zijn gekomen, toen de honk baller van de Philadelphia Phillies afgelopen week voor het eerst van zijn le ven een paar dagen aan deze kant van de Grote Plas verbleef. Volgens ei gen zeggen werd hij op de Amsterdamse Nieuwendijk precies door twee mensen herkend. Maar de eerlijk heid gebiedt te zeggen dat zijn Phillies-jack en dito pet aardige hulpmiddelen waren. AMSTERDAM JAN VAN DER NAT Dat hij op zijn gemak met zijn vrouw inkopen kon doen in het centrum van een grote stad, moet voor Lenny Dykstra een vreemde ervaring zijn geweest. In eigen land kan'hij geen stap buiten de deur zetten of hij wordt belaagd door fans, die een handtekening van hem wil len hebben. Logisch, want de man met die zo puur Hollands klinkende achternaam, is een ster in zijn geboorteland. Mid- velder en eerste slagman van de Philadelphia Phillies, de ploeg die in oktober de World Series verloor van de Toronto Blue Jays. De status van superster bracht hem ook naar Europa. Op initiatief van het sportkle- dingmerk Starter en de winkel keten Footlocker liet hij even zijn gezicht zien in Parijs, Frankfurt en Amsterdam. De keuze voor Frankrijk - en Duitsland was merk- waardig, want in beide landen stelt honkbal on- geveer net zo veel voor als PTT schaatsen in Tanzania, Maar Dykstra heeft een L leuk contract op zak met fY"j Starter en dan hoort dit soort zaken er gewoon bij. Handtekeningen uit- delen, een feestje voor de jeugd bijwonen, de pers te woord staan. Dat laatste gebeurde in het super sjieke Amstel Hotel, waar voor een kamer meer dan dui zend gulden moet worden neer geteld. Als we dan voor de eer ste keer een actieve Major Lea gue-speler naar Europa halen, dan moet alles in stijl gebeuren, moeten de organisatoren heb ben gedacht. Maar de stijl van een tig-sterren hotel lijkt niet te zijn besteed aan Lenny Dykstra. Sterker nog: hij oogt en komt een beetje over als een boertje. Nochalant en met een air van 'wat kan mij nou gebeuren?' Nou, weinig eigenlijk. Zeker op maatschappelijk gebied. Zijn kostje is al lang en breed ge kocht. Dat was al zo toen hij nog voor de New York Mets speelde, de World Series won in 1986 en nog het 'povere' jaarsa laris van iets meer dan een half miljoen dollar opstreek. De af gelopen drie seizoenen bij de Phillies ving hij aan basissalaris van in totaal zeven miljoen en pakte hij ook nog een 'tonnetje' of wat aan bonussen. Er mogen gerust wat vraagte kens worden gezet achter de enorme salarissen die tegen woordig aan topsporters in de Verenigde Staten worden be taald. Maar niet in het geval van Dykstra. De gedrongen midvelder is, zowel aanval lend als verdedigend, elke cent van zijn salaris waard. Hij is één van de vier hoekstenen (eerste honkman John Kruk, derde honkman Dave Hollins en catcher Daren Daulton zijn de andere drie), waarop het succes van de Phillies is ge bouwd. Maar Dykstra is de laatste om de rol van alle an dere spelers te bagatelliseren. Dat is begrijpelijk, want heel lang was er in zijn loopbaan (hij gaat in april 1994 aan zijn tien de seizoen in de Big Leagues beginnen) voor hem geen vaste plaats. Nu wel. Dykstra is bij de Phillies een zogenaamde every day player. Hij hoeft niet op het briefje met de opstelling te kij ken. Als hij fit is, speelt-ie. Het afgelopen seizoen was dat bijna voorturend het geval, maar in 1991 en 1992 kwam hij niet in de buurt van het totaal aantal wedstrijden (162) dat zijn team speelde. In 1991 was de voornaamste oorzaak een auto ongeluk, dat hij kreeg op de te rugweg van het vrijgezellenfeest van John Kruk, waarbij (uiter aard) de drank rijkelijk had ge vloeid. Het jaar erna was het een reeks blessures (gebroken duim, gescheurde hamstrings en een gebroken hand - om al leen de zwaarste kwetsuren te noemen) spelbreker voor de man, wiens voorouders ooit het kleine Nederland verruilden voor de nieuwe wereld. Slechts gezegend met een ge middelde lengte (1,78), een ten gere bouw en O-benen, waarop een cowboy jaloers wordt, was er maar één sport, waarin voor hem eventueel een toekomst Mets reden om hem aan te trek- lag: honkbal. Hij bleek aardig ken. overweg te kunnen met knup- Eenmaal doorgedrongen tot pel en bal. Voor de New York het topteam van de organisatie bleek Lenny Dykstra aanvanke lijk niet meer dan een gemid delde speler, maar zijn ster steeg snel en straalde het felst in 1990, zijn eerste volledige jaar bij de Phillies. De ploeg in de 'Stad van de Broederliefde' staat bekend als een 'wild zooitje' en Lenny Dyk stra is daarvan de exponent. Hij is niet vies van alcohol, ontdek te in Amsterdam 'dzjeniever', kauwt tijdens wedstrijden altijd zijn wang bol met tabak, de door velen al afgezworen slech te gewoonte, is gek op dure au to's en hard rijden en kon bijna gedag zeggen tegen zijn loop baan, toen hij in verband met een flinke gokschuld ter verant woording werd geroepen bij commissioner Fay Vincent, toen de hoogste baas van het "profes sionele honkbal. In weerwil van dat alles groei de hij echter uit tot een honk baller van topklasse, zonder zijn imago van lefgozertje te verlie zen. Dat laatste bleek bijvoor beeld vlak voor het seizoen 1990, toen hij met journalisten een weddenschap afsloot. Toen ze hem naar zijn doelstellingen voor het seizoen vroegen, zei hij: 'die vertel ik jullie niet. Ik zal ze opschrijven, jullie mogen de envelop verzegelen en in sep tember openmaken.' Toen het briefje tevoorschijn werd ge haald, stond erop dat hij .300 (gemiddeld 3 honkslagen op 10 slagbeurten) wilde slaan, 100 runs wilde scoren en een vet contract wilde tekenen. Hij sloeg .325, kwam 106 keer over de thuisplaat en werd vervol gens miljonair. Nee, aan lef heeft het Leonard Kyle Dykstra nimmer ontbro ken. Sj was ooit het piepeltje van de kernploeg. Zei weinig, ainde hard en bloosde nog harder, als Bart Veldkamp, 0 Visser of Ben van der Burg het woord tot hem richt- p. Rintje Ritsma was te oud voor Jong Oranje en te jong |or oud Oranje. Zoals meestal het geval is met nieuwko- ers, hing de rijder uit Lemmer er in het begin maar een ketje bij. Op persconferenties smeekte Ab Krook de prnalisten haast om ook een vraag te stellen aan de de- atant. Al was het er maar één. door: Gert-Jan Onvlee ftMER GOVERT WISSE )-VERSLAGGEVER 11 bij de grote jongens van de ieg in de smaak te vallen, ig Ritsma zelfs zo ver, dat hij e video-banden van Van loten en De Bje uit en te na studeerde en al hun grappen t zijn hoofd leerde. Veldkamp Van der Burg, die platlagen 1 Jacobse en Van Es, wisten 2t wat ze meemaakten, toen n Friese schaatsgenoot de kende typetjes ging nadoen. Die tijd heeft Ititsma ver ach- zich gelaten. Het piepeltje is n grote meneer geworden, die helemaal bijhoort. Hij heeft et zijn prestaties respect afge dongen bij zijn collega's en >rdt door een grote schare is op handen gedragen. Rits- a spreekt aan bij het grote pu- ek, wat veel te maken heeft et zijn stoempige manier van haatsen. Terwijl het Zandstra allemaal ct aan te waaien, zie je de eer uit Lemmer' knokken voor ce seconde. Die verbeten kop dat zichtbaar pijn lijden zijn ooi om naar te kijken. Top- ort in optima forma. Je ziet, t hij tot het gaatje gaat, dat hij es uit zijn lichaam perst. Als tsma rijdt, lijdt de natie mee. Zijn populariteit heeft hij ook - danken aan zijn ultra gezon- uitstraling. Ritsma heeft be rt als brugpijlers en het bo nlichaam van een bodybuil- r. De 93 kilo zware spiermas- J („Maar ik heb geen gramme- E: vet te veel, hoor") wekt ont- Sg. Zijn kop met wit haar en ozende wangen maken het i eld compleet van de blonde lollo. Ard Schenk de tweede, aar dan nog groter, nog bre it. En in tegenstelling tot de irs kijkende Schenk van vroe- r met een vrolijke lach op n gezicht. ,,Op foto's van een ar jaar zie,ik eruit als een iel ntje. Ik ben veel forser gewor- n door de krachtrainingen, ook remt me nu zelfs af en e een beetje af. Als ik nog ge- ierder word, neemt ook de chtweerstand tijdens het haatsen toe. Daar schiet je js niets mee op." n Ritsma is vooral populair bij - jonge dames. Na de grote ernooien, wanneer hij veel in :eld is, heeft de postbode in mmer het druk met de fan- ail. Ritsma: „Dan komt het igentje van de PTT vaak langs j et paketten. De meesten wil- een handtekening, sommi- n willen meer." Meer van wat? Ritsma, met Rintje Ritsma: „De meeste jonge dames willen een handtekening, sommige willen meer." foto archief roder wordende wangen: „Dat kan iedereen zelf wel bedenken. Laat je fantasie maar werken. Ik word ook veel gebeld. Gelukkig ben ik niet zo veel thuis. Dit sei zoen, heb ik uitgerekend, zijn we 166 dagen weg. Mijn moe der wordt helemaal gek van dé telefoon." Rintje Ritsma is een voor het publiek herkenbare vedette ge worden. Iemand, die een eigen plaats heeft afgedwongen in de pikorde van het schaatsen. Niet doordat hij een goeie mop kan vertellen of iemand leuk kan nadoen, maar door hard te schaatsen. Bij de laatste EK's en het WK was hij vaste klant op het erepodium. Zijn abonne ment op derde plaatsen wil hij echter niet verlengen. De num mer zes op de wereldranglijst aller tijden wil nog hogerop en de slag met Zandstra en Koss daadwerkelijk aangaan. Te be ginnen in Berlijn, waar de inter nationale toppers elkaar de ko mende dagen tijdens de World Cup voor het eerst ontmoeten. „Vorig jaar heb ik al een be hoorlijke sprong gemaakt, maar toen het er werkelijk omging, kwam ik nog iets te kort op die twee. Ik denk, dat ik het laatste sprongetje deze winter ga ma ken." Dat het wat hem betreft niet bij woorden blijft, liet Ritsma het afgelopen weekeinde in Eindhoven zien. De Fries no teerde 6.56,19 op de vijf kilome ter. Voor een onoverdekte Jaag- landbaan een mondiale topper. Koss, Zandstra en Veldkamp beseffen, dat Ritsma deze olym pische winter een gevaarlijke klan\ wordt. Hij verbaasde met zijn Brabantse tijd vriend, vij and en zichzelf. Ritsma stond niet meteen te juichen. Schaat sers zijn, als ze al in november de pannen van het dak rijden, een beetje bang dat de vorm er te vroeg is en dat ze straks bij het verdelen van de prijzen uit geblust zijn. Aan de andere kant kreeg Ritsma in Eindhoven de beves tiging van wat hij de afgelopen maanden al bij zichzelf be speurde. Ritsma: „Ik merkte al in de training, dat het weer wat beter ging dan verleden jaar. Ik ben niet alleen nog sterker ge worden, maar ook technisch vooruitgegaan." Olympische kriebels heeft Ritsma, die een opleiding volgt voor eerste verkoopmedewer ker, drie maanden voor de Win terspelen nog niet. „En die krijg ik voorlopig ook niet. Ik denk, dat Lillehammer pas half janua ri na het EK gaat leven. Ik ga me nu ook nog niet richten op een specifieke afstand. Ik wil eerst nog groeien als allrounder, want ik zit nog niet aan mijn pla fond." De discussie was afgelopen week einde weer eens actueel. Wanneer moet een voetbalwedstrijd worden af gelast? Theo Vonk en Louis van Gaal vonden dat Groningen - Ajax niet door had mogen gaan. Piet Schrijvers en Nol de Rui ter waren dezelfde mening toegedaan over AZ - ADO Den Haag. De scheidsrech ters dachten daar anders over. De gezondheid van de spelers liep geen gevaar, dus spelen maar. Is het juist dat dit als door slaggevend argument wordt gebruikt in dit soort gevallen? Ja, vanuit het standpunt van de scheidsen bezien. Zij heb ben te handelen volgens de regels van de KNVB en in het reglement staat voorop dat het veld 'begaanbaar' moet zijn en 'geen gevaar voor de spelers' mag opleveren. Daar bij: er is niets mis mee dat de gezondheid van spelers bij deze materie een belangrijke rol speelt. Maar: moet er bij het beslui ten over wel of niet doorgaan ook niet met andere aspecten van het voetbalspel rekening worden gehouden? Met het spel zelf, bijvoorbeeld. Dat valt immers op een bevroren veld nauwelijks goed te spe len. Het wordt zaalvoetbal op een ondergrond die daarvoor niet deugt. Een andere tak van sport, eigenlijk. Overi gens: ook andere weersom standigheden zorgen er nog wel eens voor dat het voet balspel in de ware zin des woords onmogelijk wordt ge maakt. Ik heb op het Katwijk- se Nieuw Zuid ooit een wed strijd mogen bezien, terwijl de wind met kracht tien van duin tot duin joeg. Het was niet leuk, en het leek niet op voetbal. De scheidsrechter had daar in Katwijk geen boodschap aan. Niet zo gek, want een scheidsrechter wordt expliciet verteld dat hij geen wedstrijden dient af te gelasten 'omdat goed voetbal niet mogelijk is'. Goede spe lers die zich beter kunnen aanpassen zouden daarmee worden benadeeld, zo stelt de KNVB zelfs. En, hoe zit het met de belan gen van de passieve voetbal lers? Het publiek dat aan de kant negentig minuten lang moeite moet doen de tenen in redelijke staat (dus boven met de internationale atletiek federatie, de LAAF. Een gevecht vol schijnoverwin ningen, zo valt op. De drie Duitse atletes hebben via hun bond gedaan gekregen dat ze weer in wedstrijden mogen uitkomen. Ze richten zich op het indoorseizoen, hebben ze al laten weten. Jammer alleen dat ze op die wedstrijddagen veroordeeld zijn tot een onder ling sprintje, zoals ze er al zo veel hebben gelopen. De ande re atletes piekeren er immers niet over aan een door Krabbe c.s. besmette race deel te ne men. De LAAF heeft de atletes die daartoe wel besluiten al een fikse schorsing in het voor uitzicht gesteld. Erik de Bruin vertoeft wat dat betreft in dezelfde situatie. De tuchtcommissie van de KNAU mag dan tot vrijspraak zijn overgegaan, de anti-doping- commissie van de IAAF peinst er zelfs niet over die uitspraak serieus te nemen. Sterker nog, de LAAF overweegt de nationa le atletiekbond fors aan te pak ken als die De Bruin inderdaad aanmeldt voor een internatio nale ontmoeting. En de KNAU moet dat wel doen, omdat on ze discuswerpende vriend in geval van weigering een kort geding aanspant dat hij een voudig wint. Over patstellingen gesproken, dit is er eentje van de zuiverste soort. Valt er dan helemaal geen op lossing te bedenken? Dat wel. De hoge heren van de atletiek zouden bijvoorbeeld kunnen besluiten dokter Donike en consorten te bedanken voor de' geleverde arbeid en door te gaan zonder dopingcontroles. Dan ben je direct van alle el lende af. Maar, zult u tegen werpen, de diverse competities worden dan vervalst door atle ten en atletes die hebben 'ge bruikt'. Die spelen met hun ei gen gezondheid. Inderdaad, dal klopt. Maar die situatie ver schilt dan, naar mijn stellige overtuiging, niet wezenlijk van de huidige. De Donike-ge- stifurde LAAF mag dan denken de doping-bacil te kunnen uit roeien, dat is een standpunt dat nauwelijks serieus te ne men valt. Topsporters zullen de dopingspeurneuzen altijd een paar stappen voorblijven. Alleen de pechvogels, of de iets minder slimme sporters lopen tegen de lamp. Zo is dat nu, zo zal het altijd zijn. En wat die gezondheid van de het nulpunt) te houden, terwijl het bijna wordt weggeblazen door de gure wind uit het oos ten? Met die belangen wordt dus geen rekening gehouden. Zoals, indirect, ook geen reke ning wordt gehouden met de financiële situatie van de be trokken thuisclub. Want het is natuurlijk duidelijk dat er min der mensen komen kijken als de kans bestaat dat er wat li chaamsdelen zachtjes afvrie zen. Minder recette, minder omzet aan de bar. Een niet zo prettige dubbelslag. De KNVB hoeft niet met alles rekening te houden. Een slecht veld is een slecht veld. Je kunt de betreffende club dan moei lijk elke week werkeloos aan de kant houden. Een vorm van overmacht. Maar een bevroren grasmat, hoe egaal ook; die al gememoreerde windkracht tien of die temperatuur van 35 graden celsius of hoger-het zijn stuk voor stuk goede rede nen om maar een weekje met voetbal te wachten. Al was het alleen maar ter bescherming van het voetbalspel. En dus in het belang van alle betrokken partijen. Katrin Krabbe. Gritt Breuer. Manuela Derr. John Ngugi. Erik de Bruin. De namen van de dopinggeduide zondaars duiken tegenwoordig weer bij na dagelijks in de kolommen van deze krant op. Of ze nu uit Duitsland afkomstig zijn, Ke nya of gewoon Nederland - ze zijn allen in gevecht gewikkeld Katrin Krabbe foto archief

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25