Tienduizend gulden voor een paar dubbeltjes tin 'Er zat vast een schroefje los' Het Gesprek van de Dag - 'De Grafzerk' Theo Bakker ifTERDAG 27 NOVEMBER 1993 Hier een bezoek brengen is een uitje, wil gebouw 1 van het AZL doen voorkomen. Maar ook al gaan de deuren uitnodi gend uit zichzelf open en bie den ze toegang tot een gezelli ge plaza, ze blijven de poort naar de dood of naar het voor portaal daarvan. Om die ge dachten weg te nemen, heb ben ze in de hal een reusachtig kunstwerk geplaatst. Met zwart en roze en een half gat. Het is bedoeld om de gedach ten aan Magere Hein te ver drijven. Althans, je mag aan nemen dat het er niet staat als symbool voor de zinloosheid van het bestaan. Maar juist met dat kunstwerk is iets ernstigs aan de hand. Het personeel lijdt eronder. Wij hebben er niet om ge vraagd, zeggen ze. We worden er naar van. De lindehouten uiting van verhevenheid heb ben ze dan ook omgedoopt tot 'de grafzerk'. Dat is nogal wat. En inderdaad: als je pools hoogte gaat nemen, begrijp je in een oogopslag, dat het on doenlijk is om als verpleger, arts, specialist nog met enig plezier naar het werk te gaan. De mensen op de werkvloer van het AZL nemen de kunste naar, Peter van der Locht, niets kwalijk. Het is de schuld van die één-procentsregeling, moppert men. Die bepaalt dat van de totale bouwsom één honderdste aangewend moet worden om aan een gebouw iets van eeuwigheidswaarde toe te voegen. En als dat dan ook nog ertoe leidt, dat je de hele dag aan die naderende eeuwigheid zit te denken, is het dus echt geen doen meer. Zou een boom niet een veel fijner kunstwerk zijn, is al ge opperd. Dat we de mensen la ten zien, dat er behalve tumo ren ook nog mooie dingen groeien op aarde. Het is één van de vele kanttekeningen, die door de AZL-bezoldigden bij de 'de grafzerk' werden ge plaatst. De ellende strekt ver. Z~o krijgt één chirurg pal voor dat hij het mes plaatst soms plotseling het kunstwerk voor ogen en moet hij alle moeite doen om zijn agressie te be dwingen. Het ergst eraan toe is profes sor Dijkman. 'Als ik sta voor mijn raam voel ik mij als aan de rand van een gigantische groeve', zo gaf hij deze week uiting aan zijn verdriet. 'Ik kijk in de diepte en zie hoe de dood mij toegrijnst.' Zo ver is het al gekomen. Dijkman staat daar en denkt: als het nou nog andere kleuren waren. Maar daar wil die Van der Locht weer niet aan. Vanwege die eeuwigheidswaarde zou het essentieel zijn, dat de nu roze top felrood wordt, wanneer-ie dat doodse zwart opfleurt. Dijkman zet zich aan zijn tafel en spreidt het Leidsch Dag blad van woensdag 24 novem ber voor zich uit. Er staat een foto middenop van een Servi sche vader, die huilend de voeten vasthoudt van zijn doodgeschoten zoontje van elf. Maar Dijkman staart naar de krant en ziet niets. Door zijn hoofd spookt alleen maar 'de grafzerk'. ac.' Ud< len -|dj In duur kannetje. Een vijftien- -eeuws, porseleinen voor- prp, een heuse Chinese Ming, jacht deze week liefst 881.000 Iden op bij veilinghuis :rum in Den Haag. De kan |d jarenlang in de kast gestaan |n een nietsvermoedende vrijerijsselnaar („Geinig ding, hè didurvrouw? En die plastic rozen d^n er °°k zo goed in"). De vapn had 'm geërfd van zijn va- ber die hem ooit in Indonesië de kop had getikt. Leuk, vapar is de kan nu echt 881.000 btjlden waard? Wie bepaalt de vri^arde van antieke voorwer- Ön? pei. Laurentius is beëdigd taxa- m^ir van alle roerende goede- rap. „Maar niet van postzegels", jgt de Voorschotenaar. „En et van munten. En van juwe- qi en wapens maar tot op ze- genre hoogte. Daar weet ik wel ïitnt van, maar niet zo veel. En 'uijt is natuurlijk nodig wil je de ;eeaarde kunnen bepalen." igiurentius is niet erg verbaasd igejer het bedrag waarvoor de sefiinese kan werd geveild. „Dat lerjeft te maken met vraag en leanbod. Met de zeldzaamheid zoon het stuk als zodanig. Men ige^et dat iets bestaat, maar dat e|s is bijna niet te vinden. Er is el vraag naar, dus de prijs is Jog" cfen simpel voorbeeld. Je dr- melk uit zo'n kartonnen ge- tolletje. Dat pakje maak je ver- keilgens mooi schoon, je wikkelt suft in folie en je zet het weg. Als vöv kleinkinderen dat ding ooit noor de dag halen, heb ik het taee dat dat kartonnen pak heel zal opbrengen. Want er is 2 "fflarschijnlijk bijna niemand DgJeer die nog zo'n ding heeft." lurentius geeft nóg een voor meld. Van iets wat meer voor lof hand ligt. „Neem zo'n tinnen :rapnzekannetje. Uit de zestien de, zeventiende eeuw. Dertig lir^r geleden had ik er een. Dat bes nog vrijwel gaaf. En er wa- uiin nog maar een paar exem- djaren van. Het was maar voor paar dubbeltjes tin, maar ging toch voor tienduizend weg. Nu zou zoiets zelfs jisschien dertigduizend op lengen. De prijzen gaan op en ter. Een tijd terug telde Ju- Th. Laurentius: „Mode speelt een belangrijke rol bij het totstandkomen van de prijs." gendstil bijna niet mee. Nu wel. Vroeger waren antieke klokken erg in. Nu niet meer en de prijs is gezakt. Mode speelt dus ook een belangrijke rol bij het tot standkomen van de prijs. Er is wel degelijk een marktprijs. Je moet precies weten wat je moet houden en wat niet. Daar gaat het om. Dat is een vak." „Maar ik ben natuurlijk ook niet alwetend. Voor sommige din gen heb ik zo mijn paladijnen bij wie ik te biecht ga. Ik sta na tuurlijk onder ede, dus ik moet wel waarmaken wat ik zeg. An ders kan dat wel eens nare con sequenties voor me hebben. Er zijn mensen in de bak gekomen door verkeerde taxaties. Men sen die onder een hoedje speel den met de bezitter. Hoog taxe ren, het ding laten stelen en via de verzekeringen een hoog be drag krijgen." En wat deed ene Mesdag, een niet bepaald onbekend schil der? „Die bracht zijn schilderij en naar Amerika. Hij liet de eer ste veilen met een paar hand langers in de zaal, onder wie de veilingmeester. Die sloeg dan af (ecordverkoop gortepap en chocolademelk op een hoog bedrag. Bij het tweede schilderij ging het net zo. Op ëen geven moment be gonnen de mensen te denken: die schilderijen van Mesdag zijn blijkbaar toch veel waard. De vraag nam dus toe." Ach ja, overal waar veel geld omgaat, zijn bedriegers aanwe zig. „Dan komen bepaalde lie den voor dè veiling begint bij el kaar. Als ze bijvoorbeeld graag een vaas willen hebben, zeggen ze: koop jij die vaas, dan bieden wij niet mee. Na afloop gaan ze dat ding dan onderling zitten Je hebt mensen die niet voor het geluk in de wieg zijn gelegd en soms de raarste dingen meemaken: pechvogels dus. Het Gesprek van Dag bombar deert met een zekere regel maat een regiogenoot tot 'Pechvogel van de week'. Het Leidsch Dagblad verrast de uitverkorene met een mooie slagroomtaart van banketbak kerij Van Dam. Vindt u dat uzelf voor deze eervolle ver melding in aamerking komt, twijfel dan niet om met ons contact op te nemen. Ook mag u familieleden, vrienden of bu ren voor deze prijs nomineren. U kunt bellen tijdens de werk dagen van 8.30 tot 16.30 uur op het nummer 071-356440. Ook kunt u schrijven: Leidsch Dagblad, t.a.v. Het Gesprek van de Dag, Postbus 54,2300 AB Leiden. Edwin Hugen en Mart Gielen zijn, voortover wij weten, geen echte pechvogels. Maar de vo gels waarmee zij dagelijks te maken krijgen soms wel. Vooral nu de winter zo snel is ingeval len, zijn er behoorlijk wat slachtoffers onder onze geve derde vrienden. Maar dé pech vogel van de week is het baard mannetje. Tenminste, dat is de mening van Edwin Hugen. „Het baardmannetje eet 's zo mers insekten en 's winters riet zaden. In de winter zie je die baardmannetjes altijd rond scharrelen bij het riet dat om de meertjes heen staat. Maar om die zaden te kunnen verteren moet in de herfst hun maag ver anderen. Dat gebeurt ook altijd trouw. Maar nu de winter zo snel is gekomen, heeft die maag niet de tijd* gekregen om zich aan te passen aan het nieuwe voedsel en sterven er velen de hongerdood. En dat is extra tra gisch omdat het eten er wel is maar ze het niet kunnen weg- krijgen. Daar is helemaal niks aan te doen. Je zou kunnen zeg gen: ze staan er bij, ze kijken er naar en ze gaan dood." „Dit soort dingen is natuurlijk erg. Maar erger vind ik de dode vogels die we af en toe op het Elfjarigen zoeken verklaringen voor moord op James Bulger Edwin Hugen en Mart Gielen met een dode pechvogel. strand aantreffen. Vogels die zijn omgekomen in de olie. De laatste tijd vinden we er geluk kig niet echt veel meer. Kijk, die vogels worden getroffen door de mens en niet door de natuur. Als ze in zo'n olieplas op zee te rechtkomen, raken ze lek, zoals wij dat noemen. Hun veren kleed wordt aangetast. Ze kun nen niet meer goed zwemmen, ze krijgen olie in hun darmen en het vet dat op dat verenkleed zit, lost op. Door het verdwijnen van dat waterafstotende vet kan het water tot op hun huid ko men. En dan krijgen ze longont steking en gaan ze dood." „Ik vind het nog steeds naar om dode vogels te vinden. Een jaar of wat geleden hebben we zo'n honderdvijftig dode vogels op gehaald die met olie waren be smeurd. Dat is een ramp. Dat heeft niets meer met de natuur te maken. Kijk, de natuur is soms wreed voor de dieren, maar dat is nu eenmaal zo. Ik zal vogels dus ook nooit in een kooi gaan opsluiten. Ook par kieten niet. Ik ben nogal eens in Midden-Amerika en dan zie je die parkieten van boom tot boom vliegen, razendsnel, met een snelheid van wel 100 kilo meter per uur. En dan zeggen ze hier: 'Kijk eens, wat een rui me volière ze hebben!' Nee, dat is niks. Vogels moeten niet in een kooitje. En ook niet in een dierentuin. Moet je eens naar die flamingo's kijken. In het wild zijn ze de hele dag bezig met het vergaren van hun kost je. Ze staan zo'n beetje met hun bek onder water te vissen en maken daarbij zo'n raar geluid je. In de dierentuin staan ze de godganselijke dag niks te doen. Die beesten vervelen zich rot." Volgens Mart Gielen hebben de zaadeters onder de vogels, zoals vinken en putters, met de win ter weinig problemen. „Maar de reiger, die moet leven van vis sen en kikkers, krijgt het wel voor zijn kiezen. Doordat de vij vers zijn bevroren kan hij niet meer bij zijn eten. Soms hakken we bijten, maar die zijn natuur lijk zo weer dichtgevroren. Ook de watersnip heeft het niet best in strenge winters. Zijn snavel is zo zwak dat hij daarmee haast niet door de harde grond heen komt." „Als er sneeuw ligt, voeren we wel bij. Maar er zijn natuurlijk vogels die zich altijd wel red den. Mussen bijvoorbeeld. Die eten van wat de mensen weg doen. Maar wat in het bos thuishoort, zoals groenlingen, putters, boomklevers, boom- kruipers en spechten, komt niet bij de mensen. En die vogels hebben het dan ook soms wel zwaar. Als er sneeuw is gevallen, zijn de duinen schitterend mooi. Ik geniet daarvan. Maar ik weet tegelijkertijd dat het voor de dieren allemaal niet zo prachtig is." „Maar", zegt Edwin Hugen la- foto photo s united de boer chend. „De échte pechvogel is natuurlijk de kalkoen. Voor hem is het straks weer Kerstfeest.' CEES VAN HOORE zet van chocolademelk", zegt directeur M. Dietvorst van de Wassenaarse melkfabriek. „En dat is direct toe te wijzen aan het weer. Puur omdat het koud is, omdat het vriest. Dan gaan mensen massaal aan de warme chocolademelk." Het is volgens hem niet een bijzonder ver schijnsel. Elke keer als de tem peratuur daalt, stijgt de con sumptie van chocolademelk. Dé manier om de koude uit het li chaam te verjagen. „Je denkt er misschien niet di rect aan, maar ook met gorte pap hebben we in deze tijd een dubbele omzet", laat Dietvorst weten. „En - dat is ook zo'n ver schijnsel - de omzet van volle melk is iets gestegen. De men- ouders zijn mishandeld en op de een of andere manier wraak hebben willen nemen, is er een die in de groep van mevrouw Van Veen opgang doet. De kinderen zoeken een verkla ring. Ze vinden wat er is ge beurd verschrikkelijk maar ook onbegrijpelijk. Ze hebben de rechtzaak, afgelopen week, alle maal op een of andere manier gevolgd. Via het journaal of de krant. Richard, in Engeland ge boren, via de Engelse kranten en de nieuwsuitzendingen van de BBC. Thuis wordt er ook wel over gepraat. „Maar niet erg veel, het is niet zo'n prettig on derwerp om over te praten", zegt een jongen. De straf die kind A en kind B hebben gekregen, kwam wat de kinderen in groep acht betreft, te vroeg. De Engelse jongetjes zitten voor lange tijd, misschien zelfs wel levenslang in de cel. Sid: „Pas als de rechter weet waarom ze het hebben gedaan, kan hij volgens mij een goed oordeel vellen." Er valt hier en daar kritiek te ho ren op ouders, die niet goed op hun kinderen zouden passen. Evelien: „Het is wel vreemd dat dat jongetje is meegegaan. Ou ders zeggpn toch altijd dat je nooit met vreemden meemag." Bas: „Maar als je twee bent, kun je toch niets doen tegen twee jongens van elf." De reacties na de moord op de jonge James, zijn volgens een aantal kinderen echter weer wat te sterk. Sid: „Dat jongetje is vermoord, dat weten we alle maal. Maar ouders doen wel een beetje overdreven. Veel kin deren mogen nu niets meer. ze worden zo'n beetje aan de ket ting gelegd. Want de ouders zijn bang dat het nog een keer ge beurt." Een meisje: „Maar als zoiets in Nederland zou gebeu ren en als ik een kind zou heb ben, zou ik toch heel goed op letten." Sommige kinderen hebben bij na medelijden met de daders. Ze lopen kans levenslang in de gevangenis te blijven en mochten ze vrijkomen dan zal het moeilijk zijn om de draad van het normale leven weer op te pakken. Richard: „In Engeland laten ze op het mo ment heel iets anders zien dan in Nederland. Na de rechtzaak stonden de foto's van die twee jongens op bijna elke voorpagi na. Ik vind dat je zoiets niet moet laten zien. Als die kinde ren ooit uit de gevangenis ko men, worden ze door iedereen herkend." ANNET VAN AARSEN sen willen las het zo koud is een iets voller, vetter produkt. Ze hebben misschien het idee dat ze er dan beter tegen kunnen." Bij Frico-Domo zeggen ze dat de chocolademelk op grote schaal wordt ingekocht door ijs baanbestuurders en verkopers van koek-en-zopie. De koek-en- zopietenten zouden de afgelo pen dagen als paddestoelen uit de grond zijn geschoten. Vooral de vra3g naar grootverpakkin gen is bij de Friese fabriek in een paar dagen verdubbeld. Van koek-en-zopietentjes heeft Dietvorst van Menken Van Grieken echter geen verstand. „Bij ons gaat alles via de groot handel." ANNET VAN AARSEN koek-en-zopietenten zijn de laatste tijd als paddestoelen uit de grond geschoten, zo melden de fabrikan- van chocolademelk. foto united photos de boer veilen. Zo zijn de veilingkosten een stuk lager voor ze." Laurentius doet het in elk geval zoals het hoort. „Daar zijn richt lijnen voor. Je kunt maximaal vier promille rekenen van de getaxeerde prijs. Ik vraag drie promille. Maar wel met een be paald minimum. Anders zou ik maar een paar cent krijgen voor het taxeren van een waardeloos prul." HERMAN JOUSTRA» De Engelse rechter noemde de moord op de tweejarige James Bulger een kwaadaardige en brute daad. De Engelse pers noemt de twee elfjarige daders kind A en kind B in en in slecht. Hun Leidse leeftijdsge noten kunnen maar niet begrij pen hoe kind A en kind B er toe kwamen om James uit een win kelcentrum te ontvoeren en ver volgens te vermoorden. De kin deren van groep 8 van basis school Lorentz komen met alle mogelijke redenen op de prop pen als ze over het drama pra ten. „Ik denk dat er ergens een schroefje los zat", zegt een jon gen. „Die James is met stenen bekogeld en in zijn gezicht ge trapt. Als je elf bent weet je dat je zoiets niet moet doen." Zijn klasgenoot Wessel: „Misschien hebben ze het van iemand moeten doen, zijn ze door ie mand bedreigd. Dat zouden ze daar in Engeland eerst goed uit moeten zoeken." Weer een an der: „Mijn familie zei dat ze de avond daarvoor een horrorfilm hadden gezien. Misschien heb ben die twee jongens die film na willen spelen." Evelien: „Ik denk dat ze er een soort kick van kregen, dat ze zichzelf wil den bewijzen." Ook de optie dat de kinderen wellicht door hun èderland drinkt momenteel jassaal warme chocolademelk nuttigt bovendien de nodige brties gortepap. De koude Imperaturen hebben ervoor jzorgd dat de pap én de war mde drank massaal worden inge- aiicht. Bij Frico-Domo in Fries- arrid zijn ze inmiddels door de oiorraden heen. De fabriek uèeft de produktie van chocola- jkemelk moeten opvoeren, Van Grieken in Wasse- kent het probleem van een gjkort aan melkvoorraden iliswaar niet - het bedrijf pro-, p iceert alleen dagverse melk - e< aar constateert wél een ge wij- gd consumptiegedrag. Ve hebben deze week te ma- n met een bijna dubbele om-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17