Leidse hoogleraar: 'HSL niet door Groene Hart' Het is jammer dat ons werk niet zo bekend is' Randstadprovincies gaan intensiever samenwerken VVD boos over schrappen treinen Amsterdam-Leiden Us in regio is levensgevaarlijk Randstad Wedstrijd 'condoom omdoen' voor jongeren op Aids Dag Nog geen vrijwillige politie ZATERDAG 27 NOVEMBER 1993 975 BIS in Leiden regelt huid-, bot-, en hoornvliestransplantaties leiden caroline v Weefseltransplantaties zijn niet levensreddend. Het vervoer van een hoornvlies, een bot, een stuk huid of een hartklep gaat dan ook ook niet per helikopter of per auto met scheurende banden. Het is allemaal wat minder 'spectaculair' omdat weefsels langere tijd bewaard kunnen worden, terwijl een hart of een nier onmiddellijk moet worden getransplanteerd.Dat neemt niet weg dat een slecht ziende na een hoornvliestrans- plantie een nieuw leven tege moet gaat, en dat een door bot- kanker gehandicapte man of vrouw met een bottransplantaat weer kan lopen. Een klein kind met een enorme brandwond krijgt met een stuk donorhuid een heel ander uiterlijk; een hartafwijking wordt minder be dreigend als een kind een ande re hartklep krijgt. Vijf jaar bestaat de Stichting Bio Implant Services (BIS) in Leiden nu. BIS is een dochter van het veel bekendere Euro- transplant: de eveneens in Lei den gevestigde stichting die zorg draagt voor orgaantrans plantaties van bijvoorbeeld nie ren, harten en longen. Artsen kunnen bij BIS alleen weefsels bestellen: in Leiden staat een botbank, in andere delen van het land staan huid-, hoorvlies- en hartklepbanken. Daar wor den de weefsels bewaard. Net als Eurotransplant zorgt BIS ervoor dat vraag en aanbod bij elkaar komen, de stichting beschikt over een computerbe stand van donorweefsels en pa tiënten. „Als een potentiële do- 'nor van weefsels is overleden en met een donorcodicil heeft ken baar gemaakt dat hij of zij de weefsels wil afstaan, komt BIS in actie", aldus Madeion Hen- geveld. BIS coördineert boven dien de artsenteams die in Ne derland de weefsels wegnemen. „Voordeel van weefsels boven vitale organen is dat ze langere tijd bewaard kunnen worden: van dertig dagen voor een hoornvlies tot vijf jaar voor an dere weefsels. Bovendien kun nen de weefsels tot 24 uur na overlijden worden uitgeno men", aldus Hengeveld. Botbank In het onderkomen van BIS in het Academisch Ziekenhuis Lei den staan enorme vrieskisten waar botten en botprodukten bij een temperatuur van min 80 graden liggen opgeslagen. Ruud Deijkers, arts bij BIS, laat de enorme kou naar buiten stro men. „Dit is de botbank: dit menselijk bot is dood materiaal. Dat is een groot voordeel bij een transplantatie, want in dat geval zijn de afweerreacties van de patiënt veel minder dan bij een niertranpslantatie bijvoor beeld." De Leidse botbank i kelijk opgezet voor (bot)kanker- patiënten, maar de botproduk ten - botsnippers - kunnen ook worden gebruikt om bijvoor beeld een kunstheup goed pas send te maken. Deijkers gaat bij nacht en ontij' op pad om bot bij overleden donoren weg te nemen. „Wij doen dat met een team en werken vaak 's nachts omdat de operatiekamers over dag vaak bezet zijn. We zijn dan al gauw vier tot vijf uur bezig en willen dat het ziekenhuis geen last van ons heeft." Volgens Ma deion Hengeveld zijn de 'kinderziektes' er na vijf jaar BIS inmiddels uit. „Het gaat nu goed." Maar de instelling gaat Madeion Hengeveld en Ruud Deijkers bij de Leidse botbank: „Met een bottransplantaat kan een kankerpatiënt weer lopen.' FOTO JAN HOLVAST volgens haar wel gebukt onder de bekendheid van het grotere zusje Eurotransplant. „Van BIS weten mensen helaas niet veel: we hebben geen naamsbekend heid. Mensen weten helaas ook niet altijd dat ze ook huid of hoornvlies kunnen afstaan." Daarom heeft BIS hetzelfde probleem als Eurotranplant: een schrijnend tekort aan weef- beter zicht een nieuw leven seis. Voor een hoornvliestrans- kunnen beginnen. „Meer be- plantatie bijvoorbeeld staan kendheid zou ons aan meer do- duizenden mensen op de noren kunnen helpen." wachtlijst, Nieuw orgaan neemt taken over De hoge-snelheidstrein moet gaan rijden op een snelle ringlijri langs het bestaande spoorwegtracé tussen Rot terdam, Den Haag, Schiphol en Amsterdam. De reistijd tussen Schiphol en Parijs is in dat geval slechts elf minu ten langer dan bij de aanleg van een nieuwe spoorlijn door het Groene Hart. Dit betoogde de hoogleraar prof. dr. H. Priemus van de Technische Universiteit Delft gis teren tijdens een congres van de Randstadprovincies in Amsterdam. Amsterdam richard mooyman de vier grote steden en Schip hol. Priemus vindt de milieu-ar gumenten om de hoge-snel- heidslijn (HSL) ten oosten van Zoetermeer door het landelijk gebied aan te leggen 'niet erg Leidenaar Priemuis pleitte daar opnieuw voor het door de Tl) Delft ontwikkelde verkeersplan ARGUS, een netwerk van snelle en vaak rijdende treinen tussen deugdelijk'. Dit tracé is volgens hem in strijd met het beleid om het Groene Hart open te hou den. Een hogesnelheidslijn naar Schiphol zal volgens Prie mus ook extra reizigers van een grotere afstand naar de luchtha ven lokken. De positie van Schiphol wordt daardoor ver sterkt. „De negatieve milieu-ef fecten daarvan kunnen niet on der de vloermat worden ge veegd." De hoogleraar zei het te be- dat de Randstadprovin- s er niet in geslaagd zijn om t 'helder en consistent' beleid formuleren voor de aanleg van een hoge-snelheidslijn. Het is volgens hem gewenst dat de Randstadprovincies gezamen lijk stelling nemen tegen de route van de flitstrein. Een meerderheid van de par tijen in de provincies Noord- Holland, Zuid-Holland en Utrecht wil eerst afwachten welke route de voorkeur van minister Maij-Weggen heeft. Al leen D66, GroenLinks en de ver tegenwoordiger van RP F/GPV/SGP spraken zich tij dens een gezamenlijke staten commissievergadering eerder deze week duidelijk uit tegen een tracé door het Groene Hart. amsterdam richard De provincie Zuid-Holland gaat nauwer samenwerken met Noord-Holland en Utrecht. Pro vinciale Staten van de drie Randstadprovincies krijgen vol gend jaar het voorstel om een gemeenschappelijk orgaan op te richten, dat enkele taken van de afzonderlijke provincies kan Dat de Noordhollandse „...o^.is van de koningin J. Kemenade gisteren tijdens een Randstad-statencongres in Amsterdam. Daar spraken Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht over een nauwere samenwerking in Randstadver- band. Ook vertegenwoordigers van de provincie Flevoland wa ren uitgenodigd. Momenteel werken de drie Randstadprovincies al samen, maar dan zonder veel verplich tingen. Activiteiten op het ge bied van onder meer ruimtelijke ordening, vervoer en milieu worden op elkaar afgestemd. Al le bevoegdheden blijven echter bij Provinciale Staten van de af zonderlijke provincies. De drie colleges van Gedepu teerde Staten willen dat de ban den verder worden aangehaald door een gemeenschappelijk orgaan op te richten, waaraan een aantal taken en bevoegdhe den kan worden overgedragen. Bij dat nieuwe orgaan kan vol gens Van Kemenade mogelijk ook Flevoland worden betrok ken, evenals nieuw te vormen stadsprovincies als het Regio naal Orgaan Amsterdam. De vorming van een open baar lichaam - de meest inten sieve vorm van samenwerking - gaat de betrokken provincies momenteel te ver. De WD-fractie in de Noordhol landse provinciale staten maakt zich ernstig zorgen over het ver dwijnen van diensten op het traject Amsterdam-Haarlem- Heemstede-Leiden. De Neder landse Spoorwegen zijn van plan om in de ochtend- en avondspits zeven treinen te schrappen. Vplgens de WD, die over het voornemen van de NS vragen stelt aan Gedeputeerde Staten, is er door de plannen van de Spoorwegen sprake van 'een ge leidelijk toenemende, structure le achteruitgang van het spits- vervoer per trein', met alle ge volgen voor de bereikbaarheid en het milieu van dien. Het schrappen van diensten tussen Amsterdam en Leiden is volgens hen niet te rijmen met de bezettingsgraad van zeventig procent in deze treinen. De W- D'ers wijzen er verder op dat ook in de vroege en late uren treinen op het traject verdwij nen, waardoor het met ingang van de dienstregeling 1994-1995 bijvoorbeeld onmogelijk wordt om Amsterdam vanuit Heem stede voor zeven uur 's och tends te bereiken. Debat over aids en werk in Leiden leiden Een wedstrijd voor jongeren met als motto 'wie-kan-het- snelst-een-condoom-omdoen' is een van de vele activiteiten op Wereld Aids Dag woensdag 1 december in Leiden. De wed strijd wordt 's avonds vanaf 20.00 uur gehouden in de Pie terskerk. Doel van Wereld Aids Dag op 1 december is stil te staan bij aids-patiënten, mensen met HIV en overleden aidspatiënten. Overal ter wereld zijn deze dag activiteiten. Die variëren van ballet, exposities, demonstra ties, symposia, muziek en thea- 'Aids in de werkomgeving' is het onderwerp van een Leids debat op 1 december: NOS- journaliste Maartje van Weegen leidt het debat in de Stadsge hoorzaal. Iedereen die iets met het onderwerp te maken kan hebben, is erbij: mensen met HIV, het virus dat aids veroor zaakt. en met aids, werkgevers en beleidsmakers. Het symposium in Leiden duurt van 13.00 tot 16.00 uur en is voor iedereen gratis toegan kelijk. Het is het officieuze be gin van een overheidscampagne over de omgang met HlV-geïn- fecteerden op de werkplek, de sportzaal en de vereniging. Tij dens het debat komt de nood zaak van beleid bij bedrijven en inQtf.llir.onn aan Hp nrHn hnlniri dat gericht moet zijn op accep tatie van collega's met HIV. Om 16.30 uur begint een fak- kelherdenkingsoptocht voor aidsslachtoffers vanaf het Stad huisplein in Leiden: de route voert door de Leidse binnen stad. 's Avonds vanaf 20.00 uur is er een avondvullend pro gramma in de Pieterskerk met muziekbands - onder meer Ruth Jacott - en het Safe Sex Promotieteam. Kaarten voor het avondprogramma zijn te koop Leidse studenten vrijen onveilig leiden Uit een recente enquête van de GGD onder Leidse studenten is gebleken dat tweederde van de studen ten niet altijd veilig - met een condoom - vrijt. De GGD hield de enquête tij dens de El Cidweek, de jaarlijkse introductieweek voor unversiteitsstudenten. Zo'n 183 formulieren kwa men ingevuld terug: te wei nig om echt harde uitspra ken te kunnen doen over het vrij-gedrag van studen- bij de VW en aan de kassa van de Pieterskerk. In Cultureel Centrum X aan de Haarlemmerstraat zijn van 30 november tot en met 4 de cember vanaf 20.30 uur films over aids te zien. Op 10 decem ber wordt hier het toneelstuk 'D'r moet iets met apen in' op gevoerd van Theaterbedrijf Ori ent. Dat begint om 20.30 uur. Ook in Leiden zijn traditione le gedenkvlaggen (quilts) voor overleden aicjspatiënten te zien van 27 november tot 4 decem ber in Galerie Stelling. Een groot deel van de op brengsten van Wereld Aids Dag gaat naar het Aids Fonds. Nederland telde op 1 oktober sinds het begin van de aidsepi- demie 2783 mensen met aids. Sindsdien zijn bij de WHO we reldwijd ruim 718.000 mensen met aids aangemeld uit 194 lan den. Maar de wereldgezond heidsorganisatie schat het Wer kelijke aantal op 1,5 miljoen volwassenen en een miljoen kinderen. Bovendien voorspelt de WHO tegen het eind van de eeuw tussen de 30 en 40 mil joen HlV-geïnfecteerden. Nu zijn dat er naar schatting 14 miljoen, onder wie een miljoen kinderen. Van 29 november tot en met 5 december is het mogelijk gra tis de Aids-Infolijn te bellen: 06- 02220. Ook de GGD in Leiden geeft informatie ov^r de ziekte: tel. 071- 163333. Zelfs het ijs van de Warmondse ijsbaan is nu niet meer betrouwbaar. De ijspret ARCHIEFFOTO HIELCO KUJIPERS Mensen moeten vooral niet proberen op het ijs te stappen, zeggen de experts. Het ijs op sloten, vaarten en plassen in de re gio is levensgevaarlijk. Inmiddels is er ook geen landijsbaan meer open. De dooi zorgde ervoor dat de ijspret voorlopig van korte duur is geweest. „Op het moment gaat elke dag mini maal net zo veel van het ijs af als er 's nachts bij is gekomen. Alleen in de nacht van maandag op dinsdag vroor het nog behoorlijk en sindsdien is het ijs alleen maar slechter gewordenzegt W. van Bla- del van de Warmondse ijsclub. „Onze ijs baan is niet meer te vertrouwen en dat geldt zeker voor het ijs op de sloten en de plassen. De kwaliteit is desastreus. Het ijs is minder dan dan vijf centimeter dik en bovendien heel erg bros. Het lijkt net fon dant en er vallen overal gaten." Van Bladel hoopt eigenlijk dat het gaat regenen. „Dan zijn we snel af van het ijs dat er nu ligt en dan mag het van mij weer gaan vriezen. Overal geldt nu dat het ijs voor geen meter deugt en dat het levens gevaarlijk is." Henk de Jeu. voorzitter van het district Sassenheim dal grofweg van Noordwijk tot Stompwijk loopt: „Ik kan helaas geen positieve berichten geven. Het ijs is van bedroevend slechte kwaliteit, het is uiter mate onbetrouwbaar en levensgevaarlijk. En dat geldt voor alle wateren. Zelfs de buitenbanen in de regio zijn niet meer open. Dan zeggen ze in Ter Aar wel dat er morgen wedstrijden zijn maar ik heb er geen fiducie in dat dat doorgaat." Volgens De Jeu is het welhaast onmoge lijk dat zich nu een ijslaag van een goede kwaliteit vormt. „De temperatuur van het water is nog niet laag genoeg, heeft zich nog niet aangepast aan de winter. Deze vorstperiode was ook wel heel erg vroeg. Laten we hopen dat er geen mensen zijn, die zo stom zijn op een sloot te stappen. Tot nu toe zijn er voor zover ik weet nog geen ongelukken gebeurd." ii leiderdorp monica wesselinc e vervolg voorpagina Er komt vooralsnog geen vrty willige politie in Hollands Midi den. Het korps kreeg voor dï doel al wel 200.000 gulden vap het Rijk, maar wil eerst een bet hoorlijk plan maken. Dat maak te korpschef S. van Hulst vap Hollands Midden gisteren bël kend. Het inschakelen van vrty willige politie, mensen die ijt uniform maar zonder wapefc. assisteren, is een goedkope m^i nier om meer 'blauw' op strain te krijgen. De reservepoliti leden wél een wapen dragei blijft naast de vrijwillige polit: bestaan, zij het dat dit stervend ras' is. Er worden geen nieuwe reservisten meer aangi nomen: de bestaande moge hun werk blijven doen. Reset visten zijn vooral in de Bolleijf streek actief. De inzet var mensen kost bijna niets: een avond oefenen ontvangen ze een vergoeding schrijve drie guldei De burgemeesters t korpsleiding maken zich welij waar grote zorgen over kort aan geld, ze zijn tegelijkefl tijd ook tevreden over de result taten van dit jaar. Waren er vdv rig jaar in het hele gebied ndc 82 roofovervallen, tot nu tqe zijn er pas 70 van dergelijk* misdrijven gepleegd. Van de overvallen is 30 procent opg«e lost; meer dan ooit tevoren, ii p Het hogere percentage oplot singen plus de extra hoge straf* fen die de rechters hier gevtf, leidt er volgens de korpsleidirai toe dat 'Hollands Midden bC rucht is in het criminele circuijn Veel zaken oplossen en d|a vooral ook wereldkundig mir ken, is een van de manierat waarop de politie de criminal teit te lijf wil gaan. ij L Elektronisch^ hasjhond op Schiphol schiphol» ed blaauw In de nieuwe aankomsthal We van Schiphol heeft de douai i gistermiddag röntgenappar tuur geïnstalleerd waardoor om der meer opsporing ve en drugkoeriers makkelijk wordt. Dit apparaat, al omg doopt in 'elektronische ham hond', herkent verdachte orgki nische stoffen door de contoiel ren van het voorwerp en de sp cifieke kleuren die op beeldscherm te zien zijn. Volgens een woordvoerd van de douane is het appara in staat om bijvoorbeeld dwa door verborgen dubbele b dems van koffers te kijken. „H scheelt enorm veel tijd. Als nu de koffer van een verdach inspecteren zijn we daar ei tijd mee bezig. Je zoekt zelfs tubes tandpasta." Overigens b tekent de komst van dit app raat niet dat alle koffers reizigers aan een onderzo worden onderworpen, omd daarvoor de tijd, mankracht i apparatuur ontbreekt. De douane heeft wel het pli om in januari een tweede ele tronische hasjhond te plaatst in de Westhal, waar in de to komst bijna alle passagiers vluchten uit niet-EG-landi aankomen. De douane heeft ervaring met X-ray-apparal opgedaan bij de controle postpakketten die via Schipl en RotterdamNederland nenkomen. Binnenkort word twee mobiele X-ray-apparat L aangeschaft voor de douan controle in onder meer de R( terdamse en Amsterdamse h Het röntgenapparaat is gist middag samen met de i douanelocatie in de Westhal gebruik genomen door dir< teur-generaal der belasting mr. J. van Lunteren. De doua beschouwt het instrument, een kwart miljoen kostte, 'voi al als hulpmiddel in de strijd gen verdovende middelen'. Veel drugs komt via Schipl het land binnen. Een speci daarvoor opgeleid Schiph team. ontstaan uit een sam( werkingsverband tussen doi ne en Koninklijke Marechai see, heeft in het eerste jaar zijn bestaan 1257 kilo hal drugs en 1860 kilo softdrugs beslag genomen. Voorts werd® door het team 410 drugskcF riers aangehouden. Toen n team nog niet bestond werdL| er gemiddeld 275 koeriers fL iaar betrapt.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16