Alphen in Rustiger vaarwater Gemeente Zoeterwoude rekent hogere prijzen 'Ditis pure Hulpgoederen alsnog op weg naar Bulgarije Rijn- en Veenstreek 'Politie moet korte metten maken met hardrijders' Kunstenaar verbouwt lekkend pakhuisje tot expositieruimte ftTERDAG 27 NOVEMBER 1993 CHEF CERT VISSER. 071 -356430, PLV -CHEF JANET V OUDE WETERING MARIETA KROFT De politie moet korte metten maken met de verkeersovertre- ders, vindt Oudeweteringer M. Verboon. Scherp opletten en bij iedere overtreding meteen laten betalen. Als de politie dat beleid nu eens zou voeren, dan hoe ven er volgens hem helemaal geen dure drempels en/of slui zen te worden aangelegd. Drempels en sluizen veroorza ken alleen maar meer geluids hinder door het afremmen en optrekken van auto's en de kans op scheuren en verzakking van gebouwen. „En natuurlijk bete kenen deze maatregelen ook een flinke aanslag op ons (krap pe) gemeentebudget oftewel op uw en mijn belastinggeld", schrijft hij aan de gemeente raad. Verboon woont aan de Plan tage, een weg in het verlengde van de Veerstraat. Hij ergert zich aan het voorbijrazende ver keer. Hij reageert op de plannen die er zijn om deze straten langs de Wetering op te knappen en er drempels of sluisjes in aan te leggen. De gemeente kan Verboon in zoverre geruststellen dat er in de buurt van zijn woning voor lopig geen drempels of sluizen worden aangelegd. De gemeen te verwacht dat het rustiger op de Plantage wordt als de ver keersremmers op de Veer- en Kerkstraat er liggen. Meer auto mobilisten zullen deze weg dan vermijden, aldus B en W. Het college staat niet achter het lik- op-stuk-beleid. zoals gesugge reerd door Verboon. ,,In de praktijk werkt dat niet." Laag beschermt gemeentehuis ZOETERWOUDE Het gemeentehuis in Zoeter- woude wordt voorzien van een 'anti-vandaal laagje'. Met dit waslaagje op de muren kan graffiti redelijk makkelijk wor den weggehaald. Tot dusver is het gemeentehuis nog amper beklad, maar het college van B en W in Zoeterwoude vreest het ergste. Schoonmaak is nu een kostbare zaak, en een titanen klus. Het aanbrengen van de waslaag kost 5800 gulden. Of het nu gaat om een vergunning voor het neer zetten van een feesttent of om de inschrijving als woningzoekende; vanaf volgend jaar moeten in woners van Zoeterwoude voor deze en andere za ken een stuk dieper in de beurs tasten. Alle le gesbedragen van de gemeente worden dan zo hoog, dat ze (bijna) alle kosten dekken Wie zich laat inschrijven als woningzoekende hoeft momenteel niets te betalen, maar moet straks 35,75 gulden neerleggen. De meeste ver gunningen kosten nu nog 6,80 gulden. De ver gunning voor het plaatsen van een feesttent gaat maar liefst 250 gulden kosten. Dankzij Progressief Zoeterwoude (PZ) is het in schrijvingstarief voor een woningzoekende nog enigszins binnen de perken gebleven. Het college van B en W had voorgesteld om hiervoor 105,75 gulden te vragen. Tijdens een deze week gehou den raadsvergadering werd het tarief terugge bracht van 105,75 naar 35,75 gulden. Het CDA steunde het voorstel van PZ. Wethouder R. Hogenelst meende echter - even als de WD - dat mensen zich momenteel te mak kelijk als woningzoekende laten registreren. Veel jongeren laten zich op hun achttiende voor de zekerheid inschrijven'. „Als een huis wordt aan geboden, komt het aanbod in veel gevallen te vroeg. Zo iemand verdwijnt uit het bestand. Om er vervolgens na een paar jaar weer in te komen als hij of zij serieus op zoek is naar een huis. Al die controles kosten heel veel tijd en geld." Maar na overleg in het college werd het PZ-voorstel toch overgenomen. Verder had PZ er moeite mee dat ook vereni gingen zonder winstoogmerk de volle mep moe ten betalen voor al "het gemeentelijk handelen. De Lange vroeg zich af of er niet af en toe kon wor den uitgeweken naar een lager tarief. In de prak tijk betaalt de vereniging dan wel de officiële re kening, maar krijgt geld terug in de vorm van een subsidie. Evenals het CDA en de WD voelde Hogenelst daar weinig voor. „Dat is te lastig. Laten we eerst eens kijken of de tarieven de activiteiten binnen het verenigingsleven belemmeren. Over een jaar bekijken we of dit systeem werkt." Daarmee stemde PZ uiteindelijk in. /ierde koe op Alphense boerderij passeert 100.000 kilo-grens j;; <7 Ambassadeur helpt stichting uit de brand HAZERSWOUDE-RIJNDIJK» KEES VAN KUILENBURG Het is uiteindelijk toch nog goed geko men. De hulpgoederen van de Stichting Humanitaire Hulp Bulgarije in Hazers- woude-Rijndijk zijn op weg naar het Oosteuropese land. Maandenlang zag het er naar uit dat de tien zeecontainers met goederen - voornamelijk medische apparatuur - niet verstuurd konden wor den. De stichting had onvoldoende geld om het transport per schip te kunnen betalen. Dat probleem is eindelijk opgelost. Be gin deze week koos een vrachtschip van de Bulgaarse staatsrederij Bulcon vanuit Rotterdam het ruime sop. Op 6 decem ber arriveert het vaartuig in de haven stad Varna. Vanuit die plaats worden de spullen overgebracht naar twee psychia trische inrichtingen in de hoofdstad So fia en een bejaardencentrum in Samok- ov. Onder andere zit er in de tien contai ners materiaal om het bejaardencen trum in Samokov opnieuw in te richten. „Bedden, dekens, lakens, meubels, keu kenspullen, veertig pakketten verband middelen en kleding. Vorig jaar was ik in dat tehuis en ik kreeg het toen nogal te kwaad. Wat ik daar aan ellende zag. Mensonterend gewoon. Het doet me dan ook goed dat we daar wat aan heb ben kunnen doen. Vooral nu de winter is ingevallen." De goederen zijn door WVC aan de Hazerswoudse stichting geschonken. „De spullen waren ooit bedoeld om bij calamiteiten over goed medisch en an der materiaal te kunnen beschikken. Nu de dreiging van ernstige conflicten is weggevallen, worden de voorraden op geruimd. Dankzij enkele connecties kon den wij ook meedelen. Wel onder de voorwaarde dat het magazijn van WVC voor het eind van dit jaar leeg zou zijn", legt de voorzitter uit. „Maar waar laat je die enorme hoe veelheid materiaal? Onze opslagruimte in de voormalige MAVO in Hazerswoude was ook vol. Alle haast was dus geboden om snel het transport naar Bulgarije te regelen. Maar dat kost veel geld. on danks dat rederij Bulcon het zo voordelig mogelijk verscheept. Zonder er een gul den aan te verdienen. Ook het scheep vaartkantoor Kersten en Hunik in Rotter dam werkt voor ons tegen vriendenprijs. Bij elkaar was er toch nog een bedrag van 50.000 gulden nodig. Stad en land hebben we afgelopen om aan het geld te komen. Zelf hadden we inmiddels al 32.000 gulden bij elkaar geschraapt. Ver volgens hebben we het bedrijfsleven be naderd. diverse fondsen en het ministe rie van WVC, maar tevergeefs. Eigenlijk wel begrijpelijk, want er lopen zoveel ac ties. Uiteindelijk was het ambassadeur Rankov die ons 10.000 dollar uit een of andere pot schonk", vertelt de tevreden Hazerswoudenaar. De stichting houdt woensdagavond een bijeenkomst in gebouw 't Anker. Een van de gasten is ambassadeur Rankov die de vrijwilligers en andere aanwezigen een en ander zal vertellen over de huidi ge situatie in zijn land. De bijeenkomst begint om 20.15 uur. LPHEN AAN DEN RUN •ES VAN KUILENBURG achtig procent is geluk en de ;st is vakmanschap. Al wil de lphense veehouder Jaap Bulk at laatste veel liever niet ge- jegd hebben. Anderen moeten naar bepalen of het gegeven !at hij vier koeien heeft die de ïagische grens van 100.000 kilo ïelk zijn gepasseerd iets met ^kmanschap te maken heeft. SjHet staat zo opschepperig om lat van jezelf te zeggen, maar kik vind ik het wel. Vooral nu in het voorjaar zelfs nog een )7]ijfde koe bijkomt die de ton overschrijdt." _J Volgens deskundigen komt et maar heel zelden voor dat |en veehouder drie laat staan per koeien heeft die in eenzelf- le periode de 100.000 kilo- jrens passeren. „Drie tegelijk in e?e Meern en Willeskop kan ik ajiij nog wel herinneren. Ook jrjioet er in Friesland een boer ;eljn met vier koeien die binnen nt£n korte periode aan de 1 jOO.OOO kilo kwamen", aldus npn vertegenwoordiger van de rduivelcoöperatie in Bodegraven. JijBulk kan naar mijn idee bij- ri (onder trots zijn op dit res'ul- sePat." H Overigens is de bewoner van ;jje boerderij aan de Alphense ufnephoek niet de eigenaar van esje veestapel. Bulk is bedrijfslei- aljer op de boerderij van de oud- ïajurgemeester van Ter Aar, P. Verhoef. Een boerderij waar wordt gewerkt met de meest moderne hulpmiddelen. „De fi losofie is een zo hoog mogelijke produktie, met zo weinig moge lijk koeien. Maar wel op een verantwoorde wijze, waarbij het welzijn van de dieren voorop staat." De Alphenaar is ruim 20 jaar in dienst van Verhoef, waarvan 18 op de boerderij in de Gnep- hoek. De 43-jarige boerenzoon begon aanvankelijk op een pot plantenkwekerij, maar kwam als 20-jarige toch weer in het boerenbedrijf terecht. „Dat boe renwerk trok toch meer dan ik altijd had gedacht. Nu is het een hobby van me, anders hou dit werk niet vol. In mijn eentje melk ik toch zo'n 80 tot 90 koei en." Receptie Jaap Bulk had al in 1991 een 100.000 kilo-koe, zoals de term in agrarische kringen luidt. „Ge heel volgens de gebruiken heb ben we dat toen gevierd met een receptie op het veehouders- bedrijf. Bij de tweede koe heb ik zoiets nog wel overwogen, maar ik heb er toch maar van af ge zien. Al die rompslomp is een keer leuk, maar dan moet het afgelopen zijn", zegt de Alphen se veehouder. „Vooral als er in een tijdsbe stek van een kwartaal drie koei en de grens van 100.000 kilo melk overschrijden. Dan raak je er wel aan gewend. En nu zit die vijfde er al weer aan te komen. Dat is wellicht helemaal een prestatie. Maar ik ervaar het niet zo. Het is leuk, maar daar is alles mee gezegd. Wel zie ik het als een topprestatie van de koeien. Het is pure topsport om die enorme produktie te halen. Dat wordt wel eens vergeten." „Luisteren naar die beesten is erg belangrijk. Een verandering in het voer heeft al gevolgen. Dat merk je direct bij het melken. Dan moet je ingrijpen. Alles moet in evenwicht zijn om het de dieren naar de zin te ma ken. Als ik zo bezig ben, voel ik me een toptrainer", zegt hij la chend. Bulk zegt dat hij niet bewust bezig is om maar zoveel moge lijk prijskoeien te halen. „Dat zou ten koste gaan van het be drijf. Op het moment dat een dier de 80.000 passeert, begint het wel voor me te leven. Dan heb ik het gevoel dat ik het kan halen, dan houd ik een dier wat langer vast dan gebruikelijk. Maar niet ten koste van alles. Het welzijn van het beest staat bij mij duidelijk voorop. Liefde voor de natuur heb ik van huis uit meegekregen. Als ik maar even twijfel of het wel goed voor het beest is om er mee door te gaan, bespreek ik dat met de dierenarts. Als je dan een advies om er niet mee door te gaan naast je neerlegt, ben je ver keerd bezig." Jaap Bulk met de vijftienjarige Mieke 9. Een van de koeien van de Alphense veehouder die 100.000 kilo melk heeft gegeven. foto ben de bruyn jilfschoon 1992 een 'topjaar' was als het gaat om het aan- al aangiften bij de politie, weigert burgemeester M. irjaats Alphen een criminele gemeente te noemen. ,,De Hijging was onrustbarend en ik zal niet zeggen dat er ^jeen problemen zijn, maar er is dit jaar al sprake van een jaling van de criminaliteit." ALPHEN AAN DEN RUN KEES VAN KUILENBURG Een zware stalen balk onder steunt het plafond in de bene denruimte van het huis aan de Alphense Prins Hendrikstraat. Maar dat is niet het enige dat herinnert aan het verleden. Bui ten aan de muur bevindt zich nog de takel waarmee de zak ken meel omhoog werden ge hesen. „Dat is juist het aardige van dit pandje. Het is in 1913 gebouwd als meelpakhuis. Dat karakter wilden we zoveel mo gelijk bewaren", zegt Lieske den Duik. Den Duik opent komend weekeinde met enig ceremo nieel voor vrienden en beken den het voormalige meelpak huis dat nu is ingericht als woonhuis en expositieruimte. De sinds vijftien jaar in Alphen wonende Den Duik is zelf beel dend kunstenaar. De expositie ruimte is alleen bedoeld voor werk van haarzelf. „Daarom noem ik het bewust ook geen galerie", legt de Alphense uit. Naast het woonhuis staat nog een apart huisje dat zij in ge bruik heeft als atelier. De in Scheveningen geboren Den Duik heeft het pand - in dertijd gebouwd als twee aparte pakhuisjes - drie jaar geleden gekocht. „Vanaf het moment dat ik het zag, was ik verkocht. Het is zo heerlijk aan het water gelegen. Beter kon ik mij niet wensen. Ook al was de ruimte sterk vervallen en lekte het dak aan alle kanten. Overal stonden destijds emmers om het water op te vangen. 'Daar is iets heel leuks van te maken', was mijn eerste reactie. Vooral omdat het zo degelijk was gebouwd. Het ambachtswerk was er vanaf te zien." Scharesliep Het pand kent een bijzonder verleden. Het werd gebruikt als stal voor kippen, paarden en varkens. De zolder is jarenlang gebruikt voor opslag van wijn. „Vandaar die verstevigde balk." Ook waren er een fietsenmaker - de haken om de fietsen op te hangen zitten nog in het pla fond in de keuken - schoenma ker, groenteboer en scharesliep in gevestigd en werden er handkarren verhuurd. „Ik heb inmiddels al een behoorlijk al bum met foto- en ander materi aal over ons huis. Vooral in het archief heb ik het een en ander gevonden." In samenspraak met de Leid- se architect Frank Mulder is er een herstelplan gemaakt dat door een aannemer is uitge voerd. Van de twee oude pak huisjes is een ruimte gemaakt. „Daarbij stond voorop dat het karakter moest worden be waard. Al is dat niet helemaal gelukt. In de pakhuisjes zaten erg kleine raampjes. Voor een woonhuis is dat niet zo plezie rig. Je wilt veel licht en vooral uitzicht op de Rijn. Vandaar dat Mulder daar oplossingen voor heeft bedacht die het karakter van het huis niet hebben aange tast. Voor het overige is het authentieke bewaard gebleven. Het is naar mijn idee nog steeds een pakhuis, waar het wel ge weldig wonen is. Overigens was Lieske den Duik: „Toen ik het pand zag, was ik gelijk verkocht, maar het heeft maanden gekost om het weer in oude stijl terug te brengen." foto jan holvast het wel een enorme klus. Tien Het pandje is ingericht vol- rustig gehouden. De gordijnen, Rijn vraagt al zoveel aandacht, dagen zijn we bezig geweest om gens het idee van Den Duik. vloer en wanden zoveel moge- Dan moet je ook niet in je huis het balkenplafond te schuren." „De inrichting heb ik bewust lijk in gelijke kleuren. Want de proberen om uitbundig te zijn." jurgemeester M. Paats: aanzienlijk aantal druggebrui kers vastzit, blijkt volgens Paats dat de misdaad weer terugzakt. „De politie verkeert nu in een betere situatie als het gaat om personeel. Ze moet nog wel eens bijspringen in Leiden of Gouda maar er werken meer mensen en er worden meer da ders gepakt. In mei van dit jaar werd nog 217 keer een auto opengebroken, in oktober nog maar 53 maal. Drie personen die voor een groot deel van de inbraken verantwoordelijk wa ren, zitten nu in de cel. Er wor den weer kleine succesjes ge boekt", aldus Paats. Volgens de burgemeester is de rol die de gemeente bij de bestrijding van de criminaliteit kan spelen klein, maar niet on beduidend. De gemeenteraad stelt jaarlijks 60.000 gulden ter beschikking voor preventiepro jecten. In samenwerking met de politie wordt vooral veel aan dacht besteed aan het voorko men van inbraken in auto's en woningen, misdaden die in 1992 schering en inslag waren. Er worden weer kleine succesjes geboekt." foto ben de bruyn ■LPHEN AAN DEN RUN pMAN LEEFMANS ïeiT urgemeester Paats reageert "'aaarmee op het jaarverslag van Te plaatselijke politie waarin Yielding wordt gemaakt van een Tirse toename van de criminali st in 1992. „Dat is een uitzon- viering", zegt Paats. j°s In het jaarverslag van de poli ce valt onder meer te lezen dat orje aantallen inbraken en dief- Pftallen fors zijn gestegen. Wo ninginbraken stegen vorig jaar e Tiet maar liefst 72 procent ten Opzichte van 1991. Verder werd Je politie met 64 procent meer npnrandingen en verkrachtin- ,en geconfronteerd en ook was r een flinke stijging van het '"antal diefstallen met geweld en iet aantal vernielingen. Volgens de politie werd dat rider meer veroorzaakt omdat loor de grote reorganisatie on- pveer de helft van de recher- heurs met iets anders dan 'ge hoon' politiewerk bezig was. 5r<1 Nu de reorganisatie van de anlolitie een feit is en een niet on- niT hei 'ijj rel rla ek ils

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15