Nieuw tracé voor waterleiding DHZ Voorschoten is veel te klein voor zoveel middenstandszaken Ook deze bestelbus huur je bij Turbulente tijd ten einde Ten dode opgeschreven bomen wachten op gratieverzoek CDA Voorschoten sluit verhoging OGB niet uit Regio VVD-kieslijs Voorschotel^ Straatverbod bij herhaling van overlast Duizendste baby 'Geen matten kloppen als de was op hangt' Volksverhuizing kinderopvang Leiderdorp ZATERDAG 27 NOVEMBER 1993 Auto- en Motorverhuur MultiRent leiderdorp De interim-periode van burgemeester J. de Bruin van Leiderdorp zit er op. Hij werd gisteren uitgeluid in de raadszaal van het ge meentehuis. Veelvuldig kwamen de problemen aan de orde waarmee hij gedurende zijn acht maanden durende bewind is geconfronteerd. „Een turbulente tijd, maar ik heb het met veel plezier gedaan," zo concludeerde De Bruin. Hij werd toegesproken en voorzien van cadeaus door onder andere loco-burgemeester C. Huigen, brandweercommandant A. Vons en 'nestor' van de raad A. Roest (CDA). Op de foto: in de rij om afscheid van De Bruin te nemen. foto loek duyderduin Boeren en milieugroep tegemoet gekomen Er lijkt een einde te komen aan de slepende kwestie rond de aanleg van een drinkwaterleiding door Voorschoten. Het Duinwaterbedrijf Zuid-Holland (DZH) is bereid het tracé van de waterleiding een stuk op te schuiven. De lei ding zou eerst dwars door de Papenwegse polder lopen. Dat stuitte op grote bezwaren van dë Werkgroep Milieu beheer Leiden en enkele boeren uit de omgeving. voorschoten «judy nihof „We zijn met het tracé steeds verder opgeschoven naar de grens van het gebied. We hopen dat de boeren en de Werkgroep Milieubeheer inzien dat we ze een heel eind tegemoet zijn ge komen. Het zou mij zeer verba zen als er nu nog uitgebreide bezwaren komen," zegt A. de Waal Malefijt van het DZH. Het tracé dat het DZH nu voorstelt, kruist het Rijn en Schiekanaal nabij de Kniplaan, loopt door agrarisch gebied richting Veurseweg en de spoorlijn en vervolgt zijn weg door landerijen, maar wel zo dicht mogelijk langs de spoor lijn. De leiding loopt verder langs de Papenwegse polder richting Leiden en Wassenaar. In een eerste reactie zegt W. ter Keurs, woordvoerder van de Werkgroep Milieubeheer, ver heugd te zijn over het voorstel van het duinwaterbedrijf. De Werkgroep Milieubeheer was bang voor aantasting van de na tuur in de Papenwegse polder. Ter Keurs heeft echter nog geen tekeningen van het nieuwe tra cé gezien. „Het is nog even de vraag voor mij of alle haken en ogen die er aan dit tracé zaten, zijn opgelost. Maar voor zover ik kan na gaan, heeft het DZH ons advies overgenomen." Volgens De Waal Malefijt is enige overlast voor sommige boeren ook in de nieuwe plan nen niet te vermijden. „Maar het is overlast van tijdelijke aard. Als de leiding eenmaal in de grond zit, kan die koe weer net zo grazen als ie daarvoor deed. Bovendien stellen we de boeren schadeloos voor de overlast." Als er geen bezwaren komen, wil het duinwaterbedrijf rond mei 1994 beginnen met de aan leg. Dat is aanmerkelijk later dan het DZH had gepland en is vooral veroorzaakt door een fout van de gemeente Voor schoten. De gemeente was ver geten de aanvraag voor een aanlegvergunning ter inzage te leggen. Zonder daarin gekend te zijn, zagen boeren begin dit jaar in het gebied opeens betonnen buizen liggen. Ze trokken on middellijk bij de gemeente aan de bel. Toen de gemeente de aanvraag alsnog publiceerde, kwamen er bezwaarschriften van enkele boeren en de Werk groep Milieubeheer. leiderdorp roy klopper Tientallen Leiderdorpse bomen waarover het doodvonnis is uit gesproken wachten op een gra tieverzoek van omwonenden. De gemeente heeft een lijst ge publiceerd van bomen die vanaf januari 1994 worden omge zaagd. Alleen als er bezwaren binnen komen tegen het kap pen, blijven ze staan. De afdeling groen van de ge meente Leiderdorp besteedt elk jaar enige weken aan het omver halen van bomen. Veelal betreft het exemplaren waarover in de loop van het jaar klachten zijn binnengekomen. De winterpe riode is bij uitstek geschikt voor het kappen, vooral omdat de af deling groen het dan vrij rustig heeft. Deze week bracht de ge meente een lijst naar buiten van, overigens kerngezonde, bomen die waarschijnlijk wor den gekapt. Voor veel straten geldt dat er slechts een of twee bomen verdwijnen, maar op sommige locaties gaat het met grof geweld. De hofjes aan de Oltmansdreef, Huijgensdreef en Van Lennepdreef gaan verschei dene bomen verliezen. Ook langs de Achthovenerweg en Heinsiuslaan wordt een reeks populieren omgevormd "tot open haard-hout. Tenminste, als het aan de af deling groen ligt. Er bestaat na melijk nog een kleine kans voor alle bomen die op de kaplijst staan. Als mensen bezwaar ma ken tegen het verdwijnen van een boom, kan daarover wor- willen niet weglopen voor ver hoging van de OGB. Voorscho ten is het waard," aldus Ten Have. Liever een lichte verhoging van de onrocrend-goedbelasting, dan kuilen in het trottoir, kaal en verwilderd groen en slecht verlichte straten. Voor het CDA in Voorschoten is de grens aan de bezuinigingen bereikt. „We zijn al tien jaar bezig met een bezuinigingsslag. De rek is er uit," aldus lijsttrekker F. ten Ha ve. „Voor goede bestrating en verlichting, goed onderhouden parken en openbaar groen mag en wil het CDA de burger best een prijs vragen." Dan kan er volgens de partij ook meer aan dacht en geld worden besteed aan de monumenten en de na tuur in het buitengebied. „We ■Het CDA wil het beleid verder afstemmen op het toenemend aantal ouderen in de gemeente. Op plekken die vrijkomen in be staande wijken moeten oude renwoningen komen, bijvoor beeld de voormalige Ds. Fort- genssschool en de loods van de gemeentelijke afdeling openba re werken. Verder wil de partij kijken of het dorpscentrum ver der auto-arm gemaakt kan wor den. Daarbij denkt het CDA on der meer aan het bouwen van een kleine parkeergarage achter Albert Heyn. den gepraat. „De gepubliceerde lijst moet worden gezien als een soort proefballonnetje. Als er geen negatieve reacties komen, gaat het kappen zeker door", al dus een voorlichter. Er staan bomen op aan de Pluimzeggekreek, Wederik kreek, Dotterbloemkreek, Ko renbloemkamp, Boekweitkamp, Kerveltuin, Sleutelbloemzoom, Havikskruidzoom, Oltmans dreef, Huijgensdreef, Van Len nepdreef, Coomhertdreef, Heinsiuslaan, Grotiuslaan, Lan- gendijkdreef, Achterzijde Merel straat, Schansen en Dreven, Hubrechtplein, Achthovener weg, Willem de Zwijgerlaan, Lijnbaan bij PTT-gebouw, D.H. Camaraplaats, Van Poelgeest- iaan en Schepenstraat. Onderscheiding D. van den Berg Zijn carrière begon in 1950 op 15-jarige leeftijd als jongste be diende bij ijzerhandel Kruyt, die toen nog in Leiden was geve- sigd. Gisteren nam hij afscheid als procuratiehouder van de fir ma, die nu zetelt aan de Splin terlaan in Leiderdorp. D. van den Berg (58) kreeg vanwege zijn verdiensten bij die gelegen heid de eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau opgespeld door wethouder C. Huigen van Lei derdorp. Van den Berg was ver der actief als trainer en be stuurslid bij de voetbalvereni ging Lugdunum. Zijn activitei ten voor deze club leverden hem in 1992 al de Goden speld van de KNVB op. De Voorschotense wethoude van de Poel is gekozen tot lil trekker van de WD bij de mende gemeenteraadsverlj zingen. Ook de plaatsen tv tot en met vijf leveren geen vj rassingen op. Ze worden in nomen door de vier zitteij raadsleden: P. Verschoor, S.H land-Dalmeijer, H. van Gogh Th. Schimmel Warmondse APV aangepast Het omstreden gebouw aan de Schoolstraat staat al bijna twee jaar leeg. Glazen kolos Schoolstraat nog altijd niet verhuurd voorschoten judy nihof „Het is niet bewezen dat we te hoog zitten met de huurprijs. Er valt altijd over te praten. Laat ze maar met een concreet voorstel komen, maar dat gebeurt niet." Wouter Bos van Basis Bedrijfs huisvesting wil voor eens en al tijd het misverstand uit de weg ruimen over de vermeende ex treem hoge huurprijs van de glazen kolos in de Voorschoten se Schoolstraat, op de plek van de voormalige bakkerij Tukker. Het omstreden gebouw in het centrum staat leeg sinds de op levering, nu bijna twee jaar. Dat het gebouw niet te verhu ren is, ligt volgens Bos niet aan de prijs. „De Schoolstraat heeft een structureel probleem. In de hele straat zijn winkels moeilijk te verhuren. Je moet je afvragen of Voorschoten niet een te klei ne plaats is voor zoveel mid denstand. Winkelcentrum Leid- senhage is bijvoorbeeld een be langrijke zuiger." Als een horeca-vestiging zou zijn toegestaan in het pand, had Bos het 'al drie keer kunnen verhuren'. Maar dit druist in te gen de winkelbestemming die op het pand rust. „Een restau rant of een lunchroom zou daar prima passen", aldus Bos. Zijn hoop is gevestigd op de plannen van de gemeente, die het be stemmingsplan van de School straat wil wijzigen. Ook een kantoor zou volgens Bos in het pand niet misstaan. „Maar we hebben een keer een advertentie gezet en toen wer den we teruggefloten door de gemeente. Een kantoor past niet het straatbeeld, werd ge zegd. Het is jammer dat er zo eenzijdig over wordt gedacht." M. Laernoes, hoofd afdeling Ruimtelijke Ordening en Volks huisvesting van de gemeente' Voorschoten bevestigt dat de gemeente niets voelt voor uit zonderingen op de regel. Er mag alleen een winkel in het glazen pand. „De Schoolstraat is een typische winkelstraat. Je moet geen onderbrekingen hebben in het winkelfront. Want winkeltjes bij elkaar ver sterken elkaar." Als het pand zou worden om gezet in een kantoor of een ho- rebagelegenheid, dan is volgens Laernoes het eind zoek. „Als er dan weer iemand komt met zo'n verzoek, dan kun je niet weigeren." Bos van Basis Huis vesting moet volgens Laernoes 'even volhouden' met het zoe ken naar een uitbater. „Het is zijn vak om winkels te slijten. Als dat op deze manier niet lukt, moet hij misschien belangen groepen van andere winkel- branches benaderen Laernoes benadrukt dat er wel een 'dienstverlenend bedrijf gericht op de particulier' in het pand mag komen, bijvoorbeeld een reisbureau of een kapper. Niet de deur uit mogen tijdè de viering van oud en nieif tussen tien uur 's avonds en l gen uur 's ochtends. Dat risl ren de 32 jongeren in de leeft van 14 tot 17 jaar die dona dagavond nabij de Buitenh' laan werden opgepakt nadat vuurwerk afstaken en voorf gangers met ijshallen bekog den. Van een straatverbod ii onmiddellijke ingang is voorj nog geen sprake. De jongej moeten zich in ieder geval tb' nenkort bij bureau Halt meld waar ze op hun daden word gewezen. Mochten ze onda deze waarschuwing zich n maals schuldig maken aan veroorzaken van een dergel overlast, dan moeten ze in0 nacht van 31 december op lr nuari binnen blijven. LEIDSCHENDAM In recrL tiegebied Vlietlanden word vandaag van 10.30 uur tot ont veer 17.00 uur sleehondenrl nen gehouden om de zogehe Vüetland-Cup. De wedstrijd maken deel uit van een ra van vier rennen in Nederla die als voorbereiding geld voor het 'echte' seizoen als op diverse plaatsen in Eurij sneeuw ligt. Bij wedstrijden Nederland trekken de husk ook geen slee maar een karre warmond liesbeth buitink Mattenkloppen, schimpliederen zitigen en ongehuwd in één tentje slapen. Officieel is het verboden in Warmond; een po- litie-agent kan met de Algeme ne Plaatselijke Verordening (APV) in de hand boetes uitde len wanneer hij Warmonders daarop betrapt. Maar de bepa lingen worden gewijzigd. „We kunnen niet met dergelijke ver ouderde regels voor een rechter verschijnen", verklaart gemeen tewoordvoerder Jan-Willem Faassen. De oude APV stamt uit 1968 en de tijdgeest is in de bepalin gen terug te vinden. Zo rept het oude exemplaar nog over een dorpsomroeper en vooral de bepalingen over zedelijkheid to nen dat de APV van vóór de seksuele revolutie stamt. „Eind jaren dertig was de Kaagweek in opkomst en daarbij werd veel gekampeerd rond de Kaagsocië teit", weet Faassen. „Er waren toen mensen die erover vielen dat jongens en meisjes onge huwd samen in een tentje kam peerden en zich misschien wel onwelvoegelijk gedroegen. Dat heeft zelfs geleid tot vragen in de Tweede Kamer, die War mond toen dwingend verzocht een bepaling op te nemen in de APV." Ook het verbod op openbare dronkenschap is in de nieuwe verordening geschrapt. „Het aantal echte dronkenlappen dat over straat zwerft is lang niet zo groot meer als vroeger. Men dr inkt nu binnenshuis voor de te levisie, maar vroeger was er geen tv. En je bleef natuurlijk niet alleen thuis om te zuipen, maar je ging naar de kroeg." Het vooroorlogse wantrou wen tegen kermisexploitanten is eveneens uit de APV verdwe nen. Faassen: „Vroeger moest er van alle kermisgasten een lijst overhandigd worden, want de kermis was toen een plek voor figuren om lekker uit het zicht te verdwijnen. Mensen die re den hadden om niet direct vindbaar te zijn, gingen op de kermis werken." Tegenwoordig heeft iedere Warmonder wel een wasmachi ne in huis, maar de oude APV houdt daar geen rekening mee. „Het is verboden om tussen 10.00 en 18.00 uur kleden, kar petten, lopers of matten uit te slaan of uit te kloppen", zegt de oude verordening. Faassen: „Vroeger hingen de huisvrou wen 's ochtends hun was bui ten. En als de buurvrouw dan haar matje ging kloppen zou de was weer helemaal vies zijn. Dat heeft tot hooglopénde burenru zies geleid, vandaar." De nieuwe APV wordt in het hele gebied van het district Duin- en Bollenstreek Zuid van de politie vrijwel identiek. „Dat is gemakkelijker voor de agen ten die ermee moeten werken. Maar er zijn wel plaatselijke af wijkingen. Zo schrapt Warmond het verbod op 'automaten bo ven de openbare weg', want wij hebben alleen twee sigaretten automaten en een snoepauto maat in het dorp. Maar Katwijk wil dat verbod wel. In verband met condoomautomaten. leiderdorp» In het Elisabeth-zie- kenhuis in Le-derdorp werd gis teren beschuit met muisjes rond gedeeld. Donderdagavond om half negen werd Tess Zitman ge boren: de duizendste baby van dit jaar. Een aardige aanleiding om gisteren rond het bed van moeder Ingrid Zitman een feest je te bouwen. Tess - op de foto in de armen van haar zusje L Myrthe - is de tweede dochter L van Ingrid Zitman-Baak en Leo,a| Zitman uit Leiderdorp. Bij de gij boorte woog ze 2930 gram. o|a| vorig jaar bereikte het Leider- L dorpse ziekenhuis deze mijlpa^ Toen op 26 november. rorL janholv\}„ leiderdorp roy klopper De kinderopvang in Leiderdorp staat aan de vooravond vari een kleine volksverhuizing. Om streeks maart volgend jaar moe ten heel wat koters door hun ouders op een andere plaats in de gemeente worden afgele verd. De twee speelzalen die nu nog aan het Kwikstaartplein zijn gevestigd, verhuizen waar schijnlijk medio maart naar het gebouw van kinderdagverblijf Winnie de Poe aan de Lijnbaan. Hier komt ook het kantoor van de Stichting Kinderopvang Lei derdorp (SKL)', dat verdwijnt bij De Sjelter. De buitenschoolse- opvang blijft overigens in de voormalige Engelendaelschool en komt in hetzelfde pand als het kinderdagverblijf. De dans door de gebouwen is ingegeven door de gedwongen verhuizing van de speelzalen 't Speelbankje en De Peuterkara vaan aan het Kwikstaartplein. Zij moeten begin volgend jaar wijken voor woningbouw. De gemeente Leiderdorp wilde de ze zalen aanvankelijk in de voormalige Engelendael school hebben, dat dienst gaat doen als multi-functioneel centrum voor tal van instellingen. De SKL stond hierover niet te juichen. „Als dat plan was door gegaan hadden we in het Oude Dorp drie speelzalen, terwijl meer dan de helft van de kinde ren uit Buitenhof komt. Dat leek ons dus geen goed idee met het oog op halen en brengen door ouders", aldus directrice A. Aben. De keuze viel dus op een ge heel andere constructie: de speelzalen naar de Lijnbaan en Winnie de Poe naar de Erica laan. Op voorwaarde dat de i>e bouwing tegen die tijd is a|ii rond, zit het kinderdagverhc medio januari in de Engeliji dael-school. Daarna begint*?' verbouwing van het pand P< de Lijnbaan. De speelzalenjer men er rond maart hun intra" Overigens gaan ook de di tie en de coördinatie van gastouderproject naar dezepa catie. Dit betekent dat de n van het kantoor in dé Sjae wordt opgezegd. Het gastoujn bureau is nu nog gehuisvest" een ruimte naast speelpll^r Duimelot aan de Denneschalui

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14