•Desnoods voeren ive actie tot 1999' De Stemming Noordwijk wacht weer seizoen vol evenementen Leiden Regio Vrijspraak 'overvaller' _(TERDAG 27 NOVEMBER 1993 ia Zonneveld 'De Vliet moet blijvenwint slag om zwembad /e Sn afspraak voor een gesprek midden op de morgen? is onmogelijk voor Ria Zonneveld, want dan trekt ze <%r baantjes in het overdekte Vijf Meibad. En 's zomers ,g|tuurlijk in de Vliet. „Het zwembad met het schoonste zater van Leiden", zegt de vrouw die een werkgroep bij Haar kreeg om het met sluiting bedreigde zwembad te o'jdden. Die slaagde erin om sportwethouder Van Bocho- otl te vermurwen. De Vliet mag tot minimaal 1999 open Hjven, zo werd deze week bekend, mits er maar vol gende bezoekers komen. En daarbij mag werkgroep 'De Efet blijven' helpen. idl JL ^pEN EMIEL FANGMANN te folders over het zwembad werden onder meer bij de VW neergelegd. „We hadden voor de pers op een bepaald mo ment twee uur de tijd om tach tig man op een foto te krijgen. Zo druk was het toen niet in De Vliet, dus mensen moesten el kaar opbellen, als in een tele fooncirkel." Rood jack In juni kwam het eerste contact met wethouder Van Bochove tot stand om de petitie aan te bieden. Levendig herinnert de Voorschotense zich nog de eer- sté ontmoeting. „Oud-wethou der Marselis en ik stonden in een zaal te wachten en er was ook iemand met een rood jack. Waar blijft die wethouder tojh, dachten we, uitkijkend naar een ouder iemand. Stond hij dus naast ons." Onverwacht kreeg de groep ook steun vanuit het Poolse To- ruri. De zusterstad was in het bezit van een openluchtzwem bad en liet een geschreven steunbetuiging bezorgen. „Dat moei een grap zijn geweest", volgens de Voorschotense. idse notaris Teenstra sloten „Nee, ik Weet niet wie er achter :h aan bij de werkgroep en hebben gezeten, misschien Lei- -;ns secretaresse werkte mee denaars die er hulpgoederen n de stukken die geschreven hebben gebracht." oesten worden. Zo kwam van rp t een het ander. „Alleen kun laptoe j het niet, je moet mensen Actievoeren is niet iedereen ge- bben die achter je staan." geven. Dat bleek toen er een af- Eerst werden handtekeningen vaardiging van Vliet-liefhebbers igehaald, later werd er een en- mocht meelopen met de Taptoe lête gehouden. Êigengemaak- op 2 oktober, zij het niet als ac- :hnd het middaguur, net uit het iter, laat de Voorschotense in wat een half jaar actie voe- i opleverde. Een plakboek ;t vele foto's, krantestukken H veel ingezonden brieven als lunbetuigingen. „Alleen de jlegraaf had geen belangstel- L g", zegt ze. ,We voerden actie tegen be- weten in, want Van Bochove :ef bij zijn standpunt", zegt j Zonneveld. Een jaar geleden g^rd bekend dat de gemeente Vliet wilde sluiten. De Voor- ïotense besloot een poging te dernemen om het zwembad redden, toen ze dit voorjaar 2t een vriendin in het .over- kteVijf Meibad douchte, ^lat is kleiner en minder gezel- en onder de douche werd ^ar het idee geboren actie te —an voeren." m iet alleen 'ijnneveld benaderde oud-wet- iruiuder Marselis van Voorscho- Ji, ook al een liefhebber van 4 Vliet. Onder anderen oud- dmeester Heidweiller en de tiegroep. „Ik had gezegd dat ik alleen bij een minimum van veertig deelnemers zou lopen, er kwamen er 28. We liepen wijd uit elkaar om de groep gro ter te laten lijken." In het Van der Werfpark werd üjdens de taptoe uitdrukkelijk gezwaaid naar de sportwethou der die bij het standbeeld de taptoe bewonderde. „Burge meester Goekoop wees hem er nog op dat hij terug moest zwaaien", straalt mevrouw Zon neveld. Op de wijs van 'Tulpen uit Amsterdam' zong de groep 'Als de lente komt dan gaan we weer zwemmen in De Vliet'. De actievoerster heeft het later nog eens gezongen. „Ik doe een cur sus conservatie Engels en hield mijn spreekbeurt over de Vliet. Op verzoek van de docente zong ik ook dat lied." Uiteindelijk ging de wethou der begin vorig week 'om'. „Hij verzocht ons even onze mond houden. Maar we waren wel perplex." Beroepslobbyïsten vechten jarenlang tevergeefs, de werkgroep had het in een maand of zes voor elkaar. Ria Zonneveld glimlacht er beschei den om. „Het was een leuke zo mer, nee, ik heb geen slapeloze nachten gehad", zegt ze. „Ik heb ook nooit eerder actie ge voerd, maar ik was altijd wel ac tief in verenigingen. Naast het zwemmen, vroeger trok ik veer tig baantjes per dag, doe ik aan 'lopen'. Ik liep al 29 keer de Vierdaagse." Sponsoring De buit is binnen, al zal er de komende jaren wel iets moeten gebeuren om de toekomst van het openluchtbad veilig te stel len. Zo moeten in elk geval de bezoekers aantallen omhoog. „En als het moet, blijven we ac tie voeren tot 1999. Volgend jaar bestaat het bad dertig jaar en dan is het 't grootste deel van de zomer open van zeven tot ze ven. We willen dan eigenlijk ex tra geld inzamelen voor het be houd van het bad." Actievoerster Ria Zonneveld van 'De Vliet moet blijven': „Zelfs mijn spreekbeurt over de cursus conversatie Engels ging over het zwembad." foto loekzuyderduin Een lid van de werkgroep „Als elke moeder nu eens een het heeft al berekend dat opknap- abonnement voor een kind niet pen minder kost dan de wet- kocht.., dat zou natuurlijk heel houder denkt. Van Bochove wil aardig zijn", droomt Ria Zonne- abonnementen in de voorver- veld. „Het begin is er al. 'De koop fiks goedkoper maken, deurtjes van de kleedhokjes in POLITIEKE RUBRIEK e overheid moet de straat erug veroveren, vindt de Leidse PvdA. Meer ambtenaren zullen een uniform moeten aantrekken en moeten aan paraderen. Dat zal de kleine criminaliteit voorkomen. Wetten moeten gehandhaafd orden want wetten zijn er om de zwakkeren te beschermen, zo luidt de redenering. 'Dus' is dit typisch een PvdA-plan. Ook de SP heeft mooie plannen, maar typerend )or die partij is dat ze niet le bestuurders wil leveren die ze uitvoeren. n Oost-Europa, daar zag je uniformen op straat. Kon je nog geen drie frisse jongeren op een parkbankje iet een gitaar zichzelve en hun mgeving zien vermaken, of er zat een geüniformeerde staatstoezichthouder mee te neurieën, middelerwijl zijn twaalfuurtje naar binnen proppend. Het drietal mocht 3 ens een protestsongs an Dylan .6 inzetten, over veranderende - den ofzo. ils er geen uniform met pet in de buurt was, dan was er nog altijd de angst dat iemand onder die uitmonstering zijn iren en ogen had 'uitgeleend' an de overheid. Dictaturen in het algemeen zijn geneigd de evolking, door mensèn met of zonder pet, wapenstok of I uurwapen, nauwlettend in het oog te laten houden. Die hoeven de straat niet te eroveren', want die hebben ze )ortdurend in een wurggreep. De Muur is gevallen en Oost- De kopstukken van de SP-Leiden: Cor Vergeer en Tim van Houten. Na de verkiezingen verwachten ze twee nieuwe companen in de gemeenteraad te hebben. Maar ambitie voor het 'wethouderspluche' ontberen zij. foto loek zuyderduin Europa is niet meer. En door het algemeen bekend worden van de schrijnende misstanden die daar heersten hebben communisme en socialisme een groot deel van hun aantrekkingskracht op de kiezers verloren. Het is een van de oorzaken van de teloorgang van de PvdA. Een van de meest ergerlijke misstanden was de mate waarin burgers in Oost- Europa in alles gecontroleerd werden door de staat. Het zal in die zin een merkwaardig betoog worden, waarmee juist de PvdA komende dinsdag het slot van de algemene beschouwingen dreigt te gaan opsieren. Tal van ambtelijke diensten moeten volgens de sociaal-democraten worden gezien als deel van een 'dienst openbare ruimte'. En de Grote Sprong Voorwaarts zal er volgens de PvdA uit bestaan, dat al die ambtenaren een uniform aantrekken en daarmee op straat gaan paraderen. Zodat agressievelingen hun handen voortaan thuis houden en tasjesrovers de greep in het boodschappenmandje aan het fietsstuur achterwege laten. „Kijk uit, daar komt een pet!" De overheid moet de straat terug veroveren, vindt de PvdA. Meer petten op straat is volgens hun veiligheidsspecialist A. de Vries de beste bescherming van de 'zwakkeren' in de Leidse samenleving. Wetten moeten gehandhaafd worden, want wetten zijn er om de zwakkeren te beschermen, zo luidt ongeveer zijn redenering. En dus is zijn plan voor een dienst openbare ruimte nou typisch een PvdA-plan, meent De Vries. En wie dat niet ziet is ouderwets. In de commissie welzijn wierpen echter juist CDA en WD zich op als beschermers van de zwakkeren. PvdA- wethouder S. de Vreeze wil de tekorten bij het algemeen maatschappelijk werk in Leiden verhalen op de klanten. Die moeten maar een eigen bijdrage gaan betalen. En zijn fractie is het daar van harte mee Merkwaardig genoeg was het de WD die er op wees, dat de klanten van het maatschappelijk werk nou juist de zwakkeren zijn, voor wie de PvdA op de bres zegt te staan. En CDA'er Piet Biegstraten voorspelde dat die klanten voor de verlangde eigen bijdrage weieens een beroep konden gaan doen op de middelen van de sociale dienst. Het leek politiek gezien de omgekeerde wereld. Maar wie dat veronderstelt, bekijkt volgens de PvdA ongetwijfeld ook de politiek door een ouderwetse bril. ry W e hebben twee W raadsleden en rekenen op vier na de verkiezingen. Ze hebben een boekwerk vol mooie plannen, die veel Leidenaars aan zullen spreken: lagere huren, geen woningbouw op groene plekken in de stad, veel aandacht voor sport, meer banen voor lager en middelbaar CHEF GERT VISSER. 071 -356430, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-356429 NOORDWUK PAUL DE VLIEGER VERVOLG VAN VOORPAGINA De eerste contacten die er uit eindelijk toe leidden dat de tra ditionele Tulpenrally weer naar Noordwijk kwam, legde WV-di- recteur Hans Broekmeulen tij dens een andere oldtimer-eve nement, de Monte Carlo Chal lenge. Deze rally ging vorig jaar in Noordwijk van start. Broekmeulen greep de gelegen heid aan wat contacten met mensen uit de 'rallywereld' te leggen. En met succes. ,,lk heb bij de start van de Challenge eens voorzichtig een balletje opgegooid voor de Tul penrally, die men inmiddels in ere had hersteld, maar dan in Barneveld. Na er een tijdlang niets meer van gehoord te heb ben, kreeg ik onlangs het be richt dat ze naar Noordwijk wil den komen. Juist in het jaar van 'Tulp 400' vond de organisatie het ook een leuke gedachte te rug te keren naar de oor sprong." Behalve de Tulpenrally komt trouwens ook genoemde Mpnte Carlo Challenge op herhaling in Noordwijk. Op 13 februari star ten de oldtimers, na op 12 fe bruari gekeurd te zijn, ter hoog te van Hotel Oranje voor hun tocht naar Monte Carlo. De beide rally's zijn slechts twee van de vele activiteiten die in de badplaats op stapel staan om toeristen en dagjesmensen te lokken en te vermaken. Het 'Activiteitenplan 1994' van de Stichting WV Noordwijkpro- inotie dat deze week is versche nen, staat er vol van. Een in het oog springend an der evenement is het kunstpro ject dat in het kader van het Mondriaanjaar 1994/95 wordt gehouden. Van de ongetwijfeld duizenden bezoekers die de Piet Mondriaan-overzichtstentoon- stelling in Den Haag gaan be zoeken, wil Noordwijk een flink graantje meepikken door mid del van een eigen Mondriaan- evenement. Het is de bedoeling dat zo'n twintig kunstenaars een kunst werk maken als hommage aan de vijftig jaar geleden overleden schilder. Die werken worden vervolgens op sokkels langs de beide boulevards tentoonge steld. Het publiek en een des kundige jury moeten gezamen lijk het mooiste werk aanwijzen. Nadat de werken op boulvard hebben staan pronken, gaan ze naar de Keukenhof. 'Oude bekende evenementen' die in 1994 terugkeren zijn de Bollenrit van 'In het Gareel', de beide bloemencorso's, de korte- baandraverij, de Boulevard Tap toe Parade en de 'Open Tuinen' en 'Markt onder de Linden' in Noordwijk-Binnen. Verder ko men er in juli en augustus weer drie Toeristische Zomermark- ten in de Hoofdstraat en staan er zeil-, surf- en zandkastelen- wedstrijden op het programma. De opening van het badsei zoen, in het eerste weekeinde van juni, wordt volgens WV-di- recteur Broekmeulen spectacu lairder dan ooit. „Het is zo goed als zeker dat de Koninklijke Luchtmacht medewerking ver leent. Er komt een vliegshow boven zee met helikopters, pa rachutisten en F16-straaljagers. En om het bij spektakel in de lucht te houden: een groot vuurwerk vormt de afsluiting van de dag waarop wij het Noordwijkse badseizoen feeste lijk inluiden." zwembad hebben een w verfje gekregen. opgeleiden. Maar zij zullen niet de wethouders leveren die die plannen uitvoeren. Want de SP heeft een afkeer van mensen die graag, zbals zij dat noemen, 'op het pluche' willen zitten. Welke ambities de politici annex actievoerders ook hebben, de ambitie om de stad te besturen is er niet bij. Of het moest zijn in de gemeenteraad. Dat is het hoogste orgaan in de gemeente, zeggen zij steevast. Waarmee zij eraan voorbij gaan, dat de plannen toch doorgaans van wethouders komen en de raad niet veel meer doet dan ja of nee zeggen, of ja mits, of nee tenzij. Het zijn socialisten pur sang en zij verkondigen ideeën die de PvdA allang niet meer voor haar rekening durft te nemen. Zij durven nog het woord arbeider in de mond te nemen. Kom daar bij de PvdA maar eens om. Maar als het op de uitvoering aankomt wijst de SP-vinger altijd naar Den Haag. De partij kent drie vormen van kwaad: de gemeente, de provincie en het rijk. Van die drie is de gemeente slecht, de provincie slechter en het rijk het slechtst. Den Haag zorgt dat de armen armer en de rijken rijker worden. Er is geen geld voor goed beleid, omdat de regering dat geld al uitgeeft aan slecht beleid. Op de vraag hoe de gemeente de mooie SP-plannen moet betalen, volgt het antwoord dat er maar een brief naar Den Haag moet worden gestuurd. En wordt die brief niet beantwoord dan moet de politiek maar zelf een retourtje Den Haag Centraal nemen. Om, liefst vergezeld door duizenden boze Leidenaars, op het Binnenhof haar gelijk te halen. Voor wie van groepsreisjes houdt is dat wel gezellig. Politieke agenda 30 november en 1 december: slot van de algemene beschou wingen over de gemeentebe groting 1994 in de gemeente raad. Aanvang beide avonden om 20.00 uur. 3 december: PvdA-ledenver- gadering stelt de kandidatenlijst voor de verkiezingen vast. Za lencentrum Antonius, 20.00 uur. WIM KOEVOET EN AAD RIETVELD tober 1992 landelijke bekend heid. Drie overvallers bedreig den het personeel en gingen er uiteindelijk met 291.138 gulden, Taiwanese dollars en cheques vandoor. De politie die de over vallers achtervolgde werd met vuurwapens beschoten. Door de slechte kennis van de omge ving reden de drie bij bunga lowpark Sollasi verkeerd. Voor snorrende tv-camera's werd een verdachte aangehouden. Hij werd onlangs tot zeven jaar ge vangenisstraf veroordeeld. De twee anderen zijn tot op heden spoorloos, evenals het geldbe drag. Over twee weken doet de rech ter uitspraak. De advocaat van een 30-jarige inwoner van Willemstad kon digde het voor aanvang van de rechtzaak al aan: zijn cliënt wordt vrijgesproken van deel name of medeplichtigheid aan de overval op de ABN-Amro- bank in Noordwijkerhout, we gens gebrek aan bewijs. Even la ter werd zijn vermoeden be waarheid. De officier van justi tie eiste vrijspraak, waarna de rechter er geen misverstand over liet bestaan de aanbeveling van de officier over te nemen. De overval op de ABN-Amro- bank aan de Herenweg in Noordwijkerhout trok op 20 ok- BURGERLIJKE STAND Telefoon: 071-356428 LEIDEN Geboren Thijs, zv. G.B.M. Rother en B.J. Boekhout Adriaan Leonard, zv. M. Kleijn en L.A. van Beelen Michiel Fre- derik, zv. W.B. Willems en Y.A.S. Kerk vliet Anna Rebecca, dv. G.L. Nachte- geller en A.A. Philipse Felicia Maria, dv. M. van den Broek en I. Hoek Jet Henrietta Martina Desiree Maria, dv. P.A.T.M. Petersen M.J.H.E. Hansen Stefhan Cornells Johannes, zv. C. Rag- gers en A.G.M. Groenewoud Lizeth Yo- rinde Fransca, dv. S. Haveman en J. Dorlas Nurcan, dv. S. §ahin en M. §a- hin Daisy Rhodé, dv. W.J. Westphal en H.M, Schoenmaker Collin Vincent, zv. A.P.J.M. de Wijs en M.J. Holman Ro bin Alexander Soeij, zv. W.J.T.M. van der Meulen en A.L. Kwan •Gerritdina Johanna Elizabeth, dv. J.M. de Vos en J.H. Kelder» Bo, dv. J.G.H. Kleijn en B.L. van Doorn Rick, zv. M. van Loon en P.A.M. van der Hoeven Petra, dv. P. Barhhoorn en T.S. de Mooij Larissa, dv. J.A.A. Schouten en A. Bosman Josina, dv. J.A. Bouwmeester en M.J. Botermans» Melissa, dv. L.J. de Veten S. van der Meij Hannah Elizabeth An- nemiek, dv. A.J. Boekestijn en S.G. van der Hell Nina Elme, dv. J.C. Haartsen en M.A.C. van Dongen Damien, zv. R. van As en R.M. van Es Lisa Eline, dv. G.J.W. van den Driescheen A M T. Balk Tim.zv. N. van Es en IC. de Vos» Chadia, dv. CJi. Ouahoud en N. Aboudi Michael Robin, zv. N.A. May en C.F. Zeiske Menno Jordy, zv. M. Bres en A.A. Vloemans Stefanie, dv. J. Ravens- bergen en B. Andres Tugay, zv. A. Akin en A. Akm Iris Regina, dv. A. Alves da Silva en C.E.M. van Dijk Bart, zv. J.C. van Santen en T. Bröcker.» Sabrine, dv. M. Choukri en K. El Gabsi Cynthia, dv. W.H.J. Langeveld en J. Bor Sarah, dv F.J.H. Jooren en B E. Pauw Paul-Nico- las Raymond, zv. PJ.C. Vuilleumier en A.M.F M. Beversen Tjeerd Dirk, zv. E.C. Priester en H.B. Bakker Robin, zv. H. de Jong en J.A. de Jong Petrus Berpardus, zv. M.J. van Abswoude en A.G.M. Roeling Lotte. dv. J.W. Oudwa ter en C. Beekman Igor Pieter Christi- aan, zv. J.C.M. Damen en C.E.M. Bent- velsen Feride, dv. C. özsoy en E. özsoy Kimberley, dv. R.P M de Graaf en R. Heerema Samantha Martina Adriana Elisabeth, dv. J.G. van Gijlswijk en C.A.F. van der Slot Ashley, dv. W. Fi- lippo en M. de Ruiter Melissa, dv. W. Filippo en M. de Ruiter Dennis, zv. J.H. Alkema en I.E.M. Koot Rosa Jaco- ba Elisabeth, dv. A. Krijgsman en E.J. van der Plas Johanna Adriana, dv. N.J van Duijvenbodeen G.M, Cingarlini Sohaib Hanid, zv. M. El Fedaoui en J. Mesbahi Esmee, dv. W.A. Ros en M.H.G. Snijer» Alex, zv. J.F. Warmer dam en J. van Heteren Lot, dv. M.W.J. Beijloosen C.P.M. Burgmeijer. Overleden C.P.H. Verkade, geb. 11 nov. 1917, marf» J.C. Waldkötter, geb. '27 jan. 1913, vrouw» M. Rijsbergen. geb. 16 nov. 1906, echtg. van H. Hel- venstein E. Smith, geb. 6 maart 1923, geh. gew. met A. le Noble H.J. Riet veld, geb. 29 sept. 1908, geh. gew. met P.J.M. LOnnemann A.M. Kretzmuller, geb. 12 mei 1919, echtg. van H. van Poecke P. Haring, geb. 16 nov. 1924, man H. Walkowiak.geb. 29 aug. 1904, echtg. van H.A.J 't Hart J. Chaudron, geb. 17 okt. 1917, man J. Baard, geb. 27 juli 1920, man A. Wijntjes, geb. 8 nov. 1919, man W. Schoneveld, geb. 5 jan. 1926. man H Hoek, geb. 27 jan. 1911, man» J.M F.L. Elligens, geb. 5 april 1940, man J. Binnendijk, geb. 25 aug. 1909, man M. de Laaf, geb, 23 juni 1917, man J.A. Lormans, geb. 25 juli 1931man M.A.J. van der Breggen, geb. 11 feb. 1949, echtg. van J.P.C. Egberts T.A. de Vries, geb. 25 jan. 1913, echtg. van C.J. Kromhout »G. Slothouber, geb. 12 okt. 1909, geh. gew. met A. van Nieten H. Haasnoot, geb 22 april 1922, man P. de Bolster, geb. 17 jan. 1896, geh gew. met P.J. Belt K.A. van lersel. geb. 18 jan. 1951man F, Eleveld, geb. 19 mei 1976, man N.T.J. Dui venvoorden, geb. 23 juni 1938, man J Verbeek, geb. 21 april 1912, man R.C, Hilhorst, geb. 26 dec. 1917, geh. gew. met A. Spruit W.H. van den Ak ker, geb. 11 okt. 1921, man H.M. van Gooi, geb. 9 nov. 1938, man E. Bui tendijk, geb. 16 nov. 1910, geh. gew. met F. Boeff L.C. van Gelder, geb. 3 okt. 1935, geh. gew. met R. Ebens A.M. Ouwerkerk, geb. 12 juni 1914, geh. gew. met L. Rombaut J.C. Ranse laar, geb. 16 sept. 1913, echtg. van P Bruin »J.I. Ginsberg, geb. 14 dec. 1925, man H. Hendriks, geb 30 juni 1922, man J. Fuchs, geb. 12 nov 1906, geh gew. met J. Eikerbout H Smit, geb. 15 maart 1913, man M van der Pompe, geb. 3 juni 1920, man L. Roest. geb. 1 okt. 1926, echtg. van Jonkheer L.C. de Villeneuve L. Abdei Moürnni. geb. 24 sept. 1993, dochter.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13