Aandacht voor de totale mens iV£7« ♦Mi Kerk Samenleving Temperatuur daalt ZATERDAG 27 NOVEMBER 15 REDACTIE DICK VAN DER Pl BINNENLAND KORT Remonstranten (1) De Remonstrantse Broeder schap, die in september als waarnemer uit het Samen op Weg-proces stapte, moet binnenkort besluiten of de band met de Hervormde, Gereformeerde en Lutherse Kerken op één of andere wij ze wordt voortgezet. De drie Samen-op-Wegkerken heb ben vorige maand de remon stranten hiertoe twee voor stellen gedaan. De CoZa (het dagelijks bestuur) van de Re monstrantse Broederschap neemt op 18 december hier over een beslissing, zo zegt secretaris ds. M. Bosman- Huizinga. Wel bestaat bin nen de CoZa enige twijfel of met zo'n nieuwe band recht wordt gedaan aan het besluit van 18 september. Maar af gelopen zaterdag hebben de voorzitters van de remon strantse gemeenten in over grote meerderheid al positief op de voorstellen gereageerd. Remonstranten (2) De twee voorstellen hebben betrekking op een gastlid- maatschap in de Raad van Deputaten (het bestuur) van Samen op Weg en een werk groep voor inhoudelijk over leg. Het gastlidmaatschap zou geen enkele status heb ben, zo beklemtoont Bos man. Het biedt slechts de mogelijkheid dat er onder ling informatie wordt uitge wisseld. Het tweede voorstel hangt samen met het feit dat het waamemerschap niet zo veel opleverde; er werd bijna niet inhoudelijk gesproken. De remonstranten willen dat in die werkgroep twee vragen aan de orde komen: wat be tekent oecumene, nu blijkt dat Samen op Weg eenwor ding van de kerken in plaats van federatie inhoudt. De andere vraag is wat de ver nieuwing van het kerk-zijn voorstelt. Hindoes In elk ziekenhuis moeten voldoende voorzieningen voor hindoes getroffen wor den. Zo moeten hindoes ge wezen worden op mogelijk heden voor geestelijke bij stand en dient er een (tijdelijke) ruimte te zijn voor hun religieuze plechtighe den. Deze aanbevelingen doet de werkgroep Hin doeïsme van de Raad van Kerken op basis van een be scheiden onderzoek onder 35 Nederlandse ziekenhui zen. Daaruit blijkt dat de meeste ziekenhuizen nauwe lijks rekening houden met de religieuze verlangens van hindoes. Elk ziekenhuis zou eigenlijk over een pandit, een hindoe-geestelijke, moeten kunnen beschikken, in vaste dienst of oproepbaar. Ook moeten er, aldus de werk groep, voorzieningen worden getroffen voor vegetarische maaltijden en voor het afleg gen van overledenen volgens de eigen voorschriften. Verzoening Pax Christi Nederland en Justitia et Pax steunen de op roep van de Cubaanse bis schoppen tot verzoening tus sen de communistische par tij en het Cubaanse volk. De bisschoppen deden op 8 sep tember in hun 'bezielde' pas torale brief deze oproep aan de regering. Dat schrijven de rk vredesbeweging en de bis schoppelijke commissie voor gerechtigheid en vrede aan de Cubaanse bisschoppen conferentie. ,,De brief is met opluchting en dankbaarheid begroet, niet alleen door het Cubaanse volk, maar ook el ders in de wereld door diege nen die zich betrokken voe len bij de toekomst van het eiland", aldus Pax Christi. PLAS, 071-356443 HET WEER Academisch Ziekenhuis Leiden neemt Stiltecentrum, Gebedsruimte en kerkzaal in gebruik Uit de teksten in het gedachtenboek van het Stiltecen trum in het Academisch Ziekenhuis Leiden spreekt hoop. 'Het is hier zo stil en toch heb ik iets kunnen zeggen.' Dan weer vertwijfeling en woede. 'Ik vind hier stilte, maar inwendig kook ik. Ik hoop op God dat Hij mijn vrouw innerlijke rust zal geven.' En soms bevatten ze een venijnig commentaar. 'Wat moet ik in de stilte met zo'n blauwe nachtmerrie boven het hoofd? Ogen dicht dan maar!' LEIDEN DICK VAN DER PLAS Wie van het centraal gelegen Leidse Plein in de nieuwbouw van het AZL het Stiltecentrum binnengaat, stapt in een andere wereld. Dikke muren sluiten de geluiden van de terrasjes en winkeltjes buiten. De gebruikte kleuren en materialen stralen rust uit. Het contrast met het bedrijfsmatige karakter van een groot, modern ziekenhuis kan niet groter zijn. „Het Stiltecen trum en de ernaast gelegen Isla mitische Gebedsruimte bena drukken dat in deze omgeving - waar je je heel klein voelt - toch aandacht is voor de totale mens, het individu", benadrukt dominee Ch. Schokker, het hoofd van de dienst Geestelijke Verzorging van het AZL. Het centrum is bedoeld voor patiënten, hun verwanten, be zoekers en personeelsleden van het ziekenhuis. „Als een plaats om je even terug te trekken, en alleen te zijn, om je gedachten maar wat te laten gaan, of juist te ordenen, om concentratie te zoeken", zo staat het in de be geleidende folder. Het Stiltecentrum en de Ge bedsruimte worden morgen of ficieel in gebruik genomen. Ook de nieuwe kerkruimte van het ziekenhuis - in patio O - en de burelen van de dienst Geestelij ke Verzorging worden dan 'ge opend'. Dat gebeurt in de vorm van een open dag, die om 10.00 uur begint met een Zondagse Viering. Perspectief Bij het ontwerp van het Stilte centrum is ernaar gestreefd dat aanhangers van elke levensbe schouwelijke traditie er wel iets in herkennen. „En tegelijkertijd was er het spanningsveld om voor niemand een drempel op te werpen", vertelt Schokker. Het Stiltecentrum heeft de vorm van een driehoek gekre gen, om letterlijk een ander per spectief aan te brengen. De bo- De in oosterse stijl uitgevoerde toegangsdeur naar de Gebedsruimte. FOTO JAN HOLVAST venkant van de scherpe hoek is afgesloten met een pyramide van glas, waardoor het daglicht naar binnenkomt. Wat direct opvalt is het kunstwerk aan het lage plafond. Vanuit een halve bol van blauw glas verspreiden zich grillige lijnen langs de zol dering. Kunstenares Titia Ex ontwierp ook de deur van het centrum, die in motieven en kleuren aansluit op het object aan het plafond. In de techniek van glas-applicatie is aan de buitenkant in reliëf een wind roos aangebracht. Net als bij de bol aan de zoldering is rond de windroos een cirkel met vier punten getrokken: de symbolen voor de verschillende levensbe schouwelijke stromingen. Verder straalt het interieur vooral soberheid uit. De nis aan de achterwand bevat een stan daard, waar een kaarsje kan worden opgestoken. Daarboven hangt een voorstelling van ge- appliceerd glas, samengesteld uit afbeeldingen van een kruis, een duif en een hart als symbo len van geloof, hoop en liefde. De vierde afbeelding is die van een vrouwenfiguur met kind. Het gedachtenboek ligt op een standaard, de zithoek bestaat uit losse elementen, waardoor een gevarieerde indeling van de ruimte mogelijk is. In de scherpe hoek van de ruimte staat een 'thematisch bloemstuk', dat wekelijks wordt gemaakt aan de hand van een korte tekst of thema. Dit pro ject, dat de naam 'Bloemen spreken in stilte' heeft gekregen, wordt inhoudelijk begeleid door de Franciscaanse Samenwer king. Direct tegen het Stiltecen trum aan ligt de Islamitische ge bedsruimte. Bij de totstandko ming hiervan is aansluiting ge zocht bij de oosterse sfeer en bouwtraditie. Dat vertaalt zich al direct in het ontwerp van de toegangsdeur. Binnen is een scheiding aangebracht tussen de plaats voor de rituele reini ging en de feitelijke gebeds ruimte. De gebeden kunnen worden uitgesproken op een podium, voorzien van een zacht katoenen tapijt. Op een drie hoekig, blauw perspex blad is een plek voor de Koran. Paradepaardje Aan de totstandkoming van het Stiltecentrum en de Gebeds ruimte heeft een groot aantal instanties, vooral financieel, meegewerkt. „Er was natuurlijk wel een basisbudget, maar dankzij de hulp van velen zijn we er in geslaagd een zekere meerwaarde toe te voegen", zegt Schokker. Het fonds Stilte centrum dat in 1991 werd inge steld, kreeg onder meer bijdra gen van kerkeraden en paro chieraden in de regio, landelijke instanties en patiënten en hun familieleden. Dominee Schokker is trots op deze ruimten, die op een hele centrale plaats in de nieuw bouw van het AZL konden wor- den gerealiseerd. „In het econo mische en medische denken zijn dit natuurlijk hele dure me ters. Maar het onderstreept al leen maar welk belang er aan deze voorzieningen wordt ge hecht. Ze zijn bijna het parade paardje van het ziekenhuis ge worden." BOEKBESPREKING Bijbels Dagboek 1994 'Kracht voor elke dag' luidt de ondertitel van het Bijbels Dagboek 1994. Twaalf predikanten, afkomstig uit de Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt, kozen voor de ver schillende maanden een thema of bijbelboek, als lei draad voor een dagelijkse uitleg of verdieping. Begon nen wordt steeds met het opgeven van een bijbelge deelte, gevolgd door een tekst. Daarna volgt de over denking, die wordt afgesloten met een suggestie voor een te zingen psalm of gezang. De eerste verwijzing is daarbij uit het Gereformeerd Kerkboek, de tweede uit de berijming van 1773 of de bundel 'Enige Gezangen'. Het Bijbels Dagboek 1994 is uitgegeven door De Vuur baak in Bameveld. Een trouwe metgezel In feite ook een bijbels dagboek is 'Een trouwe nachtge- zel' van dominee F. loh. Veldman. Deze hervormde predikant van onder andere Colijnsplaat, Drachten, Bennekom en Nunspeet - inmiddels al zeven jaar met emeritaat - schreef voor elke dag een soort 'Avond-fina le' met korte bijbelgedeelten en meditaties, bedoeld om voor het slapen gaan te lezen. Dit titel heeft hij ont leend aan Gezang 386, vers 2: „O Hoeder groot van Is raël, wees ons 'een. trouwe nachtgezel', en wakker om ons henen ziet, zo vrezen wij de vijand niet." Ook Veldkamp geeft op elke pagina een bijbelgedeel te, een lied en een tekst op, gevolgd door een overden king. Hij hanteert een cyclus van tien dagen, waarin hij ui', éénzelfde bijbelgedeelte put, afgewisseld met een vervolg op de psalm-teksten. Zijn liederen haalde de predikant uit de Hervormde Bundel van 1938 en uit het Liedboek. Heiligen Legenden Gebeurtenissen uit het leven van heiligen zijn door de eeuwen heen weergegeven in legenden. 'Vertellingen Illustratie uit: Heiligen legenden. waarin de kracht van deze levens tot uitdrukking kwam', zo omschrijft Siegwart Knijpenga in het voor woord van zijn boek 'Heiligen legenden'. De geschiede nissen gingen aanvankelijk van mond tot mond, om tenslotte te worden neergeschreven als religieuze ver halen voor volwassenen. Maaar volgens Knijpenga zijn de legenden ook goede vertelstof voor kinderen. „Zij roepen een vollediger en kleuriger mensbeeld op dan het alledaagse." Zijn keuze uit de veelheid van vertellingen werd voor de auteur grotendeels bepaald door de vraag wat een kind van 7 tot 11 jaar werkelijk zoekt. „Alles wat weg leidt uit het leven, alle onthechting moest in de vertel lingen achterwege blijven of tot een positieve vorm worden omgewerkt."» Knijpenga heeft daarbij gepro beerd om zowel het kind als de overlevering tot zijn recht te laten komen. Bij de keuze van zijn heiligen heeft hij zich over het algemeen gehouden aan diegenen die ook officieel hei lig zijn verklaard. Heel bewust koos de auteur niet voor een volledige levensbeschrijving, maar gebruikte slechts wat hem aansprak en 'wat in lessen, cursussen, voordrachten en conferenties zijn realiteit bewees'. s 'Heiligen legenden' is zowel voor kinderen als voor volwassenen geschreven. De eerste groep komt vooral voorin het boek aan haar trekken, de ouderen zullen meer achterin iets van hun gading vinden. De goed ver zorgde, gebonden uitgave is uitbundig geïllustreerd. Heiligen legenden Siegwart Knijpenga. - Zeist Christofoor, 1993. - 216 p. ISBN 90-6328-475-7. Prijs42,50 gulden. Prettige zondag! Voor vrijwilligers die meewerken aan de voorbereiding en uitvoering van kinderwoorddiensten, schreef Joke Brugman het boek 'Prettige Zondag!'. Ze geeft daarin praktische suggesties aan werkgroepen, die op hun beurt een 'aanzet kunnen vormen tot eigen creativiteit'. De schrijfster vertelt op haar eigen wijze de evangeliele zing na, gevolgd door een kort commentaar op de tekst. Daarna geeft ze verschillende werkvormen rond de ge kozen thema's, evenals een aantal suggesties voor lied jes en een gebed. De voorbereidingsgroep van de kin- derdienst kan uit het geboden materiaal zelf het eigen programma samenstellen. Brugman verzorgde vijf jaar lang wekelijks gezinsvie ringen in het Mozeshuis in Amsterdam. Ook maakte zij deel uit van de redactie van de werkcahiers "Vieringen met kinderen' en de periodieken 'Kinderbron' en 'Won derwel'. Vanaf 1975 begeleidt zij werkgroepen die zich bezighouden met de voorbereiding van de eerste com munie, gezinsvieringen, kinderwoorddiensten en paro chiecatechese. Prettige Zondag! kinderwoorddiensten voor het jaar B Joke Brugman. - Baarn Gooi en Sticht, 1993. - 191 p. ISBN 90-304- 0722-0. Prijs38,00 gulden. DICK VAN DER PLAS door Jan Krul* COLOFON LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv DIRECTIE B.M. Essenberg, J. de Vries, G.P Arnold (adj), J. Kiel (adj), HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj). OMBUDSMAN: R.D. Paauw, tel dag 9.30- 11 30 uur 071-356215, of per post. HOOFDKANTOOR: Rooseveltstraat 82,2321 BM Leiden Telefoon071-356356 REGIOKANTOOR: Kanaalstraat 26a Lisse Telefoon 02521 -19353, Fax 02521 -19610 POSTADRES Postbus 54,2300 AB Leiden TELEFAX Advertenties 071 -323508 Fam. berichten 071-323508 Redactie 071-321921 ADVERTENTIES ma -vrij. van 08.30-17.00 uur: Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur: Telefoon 071 -143545 ABONNEMENTEN Telefoon 071-128030 bij vooruitbet (incl. BTW) per kwartaal per kwartaal (post) per maand (Automatische incasso) KLACHTEN BEZORGING mat/mvnj: 18 00-19 30 82,85 119,50 321,65 28,75 Een groot deel van Nederland lag vrijdag onder een dikke mistdeken; alleen in het zuidoosten liet de zon zich nog even zien. Op de meeste plaatsen was er letterlijk geen doorkomen aan met zichtwaarden veelal tussen 50 en 200 meter. Gevaarlijke bijkomstigheid was het aanvriezen van de mist met rijpvor- ming en gladheid. Maar dat was niet overal het geval. Inde regio Kennemerland bleef het kwik het gehele etmaal net boven nul, waar door de mist eerder een waterkoud karakter had. Mist en lage bewolking zijn in de stagnerende luchtmassa van een winters hogedrukgebied haast on ontkoombaar. In het luchtdruk maximum zorgen dalende stromin gen voor een opwarming van de lucht, behalve in de onderste paar honderd meter. Daar verzamelt zich koude en vochtige lucht, die geen kant op kan. De toppen van de Ardennen en Duiste middelge bergten steken in zo'n situatie bo ven de koude laag uit. Daarboven kan het zicht adembenemend zijn. Bovendien is het er een stuk war mer dan in de dalen; niet zelden zijn er tempertuursverschillen van m^er dan 10 graden. Dat sombere hogedrukweer in de winter is berucht om zijn hardnek kigheid. Wellicht herinnert u zich nog februari van dit jaar, toen a winters hogedrukgebied in de buurt lag en de zon twee weken lang verscholen bleef achter ee vette wolkenlaag. Gelukkig komt er vandaag we wat meer stroming in de atmosl waardoor de mist en bewolking de loop van de dag moet zijn off ruimd. De wind is meest matigl noordoost en de aangevoerde lil komt uit het koude Noord- Duitr land, waar het vrijdag ook overti bleef vriezen. Geleidelijk koelt I ook hier weer af, maar felle vorf zit er nog niet in. Voorlopig vrie! het niet veel meer dan 2 tot 7 den en zo blijft de ijsgroei op grotere wateren nogal gering. Begin volgende week ondergf de Europese novemberwinterzp eerste krachtproef. Bij de Azori diept zich een depressie uit, dif volgens de laatste prognoses ojf dinsdag ten noorden van Schotl zachtere zuidwestenwinden. Ar)1 derszijds verweert het Noord-E(j ropese hoog zich kranig. Zo ont staat er een echte machtsstrijd! wel met de nodige onzekerheid! weekeinde komt er meer duideg heid over welke 'keuze' de atmo feer gaat maken: Warm, of tochi weer kouder; het hangt er om. ti HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met maandag. Engeland Schotland, Wales en Ierland: Ierland en west-Schot land: Van het westen uit bewolkt en toenemende kans op regen. Vooral zon dag veel wind. Maxima rond 10 graden. Enge land, Wales en oost- Schotland: Vooral in Enge land eerst nog kans op mist. Verder geregeld zon neschijn en droog weer. Zondag met name in Wales en oost-Schotland meer wind. Maxima in Cornwall en Wales rond 10 graden, elders circa 7 graden. België en Luxemburg: Eerst nog plaatselijk mist. Verder wolkenvelden, vooral in de middaguren ook kans op zon. Droog. Middagtemperatuur van 5 graden in west-Vlaanderen tot rond het vriespunt in Luxemburg. Noord- en Midden-Frankrijk: Droog en met name in de middaguren vrij zonnig weer. 's Ochtends plaatselijk mist. Maxima zaterdag langs Het Kanaal rond 6 graden, elders iets boven het vriespunt; zondag op de meeste plaat sen wat kouder met in de Jura en Voge zen wellicht maxima iets onder nul. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: In het algemeen vrij zonnig. Droog. Middagtemperaturen aan de Cos ta's variërend van 16 graden rond Lloret de Mar tot circa 19 graden nabij Marbel- la; elders maxima meest tussen 11 en 15 graden. Canarische Eilanden: Droog weer en vooral aan de zuidstranden zon nige perioden. Maxima oplopend naar ongeveer 23 graden. Marokko en Tunesië: Marokkaanse westkust: Zonnige perio den en droog. Zondag later op de dag misschien wat meer wolken. Middag- temperatuur aan zee ongeveer 18 gra den. Tunesië: In het noorden van tijd tot tijd wolkenvelden en aanhoudende kans op een enkele regen- of onweersbuien. In het zuiden geregeld zon en overwe gend droog. Maxima van 17 graden rond Tunis tot circa 20 graden verder zuid- Zuid-Frankrijk: In het algemeen' perioden met zon en droog. Plaatselijk in de nacht en och tend ook mist. Maxima van 6 graden in de Dordogne en Ardèche tot circa 15 graden hier en daar aan de F-ranse Ri- Mallorca en Ibiza: Perioden met zon, ook kans op enkele wolkenvelden. Vrijwel overal droog. Mid- dagtemperatuur ongeveer 18 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: Wisselvallig weer met op de meeste plaatsen veel wolkenvelden. Vooral in het midden en zuiden perioden met regen, misschien met onweer. Plaatselijk kan er veel neerslag vallen en waait het stevig. In het noorden blijft het droog. Maxima van 8 graden m de Po- vlakte tot 18 op Sicilië. Corsica, Sardi nië: Onstandvastig weer met tamelijk veel bewolking en perioden met regen. Plaatselijk valt er veel neerslag en vooral zaterdag waait het op Corsica hard. Maximumtemperatuur ongeveer 16 gra- Griekenland en Kreta: Vooral langs de westkust veel wolken en op beide dagen kans op buiige regen. Op Kreta en op de eilanden in de EgeTsche Zee meest droog en af en toe zon. Plaatselijk veel wind. Middagtem- peratuur van 8 graden in het noordoos ten tot 18 graden op Rhodos. Turkije en Cyprus: Rond de Dardanellen eerst wolkenvel den en kans op een bui. Elders langs de Turkse westkust, ook langs de zuidkust en op Cyprus droog en perioden met zon. Maxima van circa 9 graden rond de Dardanellen tot iets onder de 20 graden aan de Turkse zuidkust en op Cyprus. Duitsland: Rustig weer met wolkenvelden, zon, en plaatselijk mist. Droog. Middagtempera- tuur in de oostelijke deelstateri iets on der nul, vooral in het noordwesten enke le graden er boven. Zwitserland: Overwegend zonnig, in de dalen kans op nevel, mist of laaghangende bewolking. Temperatuur op 2000 meter zaterdag rond het vriespunt, zondag iets lager. Oostenrijk: Droog en perioden met zon, in de dalen ook hier en daar mist of wolkenvelden. Temperatuur op 2000 meter zaterdag rond het vriespunt, zondag iets lager. ZONDAG 28 NOVEMBER 1993 Zon- en maanstanden Zon op 08.21 Zon onder Maan op 16.00 MaanonderO Waterstanden Katwijk Hoog water 02.39 14.42 Laag water 10.57 22.56 MAANDAG 29 NOVEMBER 1993 Zon- en maanstanden Zon op 08.22 Zon onder Maan op 16.43 MaanonderO Waterstanden Katwijk Hoog water 03.09 15.18 Laag water 11.27 23.25 Weerrapporten 26 november 19 u Barcelona Berli|n Boedapest Brussel Dublin Frankfurt Genêve Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta licht bew./ ono26 -21 half bew licht bew. onbew./ no 6/ zwaar bew. windst licht bew./ zw7/ half bew. half bew, windst -1 -lm 18 10 I 24 16 19 12 n HEINZ IK (500/ DE SAL EK JU VA/V(5T 'M OP SOEP FRANSJE 7

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12