Leiden Groeiende eerstand egen fusie je D66 schuift met 1,6 miljoen 'Films met pianomuziek in de oude bioscoop' Vj Baken in de mist üusjesman ti Slaaghwijk an de slag -S DEKKER f Prijsvraag sociale vernieuwing Asielzoekers: kleien om verveling te bestrijden Onderzoek naar jonge bezorgers De Jong TERDAG 27 NOVEMBER 1993 11 |f GERT VISSER. 071 -356430, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071 -356429 Welzijnswerk wordt een uitgehold weerstand tegen de fusie in het Leidse welzijnswerk Deit. Vrijwilligers, buurtwerkers en bestuursleden zien Jemaal met grote zorg de op handen zijnde samenvoe- Mg van Skil (buurt- en clubhuiswerk), Stichting Welzijn njiden (SWL) en de Vrijwilligerscentrale tegemoet. Er j|jan steeds meer stemmen op om de fusie, die is opge- 8ed door de gemeenteraad, op te schorten. **>en hans koenekoop I2r gBtuursleden zijn vooral bang gl er te weinig geld wordt ge kken in het nieuwe welzijnin- 6iuut. Buurtwerkers zijn niet I2ker van hun toekomstige 9jrk. Vrijwilligers dreigen mas- 74l af te haken. ^Vrijwilligerswerk doe je voor 21plezier. En als dat plezier er jgit meer is, dan stop je. On- 21)gs vroegen ze ons al of we 3R een contract wilden teke- 6h. Maar van zo'n verplichting 15fen haren van vrijwilligers ireind staan", zegt een vrij- liger van buurthuis Wester- irtier. bestaat bij de beroeps- ichten in de buurthuizen gro- onzekerheid. Ze weten nog ids niet welke functie zij krij- in de nieuwe welzijnsorga- latie. En of zij moeten sollici- [en op die nieuwe functie, ^jaar wel is zeker dat wij meer jAafstand gaan werken. Het or- ®riseren van de activiteiten *dt meer en meer werk van vrijwilligers. En daar zijn wij orgd over. Het is niet juist die verantwoordelijkheid bij te leggen. Dat schrikt af en rmee komt ongetwijfeld de [aliteit van het buurthuiswerk Ie knel", zegt een van de co- inatoren. ware rol ik Joke Kolthoff, lid van de -I klussenbank gaat zich inzet- om voor bewoners in de so- Je vernieuwingswijk Slaagh- jk goedkoop karweitjes te ver- hten. „Vooral bejaarden heb- n nogal eens een klusje dat ze If niet meer kunnen afhande- Maar ook voor verhuizin-1 zou je ze kunnen inschake- zegt J. Pietersen van de id een Daadwinkel die het eldoject coördineert. Aanvankelijk was het de be- leling om voor de Slaaghwijk iciaal een klusjesman aan te illen. Dat bleek echter te lur. Vandaar dat in de project iep sociale vernieuwing is be lten de klussenbank in te akelen wat aanmerkelijk tdkoper is. Deze instelling lurt op afroep een vrijwilliger om 'de laagste inko- :ns' bij te staan, ewoners van Slaaghwijk die de diensten van de vrijwilli- gebruik willen maken kun- fn zich bij Pietersen van .de |ad en Daad winkel melden, neemt contact op met de ssenbank en binnen een iek staat er iemand op de p om de gordijnrail op te igen. Grote klussen kunnen it langer op zich laten wach- medezeggenschapscommissie die door Skil en SWL speciaal voor de fusie in het leven is ge roepen, vindt dat vrijwilligers in de nieuwe 'wijkgerichte' organi satie een te zware rol krijgen. „De gewone activiteiten moeten door vrijwilligers worden opge zet en uitgevoerd. Het welzijns werk komt in de nieuwe organi satie te veel te leunen op vrijwil ligers. Het welzijnswerk wordt op deze manier een uitgeholde beroepstak." Zij is bijzonder sceptisch over de fusie. „Er komen tal van nieuwe en zwaardere functies bij, die veel om- en bijscholing vergen. Ik ben bang dat veel medewerkers, zoals conciërges en beheerders, niet kunnen vol doen. aan de functie-eisen. Die zijn vermoedelijk niet in staat om zo'n zware functie te vervul len. Of zullen zo'n nieuwe func tie met veel minder plezier uit oefenen. Medewerkers zouden daardoor wel eens kunnen weg vallen en dat zien wij niet graag gebeuren." De besturen van de drie stich tingen worstelen ook met de fu sie. Vooral Skil hikt tegen de sa menwerking aan. Het feit dat Van Bochove een opgelegde be zuiniging van 540.000 gulden niet ongedaan wil maken, zit de bestuursleden dwars. Skil-voor- zjtter R. Bochardt: „Wij maken ons ernstig zorgen over de be groting. Vers in ons geheugen ligt de fusie van de buurthuizen in 1990. Die is ook bewerkstel ligd met te weinig middelen en dat heeft uiteindelijk veel span ningen veroorzaakt. Het is nu eenmaal zo dat je de eerste ja ren na de fusie extra kosten maakt. Bezuinigingen komen dan extra hard aan." Sluiting Volgende week komt het fusie- Is 'verigens is de man van de issenbank ook inzetbaar in lere wijken in de stad. De isjesman werkt niet gratis lar tegen aanmerkelijk lagere ieven dan commerciële on- Tessa de Loo 1 signeert DE TWEELING in en ander werk op donderdag 2 dec. Dr 19.30 - 20.30 uur bij ...uw Libris boekhandel Nieuwe Rijn 45 Leiden leiden Als een baken in de mist rijst de de torenflat bij de Kopermolen boven de bebouwing van de Merenwijk uit. Bij helder weer is de flat vanuit de verre omgeving zichtbaar als is de toren er neergezet om de aanwezigheid van de stad te benadrukken. De kolos van zestien verdiepingen hoog is volgend voorjaar klaar, het hoogste punt is inmiddels bereikt. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Leden Sleutels hopen besluit te schrappen LEIDEN ERNA STRAATSMA Een groep leden van De Sleutels onderzoekt of er mogelijkheden zijn de bouw van woningen aan de Vijf Meilaan te voorkomen. Ze willen het 23 november ge nomen 'ondemocratische' be sluit van de ledenvergadering nietig laten verklaren. De protesterende leden over wegen zelf een ledenvergade ring uit te schrijven om de ge wraakte nieuwbouwplannen opnieuw aan de orde te stellen. In een brief aan De Sleutels dringen ze er op aan dat het be stuur tot die tijd geen enkele stap' zet die zal leiden tot uitga ven voor woningbouw aan de Vijf Meilaan. De bewoners vinden het on juist dat het bouwplan twee keer in stemming is gebracht. In oktober stemde een meerder heid tegen woningbouw uit so lidariteit met de omwonenden. Op 23 november, nadat de raadscommissie ruimtelijke or dening akkoord was gegaan met het bouwplan, werd dit besluit echter herroepen. Een ruime meerderheid van de leden stemde toen voor woningbouw. Directeur A.P. Lepelaar zegt dat de brief dinsdag wordt be handeld door het bestuur. De woningbouwvereniging hoopt voor 31 december een bouwplan in te dienen. De Sleu tels wil nog voor het eind van het jaar een bouwplan indienen omdat de rijkssubsidies voor nieuwbouw in 1994 flink om laag gaan. De gemeente looft 150.000 gul den uit voor de beste plannen die met 'sociale vernieuwing' te maken hebben. Organisaties in alle Leidse wijken kunnen aan deze prijsvraag meedoen. De gemeente roept Leide- naars op om plannen en ideeën aan te dragen voor de verbete ring van de woon- of leefomge ving of die bijdragen aan de ver mindering van de werkloosheid in een bepaalde wijk. De plannen moeten voor 1 ja nuari met een begroting bij het college van burgemeester en wethouders worden ingeleverd. De raadscommissie sociale ver nieuwing wijst dinsdag 18 janu- bestuur bijeen om de plannen .ari de prijswinnaars aan. Het nog eens goed door te nemen. „We moeten leren uit de les van 1990. Het is nu aan ons om de gemeente te overtuigen van het feit dat de fusie een grotere in vestering vergt. Anders is inder daad sluiting van buurthuizen of ontslag van personeel onont koombaar", aldus Bochardt. meest orginele idee wordt be loond met een extra prijs van 5000 gulden. In 1994 stelt de ge meente eveneens 150.000 gul den beschilkbaar. Met de prijsvraag wil de ge meente 'sociale vernieuwing' in Leiden een extra stimulans ge- leiden tinegre willemsen Wat kunnen we organiseren voor de asielzoekers? Deze vraag stond centraal in een gistermiddag gevoerd overleg tussen ge meente Leiden, de directie van het noodopvangcentrum aan de Flevoweg, een vertegenwoordigster van buurthuis 'Op Eigen Wieken' en een vertegenwoordiger van de Regenboogkerk. Veel verder dan kleien, tekenen, koken en bingo spelen zijn ze nog niet gekomen. „De bedoeling is dat de asielzoekers maar een paar dagen in het centrum hoeven te blijven. Maar in Leidschendam is geble ken dat het verblijf kan uitlopen tot twee, drie weken en dan moet je wel wat organiseren om de verveling te bestrijden", al dus ambtenaar C. Smit. Uit ervaring die directeur H. Smitstra heeft opgedaan in het asielzoekerscentrum in Putten is gebleken dat er vooral behoefte is aan activiteiten voor kinderen zoals kleien, tekenen en schil deren. „Je staat er misschien niet zo gauw bij stil maar er zijn veef kinderen bij de asielzoekers. Met of zonder ouders. Het is logisch dat je deze groep ook wat te bieden hebt", aldus Smit. „Voor vrouwen zitten we bijvoorbeeld aan een koffieclubje of een kookactiviteit te denken. Daarnaast blijken bingo's erg in trek in Putten, dat kunnen we hier ook beginnen." Smitstra streeft samen met de andere partijen naar een vast weekprogramma, variërend van een kleimiddag voor de kinde ren tot een bingo-avond voor volwassenen. Het noodopvang centrum stelt een agogisch werker vrij om dit soort activiteiten te coördineren. De activiteiten worden bekostigd uit het geld dat de gemeente van het Rijk krijgt om de onkosten die de opvang van asielzoekers met zich meebrengen te kunnen financieren. Stichting Vrienden van Trianon opgericht leiden aap rietveld Geld voor een nieuwe Raad- en Daadwinkel in Leiden-Zuid- west, voor een pension voor zwervers, voor uitbreiding van de Lakenhal en voor bestrijding van grafitti. Het zijn enkele van de wijzigingsvoorstellen waar D66 mee komt als de gemeen teraad komende dinsdag en woensdag de begroting voor volgend jaar behandelt. De grootste oppositiepartij in de Leidse raad wil in totaal voor 1,6 miljoen gulden in de begroting 'verschuiven'. Veel van de extra uitgaven die de Democraten willen doen val len in de sector sociale vernieu wing. Zij bestemmen 118.000 gulden extra voor het maat schappelijk werk, 125.000 gul den voor de Raad- en Daadwin kels, 100.000 gulden om de wachtlijsten bij de basiseduca tie weg te werken, 80.000 gul den voor een allochtonenpro ject in buurthuis Vogelvlucht en 77.000 gulden voor een sociaal pension voor zwervers. Verder wil D66 meer geld uit trekken voor milieu, veiligheid en bestuurlijke vernieuwing. „Het zijn allemaal zaken waar D66 zich al heel lang sterk voor maakt zegt financieel specia list H. de Goede. „Waar de PvdA zich vroeger ook sterk voor maakte." Het grootste deel van de nieu we voorstellen wil D66 betalen leiden emiel fangmann De Stichting Vrienden van Tria non gaat op zoek naar dona teurs die het plan willen steu nen om van het bijna 70 jaar oude bioscooptheater aan de Breestraat een bioscoopmuse um van te maken. De stichting maakte gisteren haar plannen bekend. Voorzitter van de stichting is initiatiefneemster Coby Borde- wijk, docente Theater- en Film geschiedenis aan de Leidse uni versiteit. Raadslid Ed van der Veen is penningmeester en Jaap Moes secretaris. De Stichting begint met een grote dona teursactie, waarbij om giften van 10 en 25 gulden wordt ge vraagd. „Het gaat ons om een groot maatschappelijk draag vlak", zegt Bordewijk. De stichting probeert voor de exploitatie van het museum en de bioscoop ook subsidie te krijgen van het ministerie van WVC, de gemeente Leiden en een flink aantal sponsors die met de filmkunst van doen heb ben. „Het museum moet naar Engels voorbeeld worden inge richt", zegt bestuurslid R. Bern- sen. Een bioscoopmuseum zou uniek voor Nederland zijn. Trianon staat sinds zes weken te koop voor 2,2 miljoen gulden, nadat de eigenares was overle den. Voor het pand hebben zich verschillende gegadigden ge meld. De stichting wil echter voorkomen dat de bioscoop functie van Trianon verdwijnt. „Het is misschien moeilijk, maar je kan het proberen. Er zit idealisme achter. De Schouw burg is indertijd ook gered." Zij weet zich daarbij gesteund door het bestemmingsplan. Vol gens dat plan mogen er geen winkels of bedrijven in komen, maar moet het pand, dat een monumentale voorgevel kent. een culturele, een gemeentelijk of een religieuze functie hou den. Geschiedenis Het beleidsplan van de stichting is gemaakt door studentes van de Amsterdamse Hogeschool, de voormalige Rijnwardt Acade mie. Het museum wil de ge schiedenis van de Nederlandse bioscoop weergeven. Zo kun nen er voorwerpen als oude projectoren, kleding van por tiers en ouvreuses, een bio scooporgel en een parfumspuit een plaats krijgen. De Stichting wil de voorwerpen - naast die uit Trianon - verkrijgen uit on der meer schenkingen of andere biscopen. Er moet een biblio theek en videotheek komen en een museumwinkel en een café. „We zijn benieuwd wat er op de oude zolder van Trianon nog staat", zegt Bordewijk. Ook voor het behoud van de bioscoopfunctie staan al ideeën op papier. Zo moeten studenten er filmcollages rond een thema kunnen vertonen en moeten er voorstellingen met pianobege leiding mogelijk zijn. Films uit de jaren twintig wil de Stichting op authentiek wijze gaan verto nen. met acrobatische acts. mu ziek en verkoop van snoepgoed. De bedoeling is dat ook veel toeristen worden getrokken met het nieuwe museum. De afde ling film en televisiewetenschap van de Rijksuniversiteit leiden is al met een onderzoek bezig naar de geschiedenis van de Leidse bioscopen, dat veel in formatie over oude bioscopen oplevert. In het comité van aanbeve ling van de stichting hebben in middels burgemeester C. Goe- koop, schrijver Jan Wolkers, hoogleraar I,atijn P.H. Schrijvers en Lakenhal-conservatrice I. Moerman zitting genomen. De Leidse PvdA-fractie heeft de leerlichtambtenaren en de ar beidsinspectie gevraagd aan dacht te schenken aan al te jeugdige bezorgers van recla- lederwaren en reisartikelen is verhuisd. H. de Goede (D66): voorstellen maken goede kans.. uit de 600.000 gulden die Lei den extra krijgt voor sociale ver nieuwing. Verder denken de Democraten het nieuwe beleid te betalen uit rente op de reser ves van de gemeente, de rente die Leiden ontvangt door de verkoop van de Stadskabei en uit bezuinigingen op voorlich ting, personeel, subsidies en het energieverbruik van de ge meente. De Goede denkt dat met na me de voorstellen op het gebied FOTO LOEK ZUYDERDUIN van sociale vernieuwing volgen de week een goede kans maken. De democraat verwacht dat an dere partijen soortgelijke voor stellen zullen doen voor beste ding van het extra geld voor so ciale vernieuwing. Nu 100 meter I verder, naast Rozemarijn Haarlemmerstraat 192 memateriaal en huis-aan-huis- bladen. De actie van de PvdA volgt op een bezoek aan Noorderkwar tier een aantal weken geleden. Daarbij klaagden veel bewoners over het feit dat bezorgertjes van een jaar of acht/negen in de wijk actief waren. Volgens de ar beidswet mogen kinderen pas vanaf 12 jaar huis- aan- huisbla den rondbrengen, voor kranten bezorgers geldt een minimum leeftijd van 16 jaar. De leerplichtambtenaren in Leiden zullen de komende tijd meer aandacht geven aan dit fe nomeen terwijl een onderzoek van de arbeidsinspectie nog gaande is. „Het probleem is dat er weinig kan gebeuren als die jonge verspreidertjes niet op heterdaad worden betrapt. Buurtbewoners moeten de wijk agent of de arbeidsinspectie bellen als ze wat zien", aldus het PvdA-raadslid R. Hulsker. Voor Hulsker zijn de klachten van buurtbewoners overigens nog niet bewezen. Volgens haar kan het ook zijn dat de bezor gertjes met een oudere broer meelopen. In zo'n geval kan de arbeidsinspectie niet veel doen. Een andere mogelijkheid die zij oppert is dat de verspreidertjes wat klein uitgevallen zijn. „Als de buurtbewoners gelijk hebben dan kan dat dus echt niet. Die wetten zijn natuurlijk niet zomaar gemaakt, ze zijn er vooral om het kind te bescher men. Bovendien moeten die kinderen zoveel mogelijk van het onderwijs meepikken als mogelijk is." o otheken Irzekeringen i financieringen pensioenen Tel. 071-12 0006

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11