Onderzoek naar gezondheidszorg 'Kerstinkopen doen we dit jaar in New York' Binnenland lacker kan alles kraken mar belt op eigen kosten Standaard met verbazing. Patiënten zijn de dupe 'Hulp bij zelfdoding moet kunnen' Hongerstakers haken af Topambtenaar bepleit hard ingrijpen sociale zekerheid "IJDAG 26 NOVEMBER 1993 -ilmere stopt 'a-socialen' weg 3 rMEREDe drie woningbouwverenigingen in Almere gaan op et bedrijventerrein Poldervlak vijf wissel woningen bouwen ^or 'a-sociale' personen en gezinnen. Het gaat hierbij om fami- bjps die in woonbuurten voor veel overlast zorgen. Ook ex-psy- jiiatrische patiënten die moeilijk in hun eigen woonomgeving Jn te handhaven, kunnen hier terecht. Het Leger des Heils Drgt voor de persoonlijke begeleiding. Het ligt in de bedoeling at de betrokkenen uiteindelijk weer in 'de bewoonde wereld' ,n Irugkeren. jgWacht met provincie Twente' (volle Gedeputeerde Staten van Overijssel zijn erop tegen om u vast te leggen dat Twente moet uitgroeien tot een provincie- ieuwe-stijl. De regio behoort tijdens het proces van de bestuur- jke reorganisatie zelf te kunnen bepalen of ze de status van rovincie ambieert, aldus GS. Twente is een van de zeven stede- qke gebieden die de mogelijkheid hebben om provincie te wor- e Militairen langer in de woestijn en haag Nederland beëindigt zijn deelname aan de internatio- ale vredesmacht in de Sinaï-woestijn pas eind 1994 of begin 995. De uitgestelde terugtrekking van de 66 militairen, voorna melijk marechaussees, gebeurt op verzoek van de Multinational orce and Observers (MFO). Vorige week liet minister Ter Beek jefensie) weten dat de Nederlanders volgend jaar april al zou ^rtrekken. ieen verhuisgebod voor 14-jarige en haag Een 14-jarige jongen uit Scheveningen en zijn ouders iiogen in hun huis blijven wonen. Dit heeft de vice-president iaan de rechtbank in Den Haag mr. J. Holtrop gisteren besloten. 3V,uurtbewoners hadden in kort geding geëist dat het gezin moet 1Qprhuizen omdat de jongen ervan wordt verdacht ontucht met uurtkinderen te hebben gepleegd. De jongen is hiervoor nog iet veroordeeld. Holtrop oordeelde dat zolang niet is bewezen at de jongen daadwerkelijk kinderen seksueel heeft misbruikt, ok geen sancties kunnen worden opgelegd. 'erwuk gpd itionale en internationale te- oonnetten hebben voor hac- r 'Frank R2' uit Beverwijk en geheimen. „Alles is te kra- n". Met behulp van wat ap- ratuur knoopt hij desgewenst opt elk toestel ter wereld ge- 1 <rekken aan. Draadloos of niet. stals hij wil, zonder te betalen. J9ink kan ook op andermans Afeten bellen en daarbij zelf de taler uitkiezen. „Maar dat doe niet", voegt hij er direct aan aft. eiHij maakt echter een uitzon- ring voor een demonstratie. jet is net mooi speelgoed", p Frank met een verlekkerde k. Zijn moeder: „Zet Frank in —n woestijn met twee cactus- iHi en een draad en Igj krijgt nog ver ging". »J,Ik wilde bewij- n dat ik ieders te- bonrekening kan —lasten", zegt de I Verwij ker. „Al 1 is het alleen maar p een deel van de genaamde ooknota's te ver ten." PTT Telecom itvangt jaarlijks zo'n veertig- lizend klachten van mensen pf hun rekening te hoog vin- n. Een deel heeft wellicht hei- olijke 06-bellers in huis. Vol- '^hs de PTT is een ander deel te Grklaren uit storingen in de ntrale. Maar Frank sluit niet t dat spooknota's ontstaan tor kwaadwillende computer akers. Om dat laatste te bewijzen :lt Frank naar Belga-com in DUgië. Hij kiest voor België om it ze daar het systeem van ^mmer-identificatie al in de aktijk brengen. Via het sys- em wordt het nummer van de slier geregistreerd. Frank belt Hiswaar vanuit Beverwijk, ïlfear produceert met een appa- at de tonenreeks die overeen- imt met een aansluiting in het ilgische Hasselt. „Die aanslui- ig behoort toe aan een kennis n me. Ik had hun toestem- in g vooraf gevraagd." Vervolgens vraagt hij bij de lefoniste een gesprek aan met In hotel in Ghana. Ter contro- moet hij zijn nummer opge- Alleen al om 'spooknota 's te verklaren wil Frank R2 telefoons kraken Stuurbekrachtiging. Standaard' Schuifdeur aan beide zijden StandaardVlakke laadvloer Standaard' 3 jaar Totaal Garantie StandaardDegelijke, sterke motor StandaardSpaarzaam onderhoud Standaard6 jaar garantie tegen corrosie van binnenuit. Standaard 3 zitplaatsen voorin StandaardVriendelijke prijs. Standaard' De standaard extra's op de L300 lijken ongelooflijk, maar kloppen als een bus. 100 is er vanaf 21.990- rut BTW Wijzigingen xnorhehnuden Imp HNG Bedrijfswagens Sassenhemi tel 02522-66257 DeoteruJi essen slaan vermeld in Je Gouden Gids den haag Bezuinigen op de psychiatrie betekent dat de leuke dingen verdwijnen. Er is geen tijd meer voor ogen schijnlijk gewone zaken zoals kleren kopen met een pa tiënt, een wandeling of een kop koffie in het dorp. Boven dien worden de groepen groter en zullen lastige patiënten eerder dan nu gedwongen de nacht moeten doorbrengen in separeercellen. Dat is de vrees van verpleegkundigen, pa tiënten en hun familie die gisteren met honderd bussen naar Den Haag trokken om staatssecretaris Simons (volks gezondheid) en de Tweede Kamer op andere gedachten te brengen. Volgens de actievoerders zullen 1.100 banen ver dwijnen, waarvan de patiënten de dupe worden. De per soonlijke benadering mag, zo betoogden ze, niet worden geofferd om de begroting op orde te brengen. foto anp •sbureau GPD Gemeenschappelijke Persdienst Overlevingskans bevers Biesbosch is 'twijfelachtig' DEN HAAG ANP De overlevingskansen van de 42 bevers in de Biesbosch zijn op de lange termijn twijfelachtig. Volgens Staatsbosbeheer leven er in het gebied te weinig bevers om het voortbestaan van de soort te garanderen. Voor de bevers zou het beter zijn als op meer locaties in het rivierenge bied bevers voorkomen en dus worden uitgezet. De kans dat de bever al op korte termijn uitsterft is echter gering. Dit blijkt uit de evaluatie van het beverproject, die deze week door Staatsbosbeheer is gehou den. De afgelopen vijf jaar zijn 42 Oostduitse bevers in de Bies bosch uitgezet. In het begin leek het project gedoemd te misluk ken. De uitgezette bevers voer den onderling een felle territori- umstrijd, die de weerstand van de dieren uitholde. Daardoor werden veel bevers bevattelijk voor infectieziekten zoals long ontsteking en TBC, en legden ze het loodje. Nu er rust heerst in de bevergemeenschap, is de conditie van de dieren uitste kend, aldus Staatsbosbeheer. Hoewel de bevers in de Bies bosch weinig schade hebben aangericht aan landbouwge wassen moet er een goede scha deregeling komen, adviseert Staatsbosbeheer. Daarmee kan het draagvlak voor beverprojec ten worden vergroot. Staatsse cretaris Gabor beslist volgend jaar of er ook bevers in de Gel derse Poort en de Duumese Waard bij de IJssel worden uit gezet. ven. Frank geeft het nummer uit Hasselt en de mevrouw van Belga-com vergelijkt dat met het nummer op haar display. En ziet dat het klopt. De rekening gaat naar Hasselt: 390 frank. „Dat kan in Nederland ook zo. Kwaadwillenden kunnen ande ren spooknota's bezorgen. Ze beklagen zich bij de PTT en die .zegt dat wel degelijk op hun aansluiting is gebeld. Maar dat bewijs is dus niet sluitend. Het kunnen fake-gesprekken zijn." Geïrriteerde telefoonabon nees moeten hemel en aarde bewegen om de PTT te overtui gen dat hun hoge rekeningen niet kloppen. De PTT beroept zich in dergelijke gevallen op de nummeridentificatie als be wijslast. „Niet terecht", meent Frank. „Het is bij voorbeeld mogelijk dat anderen via het nummer van Ruud Lubbers naar de Gay-lijn bellen. Als je kwaad wilt, kun je mensen in grote fi nanciële problemen brengen." PTT -woordvoerder Plaschek zegt dat haar organisatie zeer geïnteresseerd is in de wijze waarop hacker Frank nota's van anderen kan belas ten: „Maar daarmee is het num meridentificatiesysteem niet waardeloos. Het systeem is na melijk ook een service aan de klant. Die kan zien door wie hij wordt gebeld. De klant kan kie zen of hij het telefoontje al dan niet wil beantwoorden. Je kunt ongewenste telefoontjes laten liggen". Hackers en beveiligers. Ze spelen volgens Plaschek een kat-en-muisspel: „We kennen inderdaad een aantal trucs waardoor computerkrakers gra tis naar het buitenland kunnen bellen. Als we de zwakke plek ken weten, proberen we die te beveiligen. Maar dan zijn er wel weer nieuwe praktijken. We zijn er permanent mee bezig". De hackers zeggen een oplos sing te hebben bedacht voor mensen die zijn bevreesd voor spooknota's. Frank: „We heb ben een detector ontwikkeld die een signaal afgeeft als anderen op jouw kosten bellen". Mogelijk later parlementaire enquête UTRECHT ANP den haag gpd De Tweede Kamer gaat een onderzoek doen naar de ont wikkelingen in de gezondheidszorg vanaf 1987. Het on derzoek zal zich vooral richten op de vraag hoe het mo gelijk is dat geen enkel kabinet er, ondanks vergaande plannen, in is geslaagd de gezondheidszorg te hervor men. Indien betrokkenen weigeren de Kamer de nodige inlichtingen te geven, kan worden besloten van het on derzoek een parlementaire enquête te maken. wust nu niet besloten tot een parlementaire enquête. Die zou te veel tijd hebben gekost en die tijd is er niet. Netelenbos sloot echter niet uit dat de commissie straks alsnog om enquête-be voegdheid vraagt. Zij kan dan mensen oproepen en onder ede horen. Het PvdA-kamerlid ver wacht dat onder anderen de particuliere verzekeraars niet zonder meer bereid zullen zijn het achterste van hun tong te laten zien. Sinds 1987 zijn er twee grote plannen geweest voor de her vorming van de gezondheids zorg: het plan-Dekker (CDA), Dit hebben de kamercommis sies voor volksgezondheid en rijksuitgaven gisteren besloten. Voor het onderzoek wordt ko mende week een speciale ka mercommissie samengesteld met" zes volksgezondheids- en financiële fractiespecialisten. Het onderzoek moet voor 1 april 1994 klaar zijn. De infor matie moet worden gebruikt bij de kabinetsformatie. Volgens het PvdA-kamerlid Netelenbos, voorzitter van een werkgroep van kamerleden die het plan heeft opgesteld, is be verder uitgewerkt door de toen malige staatssecretaris Dees, en het plan-Simons (dat overigens ook voor een groot deel op het plan-Dekker is gebaseerd). Bei de plannen zijn gestrand. De Kamer wil onderzoeken hoe dat is gekomen. Verder wordt nage gaan wat het effect is geweest van het overbrengen van delen van de zorg uit het ziekenfonds naar de AWBZ, een onderdeel van het plan-Simons. Ook wordt bezien welke standpunten de politieke partij en, direct betrokkenen en be windslieden sinds 1987 hebben ingenomen over de toekomst van de gezondheidszorg. Vol gens Netelenbos zijn die stand punten steeds veranderd. Daar uit moet lering worden getrok ken voor de toekomst. „Het is voor de sector een ramp als er per regering een nieuw plan komt dat nooit volledig wordt doorgevoerd aldus het kamer lid. Commissie KNMG over psychiatrische patiënten keuze kunnen begrijpen en de aard van de situa tie beseffen: hij moet een duidelijk beeld hebben van zijn medische situatie, prognose en alterna tieven. De commissie tekent hierbij aan dat er psychi atrische patiënten zijn die met 'grote vasthou dendheid' de dood zoeken. Dat kan er toe leiden dat ze op een harde en gewelddadige manier een einde aan hun leven maken. De kans op een der gelijke afloop moet volgens de commissie mee tellen bij het uiteindelijk besluit. Er zijn ook aandoeningen waarbij relatief goe de perioden worden afgewisseld door slechte. Voor patiënten die daaraan lijden geldt volgens de commissie dat de last van de ziekte toch on draaglijk kan zijn en dat de patiënt in een relatief goede periode tot een weloverwogen beslissing kan komen. De commissie stelt dat het om uitzonderlijke gevallen gaat, waarbij hulp om te leven uitgangs punt is. Pas als die faalt en er geen alternatieven meer zijn, kan deze hulp overgaan in hulp om te sterven. Als er voor een psychiatrische patiënt geen be handelingsperspectief meer is, als hij ernstig en onafwendbaar lijdt en als hij herhaaldelijk en uit drukkelijk te kennen heeft gegeven dat hij dood wil, dan moet hulp bij zelfdoding mogelijk zijn. De commissie Aanvaardbaarheid Levensbeëin digend Handelen van de artsenorganisatie KNMG zegt dit in een vandaag uitgebrachte dis cussienota in het blad Medisch Contact. Het gaat niet om een officieel standpunt van de KNMG. Volgens de commissie is hulp bij zelfdoding niet strikt af te grenzen van euthanasie. Er gelden dezelfde argumenten en zorgvuldigheidseisen voor. De commissie stelt dat een psychiatrische stoornis niet noodzakelijkerwijs tot een falende wilsbekwaamheid leidt. Wel vindt ze dat voor psychiatrische patiënten niet in alle omstandig heden de meest strikte eis van wilsbekwaamheid moet worden gesteld. Dat kan onbarmhartig zijn als het lijden er juist door wordt vergroot. De patiënt moet wel de informatie over zijn Kooijmans: Meer samenwerken met de Duitsers den haag gpd „Nederland heeft niet min der invloed dan voorheen." Dat zei minister Kooijmans van buitenlandse zaken gis teren tijdens het debat over zijn begroting voor 1994. „Door het wegvallen van gro te blokken, zoals het Oost blok, komt het meer aan op individuele landen", aldus de bewindsman. De Tweede Ka mer is juist bezorgd dat Ne derland aan belang en in vloed inboet door het weg vallen van de speciale vriendschapsband met de Verenigde Staten. Kooijmans vindt wel dat de toch al intensieve band met Duitsland moet worden ver sterkt. „Nog meer samen werking ligt voor de hand. Maar dat betekent niet dat Nederland zich moet opslui ten in één strategische allian tie", aldus Kooijmans. De minister vindt dat het buitenlandse beleid en ont wikkelingssamenwerking steeds nauwer verweven ra ken. Daarom willen CDA en WD in plaats van een minis ter voor ontwikkelingssa menwerking een staatssecre taris voor ontwikkelingssa menwerking die onderge schikt is aan de minister. Kooijmans liet zich daar niet over uit: „Dat is een politieke afweging en die moet bij de formatie worden gemaakt Kooijmans heeft gisteren toegezegd dat hij het consu laat in Frankfurt niet zal slui ten. Om de Kamer tegemoet te komen, gaat hij nu op zoek naar een alternatieve, minder pijnlijke bezuiniging. den haag gpd sociaal klimaat" leiden. Van de andere kant zal de sociale ze kerheid wel op een hoger peil kunnen blijven dan in Japan of de Verenigde Staten. Zalm be toogde dat alleen met zijn voor stellen de hoge werkloosheid te lijf kan worden gegaan. Zalm noemde ook een alter natief voor de ingrepen die hij bepleitte. Dat zou kunnen be staan uit een akkoord van poli tiek, vakbonden, werkgevers en burgers om alles te doen om de economische groei te bevorde ren. Een dergelijk akkoord zal echter moeilijk tot stand te brengen zijn, meende de CPB- topman. De sociale zekerheid moet sterk worden vereenvoudigd. Uitke ringsniveaus moeten omlaag om het verschil tussen uitkering en loon groter te maken. Boven dien moet iemand netto meer overhouden van de bruto belo ning. De talloze regels op de ar beidsmarkt moeten verdwijnen. Het kabinet moet CAO-bepalin- gen niet langer ondersteunen door ze algemeen verbindend te verklaren. Dit heeft directeur Zalm van het Centraal Planbureau giste ren in Maastricht gezegd. Vol gens de topambtenaar zullen zijn voorstellen tot een „ruwer den Bosch Elf van de veertien Iraakse asielzoekers die sinds woensdag in Den Bosch in hongerstaking wa ren, hebben gisteren hun actie gestopt. Van de drie asielzoekers die nog steeds voedsel en drinken weigeren, verkeert één in een slechte toestand. De Iraki's willen dat hun asielaanvraag sneller wordt behandeld. Ze wachten al anderhalve maand in de voormalige Isabellakazerne in de Brabantse hoofdstad. Een medewerker van het het Haagse kantoor van het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen (Unhcr) heeft hen gisteren aangeraden geduld te hebben en te wachten tot hun aanvraag volgens de geldende procedures wordt behan deld. foto anp paul stolk Vliegreis en vier dagen in hotel voor duizend gulden: den haag geert dekker Voor duizend gulden vliegen naar New York om daar vier dagen lang kerstin kopen te doen. Veel bagage op de te rugweg? Geen probleem want de vlieg maatschappij biedt gratis het vervoer van een koffer aan. Dat is weer eens wat anders dan een busreisje naar een kerstmarkt in Duitsland. „New York is veel goedkoper dan je denkt. Als je maar genoeg uitgeeft, haal je de reissom er wel uit", beweert de promotor met stelligheid. Na de busrei zen naar Duitse kerstmarkten, treinreis- jes naar een vrolijk verlicht Parijs en boottochtjes naar Londen, is het dit jaar tijd om de grote oversteek te maken voor boodschappen, bedacht Singapore Airlines. Het is ook een aardige stunt, om on der de aandacht te brengen dat de maatschappij sinds 1 november van Schiphol naar New York vliegt. Want er mag over „even kerstinkopen doen in New York" van alles te zeggen zijn, de nieuwkomer op de route is met dit ini tiatiefhonderden guldens goedkoper uit dan zijn concurrenten, die ook met overnachtingen in eersteklas hotels schermen. *y Voor Singapore Airlines reden te ver onderstellen dat er geen sprake zal zijn van een speciale groep klanten. „Jong en oud, vriendinnen die samen gaan. koppels, iedereen dus", aldus een woordvoerster van de maatschappij. Vorig jaar was dat wel anders, toen er een zesdaagse kerst-inkoopreis naar Singapore op het programma stond. „Dan kun je aan de mensen wel zien dat een bepaald inkomen vereist is." Die reis trok volgens promotor Ronald Raadsheer veertig belangstellenden. „Maar het is daar echt prachtig hoor! Singapore is met de kerst nog mooier verlicht dan Parijs en New York. En dat bij tropische temperaturen." De vliegmaatschappij hoopt met de kerstreis naar New York enkele honder den stoelen te slijten. Meer ruimte is er overigens niet in de gereserveerde ho tels. „Dit soort reizen zal dan ook nooit een wezenlijk bestanddeel gaan uitma ken van het vakantiepatroon van de Ne derlander". geeft een woordvoerder van de stichting Continue Vakantie Onder zoek CVO in Leidschendam als oordeel. Waarbij wordt aangetekend dat bij het regelmatige onderzoek van het CVO niet wordt gevraagd naar de activiteiten die vakantiegangers in den vreemde ontplooien. Wel is duidelijk dat de 'gewone' rei zen naar de kerstmarkten in Essen, Duisburg, Düsseldorf, Aken en Keulen en de kooptripjes naar Parijs steeds minder populair worden. „Vroeger gin gen we dan met acht of tien bussen voor twee dagen richting Frankrijk, maar die tijd is voorbijverzucht een Friese touroperator. Het Alkmaarse Sterprodukties adverteerde onlangs voor een driedaagse kerst-boottrip naar Londen, maar heeft 'een aantal data' moeten annuleren omdat de belangstel ling ver onder de maat bleef. Aangezien niet elke vakantieganger die nu afziet van een kort West europees reisje, in het vliegtuig naar New York stapt, rest de vraag waar het gat in de markt zit. „Daar zoeken we zelf ook naar", aldus hetzelfde Friese reisbureau, „we rijden wel veel naar Praag en ande re Oosteuropese steden, maar dan hooguit met twee bussen. Misschien blijven de mensen met de kerst wel thuis".

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5