Vfëet u een Tetere maand voor marsepein? 'Kans op ramp op zee is groter door slechte olie' Janmaat vrijuit voor discriminatie Binnenland ömer nieuwe premier 1 vertrek Liberia-Peters Volleyballen in de boksschool Ouderen richten eigen partij Unie 55+ öp Rechter dreigt voor WD-penningmeester PvdA zet Brinkman opnieuw in zijn hemd bij WAO DAG 26 NOVEMBER 1993 CPD Gemeenschappelijke F -s vijf jaar en TBS voor mishandeling poscHBij de rechtbank in Den Bosch is gisteren tegen een _£rige man uit Eindhoven vijf jaar gevangenisstraf en TBS i dwangverpleging geëist. De man bekende dat hij uit woede f de slechte relatie met zijn vrouw zijn dochtertje van drie inden zo ernstig heeft mishandeld dat zij nooit zal kunnen jen. Het meisje en haar broertje van drie zijn uit huis ge- itst. Volgens de officier was zelfs de psychiater die de man It onderzocht, zeer geschokt door de mishandeling en het ta lgebrek aan berouw bij de verdachte. Uitspraak op 9 decern- ',W begraven lijk gevonden ■n Jagers hebben gisteren even buiten het Noordlimburgse erThet stoffelijk overschot gevonden van een nog onbekend loon. Het lichaam was half begraven. Volgens de politie is wel zeker sprake van een misdrijf. Het is nog niet bekend of pm een man of vrouw gaat. !S weken geëist na dodelijk ongeval pingen» Officier van justitie mr. R. Drenth heeft gisteren voor lechtbank in Groningen tegen een 47-jarige man uit Diemen gevangenisstraf van zes weken en een jaar ontzegging van rijbevoegdheid geëist. De officier acht hem schuldig aan een Ijsval in Delfzijl op 23 juli, waarbij een 18-jarige jongen om r leven kwam en vier mensen zwaar gewond raakten. Het on- al gebeurde toen de man uit Diemen met zijn auto een voor- gskruising opreed en tegen de auto van de slachtoffers reed. itigen zeggen dat hij veel te hard reed, maar de bestuurder kent dat. Hij zegt dat hij de andere auto niet heeft gezien. De [t sing is na het ongeluk overigens drastisch gewijzigd, omdat ich meer ernstige ongelukken met dodelijke afloop hadden i. De rechtbank doet op 9 december uitspraak. jlauffeurs moeten blokkade opheffen a» De chauffeurs van het transportbedrijf Rynart Trading 1 InKlundert moeten hun blokkade onmiddellijk opheffen, jitbankpresident mr. J. Mendlik in Breda heeft dat gisteren in njkort geding bepaald. Sinds woensdag blokkeerden chauf- Urs de twee poorten van het bedrijf, waardoor het hele bedrijf jgt. Dat is een te zware actievorm, vindt de rechter. De chauf- 1 ;s liggen al langer overhoop met de directie over het uitbeta- 1 lan overwerk en vakantiegeld. erht jaar geëist voor incest Bosch Officier van justitie mr. M. Klinkenbijl heeft gisteren Ir de rechtbank in Den Bosch acht jaar gevangenisstraf geëist fn een 36-jarige man uit Helmond. Hij wordt ervan beschul- j B zijn stiefdochter regelmatig te hebben mishandeld en meel misbruikt. De man ontkent. Het slachtoffer kwam zelf 1 nigen. Vriendinnetjes stelden dat het meisje al eerder uitspra- had gedaan die wezen op mishandeling en misbruik. Vaak zij ook kwetsuren. Volgens een psycholoog is het meisje irschijnlijk voor het leven beschadigd en een rechercheur zei den zo'n ernstig geval van incest" te zijn tegengekomen, ipraak op 9 december. Milieu-organisaties waarschuwen voor inferieure kwaliteit rotterdam gpd Milieu-organisaties maken zich ernstig zorgen over de steeds verder afnemende kwaliteit van scheepsbrandstof. Zij beschuldigen oliemaatschappijen ervan via scheeps brandstoffen hun raffinage-resten af te voeren. Green peace en de Werkgroep Noordzee voorspellen dat de kans op rampen op zee toeneemt door haperende scheepsmotoren en dat er meer vervuiling door illegale lozing van restprodukten zal optreden. len Ninaber van de Werkgroep Noordzee. „Er wordt veel troep geleverd door het ontbreken van kwaliteitseisen. Sommige leveranciers zijn pure gifmen gers. De olie-industrie verzet zich tegen kwaliteitseisen, om dat 2e de zee voor de afvoer van hun raffinage-resten willen openhouden. De lobby van de olie-industrie is enorm." Volgens Ninaber klaagt ook de scheepvaart zelf over de kwaliteit van brandstoffen. Maar in 'oliekringen' wordt ont- illiaanse kabinet verliest meerderheid pter Suzanne Römer van _Je is vanaf vandaag de ~K'e Antilliaanse premier. Ze -j Maria Liberia-Peters op, teisteren opstapte omdat kabinet de meerderheid in parlement was kwijtgeraakt [afgevaardigde Van Putten bint Eustatius de steun aan alitie opzegde, enkele weken geleden was J ten tot vervroegde verkie- k n op 25 februari, maar het tiet stapte niet op om de Ten regeerbaar te houden, ij onaireaanse UPB, een .van Coalitiepartners, was sterk een zakenkabinet, maar Li d-Peters' eigen Nationale c ipartij (NVP) verwierp dat gitel omdat zo'n kabinet al 't zou moeten opstappen el lat het goed en wel zou ngewerkt. De stap van Van [n maakte de val van het ït iet echter onvermijdelijk, om Van Putten gisteren de opzegde, is nog onduide- t Liberia-Peters gisteren nlaadwerkelijk aftrad en niet lemissionair premier aan- tot de verkiezingen, kwam en verrassing. Volgens een invoerder had ze daar 'haar redenen' voor. Liberia-Pe- liet wel weten niet uit de ek te stappen. „Bij de par- ntsverkiezingen eind fe- volgend jaar zullen wij te mn komen hoe het volk over ordeelt." ee maanden geleden was "iovenwindse eiland Saba al e regering gestapt, enkele :n later gevolgd door de Suzie Römer. foto anp Democratische Partij van St. Maarten. Saba's vertegenwoor diger, Will Johnson, liet weten dat de centrale regering „weinig tot niets" doet voor zijn eiland. De Democratische Partij van St. Maarten maakte een einde aan de samenwerking omdat ze het niet eens was met de inhoud van het met Nederland te on dertekenen luchtvaartprotocol. Hierin wilde St. Maarten expli ciet de mogelijkheid van char tervluchten vanuit Schiphol naar Philipsburg opnemen. Don Martina van de opposi tiepartij MAN is van oordeel dat er zo snel mogelijk een zaken kabinet moet komen. „In elke sector is stagnatie te merken." Volgens Martina zou het zaken kabinet moeten bestaan uit „respectabele burgers die het vertrouwen hebben van zowel het Antilliaanse volk als Neder land". Vorige week raakte de Griekse supertanker 'Olympic Breeze' stuurloos, nadat alle motoren waren uitgevallen. Problemen met onder meer de brandstof toevoer waren de aanleiding. Woensdagnacht kreeg de Cypriotische ertscarrier Macle- ader te kampen met een volle dige 'blackout' nadat alle moto ren waren uitgevallen. „De wereld van bunkerolie is enorm ondoorzichtig," zegt El- Vakantie kost Nederlanders tien miljard den haag «anp Nederlanders hebben dit jaar weer meer aan vakanties in zo wel binnen- als buitenland uit gegeven. Voor het eerst is de grens van tien miljard gulden overschreden, zo blijkt uit cij fers van de stichting Continu Vakantie Onderzoek (CVO) en het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Vorig jaar gaven de vakantie gangers 9,9 miljard gulden uit, dit 10,3 miljard. Volgens het CVO blijkt uit de cijfers dal, va kantie steeds meer een basisbe hoefte wordt in plaats van een luxe. „Je zou eigenlijk een da ling verwachten omdat het slecht gaat met de economie en toch meer mensen werkloos zijn geworden. Mensen zijn ook niet korter, of minder of dich terbij op vakantie gegaan." Er gingen dit jaar 6,8 miljoen Nederlanders naar het buiten land, drie procent meer dan in 1992 toen 6,6 miljoen Nederlan ders over de grens gingen. De buitenlandse vakantiegangers gaven procentueel gezien meer geld uit: 8,4 miljard tegen 8,1 in 1992 (plus 4 procent>. 'Burger moet Kamer kunnen terugfluiten' leiden gpd De burger moet via referenda alsnog een veto kunnen uitspre ken over wetgeving die al door het parlement is aangenomen. Daarnaast moeten burgers de kans krijgen zelf een referen dum te organiseren over zaken waarover de politiek geen be sluit kan nemen. Dat zei PvdA-leider Kok giste ren in een rede op de universi teit van Leiden. Over de precie ze invulling van deze grotere betrokkenheid van de burger bij het landsbestuur zei hij nog ver der te willen praten. Kok stelde ook een beperkt districtenstelsel voor, waardoor inwoners van regio's meer mogelijkheden moeten krijgen een 'eigen' kan didaat in de Kamer te kiezen. Kok bepleitte verder dat de Kamer in een openbaar debat de kabinetsformateur en daar mee de nieuwe beoogde minis ter-president aanwijst. Een rechtstreeks gekozen premier wees hij echter van de hand. kend dat er sprake is van afne mende kwaliteit van stookolie. „De stookolie wordt samenge steld volgens internationale normen die door de gebruikers zelf worden vastgesteld," laat een zegsman weten. Deskundi gen menen ook dat de stookolie die in Westeuropese havens wordt aangeboden van redelijk goede kwaliteit is. In de Rotterdamse haven hebben echter afgelopen zomer zeker tweehonderd schepen problemen gehad met 'foute' stookolie. In alle gevallen ging het om olie die was gebunkerd in de havens van Amsterdam, Antwerpen en Rotterdam. Eind augustus/begin september wer den ruim honderd klachten ge noteerd over zwaar chemische verontreinigde brandstof. Volgens Greenpeace-woord- voerder Barbera van der Hoek bevestigen de recente inciden ten een al eerder waargenomen tendens. „De raffinagetechnie- ken worden steeds beter. Daar mee wordt het restprodukt steeds slechter. De olie die over blijft is eigenlijk alleen maar ge schikt als brandstof voor sche pen. Als de kwaliteit minder is, daalt natuurlijk ook de prijs." Dat de kwaliteit van de scheepvaartbrandstoffen steeds minder wordt, leidt Greenpeace ook af uit de samenstelling van de zogeheten sludge, de afval olie van schepen die vaak ille gaal wordt geloosd. „In mon sters daarvan wordt steeds va ker rommel aangetroffen," zegt woordvoerster Van der Hoek. Een andere aanwijzing is de toenemende luchtverontreini ging door schepen door de ver branding van brandstof met een hoog zwavelgehalte. Mona brengt elke maand een nieuwe pudding die maar één maand verkrijgbaar is. Het Toetje-van- de-maand. Deze keer is dat, hoe kan het ook ander^ een smakelijke marsepein pudding met kersensaus. Proef al die unieke toetjes. En doe volgend jaar mee aan de grootste Toetjes-test van de wereld, Mona's Toetje-van-het-jaar-verkiezing. Wat Sint Nicolaas zal gaan stemmen kunnen we wel bedenken, maar wat kiest u? Het winnende toetje krijgt een vaste plaats in het Mona assortiment. Aionfc De zuivelste verwenner. Rotterdam Staatssecretaris Simons van volksge zondheid sloeg gisteren een balletje bij een PvdA- bezoek aan de Rotterdamse wijk Hoogvliet. De PvdA'ers bezochten onder meer de boksschool van Ome Jan (Schildkamp), waar kansarme jongeren een opleiding krijgen als sportleider. Simons, lijsttrekker van de Rotterdamse PvdA en daarom vanaf 1 januari staatssecretaris-af, verkoos een partijtje volleybal boven een bokspartij. foto anp paul stolk enschede gpd De 70-jarige Bertus Leerkes uit Enschede wordt lijsttrek ker van een speciale partij voor ouderen, de Unie 55+. Samen met zijn Unie Leerkes, die geen enkele politieke er varing heeft, strijden voor een hogere AOW, goede ou derenhuisvesting en grotere veiligheid. De Unie 55+ verwerpt ver der alle bezuinigingen op de gezondheidszorg. Leerkes vindt dat gezondheidszorg ook voor mensen met een zeer hoge leeftijd moet wor den gegarandeerd. Dat kan worden betaald door het mis bruik van de sociale voorzie ningen aan te pakken, de VUT af te schaffen en de ziek tekostenpremies een beetje te verhogen, vindt de Unie. Alle maal een beetje minder voor een goede ouderenzorg, aldus Leerkes, die veertig jaar als verpleegkundige en hoofd ambulancevervoer heeft ge werkt. Leerkes denkt dat zijn par tij, die 1.500 leden heeft, vier vijf zetels in de Kamer kan halen. Openbaar Ministerie gaat af bij rechtbank den haag gpd Anti-discriminatieorganisaties hebben gisteren kritiek geuit op de voorbereiding door het Openbaar Ministerie van de strafzaak tegen het CD-kamer- lid Janmaat. „Het Openbaar Mi nisterie heeft niet alle zorgvul digheid in deze zaak betracht", aldus de Anne Frank Stichting. Het Landelijk Bureau Racis mebestrijding en het Neder lands Centrum Buitenlanders zijn teleurgesteld dat Haagse rechtbank gisteren de dagvaar ding nietig verklaarde, die tegen Janmaat en zijn partij was uit gebracht wegens discriminatie en het aanzetten tot vreemde lingenhaat. Ook een aantal ka merleden is verontwaardigd over het besluit van de Haagse rechtbank. „Ik vind het een af gang van het Openbaar Minis terie", stelde Lankhorst van GroenLinks. „Er ontstaat hier door een hoop trammelant en Janmaat vindt het natuurlijk prachtig." Volgens de rechter was in de dagvaarding niet duidelijk ge noeg aangegeven welke uitlatin gen en artikelen van Janmaat discriminerend zouden zijn. De officier overlegde een bijlage van honderd pagina's met uitla tingen van Janmaat en de CD in de media en teksten uit het blad van de partij in de periode 1989-1991. Volgens de Haagse rechtbank had de officier van justitie in de dagvaarding zelf discrimineren de passages van Janmaat moe ten opnemen. Dat had het Openbaar Ministerie bewust niet gedaan, lichtte persofficier Zandbergen toe. „We wilden voorkomen dat door het uitlich ten van passages het verwijt van discriminatie onvoldoende zou zijn. Uit de context gelicht is dat vaak moeilijk te bewijzen. Daar om zijn de teksten integraal meegenomen als bijlage." Volgens de rechtbank voldeed het Openbaar Ministerie daar mee echter niet aan de eis van het Wetboek van Strafrecht dat duidelijk moet zijn waartegen een verdachte zich precies moet verweren. De anti-racisme-organisaties beraden zich op mogelijke ac ties, maar wachten eerst het ho ger beroep af dat het OM heeft ingesteld. den haag gpd-anp_ Het Haagse gemeentelijke bouwbedrijf HABO overweegt WD-penningmeester Resse- naar voor de rechter te slepen. Als commissaris van zowel de HABO als het beleggingsfonds VHS zou Ressenaar zich schul dig hebben gemaakt aan belan genverstrengeling. Ressenaar trad gisteren onverwacht af als commissaris bij HABO. De HABO kocht op advies van Ressenaar begin 1988 aandelen in VHS, dat belegde in onroe rend goed. Ressenaar was tot medio 1991 tevens commissaris bij VHS. Bovendien was hij ad viseur bij Interforce, een groot aandeelhouder van VHS die het fonds feitelijk beheerde. Resse naar hield de HABO voor dat VHS een prima belegging was. Een paar jaar later ging het fonds echter bijna te gronde aan fraude en kon slechts op het nippertje worden gered door ingrijpen van De Neder- landsche Bank. Die redding kostte de aan- heelhouders echter wel veel geld. De HABO schoot er ander half miljoen gulden bij in en be sloot daarom de Onderne mingskamer van het Amster damse gerechtshof een onder zoek te laten instellen. Die con cludeerde dat bij bijna alle be stuurders van VHS en bij groot aandeelhouder Interforce spra ke was van belangenverstrenge ling en dat sommigen zich per soonlijk flink hadden verrijkt. De pijlen werden vooral ge richt op Interforce. Dat verkocht panden aan VHS tegen veel te hoge prijzen. De taxaties bleken veelal natte-vingerwerk te zijn. De aandeelhouders van VHS echter, zoals de HABO, moesten opdraaien voor de grote verlie zen die de voor veel te veel geld aangekochte panden oplever den. Ressenaar werd ondanks het rapport van de Ondernemings kamer overigens deze zomer herbenoemd als commissaris van HABO. HABO-directeur Buijsrogge: „Daar heb ik geen verklaring voor. De raad van commissarissen heeft het rap- pqrt gelezen, maar er verder niets mee gedaan". Het WD-hoofdbestuur wil geen oordeel geven over de af faire. „Het betreft een zakelijke kwestie tussen Ressenaar en de HABO, die zich afspeelt buiten zijn functie van hoofdbestuurs lid", aldus een woordvoerder. den haag marc peeperkorn De grimmige toon van CDA-fractievoor- zitter Brinkman deze week tijdens het debat over het rapport van de parle mentaire enquêtecommissie sociale ze kerheid verraadde een bittere ervaring. Het gevoel te zijn beetgenomen door het kabinet inclusief zijn eigen CDA-be- windslieden. Terwijl hem was verzekerd dat het kabinet de discussie oyer de WAO zou heropenen, bleek daar niets van in de officiële reactie van de be windslieden op aanbevelingen van de enquêtecommissie. In zijn brief over het enquêterapport wees het kabinet maandag met Idem nieuwe ingrepen in de WAO af. Eerst moet het effect duidelijk worden van de huidige wetgeving, die op 1 augustus van kracht werd. Tot die tijd is rust ge boden op dit front om onrust onder de uitkeringsgerechtigden te voorkomen en de uitvoerde^ van de WAO de kans te geven de wet daadwerkelijk in prak tijk te brengen. Een heel andere boodschap dan Brink man enkele weken eerder te horen kreeg. Conceptteksten van het kabinets standpunt over het enquêterapport, ge schreven door ambtenaren van Sociale Zaken, vermeldden wel nieuwe ingre pen in de WAO. Voorgesteld werd scherper te selecteren wie recht heeft op een WAO-uitkering en de uitkeringen verder te verlagen. Koren op de molen van Brinkman, die de aanscherpingen in de huidige WAO steeds als onvol doende heeft afgeschilderd. Het CDA heeft er alleen mee ingestemd om een kabinetscrisis te voorkomen. Zijn uitspraken twee weken geleden in Groningen de WAO open te breken waarbij bestaande uitkeringen niet wer den ontzien, deed Brinkman in de ver onderstelling dat het kabinet hem zou volgen. Brinkman heeft de politieke si tuatie echter slecht ingeschat. De amb telijke teksten zijn nooit tot officieel standpunt verheven. Hoewel premier Lubbers en minister De Vries van socia le zaken zich er wel in konden vinden, lagen de PvdA-bewindslieden dwars. De wonden door deze kwestie zijn diep en nog lang niet geheeld. Inmiddels was de politieke schade voor Brinkman niet meer te voorkomen. Na dat de kabinetssteun uitbleef, kwam de beoogde premier alleen te staan in zijn uitspraken. Ook een deel van zijn fractie nam hem niet in dank af dat hij de WAO wederom ter discussie stelde. Zij mok ten afgelopen maandag tijdens het frac tie-overleg over de onmogelijkheid de kiezers uit te leggen waarom alleen het CDA verder wil snoeien op de WAO. Dat Brinkman zich dinsdag tijdens het debat uiterst geïrriteerd toonde, is dan ook niet vreemd. En dat vooral staatsse cretaris Wallage (sociale zaken) het moest ontgelden, evenmin. Hij was het, zo stellen CDA'ers, die samen met vice- premier Kok de conceptteksten ver wierp. Een bijeenkomst in het Torentje van Lubbers net voor het debat, kon aan de verziekte sfeer niets meer verande ren. Sterker nog, de bijeenkomst ont aardde in een regelrechte ruzie tussen Wallage en Brinkman. Zwaar geïrriteerd nam de CDA-fractie- voorzitter dan ook plaats achter het spreekgestoelte. Vanaf die plek sabelde hij het definitieve kabinetsstandpunt, ondertekend door Wallage, neer als 'fut loos' en onvoldoende. Het antwoord van Wallage gisteren was beleefd. Hij maande Brinlcman op rustige toon de onzekerheid onder WAO'ers niet verder te vergroten. Wallage heeft echter nog een reden de ruzie tussen zijn fractie en het CDA niet verder te laten oplopen. Als het debat over het rapport van de enquêtecom missie al iets heeft duidelijk heeft ge maakt, is het de toenadering tussen CDA en WD. De WD pleit in haar ver kiezingsprogramma voor een ministel sel. Het CDA kan zich daar heel aardig in vinden. Ook Brinkman pleitte deze week voor een grotere verantwoordelijk heid van de sociale partners bij de werk nemersverzekeringen. De overheid zou alleen garant moeten staan voor een stelsel van basisuitkeringen. Dat het CDA die uitkeringen wil koppe len aan het arbeidsverleden is voor de WD niet zo'n probleem. Dat geldt ook voor de CDA-wens bestaande uitke ringsgerechtigden niet te ontzien. WD- kamerlid Linschoten zei eerder al dat wat zijn partij betreft niets heilig is bij het opstellen van een regeerakkoord. Wallage probeerde het coalitiebrandje dan ook snel te blussen, in de hoop ver dere toenadering tussen CDA en WD te voorkomen. Met de voorkeuren van Brinkman lijkt dat echter ijdele hoop. Zeker nu het de tweede keer is dat hij in de WAO-kwestie door het kabinet wordt teruggefloten. Dit voorjaar trof een on derhandelaarsakkoord over de WAO met de WD hetzelfde lol. Tot grote er gernis van Brinkman.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3