Raadsel blijft in Britse peutermoord Klein Italië aan de Noordzee 'Er zit geen rem op die trein' Feiten &Meningen Slachtoffers VRIJDAG 26 NOVEMBER 1993 De cameraploegen zijn weg, de rechtszaal is leeg, de advocaten tellen hun STANDPLAATS NAIROBI Hoe adembenemend is het toch om 's morgens vroeg bij je ontbijt een Kenyaanse krant ter hand te nemen en helemaal uit te spellen. Neem nou de krant van vandaag. De pagina-grote kop op de voor pagina luidt: 'Vader onthoofdt z'n vrouw en vier kinderen'. Nee, ik heb het hier niet over een pulpblaadje dat zich ver lekkerd op het leed van de goegemeente stort, maar over Kenya's meest serieuze krant, The Daily Nation. Onder de kop wordt gemeld dat de man na zijn familie na een ruzie met een scherp kapmes te hebben afgeslacht, zichzelf heeft opgehangen aan de hoogste boom in de buurt. Zal wel 'n steekje los geweest zijn aan die man, denk je. Mis, reageren de psycholo gen, die man is een slachtof fer. Interessante conclusie, maar naar het waarom blijft het gissen. Gaan we naar pagina 2. '67- jarige verkrachter krijgt 5 jaar', staat daar om aan te ge ven dat een 67-jarige man een schoolmeisje van 8 jaar verkrachtte. Niet normaal die kerel, toch? Helemaal fout, menen de psychologen, die man wordt tot slachtoffer ge maakt. Maar door wie dan? De volgende pagina. Daar meldt een artikeltje dat sinds januari van dit jaar al 432 mensen zijn ge lynched door medeburgers, oftewel het slachtoffer zijn geworden van de zogenaamde 'mob justice', rechtspraak door het volk. Met een dergelijk volk is na tuurlijk iets mis, maar de psy chologen hebben het slechts over slachtoffers. Pagina 4. Het bloed begint nu echt van de pagina's te drui pen! Gemeld wordt dat een man met een knuppel zijn vrouw tot moes had geslagen omdat 50 shilling 1,50) werd vermist. Een psycholo gisch onderzoek van de dader lijkt hier op z'n plaats, maar. nee, de zielkundigen halen meteen weer hun slachtoffer theorie van stal. Het waarom blijft achterwege. De nieuwe dag en het ontbijt kunnen nu niet meer stuk en ik doe nog wat extra dieprodai i aardbeienjam (voer voor psy-|"' chologen) op m'n brood. ,N Door naar pagina 5. 'Onder- wijzer ranselt leerling dood', joc staat boven een stukje over ,,e| een onderwijsgevende, die on een van z'n studenten voor straf een pak slaag gaf en vooi het gemak maar doodsloeg. JS Een perfect voorbeeld van een slachtoffer, de onderwij- zer dan, aldus de deskundi- Fc gen- In het volgende en laatste be-?JD richt verslik ik me bijna. Denlfv je alles gehad te hebben over 'ev het menselijk leed in de Ke- 1 nyaanse samenleving van pi vandaag de dag, krijg je tot Ul( slot op de achterpagina dit 'cei nog: '24-jarige man verkracht'5'1 72-jarige vrouw'. U leest het goed, man 24, vrouw 72! Om de nieuwsgierigheid van de lezers enigszins te bevredi-*,- gen, staat er een fotootje van de dader bij. In wiens hoofd, denk ik voor het gemak even hardop, het beslist niet pluis ht is. Maar als ik de psychologen|cc moet geloven is dat laatste nujs juist het geval in al die hoof- jgt den die dat denken. Waarom -s dan? Nou, uiteindelijk willen va de Kenyaanse psychologen wel een verklaring geven. Alle gestoorde moordenaars en X verkrachters zijn het slachtof fer van deze tijd. Een tijd die wordt beheerst door toene- r c mende armoede, werkloos- u11 heid en uitzichtsloosheid. En r2 wie zijn daarvan de schuld? 511 De westerse donoren, menen Kenya's deskundigen, omdat die hun financiële hulp dras- 21 tisch hebben verminderd en [J? Kenya daarmee in een dal van dood en verderf hebben ge- r stort. En wie vertegenwoordi gen die donoren? Juist, het westerse volk. Kortom, u Ne derlandse lezer,bentverant- woordelijk voor het seksuele en bloedige geweld dat Kenya» tegenwoordig dagelijks in de Q ban houdt. Voelt u zich nu ook niet een L slachtoffer? 9 FRANS VAN DEN HOUDT JAS CORRESPONDENT 5t< ie 1 geld en de moordenaars hebben de eerste dag van hun langdurige vrijheids straf achter de rug. Maar twee vragen blijven. Wat doet 10-jarige kinderen in sadistische moordenaars veranderen? En zullen zij ooit nog op het goede pad terugkeren? LONDEN CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT De laatste vraag was voor de kaste der psychiaters de afgelo pen dagen het eenvoudigst te beantwoorden. De twee kinde ren, die van spijbelen en dieve rij hun hobby hadden gemaakt, zijn beter af in de tuchthuizen waartoe zij werden veroordeeld. Spijbelen zal straks voor hen slechts een vage jeugdherinne ring zijn. en in plaats daarvan krijgen zij nu privé-les. Ja, zij zullen het moeten stellen zon der de warmte van de huiselijke kring, maar veel warmte straal de die toch al niet uit. Kind A en Kind B zouden zeer wel in de voetsporen kunnen treden van Mary Bell, dat ande re kind dat een hoofdstuk mocht schrijven in de rijke mis daadgeschiedenis van Enge land. Mary was 11 jaar oud toen zij in 1968 „uitsluitend voor de lol en de opwinding" twee peu ters wurgde. Mary werd net als de twee jongens deze week, ter beschikking gesteld van de re gering. Ze bracht de beste jaren van haar leven door in tucht huizen en kindergevangenissen om op haar 23ste verjaardag te worden vrijgelaten. Thans, bijna 14 jaar later, heeft Mary haar identiteit veranderd en is zij de gelukkige moeder van een 8-ja- rige dochter. De eerste vraag is echter lasti ger. De moorden van Mary Bell stelden de psychiaters destijds voor een raadsel, zoals de moord op de 2-jarige James Bulger hen nu weer in verlegen heid brengt. Kind A en Kind B groeiden op onder een ongunstig gesternte. Hun wieg stond in Walton, een verpauperde gemeenschap bij Liverpopl. De vader van Kind A had vijfjaar geleden de deur de finitief achter zich dichtgesla- Een tekening van het slot van het proces. De rechter komt tot zijn uitspraak in de Britse peutermoord. gen. en zijn moeder opgezadeld met de opvoeding van hem en zijn vijf broertjes. Later was daar nog een zesde broertje bij gekomen, verwekt door een an dere man die daarna ook met de noorderzon was vertrokken. De moeder was vaak weg - haar favoriete vluchtoord was de pub in de wijk. Soms, als de jongens tot laat in de avond door de straten doolden, moest de politie haar uit de pub halen en op haar ouderlijke plichten wijzen. Geweld was chronisch in het gezin. De oudste broer placht de tweede te slaan, de tweede sloeg de derde, enzovoorts. Toen de politie Kind A vroeg of hij 2-jarige James had ver moord, was zijn antwoord veel zeggend. „Natuurlijk niet", zei hij. „Als ik een peuter had wil len doden, had ik toch mijn broertje genomen, of niet soms? De ouders van Kind B waren ook gescheiden, maar hij bracht wekelijks enkele dagen bij zijn vader door. Zijn grootste pro bleem was, verklaarde zijn moeder, zijn karakter. De jon gen was van jongs af hyperactief geweest, en had met het klim men der jaren zijn energie aan gewend voor foute doeleinden. In de klas placht hij voorwer pen naar andere kinderen te gooien, zichzelf opzèttelijk' te snijden met een schaar, papier op zijn gezicht te plakken. Een keer wurgde hij bijna een klas genoot door hem een lineaal op de keel te drukken. Dat incident deed zijn moe der besluiten hem naar een an dere school te sturen, waar hij echter in de klas kwam bij Kind A. De beide jongens hadden el kaar snel gevonden. Zij bleven steeds vaker weg van school (bijna 50 halve dagen in het laatste kwartaal van 1992), en vulden de tijd met stelen. De moeder van Kind A zei dat ze zo vaak op het politiebureau werd ontboden om haar zoon op te pikken, dat ze haar daar wel een baan hadden kunnen aanbieden. „Als ze zeiden 'Neem je zoon- maar mee', placht ik te antwoorden: 'Nee! Zie je die cel? Stop hem daar maar in!" Maar met hun onfortuinlijke achtergrond is nog altijd niet de vraag beantwoord waarom, op die gedenkwaardige 12de febru ari van dit jaar, de kwee krui meldieven zich plotseling als moordenaars ontpopten. Volgens Dr Raj Persaud, een van de eminente psychiaters die zijn licht over de zaak liet schij nen, zijn er grofweg drie weten schappelijke verklaringen voor het moordlustige gedrag van sommige kinderen. Geen van die verklaringen is echter in het geval van de twee jongens van toepassing, aldus de hoogleraar aan London University. Een hypothese is dat kinde ren impulsief handelen wan neer zij moorden. Voornaamste kenmerk van het 'edisodic dyscontrol syndrome' is dat de moord wordt gepleegd in een opwelling, die het kind niet meer onder controle kan bren gen. Maar, zegt Persaud, Kind A en Kind B kunnen niet aan dat syndroom lijden, omdat zij Ja mes eerst ontvoerden en pas uren later om het leven brach ten. Een andere school van psy chiaters meent dat er een ver band bestaat tussen moordlust en abnormaliteiten als epilepsie en bedplassen tot op late leef tijd. Psychologisch onderzoek had evenwel uitgewezen dat de beide jongens uit Walton geen enkele geestelijke afwijking hadden, en zelfs bovengemid deld begaafd waren. Daarmee dringt ook de vraag zich op of de jongens niet ge woon zeer jeugdige psychopa ten waren, zoals sommigen van EPA de kinderen die hen voorgin gen. In die categorie, zegt Persaud, valt bijvoorbeeld het 9- jarige Amerikaanse jongetje dat zijn blinde broertje in een po ging tot moord een autoweg op duwde en hem, toen dat mis lukt was, met meer succes dwong het dak van een huis te beklimmen. Maar het gedrag van Kind A en Kind B was geenszins dat van psychopaten. Voordat zij James ontvoerden, zo bleek uit video-opnames, hadden de twee vriendjes ruim drie uur doelloos in het winkelcentrum rondgehangen. Een psycho- paat-op-moordenaarspad, zegt de hoogleraar, heeft de neiging recht op zijn doel af te stevenen. Gevreesd moet worden dat de twee, zoals Mary Bell in de jaren '60, gewoon zwarte bladzijden zullen blijven in het geschiede nisboek van de psychiatrie. Vervoersbond FNV komt op voor reizigers en personeel bij verzakelijking NS (al Het land is veel groter, het inwonertal is een veelvoud van het onze. Zij wonen in Zuid- Europa, wij in het Noordwesten. Wij wor den geacht koel en zakelijk te zijn, nuchter ook. Zij worden gezien als emotionele druk temakers. Romantici die onbekommerd door het leven gaan. De tegenstellingen tussen Nederland en Ita lië zijn op het eerste gezicht enorm. Op po litiek terrein zou dat wel eens veel minder het geval kunnen zijn dan gedacht. Zeker als de trend die de Italianen het afgelopen weekeinde bij lokale verkiezingen zetten, zich naar de toekomst doorzet. De christen-democratische partij, al tiental len jaren het politieke centrum van Italië, werd weggevaagd. De kiezers moeten niets meer van deze partij weten die verantwoor delijk wordt gesteld voor de bestuurlijke chaos, corruptie en machtsmisbruik. Men koos massaal voor de uitersten aan de linker- en rechterzijde van het politieke spectrum. Links de vroegere communisten (omgedoopt tot partij van de democrati sche socialisten) en hun bondgenoten: de Groenen, oud-socialisten en progressieven. Rechts, de MSI, de fascistische partij. Een partij die voor rust en orde is, een krachtig TOM JANSSEN bestuur, aanpak van de werkloosheid en die hard wil optreden tegen misstanden. In ons land zitten de christen-democraten ook al sinds mensenheugenis in het cen trum van de politieke macht. Toch is de on vrede onder de kiezers groot. Volgens de peilingen staat het CDA op zo'n tien kamer zetels verlies. Een klap die zelfs de KVP in de jaren zestig niet beleefde. Bij de traditio nele CDA-bolwerken brokkelt het aanzien van de partij zienderogen af. In het zuiden door geruchten over corruptie. Bij boeren en tuinders omdat de partij hen laat vallen. Onder sociaal voelende gelovigen omdat de partij de aanval heeft ingezet op de verzor gingsstaat. De bondgenoten van het CDA, PvdA en WD, krijgen ook klappen. De sociaal-de mocraten vooral. Hun beloften werden met het CDA niet waargemaakt. De WD krab belt weer iets op, maar heeft in het verleden in de kiezersgunst ook moeten betalen voor samenwerking met het CDA. Geen wonder dat links en rechts ook hier opkomen. Links is dat GroenLinks. Onder zoeken wijzen uit dat de partij fors zal groeien naar zo'n tien kamerzetels. Ook de Socialistische Partij komt op, evenals talloze stadspartijen van gefrustreerde PvdA'ers en Solidair '93, de partij van oud-vakbonds man Jaap van der Scheur. fej Rechts is er de opkomst van de CD. Nu aljti leen met Janmaat in de Kamer maar strakin als de voorspellingen uitkomen, met vijf tijie zes zetels. D66 tenslotte groeit als kool orrje dat men zich nergens aan bindt. Dé partijio voor degenen die elders weglopen, maar ^o, genlijk geen alternatief heeft. e< Hoe groot de verwarring bij de NederlandJ-l kiezers is, moge blijken uit elk onderzoek &p naar het stemgedrag. Zo'n 35 procent zegfeti het nog niet te weten. Dat spoort ook met; universitair onderzoek, dat aangeeft dat eH{ ke nieuwe partij die nu wordt opgericht |n meteen goed is voor tien kamerzetels. Al [n met al komt het beeld aardig overeen metjie het Italiaanse. Kiezers die het niet meer w|o ten of zich walgend afwenden van de poliji tieke partijen die al jaren de dienst uitnja- ken. Die kiezen voor extremen of onduideit lijke groeperingen in het politieke middenila Tot nu toe wordt de situatie in Italië hier je nogal lacherig afgedaan: 'dat kan hier niet ti Zo werd ook gedacht over de gigantische ei bureaucratie, bestuurlijke chaos, corrupted zware criminaliteit. Maar het is er allemaal i ook in Nederland. Klein Italië aan de li, Noordzee. je |n f 31 jo UTRECHT fcPIETER COUWENBERGH Aan de muur voor zijn bureau hangt een uit Elan geknipte foto van Rob den Besten, The Finan cial Times op schoot. De plaat is voor bestuurder Wint Korteweg van de Vervoersbond FNV een treffende illustratie van de nieu we koers die de Nederlandse Spoorwegen gaan. Den Besten wil NS naar de beurs brengen en straks kunnen lezen wat een aandeel Dutch Railroad doet op the stockmarket. Niet dat Korteweg eeri verklaard tegenstander is van de verzake lijking bij de NS. Integendeel, het is alleen maar goed dat het bedrijf efficiënter en klantge richter werkt. Maar de risico's dat de trein op de weg daarheen uit de bocht vliegt, zijn te groot. Korteweg: „Er zit geen enkele rem op. Niemand bewaakt het belang van de reizigers of van het personeel. De overheid niet en ook NS zelf niet." Van Den I laag heeft de treinreiziger wei nig te verwachten. Daar wordt alleen gekeken hoe de over heidsbijdrage aan het reizigers- vervoer (nu 450 miljoen gulden) zo snel mogelijk tot een mini mum kan worden beperkt. Dat is goed voor 's lands financiën. Maar er speelt volgens Korte weg meer mee. „Er zit nog veel oud zeer bij het ministerie van verkeer en wa terstaat over de NS die jaren lang de hand ophielden, zonder zich te verantwoorden voor de miljoenen die het bedrijf tekort- kwam. De ambtenaren ruiken nu een kans op revanche en dwingen NS tot een snelle, har de sanering." In de onderhandelingen tussen het spoorbedrijf en het ministe rie draait het met name om het bedrag dat het rijk over heeft voor het reizigersvervoer. De NS willen 200 miljoen, maar minis ter Maij vindt 60 miljoen meer dan genoeg. „Veel meer zal het niet worden", meent Korteweg. „Den Besten krijgt de bood schap dat het best nog wat effi ciënter en goedkoper kan." Dat hebben de Spoorwegen ook een beetje aan zichzelf te wij ten, want ze hebben het spel volgens de FNV'er onhandig ge speeld. „Ze hebben meteen en thousiast verklaard zelfstandig verder te gaan. Pas daarna zijn ze gaan rekenen. Als ze eerst hadden geroepen dat het echt nJ?t kon. hadden ze er nu finan- „De ambtenaren ruiken nu een kans V'er Wim Korteweg. cieel veel meer uit kunnen sle pen. Dom. Ze hebben waar schijnlijk gedacht dit varkentje wel eventjes te wassen. Zoals Ploeger (de voorganger van Den Besten, red.) ook steeds met meer geld terugkwam uit Den Haag." De harde opstelling van de overheid zal de NS uiteindelijk dwingen tot het sluiten van een aantal onrendabele lijnen en het schrappen van nog meer ar beidsplaatsen. „Dat is onver mijdelijk. De recessie zorgt er nu al voor dat de snelheid uit de groei van het reizigersvervoer is. De stevige tariefsverhogingen zullen de aanwas nog verder aantasten, zodat het bedrijf wel móet snijden." In 1998, zo voorspelt de bonds man, zal een aantal onrendabe le lijnen in de buitengewesten worden gesloten. Zonder dat er ook maar één kamerlid zal pro testeren. „Wie maakt zich in Den Haag nu druk om een lijn tje in Drenthe, waar alleen schoolkinderen en oudjes in zit ten. Openbaar vervoer en milieu zijn toch geen items meer. Kijk nar r de verkiezings- op revanche en dwingen NS tot een programma's. Werkgelegenheid en criminaliteit voeren de bo ventoon." Toch zijn die verlieslijdende verbindingen vooral voor de ou deren van groot belang. „Mijn moeder reist altijd met een om weg naar Arnhem, omdat ze dan bij het overstappen enkel het perron hoeft over te steken. Als die lijn verdwijnt, moet ze de trappen af en op en onder het spoor door naar een ander perron. Dat doet ze niet, omdat ze zich niet veilig voelt. De plannen voor conducteurloze stoptreinen zal dat gevoel van onveiligheid alleen maar doen toenemen." De leiding van NS zal geen traan laten als straks niet overal meer een trein rijdt. De tucht van de markt, noemt president directeur Den Besten het. En met hem de nieuwe generatie managers, die bij NS is boven komen drijven. Rendement, winst, return-on-investment zijn de nieuwe magische woor den. Wie het nog heeft over de maatschappelijke functie van de Spoorwegen kan beter ander werk zoeken. Opposite is er volgens Korteweg nauwelijks binnen het bedrijf. Al lijkt daar een kentering in te komen. De bestuurder wordt op zijn werk en in de trein regel matig aangesproken door NS'ers, die moeite hebben met de puur commerciële koers. „Ze zijn ongerust over hun toe komst. Over hun baan, de kwa liteit van het werk. Machinisten dreigen met acties omdat ze niet alleen rondjes rond de kerk willen rijden. Conducteurs vre zen te worden vervangen door jonge en goedkopere krachten en het loketpersoneel ziet arg wanend toe hoe steeds meer verkoopautomaten worden ge plaatst. Je merkt dat Den Besten zijn krediet bij het personeel verliest." Voor de nabije toekomst ziet Korteweg alleen maar hogere tarieven en minder treinen. Hij bladert door het concept busi nessplan van het reizigersbe- drijf. Hij wijst op de enige con crete verbeteringen: meer fiet senstallingen en gegarandeerde catering op de intercity's. snelle, harde sanering", meent FN- ARCHIEFFOTO fc, UNITED PHOTO'S DE BOER

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2