Reddingsactie van Minerva-studenten Sinterklaas Studentencentrale heeft het Meisjes krijgen minder speelgoed IJDAG 26 NOVEMBER 1993 Hogere opleiding voor Sinterklaas Steeds druk In veel Nederlandse steden zijn de studentencentrales een stille dood gestorven. Die in Leiden is na achttien jaar nog springlevend. En over de stelling dat Sinterklaas steeds meer verdrongen wordt door de Kerstman kan Frans van Capel- le. een van de drijvende krach ten achter de centrale, spontaan in woede uitbarsten. Hij ver schilt in dat opzicht van mening met Hans Martijn Roos van Mi nerva. „Pure Onzin. Praatjes van jour nalisten. Het ene jaar zeggen ze dat Sinterklaas helemaal uit is, het jaar daarop beweren ze weer het tegendeel... Ik trek mij er niets meer van aan", aldus' Van Capelle. Volgens de oud-student is het aan de omzet van de centrale niet te merken dat het instituut Sinterklaas bij de Nederlanders minder populair werd. „Wij leg gen nog steeds evenveel be zoekjes af als in voorgaande ja ren. Dit jaar is er zelfs sprake van een stijging. Dat heeft te maken met het feit dat 5 de cember dit jaar op een zondag valt. In het weekend hebben wij ons veel meer te doen dan op een doordeweekse dag waarop pa of ma tot vijf uur moeten werken." Van Capelle gelooft graag dat de detailhandel aan de omzet merkt dat de consument aan Kerst meer geld uitgeeft dan aan Sinterklaas. Maar dat laat onverlet dat kleine kinderen nog steeds dol zijn op het Ne derlandse pakjesfeest, meent Van Capelle. „En daarom blij ven ook volwassenen Sinter klaas trouw. Zij willen hun kin deren immers niet teleurstel len." De Leidse Studentencentrale heeft wel wat Kerstman-pakken in de verhuur, maar Van Capel le denkt niet dat hij daarbij ook mensen gaat leveren. „Dat is toch helemaal niet leuk om te doen, zo in je eentje. Je hebt niet iemand als Zwarte Piet bij je met wie je een toneelstukje kunt opvoeren. Mensen kennen Sinterldaasliedjes al slecht, Kerstliedjes zijn nog veel onbe kender. Bovendien: aan Sinter klaas zit een heel bont verhaal vast met een Nederlandse tradi tie. daar is wat van te maken. Wat moet je kinderen over de Kerstman vertellen?" Volgens Van Capelle is er bij zonder weinig vraag naar een Kerstman. Een ander probleem zit in het feit dat de Studenten centrale moeilijk de mensen kan vinden die Kerstman zou den willen spelen. Studenten gaan met die dagen allemaal naar hun ouders toe. „Boven dien zijn we dan allemaal nog moe van de Sinterklaas. Nee. laat een ander dat maar gaan doen." De centrale bestrijkt tegen woordig overigens een veel gro ter gebied dan alleen Leiden. Sterker nog. de Leidse Studen tencentrale heeft in Haarlem rond vijf december zelfs meer Sinten en Pieten rondlopen dan in de Sleutelstad. „Ik weet niet hoe dat komt. Wellicht dat Haarlemmers wat minder moeilijk doen over studenten dan Leidenaars." e dreigende teloorgang van het sinterklaasfeest gaat jjs Martijn Roos aan z'n hart. )ndieidse rechtenstudent ziet tllede ogen aan hoe de '°fyende populariteit van de tman ten koste gaat van de joJdheiligman. Daarom richtte •innen de lentenvereniging Minerva heuse Sinterklazendispuut ,Wij willen steeds betere 27erklazen opleiden. Daar 9 t of valt het feest mee", >en< r> is Roos. lerva is al lange tijd een van p hofleveranciers voor de QHse Studentencentrale. Zelf elt Roos al twee jaar voor dit rijf. Daarvoor Sinterklaasde >p eigen houtje op ggjjchillende plaatsen in het 1. Met zijn dispuut érafdelingvan een oorlentenvereniging, wil hij al er9foneeltalent van Minerva Wenden voor het goede nhJ: Sinterklaas redden van de varlergang' ae^s: ..De Sinterklaasviering is Gojprachtigen bovendien Ik Nederlands feest. Een Tlerfeest natuurlijk, maar bij ser? tassenen heeft het jg^pndien een specifieke ^aiftie. Het is een goedhartige lier om elkaar te wijzen op ampede en foute dingen die ^orkfgelopen jaar zijn aa%sseerd. Die traditie moeten frui)1 ere houden", zegt Roos grd:ijdens het gesprek niet kan Iten zijn Sinterklazenstem d pp zetten, inbr aarOven Istreven: elke keer een oldensechte' Sinterklaas neer 00rèn. „Kinderen moeten zo mogelijk in die echtheid eiefen geloven", meent Roos. it mooiste zijn de kinderen pertwijfelen of Sinterklaas wel n dlaat. Als die nog een jaartje Al^er denken dat Sint heus er" laat, ja.... dan vind ik de Een beginnersfout is daarom volgens Roos een vermomming van slechte kwaliteit. Zoals Toon Hermans in een van zijn conferences al opmerkte („Je kon op zijn rug zien waar de asbak had gestaan."), deugt er van de kleding vaak maar weinig. „En kinderen hebben dat door, zeker degenen die twijfelen. Daarom neem ik een zogeheten buffelharenbaard, prachtig geel verkleurd. Die wordt opgeplakt zodat de ongelovigen er als het ware aan kunnen gaan hangen. Bovendien laat ik mij goed schminken." In de tweede plaats gaat het volgens Roos om consistent gedrag. Langzame bewegingen, voetje voor voetje binnen schuifelen. „En dan niet na afloop in een spurt naar de deur toe, met de gedachte: zo dat hebben we weer gehad. Je moet in de rol van die oude respectabele bisschop blijven. Een vaste zachte stem en langzame armbewegingen. Zo moet je nooit vlak voor de deur uit de auto stappen, dat is toch geen gezicht voor de kinderen." Een ander punt waar beginnende Klazen aan moeten denken is het samenspel met de Piet. „Bij de Studentencentrale is een geval bekend van een Sint die zijn Piet voortdurend sarde. Hij vroeg elke keer aan de kinderen of Piet een dansje moest maken. Die kinderen riepen natuurlijk: jaaaa. Na het achtste bezoek die dag zei Piet: 'als je dat nu nog één keer flikt timmer ik je op je gezicht'. Piet was een beetje zuur geworden omdat hij moest rijden en dus niet mocht drinken, terwijl de Sint al aardig in de olie raakte. Na het volgende bezoek, want de Sint flikte het wéér, was het 'Dag Sinterklaasje' nog niet verstomd of de hele familie kon zien hoe op het bemoste tuinpaadje ergens in Leiden Zuid-West, Sint onbarmhartig onderuit werd geschopt. Dat is natuurlijk een slechte zaak." „Met een ingespeelde Piet kun je je soms uit nare situaties redden", zegt Roos. Bijvoorbeeld bij die familie in Wassenaar die aanvankelijk gezellig om de tafel zat. „Nu had de grootvader een beetje een kwade dronk over zich. Omdat ik nogal goed gebekt ben, vermoedde hij dat ik een student uit Leiden was. Vervolgens ging hij hele zure opmerkingen maken over zijn ^fZANCE disgeurtje doet het aitijd wel. Zeker in een mooie verpakking, zoals enIByzance van Rochas het geval is. De Oosterse, bloemige geur (ce- ^cardamom, jasmijn, tuberoos, Turkse roos, sandel, vanille en mus- werd al in 1987 in Frankrijk gelanceerd maar is pas sinds kort ook ederland te koop. De verstuiver versierd met amethyst en toermalijn ltnl eau de parfum) kost 82,-. GEURIG Alles van vroeger lijkt terug te komen, maar wel net een tikkeltje an ders. Zo is het met kleding, accessoires, meubels, en: het aloude kastpa pier. Marks en Spencer heeft het romantisch gebloemde papier voor de linnenkast voorzien van een geurtje: lavendel, perzik magnolia, of roos. Een leuk cadeautje 9.95 voor 2.5 meter). MAXI-ONDERZETTER Hij ziet er niet alleen luxueus uit, de grote verchroomde onderzetter van Inno Cuisino, maar hij is ook erg praktisch. Door de afmetingen (60 x 27 cm) passen er twee tot drie pannen tegelijkertijd op. De onderzetter is opgebouwd uit stevige verchroomde staven, waarvan er links en rechts twee uitmonden in een handgreep. Prijs: 59,95 Piet is een belangrijke voorwaarde, zegt Hans Martijn Roos. FOTO ARCHIEF Een goed samenspel tussen Sint en kleinzoon die een heel andere opleiding was gaan volgen dan opa, ooit zelf een Leidse student, wilde. Hij maakte zijn kleinkind uiteindelijk uit voor een knor, in de x studentenwereld een ernstig scheldwoord. Mijn Piet vroeg, om de grootvader het woord te ontnemen, aan mij wat een knor was. 'Dat ben jij', heb ik toen maar gezegd, waarop de hele familie bevrijdend lachte." Boeiend Het moeilijkste is volgens Roos het inspelen op de totaal verschillende situaties waarin Sint en Piet terecht kunnen komen. „Maar tegelijkertijd vind ik dat ook het boeiendste ervan. Het is leuk om te zien hoe uiteindelijk iedereen het spel braaf meespeelt. Ouders die zich hebben voorbereid en je tijdens het binnenkomen een briefje in je handen stoppen. En ondanks dat, zijn zij oprecht verbaasd als Sint even later alles blijkt te weten. Hoe is dat nu mogelijk...?! Of Tante Do van 86 die zich in vergelijking met de stokoude Sint zich nog een groen blaadje waant en gezellig bij hem op schoot komt zitten." Roos speelt Sinterklaas omdat hij het leuk vindt, maar eerlijk is eerlijk - ook voor het geld. „Dat is niet het belangrijkste. Je maakt leuke dingen mee. Toen wij vorig jaar na afloop van het feest ergens in een restaurantje gingen eten, vroeg de eigenaar of wij de vermomming niet wilden verwijderen. Hij heeft ons de hele avond vrij gehouden. Dat kan alleen in Nederland." Meisjes krijgen relatief minder speelgoed cadeau, de noordelijke provincies zijn minder vrijgevig dan de rest van 't land en opa's en oma's blijken geen Sinterklaas te zijn. Volgens de jongste onderzoeken in de speelgoed branche, gepubliceerd door bureau AGB Du- ratrendin Dongen, kopen vrouwen verreweg het meeste speelgoed. Vier van de vijf artikelen wor den door een vrouw gekocht, slechts één op de vijf door een man. Daar staat tegenover dat man nen per aankoop meer geld besteden. Opmerkelijk ook: De hoogst opgeleiden en laagst geschoolden geven het minst uit aan speelgoed, middelbaar opgeleiden scoren met aankopen dus het hoogst. De meeste artikelen zijn bestemd voor jongens en mannen. Slechts 35 procent van het speelgoed gaat naar meisjes en vrouwen. Meisjes compenseren dit overigens in andere ca deau-segmenten zoals sieraden, make-up en mu ziek. Ruim twee van iedere drie 'speelgoed'-guldens wordt uitgegeven door personen uit gezinnen met kinderen. Rollenspel-speelgoed, actie-figuren en computer-speelgoed zijn daarbij favoriet. Wat geld betreft, wordt afgerekend met de veron derstelling dat opa's en oma's vaak kwistig met speelgoed strooien. De hooguit zes procent aan speelgoedbestedingen bij 65-plussers is in dat ka der laag. Jaarlijks geven gepensioneerden gemid deld amper 80 gulden aan speelgoedcadeaus. Om een idee te geven: de belangrijkste groep van kopers (leeftijd 31 -39 jaar) geeft jaarlijks 216 gul den uit, jongeren (van 20-29 jaar) 114 gulden; het minder koopkrachtige publiek (jongeren tot 12- 19 jaar) komt op een gemiddeld jaarbedrag van 83 gulden. Volgens diverse onderzoeken schaffen ouderen over het algemeen traditioneler speelgoed aan met een relatief laag bedrag per stuk, zoals bij voorbeeld goedkopere puzzels, goedkopere pop pen, kleurboeken en kleurpotloden. Ter vergelijk: mannen van 25 tot 45 jaar kopen vooral computerspeelgoed, elektrische treinen en racebanen. Vrouwen van 25 tot 40 jaar gaan de winkels in voor aankoop van babyspeelgoed, cre atieve spellen en rollenspel-speelgoed (keuken tjes, winkeltjes, efc.). Wat de uitgaven voor speelgoed betreft, zijn er opmerkelijke verschillen tussen de verschillende regio's. In de drie noordelijke provincies bijvoor beeld wordt per koper 111 gulden besteed, tegen over het zuiden van het land 152 gulden uitgeeft, bijna 40 procent meer. In de regio's Oost en West ligt het bestedingspatroon op respectievelijk 140 en 146 gulden per persoon. In de drie grote ste den komt het gemiddelde uit op slechts 118 gul den. HOUT Fontainebleau is een van de nieuwe ontwerpen in de collectie van vul- pennenfabrikant Waterman. De houder is uitgevoerd in hout, de pen en de ringen zijn van massief goud. Vandaar dat de pen ook 748 (inclu sief houten etui) moet kosten. De prijs van de bijpassende ballpoint: ƒ419. VOORUITDENKEN Cadeautjes geven is vaak een beetje vooruit denken, zeker als het wat meer mag kosten. Wat is er op korte termijn aan vervangen toe en mag best een beetje 'luxueus' zijn? Dan is de sinterklaasperiode een ideale tijd om het te kopen. Deze tassen van Kipling bijvoorbeeld uit de Basic- collectie van boven naar beneden: de sporttassen Fokker 175) en Health 115) en de weekendtas Understanding 175). Ze zijn er al leen in rood.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 29