Onrust onder bollentelers N Milieumaatregelen tuinbouw vertraagd 'Er wordt weinig energie bespaard' Meer informatie over afval nodig Over leven HET VELD Vorst drijft brandganzen naar het zuiden Nieuwe installatie verwijdering fosfaat rrasland Nieuwkoop ordt natuurgebied pAC 26 NOVEMBER 1993 het gelezen? De oehoe ïg in Nederland. Tussen al ■oevige nieuws over een ge achteruitgang van aller- rten planten, dieren en is dat gelukkig goed ts. De oehoe is de grootste >ort van Europa: een echte jongen met een vleugel- 3 van zo'n 170 cm en een :e van maar liefst 70 cm. er een wilt ontdekken, u in Limburg zijn, waar nu ie paartjes broeden; maar h Gelderland en Overijssel 1 oehoe's gesignaleerd. *yoor stuk zijn het afstam ingen van succesvol uitge- vogels in Frankrijk en iland. De oehoe was in -Europa vrijwel geheel uit- irven. Terugbrengen van eerder verdwenen soor- [anduswel. (iet uitzetten van raven in blijk Nederland blijkt na bzalige beginjaren nu zeer .PesvoI te zijn. Ik ben be- ^vd hoelang het duurt voor i feze grote vogels ook in de djstreek te zien krijgen, cleine neefje van de oehoe 1 ransuil. De helft kleiner, (ook deze uil heeft - net als oehoe - van die vrolijke uimpjes. De beste kans om zien, is de winter als er blad aan de bomen zit. /<jja, makkelijk te ontdek- /f )|pet u daar een aardig ver- /(Jover vertellen. Ik had wel Ifjtegen een goede vriend )9een rasechte, maar met 4 veldkennis gezegende na- Ijjiefhebber) gezegd, dat ik lyiooit een ransuil had ge- 'Dan moet je daar en daar «Snaar toegaan', zei hij. En geïnde me het sportcom- j<jvan een boerenkoolploeg )jje buurt. 'Op dat sportveld?', ){g ik, stomverbaasd. 'Ja, in )(bmen er rondom heen', )9c hij in al zijn wijsheid. Iqar dat sportveld. En niet weer, maar wel vijf of zes 4 Zonder succes overigens: uil te zien. De voetbalclub- jjjiurders hielden me al in de ai. Was ik een pedofiel of (Scout van Ajax? De eerstvol- |3e keer nam ik mijn oudste icflter mee, die toen nog maar icjaar of vier was. Misschien icm het wel omdat zij een leidster was van meneer de l9it de Fabeltjeskrant, maar iQitdekte de eerste ransuil, is dat er een?', vroeg ze wees naar een kale popu- 'Slk kijken en kijken, en toen is zag ik hem zitten. Mijn loest er al wel tien keer zijn gegaan. Daar zat hij et wijd open oranje ogen te kijken. Recht overeind, llanger en slanker dan ik verwacht, met hoog opge- :e oorpluimpjes. Op een e tak vlak tegen de stqm een helemaal niet zo dikke ülier aan. Het was alsof ik Sieeld eerst op mijn netvlies st ontwikkelen, want bin- een kwartiertje ontdekten amen in die paar bomen gl het sportveld maar liefst 8ilf verschillende ransuilen. 8 et was bepaald geen inci- want ik ben er nog vaak 8|eest later en elke weer ont- e ik minstens twee, drie ui- 'lak bij elkaar. Het record zelfs 21 stuks! tuilen zijn bepaald niet zaam. Het is alleen vreselijk g om ze te ontdekken. Ze lang zo luidruchtig niet als osuil, die u zelfs in de Haar- rierhout geregeld kunt ho- ichreeuwen. Vogeltellers ten dan ook de grootste ite om een ransuil te inven- eren. Gelukkig zijn er wel ieschoppende jongen. Want ie honger krijgen (en dat )en ze vrijwel altijd), dan. en ze uiterst vreemde gelui- alsof er een deur met ar verroeste scharnieren al- open en dicht wordt ge- Lentevreugd tussen Wassenaar en Katwijk wordt natuurgebied Het plan om het gebied Lentevreugd tussen Wasse naar en Katwijk tot natuur gebied om te vormen, valt niet in goede aarde bij de bollentelers. Opnieuw gaat kostbare bollengrond ver loren om de natuur meer de ruimte te geven, consta teert voorzitter J. Meijer van de agrarische commis sie van Wassenaar. Met 3000 hectaren duingebied op een steenworp afstand, zijn de 40 hectaren van Lentevreugd echt niet noodzakelijk, vindt de agrarische commissie. Ook zonder die 40 hectaren, is er natuur genoeg. wassenaar monica wesselinc De provincie wil tussen Katwijk en Wassenaar in totaal 140 hec taren grond als natuurgebied aankopen. De 40 hectaren van Lentevreugd, het land ten noor den van het Rijksdorp, is het eerste stukje. De grond wordt niet direct aangekocht van de bollentelers, maar wordt de ko mende decennia langzaam maar zeker verworven. Lente vreugd moet onderdeel gaan uitmaken van de zogeheten ecologische hoofdstructuur: de stukken groen waar plant en dier vrij baan moeten krijgen. De structuur zit hierin dat er verspreid over de provincie gro te, maar ook kleine stukjes na tuurgebied liggen. Planten en dieren kunnen zich via die stuk jes van het ene naar het andere grote natuurterrein verplaatsen. Meijer, zelf ook bollenteler, constateert grote onrust onder de tien bollenkwekers die grond hebben in het toekomstig na tuurgebied. ,,De provincie zegt het tot natuurgebied te willen omvormen, maar noemt geen termijn. Dat geeft grote onze kerheid." De bollentelers zijn niet ver plicht te verkopen, maar de provincie is wel verplicht tot J. Meijer op zijn bollenveld: „Onzin om met 3000 hectaren duingebied op steenworp afstand, de bollengrond ook tot natuur te bestempelen." aankoop over te gaan als een van de bollentelers de grond te koop aanbiedt. De bollenkwe- ker op leeftijd zonder opvolger zal als eerste zijn grond verko pen. Binnen een aantal jaren zullen er dus stukjes natuur binnenin het huidige bollenge- bied liggen. Meijer vreest dat daarmee ook het gebruik van de bollengrond aan strengere eisen gebonden zal worden. „Mis schien mogen we dan opeens minder bouwen of glas neerzet ten." Grofkorrelig Op tweederde van de bollen grond in Lentevreugd worden hyacinten geteeld. Deze bollen kunnen maar op een beperkt aantal plaatsen worden ge kweekt omdat er kalkrijke en grofkorrelige grond voor nodig is. „Die bijzondere grond vind je net binnen de duinrand. Wassenaar is het zuidelijkste puntje met die grond. De zuide lijke ligging betekent dat onze bollen een week eerder en dus tegen goede prijzen op de markt zijn. Deze grond is dus onvervangbaar." Meijer is er zeker geen princi pieel tegenstander van de op pervlakte natuurgebied in Ne derland uit te breiden; in verge lijking met het buitenland is Nederland karig bedeeld. „Maar je moet je wel afvragen of dat nu werkelijk precies hier moet. De helft van Wassenaars grond gebied bestaat al uit groen." De bollenteler ziet meer mo gelijkheden tot overzetten van akkerbouwgrond in natuurge bied. „In die sector gaat het slecht. Akkerbouwers iri Gro ningen hebben al laten weten bereid te zijn grond ten bate van natuurbouw te verkopen." De bollenteler vindt dat het idee dat natuur en landbouw onverenigbaar zijn, nu inmid dels wel als achterhaald in de prullenbak mag worden ge gooid. „We gebruiken nog niet de helft van de hoeveelheid be strijdingsmiddelen die we tien jaar geleden gebruikten. Vooral friesland» Een grote troep brand ganzen gaat op de wieken in het na tuurreservaat Bandpolder, gele gen in het Friese Waddengebied. De vorst drijft dui zenden brandgan zen nu naar zuide lijker regionen. Zolang het niet al te hard vriest overwinteren deze zwart-witte vogels langs de Neder landse en Duitse Waddenkust. Als het strenger gaat vriezen gaan de brandganzen naar de Zuidhollandse en Zeeuwse wate ren en zelfs naar Noord-Frankrijk. Hun broedgebied ligt bij Nova Zem- bla. Jacht op de brandgans is hier verboden. FOTO MARTIJN DE JONGE CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -356439. PLV -CHEF MEINDERT VAN DER KAAIJ. 071-3564 Instituut voor consumentenonderzoek: De Nederlander is milieube wuster dan vroeger, maar ge draagt zich daar nog lang niet naar. Zo is van energiebespa ring in de dagelijkse praktijk nauwelijks sprake. Het verbruik van gas en elektriciteit gaat zelfs elk jaar omhoog. Dit conclu deert het instituut voor consu mentenonderzoek Swoka in een rapport 'Energiebesparing bij huishoudens'. De energiebesparing van twintig procent, die de rijks overheid in het jaar 2002 gerea liseerd wil zien, is onmogelijk haalbaar volgens Swoka, wan neer het huidige niveau van gas- en stroomverbruik bij de consument niet drastisch om- Het onderzoek brengt boven dien aan het licht dat de door de energiebedrijven gepropa geerde objecten om te besparen weinig zoden aan de dijk zetten. Hieronder vallen spaarlampen, zuinige douchekoppen, hoog rendementsketels, zonneboi lers, zuinige koelkasten en isola tiemateriaal. Naast energieverspillend ge drag drijft ook het groeiend aantal huishoudens in Neder land het verbruik van gas en elektriciteit omhoog. Nu telt Nederland 6,1 miljoen huishou dens en in 2002 zijn dat er 6,8 miljoen. Swoka concludeert dat de rijksoverheid veel nauwer moet samenwerken met de energie bedrijven bij campagnes voor energiebesparing. Het instituut adviseert de rijksoverheid water, gas en elektriciteit minstens de helft duurder te maken. Pas dan zou de consument bereid zijn energiebesparende maatregelen te nemen. Ook zouden er hoge re heffingen moeten komen op vervoer en afval. V?»or de consument zou het leven er per persoon per jaar vijfhonderd gulden duurder op worden. Volgens Swoka kan de burger via belastingverlaging iets van dat geld weer terugzien. FOTO DICK HOGEWONING de grondontsmetting is heel wat minder milieubelastend Keren De komende tijd gaat Meijer met zijn collega-bollentelers om de tafel zitten om te bezien of het tij nog te keren valt. De Pro vinciale Commissie Landbouw gronden moet de plannen en de begrenzing van het gebied nog vaststellen. Dan moet het pro vinciaal bestuur nog definitief besluiten. „We zullen waar mo gelijk gebruik maken van de in- spraakmogelijkheden. Of het werkt weet je niet, maar probe ren moet je het altijd." den haag monica wesseling Er moeten meer gegevens wor den verzameld over de hoeveel heid afval die de provincie pro duceert en de manier waarop deze wordt verwerkt. Alleen dan kunnen er onderbouwde beslui ten worden genomen over de aanleg van stortplaatsen of de bouw van verbrandingsovens. Onzekerheid zal er altijd blijven bestaan: de hoeveelheid afval die vrijkomt is nauwelijks voor spelbaar. Dat constateert de commissie milieu van de provincie Zuid- Holland. Dat de produktie van afval moeilijk voorspelbaar is, blijkt wel uit de onlangs ver schenen rapport over afval. Hierin staat- dat de hoeveelheid onbrandbaar afval die in werke lijkheid vrijkomt, veel kleiner is dan de hoeveelheid waarmee enkele jaren geleden rekening werd gehouden. De werkelijke situatie 'kwam aan het licht' nadat er drie maanden achtereen gemeten was hoeveel afval er wordt ge produceerd en hoe dat wordt verwerkt. Belangrijkste verschil tussen verwachtingen en werke lijkheid is dat de hoeveelheid onverbrandbaar afval veel klei ner is dan altijd werd gedacht. Dat betekent dat er minder be hoeft te worden gestort. Toch wordt ook voor de toe komst ruim bemeten stortplaat sen aangelegd. Er moet altijd re serve-capaciteit voor de verwer king van afval zijn en een ruim bemeten stortplaats kost min der dan een ruimbemeten ver brandingsoven. Zuid-Holland gaat wel beter meten hoeveel afval er wordt aangevoerd bij de verwerkingsinstallaties, zo zeg de milieugedeputeerde Van der Vlist toe. De manier waarop het afval in de toekomst wordt verwerkt, komt nog uitgebreid aan de or de tijdens overleg tussen de randstadprovincies. milieu-oogpunt een goede me thode is. Fosfaten zijn voedingsstoffen die via uitwerpselen en was middelen in het afvalwater te rechtkomen. Ze veroorzaken al- gengroei en zuurstofgebrek in open water. Ook de landbouw brengt veel fosfaat in het milieu. Het eigenlijke zuiveringspro ces op de installatie in Heem stede wijkt niet af van het gewo- ne bfologische zuiveringsproces met behulp van bacteriën. Extra is de biologische installatie waarmee het fosfaat uit de bac teriemassa, het zuiveringsslib, wordt verwijderd. Er wordt azijnzuur aan het slib toegevoegd. Dit neemt de bacteriën op als voeding, terwij! ze het fosfaat weer afgeven. Zo ontstaat fosfaatrijk water en fos- faatarm slib. Een centrifuge scheidt deze twee componen ten. Het slib gaat terug naar het zuiveringsproces en het fosfaat- rijke water komt in de korrelre actor terecht. Hierin slaat het fosfaat neer op zandkorrels. Bij de afvalwaterzuivering van het Hoogheemraadschap van Rijnland in Heemstede komt woensdag 1 december een nieuwe installatie in bedrijf voor de verwijdering van fosfaat. Mi nister Alders stelt deze door Rijnland zelf ontworpen tech niek in bedrijf. Rijnland spreekt van 'een nieuwe stap in de technologie van defosfateren'. Het gaat om een biologisch systeem waarbij het fosfaat wordt gebonden aan zandkorrels. Dit produkt is ge schikt voor hergebruik, zodat uiteindelijk het milieu minder wordt belast. De nieuwe installatie is ont worpen op basis van de erva ring die is opgedaan met een schaalmodel in een container. Onderzoek heeft uitgewezen dat biologische fosfaatverwijde ring met behulp van bacteriën, in combinatie met een reactor vat waarin fosfaathoudende korrels worden gevormd, uit /koop land gaat onderdeel uitmaken van het natuurproject De Venen en het beheer ervan wordt dus afgestemd op de rest van het natuurgebied. Natuurmonumenten krijgt in de regel bij aankopen de helft van het aankoopbedrag van de provincie en de helft van het Rijk. Uit privacy-overwegingen laat Natuurmonumenten zich niet uit over de prijs die wordt betaald. Natuurmonumenten heeft enkele maanden geen aanko pen kunnen doen: voor 1993 was het geld van het rijk voor natuuraankopen op. Begin no vember echter heeft de minister van landbouw nog tien miljoen gulden extra beschikbaar ge steld. den haag» anp Vereniging Natuurmonii- ïten heeft bij provincie en subsidie aangevraagd voor aankoop van twee hectares land in Nieuwkoop. Het je grond ligt temidden van bestaand natuurgebied aan bnstelkade. De natuur van land is nu niet bepaald rdevol, maar kan dat vol- Natuurmonumenten wel den. atuurmonumenten wil, het samen met de agrariërs beheren als hooiland en land. Er wordt weinig be en na het maaien wordt gras afgevoerd. Daardoor rat de grond steeds armer en nen er bijzondere plante- Irten gaan groeien. Het gras- Het kabinet wil kleine glastuinbouwbe drijven meer tijd bieden om aan de milieu-verplichtingen te voldoen. De noodzakelijke milieu-investeringen zijn voor enkele duizenden bedrijven te duur. Temeer daar de inkomsten van de glastuinbouw fors zijn gedaald als gevolg van overproduktie en toegenomen con currentie. De ruim 10.000 Nederlandse glastuin bouwbedrijven zien zich geplaatst voor aanzienlijke milieu-investeringen als ge volg van het ontwerp-Lozingenbesluit van minister Maij (verkeer en water staat). Kem van dat ontwerpbesluit is dat de glastuinbouw niet meer op het op pervlaktewater mag lozen, maar dat be drijven worden verplicht tot een aanslui ting op de riolering. Het afvalwater van de glastuinbouw bevat meststoffen en reststoffen van bestrijdingsmiddelen. Uit onderzoek van het Landbouw- Economisch Instituut (LEI) is gebleken dat dit de glastuinbouw voor hoge kos ten plaatst. Alle milieu-eisen bij elkaar vergen tot het jaar 2000 gemiddeld ruim 370.000 gulden per bedrijf. Voor onge veer een derde deel, met name de be drijven van minder dan twee hectares,, leidt dat tot onoverkomenlijke financiële problemen. In het Westland heeft het ontwerp-Lozingenbesluit tot heftige re acties geleid. T egemoetkomen Hoewel de onderhandelingen tussen overheid en Landbouwschap nog gaan de zijn, is het inmiddels duidelijk dat het kabinet de tuinbouw tegemoet .wil ko men. Het wil de milieu-verplichtingen uitsmeren over een langere periode. Staatssecretaris Gabor (landbouw) zei deze week op een spreekbeurt dat „gelet op de financiële situatie in de glastuin bouw enig uitstel van een aantal kostba re milieu-investeringen moet worden overwogen." Aanvankelijk was het de bedoeling voor het jaar 2000 aan de milieu-eisen te voldoen. Gabor meent dat onder de gegeven omstandigheden vijf jaar uitstel reëel is. Het ministerie van verkeer en water staat bevestigt dat het ontwerp-Lozin genbesluit wordt aangepast. Volgende week wordt de Tweede Kamer daarover geïnformeerd. Volgens een woordvoer der van het ministerie worden de kleine re bedrijven ontzien, omdat die de grootste moeilijkheden hebben. De voorspelling van het LEI dat een derde deel'van de glastuinbouw in financiële problemen komt wordt daardoor niet bewaarheid, aldus de woordvoerder. „Onze verwachting is dat het allemaal niet zo'n vaart zal lopen. De verschillen de partijen worden het wel eens." Laatste fase Het Landbouwschap zegt nog geen me dedelingen te kunnen doen over het nieuwe Lozingenbesluit. Volgens een woordvoerder verkeren de onderhande lingen in de laatste fase en wordt naar verwachting woensdag overeenstem ming bereikt. Het ministerie van landbouw wil be halve de tuinders ook de veehouderij te gemoetkomen. Staatssecretaris Gabor wil dat boeren die hun bedrijf moeten verplaatsen uit de buurt van natuurge bieden grotendeels worden vrijgesteld van overdrachtsbelasting. Daarmee wordt bedrijfsverplaatsing financieel aantrekkelijker. Milieugroepen tegen proefeiland DEN HAAG ANP De Vereniging tot behoud van het IJsselmeer (VBIJ) heeft de Raad van State verzocht de ver gunning voor de aanleg van het proef-eiland Amsterdam Nieuw-Oost ongeldig te verkla ren. De VBIJ en andere milieu groepen zijn principieel tegen standervan het proefeiland. Het is nodig om het definitieve ei land aan te leggen van bijna ne gen hectare. De vereniging vindt het IJsselmeer belangrij ker voor de visserij, het drink water en de 'weidsheid' in Ne derland. Amsterdam zegt dat Amsterdam Nieuw-Oost nood zakelijk is voor de bouw van 23.000 woningen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 27