Explosieve groei werkzoekenden (Amsterdam zakt weg in toeristische vergetelheid Stand van Zaken baronie grootste producent Max Havelaar chocolade RIJDAG 26 NOVEMBER 1993 Welk Europa willen we? 0 inds begin dit jaar valt er echt wat te merken van 1 wat de eenwording van Europa moet gaan wor den en wat dat voor ons betekent. De grenzen tussen de lidstaten van de Europese Gemeenschap zijn in feite afgeschaft. Er is in principe een vrije doorgang van per sonen en goederen. Ofschoon daar nog een overgangsfase voor geldt, heb je als particulier veel meer mogelijkheden om artikelen uit andere EG-landen mee te brengen. Er zijn geen problemen meer fan de grens als je bijvoorbeeld meer dan een paar flessen Franse wijn meeneemt van vakantie en ook goedkopere sigaretten uit Luxemburg kunnen op de achterbank van de auto blijven liggen. Veel belangrijker is deze vrije Europese markt natuurlijk voor het bedrijfsleven. Het is ook voor ondernemingen een stuk gemakkelijker en goedkoper geworden om produkten af te zetten in andere EG-landen. Grote ondernemingen hebben zich hierop de afgelopen jaren goed voorbereid. Door overnames of fusies zijn deze ondernemingen in meerdere Europese landen gevestigd. Ze maken goed gebruik van de voordelen die ieder land biedt om te bepalen vanuit welke vestiging produkten zullen wor den geleverd, en andersom, welke vestigingen in andere landen uiteindelijk worden afgestoten. De directie van een papierverwerkend bedrijf vertelde me dat ze sterk moesten inkrimpen omdat ze te veel last hadden van goedkopere produkten uit Italië waar de lire in de afgelopen twee jaar 24 procent in waarde is gedaald ten opzichte van de gulden. Zo staat er vooral voor de industrie maar inmiddels ook in het (goederen)vervoer veel werkgelegenheid onder druk door de nieuwe concurrentiestrijd binnen het 'Verenigd Eu ropa'. Over de oorzaak daarvan hoor je vaak opmerkingen in de trand van: .„Wij zijn te duur, de loonkosten moeten naar beneden en ons sociale zekerheidsstelsel moet worden teruggebracht tot een echt minimumpakket." De vraag is echter of dat de werkelijke oplossing is. Het antwoord op deze vraag kreeg ik begin november tij dens het congres van Europese vakbonden in de levensmid delenindustrie. Gesproken werd over de mogelijkheid van een gelijk pakket arbeidsvoorwaarden voor alle Europese werknemers van een multinational. Ik bedoel een soort Eu ropese CAO. De vertegenwoordigers uit de Scandinavische landen zagen dat in eerste instantie niet zitten. Gelet op het niveau van de arbeidsvoorwaarden in die landen, vaak nog beter dan in Nederland, is er voor hen niets te winnen bij dergelijke afspraken. Sterker, ze kunnen er alleen op achter uit gaan. was hun oordeel. Op het eerste gezicht begrijpe lijk. Een vertegenwoordiger uit portugal bekeek het logischer wijs van de andere kant. Tenslotte is het welvaartsniveau van dat land waarschijnlijk het laagst van de Europese Ge meenschap. Hij pleitte juist voor een gezamenlijke aanpak om tot minimum-regelingen te komen die moeten gelden in alle Europese vestigingen van multinationals. Daarnaast moet er gezamenlijk druk worden uitgeoefend op de Eu ropese Commissie om verder te werken aan een pakket so ciale voorzieningen, als een gegarandeerd basispakket in al le lidstaten. Binnen de EG wordt dat de sociale paragraaf genoemd. De Portugese vertegenwoordiger stelde dat het ook in zijn belang is dat de arbeidsvoorwaarden in Noord Europa op peil blijven. „Als dat niet het geval is, komen wij nooit aan goede voorzieningen bij ziekte, werkloosheid en pensione ringen zal onze koopkracht er nooit echt op vooruitgaan." Ik vind dat hij gelijk heeft. In Nederland en ook in andere landen hebben we destijds de ongelijkheid in concurrentie tussen ondernemingen voor een belangrijk deel weggeno men door regels te stellen die gelden voor alle werknemers in alle bedrijven in het hele land. De CAO's zoals die gelden voor een hele bedrijfstak zijn daarvan een goed voorbeeld. Afbouwen van onze huidige voorzieningen en het verlagen van de koopkracht enkel om de con currentie aan te kunnen met an dere Europese landen kan slechts tijdelijk effect hebben en is dus een heilloze zaak. Dat zal beteke nen dat ook elders in Europa voor zieningen, voor zover dan nog aanwezig, verder worden afge bouwd. Net zolang tot we gelijk zijn in Europa. Zo'n 'Verenigd Eu- ropa' kan nooit de bedoeling zijn LV geweest! Jos Duynhoven is bestuurder bij de Industriebond FNV. Veilingen werken samen AALSMEER De Bloemenveiling Aals meer en de veiling Vleuten hebben besloten tot een nauwe samenwerking. Het doel daarvan is de markt van kleinschalig inkopende kopers voortaan beter te bedienen. De aandelen van de veiling Vleuten worden verdeeld tussen de Coöpe ratieve vereniging afzet sierteeltprodukten Utrecht en omstreken en de Bloe menveiling Aalsmeer. Dat gebeurt op basis van de omzet van de twee veilin- gen. In de praktijk komt het er op neer dat de kopersvere niging van Veiling Vleuten een minderheidsbelang krijgt. Hetzelfde geldt voor de Stichting NOVA waarin alle exploitanten van het gelijknamige groothandels centrum vertegenwoordigd zijn. Dit centrum is gehuis vest in de veiling in Vleuten. Die veiling realiseerde vorig jaar een omzet van ruim 46 miljoen gulden en werd op gericht door de coöperatie Utrecht en Omstreken. Die wordt geleid door een raad van commissarissen waar van C.T. Janson onafhanke lijk voorzitter is. De dage lijkse leiding is in handen van directeur J. BrockhofT. De arbeidsbureaus in Leiden, Alphen, Lisse/Katwijk en Gouda constateren dat het aantal mensen dat een baan zoekt explosief groeit. In een jaar registreerden de bu reaus een stijging van het aantal werkzoekenden met 18,6 procent. Er staan nu ruim 24.000 mensen bij de ar beidsbureaus ingeschreven. Het Regionaal Bestuur Ar beidsvoorziening (RBA) schrijft die stijging toe aan de toegenomen werkloosheid en aan het feit, dat steeds meer mensen op zoek zijn naar een baan. Nieuw pand voor Cebeco LISSE* leijAan de Grachtweg 71 in Lis- se wordt op woensdag 5 ja nuari 1994 het nieuwe kan toor van het Bloembollen- j bureau Cebeco geopend. Directie-voorzitter H. de Boon van Cebeco-Handels- raad neemt die opening ier!voor zijn rekening en geeft meteen zijn visie op de af zetverbetering voor de Ne derlandse sierteelt. Daarbij besteedt hij speciale aan dacht aan de bloembollen- n en bolbloemensector. Ver- ur der spreekt H. Velu, voor malig pr-topman van de JvjNMB Bank. Hij gaat in op de noodzaak van een goede 82 pr voor de bollenbranche. I )0 De toename was in Leiden het sterkst. Het aantal ingeschreven niet-werkenden groeide met twintig procent tot 7134. Secre taris A. Stikkelorum van de re gionale arbeidsvoorziening: „Dat cijfer vertekent een beetje. De mobiliteit is veel groter dan in het algemeen wordt ver moed. Voor Leiden werden de afgelopen drie kwartalen niet alleen 12.416 werkzoekenden ingeschreven, maar ook 11.310 werkzoekenden uitgeschreven. Daaruit blijkt dat de arbeids markt zeer dynamisch is." Alle arbeidsbureaus in de re gio registreerden een toename van de werkloosheid met name in de transportsector. Op de bu reaus in Leiden en Lisse/Kat wijk groeide het aantal werklo zen opvallend in de sectoren in dustrie en metaal. Verder blijkt dat in Alphen de werkloosheid in de zakelijke dienstverlening zoals banken en verzekeringen toenam. In de gezondheidszorg en de detailhandel groeide de werkloosheid opvallend in Al phen en Leiden. Werkzoeken den in die branches vinden vol gens Stikkelorum in het alge meen gemakkelijker hun weg. Er zijn weliswaar geen nieuwe banen, maar er is wel veel be weging door vervangingsvaca tures. Stikkelorum: „De arbeidsbu reaus krijgen een almaar grotere rol met hun bemiddelingen bij grotere aantallen werkzoeken den. Een positief neveneffect van het grotere personeelsaan- bod is dat moeilijk te vervullen vacatures nu gemakkelijker zijn te vervullen." Imago-onderzoek Werkgevers blijken in de prak tijk overigens beter gebruik te maken van het arbeidsbureau. Er worden relatief meer vacatu res gemeld. Bovendien is er meer waardering voor de bu reaus. Dat blijkt uit het imago- onderzoek dat het RBA het afge lopen jaar voor de tweede keer heeft laten doen onder bedrij ven. Eerder gebeurde dat in 1991 en toen kregen de arbeids bureaus een onvoldoende van hun klanten. Bij het jongste on derzoek oordeelden 74 procent van de ondervraagde werkge vers dat dat de arbeidsbureaus goede afspraken maken en 87 procent vond dat de arbeidsbu reaus goed bereikbaar zijn. Cijfers die RBA-bestuursvoor- zitter Th. Terhorst bekend maakte tijdens een symposium dat was gewijd aan het midden- en kleinbedrijf. Hij voegde daar aan toe: „We hebben nog een heleboel te doen om bij het be drijfsleven de plaats in te ne men van hun vaste en graag ge zien hulp. Pas dan lukt het ons aanbod vanuit de werkloze doelgroepen op verantwoorde wijze in het arbeidsbestel onder te brengen." Terhorst pleitte voor samen werking van sociale partners en overheid om met name de vele ongeschoolde werklozen aan werk te helpen. Terhorst: „Dui zenden en duizenden banen zijn er te scheppen, die goed zijn voor het bedrijfsleven en goed zijn voor het maatschap pelijk leven. Maar dan zal de loondruk door verlaging van premies en belastingen omlaag moeten. Dan moet ook creatief worden omgesprongen met uit keringsmiljoenen en moet ook van de werkende een offer wor den gevraagd." 'Wj, NBT en KLM moeten samenwerken' Prommix Groep begin volgend jaar in Alphen ALPHEN AAN DEN RUN De Prommix Groep heeft van daag feestelijk de eerste steen geplaatst voor haar nieuwbouw aan de Flemingweg op het be drijfsterrein Molenwetering in Alphen aan den Rijn. De Prom mix Groep, waar het in Leider dorp gevestigde Felicitas toe hoort, betrekt het nieuwe ge bouw in het voorjaar van 1994. Felicitas kampt in Leiderdorp al geruime tijd met ruimtege brek. Bovendien ligt de vesti ging aan de Splinterlaan in Lei derdorp in een woonwijk. Dat brengt steeds vaker praktische problemen met zich mee. Gere geld staan vrachtauto's en aan hangers op straat te wachten. Felicitas heeft in eerste instantie naar ruimte gezocht in Leider dorp. Zo is geruime tijd onder handeld over het betrekken van het voormalige rijkspolitiebu reau aan de Van der Valk Bouw- manweg, pal achter het huidige gebouw. Om praktische rede nen is daar van afgezien. „Het gaat om een oud gebouw, waar we veel aan hadden moeten verbouwen. Nieuwbouw bleek zeker zo gunstig, ook al omdat we nu alle activiteiten op een plek kunnen concentreren", zegt directeur I. Verhoef van de Prommix Groep. Volgens Ver hoef is ook nog enige tijd met de gemeente onderhandeld over een mogelijke andere loca tie in Leiderdorp, maar lag ook die in een woonwijk. Op de Molenwetering worden behalve Felicitas uit Leiderdorp, ook wel bekend als de Felicita- tiedienst, gevestigd de houd stermaatschappij Prommix Groep, de ook in Leiderdorp ge vestigde Groter Groeien Club en IBS direct marketing, Zirkoon uitgevers uit Amsterdam en uit geverij Publipress uit Leiden. Bij de Prommix Groep wer ken in totaal ongeveer 200 men sen. Het bouwterrein in Alphen omvat een kleine 9.000 vierkan te meter. Het nieuwe pand is ontworpen en wordt gebouwd door Metabouw uit Deventer. AMSTERDAM GPD III l')e positie van Amsterdam in iet internationale toerisme is iaiet afgelopen seizoen ernstig 3, 'erslechterd. Het* aantal ver- ilijfstoeristen daalde met onge il'eer 10 procent en op de 'top 5, 0' van Europese toeristenste len zakte Amsterdam naar de levende plaats, alleen in kwan- iteit nog boven Dublin en ,e Irussel. Amsterdam kampt met 5.:en negatief imago en maakt heen verkeerde reclame voor :ichzelf, zo blijkt uit een onder hoek van bedrijfsonderzoeksbu- 'j eau KPMG Klynveld. g«3e toerist blijkt tot verrassing Van de VW bovenal naar Am sterdam te komen vanwege de 1 liberale sfeer. „Het gevoel te ilkunnen doen wat-ie wil zo lang ï.rtij anderen niet lastig valt", al- l^us John Moreu, directeur van jfJe Amsterdamse VW. Pas daar na tellen achtereenvolgens de tulturele geschiedenis, de mu- iftea, toeristische bezienswaar digheden en tentoonstellingen. '.Coffeeshops en Wallen zijn van groeiend belang, maar Rijksmu seum en rondvaartboot blijven de grootste attracties. Ongeveer j L'en kwart van de 40-plus-toe- ;"isten noemt het 'red iight-dis- trict' op de Wallen als 'bijko mende reden' voor een bezoek aan Amsterdam. „De VW heeft zich te weinig toegelegd op het aanspreken van de mens en te veel op wat we allemaal te bieden hebben", zegt Moreu. „De consument blijkt toch voornamelijk op emotionele gronden te kiezen waar hij heengaat en pas in de tweede plaats op praktische overwegingen zoals: wat is er op het moment te doen en wat zijn er voor aanbiedingen". Bovendien blijkt mond-tot- mondreclame veel belangrijker te zijn als vorm van toeristische reclame dan advertentiecam pagnes en reisaanbiedingen. Amsterdam kampt nog steeds met het imago van een onveili ge stad en veel buitenlanders weten niet dat Amsterdam grachten heeft en fraaie cul tuurhistorische monumenten. Na een bezoek oordelen de meesten veel gunstiger over de stad dan ervoor: ze geven Am sterdam het rapportcijfer 8 op een schaal van 10. De indruk die de toerist van Amsterdam heeft, blijkt bepa lend voor zijn indruk van Ne derland als geheel. Bovendien vallen voor de toerist de Keu kenhof. Zandvoort, Volendam en de Zaanse Schans allemaal onder 'Amsterdam'. Daarom gaan de Amsterdamse VW, het Nationaal Bureau voor Toeris me en de KLM op advies van KPMG een vergaande samen werking aan. De Amsterdamse VW is begonnen alle lokale VW's in de regio tussen Keu kenhof en Zaanse Schans in één organisatie te brengen. „Alleen als we als één produkt opereren, kunnen we misschien overleven op de Europese markt", zegt Moreu. In aantallen hotelovernach tingen is Amsterdam diep weg gezakt onder het afgelegen Du blin. In de Ierse hoofdstad blij ven 1,5 miljoen buitenlanders gemiddeld zes dagen logeren, in Amsterdam komen 1,8 miljoen buitenlanders slechts voor ge middeld twee nachten. Londen en Parijs zijn de absolute Eu ropese toeristische koplopers: Londen telde vorig jaar 104 mil joen 'buitenlandse' overnach tingen. Maar zelfs van oor sprong bescheiden toeristenste den als Berlijn, Brussel, Mün- chen en Milaan knagen aan Amsterdams positie. KPMG baseert zich onder meer op 90 vraaggesprekken met toeristen in Rome, Wenen en Amsterdam. Uit het onder zoek bleek ook dat de keuze van Toeristen blijken vooral naar Amsterdam te komen om de liberale sfeer van de stad; het gevoel te kunnen doen wat ze willen zolang ze anderen maar niet lastig vallen. Amsterdam om vooral via tour operators de weg naar de toeris ten te zoeken, jarenlang verspil de moeite is geweest: de gemid delde buitenlandse reiziger be paalt zijn vakantiebestemming buiten de reisorganisaties om. De Amsterdamse VW heeft op aanraden van KPMG beslo ten de reclamecampagnes in tien landen stop te zetten en zich te concentreren op Enge land, Duitsland. Frankrijk. Italië. Spanje en de VS. De VW wil vanaf volgend jaar bezoekers rechtstreeks gaan benaderen. ,A1 is het maar in de vorm van een kaartje met 'Was het leuk? - Kom nog eens terug", aldus Moreu. i LPHEN AAN DEN RUN» NNET VAN AARSEN ™^eel voorzichtig was er bij cho- oladefabriek De Baronie in Al- (hen één soort Sinterklaas-let- pr met het Max Havelaar-keur- jierk van de band komen rol- .J®m. De letter 'M' in pure choco- mJi. „We zijn niet te groot begon- 3n|en. Alleen de letter M, van ;k*lax', 'Moeder' en 'Milieu', ttyaar intussen zijn de Sinter- /njlaasletters allemaal verkocht. inVe kregen gisteren nog zes tele- ,t pontjes van bedrijven die meer Jpilden bestellen. Maar dat kan stliet meer. we zijn nu al zo'n jeetje met paaseitjes bezig, zegt s lerkoopleider Cor Clement." Lm its Vorige maand introduceerde '^e Stichting Max Havelaar het ,r)(jhocola-keurmerk. Naast de be- e »ende Max Havelaar koffie is de tybeciale chocolade SOS-weretd- ,evinkels, bij Jamin en in de peeste supermarkten nu te ;oop. De lekkernij komt in twee jlederlandse fabrieken van de joiand rollen. Steenland in fcouda maakt gevulde repen; de laronie heeft het grootste as- j (ortiment aan chocolade-bloe- lónen en -blaadjes, balletjes, pu- e en melkchocolade repen en de seizoenen paaseitjes en |Q hocoladeletters. Het keurmerk an Max Havelaar is bij de Ba- onie verbonden aan het al be- i j taande merkTjoklat. Of de chocola, waarvoor net ls bij de koffie een eerlijke prijs i betaald aan de cacao-boeren, en goede plaats in de markt zal 3 erwerven is bij de Baronie nog en beetje de vraag. Alex Stuvel, veneens verkoopleider: „De 4ax Havelaar koffie heeft op 3Ciet moment een marktaandeel d an zo'n drieënhalf procent. Als t3 iet met de chocolade dezelfde w ant uit zou gaan als met de offie, zijn we heel tevreden." 3tfclement: „We doen nu nog jrieen uitspraken over hoe het ejjoopt. In januari zullen we eens ezien wat er blijft 'hangen'. Je ,npet vaak dat bij de introductie e fan een nieuw produkt mensen irjtieuwsgierig zijn. We hebben inVlle vertrouwen maar het blijft pen beetje een gok. De respons |ot nu toe is echter positief." Loyaliteit De Baronie vertrouwt op de loyaliteit van het Tjoklat-pu- bliek. Bovendien zijn er de trou we kopers van Max Havelaar koffie. „Mensen die de Max Ha velaar koffie drinken zijn de aanjagers", aldus Clement. „Max Havelaar producten, dat is een faire handel. Mensen ko pen duurdere chocolade. Het is geen chocolade die beter van kwaliteit is, maar het is perti nent ook niet slechter. De ca cao-boeren krijgen voor hun grondstoffen een eerlijke prijs. Ze hebben het heel zwaar om dat de prijzen op de wereld markt is ingestort. De prijzen die wij voor de Max Havelaar- cacao betalen zijn gebonden aan een bodemprijs. Die bo demprijs ligt op het moment Tors hoger dan de marktprijs. We zijn geen hulp-organisatie; we doen met Max Havelaar- produkten aan fair trade.'' De produktie is organisato risch en technisch vrij ingewik keld. Voor de chocolade met het keurmerk is geen aparte pro- duktie-lijn in de fabriek. Als er Max Havelaar gedraaid wordt, moet de hele lijn worden schoongemaakt. De Max Have laar cacao - waarvoor bij de teelt geen bestrijdingsmiddelen zijn gebruikt - mag namelijk op geen enkele wijze met andere cacao worden vermengd. De Stichting Max Havelaar houdt daar streng toezicht op net als op de inkoop van de cacao, al dus Stuvel. „Het geloof dat het echt gaat om cacao waar de juiste prijs voor is betaald aan de kleine boeren, is uiterst be langrijk voor de consument. Als ze maar even het idee hebben dat er wordt 'gejojood', gaat het fout." In het voorjaar besloot de Al- phense chocoladefabrikant om Max Havelaar-produkten te gaan produceren. „We zijn net als de andere fabrikanten inder tijd benaderd door de stich ting", aldus Clement. „Bijna niemand had animo omdat het technisch ingewikkeld is. We hebben toen gezegd dat we het moesten doen. Deze zomer zijn we begonnen. Het was kort dag, want in oktober werd het nieu- Verkoopleiders Stuvel en Clement: „We hebben vertrouwen, maar het blijft een gok." foto loekzuyderduin we keurmerk al gepresenteerd, kunnen we zeggen dat we een ongeveer overal in de schap- En in de tussentijd moest de landelijke dekking hebben, pen." handel het oppikken. Inmiddels Vooral met de repen, die liggen

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25