'We rammen minder op die gitaren' Trilogie in gasfabriek Cultuur Kunst Nederlandse Muziekdagen in Utrechts Vredenburg Michael Jackson krijgt bijna 400 miljoen voor liedjes 'Schrijverschap van Pramoedya geknakt' Inthony Burgess overleden (JDAG 26 NOVEMBER 1993 entoonstelling Jeanne van der Eist 1iden Jeanne van der Eist exposeert tot 11 januari schilderijen c j Restaurant Bernsen in Leiden. Bij de werken zijn verschillen- i technieken toegepast zoals pastel, olieverf, gouache en acryl. 'nok zitten er collage's bij. Sommige werken ademen een im pressionistische sfeer uit, anderen zijn weer Cobra-achtig. Bern- ei n, Breestraat 157, is geopend van maandag tot en met zater- ig van 9.30 tot 20.30 uur. Hallo Venray morgen in Leids Vrijetijds Centrum Hallo Venray heeft met het nieuwe album wat te melden. foto pr heel heeft één spanningsboog. Eén geluid." Het heeft allemaal met de groei van Hallo Venray als groep te maken, geeft Koorn onmid dellijk toe. „Het is minder ram men op die gitaren. Vroeger stuwden we de muziek voort. Nu durven we de songs te laten komen en ons door het num mer op sleeptouw te laten ne men." Misschien is die meer ontspannen houding ook wel een van de redenen dat de groep melancholieker is gaan klinken. Denkt hij dat in alle goede muziek een beetje pijn zit? „Ja zeker. Net als in alle goede humor. In alle kunst eigenlijk." Concerten in de buurt: 27 nov Leiden (LVC); 9 dec Rot terdam (Nighttown); 11 dec Den Haag (Congresgebouw); 17 dec Utrecht (Tivoli); 18 dec Haarlem (Patronaat) ;23 dec Den Haag (Paard); 30 dec Am sterdam (Paradiso); 19 mrt Zoetermeer (Boerderij) Amsterdam blij met megabioscoop amsterdam anp Het college van burgemeester en wethouders van Amsterdam is vóór de komst van een mega bioscoop aan de Appeltjesmarkt in het centrum van de stad. In het najaar van 1995 kan wellicht begonnen worden met de bouw van de filmtempel. Het complex van het MGM-concern krijgt een capaciteit van drieduizend stoelen. MGM heeft ook plan nen voor de bouw van een su perbioscoop in de Bijlmer. Leids museum verloot reis Wolfsmond is na zes weken repeteren nog niet uitgeleerd amsterdam hans kottmann „Wij blijven tenslotte apies in een uitstervende jungle", zegt een acteur in het naspel. Op het uitgestrekte terrein van de voor malige Amsterdamse Wester gasfabriek kun je wat meema ken. Ketelhuis 5 is het domein van theatergroep Wolfsmond, die zich mede door deze grote ruimte heeft laten inspireren tot een bijzondere produktie. 'Trilogie' kreeg als motto mee: 'De vrouw is het slachtoffer van de man, de man het slachtoffer van zichzelf.' Op het grote be schilderde voordoek prijken ci taten uit Hamlet, een televisie vertoont de ingeblikte wereldel lende van CNN, opgefrist met reclames en flarden van onze eigen babbelbuis. Er is ge stroomlijnde feestverlichting, maar ook een doodskist. Daar tussen ontleden de acteurs het leven tot in het merg, waarbij het publiek met tribune en al van de ene belevenis in de an dere worcft gereden. 'Trilogie' bestaat uit bewer kingen van 'De Hamletmachi- ne' (1977) van Heiner Müller, 'Dodendans' (1902) van August Strindberg en 'Omnibus', een eigen toevoeging, waarin de thema's en personages uit de eerste twee delen versmelten. Regisseur Ramón Gieling: „Na zes weken repeteren ben ik nog niet uitgeleerd. Dat is ook mijn maatstaf. 'De Hamletmachine' heeft de naam onspeelbaar te zijn vanwege zijn theatrale kilte. Het zijn blokken tekstgraniet waar wij emotioneel rijk mee uit de voeten kunnen. Müller zelf zegt dat zijn stukken slechts topjes van de ijsberg laten zien. Het wemelt van de verwijzingen naar het communisme, maar vooral naar de angst en het be grip voor de dood." In.'Dodendans' is het huwe lijk een zinkend schip. Gieling: „Ik zie 'Dodendans' als de ba kermat van de moderne toneel literatuur. Hier is sprake van een dubbelspel tussen mens, auteur en personage. Het kolo nel-personage hebben wij ver anderd in de schrijver zelf, zon der dat je het idee hebt dat de schrijver gespeeld wordt. Je proeft de decadentie van de westerse mens die alleen met z'n eigen zieleheil bezig is." De theatergroep Wolfmond bestaat sinds 1987 en komt voort uit het gelijknamige tijd schrift, dat zestien jaar geleden werd opgericht door Gieling. Hierin konden beginnende kunstenaars hun ideëengoed op het gebied van film, theater, li teratuur en beeldende kpnst presenteren. Wolfsmond is een verhaspeling van 'wolfshond' en 'volksmond'. Zachtheid en agressie gaan hand in hand. Het karakteristieke van Wolfsmond kan Gieling na enig nadenken wel formuleren: „Wij zijn een echt ensemble: zes spelers die hetzelfde stuk blazen. Wij spit ten de tekst eerst helemaal uit en zoeken daarin de muzikali teit op. En in elk van onze stuk ken zit wel een verwijzing naar de wolf." „Wij maken theater met een maatschappelijk scharnierpunt. Dat moet minstens zo kunnen schokken als het leven zelf. Of om het extreem te zeggen: ik vind dat je in twee uur toneel net zo geraakt moet zijn als bij het zien van een auto-ongeluk. De mens is een onmogelijk we zen, dat zich in allerlei bochten wringt om z'n bestaan zin te ge ven. Dat mondt bij ons de ene keer uit in een vrolijke gedach te, de andere keer in een zwart gat. Wat dat betreft maak ik elke keer dezelfde voorstelling op een andere manier." De acteurs spelen ook meestal een rol bij Gielings an dere grote bezieling: de film. Hij maakte al 'Heimwee naar de dood' en 'Wij houden zo van Ju lio' (in co-produktie met de NOS) en binnenkort wordt 'Een held van onze tijd' opgenomen. Wolfsmond met Trilogie. Spel: Richard Gonlag, Joy Hoes, Caroline van Houten, Michiel Nooter, Xander Straat en Jaco Vreken. Regie: Ramón Gieling. première: vanaond. Te zien in de Westergasfabriek, Ketelhuis 5, Amsterdam tot en met 23 december, 20.15 (beh. zo en ma). Reserveren via 020 - 5974477 (tussen 12-15 uur). De Indonesische schrijver Pra- moedya Ananta Toer is verbit terd, met name over zijn sociale isolement. En schrijven lukt niet meer. Pramoedya's schrijver schap is geknakt, misschien voorgoed." De Leidse emeritus hoogleraar Indonesische letter kunde A. Teeuw schrijft dit in een omvangrijke studie over het werk van Pramoedaya, die van daag verschijnt. De boeken van de Indonesi sche schrijver zijn nog steeds verboden en hij geniet in zijn woonplaats Jakarta slechts be perkte bewegingsvrijheid. De nu 68-jarige Pramoedya levert in zijn boeken strijd tegen de systemen die vrijheid en recht vaardigheid bedreigen, met na me het Nederlandse kolonialis me en de traditionele, hiërar chische elite-cultuur van zijn geboorteland Java. „Pramoedya is een echte hu manist", zegt Teeuw. „Uit zijn boeken spreekt een optimisti sche mensvisie: als de maat schappelijke omstandigheden het toestaan, is de mens vatbaar voor opvoeding tot menselijke waarden. Hij houdt de lezer een spiegel voor en laat hem zien hoe hij zich individueel en soci aal zou moeten gedragen." Critici als Rudy Kousbroek en Beb Vuyk beweren echter dat Pramoedya zelf die waarden niet altijd gediend heeft. Ze ver wijzen met name naar Pramoe dya's activiteiten in het begin van de jaren zestig, toen hij als spreekbuis van het met de com munistische partij verbonden Instituut voor Volkscultuur (Lekra) felle ideologische aan vallen deed op andersdenkende collega's. „Niemand van de betrokke nen durft over die periode te schrijven, en hun geheugens zijn zeer selectief', zegt Teeuw. „Maar Pramoedya is op zijn minst gebruikt. Hij heeft fel aan de ideologische strijd deelgeno men en was verbaed zeer agres sief. ,Aan de andere kant heeft hij in die periode 'Meisje van het strand' geschreven. Dat is een onbarmhartige afrekening met het Javaanse feodalisme, maar tegelijkertijd van een onideolo gische zuiverheid. De twee kan ten van Pramoedya, zijn crea tieve schrijverschap en zijn ideologische bevlogenheid, klopten niet met elkaar." Volgens Teeuw is Pramoedya altijd een nationalist gebleven. Blijkbaar heeft dat nationalis me, dat Soeharto van pas zou kunnen komen in zijn streven om Indonesië bijeen te houden, voor de president nooit zwaar genoeg gewogen om Pramoe dya zijn vrijheid terug te geven. van Willem Boogman) en het Radio Filharmonisch Orkest met het Groot Omroepkoor met de première van Laudi voor 2 solostemmen, koor en orkest van Tristan Keuris. Zaterdag speelt het Radio Symfonie Orkest werken van onder anderen Alphons Die- penbrock en Jan van Vlijmen. Op zondag is er ruimte voor een aantal kleine gezelschappen. De muziekdagen worden afgeslo ten met een concert van het Ra dio Kamer Orkest (onder meer werken van Guus Janssen en Willem Pijper). Het muziekcentrum Vreden burg in Utrecht heeft van 17 tot en met 19 december de Neder landse Muziekdagen in huis. Gedurende die drie dagen staan werken centraal van componis ten die in Nederland hebben gewerkt. De muziekdagen worden ge opend door het Amsterdam Loeki Stardust Quartet met stukken voor fluit uit diverse periodes, 's Avonds is er ruime aandacht voor zang met het As- ko Ensemble en het Asko Koor (La disciplina dei sentimenti Hallo Venray, de Nederlandse gitaarrockgroep die in 1992 zo verrassend doorbrak, heeft een nieuw album. De plaat kwam al in de week na verschijning de cd-top 100 binnen. Komende maanden is de groep ook weer veel vuldig op de vaderlandse podia te zien. Een gesprek met het bebrilde gezicht van de band: Henk Koom. Hij ontvangt me op pantoffels en dat past eigenlijk helemaal bij z'n imago. Want een imago heeft Henk Koom, dat geeft hij zelf onmiddellijk toe. „Mensen vinden mij een anti-ster. Maar dat vind ik best. Het laat een hoop open en ik sta op dat po dium toch gewoon mezelf te zijn." Begin vorig jaar verscheen 'The more I laugh, the hornier due gets', het album dat Hallo Venray, de Haags/Delftse gi taarrockgroep waarbij Henk zingt, aan een bescheiden door braak hielp. Er werden zo'n ze venduizend exemplaren van verkocht en sindsdien trad de groep meer dan 125 maal op. Genoeg om van te leven en dat wil wat zeggen in Nederland. Hoogtepunt was ongetwijfeld het Pinkpop-optreden in 1992, waarbij Koorn voor 40.000 be zoekers en een veelvoud daar van aan televisiekijkers in net kousen op het podium ve- scheen. Het zorgde er in elk geval voor dat hij nu de op één na be kendste brildrager in de Neder pop is. En met de nieuwe plaat 'A million Planes to Fly' bewijst hij dat hij bepaald niet meer het Lulletje Rozewater is waar me nigeen hem een paar jaar gele den nog voor hield. Hallo Venray heeft met het nieuwe album wat te melden. Iets oorspronkelijks, al zijn de invloeden van met name Neil Young, Lou Reed en Willie Nelson nog altijd duidelijk aan wezig. Laatstgenoemde zelfs meer dan ooit. En de veelvuldig gebruikte steelguitar accentu eert nog eens de flinke scheut sentiment die de groep reeds in ballads als 'Wonderland' en 'What's on the Mind' stopte. Henks eigen teksten lijken compacter geworden. Minder geintjes. Minder gecultiveerde lulligheid. Minder 'character songs' noemt hij het zelf en zegt dat hij die term heeft van de Brit Stephen Lironi, die het al bum produceerde. „Op onze vorige platen vertelde ik ver haaltjes van A tot Z. Als het ver haaltje af was, dan was de song klaar. Met de nieuwe plaat is dat anders. Ik heb geprobeerd het gevoel meer te laten spre ken dan het verhaal. Ik zette wat woorden achter elkaar en als dat een emotie opleverde, dan was het goed." Iets dergelijks geldt ook voor de muziek. Die vertoont een duidelijker onderlinge samen hang. Henk Koorn is er met gi tarist Toon Moerland, drummer Dim Veldhuisen en bassist Peter Konings in de Spaarnwouder Zeezichtstudio in geslaagd om een plaat te maken die minder 'sprongen' kent, zoals hij het zelf uitdrukt. „Het album als ge- Michael Jackson heeft de grootste deal gesloten in de muziekgeschiedenis. Hij verkoopt de rechten op meer dan 4.000 liedjes, waaronder bijna alle Beatles songs, aan de platenmaatschappij EMI Music voor 370 miljoen gulden. Jacksons muziekuitgeverij ATV Music verkoopt de hele catalogus aan EMI, deelden zijn bedrijf MJJ Enterprises en zakelijk jurist John Branca in Los Angeles mee. De gegarandeerde eerste overboe king bedraagt 100 miljoen dollar. De pla- tenstal omvat bijna alle Lennon en Mc- Cartney-composities voor Beatles-lied jes, die Jackson in 1988 kocht voor 47,5 miljoen dollar, alsmede songs van Little Richard, Elvis Presley, Kenny Rogers, de Pointer Sisters en UB40. De verkoop overtreft het vorige record in de platenindustrie, alle composities van Elton John en Bernie Taupin die 39 miljoen dollar opbrachten, ruimschoots. Krachtens het akkoord blijven ATV en EMI samenwerken om verder muziekca talogi te verwerven. Door de deal wordt de omvang en macht van het Jackson-imperium onder streept, terwijl het hoofd ervan zelf in af zondering ergens in Europa vyordt be handeld voor een verslaving aan medi cijnen. In Los Angeles is bovendien door een 13-jarige jongen een aanklacht tegen de zanger ingediend wegens ontucht. De civiele zaak wordt vermoedelijk in maart behandeld. Over een strafaanklacht is nog niets beslist. Inmiddels hangt Jackson een tweede civiele vordering boven het hoofd, van vijf lijfwachten die zeggen te zijn ontsla gen omdat ze teveel wisten over „nachtelijke bezoeken" van jonge jon gens aan Jacksons ranch in Californië. Leidse studie over Indonesische auteur beeldende kunst recensie ingrid appels positie 'Culturen', schilderingen, collages, sieraden, keramiek n Renee Steenbrink, Marjan Waanders en Jason Traynier. Te in: tot 5 december, woe t/m za 14-17 uur, Ambachts- en Bal juwhuis, Voorstraat 12, Voorschoten. ,,ij een expositie van Voorschotense Kunstkring- j den kiest een kunstenaar meestal mede-expo- t inten die op een vergelijkbare manier met kunst cngaan. In de tentoonstelling 'Culturen' koos Re- ee Steenbrink voor Marjan Waanders en Jason x raynier. Culturen lijken dus het gemeenschappelijke f iderwerp te zijn. Op het eerste gezicht lijkt dat t( )k zonneklaar: de aanwezige werken verwijzen unmiskenbaar naar Afrikaanse en indianencul- Toch gaat de tentoonstelling over iets anders, k eenbrink en Traynier willen de wereld bezien },)als de indianen dat deden. Vooral Traynier is et bittere ernst. De in Wales wonende Engels- ïan wil met zijn kunst de mensen verlokken zich veer) op de natuur en op harmonie te richten. In jn aquarellen en krijttekeningen zijn de traditio- ele indianen te zien, levend in en met de natuur, i de grootse wolkenpartijen boven hun hoofden )rmen zich visioenen van bizonkuddes en ade- iars. Het landschap is uitgestrekt, onaangetast. Het is een geïdealiseerde wereld, en helaas ook niet veel meer dan dat. Voor Renee Steenbrink ligt het iets anders. Zij wil een persoonlijk gevoel uitdrukken, veel meer dan kennis over indianenfilosofie. Met gevonden voorwerpen als veertjes, kralen en schelpen maakt ze eenvoudige collages, sieraden en kleine sculpturen. Haar werken stralen iets bijna kinder lijks uit, tegelijkertijd soms ook iets magisch. Marjan Waanders is veruit de sterkste van het drietal. In haar keramische werk - raku gestookt - richt zij zich vooral op het Afrikaanse fetisjisme. Haar onregelmatig gevormde potten zijn 'fetisj- boten'. De randen zijn getand, binnenin liggen o.a. stukjes skelet. De potten, die duiden op een overgangsritueel, zijn origineel en fraai van deco ratie en vorm. Baanders ging er van uit dat er ook een Neder landse variant op het fetisjisme-gegeven moest bestaan, en vond die in relikwieën. In haar serie 'fetish container Lourdes' worden Afrikaanse en katholieke motieven gemengd. De poten van klei ne potjes bestaan uit afgietsels van Maria-beeld- jes. Om de voodoo-interpretatie te onderstrepen worden de Maria's overspoeld door grillige tenta kels. In zo'n voodoo-potje kan een botje liggen, maar ook een medaillon van Franciscus van As- sisië. Het is geestig en het idee is duidelijk, zeker in het licht gezien van haar Afrikaanse potten. herdenking Horatius in de Burcht aden» Kunstkring Sociëteit de Burcht houdt komende dinsdag feestelijke herdenking van de 2000ste sterfdag van de Ro meinse dichter Horatius. Ook het verschijnen van een nieuwe odenvertaling (Horatius: 'De lyrische gedichten') reden tot feestvieren. Literator en criticus Kees Verheul gpudt een voordracht met als titel 'Horatius, een nabije en verre lichter'. Vertaler Piet Schrijvers buigt zich over de vraag 'Is Ho- itius vertaalbaar? Tja.' De hulde aan de grote poëet van weleer - pgint om 20.15 in Sociëteit de Burcht, Burgsteeg 14. q Bfessa de Loo signeert boeken ^jiDENTessa de Loo signeert donderdag 2 december van 19.30 20.30 uur haar nieuwste boek 'De Tweeling' en ander werk sjj Boekhandel de Kier, Nieuwe Rijn 45 in Leiden. De schrijfster efebuteerde in 1983 met 'De meisjes van de suikerwerkfabriek'. verschenen 'Meander', 'Isabelle' en 'HetRookoffer', het van 1987. In haar laatste roman beschrijft de geschiedenis van de tweelingzusters Lotte en Anna, die ge- van elkaar opgroeiden en elkaar op 74-jarige leeftijd ontmoeten, e bluesgitarist Albert Collins overleden 'As vegas De Amerikaanse bluesgitarist en -zanger Albert Coi ns is deze week op 61-jarige leeftijd overleden aan kanker.Col- ,tns was een van de bekendste bluesmuzikanten ter wereld en jsen van de eerste bluesartiesten die populair werd onder lief hebbers van pop. Zijn l.p. Don't loose your cool uit 1983 kreeg W.C. Handy-onderscheiding als beste bluesplaat van het jaar. Jrie jaar later werd Collins door de Amerikaanse muziekindus- Jie onderscheiden met een Grammy voor de l.p. Showdown, die lij opnam met de bluesgitaristen Robert Cray en Johnny Cope- ind. Vier andere albums van Collins werden genomineerd voor pn Grammy. In 1989 werd Collins uitgeroepen tot beste man- lelijke bluesartiest van het jaar en beste bluesmuzikant van het jar. naar Sri Lanka LEIDEN Het Rijksmuseum voor Vol kenkunde in Leiden verloot een geheel verzorgde 15- daagse reis voor twee perso nen naar Sri Lanka. Vlieg maatschappij Air Lanka heeft de reis speciaal ter beschik king gesteld voor bezoekers van de expositie 'De glorie van Sri lanka, boeddhistische en hindoeïstische bronzen uit Sri Lanka's nationale col lecties'. Dpoor eenvoudig weg naam en adres op het in het museum verkrijgbare for mulier in te vullen en deze gegevens met het toegangs bewijs in te leveren, maakt de bezoeker kans op de reis. Aan het eind van de ten toonstellingsperiode (17 april volgend jaar) is de trekking en wordt de winnaar bekend gemaakt. ^)nden gpd pen vloeien. Tegen het jaar 1977 was schrijver, vertaler, lin- r ist, componist en literatuur- niticus tegelijkertijd. Aan zijn ein ontsproten boeken, film- ripten, musicals, klassieke r(juziek en een nimmer a'flaten- stroom artikelen. Maar ithony Burgess, de Britse drijver die gisteren in Londen n kanker overleed, zal de ge- hiedenis ingaan als de auteur n slechts een boek: 'A Clock- ork Orange'. Het boek maakte hem op slag nstreden, en spleet de literaire ereld. Sommige critici verwel- >mden het boek als een mo- irne klassieker, anderen de in het af als 'veredelde rom- el'. Na 'A Clockwork Orange' ble- in de woorden uit Burgess' had hij 18 boeken op zijn naam staan, alsmede filmscripten over de levens van Mozes, Mi chelangelo en Jezus. Decen nialang zou hij alleen al in de vorm van literaire kritieken 150.000 woorden per jaar pro duceren. Anthony Burgess werd be schouwd als een der belangrijk ste Engelse schrijvers van de eeuw. Geen van zijn ruim 50 boeken kwam echter ooit in aanmerking voor een literaire prijs, misschien omdat 'A Clockwork Orange' altijd als een molensteen om des schrijvers nek hing. Anthony Burgess is na Graham Greene en William Golding de derde grote Engelse schrijver die recentelijk over leed. Hij is 76 jaar geworden.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23