Neerlandici niet lang zonder werk Den Haag: één meldkamer voor politie, ambulance en brandweer Huisartsen met draagbare computer op stapi Hulpverlener wordt soms snel neo-koloniaal Randstad Onderzoekscentrum ape pas in 1997 zelfstandig EWR laat wanbetalers niet in de kou zitten Meisjes lopen lang rond met problems VRIJDAG 26 NOVEMBER 1993 A spierdijk. 071-356439, plv.-chef meindert van der kaaij. 071-3 Academici die Nederlands hebben gestudeerd aan de Rijksuniversiteit Leiden vinden snel een baan. Na het doctoraalexamen vindt 66 procent binnen een half jaar betaald werk. Bovendien krijgen steeds meer neerlandici een betrekking buiten het onderwijs. Na 1986 ging nog slechts 37 procent van de afgestudeerden voor de klas staan, vóór 1986 was dat aantal bijna twee keer zo hoog, 86 procent koos toen voor een baan in het onderwijs. Pro Primates in Leiden deels tevreden r LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE Dat blijkt uit een onderzoek van de Vakgroep Nederlandse Taai en Letterkunde van de Rijksuni versiteit Leiden, getiteld 'Nut en nadeel van de neerlandicus op de arbeidsmarkt'. De vakgroep onderzocht de arbeidsmarktpo sitie van de oud-studenten die hun bul haalden in de jaren 1945-1992. Doel van het onder zoek is de verbetering van stu dievoorlichting aan de huidige studenten Nederlands. Veel neerlandici vinden te genwoordig emplooi als journa list, redacteur of voorlichter. De werkloosheid onder degenen met de specialisatie 'taalbeheer sing' is het laagst en bedraagt slechts 4 procent. Vooral persoonlijkheid en al gemene vaardigheden zoals analyseren en rapporteren zijn belangrijk om aan een baan te komen. Maar ook werkervaring als een stage of een bijbaan tij dens de studie zijn pluspunten. Van de ruim 1100 door de vakgroep benaderde neerlandici vulden 760 een enquêteformu lier in met vragen over hun stu die en loopbaanontwikkelling. Het rapport wordt op 3 decem ber officieel aangeboden aan Tweede-Kamerlid en onderwijs- specialist Aad Nuis. Aansluitend is er een discussie over de posi tie van afgestudeerde neerlandi ci onder leiding van Frits van Oostrom, hoogleraar oudere Nederlandse Letterkunde. De presentatie en het forum wor den gehouden in het Centraal Faciliteitengebouw, Clevering- plaats 1 in Leiden. Aanvang: Het primatencentrum moet een plaats krijgen in een Europees netwerk van instituten die gebruik maken van apen. Een verzelfstandiging van het Primatencentrum van TNO, dat onder meer gebruik maakt van apen bij wetenschappelijk on derzoek, is op zijn vroegst per 1 januari 1997 haalbaar. Het aan vankelijke voornemen om het centrum al op 1 januari van het komende jaar een zelfstandige status te geven, blijkt niet mo gelijk. Dit zei staatssecretaris Cohen van wetenschapsbeleid gisteren tijdens een vergadering van de Tweede Kamer. Directeur Ignaas Spruit van de stichting Pro Primates, de vakbond voor apen, te Leiden betreurt het uitstel. Anderzijds is hij wel tevreden over de toe zegging van Cohen op korte ter mijn een klankbordgroep in te stellen, die zich moet buigen over de ethische kanten van het gebruiken van apen bij onder zoek. Over de invulling van de klankbordfunctie volgt nog na der beraad. Na jaren praten blijkt TNO bereid mee te werken aanl verzelfstandiging van hetjji matencentrum, dat zich i op het in voorraad houdep op de fok van chimpanseóf rhesusapen. De nieuwe irje ling dient echter een plaaD krijgen in een Europees nettt van instituten, die gebruikt ken van apen. Verkennend^ sprekken met EG-function\ sen hebben opgeleverd, djli Europese Gemeenschap bjl is aan een dergelijke opzetf te werken. In het voorkom) I geval zou de EG evenals hefl< 4.5 miljoen gulden aan de ij" we instelling bijdragen. Bi: naast dient het instituut p eens 4,5 miljoen gulden ten werven uit particuliere Ie drachten. U Cohen zei gisteren iiM Tweede Kamer in beginseh reid te zijn het bestaande tü bij het Primatencentrum I 8,4 miljoen gulden af te delj' Overleg daarover met hetP' nisterie van WVC is gaandejr DEN HAAG «ANP De alarmcentrales van brandweer, politie en ambulancevervoer in de Haagse regio (900.000 inwoners) zitten per 1 april vol gend jaar in één meldkamer op het hoofd bureau van politie in Den Haag. In 1996 moeten ze als één dienst werken. Het is daarmee de eerste centrale meldkamer voor drie hulpdiensten in de Randstad. Doel van de samenvoeging is kwaliteits verbetering. Door de alarmcentrales bij el kaar te zetten en te integreren denkt men sneller in te kunnen spelen op noodsitua ties en beter en directer te coördineren. De brandweercommandant van Delft, R. de Bruin, is leider van het projectteam: „Soms zijn we niet zo blij met de werkwijze van nu. Bij de melding van een ongeluk bij voorbeeld, is waarschijnlijk eerst de politie ter plekke. Die ziet dat er iemand gewond is en haalt de ambulance er bij. Als het slacht offer dan beklemd blijkt, wordt de brand weer ingeschakeld. In de centrale meldka mer kun je al tijdwinst boeken." In Assen werkt een dergelijke meldkamer al en daar zijn volgens een woordvoerder de ervaringen positief. Volgens De Bruin is be halve tijdwinst ook een voordeel dat brand weer, politie en ambulancedienst over el- kaars gegevens kunnen gaan beschikken. Op de langere termijn hoopt hij op kosten besparing omdat er uiteindelijk minder op de meldkamer nodig zijn. Andere mensen staan sceptisch tegen over het project, omdat ervan uit wordt ge gaan dat personeel van de meldkamer spe cialistische kermis heeft over brandweer-, ambulance- en politiezaken. Een zekere 'know-how' zal bewaard blijven, aldus De Bruin, zoals de kennis van de brandweer wat te doen bij rampen. Er is gekozen voor een gefaseerde invoe ring. Eerst gaan brandweer- en ambulance centralisten, vanaf april volgend jaar, el- kaars werk leren. Daarna komt de 'politie er bij, zodat er uiteindelijk centralisten zijn die op elke hulpoproep via 06-11 kunnen rea geren met inschakelen van politie, brand weer en ambulance. In 1996 moet er vanachter één meidtafel worden gewerkt. Academische ziekenhuizen opstand tegen bezuinigingen eniging dat de academisch® kenhuizen 'een onevenjn grote korting opgelegd kifr in relatie tot de werkelijke it tenontwikkelingen in de jl 1990-1992'. p De vereniging noemt dek ting op de budgetten vait academische ziekenhuizen venredig groot. Zij dringt bts mons aan op het terugdrijf van de korting tot een bör van 20 miljoen gulden. AR aanvankelijk door Simons cj> legde bezuiniging doom kunnen de academische zial huizen verwachtingen ov« topklinische zorg en de oije wijs- en onderzoeksfunctiel langer garanderen, zo laaf vereniging Simons weten. |r De Vereniging Academische Ziekenhuizen heeft in een brief aan staatssecretaris Simons van volksgezondheid heftig gepro testeerd tegen een opgelegde bezuinigingsmaatregel van 73 miljoen gulden. Volgens Simons hebben de ziekenhuizen dit be drag te veel uitgegeven. Na het maken van een rekensom con cluderen de academische zie kenhuizen echter het budget met 'slechts' 24 miljoen te heb ben overschreden. Simons beschikte niet over de juiste cijfers, schrijft voorzitter professor dr. N. Urbanus van de vereniging. Aan de hand van de eigen cijfers concludeert de ver- Medische gegevens patiënten altijd bij de hand S. Noorlander benoemd tot ridder Bouwer S. Noorlander is gisteren benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Burgemeester A. Meerburg van Alkemade reik te hem de bijbehorende versierselen uit in Kasteel Oud Wassenaar. Dat gebeurde tijdens een feestelijke bijeenkomst ter gelegenheid van zijn 40-jarig dienstverband bij het gelijknamige bouwbedrijf in Leiderdorp. Onder zijn leiding bouwde Noorlander BV, met ruim 140 personen in vaste dienst, vorig jaar nog 700 woningen. De ver wachting is dat dit aantal de komende jaren verder toeneemt. een afbetalingsregeling te tref fen. Afsluiten doen we niet snel. Het is ook geen oplossing, je voorkomt er alleen maar mee dat de achterstand verder op loopt. Wanneer de EWR er niet in slaagt een goede regeling te treffen met een wanbetaler, kan het zo zijn dat we niet tot afslui ting overgaan omdat het heel erg koud is. In de afgelopen weelc zijn er door ons, bij mijn weten, geen afsluitingen ge daan", aldus Oosthout. Anders is het in Rotterdam waar het Leger des Heils deze week verscheidene mensen on derdak gaf, die hun koude huis ontvlucht waren. Ze konden niet meer stoken omdat het Rotterdamse energiebedrijf de gaskraan had dichtgedraaid. De Energie- en Watervoorzie ning Rijnland (EWR) heeft in deze koude periode op nog geen enkel adres gas en elektri citeit afgesloten. Volgens direc tiesecretaris Oosthout heeft dat overigens niet direct iets te ma ken met de vrieskou hoewel vorst wél een reden kan zijn om af te zien van het afsluiten bij wanbetalers. „We kijken bij grote beta lingsachterstanden altijd naar het individuele geval", zegt Oosthout. „Afsluiten doen we niet zó maar van de ene op de andere dag. We proberen door gesprekken met zo'n persoon en eventueel met de sociale dienst een oplossing te vinden in de vorm van bijvoorbeeld Huisartsen uit de regio kunnen binnenkort met de computer op huisbezoek. Het bedrijf Phar- maPartners, dat al een compu tersysteem levert aan huisartsen en apothekers in de regio, pre senteerde gistermiddag een draagbare schootcomputer die via een zender in verbinding staat met een centrale database. Via dit apparaat kunnen huis artsen medische gegevens op vragen van patiënten die ze be handelen. Het grote voordeel is dat tijdens bij voorbeeld waar nemingen en visites dokters toch de medische gegevens van de patiënt hebben. Nederland is het eerste land ter wereld waar dit systeem wordt ingevoerd. Sinds enkele jaren staan in huisartsenpraktijken en bij apo thekers in Noordwijk, Sassen- heim, Bodegraven en Wasse naar computers. Deze pc's zijn aangesloten op een centrale computer. In deze zogenoemde database zijn alle gegevens van de patiënt opgeslagen, inclusief informatie over het medicijnge bruik. In de huisartsenpraktij ken krijgen de patiënten ook geen recept meer mee. Dat wordt via de computer direct naar de apotheek gezonden. Het systeem heeft grote voor delen. Zo waarschuwt het auto matisch als er medicijnen wor den voorgeschreven die niet sa mengaan met geneesmiddelen die al worden gebruikt. Het is zelfs mogelijk de computer het juiste geneesmiddel te laten se lecteren nadat de arts de dia Hans van de Meeberg van PharmaPartners: „De computer is beter beveiligd dan de kaartenbak in de praktijk." gnose heeft gesteld. Door ver- derd mensen overlijden daar- keerd medicijngebruik belan- aan." In het systeem is ook een den jaarlijks 10.000 mensen in geneesmiddelencyclopedie op- het ziekenhuis, aldus Hans van genomen. Onderdeel daarvan de Meeberg, verantwoordelijk zijn bijsluiters voor geneesmid- voor de verkoop van dit systeem delen, die begrijpelijk zijn ge- bij PharmaPartners. „Zeshon- schreven. Huisartsen kunnen nu'ook de mobiele computer aanschaffen. PharmaPartners verwacht dat de eerste huisartsen in de regio begin volgend jaar met een der gelijk apparaat op huisbezoek gaan. „Want daar ligt het grote FOTO UNITED PHOTO'S DE BOER voordeel. Je kunt bij een huis bezoek alle gegevens van de pa tiënten oproepen. Dat is handig voor de eigen patiënten, maar nog veel handiger tijdens waar nemingen", aldus Haarlemmer Paul de Lugt, die bij het Rotter damse bedrijf verantwoord is voor de marketing. pi Bij de mobiele computet een modem, dat de verb int! met de centrale databank stand brengt. „De schoot^ puter is beveiligd met c smartcard, waarop toegang des staan. Daarna moet dèl zijn pincode intoetsen end dan komt hij in het systff Daarna volgen nog enkelen veiligingsniveaus. Uiteindejri elk systeem te kraken, mack denken dat de beveiliging |c maal is. Als je het systeerw kraken, moet een arts zijn d puter, smartcard en pinl' kwijtraken. En daarna ma de beveiligingen in het cenjg systeem nog worden onriw Daarvoor is tijd nodig. En k er niet. Want op het moid dat de arts zijn compute smartcard kwijtraakt, bloklJ1 wij onmiddellijk de toegavi aldus Van de Meeberg. „Bef" dien is de computer beteer veiligd dan de kaartenbak K praktijk." jg1 Overigens heeft een arfa andere gebruiker alleen toep tot de gegevens van zijn at patiënten en van de patiëi van de artsen voor wie hij vp neemt. Het systeem geeft o gens ook de mogelijkheid patiënten om bepaalde ij matie niet beschikbaar tel* len aan een andere dan dl gen arts. „Wij hechten eij veel waarde aan de privacy* de patiënten. Artsen mcP ook volkomen duidelijk P' over het computersysteenR genover hun patiënten", Van de Meeberg. I Discussie over gedragscode voor ontwikkelingswerkers Veel Afrikaanse ten van een koude kermis zijn thuisgekomen. In de jonge mannelijke ontwikkelingswer ker zagen zij de suikeroom, die de weg naar het grote geld liet zien. Terwijl de hulpverleners alleen maar misbruik van hen maakten. „Het is het klassieke verhaal, ma&r je zult ze de kost moeten geven voor wie dat geldt", zegt prof.dr. Cees Hame link, voorzitter van de Neder landse Vereniging voor Cultuur en Ontwikkeling. I Iet is volgens hem niet moeilijk om redenen aan te dragen voor een gedrags code voor ontwikkelingswer kers. De gedragscode is bittere noodzaak, aldus Hamelink die laatste versie ervan inmiddels heeft klaarliggen. Het is nu wachten op de diverse Neder landse organisaties die de code moeten ondertekenen, zo laat hij doorschemeren in het blad van de ontwikkelingsorganisatie Novib. Onder andere Memisa en Artsen zonder Grenzen werkten overigens mee aan de" opstellingervan. Maar niet iedereen gelooft in het nut van de gedragscode. Tom Draisma, die aan de Leidse universiteit cursussen over pro blemen in ontwikkelingslanden geeft, en ervaring heeft als ont wikkelingswerker in een aantal Afrikaanse landen: „Dan zou je net zo goed ook een code voor Nederlanders in het algemeen kunnen opstellen. 'Hoe ga je om met allochtonen', bijvoor beeld." Eisen Mensen die als ontwikkelings werker naar een Derde-Wereld land gaan, worden in de meeste gevallen uitgezonden door or ganisaties. „En die hebben al een selectieproces, waar wel de gelijk gekeken wordt naar din gen als houding, respect voor een andere cultuur en dergelij ke", aldus Draisma. „Het is mo menteel overigens veel moeilij ker om uitgezonden te worden dan vroeger, pakweg dertig jaar geleden. Nu worden er meer ei sen gesteld." Hamelink stelt echter dat ont wikkelingswerkers veelal niet om weten te gaan met hun 'ho ge' status in het Derde-Wereld land waar ze worden gestatio neerd. Een aantal zou zich bin nen enkele maanden ontwikke len tot een neo-koloniaal. Zo zijn er ontwikkelingswerkers die er bij voorbaat van uitgaan dat zij de baas van het project zijn omdat ze een witte huidskleur hebben. Volgens Hamelink kunnen klachten over ontwikkelings werkers aan de ene kant on- staan door gebrek aan respect (hoge personen ontvangen in korte broek) en aan de andere kant door het ontbreken van kennis over de cultuur. Homo seksueel gedrag wordt in veel Afrikaanse landen bijvoorbeeld als aanstootgevend ervaren. Een ontwikkelingswerker die 'agres sief voor zijn homoseksualiteit uitkomt, verspeelt al snel zijn krediet. Maar ook wordt het in bepaalde landen als aanstootge vend ervaren, wanneer een man en een vrouw gearmd over straat lopen of elkaar omhelzen of zoenen in het openbaar. Niet slaafs Draisma hangt de stelling aan dat het in sommige landen wel eens nodig kan zijn voor een ontwikkelingswerker om plaat selijke regels te overschrijden. „Je moet niet slaafs alles navol gen. In een land met een autori tair regime ben je misschien nu en dan genoodzaakt om iets te doen dat de autoriteiten tegen de haren instrijkt. Soms is het eenvoudigweg je taak om je met politiek te bemoeien. Wat zoe nen op straat betreft, in Neder land op het platteland kom je ook wel eens plaatsjes tegen waar er anders tegen aangeke ken wordt dan bijvoorbeeld in Amsterdam. In Derde-Wereld landen geldt hetzelfde als in Ne derland, bekijken hoe de situa tie is en daar naar handelen. In Afrikaanse hoofdsteden zijn de mensen meer gewend dan in de binnenlanden. De noodzaak voor een gedragscode zie ik niet in. Mensen die ontwikkelings werk gaan doen, moeten zich daar gewoon goed op voorbe reiden. En daarvoor zijn in Ne derland veel mogelijkheden", aldus Draisma. DEN HAAG MONICA WESSELING Meisjes lopen gemiddeld vijf jaar met hun problemen rond, voor ze in contact komen met de jeugdhulpverlening. Ouders, onderwijzers, familie en huis artsen signaleren nauwelijks de problemen van meiden. En meisjes die wel in contact ko men met de jeugdhulpverle ning, hebben daar een uitge sproken mening over: ze willen het liefst vrouwelijke hulpverle ners, informele begeleiding en gesprekken zonder dat de ou ders erbij zijn. Een en ander blijkt uit onder zoeken naar de hulpverlening van meisjes tussen 12 eL jaar, uitgevoerd in opdrachL de provincie Zuid-Hollandi gens de onderzoekers wortf- de jeugdhulpverlening nogjtf te weinig rekening gehojf met de wensen die de m( het liefst geholpen worden L een vrouw die niet uit hun| van herkomst afkomstig isja lochtone begeleiders kieztL vaak ouderwetse oplossingL de mening van de meisjes. L Uit het onderzoek blijktk, der dat er volgens de inst® gen duidelijk manco's zijn hulpverlening aan meisjes, h

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16