Alphen blijft vechten voor Rijnoord 'olitie van Alphen :an criminaliteit tiet meer bijbenen Leimuidense scouts zijn zwerversbestaan beu Muisje wil nog even blijven brullen Rijn- en Veenstreek Brandweermannen gehuldigd Jteun voor Plantarium te Klagende omwonenden raadhuis Rijnwoude toch met lege handen IJ DAG 26 NOVEMBER 1993 CHEF GERT VISSER. 071-356430. PLV -CHEF JANET VAN DIJK. 071 -35641! lewaakte rijwielstalling in gebruik fHEN aan den run Wethouder W. de Jong heeft gisteren bij win- jlcentrum De Aarhof in AJphen de nieuwe bewaakte rijwielstal- |g geopend. In de stalling is ruimte voor zo'n 250 fietsen. De tale kosten bedragen 690.000 gulden. Van het ministerie van rkeer en waterstaat kreeg de gemeente 250.000 gulden subsi- e en 90.000 gulden kwam uit het fonds sociale vernieuwing, jr jaar komt er een bedrag van 35.000 gulden aan slallingsgel- m binnen. Bij het winkelcentrum konden mensen hun fiets al terzetten, maar niet overdekt. gappen na ruzie tussen honden fHEN aan den run» Een 43-jarige inwoonster van Alphen heeft gteren enkele rake klappen opgelopen toen zij in sportpark De |jlen haar hond uitliet. Het beest zou een andere hond hebben ptiggevallen en de eigenaar was daar boos over. Uiteindelijk (rkocht de man de vrouw een klap in het gezicht waarna hij er llgens de politie scheldend en vloekend vandoor ging. Onderzoek naar 100 bedden-variant Alphen onderneemt een laatste poging om te voorkomen dat het aantal bedden in het Rijnoord ziekenhuis wordt teruggebracht naar veertig. De gemeente laat op eigen kosten onderzoeken of er een mogelijkheid is om het Rijnoord ziekenhuis met honderd bedden te behouden. Het onderzoek moet zijn afgerond voor de allesbepalen de vergadering van de provinciale commissie 'Zorg' op 9 december. HEN AAN DEN RIJN* Bl jwijl het aantal aangiften fors e/Viam tot 5576, werd de Al- ïnse politie vorig jaar gecon- nteerd met een structureel Drt aan rechercheurs. Voor- eiding van de reorganisatie >fl de politie en deelname aan Jtierzoeksteams elders zorg- M ervoor dat meer dan de ft van het aantal recher- jeturs niet beschikbaar was jvijr gewoon politiewerk in Al- v«n. ofp haar jaarverslag over 1992 eekt de Alphense politie van inf 'relatief groot aantal recher- injurs dat niet, of niet volledig, id worden ingezet voor de re- drfere taken'. Vier van de zeven -siiercheurs waren min of igler structureel afwezig, zo njldt de politie. erflet kwam de Alphense politie )e|oerd uit dat juist in 1992 zo Tjgl mensen afwezig waren, teint de criminaliteit nam flink Vooral woninginbraken wa- aan de orde van de dag. Het ital gemelde inbraken lag 72 leent boven het aantal in II. In totaal kwamen 539 igiften binnen, een jaar eer- 0 waren dat er nog 'slechts' Dok het aantal zedenmisdrij- Lj steeg. De politie werd met lprocent meer aanrandingen verkrachtingen geconfron- Jd, ook binnen de familie- Jjr. Verder steeg het aantal tfstallen met geweld (46 pro- it), autodiefstallen (27 pro- -jtj en vernielingen (25 pro- jgdt) vorig jaar flink, loewel het aantal verkeers- ;evallen voor het eerst sinds ;n onder de duizend komt, er een recordaantal van 6 len en 213 gewondep op de ihense wegen. 'e politie noemt het opval- dat er meer gewapende irvallen zijn gepleegd. Was M politie tasjesroof wel ge- ^id, het veelvuldig gebruik steek- en vuurwapens was >e Alphense politie, inmid- 5 samengevoegd met de korpsen in de regio's Leiden, Gouda, Noordwijk en Katwijk, ziet de toekomst met zorgen te gemoet. De overheid moet er volgens haar voor zorgen dat burgers zich veiliger kunnen voelen. Hoe dat moet gebeuren staat in het jaarverslag niet te lezen. Het is overigens niet louter kommer en kwel in het rapport. De politie boekte ook een aantal successen. Op het zogeheten P &R-terrein bij het station liep na het plaatsen van camera's het aantal fietsendiefstallen terug met 60 procent en het aantal auto-inbraken met 47 procent. Ook wierp een actie tegen drug gebruikers vruchten af. ,,Het re sultaat daarvan is dat een groot deel van de jMphense scene' thans langdurige vrijheidsstraf fen ondergaat." alphen aan den rijn ruud sep Een interim-manager die mo menteel in een Limburgs zie kenhuis actief is, voert het on derzoek uit en komt op 7 de cember met een rapportage. Voor het onderzoek moet de ge meente een bedrag van tussen de 22.000 en 30.000 gulden op tafel leggen. Dat maakte burge meester M. Paats gisteravond bekend tijdens de vergadering van de Alphense gemeenteraad. De interim-manager heeft als opdracht te onderzoeken hoe het Rijnoord financieel gezond kan worden zonder het aantal bedden terug te brengen. Het ziekenhuis draait nu nog met een miljoenenverlies. De onder zoeker moet verder aangeven welke specialismen er in het Rijnoord aanwezig moeten zijn wanneer het Alphense zieken huis zijn honderd bedden be houdt. Ook gaat hij bekijken hoe groot het potentiële verzor gingsgebied van het Rijnoord is en naar welke ziekenhuizen huisartsen uit de regio verwij zen en waarom ze dat doen. De indruk bestaat dat meer patiën ten uit de Alphense regio naar het Rijnoord verwezen kunnen worden dan nu het geval is. Het onderzoeksrapport komt twee dagen voor de vergadering van de provinciale commissie Zorg beschikbaar. In deze ver gadering moet de commissie een besluit nemen over de toe komst van het Alphense zieken huis. Met het rapport in de hand hoopt Alphen de commis sieleden ervan te overtuigen dat de beddencapaciteit van het Rijnoord niet moet worden ver kleind. Gedeputeerde Staten, het dagelijks bestuur van de provincie, zijn voorstander van een ziekenhuis met slechts veertig bedden. De commissie heeft eerder deze maand al aan gegeven daar niet zonder meer mee akkoord te gaan. alkemade De Alkemadese brandweer heeft gisteravond A. van der Voet en F. Cuvelier ge huldigd die 25 jaar lid zijn van het korps. Bei den maken deel uit van de blus- en hulpverle- ningsgroep Roelofarendsveen. Zij kregen van burgemeester A. Meerburg van Alkemade een diploma en een oorkonde. Van voorzitter Rob van der Geest van de brandweervereniging kreeg het tweetal een ets met daarop drie Veense brandweerwagens. De ets is vervaardigd door Ton Bakker uit Roelofa- rendveen. Tijdens de bijeenkomst werd het tweetal ook toegesproken door brandweer commandant Baan Dekker. Hij overhandigde de twee jubilerende collega's een beeldje. Tevens werd tijdens de bijeenkomst af scheid genomen van P. van Zeil en J. Biemond. Onderbrandmeester Van Zeil maakte 27 jaar deel uit van de blusgroep Rijpwetering en brandmeester en tevens bevelvoerder Bie mond was 26 jaar lid van de blusgroep De Kaag. Het vrijwillig brandweerkorps in Benthuizen neemt vanavond afscheid van twee collega's: Vink en Van den Bosch. Ondercommandant Vink was 22 jaar lid van het korps, zijn collega 25 jaar. foto ben de bruyn zoeterwoude Subsidie voor gehandicapten subsidie van 400 gulden. ,,De nieuwe Wet Voorzieningen Ge handicapten zorgt voor veel on zekerheid. Het platform zal een belangrijke rol hebben in de uit voering van de wet", aldus G. van der Hulst (CDA). Zoeterwoudse vrijwilligers kun nen officieel een Platform Ge handicapten Beleid oprichten. De gemeenteraad ging gister avond akkoord met een start- chaatswedstrijden iZoeterwoude kan in Zoeterwoude het ko nd weekeinde volop worden chaatst. Zaterdag 27 novem- j worden schaatswedstrijden louden voor de leerlingen de basisscholen op de ijs- in bij Swetterhage. Inschrij- kan vanaf 13.30 uur. Rond Vereniging wil snel nieuw onderkomen leimuipen kees van kuilenburg Scouting '63 uit Leimuiden is het meer dan zat. Zij wil nu ein delijk wel eens meer duidelijk heid over het nieuwe clubge bouw. Sinds enige jaren heeft de vereniging geen vast onder komen meer. De club zwerft van de ene naar de andere loca tie. Om het gemeentebestuur nog eens te wijzen op de ruim tenood, heeft een aantal leden van de vereniging nu op diverse plaatsen in het dorp posters op gehangen waarop op een ludie ke wijze wordt ingegaan op de problemen. Teksten 'Als je toch naar het gemeentehuis gaat, vraag eens hoe het met het clubgebouw staat' of 'Zoekt u geschikte verhuizers? Scouting '63 al zes jaar ervaring' spreken boekdelen. ,,Een actie die voor ons ook een verrassing was", vertelt voorzitter Edo van der Wiel van Scouting '63. Ik hoorde het pas toen de posters al hin gen. Wij vinden het prima, zo lang het maar ludiek blijft. Het geeft aan dat de huisvesting een probleem is", aldus Van der Wiel. De moeilijkheden voor de club zijn vijf jaar geleden be gonnen nadat het klooster aan de Willem van de Veldeweg werd verkocht door het kerkbe stuur. In dat gebouw genoten de scouts sinds de oprichting in 1963 gastvrijheid. „Eigenlijk al veel langer, omdat het met de jeugdvereniging Sint Jan de Do per is begonnen. Eerst in de Mark Beuk van Scouting '63 bij een van de affiches die in Leimuiden zijn opgehangen. Zijn vereniging wil meer aandacht van het gemeentebestuur voor de ruimteproblemen. ,00 uur wordt gestart. Zondag voormalige paardestal en later november kunnen junioren in de kelder", legt de voorzitter senioren terecht op de Zuid- uit. Daarna kreeg de club de be- ^irtsevaart of de Noord Aa schikking over de voormalige nankeljjk van de kwaliteit van Torenvalkschool in Rijnsater- woude. Ook werden er twee zeecontainers geplaatst achter het klooster. Vervolgens moest Scouting '63 weer uit het schoolgebouw omdat het ge sloopt werd. Op die plek verrees cultureel centrum Het School huis. De club verhuisde naar het voormalig parochiehuis bij het klooster. „Ook dat wordt ge sloopt. Afgelopen zaterdag was de nieuwe eigenaar alvast maar begonnen. De spelmiddag voor de jongste leden hebben we maar afgelast, omdat we het te gevaarlijk vonden. Moesten we een aantal kinderen naar huis sturen", vertelt Van der Wiel. In een gesprek met de gemeente iuiterbeurs in i|oeterwoude jprwoude* Je ruitersportartikelen nodig Ipft of wil verkopen, kan zater- g 27 november terecht in Ërderij De Nieuwe Uithof aan I Molenpad in Zoeterwoude. :eiar wordt van 11.00 tot 13.00 af een ruil/koopbeurs gehou- ah. De toegangsprijs is één saden. werd geopperd dat de scouts tij delijk de muziekzaal van 't Spant konden gebruiken. „Dat kost echter zestig gulden per za terdag. Als we straks beginnen aan de nieuwbouw, willen we wel wat in kas hebben. Het geld kunnen we niet missen", zegt Van der Wiel. Het zicht op de beoogde plek in het dorp - bij de waterzuive ring aan de Drecht - blijft intus sen 'beperkt'. „Sinds een jaar of drie heb ik de vergunning in huis. Het probleem was dat de zuivering nog in gebruik was. Er is nu een nieuwe zuivering, maar wij mogen nog niet aan de slag omdat het terrein veront reinigd is", verklaart de voorzit ter de huidige situatie. Wethou der C. de Lange van Jacobswou- de kent de problemen. „Het ter rein langs de Drecht is nog niet beschikbaar. De aard van de vervuiling is nog niet bekend en uiteraard is er ook nog geen sa neringsplan. Dat is een zaak van het Hoogheemraadschap van Rijnland. We hebben wel con tact over deze zaak, maar we kunnen ze niet dwingen", aldus de wethouder. foto ben de bruyn Over de acute ruimtenood van de vereniging wil De Lange wel op korte termijn met het bestuur praten. „Als gemeente hebben we veel waardering voor de club. Dat tijdelijke ruimteprobleem moet snel wor den opgelost. Wij zijn bereid om ons best daarvoor te doen." Alphenaar Viezee (RPF/GPV) is in voor prolongatie wethouderschap vens bereid een garantie van drie ton te geven waar de Stich ting Vakbeurs Plantarium om had gevraagd, maar zou het liefst samen met de gemeente Boskoop voor vijf ton garant staan. In deze gemeente is ech ter nog geen definitief besluit genomen. Het staat inmiddels wel vast dat de provincie en het Produktschap van Siergewassen subsidie zullen verlenen aan de Stichting Vakbeurs Planetarium voor uitvoering van de plannen. 'oude joost panhuysen |t ziet er naar uit dat het Plan- anum vanaf volgend jaar een iét onderkomen op het ITC- ïèein krijgt. De Rijnwoudse emeenteraad steunde gister- cbnd het voorstel van B en W ip 2,5 hectare van het terrein Mkopen en in erfpacht uit te yen aan deze vakbeurs voor epmkwekerij, die tot nu toe in éten werd gehouden. Pe gemeente Rijnwoude is te- alphen aan den run ruud sep Een half jaar geleden werd hij wethouder voor de RPF/GPV. Na veel ruzies hadden CDA en PvdA de WD uit het college ge werkt, waardoor ze niet meer konden rekenen op een raads- meerderheid. Met de éénmans- fractie van de RPF/GPV erbij was. die meerderheid er wel. Zo werd Tom Viezee wethouder. Het wethouderschap is de 43- jarige voormalige theologie-stu- dent blijkbaar goed bevallen. „We zijn beschikbaar voor een collegepositie", maakte Viezee gisteren tijdens de presentatie van het verkiezingsprogramma bekend. „Maar we hameren wel heel sterk op kwaliteit. En we willen keiharde garanties dat we het politieke evenwicht dat we nu hebben, in de toekomst zul len vasthouden." Maar verwacht Viezee dan echt dat er in een volgend colle ge weer plek is voor hem? „Vier jaar geleden had niemand ver wacht dat we in het college zou den komen, maar dat is toch gebeurd. Ik kan me voorstellen dat we met elkaar als partijen kiezen voor een brede coalitie en dat wij daarin dan ook een positie innemen." Een brede coalitie waarin een éénmans- fractie een wethouder levert? „Nee, als het bij één zetel blijft, dan vind ik niet dat wij de ruim te moeten nemen om in het college plaats te nemen." Maar de fractieleider verwacht er na de verkiezingen toch wel één of twee fractiegenoten bij te krij gen. Bovendien lijkt de RPF/GPV al een constructie uitgedacht te hebben waarin de partij geen hele maar een halve wethouder levert. „Wij zeggen dat het col lege terug kan van vijf naar vie- reneenhalve wethouder. We hebben nu een tijdje in de keu ken gekeken en het moet kun nen." De partij stelt overigens voor om het geld dat wordt be spaard door een halve wethou der minder aan te stellen, in het jongerenwerk te steken. Viezee kan met tevredenheid terugzien op zijn eerste half jaar als wethouder. Van ruzies in het college is geen sprake meer en de hard werkende RPF/GPV- wethouder krijgt niets dan lóf. „Zelfs de oppositiepartijen WD en D66 steunen ons personeels beleid", meldt hij trots. „Dus misschien is het wel zo dat het muisje wat hard brult, maar dat gebeurt wel een bijna raadsbre- de rugdekking." Het verkiezingsprogramma CDA ergert zich aan nieuwe wethouders Kibbelende raad Ter Aar schrapt jaarlijkse uitje Het CDA in Ter Aar heeft gisteren tijdens de begro tingsbehandeling felle kritiek geuit op de wethouders E. Kraak (PAK) en E. van der Laan (WD). Kraak en Van der Laan namen een half jaar gele den de plaats in van het CDA-wet- houdersduo A. Ot to en P. van Rijn. Dat zit het CDA nog altijd dwars, zo bleek gister avond. Was 1992 het jaar van de vernieuwingen, 1993 wordt door het CDA als een verloren jaar be schouwd. Fractievoorzitter H. Schouten ty peerde Kraak en Van der Laan als 'een zwak koppel, dat zich in alle bochten moet wringen om ten slotte slecht voor bereide voorstellen aan de raad aan te bieden'. Hij be schuldigt het wet houdersduo ervan dat het kostbare tijd verspilt aan de eigen stokpaard jes, terwijl belang rijke zaken voor de burgers op de lan ge baan worden geschoven. Als voorbeeld noemde Schouten de aan leg van riolering en verkeersvoorzie- ningen en de re constructie van de Kerkweg. Toen Schouten uiteindelijk voor stelde 'op te hou den met onderling gehakketak en ru ziemakerij en ein delijk eens samen aan het werk gaan', had de par tij al een onstuit bare ergernis op gewekt bij de an dere drie fracties. „Ik neem afstand van de politieke stemmingmakerij van het CDA", sneerde PAK-frac- tievoorzitter A. van Deudekom. Hij betichtte het CDA van het voeren van 'afbraakpolitiek'. Ook de fractie voorzitters van de WD en GB scho ten uit hun slof. „Het CDA heeft kritiek omdat een aantal zaken het afgelopen half jaar niet is gebeurd. Deze partij heeft echter jarenlang de tijd gehad om die zaken zelf aan te pakken." Schouten rea geerde laconiek. „Onze kritiek ba seren we op zake lijke argumenten. Er kwam een nieuw college. We bekeken wat ze er van maakten. Nou, dat viel goed te gen." En CDA'er Otto: „Ik zal eerlijk zijn, oppositie voe ren valt ook niet De ruzie-achtige sfeer heeft er in middels toe geleid dat de jaarlijkse uitgaansdag van de raad maar is ge schrapt. Otto stel de gisteravond voor om het be drag van 5000 gul den dat daarvoor was bedoeld aan de bejaarden van Huize Aarhoeve te geven. De andere raadsfracties heb ben zich nog niet uitgesproken over dit voorstel. van de RPF/GPV - de eerste ge zamenlijke produktie van de twee partijen - loopt niet over van de 'typisch christelijke on derwerpen'. Aan de bestrijding van het nudisme wordt één zin gewijd en die staat dan nog tus sen haakjes. Sport op zondag krijgt drie zinnen. Als de lijst trekker wat hoogtepunten uit het programma opsomt, gaat het over duidelijkheid in de re giovorming, openbaar vervoer naar het centrum en een be drijfsmatige aanpak van het personeelsbeleid. Hoe denkt de partij daarmee de christelijke kiezer voor zich te winnen? Vie zee: „Je eerste opdracht als christen is je taak goed te doen. Ie christelijke identiteit draag je uit in alles wat je doet. Wij gaan de verkiezingen in met de slo gan: een stem op de RPF/GPV is een stem op zekerheid." runwoupe joost panhuysen De strijd van omwonenden te gen de uitbreiding van het Rijn woudse gemeentehuis in Ha- zerswoude-Rijndijk kreeg gister avond een opmerkelijke wen ding. Alle fracties verklaarden zich uiteindelijk alsnog tegen stander van een minnelijke schikking met de klagers. De bewoners zullen nu naar alle waarschijnlijkheid officieel be zwaar aantekenen tegen de uit breiding en de plannen tot bij de hoogste instantie aanvech ten. Bewoners van het Frederik van Eedenplein vrezen voor hun uitzicht en hun privacy als het gemeentehuis een nieuwe vleugel krijgt. Zoals verwacht verklaarde de raad hun be zwaarschrift ongegrond. CDA- raadslid G. van Bostelen wilde de pijn wat verzachten en riep burgemeester Boelen op om tot een minnelijke schikking te ko men met de klagers. Zijn voor stel pakte echter averechts uit: naarmate de discussie in de raad vorderde, nam de kans op een minnelijke schikking zien derogen af. En dat terwijl er in het verleden over deze moge lijkheid het nodige overleg is ge voerd tussen bewoners en ge meente. Burgemeester M. Boelen: „Ik voel weinig voor een schikking waarbij de gemeente bij voor baat toegeeft dat de omwonen den schade hebben geleden. Een taxatie door deskundigen zou moeten uitwijzen of dat wel of niet het geval is. Bovendien wil ik de bezwaren niet afkopen. Dat zou me een zeer onprettig gevoel geven." D66, PvdA, SGP/RPF en WD geven de voorkeur aan een kroonprocedure boven een minnelijke schikking. „Dat is voor gemeente en omwonen den zuiverder", vond PvdA- fractievoorzitter G. van der Lecq. „Het getuigt juist van fat soen om de kroonprocedure te vermijden omdat je het samen eens bent geworden", wierp Van Bostelen tegen. „Er is over duidelijk sprake van schade. Iets anders suggeren is mooi- praterij." Van der Lecq: .Als het CDA dat zo zeker weet, hoe kan het dan het bezwaarschrift van de omwonenden ongegrond verklaren?" Uiteindelijk wees ook het CDA de mogelijkheid van een minnelijke schikking af, maar pas na een korte schorsing waar fractievoorzitter W. Boevé om had gevraagd. „We zaten met de procedure in onze maag, maar inmiddels is ons duidelijk geworden dat in beide gevallen geld wordt uitgekeerd naar aan leiding van een taxatie", aldus Boevé.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15