'Handen af van Grote Polder' ECHT LEDER KAN MAAR Hovenier mag toch grote kas bouwen Regio Leiderdorp praat mee over veiliger Bloemerd CDA Voorschoten zet fractievoorzitter op onverkiesbare plaats Twee jaar cel voor poging tot moord op Leiderdorper Tuinder wil bouw huizen tegenhouden Hamburgers langs de snelweg Oog voor spanningsboog Ook deze vrachtaul huur je bl VRIJDAG 26 NOVEMBER 1993 Uitspraken Leidse politici wekken ergernis in Zoeterwoude Het luidkeelse geroep van Leidse politici om bebouwing van de Grote Polder hangt Zoeterwoude de keel uit. Tij dens de raadsvergadering van gisteravond wees wethou der R. Hogenelst zijn Leidse collega T. van Rij aan als de grote boosdoener. ,,Op persoonlijke titel zou hij morgen het liefst tienduizend woningen in de Grote Polder bou wen." De Leidse wethouder moet zich houden aan de af spraken die de regiogemeenten gezamenlijk hebben ge maakt 'en geen afwijkende meningen verkondigen." ZOETERWOUDE BRENDA FILIPPO Voor l april 1994 moet duidelijk - zijn of vliegveld Valkenburg de nieuwe grote bouwlocatie voor de Leidse regio wordt, lieten de Leidse PvdA, D66 en WD vorige week weten. Als dat niet gebeurt willen deze fracties, die samen een meerderheid vormen in de Leidse raad, serieus nadenken over bebouwing van de Grote Polder. Deze mening wijkt sterk af van het plan dat de gemeen ten in de regio eerder samen opstelden, de Structuurvisie Leidse Regio. Hierin erkennen de gemeenten dat huizenbouw op Zoeterwouds grondgebied uit den boze is. ,,Als Leidse regio hebben we besloten dat Valkenburg de nieuwe bouwlocatie moet wor den. Gaat dat niet door, dan moeten we naar andere locaties zoeken", herhaalde Hogenelst gisteravond het standpunt van de regiogemeenten. Voor die andere locaties verwees hij naar de provinciale Nota Keuzevari anten. Deze zal volgende week worden besproken. De Duin- en Bollenstreek heeft al geageerd tegen de voorgestelde bebou wing bij Hillegom, Voorhout en tussen Katwijk en Noordwijk. De gemeenten in dat gebied menen dat bouwen in het Groe ne Hart onvermijdelijk is, maar noemen de Zoeterwoudse Grote Polder niet als bouwlocatie. Hogenelst reageerde met zijn betoog op de verontrusting bij zowel het CDA als Progressief Zoeterwoude. Hij verzekerde de fracties dat 'Rijk en provincie nog steeds vinden dat Zoeter woude groen moet blijven'. Rijksweg 4 is de grens van het Groene Hart en Zoeterwoude geeft daar geen duimbreed op toe", aldus een verontwaardig de Hogenelst. Koopgrens Binnen het beleid van een 'groen Zoeterwoude' past ook het optrekken van de koopprijs grens van de huidige 225.000 naar 250.000 gulden. Dat bete kent dat mensen van buiten Zoeterwoude geen woningen onder deze prijs mogen kopen. CDA en Progressief Zoeter woude stemden met dit voorstel in. De WD stemde tegen. „Als niet iedereen het huis mag ko pen, zijn de woningen minder makkelijk verkoopbaar. Willen mensen hun huis echter snel verkopen, dan ontstaat er een prijsopdrijvend effect. Ze gaan boven de 250.000 gulden zitten, zodat er meer mensen kunnen kopen", meent WD'er H. van der Kooi. Sinds 1 juli gelden de Huis- vestingswet en het Huisves tingsbesluit. Uitgangspunt is dat mensen Zich vrij moeten kunnen vestigen in elke ge meente. Voor 1 juli 1994 moe ten gemeenten hun woonruim- tenverordeningen hierop heb ben aangepast. Als de 'buren' ermee akkoord gaan, kan een gemeente een uitzonderingpo sitie claimen. In de Leidse regio proberen Zoeterwoude en Alkemade deze vrijstelling te krijgen. Beide ge meenten zijn immers bestem peld als landelijk gebied en moeten groen blijven. „Het op trekken van de koopprijsgrens is een bescherming van de eigen inwoners", meent gemeente ambtenaar M. Pijnacker. VRIJE TIJD t li Sintbazaar 1 In verzorgingshuis Hofwijck de Oegstgeester Hazenbosl wordt op donderdag 2 deci ber van 10.00 tot 16.00 uur Sint Nicolaasbazaar gehoude Kerstloop De supportersclub van voetl( vereniging Warmunda uit VT mond houdt zondag 26 deci ber een kerstloop over 10 k meter nabij sportpark Het 0\ bos. Aanvang 12.10 uur. den haag/voorschoten persbureau cerberus Glastuinder J. Hendriks uit Voorschoten heeft gisteren bij de Raad van State schorsing ge vraagd van de bouwvergunnin gen voor 56 huizen op korte af stand van zijn bedrijf. Hendriks is bang dat de toekomstige be woners van de nieuwbouw aan de Bram Limburgstraat en de Cor van Osnabrugge over zijn bedrijf gaan klagen en dat hij zijn eigen vergunning kwijt raakt. zo liet hij gisteren bij monde van J. Schreurs weten. De tuinder vreest dat hij niet meer aan de geluidsnormen in de vergunning kan voldoen. De gemeente Voorschoten stelt dat Hendriks' belangen zijn meegewogen bij de vaststelling van het bestemmingsplan ter plaatse, dat de woningbouw toestaat. Staatsraad J. Bakker merkte op dat de gemeente de vergunning voor het bouwplan aan de Cor van Osnabruggelaan had moeten afgeven, omdat het geheel overeenkomstig het be stemmingsplan is. Voor de woningen aan de Bram Limburgstraat is vrijstel ling van de toegestane goot- hoogte verleend. Tijdens de zit ting bleek overigens dat de ge- loman leefmans De bouw van een McDrive- wegrestaurant bij de A4 in Lei derdorp begint volgende week. Als het weer het toelaat, wordt maandag de eerste paal gesla gen. De komst van het drive-in- restaurant was lange tijd niet zeker. Goedkeuring van de pro vincie Zuid-Holland liet op zich wachten en de plaatselijke'ge meenteraad was verdeeld over de komst van het kleine broertje van McDonald's. Vorige week werd echter de laatste horde ge nomen, met de kleinst mogelij ke meerderheid stemde de ge meenteraad in met het voorne men van McDrive om een af- haalpunt langs de snelweg te openen. Het gebouw krijgt dezelfde vorm en wordt in dezelfde stijl uitgevoerd als de tientallen, be staande McDrive-restaurants in Nederland. Volgens M. Kop, die nu de vestiging van McDonald's aan de Leidse Beestenmarkt on der zijn hoede heeft en daar de nieuwe McDrive bijkrijgt, is het de bedoeling dat de eerste ham- Voorschoten heeft haast met nieuw depot voor klein chemisch afval Er moet zo snel mogelijk een nieuw depot voor klein che misch afval (KCA) worden ge bouwd aan de Koninklijke Mari nelaan in Voorschoten. Daar over was de gemeenteraad het gisteren eens met het college van B en W. De raad stelde voor een nieuw gebouw 4,2 ton be schikbaar. Het huidige KCA-de- pot, ook aan de Koninklijke Ma rinelaan, voldoet niet aan de normen van de overheid. De in spectiedienst en de provincie Zuid-Holland dringen al jaren lang bij de gemeente aart 'op maatregelen, omdat het zo niet langer kan. Wethouder J. van de Poel: „Als we niet snel iets doen, dan is het theoretisch mogelijk dat we een proces-verbaal krij gen. Dat zou toch een blamage van de eerste orde zijn." De partijen konden niet instem men met andere voorstellen van het college, zoals het be schikbaar stellen van 3000 KCA- boxen tegen een gereduceerd tarief aan inwoners van Voor schoten. Ze willen zich daarover volgende maand nader bera den. leiderdorp «loman leefmans De gemeente Leiderdorp wil sa men met politie en sportvereni gingen 'meedenken' hoe recrea tiepark De Bloemerd veiliger kan worden. Na een aantal in braken vorige week, stelde pre ventie-adviseur J. Boeser van de politie voor om met de clubs om de tafel te gaan zitten. De gemeente heeft nu laten weten ook bij die gesprekken te willen aanschuiven. „Om te zien of wij ook wat kunnen betekenen", al dus ambtenaar W. van Winters wijk. Sportpark De Bloemerd is vooral in de nachtelijke uren een 'sociaal onveilig' gebied. Slechte verlichting, veel bos schages en het ontbreken van woningen of een doorgaande weg leiden tot inbraken in kan tines van de sportverenigingen. In de afgelopen twee weken waren, korfbalclub Velocitas en de hockeyers van Alecto slacht offer van het inbrekersgilde, re den voor Boeser om alle clubs uit te nodigen voor een gesprek over inbraakpreventie. Voetbal vereniging RCL heeft inmiddels een inbraakalarm, maar er 2ijn volgens de politieman ook an dere, minder kostbare mogelijk heden. De gemeente heeft contact opgenomen met Boeser. „Want de sociale veiligheid verdient ook onze aandacht", aldus Van Winterswijk. „De veiligheid van de gebouwen valt in eerste in stantie onder verantwoordelijk heid van de verenigingen zelf. Maar als het gaat om de toe gangswegen, de verlichting en het groen dan komt de gemeen te in beeld", zegt Van Winters wijk. De partijen zullen op korte termijn het overleg beginnen. Valkenburg ontgoocheld door besluit partij Van fractievoorzitter tot lijstdu wer. Het Voorschotense CDA- raadslid Wim Valkenburg kon er gisteravond nog steeds niet over uit. Ontgoocheld verliet hij het gemeentehuis na een presenta tie van de kandidatenlijst van het CDA voor de komende ge meenteraadsverkiezingen. Een vierde raadsperiode zit er voor hem niet meer in. Enkele maan den geleden was Valkenburg nog gevraagd of hij zich be schikbaar wilde stellen voor de verkiezingen. Hij wilde maar al te graag. De vertrouwenscom missie van het CDA besliste on langs echter anders. Valkenburg werd te verstaan gegeven dat hij op een onverkiesbare plaats op de kandidatenlijst van zijn frac tie terecht zou komen: de twin tigste en laatste plaats. De partij wil niet dat Valkenburg aan zijn vierde raadsperiode begint. Dat is slecht voor de doorstroming binnen de partij. „Daarvoor heb ik best begrip. Maar waarom is er met mij geen overleg geweest over die positie als lijstduwer", zei Valkenburg, overmand door emoties. De fractievoorzitter voelde zich overvallen. Hij ver keerde immers maandenlang in de veronderstelling dat hij weer in de raad kon terugkomen. „Ik had me graag nog een paar jaar voor de Voorschotense gemeen schap willen inzetten. De grote problemen als verkeer, vervoer, ouderenbeleid zijn mij altijd zeer ter harte gegaan. De men sen kwamen vaak naar mij toe. Ik wil ook graag kwijt dat de Voorschotense bevolking nog steeds een volledig beroep op mij kan doen." Tijdens de bij eenkomst bleek dat Frank ten Have, wethouder Financiën de kandidatenlijst aanvoert. Op de tweede plaats staat Wilma Zoe temelk-Van der Hulst. De derde, vierde en vijfde plaats worden ingenomen door A. Drayer, L. Cremers en H. van Eijck. Nieuwkomers op de lijst zijn de nummers zes en zeven: Marjo- lijn Grool en Adriaan van Ooij- en. Grool is actief in de landelij ke politiek in het dagelijks be stuur yan het Vrouwenberaad. Van Ooijen heeft al eerder erva ring opgedaan als gemeente raadslid. Van 1982 tot 1986 maakte hij deel uit van de raad in Leidschendam. den haag/leiderdorp persbureau cerberus Een 21-jarige Hagenaar is don derdag door de rechtbank in Den Haag veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf en een jaar voorwaardelijk, omdat hij in au gustus probeerde zijn voormali ge maatschappelijk werker in Leiderdorp te vermoorden. De Hagenaar, die zegt in zijn jeugd seksueel misbruikt te zijn door de man uit Leiderdorp, was naar diens huis gegaan met de bedoeling wraak te nemen. Hij sloeg de man met een ijzeren staaf op het hoofd en stak hem met een vleesvork, maar de Lei derdorper bleef in leven. Tijdens de zitting twee weken geleden verklaarde de Hagenaar dat hij niet opnieuw zal probe ren de maatschappelijk werker te vermoorden, omdat justitie inmiddels besloten heeft de man strafrechtelijk te vervolgen voor het seksueel misbruik. De officier van justitie had tegen de Hagenaar vier jaar onvoorwaar delijke gevangenisstraf geëist. Krantenbezorgster helpt bejaarde voorschoten Een oplettende krantenbezorgster ontdekte gis termorgen rond half zeven dat een 67-jarige vrouw op de vloer van haar woning aan de Koninklijke Marinelaan lag. De bezorg- ster waarschuwde de politie die een ruit van de voordeur kapot- sloeg. De politie en ambulancepersoneel hielpen de vrouw, die niets mankeerde, weer op de been. Zij was in het begin van de nacht gevallen en zo ongelukkig terechtgekomen dat zij niet meer kon opstaan. Bij de komst van de politie lag zij al enkele uren hulpeloos op de grond. Auto gestolen in Voorschoten voorschoten Van een parkeerplaats aan de Gustave Mahler- laan in Voorschoten is in de nacht van woensdag-op donderdag een auto gestolen. De Opel Corsa is eigendom van een 42-jarige vrouw uit Voorschoten. Vergadering ijsclub gaat door leiderdorp» In het clubgebouw van IJssport Leiderdorp aan de Mauritssingel wordt vanavond de jaarlijke ledenvergadering ge houden van de vereniging. De bijeenkomst begint om 20.15 uur. Omdat de ijsbaan vanwege de slechte kwaliteit van de piste weer is gesloten, kan de vergadering normaal doorgaan. Het tuincentrum en hoveniersbedrijf Van Nieuwland aan de Haarlemmerstraatweg in Oegstgeest mag toch uitbreiden. Eigenaar A. van Nieuwland wil de 40 jaar oude kas die aan de weg staat, vervangen door een grotere. De gemeente wil wel eerst onder zoeken hoe de parkeerproblemen op piek- dagen kunnen worden opgelost. Bovendien overweegt de gemeente van de Haarlem merstraatweg een 50 kilometerzone te ma ken, zodat klanten van Van Nieuwland vei liger de straat kunnen oprijden. De gemeente wilde eerst niet meewerken aan de uitbreiding, uit angst dat de parkeer problemen nog groter zouden worden. Vooral in de weekeinden in het voorjaar en rond Pinksteren heeft het centrum het druk en zijn de veertig parkeerplaatsen onvol doende. „Omdat het maar om een paar keer per jaar gaat, is de overlast eigenlijk heel gering", vindt Van Nieuwland. „Boven dien regelen mijn medewerkers dan dat de klanten niet op de weg parkeren; zij verwij zen de klanten dan door naar het parkeer- plaatsje bij het Groene Kerkje." De eigenaar stelde al eerder voor op de, weg een maximumsnelheid van 50 kilome ter in te voeren. Omdat de straat te ver bui ten de bebouwde kom lag, kon dat niet. „Maar nu ligt de bebouwing er vlak tegen aan en wil de gemeente wel met dat idee meegaan." Van Nieuwland benadrukt dat de uitbrei ding niet tot gevolg zal hebben dat er veel meer klanten komen. „We doen niet aan massaverkoop, we geven vooral adviezen. We willen de kas vervangen omdat die al veertig jaar oud is en het uitzicht belem mert. We willen het een wat royaler aanzien geven." meente meer vrijstellingen heeft verleend die niet nodig zijn. Van gemeentezijde werd gisteren betoogd dat in de hin derwetvergunning van Hendriks al rekening is gehouden met woningbouw op korte afstand. Het McDrive-wegrestaurant in Reeuwijk. Naar verwachting wordt een soortgelijk gebouw in maart in Leid^, dorp geopend. foto ben de baL McDrive Leiderdorp in maart open jj burgers in maart langs deh worden verkocht. De bouwi van ongeveer veertien wefl kan alleen nog worden opH houden door vorstverlet. e Twee ontwikkelingen kunf in de toekomst nog roet in|i gooien. Mocht de overheid 1 sluiten om de snelweg bredë" maken, of er een 'hoge-sji heidslijn' voor de trein lang# weg aan te leggen, dan rif McDrive weer vertrekken erf1 ders opnieuw beginnen. De'c ding van de hamburgergig' heeft besloten deze 'gok' te f men. Verplaatsbaa verkeersbord5 op lange baai; oegstgeest f Het plan van de gemees Oegstgeest om een verplak baar verkeersbord te mar waarop een oproep tot sn< heidsmatiging staat, is op! lange baan geschoven. Wethouder H. Rh (WD/verkeer) opperde dit ik naar aanleiding van klacht van bewoners die vinden dat op verschillende plaatsen irtt bebouwde kom te hard w<| gereden. Rijks stelde voor |t speciaal verkeersbord te lap ontwerpen dat afwisselend verschillende verkeerspunten het dorp kan worden neergeh Een onderzoek naar de ma) lijkheden om zo n bord te ra ken en naar de bijkomende kil ten, laat dusdanig lang op it wachten dat het verkeerstejc waarschijnlijk niet binnen fl jaar klaar is. oegstgeest Met de onthulling van een zoge noemde spanningsboog tegen de muur, is gisteren het seniorencomplex aan de Lavendelhof geopend. De 29 sociale huurappartementen zijn speciaal be doeld voor Oegstgeestenaren van 50 jaar en ou der. Eén appartement is aangepast voor gehandi capten. De eerste bewoners kunnen hun verhuis dozen nu laten overbrengen. foto jan holvast leiderdorp rotterdam - zuid Meubelplein 8 - Tel. 071/ 416395 Stadionweg 39C - Tel. 010/ 4827765 'SWERELDS GROOTSTE SPECIALIST IN LEDEREN ZITMEUBELEN.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14