'Het zal hier nooit een bedoening worden' Marihuanavondst niet de grootste, wel de duurste Leiden Regio Geld voor restauratie van Lissese molens Proav wil vanaf 1995 afdekfolie inzamelen IIJDAG 26 NOVEMBER 1993 Weer aanhangwagen gestolen Drie onbekende mannen heb ben woensdag aan de Hafken- scheidtlaan in De Zilk een aan hangwagen gestolen met hove niersgereedschappen. Een voor bijganger zag de mannen terwijl ze bezig waren de wagen vast te koppelen aan een beige Ford. Zoals gisteren al bekend werd. is dezelfde middag in Noordwij- kerhout ook al een aanhangwa gen met hoveniersgereedschap pen gestolen. De politie durft nog niet te zeggen of in beide gevallen dezelfde daders aan het werk zijn geweest. Van de drie mannen is voorlopig nog geen spoor. De Lisserpoelmolen en de Lage- veense molen kunnen worden opgeknapt. De Lissese raad heeft gisteravond besloten 368.000 gulden voor te schieten voor de opknapbeurt. Lisse krijgt dit geld terug zodra de ei genaar. de Rijnlandse Molen stichting. subsidie ontvangt van de rijksoverheid. Lisse schiet het geld voor omdat het niet langer verantwoord is het opknappen van de molen uit te stellen. De Lisserpoelmolen aan de Roversbroekdijk kan al een paar jaar niet meer draaien en wordt zelfs als een gevaar gezien. De Lageveense molen aan de Leid- sevaart heeft recent een nieuw gevlucht gekregen. Maar als de rest van de molen niet onder handen wordt genomen, is dat werk voor niets geweest. VRIJE TIJD Prestatieloop Op 4 december wordt de St. Ni- colaas-prestaticloop gehouden. De volgende afstanden zijn mo gelijk: 2,5, 5, 10 en 15 kilometer, de start is om 11 uur bij buurt huis Matilo (Zaanstraat 126). In schrijven vanaf 10 uur. Tropische vogels De Leidse vereniging van vogel liefhebbers 'De Zanger' houdt zaterdag 27 en zondag 28 no vember een vogeltentoonstel ling in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade. Ruim 300 ka naries. parkieten en andere tro pische vogeltjes zijn te bezichit- gen. Openingstijden: zaterdag van 10.30-18 uur en zondag van 10-16 uur. gang bedraagt vijf gulden. Salsa In art center De Droomfabriek aan de Oude Singel 56 is het zondag 28 november swingen op salsamuziek. Dansschool Baile del Sol nodigt liefhebbers uit vanaf 20 uur. Toegang gratis. Verhuizing Het Buro voor Rechtshulp gaat verhuizen. Vanaf 1 december is het nieuwe adres Oude Rijn 59. 2312 HC in Leiden. Telefoon- en faxnummer veranderen niet. Legende Hermien van Helderen leest zondag 28 november om 15 uur de legende 'Nikolai de wonder doener' voor in jeugdboekhan del Sylvester aan het Rapenburg 17. De vertelling is bedoeld voor kinderen vanaf 7 jaar. De toe- LFC-bingo In de kantine van voetbalver eniging LFC wordt vanavond een super bingo gehouden voor leden en donateurs. Introdu- cees zijn toegestaan. De hallen- machine wordt om acht uur in werking gezet. erste asielzoekers volgende week naar Leids centrum muren. Koude en lege schoollokalen. In de ene vapnte trekt iemand een elektriciteitskabel langs het pla- chjid, elders wordt de laatste hand aan een wasmachine- gelegd. De eerste stapelbedden en kasten erljgen een plek in de voormalige klassen. De vertrekken >st5rden sober ingericht en het is moeilijk voor te stellen "tgk hier vanaf volgende week dagelijks zo'n 40 mensen sifimen voor onderdak. Vluchtelingen uit alle windstre- voormalig Joegoslavië, Somalië, Irak, Georgië, de d^kraïne, vinden hier, in het voormalige MEAO-gebouw i Hn de Leidse Flevoweg, hun eerste veilige onderkomen. EGRE WILLEMSEN uitzendkrachten ji aangenomen om de 250 jelzoekers per week te bege Maar van die begelei- moet men zich niet veel prstellen, zegt Herke iitstra, directeur van het Leid- noodopvangcentrum en plaatsvervangend di- ~3teur van het Asielzoekers ntrum (AZC) in Putten. „Een een bed en eten, verder we nu nog weinig te bieden." Leiden heeft als een van de eerste gemeenten in Nederland een noodopvangcentrum. De mensen blijven er niet lang. Zo snel mogelijk wordt er plaats gemaakt in een 'echt' opvang centrum. Smitstra: „De mensen zullen hier drie dagen tot twee weken blijven. Wat je in zo'n korte periode voor ze moet be tekenen, weet ik nu nog niet. Maar het zal hier nooit een luxe bedoening worden. We voor zien allereerst in de basisbe hoeften." Mt Provinciaal Afvalverwijde- jgsbedrijf (Proav) wil met in- _jig van 1995 afdekfolie inza aien. Het plastic wordt ge- e jiikt om de bollenvelden mee >n,te dekken. Dit jaar heeft de ukDav in de proefgebieden Mid- Holland en Rijnstreek geëx- met het een maal paf jaar ophalen van plastics bij jlkveehouderijen en akker- uwbedrijven. Met ingang van juari zal de Proav de inzame- van folies uitbreiden tot de iele provincie. Een jaar later Ihet afvalverwijderingsbedrijf jh ook richten op de tuin- luw, waartoe ook de bollen- lit wordt gerekend. Eerst »et nog een contract worden -gesloten met het bedrijf dat t afval ophaalt en weer ver- irkt tot een grondstof. —Eind vorig jaar sloot de Proav _Jt het Landbouwschap, de pstelijke Land- en Tuinbouw organisatie en de Christelijke Boer- - en Tuinderbond een qvereenkomst om de inzame ling van land- en tuinbouwfolie te regelen. In de proefperiode kwam het er op neer dat alleen de zakken waar veevoer en grondstoffen (zoals kunstmest) in verpakt zijn en kuilfolie, wer den opgehaald. Van de 2300 aangeschreven agrariërs meld den zich er uiteindelijk 508 bij de Proav aan. Voor een bedrag van 80 gulden werden de plas tics in het voorjaar van 1993 bij de bedrijven opgehaald. De agrariërs moesten meer dan wel minder betalen naar mate de Regels De meeste vluchtelingen komen via Schiphol naar Leiden. De vreemdelingendienst geeft ze een treinkaartje en een adres en dan reizen ze af naar de Sleutel stad. Aan de poorten van het opvangcentrum vangt de por tier (ook bewaking) ze op. Als lakens, dekens, handdoeken, zeep, tandenborstel en tandpas ta zijn uitgereikt en iedereen een bed is toegewezen, volgt het introductiegesprek waarin de huisregels worden uitgelegd. Smitstra: „Alcohol nuttigen in het gebouw is verboden evenals roken in bed. Na tien uur moet het overal stil zijn, iedereen moet rekening houden met zijn omgeving en zo zijn er nog een paar van die regels." Het Leidse Pre Opvang Cen trum zoals het officieel heet, is opgericht toen duidelijk werd dat het aantal asielzoekers dat zich in Nederland meldde veel groter was dan het aantal be schikbare opvangplaatsen. Ge rekend was op 17.000 vluchte lingen voor 1993, dat zijn er nu al 24.000 en het jaar is nog niet voorbij. Een ander probleem is hoeveelheid van 250 kilogram werd overschreden of niet ge haald. De deelname aan het project was minder dan vooraf ver wacht werd. Als redenen wor den aangevoerd dat de bedrij ven nog moeten wennen aan het nieuwe inzamelsysteem, ondernemers het eerste jaar de kat uit de boom willen kijken en het feit dat sommige agrariërs al reinigingsrecht betalen voor het ophalen van landbouwfolie. In samenwerking met het Landbouwschap wil de Proav het komend jaar een bedrijf op zetten dat de plastics kan reini- dat er onvoldoende huizen be schikbaar zijn voor de mensen die een verblijfsvergunning krij gen. Daardoor blijven de status- zoekers langer in de opvang centra en stagneert de doorstro ming. Douches Remco Kramers, lokatie coördi nator van het COA somt al lo pend door het gebouw op: „In deze lokalen staan stapelbed den en iedereen krijgt zijn eigen kastje. Verder zijn daar twaalf douches. Nee, dat is niet te wei nig, ze hebben vierentwintig uur per dag de tijd om er onder te gaan. In het gebouw komen vier tv's, met satellietverbinding zodat hier ook naar Turkse, Marokkaanse en Franse zenders kan worden gekeken. Boven komt een soort bar waar door lopend koffie en thee geschon ken wordt." Smitstra: „Er is niet veel te doen, maar misschien komt dat nog. Het is ook niet het meest noodzakelijke. Drie maaltijden op een dag en een dak boven je hoofd is belangrijker in de korte periode dat ze hier zitten. Maar gen en tot grondstoffen kan ver werken. Wanneer dat bedrijf draait komt ook de inzameling van afdekfolie in de Duin- en Bollenstreek ter sprake. „Dat gebeurt op zijn vroegst in 1995. De verwerking van afdekfolies moeten nu eenmaal op een an dere wijze gebeuren", aldus Kuijck. Voor een succesvolle inzame ling van de plastics is de Proav afhankelijk van de medewer king van de gemeenten. Zo moeten de plaatselijke ophaal diensten er op toezien dat de folie niet in de mini-container wordt gestopt. Ook moet het aanbieden van het afval bij de gemeentewerf tot het verleden gaan behoren. In de aanlooppe riode van twee jaar verlangt de Proav daarnaast een gemeente lijke bijdrage van 20 gulden per deelnemend bedrijf. Zwendelaar uit Katwijk kan jaar worden vastgehouden KATWUK' PAUL DE VLIEGER Maximaal een jaar. Zolang kan de 44-jarige Katwijker in de ge vangenis worden gehouden, om hem daarmee te dwingen zijn door zwendel verkregen miljoe nen aan de fiscus terug te beta len. „Als het er werkelijk van komt. dan wordt gedurende de detentie steeds opnieuw een af weging van belangen gemaakt. En hoe langer zo'n gevangenis schap duurt, hoe zwaarder het belang van mijn cliënt op grond van humanitaire redenen gaat wegen", legt de advocaat van de Katwijker, mr. G. van der Plas. uit. Met het unieke en uiterste middel 'lijfsdwang' doet de fis cus een uiterste poging om de 20 miljoen gulden terug te krij gen die de belasting zelf in de jaren '80 met tonnen tegelijk op de rekening van de Katwijker stortte. De man lichtte de fiscus op door jarenlang valse facturen te overleggen van een exportbe drijf dat in werkelijkheid hele maal niet bestond. Daarmee deed hij de fiscus geloven dat hij op grote schaal aarde- en ko perwerk exporteerde, waarvan hij de nooit betaalde BTW terugvorderde. Een anonime tip leidde tot de ontmaskering van de Katwijker. De man werd in 1989 veroor deeld tot 4.5 jaar cel. Wegens goed gedrag kwam hij in okto ber 1991 weer vrij, maar door de uitspraak die er nu ligt. volgt er waarschijnlijk binnenkort een hernieuwde kennismaking met het gevangenisleven. De advocate van de Ontvan ger der Rijksbelastingen, mr. I. Hoedemaeker. heeft de man echter nog niet laten vastzetten. „We hehben het vonnis gisteren mondeling gehoord. We willen eerst wachten op de schriftelijke toelichting van de rechter voor dat we tot maatregelen over gaan. Die verwachten we begin volgende week." Hoedemaeker benadrukt dat de lijfsdwang geen extra of een vervangende straf is. ..De claim blijft liggen. Zijn schuld zal na een jaar niet kleiner zijn." Ook Van der Plas laat de stap pen die hij namens zijn cliënt gaat zetten nog even afhangen van de toelichting van de rech ter op het vonnis. „Belangrijk is bijvoorbeeld of een eventueel hoger beroep tot resultaat heeft dat mijn cliënt in afwachting daarvan vrij man blijft." De huizen worden in de nabije toekomst misschien wel afgebroken, of opnieuw gerenoveerd. Maar tot die tijd is het soms afzien voor de bewoners van de Van Hogendorpstraat en omgeving in Leiden-Noord. ijfc ,,Mijn man was yl naar het toilet ge- 7 gaan. Toen hoorde 41 ik ineens een luid 2 kpetter. Ik dacht, wat is hij j lu aan het doen. Het lijkt wel 3 er een paard staat te plassen. 5 eek dat er in de hoek van de 1 hier ineens een straal water lor het plafond kwam. Alles is drijfnat. Ik kon nog net op 5 d de klok, de geluidsinstallatie 31 een kostbaar schilderij in 3 iligheid brengen." 5 ary Bleiji, die aan de Van Ho- ndorpstraat 34 woont, werd jelopen dinsdag onaange- pm verrast door de onver- ichte regenbui in de woonka- er. De oorzaak is nog steeds lister. „Ik heb gelijk de hoofd- aan van de waterleiding chtgedraaid, en toen hield de fkage wel op, maar dat bleek hteraf toeval te zijn. De kraan Is doorgeroest, die brak ver- Jgens af. We hebben twaalf ir zonder water gezeten, want il waterleidingbedrijf kon niet snel iemand sturen om de ak te repareren. Maar goed, I st probleem is nu opgelost", rtelt Willem Bleiji. aar het water vandaan kwam j een mysterie. „Twee jaar ge- s len gebeurde het ook al een er. Toen liep de halve kamer ider. Maar ze hebben nooit 1 s kunnen vinden, en we zijn i ng dat de woningbouwvere- 'ging de zaak nu weer op zijn loop zal laten", stelt Mary -eiji. Smeltende sneeuw, een wasmachine bij de bo- nburen, het zijn mogelijke die door de Bleiji's uitgesloten. „Flet is een mysterie." en Mary zijn pechvo- Is, want sind ze aan de Van ligendorpstraat wonen wor- n ze door ellende achter- Igd. ..Ik heb veel problemen et mijn gezondheid. Mijn an is ook vaak ziek sinds hij er woont. De afgelopen jaren er regelmatig ingebroken en Jben ook nog wel eens door onbekenden mishandeld, toen ik achter mijn huis liep. De poli tie heeft de daders nooit kun nen vinden", vertelt Maiy Bleiji, die stelt dat ze weinig reden heeft tot vreugde in haar leven. De relatie met de woningbouw vereniging is ook niet optimaal te noemen, vanwege problemen die niet worden opgelost. „In de badkamer vormt zich steeds schimmel op de muren. Mijn man heeft eindeloos opnieuw behangen, maar de schimmel keert steeds terug. Dat komt omdat de ventilatiebuis ver stopt zit. Dat lijkt me levensge vaarlijk. maar tot op heden is er niets aangedaan. En dat terwijl ik toch al ademhalingsproble men heb." Willem Bleiji heeft de afgelopen jaren veel zelf in huis gedaan. „Tienduizenden guldens heb ik er in gestoken. Alleen aan verf heb ik al 7000 gulden besteed. Ik moet wel, omdat de woning bouwvereniging niets doet. Zelfs het verlaagde plafond, dat vorig jaar vervangen moest wor den omdat het bijna was weg gerot, heb ik er zelf in moeten zetten. Bij andere woningen wordt dat werk door mensen van de woningbouwvereniging gedaan, maar ze vinden het kennelijk wel gemakkelijk als de mensen zelf aan de slag gaan." Toen de Bleiji's weigerden om huurverhoging te betalen, om dat ze vonden dat daar geen te genprestatie voor geleverd werd, werden ze direct met de deurwaarder bedreigd. „Dat zie je bij mijn Marokkaanse buren, overigens schatten van mensen met wie ik heel goed kan op schieten, nooit gebeuren. Daar worden zaken ook veel sneller gerepareerd. Ik noem dat omge keerde discriminatie", zegt Mary. De woningbouwvereniging wil geen verantwoordelijkheid ne men voor de schade als gevolg van de geheimzinnige lekkages. „Bel de verzekering maar, zeg gen ze. Maar dat is toch bela- KATWUK De vondst van 4500 kilo mari huana in het Katwijkse indus triegebied 't Heen is zeker niet de grootste die dit jaar in Ne derland is gedaan. In juli is in een loods in Fijnaart niet min der dan 8300 kilo van deze soft drug in beslag genomen. Twee maanden geleden nog onder schepte de Amsterdamse politie een lading van zes ton en in ja nuari vond de politie bij inval len in Almere en het Brabantse Waalwijk 5500 kilo marihuana. Opmerkelijk is dat al deze vang sten, hoewel groter in omvang, volgens de opgaven van de poli tie een veel lagere waarde verte genwoordigden. Zo schatte de politie dat de Almeerse en Waalwijkse vondst slechts ne gen a tien miljoen zou opbren gen. De waarde van de 'Katwijk- se' partij hield de politie op 40 miljoen. Voorlichter A. Gravekamp van het politiedistrict Duin- en Bol lenstreek Zuid legt uit dat de prijs is gebaseerd op een simpel rekensommetje. „We kijken wat het spul hier in de buurt door gaans kost per gram en dat ver menigvuldigen dan. Het kan best dat de waarde in Amster dam veel lager wordt geschat. Daar is het aanbod groter en de straatwaarde dus lager." Intussen is het volgens de po litie nu zeker dat de Katwijkse eigenaar van de loods waarin de drugs zijn gevonden niets met de zaak heeft te maken. Een van de drie gearresteerde Rotter dammers heeft het pand bij hem gehuurd onder het voor wendsel dat hij er kinderkleding wilde opslaan. Over de herkomst van de ma rihuana kon de politie gisteren nog geen enkele duidelijkheid geven. Op de oliedrums waarin het spul zat, stond weliswaar dat ze uit Lagos in Nigeria af komstig waren, maar volgens de politie zegt dat voorlopig wei nig. De drie verdachten worden in de loop vandaag voorgeleid. De partij marihuana is inmiddels vernietigd. wordt er serieus met de klach ten van de bewoners omgegaan. „Er zijn diverse spoedopdrach ten uitgegaan voor de familie Bleiji, om de oorzaak van het lek op te sporen en om de venti latie te herstellen. Ook wordt de schade aan het verlaagde pla fond hersteld. Wij gaan er voor alsnog van uit dat de lekkage van de bovenbureen afkomstig kan zijn. Wat het werk aan het huis betreft, als de bewoners geen toestemming vragen voor werkzaamheden die ze zelf in huis verrichten kunnen er pro blemen ontstaan. Het werk dat door de woningbouwvereniging wordt gedaan is aan voorschrif ten gebonden. Het kan, al naar gelang de situatie, van woning tot woning verschillen." Schaatsen In de voormalige MEAO aan de Flevoweg wordt hard gewerkt aan de inrichting. Volgende week worden de eerste asielzoekers verwacht. foto t loek zuyderduin er hebben zich al vijftien vrijwil ligers een buurthuis en een kerk bij de gemeente aangemeld om iets voor ze te organiseren." Kramers: „Er is iemand die een rondleiding in de buurt wil ver zorgen. Aan zulke dingen moet je denken." De asielzoekers kunnen het terrein gewoon verlaten. De enige afspraak is dat ze zich een keer in de vierentwintig uur in het centrum melden. „Dat is op verzoek van de gemeente Lei den, normaal worden ze met het uitreiken van het zakgeld geteld", aldus Kramers. De vluchtelingen krijgen 20 gulden per week om zelf te besteden. Veel kunnen ze daarvan niet doen. Kramers: „Ik stel me zo voor dat ze vooral erg moe zijn van de reis en alles wat ze heb ben meegemaakt. Ze slapen lie ver." Een Serviër en een Bosniër krijgen niet in dezelfde zaal een bed. En leden van verschillende Somalische stammen worden ook uit elkaar gehouden. Smitstra: „Maar we gaan niet zover dat we ze in verschillende centra plaatsen. Die burgeroor logen houden op bij de lands grens, we gaan ze hier niet voortzetten. Bovendien komen ze hier in vrede. Schimmel in de badkamer van de familie Bleiji. De oorzaak van de vochtproblemen in Leiden-Noord is soms een groot mysterie. foto henk bouwman chelijk", aldus Mary Bleiji. De woningen aan de Van Ho- gendorpsstraat en omgeving staan als slecht bekend. Ze zijn verzakt en moeilijk te onder houden. Het is ook te zien in de woning van de Bleiji's, waar al les scheef lijkt te hangen. Ook is de woning in de winter nauwe lijks warm te krijgen. In januari zal de Woningbouwvereniging Leiden besluiten of de wonin gen opnieuw worden gereno veerd, of worden gesloopt om plaats te maken voor nieuwe huizen. „Maar dat kan nog wel jaren duren. Tot die tijd moeten ze toch behoorlijk onderhouden worden", vinden de Bleiji's. Volgens Ironie Goqalves van de Woningbouwvereniging Leiden Telkens als het behoorlijk gaat vriezen, kijken schaatsliefheb bers met een schuin oog naar het energiebedrijf, als het water in de singels maar niet wil be vriezen. Het water dat wordt ge bruikt om de centrale te koelen wordt immers opgewarmd weer teruggepompt. Vandaar dat Philip Pijnnaken en David Vlas veld, Leidse liefhebbers van na tuurijs, de Energie- en Water voorziening Rijnland een brief hebben gestuurd met het ver zoek om de schuiven in de dam bij Molen de Valk zo snel moge lijk te plaatsen. Daarmee wordt immers het koelwater omgeleid. Enige naspeuringen leren dat de twee schaatsers hun brief verkeerd hebben geadresseerd. De EWR verwijst door naar het ElektriciteitsbedrijfZuid-Hol- land, en daar wordt weer door verwezen naar waterbeheer van de gemeente. Pijnnaken en Vlasveld worden op hun wen ken bediend, want volgens J. Tolido zijn de schuiven inmid dels al geplaatst. „Normaal doen we dat in januari, maar de vorst is al zo vroeg ingevallen dat we het begin deze week maar hebben gedaan. Het koel water loopt nu hoofdzakelijk door de Haarlemmertrekvaart. De schuiven blijven op hun plaats, tenzij het Hoogheem raadschap van Rijnland consta teert dat er milieuproblemen ontstaan door te weinig door stroming."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13