Verbod op alleen kerkelijk huwelijk blijft gehandhaafd Kerk Samenleving Happietaria: eten voor het goede doel in Rotterdam Dooi-aanvalletjes Laatste hand aan 'Open Hof Voorzitter Islamitische Raad 'aan de kant gezet' Dekenale liturgische dag VRIJDAG 26 NOVEMBER 1993 HET WEER KORTWEG Adventsdienst De plaatselijke Raad van Ker ken houdt komende zondag een oecumenische advents dienst in de Gereformeerde Kerk van Koudekerk aan den Rijn. De dienst begint om 19.00 uur. Medewerking wordt verleend door het Her vormd Kerkkoor onder lei ding van Karin Jense en als thema voor deze dienst koos pastor Claassen 'Durven wachten'. Huisparty De 'Nieuw Leven' Evangelie Gemeenschap in Alphen aan den Rijn organiseert mor genavond een 'positieve huisparty' voor jongeren tus sen de 15 en 25 jaar. Op het programma staat een optre den van de gospelzanger Da vid Dissels. De bijeenkomst is bedoeld om met name jonge mensen in contact te brengen met 'het blijde, krachtige evangelie van Jezus Christus'. De party wordt ge houden in de kelder van het Galjoen 41. is gratis toegan kelijk en begint om 20.30 uur. Discriminatie De tweede gespreksavond over discriminatie en racis me - opgezet door de kern Voorschoten van het Inter kerkelijk Vredesberaad heeft plaats op dinsdagavond 30 november in het Bonds- gebouw aan de Leidseweg 100 (naast de Laurentius- kerk) in Voorschoten. Tijdens een eerste bijeenkomst op 2 november werden door de deelnemers voorbeelden van racisme en discriminatie aangedragen. De gespreks avond van 30 november is bedoeld om samen te vatten wat op 2 november 'zo ob jectief mogelijk is ontdekt'. Er wordt onder meer gespro ken aan de hand van de 'Al gemene Verklaring tegen Rassendiscriminatie' die vo rig jaar door vele maatschap pelijke organisaties is opge steld. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en kan ook worden bijgewoond door deelnemers die de eerste ge spreksavond hebben gemist. Gospelconcert Het Alphense gospelkoor Sound of Celebration, dat twee jaar geleden is opge richt voor zingende "derti gers', geeft morgenavond een eerste eigen concert in de Salvatorikerk aan de Willem de Zwijgerlaan in Alphen aan den Rijn. Het koor bestaat uit 65 leden en heeft een gevari eerd repertoire opgebouwd. Het wordt begeleid door een een combo. Als speciale gast is uitgenodigd het Commu nity Gospel Choir uit Rotter dam. Kaarten voor dit con cert zijn onder meer verkrijg baar bij de Alphense VW en kosten in de voorverkoop 7,50 gulden. Kinderen tot 12 jaar betalen vijf gulden. Het concert begint om 20.00 uur. Women's Aglow De organisatie 'Women's Aglow' in Alpherf aan den Rijn heeft voor de bijeen komst van 1 december als gast Karin de Keyzer uilgeno digd. Haar gaven liggen op het gebied van de 'innerlijke genezing'. De bijeenkomst wordt gehouden in het ge bouw van het Leger des Heils aan de Zonneweg 3. Het pro gramma begint om 20.00 uur. Praiseniakers De dansgroep 'De Praisema- kers' luistert komende zon dag de kerkdienst op van de 'Nieuw Leven' Evangelie Ge meenschap in Alphen aan den Rijn. De dienst wordt ge houden in de aula van het gebouw op de hoek Verleng de Marnixstraat/Jongkind Coninckstraat 102 en begint om 10.00 uur. Minister Hirsch Ballin (justitie) ziet af van ontkoppeling van het kerkelijk en het burgerlijk huwelijk. Begin vorig jaar noemde hij het verbod op het kerkelijk huwelijk, zonder dat eerst het huwelijk bij de burgerlijke stand is voltrokken, niet meer van deze tijd. In een brief aan de Raad van Kerken zegt Hirsch Ballin nu dat hij afziet van het opheffen van het verbod, neergelegd in het Burgerlijk Wetboek en het Wet boekvan Strafrecht. Het kahinet had een wijziging overwogen omdat de oorspronkelijk argu menten voor een 'staatsmonop olie' op de bevestiging van hu welijken veel van hun betekenis hebben verloren. Een godsdienstige huwelijks plechtigheid zonder vooraf gaand burgerlijk huwelijk kan naar zijn mening echter aanlei ding tot misverstanden geven. Ten onrechte zou er een civiel rechtelijke huwelijksband uit kunnen worden afgeleid met de daarbij behorende rechtsgevol gen, zoals het verkrijgen van een verblijfsvergunning of van collectieve voorzieningen. Ook vreest de minister dat in mos lim-gemeenschappen polygame huwelijken worden bevestigd. Gelet op het fundamentele recht op gelijke bescherming van mannen en vrouwen is er volgens de minister geen ruimte voor typen huwelijksgemeen schap waarin wouwen per defi nitieve niet gelijke rechten heb ben als mannen. „Er mag geen misverstand over bestaan dat de grondslagen van ons rechts stelsel elke vorm van medewer king aan polygame huwelijken uitsluiten." Zulke misverstanden zouden onvermijdelijk zijn als voor ker kelijke ambtsdragers de ver plichting vervalt eerst te veri fiëren of tussen de aspirant echtelieden een burgerlijk hu welijk is gesloten en daarmee of er een huwelijksbeletsel bestaat. Tilburgse leerstoel levensbeschouwing tilburg» anp Aan de Theologische Faculteit Tilburg komt een bijzondere leerstoel 'Levensbeschouwing en.geestelijke volksgezondheid'. De leerstoel is een initiatief van het Katholiek Studiecentrum voor Geestelijke Volksgezond heid (KSGV) te Nijmegen. In het pastoraat en in de geestelijke gezondheidszorg be staat een groeiende behoefte aan kennis over 'de rol die godsdienst en levensbeschou wing vervullen bij zingevings- vragen en psychische proble matiek', aldus de KSGV. De toe komstige bijzonder hoogleraar zal vooral de wisselwerking tus sen godsdienstig gedrag en geestelijke volksgezondheid be studeren. ROTTERDAM EA-pers Van 4 tot en met 23 december zal in Rotterdam een 'happieta ria' geopend zijn, waar het win kelend publiek maaltijden kan bestellen tegen een door hen zelf vastgestelde prijs. De op brengst is bestemd voor projec ten in de Derde Wereld van on der meer Memisa, Stichting Oe cumenische Hulp en Terre des Hommes. Het initiatief tot deze actie is genomen door de Rotterdamse studenten Eelco Fortuyn en Da niël Davidis. Zij verwachten dat enkele honderden studenten hun medewerking zullen verle nen aan de exploitatie van de 'happietaria', in het pand van bioscoop Alhambra aan de Co- olsingel. In Londen heeft een soortgelijk project in vier jaar tijd vier miljoen gulden opge bracht. „Het gaat niet alleen om geld, maar vooral ook om een stukje bewustwording", aldus Fortuyn. Door de actie willen de initia tiefnemers tijdens de kerst de aandacht vestigen op de ernsti ge armoede in de wereld. Voor het project hebben zij de stich ting Happy Gift opgericht. Ze streven ernaar om binnen enke le jaren in elke grote Nederland se stad in de decembermaand een happietaria te hebben op gericht. door Jan Krult COLOFON HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Vandaag wolkenvelden en n toe regen of sneeuw. Morgen tijdelijk droog en opklaringen. Maxima aan de westkust ongeveer plus 4 graden, in het binnen land meest lichte vorst. Zweden: Vandaag enkele opklarin- en op de meeste plaatsen droog. Morgen meest bewolkt en vooral in het noorden plaatselijk sneeuw. Middagtempera- tuur in het zuiden rond het vriespunt, in het noorden lichte tot matige vorst. Denemarken: Perioden met zon. ook nu en dan wolkenvelden en vrijwel overal droog. Maxi ma enkele graden boven het vriespunt. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag vrijwel overal droog en perio den met zon. Morgen van het westen uit regen, maar in Engeland perioden rrjet zon en tot de avond droog. Geleidelijk wat zachter met maxima morgen van 6 'en in het oosten tot 10 in Ierland. België en Luxemburg: g en vrij zonnig weer, ook hier en mist. Middagtemperatuur enkele graden boven nul. Noord- en Midden-Frankrijk: g en vrij zonnig weer, ook hier en daar mist. Maxima meest tussen de plus i plus 8 graden, 's nachts lichte Portugal en Madeira: Portugal: Droog en flink wat zon. Mid- dagtemperaturen langs de kust onge veer 15 graden, aan de Algarve iets ho ger. Madeira: Overgang naar droog weer nu en dan zon Middagtemperatuur rond 19 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Aan de zuidelijke-en oostelijke Costa's vandaag nog een kleine kans op een bui. Verder droog en perioden met zon. Middagtemperaturen aan de Mid- dellandse-Zeekusten rond 17 graden, elders maxima rond 12 graden. Canari sche Eilanden: Overgang naar droog r met vooral aan de zuidstranden nige perioden. Maxima daar.oplo pend naar ongeveer 23 graden. Marokko en.Tunesië: Marokkaanse westkust: vandaag nog kans op een bui, morgen droog en zonni ge perioden. Middagtemperatuur aan e ongeveer 18 graden. Tunesië:.ln het zuiden nu en dan zon en overwegend droog. In het noorden wat meer bewol king en kans op een regen- of onweers bui. Maxima aan zee ongeveer 20 gra- Zuid-Frankrijk: Perioden met zon en droog, maar aan de zuidkust vooral morgen wolkenvelden, een kleine kans op regen en een toene mende oostenwind. Maxima ongeveer 8 -aden, in het uiterste zuiden tussen 12 n 16 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: Veel bewolking en perioden met regen. Plaatselijk valt er veel neerslag en waait het hard. In de Italiaanse Alpen in de Dolomieten blijft het waar schijnlijk droog. In de Povlakte eerst nog kans op mist. Maxima van 8 graden in de Povlakte tot 18 op Sicilië. Corsica, Sardinië: Tamelijk veel bewolking en pe rioden met regen. Plaatselijk valt er veel neerslag en het waait vooral op Corsica hard. Maximumtemperatuur ongeveer 16 graden. Turkije en Cyprus: Aan de Turkse west- en zuidkust en op Cyprus perioden met zon. Op Cyprus en het oostelijk deel van de Turkse zuid kust eerst nog kans op een bui. Maxima van 8 graden rond de Dardanellen tot hooguit 20 graden aan de Turkse zuid kust en op Cyprus. Duitsland: jg weer met flink wat zon. maar ook hier en daar wolkenvelden. Middagtem peratuur enkele graden boven nul, in het noordoosten om het vriespunt. Zwitserland: Overwegend zonnig, in de dalen plaatse lijk mist of laaghangende bewolking. Temperatuur op 2000 meter rond het vriespunt. Oostenrijk: Droog en perioden met zon, in de dalen ook hier en daar mist of wolkenvelden. Temperatuur op 2000 meter oplopend rond het vriespunt. WEERRAPPORTEN n Maastricht licht bew Aberdeen regen Athene zwaar bew Barcelona zwaarbew Berlijn onbew Bangkok Buenos Aires Casablanca Los Angeles New Orleans New York Tel Aviv De jurist C. Cörüz heeft geheel onverwacht te horen gekregen dat hij niet langer voorzitter is van de Islamitische Raad Ne derland (IRN). De Turkse orga nisatie ISN die hij vertegen woordigde, heeft hem meege deeld dat de Raad een nieuw bestuur nodig heeft en dat daar in voor hem geen plaats meer is. „Uitermate onfatsoenlijk en ongeloofwaardig", noemt de 30-jarige Cörüz de gang van za ken. Hij werd vorig jaar met al gemene stemmen gekozen als eerste voorzitter van de IRN. Deze raad kwam in januari 1992 na uiterst moeizame onderhan delingen tussen Turkse, Marok kaanse en Surinaamse moslim organisaties tot stand. De IRN zal zondag waar schijnlijk E. Atès als nieuwe voorzitter kiezen. Hij is tevens voorzitter van de Turkse koepel organisatie TICF, die als nieuw lid tot de Raad zal toetreden en voor een deel de bestuurszetels van de ISN zal innemen. De be noeming is volgens Atès zelf nog slechts een formaliteit. Met Cörüz is ook vice-voor- zitter A. Karagül 'aan de kant gezet', aldus de ex-voorzitter. „Uitgerekend de twee kritische, meest liberale bestuursleden zijn eruit gemanoeuvreerd. Zo gaan we toch in Nederland niet met elkaar om! Een aantal mos lims is nog niet doordrongen van de democratische om gangsvormen hier in Neder land." Beoogd voorzitter Atès wijst erop dat de IRN tot nu toe 'niet veel heeft gepresteerd'. Nu de moslims in Nederland 'de rijen hebben gesloten', kan daar snel verandering in komen. Volgens Atès zijn de betrokken moslim leiders de afgelopen maanden 'allemaal wijzer geworden' en zal er vanaf nu alleen nog maar oog zijn voor 'de belangen van de hele moslimgemeenschap en niet slechts van bepaalde groe pen en personen'. De dekenale werkgroep voor li turgie en kerkmuziek - een jaar geleden opgericht binnen de elf rooms-katholieke parochies in en rondom Alphen aan den Rijn - organiseert morgen voor de tweede keer een zogenoemde 'Dekenale Liturgische Dag'. Dat gebeurt in het parochiehuis van de Willibrordusparochie in Bo- degraven aan de Oud Bode- graafseweg 17. De bijeenkomst begint om 10.00 uur en duurt tot 15.00 uur. De liturgische dag staat in het teken van 'Woord- en Gebeds vieringen'. Als motto is gekozen de evangelietekst 'Waar twee of drie in Mijn naam verenigd zijn, daar ben Ik in hun midden'. Het programma voor deze dag is een combinatie van luisteren naar een inleiding, gedachten- wisseling en praktisch werken. Afgesloten wordt met een korte woord- en gebedsviering. Wie belangstelling heeft om de bijeenkomst bij te wonen, kan telefonisch contact opne men met de secretaris van de werkgroep, G.H.B. Ticheler (01720-30439). Directeur 'European Christian Fellowship' viert ambtsjubileum Dominee J.A. Visser, directeur van 'European Christian Fellowship' in Rijnsburg, viert komende zondag zijn vijftigjarig ambtsjubileum. Dat gebeurt tij dens een bijzondere dienst in de Koningskerk aan de Klopper singel in Haarlem-Noord. De dienst begint om 19.00 uur en medewerking wordt verleend door het Zaandams Interkerke lijk Mannenkoor. Dominee Vis ser preekte tijdens zijn loop baan in 24 landen, onder ande re in de Verenigde Staten waar hij dertien predikreizen van drie tot acht maanden maakte. Ook ging de predikant geregeld naar de (voormalige) communisti sche landen. In Rusland werd hij gearresteerd voor het smok kelen van bijbels. HEINZ 'Dooi zonder regen en wind is niet waard dat-ie begint.' Deze oude volkswijsheid kon gistermiddag uit de kast worden gehaald, toen in het hele land het kwik tot flink bo ven nul opliep. In de regio's Ken- nemerland en Rijnland werd 3 a 5 graden bereikten in Zuid-Limburg leek het even voorjaar met zon en plus 7 graden. De bovengenoemde weerspreuk geeft de situatie eigen lijk al aan. Er was geen sprake van een serieuze dooiaanval. De zachte lucht sijpelde heel aarzelend bin nen. Om de vorst goed te kunnen verja gen is toch meestal wel een zwaar lijvige depressie nodig die met een harde zuidwester de lucht opwarmt en voor lauwe regen zorgt, die de vorst uit de grond spoelt. De aarze lend inzettende dooi werd in de heersende rustige weerssituatie na zonsondergang afgestraft. De nog bevroren bodem zorgde voor een snelle afkoeling van de dooilucht. In dit proces ontstond op uitgebrei de schaal zeer dichte mist met op veel plaatsen zichtwaarden onder 50 meter. Bij temperaturen rond het vries- katwijk Koster Niek Stuivenberg haalt nog even een stofdoekje over de opgeknapte banken en de compleet vernieuwde kerkzaal van de gerefor meerde 'Open Hof' in Katwijk aan den Rijn is weer klaar voer gebruik. De afgelopen maanden is deze ruimte van het gebouw, dat dateert uit het eind van de vorige eeuw, helemaal op zijn kop gezet. De belangrijkste reden voor de opknapbeurt was, naast het wegwerken van achterstallig onderhoud, het creëren van een 'multi-functionele' zaal, die voor meer functies dan alleen de kerkdienst kan worden gebruikt. Dat is onder meer mogelijk ge punt begon de mist plaatselijk a te vriezen. In de wat hogere luch lagen is er nog wel warme lucht voorhanden. De in de nacht afge koelde lucht blijft dan als een k de 'plaklaag' aan de grond hang Uitwisseling naar boven toe is b dit omgekeerde temperatuurbef I moeilijk, waarbij misten lage bi' wolking ook overdag blijven han gen. Opklaringen zijn schaars, maar het blijft in elk geval droogj{ Zwakke fronten schampen in de. komende dagen de westrand vafF het continent. Echt zachte luchfn reikt maar tot boven de Britse E landen, waar het gisteren al ronf. 10 graden werd. De bescheidenljf dooi-aanvalletjes laten hetOostjj- Europese hogedrukgebied overi gens Siberisch. De motor achtei11 Europese winter breidt zich zeifin weer naar Scandinavië uit. Zoetj^ aan wordt de milde zuidenwindi, het continent weer vervangen dp oostenwinden met toenemend l^n detransport vanaf de Oosteuropi sneeuwvlaktes. Begin volgende week kan het in de nacht weer ri tig gaan vriezen met overdag ror of iets beneden nul. >§i maakt door een deel van de kerkbanken te vervan gen door stoelen, waarmee de indeling van de zaal makkelijk kan worden gewijzigd. De oude preek stoel is om die reden ook vervangen door een ver rijdbaar exemplaar. De Open Hof-kerk heeft verder onder meer een nieuwe plavuizen vloer gekregen, er is vloerverwarming aangebracht en het meubi lair werd gerestaureerd. De kerk krijgt nog glas-in- lood ramen. De eerste dienst in de vernieuwde kerk wordt komende zondag gehouden.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12