/EIDEN Politiek pakt extreem-rechts aan Laffe duivenmoord in Van der Werfpark 'Ambtenaren moeten uniform aantrekken' Leiden beschermt architect ;ksluiping sia dakraam Dansschool Castelein zoekt nieuwe ruimte Expositie Vogelvrienden Alles Kits vanuit Leiden IDAG 26 NOVEMBER 1993 Luidkeels 1 a Het luidkeelse ge- I roep van Leidse po litici om bebouwing van de Grote Polder hangt Zoe- terwoude de keel uit. Rijnoord 1 C A'phen laat op ei- I J gen kosten onder zoeken of er een mogelijk heid is om het Rijnoord ziekenhuis met honderd bedden te behouden. gert visser. 071 -356430. plv -chef hans koenekoop. 071-356429 andige telefoonkraker gepakt :n De Leidse politie heeft gisteren met de aanhouding van 18-jarige Hagenaar een ingenieuze manier van telefoonkra- opgelost. De Hagenaar stopte proppen papier in de tele- nautomaten van telefooncellen, waardoor de stroom munten yerwege het apparaat bleef steken, nadat mensen de telefoon Iden gebruikt. Aan het einde van de dag sloeg hij de prop los, irdoor hij de opbrengst via het retourbakje kon opstrijken. De n werd betrapt bij de telefooncel aan de Steenstraat. Bij on- zoek bleek dat meer cellen in de stad op dezelfde manier wa- bewerkt. De dagopbrengst bedroeg rond de 250 gulden per roep dieven aangehouden :NEen viertal dieven is gistermiddag aangehouden in een ting aan de Ter Haarkade. Aanleiding tot de inval was eeri :oek van de Leiderdorpse politie, die op zoek was naar een jarige Leidse dievegge. Deze vrouw had portemonnees en es geroofd in supermarkten. In de woning werden behalve de uw een 35-jarige Leidenaar, een 29-jarige Hagenaar en een jarige Rotterdammer aangetroffen, alsmede een hoeveelheid WD: CD in forums accepteren De politieke partijen gaan zich beraden over de vraag hoe extreem-rechts in Leiden bestreden kan worden. De besturen van de verschillende partijen komen binnen kort bij elkaar. Dat gebeurt op initiatief van het afdelings bestuur van het CDA. De christen-democraten menen dat er, met de kans dat de Centrum Democraten een ze tel halen bij de raadsverkiezingen, behoefte is aan een gezamenlijke aanpak. opkomst van extreem rechts kunnen tegengaan. Ook de poli tieke partijen waren uitgeno digd. ,,Maar dat is wel een zeer brede groepering", zegt De Jon ge. „Wij vinden dat we het eerst als politieke partijen eens moe ten worden over de vraag hoe we met de CD omgaan." CDA-wethouder J. Walen kamp wil over de anti-CD-cam- leiden aad rietveld Aanleiding voor de stap is, legt CDA-voorzitter M. de Jonge uit, een brief van de stichting Wel zijn, het sociaal kultureel werk in Leiden CSK3L) en de werk groep anti-discriminatie. Die hebben tal van maatschappelij ke organisaties gevraagd mee te denken over maatregelen die de pagne maar liever niet te veel zeggen. „We hebben behoefte aan overleg. Zodat we ons straks niet uit elkaar laten spe len. Maar ik zet dat liever niet te zwaar aan. Want hoe meer je erover zegt, hoe meer kans de CD heeft om de underdog te spelen. We moeten heel subtiel de standpunten onderling op elkaar afstemmen Blij WD'er A. Geertsema is blij met de uitnodiging van het CDA-be- stuur. Hij pleitte bij zijn aantre den als fractievoorzitter in fe bruari van dit jaar al voor een gezamenlijk optreden van de Leidse politiek tegen extreem rechts. Toen vond hij daar nog weinig gehoor voor. „Veel men sen kiezen voor een protestpar tij". zei bijvoorbeeld CDA-frac- tieleider P. Kluck toen op Geert- sema's voorstel. „Maar om nu een gezamenlijke campagne op touw te zetten... Mogen mensen in dit land niet in vrijheid bepa len waar ze op stemmen?" „Ik ben heel tevreden dat het initiatief nu uit een andere hoek komt", zegt Geertsema. „Want mijn opmerking toen heeft al leen maar verdeeldheid ge bracht. Misschien dat het nu wel lukt." De WD'er vindt dat de politiek nadrukkelijk de dis cussie met de CD moet aan gaan. „Juist omdat hun argu menten-zo gemakkelijk te weer leggen zijn. Ik vind ook dat wij verkiezingsforums waar de CD bij zit niet uit de weg moeten )lle vrachtauto trokken ir Roemenië Is uw auto x de laatste dagen ook flink gepekeld? Laat uw auto juist nu optimaal reinigen, Jeschermen en drogen. In de ultramoderne pjautowasstraat van het flotorhuis wast u boven- en zeer milieuvriendelijk én.voor een uiterst bescheiden prijs. 0 Ter kennismaking: tweede wasbeurt gratisj Het Motorhuis i Vondellaan 80, Leiden Telefoon 071 - 35 18 00 Vogels worden vermoedelijk verkocht aan poeliers vrachtwagen volgeladen voedsel, kleding, medische iratuur. schoolspullen en ">ilair is vanochtend vanaf evrijdingskerk in Leiden okken naar het plaatsje Tir- dures in Roemenië. Het transport is opgezet door rse kerkgemeenten in Lei- het Vlietlandcollege en ba- hool Roomburg. Marekerk, Vredeskerk en ijdingskerk hebben al vanaf banden met kerkgemeen- Kjpen in Tirgu Mares. Voor ansport is speciaal geld en eriaal ingezameld voor een kliniek. Basisschool Room- verzendt kerstcadeautjes de leerlingen van de open- i school. Het Vlietlandcolle- stuurt vooral lesmateriaal Jhet lyceum. imponeren )v5treekmuziekschool Leiden Jmstreken begint in januari ecursus componeren voor "^leeftijden. De eerste les is Jonderdag 20 januari in de. iekschool aan het Rapen- j 22. Informatie tussen 12 jpl7 uur te bereiken op tel. et 141041. pndige dieven hebben giste- 1000 gulden aan Duits en lerlands geld gestolen uit ^woning aan het Noordein- xe kwamen de woning bin- Ivia een dakraam dat open Elke dag loopt hij door het Van der Werfpark om de vogels met overgebleven broodkruimels te voeren. In zijn fietstassen ligt een grote zak met zorgvuldig gesneden blokjes boterham. Op vaste plekken strooit hij ze op de grond en plots uit het niets, klapwieken tientallen duiven op het voedsel af. In het park is het rustig en stil maar de oude man windt zich op: een paar van zijn 'vriendjes' zijn verdwenen. „Ik was hier 4 gisteren om net als elke dag de vogels te voeren. Op een gege ven moment pakt een jongen broodkruimels uit mijn fietstas, gooit ze op de grond en gaat er zelf bijzitten. Ik dacht er niks van en liep gewoon door maar toen ik even later omkeek zag ik dat hij de duiven naar zich toe lokte, er op dook en ze de nek omdraaide." In het Van der Werfpark ver dwijnen op curieuze wijze dui ven. Het doorgaans vredige park is nu al twee keer wreed- verstoord door mannen die dui ven de nek om draaien, in een zak of jaszak stoppen en dan het park weer uit lopen. De eer ste keer werden een stuk of tien duiven vermoord en in een plasticzak gestopt. De tweede keer stopte de jongen de duiven in zijn jaszak. De duivenvoerder waar schuwde de politie maar woordvoerder T. Stuifbergen betwijfelt of er wat aan gedaan kan worden. „Voor zover ik De duiven in het Van der Werfpark vallen de laatste dagen ten prooi aan mannen die ze de nek omdraaien en meenemen, foto loek zuyderduin weet ging het om duiven die in een zak werden gestopt. De vraag is dan wat ze ermee doen. Als ze worden gedood of ver minkt, dus andermans bezit wordt vernield, dan is er sprake van dierenmishandeling en moeten we wat doen." „We moeten wachten totdat er weer aangifte wordt gedaan zodat we die mannen op heter daad kunnen betrappen. We hebben gisteren wel in het park rondgekeken maar er was nie mand die aan het signalement voldeed. We nemen het serieus maar het heeft geen hoge prio- mij dat zelf. Eigenlijk sta ik daar riteit." niet van op te kijken want dat Stuifbergen vraagt zich af wat gebeurt ook wel met andere de mannen met de duiven dieren zoals de ganzen uit de moeten. De man in het park grachten. Die worden dan ver heeft een helder antwoord op kocht aan poeliers. Misschien die vraag. „Ze worden vast op- worden deze diertjes ook wel gegeten. Die jongen vertelde verkocht." PvdA-raadslid A. de Vries wil de straat terugveroveren leiden wim koevoet De geesten van de Leidse bur gers zijn er rijp voor, weet PvdA- raadslid A. de Vries. Het groot ste probleem zal zijn om amb tenaren zo ver te krijgen dat ze een uniform aantrekken om de straat veiliger te maken. Daar voor is vooral lef nodig, zegt De Vries. „De burgemeester moet gewoon eens tegen de brand weercommandant zeggen: als jouw mensen even niet hoeven te blussen, dan kunnen ze er toch wel op letten dat de kroe gen op tijd sluiten." De 'dienst publieke ruimte', zo moet de verzameling van ambtenaren gaan heten die voortaan in uniform over straat gaat. Deze afdeling bestaat uit ambtenaren die nu ook al toe zichthoudende functies uitoefe nen. De Vries denkt aan mede werkers van de dienst parkeer beheer, de reinigingspolitie, bouw- en milieuinspecteurs. Daaraan wil De Vries banen poolers toevoegen en mensen die een alternatieve straf opge legd hebben gekregen. „Laat die maar eens ervaren hoe het aan de andere kant van de lijn is." Zijn pleidooi vorige week voor een beter toezicht op straat en de suggestie om foto's van cri minelen in de gemeentelijke Stadskrant af te drukken, baar de veel opzien. Hij haalde er de landelijke dagbladen mee en af gelopen zaterdag kruiste hij in het radio-programma "Spijkers met koppen' van Vara-coryfeë Jack Spijkerman de degens met GroenLinks-fractievoorzitter Rianne Peeters. Ook de Tros heeft inmiddels belangstelling getoond. Want veiligheid op straat is een hot item en wie daar iets opmerkelijks over zegt staat al gauw in de belangstel- ling. Raadslid A. de Vries. Gevolgen „Ik had wel reacties verwacht. Ik ben me ervan bewust dat wat ik heb gezegd nog niet eerder in Leiden is vertoond. Bij de even tuele electorale gevolgen heb ik nog geen moment stilgestaan. Maar ik moet nog zien of dit varhaal in Leiden-Noord onder uit wordt gehaald", aldus De Vries. „Een aantal jaren geleden zou ik dit ook niet van mezelf heb ben verwacht. Maar mensen die me nu rechtse standpunten ver wijten, kijken door een ouder wetse bril naar de politiek. Mijn betoog past in de traditie van de PvdA dat je je aan de regels moet houden. Een betere be scherming van de zwakkeren in de samenleving is er niet archieffoto loek zuyderduin Zijn pleidooi voor meer toe zicht op straat heeft niets te ma ken met zijn eigen ervaring dat het niet pluis is in de stad. „Ik ben niet van mezelf uitgegaan. Ik meng me niet in het uit gaansleven, verplaats me meestal op de fiets en woon in een buurt zonder grote proble men. Ik rpaak deel uit van een categorie waar klaarblijkelijk de klappen niet vallen." Hij verwijst naar onderzoeken in deze regio: „Jaarlijks komt zo'n 14 procent van de bevol king in aanraking met misdrij ven die tegen de persoon zijn gericht: straatroof, tasjesroof, mishandelingen, bedreigingen. Maar minder dan dertig procent neemt de moeite om aangifte te doen. Kennelijk leeft de overtui ging dat het tdch niets helpt. PvdA wil geen foto's van criminelen in Stadskrant leiden wim koevoet De PvdA-fractie heeft afstand genomen van het plan van raadslid Auke de Vries om fo to's van criminelen in de ge meentelijke Stadskrant af te drukken. De fractie vreest 'ne gatieve bij-effecten' zoals klopjachten. Auke de Vries treurt niet om het oordeel van zijn fractiege noten. „Het foto-verhaal is mij niet kwalijk genomen, we zijn er alleen nog niet aan toe. M'n voorstellen kunnen ook zon der die foto's. De fractie vindt dat mijn bijdragen aan de dis cussie over veiligheid, in Lei den staan als een huis." PvdA-fractievoorzitter H. Baaijens bevestigt dat. Hij komt dinsdag tijdens de be grotingsbehandelingen in de raad met een motie waarin het college wordt verzocht met voorstellen te komen die moe ten leiden tot een zogenaamde dienst publieke ruimte. De Vries zegt dat zijn op zienbarende suggestie over fo to's in de Stadskrant wel dege lijk een functie heeft gehad. „Een proefballon, die de dis cussie op scherp heeft gesteld. Bij D66 is er met afgrijzen op gereageerd maar zelf schrik ik veel meer van de onzuivere manier waarop ik ben aange vallen. Ik heb mijn voorstellen gedaan in de raadscommissie bestuurlijke zaken. Daar zit Hoekema namens D66 in. Hij heeft in het geheel niet gerea geerd op mijn verhaal. Een paar dagen later maakt De Graaf van D66 me belachelijk in een raadscommissie waar het onderwerp niet thuishoort en waar ik ook geen deel van uitmaak. Ik kon me dus niet verdedigen." Met deze gegevens kunnen we in Leiden toch zeker niet ach terover gaan leunen." Normaal Ook wijkbezoeken van zijn frac tie hebben De Vries aan het denken gezet. „We spraken een beheerder van een wijkgebouw die overwoog een vervoers dienst voor bejaarden in te stel len omdat er anders geen hond op de kaartavonden afkwam. Het wordt al normaal gevonden dat veel mensen 's avonds de straat niet meer op durven." De Vries vindt het terugver overen van de 'publieke ruimte' een duidelijke taak van de ge gaan. Alleen als die partij zelf een bijeenkomst organiseert moeten we er geen zitting ne men." Alleen de SP wijst al op voor hand het overleg over het inne men van een positie tegen de Centrum-Democraten van de hand. Fractieleider C. Vergeer: „Mensen stemmen CD uit pro test tegen het beleid van de zit tende politieke partijen. Als die partijen dan nu, met de verkie zingen in aantocht, bij elkaar gaan zitten om de CD te bestrij den nemen ze die proteststem mers niet serieus. Ze zouden eens naar de gevolgen van hun eigen beleid moeten kijken." Brinkman op pad voor ouderen CDA-leider E. Brinkman gaat binnenkort eten uitdelen aan Leidse ouderen. Brinkman geeft hiermee gehoor aan een oproep van het comité 'Europees jaar van de ouderen' dat 'bekende' Leidenaars uitnodigde een dag je vrijwilligerswerk te komen doen. De CDA-voorman wordt ver gezeld door de burgemeester, wethouders en politici terwijl ook ambtenaren hebben toege zegd te komen helpen. In het totaal zullen veertig 'bekenden' op 7 december in dienstencen tra, verzorgingshuizen en club huizen aan de slag gaan. Die middag gaan zij in dis cussie met echte vrijwilligers over hun werk. Dat gebeurt in het dienstencentrum Zijloever van 17-18.30 uur. Winnen is voor wethouder T. van Rij (PvdA/Volkshuisves ting) niet meer belangrijk. Hij is al blij dat Leiden geno mineerd is voor een prijs door de Stichting Q, die mid delgrote gemeenten hebben opgericht om de kwaliteit van de volkshuisvesting te verbeteren. Daarmee is de gemeente als opdrachtgever voor woningbouw voldoende geëerd, vindt Van Rij. „Het bijzondere van Lei den", zegt Van Rij, „is dat de gemeente tussen de architect en de bouwer in gaat staan. De architect maakt een ont werp, wij rekenen door wat het kost en spreken met de bouwer af dat de huizen voor die prijs worden neergezet. Het voordeel van die han delwijze, zegt de wethouder, is dat de architect nooit te genover de bouwer zijn eigen ontwerp hoeft te verdedigen. „Als de bouwer bijvoorbeeld zegt dat er op de materialen bezuinigd moet worden dan moet 'ie met ons in de slag. Zou de architect dat met de bouwer moeten uitvechten, dan kan dat nare consequen ties voor hem hebben. Dan krijgt hij misschien geen vol gende opdracht van dezelfde bouwer." Wie de prijs van beste op drachtgever heeft gewonnen wordt donderdag 2 decem ber bekend gemaakt tijdens de slotmanifestatie van de Stichting Q in de Goudse Schouwburg. Van Rij vertelt op die manifestatie hoe Lei den met architecten en bou wers omgaat. „Misschien dat het navolging vindt." Huidige pand niet langer rendabel leiden erna straatsma Dansschool Evert Castelein gaat weg van de Hooglandse Kerk- gracht. De plaats waar honder den Leidenaars hun eerste danspasjes leerden is voor eige naar D. van der Tuijn niet lan ger 'rendabel'. Een forse inves tering zou nodig zijn om te vol doen aan de nieuwste voor schriften voor geluidwering. „Bovendien wordt het de laatste tijd steeds moeilijker om te par keren", zegt Van der Tuijn, die in de Stevenshof een nieuwe danschool wil openen. Van der Tuijn zou flink moe ten verbouwen als hij zijn zaak op de Hooglandse Kerkgracht wil handhaven. Hij schat dat de aanpassing van zijn zaak hem zo'n 100.000 a 150.000 gulden kost. „Het is niet verantwoord om dat geld in een verbouwing te stekenaldus de eigenaar. „Landelijk gezien loopt het aan tal dansleerlingen terug. Als die tendens zich doorzet merken we dat. We zijn dus voorzichtig, ook met het openen van een nieuwe school op een andere plaats." Tweede reden voor sluiting van de dansschool is het gebrek aan parkeerplaatsen in de direc te omgeving door een uitbrei ding van de zone voor vergun ninghouders, zegt Van der Tuijn. „Op de Hooglandse Kerk gracht kun je alleen parkeren als je een vergunning hebt en dat geldt sinds kort ook voor de helft van de Kaasmarkt. Er is ons weliswaar beloofd dat we de parkeergarage 's avonds kon den gebruiken, maar dat is nog steeds niet geregeld." Stevenshof De gemeente heeft Van der Tuijn tot 1 juni 1994 de tijd ge geven om een nieuwe danszaal te vinden. Voor het huidige ge bouw op de hoek van de Hoog landse Kerkgracht /Moriaan - steeg wordt een tijdelijke ont heffing gegeven op de sinds kort verplichte milieuvergunning. De dependance van Evert Gas telein aan de Hooigracht blijft bestaan. Dansschool Castelein is in de Stevenshof op zoek naar een nieuwe dansruimte, maar heeft nog niets op het oog. De Ste venshof geniet onder meer de voorkeur vanwege de goede be reikbaarheid. „En het is ook de beste locatie wat betreft de gro te hoeveelheid jonge mensen", aldus Van der Tuijn. Dansschool Evert Castelein aan de Hooglandse Kerkgracht werd na de oorlog geopend. Bij zijn pensionering in 1976 ver kocht Castelein de zaak aan Van der Tuijn die de naam hand haafde. In 1988 opende Van der Tuijn een tweede dansschool in een ruimte boven de Marca-ga- rage aan de Hooigracht. Stichter E. Castelein overleed vorig jaar oktober op 80-jarige leeftijd. meente. „Het is niet goed dat mensen die zich niet veilig voe len, een beroep doen op de po litie. Die is daar niet voor. Bo vendien komt de politie van Hollands-Midden daar de ko mende jaren door de reorgani satie toch niet aan toe." Maar zijn ambtenaren ook bereid mee te werken? De Vries: „Voor de bulk van het werk van de ambtenaren die ik heb ge noemd heeft de vorming Tan een dienst publieke ruimte wei nig gevolgen. Er zou al heel wat zijn bereikt als ze hun werk ge woon blijven doen maar dan met een uniform aan. Een kwestie van uitstraling." Van 11 tot 13 december houdt vereniging 'De Vogelvrienden' voor de 42ste keer een vogeltentoonstelling. Om de kosten te dekken wordt op die dag een tombola georganiseerd. Do Vogelvrienden zijn daarvoor nog op zoek naar bedrijven die prijsjes beschikbaar willen stellen. In ruil daarvoor krijgen zij gratis reclame. Contact persoon voor de bedrijven is bestuurslid A.F. Heuzen tel. 071- 140272. acht 's ochtends. Wie er allemaal op de buis komt met een klacht - meestal over het milieu of het verkeer - is niet van alle uitzendingen be kend. In elk geval komt de leid se Vinka Kruk van het Agnes College aan de beurt. Op haar verzoek wordt bij stalhouderij De Bles aan het Utrechtse Jaag pad een vervuilde sloot uige- baggerd. Het kinderprogramma Alles Kits van AVRO, KRO en NCRV heeft volgende week vijf uitzendingen vanuit Leiden en omgeving. Van maandag 29 november tot vrij dag 3 december lost Bas Wes terweel vanuit de zogeheten Al les Kits-kar problemen van kin deren op. Het programma duurt van vijf over zeven tot half

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11