Leidsch Dagblad V^oor 40 miljoen lasj in Katwijk 5 Leiden kan bevroren GFT-afval niet ophalen Hoe voelen jullie je nu, kleine klootzakken? Inhaaldag GFT-inzameling Kabinet komt middenstand tegemoet I CD RESERVEREN? w/jllvanLeest GOED NIEUWS )NDERDAG 25 NOVEMBER 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR 40322 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 kienatuurfonds Het Wereld Natuur Fonds gaat actie voe- i tegen door de EG gefi- ncierde ontwikkelings- jjecten in Griekenland. Wapenvondst De Britse douane heeft I wapens en explosieven onderschept voor protes tantse extremisten in I Noord-lerland. Onderonsje (jftDe veiling van de I brieven van Gerard Reve aan Josine Meijer was voornamelijk een Leids onderonsje. E Katwijkse politie heeft gisteren 4,5 ton marihuana in slag genomen in een loods aan de Heerenstraat op het dustrieterrein 't Heen. De vangst heeft een geschatte -aatwaarde van ongeveer 40 miljoen gulden. Het is larmee de grootste vondst aan soft drugs die ooit in dit bied is gedaan. Bij de inval zijn drie Rotterdammers, n 35, 45 en 48 jaar, gearresteerd. IJspret in Iphen wreed i verstoord [alphen aan den run kees van kuilenburg De ijspret op de nieuwe Al- phense ijsbaan aan de Westkanaalweg is na één al wreed verstoord. Vandalen trapten in de nacht van dinsdag op woensdag de zijkanten ka- r*Jpot, waardoor de wed- strijdbaan totaal onberijd baar was en tijdelijk moest worden gesloten. Ook de grote toeloop van schaats- i liefhebbers was funest voor de kwaliteit van de landijsbaan. Gisteravond is er een nieuw laagje water op de baan gespoten. Ook is de baan opnieuw gepoetst. Tot 22.30 uur werd er ge waakt door ijsmeester/be heerder P. de Ruiter. En kele enthousiaste schaat sers werden van de baan verwijderd. Om verdere vernielingen tegen te gaan, stelde loon bedrijf P. Vos uit Alphen 400 meter hek ter beschik king. Een deel van dat hek werd gisteren al geplaatst. Vanmorgen zou de laatster 150 meter worden neerge zet. De kwaliteit van het ijs was vanmorgen overigens al dermate verbeterd, dat de baan vanaf 14.00 uur weer in gebruik kon wor den genomen. Liefhebbers kunnen tot 22.00 uur te recht. Ook staat er nu een koek en zopie-tent. katwijk wim wegman De politie kwam gistermiddag rond half twee in actie na een tip. Toen agenten een kijkje gin gen nemen in de loods aan de Heerenweg, troffen ze daar twee containers aan die volgens de vrachtbrieven waren volgeladen met hout. Dat zat er ook inder daad in. Maar daarachter waren 72 oliedrums verborgen, volge stouwd met de in plastic zakken verpakte marihuana. De drie Rotterdammers wer den ter plekke gearresteerd. Ze verzetten zich niet tijdens hun aanhouding. Volgens politie woordvoerder Frans Mesker is op dit moment nog onduidelijk waar de $oft drugs vandaan ko men en wat de bestemming was. Zeker lijkt wel dat de mari huana uit het buitenland af komstig is. De trailers waarop de containers stonden, droegen Vliegtuigen vervuilen net zoveel als auto's ÏCHIPHOL ANP De luchtvervuiling door uitlaat gassen van vliegtuigen in de di recte omgeving van Schiphol is ongeveer even groot als die door het wegverkeer. Beiden zorgen elk voor 5 procent van de totale luchtvervuiling in een straal van 5 kilometer rond de luchthaven. Dat blijkt uit berekeningen van die het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhy- [iëne (RIVM) heeft verricht ten lehoeve van een rapport van het Energie Centrum Nederland (ECN). Het ECN-rapport is ge- Waakt in opdracht van Schip hol, de KLM, Transavia en Mar- 'tinair. Op landelijke en wereldschaal is de bijdrage van vliegtuigemis sie aan de luchtvervuiling op de grond minder dan 1 procent. In 2015 zal dat ongeveer 1,5 pro cent zijn. De totale bijdrage van het vliegverkeer aan het broei kaseffect, is 1,5 procent en zal in 2015 verdubbeld zijn. t Is moeilijk om bescheiden te blijven... HEEMSKERK DE JAGER IS NU EN DAT WORD JE NIET ZOMAAR! Advisering, levering en begeleiding met nog meer kennis van zaken. Heemskerk De Jager Vanwege de vorst zijn een aantal GFT-containers in wijk 1 (maandag jl.) niet geleegd. Vrijdag 26 november wordt opnieuw gepoogd om de GFT- containers in deze wijk te legen. Wijk 1 bestaat uit Slaaghwijk, Zijlwijk-Noord en -Zuid, Merenwijk centrum, Leedewijk- Noord en -Zuid. Dienst Milieu en Beheer Leiden Een bommelding bij het deze week in gebruik genomen asiel zoekerscentrum aan de Van Alkemadelaan op de grens van Den Haag en Wassenaar heeft gistermiddag voor de nodige commotie gezorgd. De bom melding kwam om 16.30 uur rie arrestaties na vondst 4,5 ton marihuana in loods Belgische kentekens. De politie verwacht de ko mende tijd nog meer arrestaties te verrichten. ,,De hoeveelheid marihuana is zo groot dat ik me nauwelijks kan voorstellen dat de drie verdachten alleen werk ten", aldus Mesker. Een team van tien rechercheurs is inmid dels op de zaak gezet. Of de ver dachten inmiddels een beken tenis hebben afgelegd, was van ochtend nog niet bekend. De verhoren waren toen nog maar nauwelijks begonnen. De Rotterdamse politie heeft gisteravond in de woningen van de drie verdachten huiszoeking verricht. Volgens politievoor- lichter Ad Gravekamp heeft dat vooralsnog geen nieuwe zaken aan het licht gebracht. „Wel zijn er allerlei papieren gevonden waar we voor het onderzoek misschien wat aan hebben. Maar dat moet nog allemaal worden uitgezocht. De politie gaat er vanuit dat de eigenaar van de loods, een Katwijker, niet betrokken is bij de smokkel. Volgens Grave kamp heeft hij de loods te goe der trouw verhuurd aan een van de Rotterdammers. Anderlecht C Anderlecht hield het 3 tegen AC Milan op een doelpuntloos gelijkspel in de eerste wedstrijd van de Champions League. De politie laadt één van de 72 in beslaggenomen vaten met marihuana uit. - Ex-studente geeft bul terug aan Leidse universiteit caroline van overbeeke Mubina van Veen-Isovic geeft haar doctoraal-diploma terug aan de Rijksuniversiteit Leiden. „Ik wil daar niet langer bijho ren", geeft ze op als reden. Van Veen-Isovic is boos: boos dat de oorlog in voormalig Joegoslavië doorgaat en het Westen niet in grijpt. Boos dat de Leidse uni versiteit morgen professor Cle- veringa herdenkt, met een hap je en een drankje. Dat vindt ze niet gepast, want in het voormalige Joegoslavië is nog steeds een oorlog gaande. Bovendien: „Professor Cleverin- ga zou niet over het huidige fas cisme gezwegen hebben. Maar de huidige Nederlandse intelli gentsia doet dat wel", zo schrijft zij aan het universiteitsbestuur. De Leidse hoogleraar R.P. Cleveringa stak in een pro testrede op 26 november 1940 zijn nek uit voor joodse studen ten en hoogleraren in Leiden die van de Duitsers het veld moesten ruimen. De rede van Cleveringa is het bekendste vroege protest tegen de joden vervolging in Nederland. Vrij dag wordt Cleveringa herdacht in Leiden en vele andere plaat sen in binnen- en buitenland. Van Veen-Isovic valt met na me over het feit dat er „over het huidige fascisme wordt gezwe gen". „Uit respect voor profes sor Cleveringa ga ik dit jaar niet naar die lezing. Daar is al lang geen Cleveringa-geest meer te vinden." Pagina 18: 'Ik wil daar niet lan- foto dick hogewoninc ger bijhoren'. Politie vindt niets na ontruiming Bommelding bij opvangcentrum asielzoekers in Wassenaar binnen bij de ANWB, die vervol gens de politie waarschuwde. Een anonieme beller kondigde aan dat er na drie kwartier een bom zou exploderen. Nadat het asielzoekerscentrum was ont ruimd, stelde de politie een on derzoek in. Er werd niets gevon den. Superzwendelaar Katwijk mag gegijzeld worden den haag/katwuk wim wegman paul de vlieger Een 44-jarige Katwijker die de belasting 20 miljoen afhandig heeft gemaakt, gaat hoogst waarschijnlijk een eenzame kerst tegemoet. De rechtbank in Den Haag heeft het verzoek toe gewezen van de Ontvanger der Rijksbelastingen in Leiden om de man te mogen gijzelen. Hij blijft in de gevangenis tot hij het geld terugbetaalt dat hij in de jaren tachtig heeft verduisterd. Het toepassen van 'lijfs dwang' om betaling af te dwin gen, zoals nu bij de Katwijker gaat gebeuren, is uiterst zeld zaam. In het district Leiden is het de laatste 20 jaar niet meer voorgekomen en ook landelijk gezien is het uniek. Volgens ad vocaat mr. G. van der Plas is het ook zinloos. De man heeft het geld namelijk niet meer. Een aan lager wal geraakte Zwitserse notaris zou de miljoenen er in middels doorheen hebben ge- jaagd. De Katwijker, die voor de zwendel in 1989 al tot 4,5 jaar cel werd veroordeeld en die straf inmiddels heeft uitgezeten, gaat waarschijnlijk in hoger be roep tegen de lijfsdwang. Door de vorst ziet de Leidse ge meentereiniging geen kans de bruine bakken met groente-, fruit- en tuinafval op te halen. Afgelopen maandag zijn in de Merenwijk op veel plaatsen de bakken niet geleegd. Het afval in de bakken was door de vorst veranderd in ijsklompen die nauwelijk door de vuilniswa gens uit de containers geschud kunnen worden. „Het afval zit in veel contai ners muurvast, hebben de ge meentelijke reinigers ondervon den. Pogingen om het uit de bakken te krijgen hebben ook geleid tot pech met de vuilnis auto's. Die moesten terugkeren om gerepareerd te worden. De containers kunnen verder ook niet te hard worden aangepakt, want het bevroren plastic breekt makkelijk", vertelt F. Delemarre van de afdeling milieu. De ge meentelijke reiniging heeft de Merenwijkbewoners niet in de kou laten staan, want dinsdag zijn de vuilnisophalers opnieuw op pad gegaan. Morgen zullen ze dat weer doen in een poging zoveel mogelijk GFT-containers alsnog te legen. Volgens Delemarre kan het probleem van bevriezing van het afval, dat van toepassing is op geheel Leiden, door de aan bieders van het vuil worden BERICHT AAN ONZE ADVERTEERDERS In verband met een technische omschakeling moeten de advertenties (kaders en sleutels) voor de krant van maandag 29 november UITERLIJK VRIJDAG 26 NOVEMBER OM 13.45 UUR in ons bezit zijn. Voor de krant van zaterdag 27 november blijft dit vrijdag 12.00 uur. Advertentie-exploitatie PRESTON Rtr/AFP Een „kwaadaardige en brute daad" noemde de rechter in de Noordengelse stad Preston de moord op de tweejari ge James Bulger. De verdachten, twee j'ongens van elf, kregen gisteren te ho ren dat ze voor een onbepaalde maar lange tijd achter de tralies verdwijnen. „Hoe voelen jullie je nu, kleine kloot zakken?", riep een oom van het slacht offer de twee daders, kind A en kind B, toe. Maar behalve woede heerst er in Groot-Brittannië vooral onbegrip en verwarring: hoe was het mogelijk dat twee doodgewone jongens een wille keurige peuter ontvoerden en hem in koelen bloede vermoorden? „Niemand heeft ooit een moord in verband gebracht met tienjarigen", zei de openbaar aanklager tijdens het pro ces. Hun veroordeling betekent dat ze in de ogen van de wet gewone kinderen zijn, die zich volgens leraren en psychi aters bewust zijn van het verschil tussen goed en kwaad. „Hij is een liefhebbend en zorgzaam jongetje, dat is hij altijd geweest", zei de moeder van kind B. Een psychiater zei dat kind A andere kinderen pestte en moeite had met leren op school, maar verder niet afweek van veel van zijn leeftijdsgenootjes. De kinderen waren niet achterlijk, verslaafd of anderszins abnormaal. Net als andere kinderen hielden ze allebei van speelgoed, snoep, voetbal en Kerstmis. Fysiek was er evenmin veel dat hen van anderen onderscheidde. In de rechtszaal zaten de twee als dwergjes tussen de grote mensen, het haar netjes gekamd en de schoenen gepoetst in hun jasje-dasje-schooluniform het zelfde uniform dat ze droegen toen ze de kleine Jamie vermoordden. De Britse pers mocht tijdens de recht zaak de kinderen niet bij hun naam noemen en moest hen aanduiden met kind A en kind B. Maar direct na de uit spraak vielen voor de media alle beper kingen weg. Het is in Engeland gebrui kelijk om namen en zelfs adressen van veroordeelden te noemen. Zelfs een se rieuze krant als The Independent plaats te vanmorgen een levensgroot kleuren- portret van een van de dadertjes. Het kind wordt als in en in slecht-omschre ven. Het Britse persbureau Press Associ ation (PA) lichtte de doopceel van de twee. Kind A wordt een stiekem en ma nipulatief kind en een geboren leuge naar genoemd, „het soort kind dat een voorzet doet zodat de anderen kunnen inkoppen, maar zelf buiten schot blijft". Buren zeggen dat hij vogels martelde en babyduifjes de kop afsneed, maar vol gens anderen was hij een beleefd en aardig jongetje, „niet anders dan ande ren". De ander was een druktemaker op school, aldus PA. Na een incident waar bij hij een ander kind poogde te wurgen met een houten lineaaJ, werd hij overge plaatst naar een andere school waar hij kind A ontmoette. Vanaf die kennisma king begon hij steeds vaker met hem te spijbelen. In de ondervragingen tegenover de politie toonde kind A meer zelfvertrou wen en stelde hij zich dwarser op dan kind B. Dat gaf als enige de moord toe en vroeg de politie tegen de moeder van Bulger „het spijt me" te zeggen. Kinderpsychiaters zeggen dat het ge drag van de twee wellicht deels te wijten is aan het feit dat ze zijn blootgesteld aan geweld. In zijn uitspraak zei rechter Michael Morland te vermoeden dat ex pliciete videofilms mogelijk een verkla ring zijn. Politie-inspecteurs beschreven hen later als „kwaardaardige misbaksels die voor hun lol doden". Ook is gewezen op de sociale achter grond van de dadertjes. Beiden komen uit gebroken gezinnen in het door mis daad en werkloosheid geteisterde noor den van Liverpool, een van de meest achtergestelde gebieden van de Europe se Gemeenschap. Volgens de advocaten was er geen sprake van een duivels plan maar slechts van ondeugend kattekwaad. ge boren uit verveling op een dag dat ze van school spijbelden. De grap ont spoorde toen ze niet meer wisten wat ze met de kleine james aanmoesten. Beide kinderen hebben nachtmerries over de moord: bij kind A doemt het beeld van Bulgers dood regelmatig op, terwijl kind B in ongecontroleerd huilen uitbarst zo dra hij de naam van de jongen hoort. HET WOORD IS AAN John Morley In de politierk is de keuze altijd tussen twee kwaden. VANDAAG Binnenland Buitenland Cultuur Economie/Beurs Familieberichten Feiten en meningen - Info Programma's- Randstad Regio Religie Sport VANDAAG OOK WEG EN WIEL PAGINA 10 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Droog en lichte dooi Vannacht lichte vorst en kans op een mistbank Overdag penoden met zon en droog. Middagtempe- ratuur ongeveer 2 graden Oos tenwind, zwak tot matig, kracht 3 of minder AUTOVERHUUR PRANGERS verhuurt luxe en bestelauto's va ƒ35 ex. per da§ 071-89 40 40 voorkomen. „Zet de bruine mi- nicontainers neer op een be schutte plaats. Leg verder kran ten op de bodem van de contai ner en verpak het organische af val zoveel mogelijk in papieren zakken. Verder de containers niet de avond van tevoren bui ten zetten maar pas op de op haaldag zelf." De Leidenaars die inmiddels zitten opgescheept met prop volle, stijf bevroren containers die ze niet meer ontdooid kun nen krijgen, hebben overigens geen keus meer: zij zullen hun organisch afval voorlopig in de groene container moeten depo neren. HAARLEM JAN PETER VERSTEEGE Ondernemers, die een groot deel van hun geld in het eigen bedrijf hebben gestoken, hoe ven per 1 januari minder ver mogensbelasting te betalen. Staatssecretaris Van Amelsvoort van financiën heeft een pakket maatregelen naar de Kamer ge stuurd, dat vooral voordelig moet uitpakken voor onderne mers en directeur-grootaan deelhouders. Van Amelsvoort wil het vrijge steld deel van het ondernemers vermogen waarover dus geen vermogensbelasting, hoeft te worden betaald verhogen van 40 naar 50 procent, tot een maximum van 1,5 miljoen. Dat is nu nog 583.000 gulden. Ook wil hij de vrijstelling voor de vermogensbelasting voor deze categorie belastingplichtigen optrekken van 125.000 naar 132.000 gulden en per 1995 naar 156.000 gulden. De staatssecretaris wil verder vastleggen dat iemand nooit meer dan 68 procent van zijn inkomen kwijl mag zijn aan in komsten- en vermogensbelas ting. Dat percentage is nu 80. maar Van Amelsvoort had al eerder gezegd dat hij naar 70 procent wilde. Dat getal is nu verder aangescherpt. Uiteraard hangt aan het pak ket voorstellen een prijskaartje. In totaal kosten de verruimin gen 110 miljoen gulden op jaar- k Bel lussen 8.30 en 11.00 uur en je P kodo-CDof video ligt feestelijk L verpakt vanal 16.00 uur klaar!' ÜMif',1!" Mi*n .iwrnd*, Leidsch A Dagblad NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE Ja, dat Is goed nieuws Dus neem ik nu een abonnement. Voorletters:. i. controle bezorging) Per maand automatisch 28.75) Per kwartaal n irt, or bel 071-128030

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1