Regering Zuid-Afrika wil blanke subregio instellen Silvio Berlusconi werpt zich op als reddende engel Dialoog Algerije niet mogelijk zonder FIS Buitenland Kleurrijk verdriet w ai- at Appositie Nigeria krijgt och kans om te regeren Nederlands wordt derde officiële taal in Eurokorps Belgische radio en TV getroffen door staking Palestijnse politiemannen aangekomen in Gazastrook Krakersrellen Hulpkonvooien op weg naar centraal-Bosnië lENSDAG 24 NOVEMBER 1993 I Press* ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Gemeenschappelijke Persdienst Ind The Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter UPI United Press International C iIDS-campagne Afrika heeft geen effect' ri"- De campagne tegen AIDS in Afrika heeft de verspreiding i de ziekte niet kunnen stuiten. Nu de financiële hulp aan ika opdroogt, is het aan de Afrikanen om het probleem aan te (eken, aldus de Wereld Gezondheidsorganisatie (WHO). Van 700.000 geregistreerde AIDS-gevallen zijn er zo'n 250.000 in rika, maar het aantal kan veel groter zijn omdat veel patiënten Kt worden aangemeld. De WHO schat dat er ten zuiden van de jwfrara een miljoen gevallen zijn. ed\ "!)ieven aan de haal met haaievinnen Ïïng kong Onbekenden zijn er gisteren na een inbraak in een setjrjek in Hong Kong met een ongebruikelijke buit vandoor ge- ,t*1ön. Zij ontvreemden voor 1,65 miljoen gulden aan haaievin- °'|n, het hoofdingrediënt van de meest gegeten soep in Hong naatste DDR-wachttoren gesloopt vol dtze Aan de voormalige Duits-Oostduitse grens in de deel- lat Nedersaksen is gisteren de laatste DDR-wachttoren afge- oken. Sinds de Duitse eenwording heeft de Maatschappij voor Hercultivering van Grond aan de grens Oostduitse torens, rsperringen en mijnen opgeruimd. BI V raak na schelden op buitenlanders ai^NENEen 60-jarige Weense vrouw heeft haar scheldpartij te lg jn buitenlanders gisteren moeten bekopen met een boete. Een j^^jige kleurling had na de scheldpartij het metrokaartje van de et duw afgepakt en opgegeten. De controleurs die even daarna (igskwamen, geloofden het verhaal van de vrouw niet en gaven ne ar een boete wegens zwartrijden. Isei ^eel Duitse troepen weg uit Somalia t 3nn» De regering in Bonn heeft gisteren besloten een deel van ;ls| Duitse VN-troepen uit Somalia terug te trekken. Van de 1.700 oeiiitse blauwhelmen die momenteel in het Afrikaanse land zijn, geDrden er binnen drie tot vier weken 400 naar huis gehaald, lai e,)uikers vinden verkeerd wrak lAPSTADArcheologiestudenten hebben voor de kust van Zuid- frika een schip opgespoord waarnaar ze helemaal niet op zoek =-aren. De studenten hadden opdracht gekregen naar het wrak J_jn het Nederlandse oorlogsschip Bato te zoeken. Ze vonden :hter een tot nu toe onbekend wrak dat waarschijnlijk 200 jaar sfTS verkopen raketten aan Zuid-Korea 69 5Washington De Verenigde Staten zullen 317 luchtdoelraketten 39veren aan Zuid-Korea. Met de transactie is 320 miljoen gulden imoeid. De bekendmaking van de levering kwam kort nadat Resident Bill Clinton en zijn Zuidkoreaanse collega Kim Young l$m Noord-Korea opnieuw hadden gewaarschuwd zijn nucleai- 74 installaties open te stellen voor inspectie. 37 Aanslag in Mölln herdacht jolln Een jaar geleden gooiden enkele neo-nazi's brandbom- ten naar een woning in Mölln. Daarbij kwamen drie Turken in Te vlammen om. Zowel Duitsers als Turken hebben gisteren de -Ljagedie herdacht. Honderden belangstellenden woonden de ferdenkingbij. sflitgever eist geld van Russische kranten TiosKOuDe kranten Pravda, Komsomolskaja Pravcia en Rossiis- 10ija Gazeta worden niet meer gepubliceerd totdat zij hun schul den hebben betaald. Dat heeft de uitgeverij van de kranten gis- }ren gezegd. De drie dagbladen hebben samen een schuld van D.000 gulden. robi frans van den houdt 3g«respondent 14 39 zoveelste militaire machts- ername in Nigeria, vorige ek woensdag, is misschien nder rampzalig geweest dan zich liet aanzien. De nieu- sterke man Sani Abacha is in een paar dagen in ge- agd de rust in het land te rstellen. Gisteren nam hij de merkelijke stap om ook le de oppositie in zijn Seuwe regering van nationale '^tnheid te benoemen. de elf man sterke regerings- i7kd zitten vier burgers, onder 'Te drie oppositieleden en har- J critici van militaire in- inging in het landsbestuur, ibmerkelijk genoeg zijn ze alle- 4, ie op cruciale ministersposten 6, zet: buiten- en binnenlandse ken en justitie. 3' Meest verrassend was de be- eming van Baba Gana Kingi- i als minister van buitenland- 6.1 zaken. Kingibe was de kandi- lat voor het vice-president- _jhap naast Moshood Abiola, i man die de door het leger Tigeldig verklaarde presidents- intrkiezingen van 12 juni won. [Kingibes aanstelling lijkt be- ,'addestoel met Vuchtensmaak |0 paulo dpa tï het Braziliaanse Amazone- ebied is een paddestoel met -fuchtensmaak ontdekt. De addestoel zou in de toekomst Tinnen worden gebruikt bij de "ricage van levensmiddelen vervanging van kunstmati- aromatische en smaakstof- 1, De Zuidkoreaanse biochemi- is Yong Park deed zijn vondst 2pdens een excursie op het iazone-eiland Maranhao en okeekte de paddestoel verder 5l zijn laboratorium in Campi- IVlen is er nog niet uit of de iet-giftige paddestoel smaakt aardbeien, appel of per- Amerikaanse en Japanse tdrijven hebben al belang- telling getoond voor commer- |eel gebruik van de paddc- BRUSSEL PETER DE VRIES CORRESPONDENT België is gisteren tevoorschijn gekomen als winnaar uit één van die venijnige taaiconflicten die Europese instellingen regel matig teisteren. Volgens de Bel gische minister van defensie Leo Delcroix staat het zo goed als vast dat het Nederlands als derde officiële taal wordt erkend bij het Eurokorps, het door Frankrijk en Duitsland opgezet te leger dat moet uitgroeien tot een Europese krijgsmacht. De Vlaamse christendemo craat Delcroix maakte zich de afgelopen weken tot stijgende woede van Franse en Duitse militairen sterk voor erkenning van het Nederlands. Hij dreigde zelfs de 12.000 Belgische solda ten terug te trekken als Neder lands niet een officiële taal zou worden bij plechtigheden, in documenten en bij ministerver gaderingen. Binnen het Eurokorps golden tot nu toe Frans en Duits als of ficiële talen, terwijl in de prak tijk in de communicatie met de NAVO ook nogal eens Engels werd gebruikt. De generaals vreesden een hopeloze spraak verwarring wanneer daar ook nog het Nederlands bij zou ko men, en verzetten zich met het argument dat een leger nu een maal geen parlement is. parus Het was een kleurrijk schouwspel maar met een trieste aanleiding. De Franse clown Achille Zavatta werd gisteren in Parijs ten grave gedra gen door zijn collega's. Zavatta, jarenlang een grote publiekstrekker van het Circus Zavatta, overleed afgelopen zondag op 78-jarige leeftijd. foto afp pierre boussel Nelson Mandela bespeurt bereidheid tot compromis bij extreem-rechts landelijke spoorwegstaking. Ook de PTT ging plat. De ande re acties, onder bijvoorbeeld onderwijspersoneel, beperken zich tot de provincies Oost- en West-Vlaanderen. Brabant. Na men. Henegouwen en Luxem burg. In Antwerpen. Limburg en Luik werd maandag al gestaakt. Het hoogtepunt moet een al gemene en landelijke staking worden op vrijdag, waarmee de bonden aanpassingen van het crisisplan van premier Dehaene hopen af te dwingen. Hardere eisen hebben weinig zin omdat politiek België wede heeft met het plan, dat mikt op loonmati ging. verlaging van de kosten van de sociale zekerheid en be lastingmaatregelen. De tweede 24-uursstaking in België tegen het crisisplan van de regering werd gisteravond al vroeg ingezet door de Neder landstalige Belgische radio en televisie. De BRTN ging om 20.00 uur uit de lucht. Op de televisie was alleen nog een documentaire over de Kennedy's te zien en een journaal om 21.45 uur. De radio zond constant muziek uit. Het laatste nieuwsbulletin was om 22.00 uur. De protestactie begon zo vroeg opdat vanavond om 20.00 uur de voetbalwed strijd Anderlecht-AC Milan ge woon kan worden uitgezonden. Op het afgesproken tijdstip van 22.00 uur begon wel een ANC-leider Nelson Mandela heeft gisteravond besprekin gen gevoerd met de leiders van het extreemrechtse Afri kaner Volfsfront (AVF). De AVF heeft zich met de rest van de rechtse blanke oppositie en de conservatieve zwarte thuislanden verenigd in de Vrijheidsalliantie. Minister Roelf Meyer (constitutionele zaken) heeft de leden van de Alliantie gisteren voorgesteld een subregio voor hen in te stellen. Alliantiewoordvoerder Rowan Cronje noemde het voorstel 'constructief. bestaat de Alliantie uit de blan ke Conservatieve Partij van Hartzenberg en de thuislanden KwaZulu, Ciskei en Bophuthats wana. Mandela noemde de ex treemrechtse blanken de groot ste bedreiging voor de demo cratie, maar bespeurde bij hen meer bereidheid tot een com- KAAPSTAD Rtr-AFP De Vrijheidsalliantie verwerpt de vorige week gesloten ont- werp-grondwet, die voorziet in vrije verkiezingen in april en de afschaffing van de thuislanden die onder het apartheidsbewind zijn ingesteld. Naast het AVF promis dan bij conservatieve zwarten. Het voorstel van Meyer om een blank 'thuisland' in het le ven te roepen, werd door de Al liantie positief ontvangen. Cronje zag daarin mogelijkhe den om tot overeenstemming te komen. De subregio moet binnen de noordwestelijke provincie ko men dat Bophuthatswana en het overwegend blanke West- Transvaal zal omvatten. De rechtse Afrikaners, die zelfbe stuur eisen in een eigen gebied, kunnen hier een meerderheid vormen. Zo kan ook de Inkatha- partij van Zulu-leider Mango- suthu Buthelezi het voor het krijgen in de provincie Natal. De Alliantie zal deze voorstellen de komende dagen op een conventie in Bophut hatswana bespreken en maan dag de discussie met de rege ring hervatten. Meyer bleef ondanks de 'soe pelere' opstelling van de Allian tie herhalen dat deelname aan de verkiezingen in april de ba sisvoorwaarde blijft voor elk ak koord. Veel tijd voor een com promis is er niet meer, aange zien het parlement naar ver wachting begin volgende maand de ontwerp-grondwet zal goedkeuren. De 'laatste blanke zitting' van de afgevaar digden is maandag begonnen. RAFAH Rtr-AP Westoever is gisteren een 25-ja- rige Palestijn om het leven ge komen toen de bom die hij aan het fabriceren was voortijdig in zijn handen ontplofte. In de Ga zastrook vond een eveneens 25- jarige Palestijn de dood toen hij in een auto bij een wegversper ring door soldaten werd neerge schoten. De Israëlische regering heeft plannen ontvouwd om een halt toe te roepen aan de golf van gewelddaden door joodse kolo nisten tegen Palestijnen in de bezette gebieden. Kolonisten hebben het recht te demonstre ren en te protesteren, maar mo gen niet naar eigen goeddunken de wet breken of vuurwapens gebruiken. De eerste 22 Palestijnse politie mannen zijn gisteren in de Ga zastrook aangekomen. Zij zul len voorbereidingen treffen met het oog op de militaire terug trekking van Israël, waarmee op 13 december een begin moet worden gemaakt. De mannen waren ongewapend. Volgens het akkoord tussen de PLO en Israël over autono mie voor de bezette gebieden, zal de Palestijnse politie zich verder bezighouden met veilig heid in de Gaza en de stad Jeri cho op de Westelijke Jordaan- oever, waar als eerste een be perkt zelfbestuur zal worden in gesteld. Op de door Israël bezette doeld om het Westen gunstig te stemmen. Westerse regeringen hebben naar aanleiding van de meest recente militaire machts overname hun hulpprogram ma's aan Nigeria beperkt. Waarnemers menen dat de opmerkelijke benoemingen van generaal Abacha een eerste ech te poging zijn om sinds de start van de politieke strubbelingen in juni, vrede en verzoening in Nigeria te bewerkstelligen. De nieuwe regering maakt boven dien duidelijk dat Moshood Abiola een zeer belangrijke fac tor blijft in Nigeria's politieke machtsspel. Het is duidelijk dat de Nigeri- aanse legertop dusdanig is ge politiseerd, dat het zeer on waarschijnlijk is dat zij zich op korte termijn opnieuw terug naar de kazerne laat sturen. Een samenwerking tussen leger en burgerpolitici is dan ook voorlo pig de beste optie. Of evenwel sprake kan zijn van een vrucht bare samenwerking zal de tijd moeten leren. Het zal boven dien afhangen van het feit of de burgerministers daadwerkelijk enige zeggenschap krijgen en of de aanhangers van de oppositie bereid zijn er hun steun aan te verlenen. Italiaanse TV-magnaat vormt eigen politieke partij zürich Het centrum van het Zwitserse Zürich was gisteren het toneel van krakersrellen. De oproerpolitie ontruimde gisteren een complex dat werd bewoond door zo'n honderd jongeren. Nadat de krakers waren af gevoerd, werd het gebouw onbewoonbaar gemaakt. foto reuter joe diener rome eelco van der linden correspondent De Italiaanse politiek trilt op haar grondvesten. De oude centrumpartijen zijn bij de laatste lokale verkiezingen weggevaagd. Het land valt ten prooi aan (ex)communisten, fascisten en separatisten. Er is, kortom, behoefte aan een weldenkend mens. En die heeft zich nu gemeld: Silvio Berlus coni, de commerciële televisiemagnaat, uitgever en eigenaar van AC Milan. Het gerucht dat de koning van wat in Italië de vuilnisbaktelevisie wordt genoemd, politieke as piraties heeft, circuleert al enkele maanden. De bevestiging kwam gisteren van Berlusconi zelf, die in Bologna zijn politieke project ontvouwde. „Niet het centrum is verdwenen, maar de partijen die het vertegenwoordigden. Er is behoefte aan een nieuwe, moderne centrumpartij en ik ben be reid initiatieven te nemen die leiden tot haar ge boorte", aldus de TV-magnaat. Berlusconi denkt bij de vorming van een nieu we partij aan politici als de ex-christendemocraat Mario Segni en de socialistische ex-premier Ama- to. Hoewel Berlusconi ontkent dat het project al in een vergevorderd stadium is, wordt dit door de feiten tegengesproken. Er bestaat een door hem gesponsorde studiegroep en verder zijn er in het hele land clubs opgericht die luisteren naar de naam Forza Italia (Hup Italië). De Berlusconi-ge- trouwen die deze clubs leiden, hebben al kunnen constateren dat er zeer veel belangstelling is voor de ideeën van de TV-magnaat. De plannen Van Berlusconi worden door links Italië en vooral zijn erfvijand PDS, de ex-commu nistische partij, met argusogen bekeken. Men vreest de enorme publiciteitsmachine waarover Berlusconi beschikt en natuurlijk ook de stem men die hij zal krijgen. Hierdoor zal de lang ge koesterde wens een linkse regering te vormen, in gevaar komen. Dat die vrees gerechtvaardigd is, blijkt uit een opiniepeiling die de krant Corriera della Sera vo rige week publiceerde. Ruim dertien procent van de Italianen zou nu al zijn of haar stem aan Ber lusconi willen geven. De stemmen zouden vooral komen uit de hoek van de christendemocratische DC, de socialistische PSI, de fascistische MSI en de Lega Nord. algiers delpha chaker Nu het mandaat van de Hoge Staats raad (HCE) van Algerije bijna is verstre ken, moet er ten behoeve van de machtsoverdracht spoedig een natio nale dialoog van de grond komen. De commissie die de dialoog organiseert, twijfelt of zij het omstreden Islami tische Reddingsfront (FIS) hierbij kan betrekken. Ondanks verzet van diverse partijen ziet het er echter naaFuit dat een dialoog niet kan plaatsvinden zon der het FIS, dat een niet onbelangrijk deel van de Algerijnse samenleving ver tegenwoordigt. In principe heeft de Commissie voor Na tionale Dialoog (CDN) carte blanche om alle stappen te nemen die de natie ten goede komen. De CDN zal „volledig de vrije hand hebben om onafhankelijk ini tiatieven te nemen", zo verklaarde HCE- voorzitter Ali Khafi bij de installatie van de CDN op 13 oktober. Het probleem ontstond begin 1992 toen de Algerijnse autoriteiten het democrati seringsproces afbraken door de tweede ronde van de algemene verkiezingen op te schorten. Die zou vrijwel zeker door het FIS zijn gewonnen, de partij die ook uit de eerste kiesronde van 26 december 1991 als winnaar uit de bus kwam. Sindsdien wordt Algerije verstikt door een geweldsspiraal tussen het leger en het FIS. Deze fundamentalistische partij werd in maart 1992 verboden, een maand nadat de HCE de macht had overgenomen. Bij haar aantreden zegde de HCE binnen 23 maanden presidents verkiezingen toe om zo „een open, tole rant, pluralistisch, democratisch systeem in Algerije" te herstellen. Het geweld lijkt de laatste weken op nieuw te escaleren. Sinds de moord op zeven buitenlanders en de ontvoering van drie Franse diplomaten zijn de acties tegen het FIS en zijn aanhangers ver hard. Afgelopen zaterdag vielen zeker dertien doden, toen veiligheidstroepen het oude centrum van Algiers uitkam den. Diezelfde dag nog namen militante moslims wraak door een rechter te ver moorden en een arts zwaar te verwon den. De acht leden tellende CDN houdt sinds eind oktober, in verband met de dialoog, voorbereidende vergaderingen met poli tieke partijen en organisaties als werkge versverenigingen en vakbonden. Tot nu toe is elk contact met het FIS gemeden. Tijdens die bijeenkomsten is het werk programma van de CDN besproken, ten einde met diverse partijen overeenstem ming te bereiken over het houden van een Nationale Conferentie, wanneer het mandaat van de HCE verstrijkt. De CDN heeft echter te maken met ver deelde gesprekspartners. Partijen als het Nationale Bevrijdingsfront (FLN), het Front van Socialistische Krachten (FFS), de Beweging voor Democratie in Algerije (MDA) en de Beweging van Algerijnse Samenleving (Flamas) eisen dat de ge matigde vleugel van het FIS, die geweld veroordeelt, aan de gesprekken deel neemt. Andere partijen als de Ettahadi wijzen echter categorisch elke deelname van het verboden FIS van de hand. De Assemblee voor Cultuur en Demo cratie (RCD), die aanvankelijk ook de deelname van het FIS verwierp, wil nu dat de moslim-fundamentalisten betrok ken worden bij het overleg, ook al erken nen zij de Grondwet van de republiek niet. Het is maar de vraag of de CDN alle par tijen op één lijn kan brengen. Dat de partijen daar weinig vertrouwen in heb ben. blijkt wel uit het feit dat sommigen zelf contact hebben gezocht met verban nen vertegenwoordigers van het FIS. Op die manier hopen zij de fundamentalis ten bij de discussie te betrekken. Van of ficiële zijde zijn deze berichten echter met klem tegengesproken. sarajevo «afp-ap-dpa-rb Vanuit het noorden en zuiden van Kroatië zijn gistermiddag twee VN-konvooien met hulp goederen richting Zenica ver trokken. Ze hopen nog vandaag de stad in centraal-Bosnië te bereiken. Tot het vertrek werd besloten nadat de commandant van de Britse eenheid die een van de konvooien begeleidt, maandag overeenstemming had bereikt met de Kroaten. Het zijn de eerste konvooien die naar centraal-Bosnië gaan sinds de hulpverlening over land na de beschieting van een konvooi op 25 oktober werd ge staakt. Daarbij kwam een Deen se chauffeur om en raakten en kele Nederlandse blauwhelmen gewond. Het vertrek van de konvooien naar Zenica was het enige licht puntje voor de hongerende be volking in het midden en noor den van Bosnië. De VN-vluchte lingenorganisatie Unhcr be klaagt zich over gebrek aan me dewerking van de Bosnische Serviërs en de autoriteiten in Servic. In New York maakte een VN- functionaris bekend dat de Ser vische president Milosevic, de leider van de Bosnische Ser viërs. Karadzic, en de Bosnische president Izetbegovic volgende week maandag naar Genève zullen komen om het vredes overleg weer op te pakken. Ook de Kroatische president Tudi- man en de leider van de Kroati sche Bosniërs, Boban, worden daar verwacht.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7