J ossen doden tien ;eldzame ganzen Jongeren geven mening over milieu Over leven lerstel van tropisch egenwoud succesvol jamma bouwmarkt stopt erkoop van tropisch hout Dierenbescherming wil jacht op katten verbieden Lezing over proefdieren Duinvallei weer net als vroeger Vervoer per schip kost minste energie EN5DAG 24 NOVEMBER 1993 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -356439. PLV -CHEF MElNDERT VAN DER KAAU. 071-356442 kker pleit voor jacht in duinen ten. C J wor,in één klap mislukt. Voor S. Botermans uit Leiden Onm met de kou niet alleen de eerste sneeuw, maar ook n "tos. Op het terreintje achter zijn huis aan de Omme- fseweg, op de grens van Leiden en Wassenaar, zijn 10 scheen doodgebeten, evenals een flink aantal kippen en modden. Hawaïganzen werden gedood. De zwarte zwanen en de zwart- halszwanen zijn gespaard ge bleven, maar voor een flink aantal eenden en kippen liep het bezoek van de vos weer minder fortuinlijk af. Tegenstanders van de jacht op de vos weten volgens de Lei- denaar eigenlijk niet waar ze over praten. ,,De natuurbe schermers van nu zijn allemaal stadse mensen die in hun vrije tijd dierliefhebber zijn. Die zijn natuurlijk tegen het doden van vossen. Maar als je buiten woont, weet je wat een natuur lijk evenwicht betekent en weet je datje soms moet ingrijpen." Botermans is niet verzekerd voor de geleden schade. De fi nanciële kant van de aanval van de vos, is echter niet het enige efcijl'CA WESSELING weei moeÊrmans vindt het hoog tijd de vossen af te schieten. Ise |t natuurlijk evenwicht moet )evcjden hersteld. Er zijn veel te itind vossen", zegt hij. Hij voegt bij (irect aan toe dat hij zelf een ijk fe natuurliefhebber is: al ja- Loet{leidt hij als natuurgids men en ^rond en vertelt hun over al- esclfvat groeit en bloeit, kgriptermans fokt bijzondere opken en zwanen op een omh- 8 stukje bos achter zijn huis. 1 heel veel moeite - 'de die zijn kieskeurig in hun part keuze' - heeft hij vier kop- tjes roodhalsganzen weten te neren. luist deze stelletjes i begin deze week door een *y doodgebeten. Ook twee sr <T 5S t herstel van het tropisch re- jmjvvoud is succesvol, volgens tk-istichting Face. Face baseert sctyi op het onderzoeksrapport stety het instituut Bos en Natuur hetjWageningen. Het instituut plafekende de vastlegging van oohidioxyde (C02) door zestien afjjuwe en herstelde bossen, ?ddjspreid over de wereld. Face verstrekte de opdracht 1 AI991. De stichting wil meebe- is jen aan de aanleg van nieuwe 'zitisen, zodat er wereldwijd ge- inai meer broeikasgas kan wor- •ozfz opgenomen. foor de Wageningse studie id^taat grote internationale be- riqgstelling, omdat er geen an- t- <t onderzoek is verricht dat st. [gelijking mogelijk maakt tus- e m verschillende bostypen. Uit idé rapport blijkt dat de meeste tra kooldioxyde wordt vastge- t njd door beschadigd tropisch sk^enwoud, dat is hersteld. Ook 'or| douglasbossen in het noord- den theo van der kaau directie van Gamma bouw- arkt heeft besloten dat er een ld komt aan de verkoop van jpisch hout in alle 108 vesti- igen in Nederland. De groot organisatie in bouwmarkten >or doe-het-zelvers heeft dit isluit genomen na overleg met ilieudefensie en Novib, die de "tie voeren 'Hart voor Hout', imma gaat geleidelijk aan inder hardhout verkopen dat |i komstig is uit tropische lan- fn en start tevens een voor- :htingscampagne om het pu- iek te wijzen op alternatieve orten hout. Medio 1995 zal al t tropisch hout, op enkele uit- mderingen na, uit de Gamma- luwmarkten verdwenen zijn. ,Dit is een doorbraak," zegt Poelman van Milieudefensie Amsterdam, „Tot .nu toe erd alleen vaag gepraat over :t afsluiten van convenanten, aarvan de inhoud nog niet :ns vast stond. Vanaf nu zal de ■ant het gaaN merken in de Mnkels. Het is nog wel zo dat lat de voorraden verkocht zul- 4n worden. Bovendien zijh er jog andere bouwmarkten die viel tropisch hout blijven verko len." Gamma zet deze drastische ap in navolging van de bouw- larkt Big Boss Visser in ieemskerk. Deze vestiging he loot onafhankelijk van het joofdkantoor de verkoop van opisch hout te stoppen. Ook 'Ie vestigingen Hoogezand en weppel van Formido namen eze stap. In Engeland gebeurt letzelfde op grote schaal door Ie firma B O en in Duitsland (oor Obi. De klant wordt erop gewezen at de voortdurende kap van et tropisch regenwoud onher- elbare schade toebrengt in de etreffende landen en aan het osysteem op aarde. Alleen probleem. Veel erger nog vindt de vogelfokker het dat zijn in spanningen voor niets zijn ge weest. Nutteloos De wildbeheereenheid Wasse naar jaagt in de duinen wel op vossen, maar niet daarbuiten. Een jachtterrein moet een mini mum-omvang hebben van 40 hectare. Voor kleinere lapjes zoals het terrein van Botermans kan in principe wel een afschot vergunning worden verkregen. Secretaris Wouwenaar van de wildbeheereenheid heeft net als Botermans het idee dat er in de duinen steeds meer vossen ko men: „Wij schieten er geregeld een aantal af. De populatie is de jaren verveelvou- Over de wenselijkheid buiten de duinen op vossen te jagen laat Wouwenaar zich niet uit. De stichting Duinbehoud is en blijft tegenstander van vosse- jacht in de duinen. „Daar is een echt natuurlijk evenwicht. Dat moet je niet verstoren", zegt A. Salman. Jacht op de vos in de duinen werkt volgens Salman Kippen en eenden vielen ten prooi aan een moordlustige vos. zelfs averechts. Als het aantal vossen vermindert, worden au tomatisch meer jongen gebo ren. Er worden altijd meer jonge mannetjes-vossen geboren dan vrouwtjes. De mannen worden uit de duinen vei zwerven. Het is volgens Salman zo'n jong mannetje geweest dat de vogels van Botermans heeft aangevallen. Salman is geen principieel tegenstander van het afschieten van zo'n zwer vende jonge vos. Dat beïnvloedt het natuurlijk evenwicht binnen de duinen niet. „Maar afschie ten heeft geen enkele zin. Er blijven vossen uit de duinen ko men. Elke maand zijn er weer mannetjes over die gaan zwer- foto henk bouwman Slechts één oplossing is zijns inziens echt afdoende: „Als je echt vlakbij de duinen vogels wilt houden, moet je zelf zorgen voor een heel goede omhei ning." westen van de Verenigde Staten leggen veel kooldioxyde vast, maar de mogelijheden tot uit breiding van dit gebied zijn zeer beperkt. De Stichting Face is een ini tiatief van Sep (N.V. samenwer kende elektriciteits-produktie- bedrijven) en heeft als doel om in 25 jaar tijd 150.000 hectare nieuw bos te realiseren. Hier mede kon volgens de eerste be rekeningen 75 miljoen ton kool dioxyde extra worden vastge- Tot nu toe heeft Face con tracten afgesloten voor herbe bossing in Ecuador, Indonesië, Maleisië, Tsjechië en Neder land. Totaal 148.000 hectare. Uit het onderzoek blijkt dat de ze nieuwe bossen circa 100 mil joen ton kooldioxyde kunnen vastleggen. Met de projecten die nog in voorbereiding zijn, komt het totaal op ongeveer 125 miljoen ton en dat is anderhalf maal de doelstelling. loede alternatieven beschikbaar' wanneer de vraag naar tropisch hout stopt, kan er een eind ko men aan het kappen. Neder land staat bekend als grootver bruiker van tropisch hout. De Gamma bouwmarkten zeggen te beschikken over uit stekende alternatieven voor tro pisch hout. Vurenhout, grenen hout en geperste MDF-platen kunnen bij. goed onderhoud even lang meegaan als tropisch hardhout. Een uitzondering wordt gemaakt voor hardhou ten buitendeuren van merbau. Daar is nog geen alternatief voor. Ook voor hardhouten ko zijnen is nog geen passende vervanging mogelijk. Binnendeuren van meranti zullen worden vervangen door exemplaren van grenenhout. Ook is een binnenwerk van gre nen of MDF-plaat mogelijk met een fineerlaag van hardhout. Louvredeuren van ramin zijn vervangen door grenenhout. Het meranti in triplex en multi plex maakt plaats voor populier. Profiellatten in ramin en me ranti worden vervangen door grenen, net als de meeste typen glaslatten. De bouwmarkten waar het tropisch hout verdwijnt zeggen alles te zullen doen aan juiste voorlichting van het publiek. „De klant staat open voor het gebruik van alternatieven", zegt een woordvoerder van Big Boss Visser in Heemskerk. „Deze moeten echter wel worden aan gereikt, omdat er nog veel on bekendheid is met de vervan gers van tropisch hout." Om andere bouwmarkt-ke tens ook zover te krijgen voer den afgelopen zaterdag in ape- pakken gehulde leden van Milieudefensie en Novib op di verse plaatsen in het land ac ties. Er werden onder meer rode en groene stickers geplakt op de houtvoorraden. Ook circus met dierennummers taboe apeldoorn anp leiden Jonge eendjes nog zonder veren hebben het in het vriesweer zeer zwaar. Verleden week zwom men er nog zes in de sloot langs de Meerburgerkade, en nu zijn ze nog maar met z'n vieren. De verwach ting is dat ook zij het niet redden als de vorst aanhoudt. Bioloog D. van Liere van de landelijke Dierenbe scherming noemt het een 'speling van de natuur' en acht het niet raadzaam om achter de beestjes aan te jagen. Dan bestaat het risico dat ze zo uitgeput raken dat ze sterven. Van Liere: „Als dierenbescherming komen we in principe alleen in actie als dieren lijden door toedoen van de mens. Wij vinden het natuurlijk prima als diegene die met dierenleed wordt geconfronteerd de helpende hand biedt. We adviseren dan contact op te nemen met het dichtsbijzijnde vogelasiel. Mevrouw C. Raymaekers van het vogelasiel in Oegstgeest vertelt: „We worden natuurlijk gebeld door mensen die vanwege het koude weer medelijden hebben met de dieren, maar we kunnen niet alle jonge eendjes opnemen. Je kunt je ook afvragen of het wel verstandig is achter de jonge eendjes aan te jagen en ze onder de rode lamp te zetten. Als de tempera tuur een beetje mee zit hebben ze in de natuur toch de beste kansen." foto loekzuyderduin De Dierenbescherming vindt dat gemeenten meer kunnen doen om dierenleed te voorko men. Zo zouden ze de jacht op zwerfkatten en ook viswedstrij den moeten verbieden. Boven dien zouden ze honde- en kat- tebezitters moeten verplichten hun dieren te laten tatoeëren. Volgens de Dierenbescher ming schenken de gemeenten te weinig aandacht aan het wel zijn van dieren. In een rapport doet de vereniging een aantal aanbevelingen om de situatie te verbeteren. Het rapport is maandagmiddag in Apeldoorn aangeboden aan CDA-fractie- voorzitter Brinkman. Zowel in steden als op het platteland leven in Nederland veel verwilderde katten, die door jagers mogen worden af geschoten. De Dierenbescher ming vindt dat zinloos. De kat ten worden vaak alleen maar aangeschoten, waardoor ze een pijnlijke dood sterven. Boven dien bestaat de kans dat gewo ne huiskatten worden gedood, zo meent ze. Volgens de vereniging is het amsterdam 'De ontdekking en het belang van buitenissige proefdieren voor de medische en biolo gische wetenschappen'. Zo luidt de titel van een lezing door prof. dr. J. Joosse, hoogleraar dier kunde aan de Vrije Universiteit, op maandag 29 november in Teylers Museum in Haarlem. Het gebruik van gewervelde proefdieren zoals rat en muis is in Nederland algemeen bekend en strak geregeld. Joosse vestigt de aandacht op het nut van on gewervelde proefdieren zoals platwormen, aaltjes, bloedzui gers, slakken, inktvissen en in secten. Vele Nobelprijswinnaars in de geneeskunde hebben we tenschappelijke vraagstukken opgelost door gebruik te maken van ongewervelde proefdieren. De kosteloos toegankelijke le zing begint om 20 uur op het adres Spaarne 16. beter zwerfkatten te vangen en te steriliseren. Gemeenten zou den daarom moeten verbieden dat er op hun grondgebied op katten wordt gejaagd, aldus de Dierenbescherming. Als de gemeenten eigenaren verplicht hun honden en katten te laten tatoeëren, kunnen zoekgeraakte huisdieren ge makkelijker worden terugbe zorgd. Tevens kan daarmee de illegale handel in honden en katten beter worden bestreden. Door daarnaast te controleren of handelaren vergunningen hebben en dieren een goede huisvesting bieden, kan veel dierenleed worden voorkomen, aldus de Dierenbescherming. De vereniging vindt verder dat viswedstrijden verboden moeten worden, omdat die 'on vermijdelijk tot excessen lei den'. Ook circussen met dieren nummers in hun programma moeten aan de gemeentegren zen worden tegengehouden. Er moet ruimte zijn voor biolo gische bedrijven en scharrelbe- drijven. Het houden van exoti sche dieren, zoals struisvogels en herten, zou eveneens verbo den moeten worden, zo vindt de Dierenbescherming. HANDBOEK 'Ecologisch groenbeheer in de praktijk' is een handboek waarin alle infor matie op dit gebied gebundeld is. Alle mogelijkheden voor het ontwikkelen van diverse typen begroeiing worden op een rijtje gezet. Het boek kost 80 gulden en is te bestellen bij IPC Groene Ruimte te Arnhem, tel.085- 550100. Teeltgrond voor champignons is chemisch afval De teeltgrond waarop champig nons zijn gekweekt, de zogehe ten champost, is chemisch af val. Dat heeft de vereniging van champignonkwekers CNC. er kend. De champost bevat resten van het bestrijdingsmiddel Sp- orgon. De CNC komt tot deze conclusie nadat eerder het MilieuAlarmteam van de Socia listische Partij en de provincie Gelderland de zaak aan de orde hadden gesteld. In een brief heeft de CNC haar leden gead viseerd niet langer het bestrij dingsmiddel Sporgon te gebrui ken. Champost wordt gebruikt als grondverbeteringsmiddel. Vaak blijkt de hoeveelheid prochlo- raz, afkomstig van het bestrij dingsmiddel Sporgon. in cham post boven de wettelijk toege stane hoeveelheid uit te komen. De afgewerkte aarde wordt daarmee chemisch afval. Ook blijken de champignonvoetjes een te hoog prochloraz-gehalte te hebben. Deze voetjes worden verwerkt tot varkensvoer. Remi Poppe van het Milieu- Alarmteam van de Socialisti sche Partij heeft zijn twijfels bij het advies van de CNC om het gebruik van Sporgon te stop pen. „Het probleem is dat het bij een advies blijft. Als er geen vervangend middel voor Spor gon komt. zullen de champig nonkwekers het blijven gebrui ken." Het is de vraag in hoever re champignonkwekerijen het advies van de CNC zullen op volgen, aldus Poppe. De eis van de SP aan de mi nister, een verbod op het ge bruik van champost, blijft van kracht. Poppe: „Zolang er geen dwingende maatregelen van kracht zijn en de minister niet met een oplossing komt, is er sprake van aanwezigheid van chemisch afval." Het ministerie van vrom heeft de brief van de SP nog in behandeling. Op Texel is te zien hoe een dro ge duinvallei na jarenlange win ning van grondwater weer zijn oorspronkelijke vochtige staat terug krijgt. Het gaat om de Mokslootvallei, waar de drink waterwinning is gestaakt. Staatsbosbeheer liet dit jaar een begin maken met het afplaggen van de humusrijke bovenlaag. Dit was nodig om te voorko men dat het gebied overwoe kerd zou worden door onge wenste planten na het stijgen van de grondwaterstand. De oorspronkelijke duinvegetatie moet het hebben van voedselar- me grond. Nu al is het begin zichtbaar van typische planten van natte duinvalleien zoals wa- terpunge, waternavel, waterra nonkel en kranswier. De zaden van deze oorspronkelijke plan ten zijn vaak nog in de bodem aanwezig. Ook eenden, ganzen, steltlo pers en zelfs de zeldzame wa terspreeuw ontdekken het ge bied. Bij het afgraven is een toe gang naar de zee gemaakt, zo dat zout water de Mokslootval lei kan bereiken. Hierdoor krij gen zoutminnende planten ex tra groeikansen. groningen gpd Aan jongeren wordt zaterdag tijdens een re ferendum gevraagd hoe zij denken over de milieu-ontwikkelingen. Het Nationaal Jon geren Milieu Referendum in de Beurs van Berlage wordt geopend door premier Lub bers. Minister Alders neemt aan het eind van de dag namens de regering de uitslag in ontvangst. Twaalf bekende vertegenwoordi gers van overheid, bedrijfsleven en belan genorganisaties geven in een forum direct commentaar op de uitslag. De Nationale Jongerenraad voor Milieu en Ontwikkeling (NJMO), een onlangs op gericht platform van ruim 40 landelijke jon gerenorganisaties, heeft het onderzoeksbu reau NIPO opdracht gegeven om 850 jonge ren te selecteren en uit te nodigen om in de Beurs van Berlage hun mening te geven over dertig stellingen over milieu en (duur zame) ontwikkeling. De jongeren zijn tus sen de 15 en 30 jaar oud en komen uit heel Nederland. Het NIPO staat garant voor de represen tativiteit van de groep jongeren. Er wordt rekening gehouden met de sexe en leeftijd. Scholieren, studenten en werkende jonge ren zijn vertegenwoordigd en ook is gelet op de mate van milieubewustzijn. De aan wezige jongeren zouden zodoende een af spiegeling zijn van de jongeren in Neder land. Het referendum gaat over vijftien the ma's. Bij elk thema komen twee stellingen aan de orde: één gericht aan de overheid, en één over de bereidheid van jongeren om iets te doen. De NJMO zal de uitslag van de stemming onder aandacht brengen van po litiek en bedrijfsleven. Vervoer per schip kost de min ste hoeveelheid energie. Daarna volgt vervoer per trein en dan vervoer per vrachtwagen. Dat blijkt uit het promotie-onder zoek van S. Bos van de Rijksuni versiteit Groningen. Bos heeft de diverse manieren van goede renvervoer via weg, rail en wa ter vergeleken op basis van energiegebruik en gevolgen voor het milieu. „Ik kijk naar het hele sys teem", zegt Bos. „niet alleen naar het moment dat een wa gen of trein rijdt, de directe energiekosten. Ik ga ook na hoeveel energie het bijvoor beeld kost om een vrachtwagen te maken. En ik wil ook nagaan hoeveel energie nodig is om een afgedankte vrachtwagen te slo pen. Dat zijn de indirecte ener giekosten. Ook de aanleg van spoorrails kost energie. Daar is tot nog toe weinig aandacht voor geweest, ook bij de discus sie over de Betuwelijn." Goederenvervoer over de weg draagt vijf procent bij aan de Nederlandse uitstoot van het broeikasgas kooldioxide (C02) en negen procent aan de stoffen die zorgen voor zure regen. Volgens de onderzoekster is het energieverbruik van trein en schip ongeveer even hoog. De vrachtwagen ligt daar drie tot vier keer boven. Bos acht het in directe energiegebruik van weg en rail een niet te verwaarlozen post. Die kosten meegerekend luidt de volgorde: schip, trein, vrachtwagen. Een vrachtwagen rijdt het voordeligst in volbeladen toe stand. Aanhangers verhogen het brandstofverbruik, maar daarbij blijft de luchtweerstand gelijk. Hoe hoger de snelheid, des te groter de luchtweerstand en dus het energiegebruik. Dit alles werkt in het voordeel van grote vrachtwagens die vol beladen zijn. Het energiegebruik daar van is verhoudingsgewijs laag. Het onderzoek is gecompli ceerd, zegt Bos. Ze licht dat toe met een voorbeeld: „Stel dat een vrachtwagen een container vervoert die gemaakt is van alu minium in plaats van staal. Dan is de vrachtwagen lichter en rijdt daardoor zuiniger. Daar staat tegenover dat het maken van aluminium meer energie kost dan de produktie van staal. Tenzij men het aluminium te rugwint en uit schroot nieuw aluminium maakt."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19