Psychiatrie in actie tegen bezuinigingen Meer opvangplaatsen vooi daklozen in grote steden j Randstad Amsterdamse makelaar verhuurt huizen van Duinbehoud bezorgd over nieuw circuit Zandvoort raadslid aan criminelen Raad Haarlemmermeer ontslaat PvdA-wethouder Te weinig vrouwe^ in schooldirecties n Verkeerstunnel bij Den Haag Centraal WOENSDAG 24 NOVEMBER 1993 975 Het WD-deelraadslid A. Freitag heeft zijn zakelijke banden met een Amsterdamse illegale 'wo ningbemiddelaar1 verbroken na een waarschuwing van de re cherche. Volgens het afdelings bestuur van de WD heeft Freitag niet geweten dat de ma kelaar zijn huizen illegaal en te gen woekerprijzen doorver- huurde aan onder anderen cri minelen en vluchtelingen. Freitag - in de stadsdeelraad Amsterdam Noord namens de WD verantwoordelijk voor volkshuisvestingszaken - bezit samen met zijn compagnon A. Rekelhof een groot aantal wo ningen in de hoofdstad. De ex ploitatie geschiedt onder meer via de beheermaatschappijen Estedes Beheer en Asta Beheer, werkmaatschappijen van A. Staadegaard. Deze 'woningbe- middelaar' geniet een zeer slechte reputatie bij de gemeen telijke dienst Herhuisvesting, politie en justitie. Staadegaard verricht zijn werkzaamheden il legaal en is daarvoor volgens de gemeente onlangs voor de 21e keer door de rechtbank veroor deeld. Via zijn beheerskantoren ver huurt Staadegaard woningen die onder de huurbescherming vallen clandestien- en voor een veelvoud van de maximaal toe gestane huur. De rechtbank strafte hem daarvoor op vrijdag 12 november met een boete van 5000 gulden en twee weken voorwaardelijke gevangenis straf. Uit verklaringen van huurders van Asta en Estedis bleek de band met het deelraadslid. Freitag werd na een televisie uitzending waarin de kwestie werd aangekaart, door zijn af delingsbestuur ter verantwoor ding geroepen. Volgens voorzit ter S. Terpstra treft Freitag 'geen enkele blaam' omdat hij niet wist met een malafide woning bureau te maken te hebben. Freitag verhuurde de woningen door aan Staadegaard voor prij zen die volgens Terpstra in overeenstemming zijn met het 'huurpuntensysteem': rond de 700 gulden. Volgens de ge meentelijke afdeling Herhuis vesting gaat het echter om oor spronkelijk goedkope sociale- huurwoningen die door de W- D'er 'kunstmatig' boven de huurgrens zijn getild. Het WD-bestuur is ervan overtuigd dat Freitag niet wist dat Staadegaard de woningen vervolgens doorverhuurde voor prijzen rond 1500 gulden per maand en meer. Twee weken geleden benaderde een recher cheur van de Amsterdamse po litie Freitag met de mededeling dat zijn woningen in Amster dam-West worden bewoond door illegalen en dat ze dienen als onderduikadres voor crimi nelen. Volgens Terpstra heeft Freitag toen meteen 'zijn jurist' opdracht gegeven de contracten op te zeggen. Volgens Herhuisvesting 'liegt' Freitag door te zeggen dat hij niet wist dat Staadegaard zon der vergunning illegaal opereer de. Maar het WD-afdelingsbe- stuur is van oordeel dat Freitag geen enkel verwijt treft. „Niet juridisch, niet zakelijk en niet als politicus", aldus voorzitter Terpstra. De belangen van natuur en milieu delven het onderspit in de besluitvorming over de aan leg van een nieuw racecircuit in Zandvoort. Deze conclusie trekt Stichting Duinbehoud te Leiden na bestudering van het zoge noemde Plan van Aanpak Cir cuit Zandvoort. Volgens de stichting voldoet het plan niet aan de gestelde voorwaarden. Zij heeft verantwoordelijk mi nister d'Ancona van WVC mede namens de Milieufederatie Noord-Holland en de stichting Geluidhinder Zandvoort om een onderhoud gevraagd over de besluitvorming. Het Plan van Aanpak geeft aan op welke wijze voldaan kan worden aan tien voorwaarden, die het Rijk eind jaren tachtig heeft gesteld. Vorige week heeft het college van Gedeputeerde Staten (GS) van de provincie Noord-Holland het plan goed gekeurd. Na instemming van de andere betrokken partijen (mi nisteries, gemeenten, circuit) en goedkeuring door provinciale staten zal het plan worden aan geboden aan minister D'Anco na. Volgens Duinbehoud heeft het college van GS ten onrechte de indruk gewekt dat aan de tien voorwaarden kan worden voldaan. Woordvoerder Henk Wijkhuisen schat de kosten van sanering van geluidhinder op tientallen miljoenen guldens. „Dat geld komt er dus nooit. Ze steggelen nu al over enkele tien duizenden guldens als compen satie voor natuurgebied dat ver loren gaat. Het benodigde be drag voor geluidswallen zal on haalbaar blijken." Ook uit andere onderdelen van het plan blijkt volgens Duinbehoud de minimale aan dacht voor natuur- en milieube langen. Inmiddels weet de stichting zich voor een deel gesteund door de adviseur van de Raad van State. In een advies over het bestemmingsplan voor het nieuwe circuit schrijft de advi seur volgens Wijkhuisen, dat met de bescherming van de duinen in het circuitgebied on voldoende rekening wordt ge houden. hoofddorp anp Een meerderheid van de ge meenteraad in Haarlemmer meer heeft dinsdagavond in een extra raadsvergadering PvdA- wethouder C. Hofkamp tot af treden gedwongen. Aanleiding voor het ontslag was een con flict binnen het college van B en W over al dan niet ten onrechte betaalde onkostenvergoedingen aan collegeleden. Het conflict ontstond vorige maand, toen de collegepartijen CDA, WD en D66 een motie van wantrouwen indienden te gen de PvdA-wethouder. Me vrouw Hofkamp wilde namelijk laten onderzoeken of er te veel aan vergoedingen is betaald en of dat bedrag moest worden te rugbetaald. De andere partijen vonden zo'n onderzoek onuit voerbaar. Beste scriptie psychologie leiden De in Leiden afgestudeerde Jeanette Simon heeft een prijs gekregen voor de beste scriptie over een psychologisch on derwerp: 'Honingkinderen', een onderzoek naar de wijze waar op jongeren met suikerziekte (diabetes mellitus) zichzelf verzor gen. De J.P. van de Geerprijs bestaat uit een oorkonde en een geldbedrag van 1000 gulden. De afstudeerscriptie is volgens de jury 'niet te lang, goed geschreven en de vormgeving is uitmun tend'. Studiedag over slavernij leiden De slavenhandel in West-Afrika en het plantageleven in Suriname staan centraal tijdens een studiedag in het Leidse Rijksmuseum voor Volkenkunde. Ruim 11 miljoen Afrikaanse mensen zijn ooit verkocht aan Europese schippers om als slaaf te worden verscheept naar plantages in het Cafïbisch gebied. Donderdagmorgen 25 november spreken onderzoekers over het fenomeen slavernij in het algemeen en de slavenhandel van West-Afrika. 's Middags komt het slavenleven in Suriname aan bod. De studiedag begint om 9.30 uur en is om 16.15 afgelopen. Adres: Steenstraat 1 in Leiden. Lezingen Indonesische schrijver leiden Het nieuwe boek over de Indonesische schrijver Pra- moedya AnantaToer; 'De verbeelding van Indonesië', geschre ven door A. Teeuw, is aanleiding voor een aantal lezingen op de Leidse Rijksuniversiteit. Sprekers zijn: de schrijver Rudy Kous broek, A. Teeuw, Henk Maier, Liesbeth Dolk, Gerard Termors huizen. Zij laten zich uit over de Indonesische schrijver. De le zingen duren van 15.00-17.00 uur en worden gehouden in het Centraal faciliteitengebouw bij de Doelensteeg in Leiden. Directie vreest terugkeer naar 'oude psychiatrie' De psychiatrisch ziekenhuizen Endegeest in Oegstgeest en Langeveld in Noordwijk moeten volgens de kabinets plannen volgend jaar miljoenen bezuinigen. Bij Ende geest gaat het om een miljoen gulden en bij Langeveld om twee miljoen. Personeelsleden van beide instellingen doen morgen mee aan een landelijke actie tegen de plan nen van het kabinet. oegstgeest/noorpwuk caroline van overbeeke De directie van Endegeest heeft daarom een 'selectieve vacatu restop' ingesteld waarbij ze elke vrijgekomen functie onder de loep neemt. Dat betekent dat de vrijgekomen banen niet auto matisch worden opgevuld. Ge dwongen ontslagen zijn nog niet aan de orde. Hetzelfde geldt voor Langeveld. Endegeest en Langeveld ma ken zich wel zorgen over de kwaliteit van de hulpverlening aan psychiatrische patiënten. „Nieuwe bezuinigingen gaan ten koste van die hulpverle ning", aldus de directiewoord voerster van Endegeest. De bezuinigingen zijn nog niet zeker: het voorstel moet nog door de Tweede Kamer. Personeelsleden van de psychi atrische ziekenhuizen die in to taal 50 miljoen gulden op hun budget worden gekort, doen morgen mee aan een actiedag. Ook een aantal Endegeester personeelsleden reizen op 25 november naar Den Haag af om onder meer 80.000 landelijk on dertekende briefkaarten aan te bieden. „Daarmee willen we onze on gerustheid en ongenoegen over dit plan kenbaar maken", aldus Th. Meijers namens de directie van Endegeest. „Maar ons werk in het ziekenhuis gaat donder dag gewoon door. De directie vindt dat acties niet ten koste van de patiënten mogen gaan." Psychiatrisch Ziekenhuis Lan geveld in Noordwijk neemt morgen geen patiënten op. Er zijn óok geen therapiën en acti viteiten voor patiënten in dit ziekenhuis. Volgens de Endegeester direc tie zijn de nieuwe bezuinigin gen in strijd met de maatregel twee jaar geleden waarbij het psychiatrisch ziekenhuis juist extra geld kreeg om de werk druk van het personeel te ver lichten. „Toen konden we extra mensen aannemen en die zou den er straks weer uitmoeten. En dat terwijl er steeds hogere eisen worden gesteld aan de kwaliteit van onze zorg. Vanaf 1 januari treedt bijvoorbeeld een nieuwe wet in werking waarbij patiënten allerlei rechten krij gen op informatie, klachten recht, er komt een klachten commissie, enzovoorts. Maar de uitvoering van die wet wordt gefrustreerd door het bezuini gingsplan voor 1994." Op dit moment heeft Ende geest 462 bedden, twee polikli nieken en biedt het ziekenhuis de mogelijkheid voor deeltijd behandeling. Er werken in to taal zo'n 600 mensen, onder wie een vaste staf van 20 psychia ters. „Endegeest heeft een goe de naam opgebouwd maar door de bezuiniging dreigen we terug te gaan naar 'de oude psychia trie'. Zo'n 25 jaar geleden werk te hier bijvoorbeeld slechts één psychiater voor 300 bedden. Nu is dat allemaal heel anders: de kwaliteit van de zorg is enorm verbeterd. In Endegeest wordt veel onderzoek gedaan, we bie den allerlei soorten therapieën en er is aandacht voor speciale groepen patiënten. Bezuiniging gaat ten koste van die kwaliteit. De rek is er echt uit." Als de Tweede Kamer ak koord gaat met de bezuinigin gen, stapt de de Nederlandse Vereniging van Geestelijke Ge zondheidszorg NVGGZ namens de psyciatrische zie kenhuizen naar de rechter om het besluit aan te vechten. Onderzoek Leidse wetenschapswinkel De gemeente Den Haag begint eind volgend jaar met de aanleg van een tunnel voor autover keer en een deel van het open baar vervoer. Deze moet een oplossing bieden voor enkele belangrijke knelpunten in de binnenstad nabij het Centraal Station. Deze plannen heeft wethou der Meijer (verkeer en vervoer) gisteren gepresenteerd. Het project, een belangrijke stap in het streven van de gemeente naar een autoluwe binnenstad, kost 172 miljoen gulden. De tunnel zal pal onder de Koningskade - een belangrijke verbindingsader tussen het westen en het oosten van de stad - en de Rijnstraat lopen. Momenteel passeren op dit tra ject in de spits duizend auto's per uur. De verwachting is dat dit aantal binnen enkele jaren stijgt tot 1.500. Naast autobanen komt in een deel van de tunnel een bus baan. Niet alleen zullen trams en de bussen die bovengronds blijven zo meer ruimte krijgen, ook zullen wandelaars en fiet sers veilig van het Centraal Sta tion of het Malieveld naar de oude binnenstad kunnen gaan. De financiering van het pro ject is voor een groot deel rond. Het ministerie van verkeer en waterstaat heeft 94 miljoen gul den gereserveerd. De gemeente draagt 47 miljoen bij. Verder probeert Den Haag nog een ex tra rijksbijdrage te krijgen van 15 miljoen gulden, omdat de aanleg flink wat werkgelegen heid schept. Verder wil de ge meente geld van nutsbedrijven en openbaar-vervoerbedrijven los peuteren. Als de bouw volgens plan ver loopt, is de enkele honderden meters lange tunnel eind 1998 klaar. Eerder dit jaar presentee de de gemeente plannen vo een tramtunnel onder de eve eens in het centrum gelegi Grote Marktstraat. Deze kc 279 miljoen gulden. Beide tu nels zullen ongeveer gelijktijc worden gebouwd. Verder maakt de gemeer plannen met de Nederland Spoorwegen voor een ingrijpe de verbouwing van het Centrt Station. Zo is het de bedoeli de ingang aan de Rijnstraat vervangen door een grotendei glazen wand, om zo de binne stad voor de reiziger in figuurl ke zin opener te maken. rectie van de scholen zitten. I onderwijzend personeel bes| voor bijna 29 procent uit vrg( wen, maar slechts vier proc. van de directeursbanen woriir door vrouwen vervuld. Oprr adjunct-directeuren zijn n>o vrouwen: 10 procent. ge Volgens de afspraken in convenant zouden de sch<?€ zelf een beleidsplan modi* met als doel meer vrouwen leidinggevende te benoemend het plan zouden streefcijMc moeten staan die ook weei het sociaal jaarverlag moePn worden opgenomen. i d Op basis van het Leidse !l derzoek wordt nu aanbevdd* de scholen meer voorlichting^ ondersteuning te geven bij |ir maken van een dergelijk fe leidsplan. Bovendien moettte minister van onderwijs en \r< tenschappen extra geld beself' baar stellen, aldus de werkgnp' die het convenant heeft opf( steld. j 11 Universiteiten willen meer geld voor onderzoek den haag anp Het bedrag dat aan weten schappelijk onderzoek wordt uitgegeven, is veel te laag. In vergelijking met andere in dustrielanden dreigt Neder land daardoor achterop te raken. De universiteiten wil len hun bijdrage leveren aan een verbetering van die situ atie. Dat is de inhoud van het 'politiek pamflet' waarmee de vereniging van universi teiten VSNU zich tot de Tweede Kamer heeft ge wend. De VSNU wil dat de kwestie een rol gaat spelen bij de komende verkiezingen en het volgende regeerak koord. De partijen moeten volgens de universiteiten ge voelig zijn voor de cijfers; zo wordt in de Verenigde Staten 600 dollar per hoofd van de bevolking aan onderzoek uit gegeven en in Nederland maar 320. De VNSU wil dat bedrag laten stijgen tot 430 dollar. De overheid moet aan die stijging 80 procent bij dragen en het bedrijfsleven de overige 20 procent. Volgens de VSNU is het budget van de universiteiten - hoewel zij door dit kabinet officieel gevrijwaard waren van verdere bezuinigingen - toch sluipend steeds kleiner geworden. Alleen al het feit dat het ministerie van onder wijs geen prijscompensatie meer betaalt, heeft bij voor beeld geleid tot een onaan vaardbaar gebrek aan nieuwe apparatuur. Impressie van de autovrije zij-ingang van het Haagse Centraal Station zoals die na de ondertunneling eruit moet gaat zien. Nu passeren zo'n dui zend auto's per uur de Rijnstraat en Koningskade. FOTO» A Vrouwen staan vooral voor de klas in het voortgezet onderwijs; slechts 4 procent van de directeursbanen wordt door vrouwen vervuld. FOTO LOEK ZUYDERDUIN leiden caroline van overbeeke Hoewel scholen van het voort gezet onderwijs positief staan tegenover het benoemen van vrouwen op directeursposten, komt het er toch niet van. De belangrijkste belemmering voor de benoeming van vrouwen als leidinggevende is het gebrek aan vacatures en het grote aan bod van gekwalificeerde man nen. Dat concludeert onder zoekster C. Bossink in het on derzoek 'Vrouwen in de directie van het voortgezet onderwijs' dat door de Wetenschapswinkel van de Leidse Rijksuniversiteit is uitgevoerd. Aanleiding voor het onder zoek is het convenant dat vorig jaar door het voortgezet onder wijs is gesloten om de positie van vrouwen in managements- functies te verbeteren. Daartoe besloten vakbonden en bestu ren van de scholen omdat er veel te weinig vrouwen in de di- Leidse zwervers kloppen niet aan om hulp De vier grote steden en de hulpverlenings- Tnstanties zetten deze week alles in het werk om het aantal opvang- en slaapplaatsen voor daklozen te vergroten. Veel thuislozen kampen met problemen nu het overdag en vooral 's nachts stevig vriest. Op korte ter mijn moeten er tientallen opvangplaatsen bijkomen. In Leiden hebben hulpverlenen de instanties nog geen verzoeken om hulp gehad van dak- en thuislozen. Zij zijn waar schijnlijk naar grote steden vertrokken. Bij Centrum Onderdak kwam niemand binnen vanwege de kou; het Leger des Heils aan de Groenesteeg - op zichzelf niet inge richt op hulpverlening - kreeg alleen een verzoek om warme kleding. Portieken her en der in de stad, waar thuislozen nog wel eens een veilig heenkomen zoeken, bleven leeg vannacht. In Rotterdam is de capaciteit tijdelijk met ruim 90 plaatsen uitgebreid. De gemeente staat garant voor de kosten. Normaliter zijn er ongeveer 150 slaapplaatsen. Zo heeft bij voorbeeld het Leger des Heils in zijn pas santenverblijf aan de Coolhaven het aantal bedden verdubbeld door ze om te bouwen tot stapelbedden. De dagopvang Van Speyk blijft nu ook 's nachts open. Daar zijn stoe len en vouwbedden geplaatst. Dominee Visser van de Pauluskerk voert een 'soepel opvangbeleid'. Volgens hem hoeft er 's nachts niemand in de kou te lig gen. Vanuit de Pauluskerk is inmiddels ook geregeld dat Perron Nul, de opvangplaats voor drugsverslaafden, 's nachts open blijft. Overigens zijn er in Rotterdam ook daklo zen die absoluut niet binnen willen slapen. Voor hen zijn nog steeds volop slaapdozen beschikbaar. Het Leger des Heils heeft de gemeente Den Haag injniddels om extra geld ge vraagd om personeel voor de nachtopvang te kunnen betalen. Daarmee moeten 's nachts vijftig plaatsen in de dagopvang in de Wagenstraat te realiseren zijn. Eigenlijk hadden de extra plaatsen er volgens het le ger al op zaterdag moeten zijn. De Kesslerstichting, die zich in de resi dentie ook bezighoudt met zwervers, ont kent dat er te weinig opvangplaatsen zijn. De stichting heeft wel het 'koude winter scenario 1987' in werking gesteld en be schikt nu over ruim 60 bedden. Maar er zijn volgens directeur N. Hessing zelfs nog plaatsen over. De gemeente Den Haag gaat vooralsnog niet in op het verzoek van het Leger des Heils. Dat gebeurt pas als er echt geen op vangplaatsen meer zijn. Het verzoek om onderdak bij de Utrecht se stichting Sleep Inn is groter dan anders. Onder normale omstandigheden kan deze stichting van vrijwilligers zestig mensen on derdak bieden. Volgens woordvoerder A. Govers verblijven er op dit moment 's nachts ongeveer zeventig mensen. De toe name schrijft Govers toe aan 'binnenslui- pers'. De gasten kunnen er verblijvèn van 's avonds 21.00 uur tot 's morgens 9.00 14 Ze betalen daarvoor 7,50 gulden incluq maaltijden en een douche. Sinds enkele jaren heeft het Leger <T Heils met hulpverlende instanties t Utrecht een overeenkomst gesloten om L barre weersomstandigheden extra dak- is thuislozen op te vangen. Het Leger beschjï normaal over 34 bedden die zijn bested voor vaste bewoners. Bovendien kan het i geval van nood voor passanten extra plafr sen vrijmaken voor tien mannen, vooh vrouwen en voor drie echtparen. In de afy lopen nacht waren 18 van die extra beddL bezet. f; Bij het Crisisteam Winteropvang in Ai sterdam is het druk, maar de situatie is t heersbaar. Dat zegt Jan Ruyter, voorzitt van het team waarin de diverse instellina die hulp bieden aan de dak- en thuislozf- zijn verenigd. In de hoofdstad zijn rond de driehondq bedden, waar de nacht tegen een gerinj; vergoeding kan worden doorgebracht. <j- het moment zijn al die plaatsen bezet. zijn al extra bedden bijgezet, waarmee 1|) aantal beschikbare plekken op vierhondq komt. Volgend Ruyter hoeft op dit moment nj naar andere locaties te worden uitgewek^ Mocht de nood (bij aanhoudende von hoog worden dan zijn er extra plekken in i atoomvrije kelder onder het Academisf Medisch Centrum (AMC) in Amsterdail Zuidoost. r

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18