Kopers dupe van fout Alkemade Startproblemen in Alphen warm water in Oegstgeest Oud Ade vreest verval Vrouw Vennemolen Wethouder Van der Laan zegt raad Ter Aar vaarwel Rijn- en Veenstreek Ylphense jongerencentra rijgen alsnog subsidie foor oudejaarsnacht Jacobswoude brengt archief naar Alphen Ronkende aggregaten bijna weg Alleen luiaards verdwalen OENSDAG 24 NOVEMBER 1993 rouw gewond bij aanrijding ideiphen aan den run Een Alphense heeft gisteren een hoofdwond pgelopen bij een aanrijding op de Prinses Marijkestraat in haar roonplaats. De vrouw reed met haar auto zonder voldoende op pi* letten de weg op en werd daarbij aangereden door een wagen, c estuurd door een 29-jarige plaatsgenoot. Een 52-jarige man uit laardingen reed vervolgens met zijn personenauto op de twee tilstaande auto's in. inbrekers komen via ijs binnen blee'i teg< ,r <ér aar Bij een inbraak in een woning aan de Korteraarseweg in dneler Aar zijn gisteren sieraden gestolen. De daders zijn via het ijs •j dijp de sloot bij de woning gekomen en hebben vervolgens een en Iaapkamerraam opengebroken. De inbraak is gepleegd tussen 'rdoi7.oo uur en 18.00 uur. dacl voo won iefsl nge( n bi an 0- or (^- inge CHEF GERT VISSER. 071 356430. PIV -CHEF jANET V ej>hen aan den run offe Alphense jongerencentra adonna en Het Kasteel krijgen snog elk 3000 gulden subsidie n' or de openstelling met oud nieuw vorig jaar. De jonge- -n Vicentra hebben met succes DniiWvvaar gemaakt tegen het ••Djbsidiebedrag dat de gemeen- -i d had vastgesteld. De clubs 1 fyuden oorspronkelijk niet 1 djeer dan 2000 gulden krijgen. c 'Beide jongerencentra loijgen enkele jaren subsidie om met iidejaarsnacht iets te organise jn voor de jeugd. Door de cen- aan te moedigen 's nachts deuren te openen, hoopt de het vandalisme met chtjid en nieuw te beperken, teldMadonna en het Kasteel had- al in september 1992 subsi- erate aangevraagd voor de activi teiten die zij tijdens de jaarwis- doQHng wilden organiseren. Zij ne^egen echter niet eerder dan op 4 januari het bericht dat hun aan waag maar ten dele was ge honoreerd. In plaats van het ge vraagde bedrag kregen zij nog niet de helft. De Alphense commissie voor de beroepschriften vindt dat de gemeente daarmee niet netjes heeft gehandeld. ,,Op zijn minst is de verwachting gewekt dat de aanvraag om subsidie volledig gehonoreerd zou worden", schrijft de commissie. Als de ge meenteraad zich neerlegt bij het oordeel van de commissie, kun nen de beide jongerencentra misschien nog net voor de vol gende jaarwisseling de volledige subsidie voor de vorige jaarwis seling op zak hebben. Voor de komende jaarwisse ling hebben de jongerencentra inmiddels weer subsidie aange vraagd. Wanneer de gemeente akkoord gaat met de aanvraag, zijn de centra tijdens de jaar wisseling weer open. oud ade marieta kroft De dorpsraad van Oud Ade maakt zich grote zorgen over de ernstig in verval rakende Vrouw Vennemolen. Terwijl het geld voor restauraties alleen naar en kele miljoenen verslindende grote molens gaat, is er voor de Vennemolen voorlopig geen geld, stelt de dórpsraad vast. In een brief aan de eigenares van de molen, De Rijnlandse Mo lenstichting, luidt de dorpsraad de noodklok. Voorzitter L. Dijk man van de Rijnlandse Molen stichting kan de zorgen van de dorpsraad evenwel niet wegne men. ,,De molen wordt geres taureerd, zodra het geld er voor is. En daar is op korte termijn nog geen zicht op." „Het is een afgang om te zien hoe duizenden toeristen elk jaar de vervallen molen fotografe ren", zegt voorzitter L. van Ber- kel van de dorpsraad. „De brief was een laatste poging om de molen gerestaureerd te krij gen." Drie jaar geleden sprak de dorpsraad al haar bezorgdheid uit over de Vrouw Vennemolen. Toen al was het houtwerk op verschillende plekken verdwe nen en stond de molen slecht in de verf. Er zat bovendien een gat in de voor- en achterkant van het bovenhuis. De staart- balk was gebroken, het wieken- kruis en het scheprad waren to taal vergaan, evenals het krui- werk. „Inmiddels zijn we drie jaar verder en van enig herstel is geen sprake", aldus de raad. „De hekken zijn nu ook al van de wieken verwijderd. Dat maakt het beeld alleen maar troostelozer." Volgens Dijkman wordt de 'bewoners Grundel lopen totaal twee ton subsidie mis be ■ad je bewoners van woningen aan de Grundel in Oude Wetering heb- 'en door een fout van de gemeente Alkemade in totaal bijna twee )n aan subsidies misgelopen. De bewoners stellen de gemeente aarvoor aansprakelijk en eisen schadevergoeding. Alkemade zou e bewoners onder de noemer 'premie-woningen', huizen hebben angeboden die niet onder deze regeling vallen. „Dit mag worden angerekend als ernstige nalatigheid, zo niet valsheid in geschrif- fe", aldus de gedupeerde bewoners. jlkemape marieta kroft Joen de bewoners enkele jaren geleden hun nieuw te bouwen kochten, gingen ze ervan lit dat ze recht hadden op enige ienduizenden guldens subsi de. Afgelopen zomer kregen ze Jchter van het ministerie van folkshuisvesting te horen daar liet voor in aanmerking te ko len. Hun woning heeft name- jjk 800 gulden te veel gekost. De gemeente Alkemade is bij let maken van een ontwerp van Ie huizen vergeten dat de nota ris- en kadasterkosten bij de stichtingskosten moeten wor den opgeteld. Naast de finan ciële strop van 41.000 gulden voor de bewoners van vier hui zen en 25.000 gulden voor de bewoners van één woning, heb ben ze ook nog extra rentekos ten. Op dit moment bedragen die 30 gulden per woning per maand. Nadat de gemeente van de overschrijding op de hoogte werd gesteld, is ze nog wel met aannemer Heembouw overeen gekomen om het overschreden De Vrouw Vennemolen raakt steeds verder in verval. De inwoners van Oud Ade maken zich grote zorgen. restauratie van molens in de toekomst alleen paar moeilij ker. „De overheidskraan gaat steeds verder dicht." Hij wijst op de vele molens in Alkemade, waarvan de restauratiekosten in de tonnen lopen. Enkele molens zijn al onder handen genomen. Binnenkort wordt begonnen met de Kagermolfen, de Blauwe Molen en de Adermolen. Eind volgend jaar komt de Lijker I molen aan de beurt. Van de Alkemadey molens is alleen van de Waterloosmolen en de Vrouw Vennemolen nog niet bekend wanneer ze worden aangepakt. De kosten voor res tauratie van de Waterloosmolen schat Dijkman op een miljoen gulden en die van de Vrouw Vennemolen op 400.000 gulden. Hij wijst de dorpsraad erop dat de molenstichting ook nog mo- FOTO BEN DE BRUYN lens heeft buiten Alkemade die nodig moeten worden aange pakt. Het is volgens hem een kwestie van geld en prioriteiten stellen. Om de restauratie van de Vrouw Vennemolen te be spoedigen, vraagt hij de dorps raad om fondsen te werven. jacobswoude Het gemeentelijk archief van Jacobswoude wordt overgebracht naar het streekarchief in het voormalige raadhuis van Alphen aan den Rijn. De gemeentelijke stukken liggen nu nog opgeslagen in het voormalige ge meentehuis in Woubrugge. Dit pand is on langs verkocht. De nieuwe eigenaar heeft de gemeente aangeboden om het archief er te laten staan. Dat moet echter 1000 gulden per maand kosten. Het is volgens gemeen tesecretaris A. Meester goedkoper om het archief over te brengen naar Alphen aan den Rijn. Dat kost de gemeente jaarlijks 5500 gulden. Voor de toekomst staat de gemeente Ja cobswoude voor de keuze: het archief kan in Alphen blijven of in het nieuwe gemeen tehuis worden ondergebracht. Volgens ge meentesecretaris A. Meester is het streekar chief enkele duizenden guldens duurder dan opslag in het eigen gemeentehuis. Maar als de stukken in het streekarchief blijven, is minder personeel nodig. Voor het verzorgen van het archief en het helpen van mensen van buiten die in het archief willen snuffelen zijn immers mensen nodig. De commissie algemene bestuurlijk buigt zich volgende week over deze zaak. alphen aan den run De bewoners van de fiats nabij de Alphense hefbrug worden binnenkort verlost van de ron kende aggregaten op afgemeer de schepen. Gemeente en pro vincie gaan de aanlegplaats voorzien van elektriciteitsvoor zieningen. Zo gauw dat rond is. wordt het gebruik van aggrega ten verboden. Nu nog wekken beroepsschippers met deze ap paraten hun eigen stroom op wanneer ze in het weekeinde liggen afgemeerd nabij de hef brug. De flatbewoners van de Paltrokmolen klagen al geruime tijd over de overlast. De aanlegplaats voor be roepsschippers is een provinci ale voorziening die al bestond voordat de fiats werden ge bouwd. Om die reden is de pro vincie niet bereid om de totale kosten van de stroomvoorzie ning, ongeveer 15.000 gulden, te betalen. Afgesproken is inmid dels dat Alphen 7.500 gulden betaalt, en de provincie de rest bij past. Westerhove sluit jaar van ouderen feestelijk af alphen aan den run Activiteitencentrum Westerho ve sluit op dinsdag 14 december het jaar van de ouderen af met een feestdag vol ontspanning, muziek, spel en amusement. Entertainer Rienk Ratsma be looft een bijzondere bijdrage te leveren aan het feest, dat 's morgens om 10.30 uur begint. In verband met de lunch moe ten mensen die aanwezig willen zijn, zich voor 1 december op geven bij Westerhove. Anna van Burenlaan 147 in Alphen aan den Rijn. Telefonisch bespreken kan elke ochtend tussen 9.00 en 10.00 uur op telefoon 01720- 94056. bedrag voorlopig van de aan- neemsom af te trekken. Dat be drag zouden de bewoners dan later moeten betalen. Op die manier hoopte de gemeente onder de grens te komen, waar door de bewoners wel recht hadden op subsidie. Omdat de subsidie-aanvraag naar het mi nisterie al de deur uit was, haal de die actie niets uit. De ge meente had bovendien moeten weten dat het ministerie nooit met een dergelijke constructie aldcoord zou gaan, menen de bewoners. Wethouder W. Nugteren (ruimtelijke ordening/CDA) weigert op deze zaak in te gaan. „We zijn verzekerd voor scha declaims en hebben de brief in handen gesteld van de verzeke ringsmaatschappij. De zaak loopt nu en daarom ga ik er niet op in." alphen aan den run. Rond Alphen staan ruim vol doende stadsplattegronden. Wie het toch nog voor elkaar krijgt om in Alphen te ver dwalen, heeft dat uitsluitend aan zichzelf te wijten. Had hij maar moeten stoppen bij één van de 23 plattegronden die de uitvalswegen sieren. Dat schrijven burgemeester en wethouders aan de Alphe- naar E. Siebel. Siebel had er bij de gemeente op aange drongen op de industrieter reinen extra plattegronden te plaatsen. Volgens de Alphe- naar komt het geregeld voor dat chauffeurs op de Alphen se industrieterreinen hun be stemming niet kunnen vin den. B en W kunnen zich de pro blemen wel voorstellen, maar zoeken de oorzaak niet bij een tekort aan borden, maar bij luie chauffeurs. ter aar/jacobswoude WD-wethouder E. van der Laan keert na de ver kiezingen niet meer terug in de gemeenteraad van Ter Aar. Hij is op eigen verzoek door de le denvergadering op een onverkiesbare vijfde plaats gezet. „Ik heb een ontzettend drukke baan bij het ministerie van financiën", legt hij uit. „Het wethouderschap kost mij tussen de 35 en de 40 uur. En als raadslid ben je ook zo'n 15 tot 20 uur bezig. Het lukt niet om alles goed te doen. Ik geef dan toch voorrang aan mijn werk." Van der Laan werd 1 juni, toen een bestuurscri sis in Ter Aar dreigde, benoemd tot wethouder. Ook toen gaf hij al aan er eigenlijk de tijd er niet voor te hebben. Het huidige raadslid K. Heyers is gekozen tot lijsttrekker. Nummer twee op de kandidatenlijst staat I. Riedel-Claus. Zij woont sinds één jaar in Ter Aar. Oud-wethouder en oud-raadslid 11. Ruy grok neemt een derde plaats in. Als de WD bij de komende verkiezingen een zetel wint en uitkomt op drie, keert hij weer terug in de politiek. Op de vierde plaats staat F. Hoogervorst. De leden van de WD in Jacobswoude hebben eveneens de kandidatenlijst vastgesteld. Fractie voorzitter J. van Dam wordt weer lijsttrekker. Nummer twee op deze lijst staat raadslid M. Dambrink. Zij wordt gevolgd door T. Kroes, die liurgerlid is van de commissie ruimtelijke orde ning. Nummer vier staat oud-raadslid van Lei muiden M. Keune. Jspistes in regio wisselend van kwaliteit egio roy klopper eter van der hulst Vrijwilligers van de diverse ijs- Verenigingen in de Leidse regio «nebben de afgelopen dagen en lachten met man en macht ge- erkt aan hun wel zeer vroege ijsvloeren. Met wisselend suc- :es, zo blijkt bij een rondgang. echt baantjes wil treicken, loet op de perfect egale piste idn Lisse zijn, wie gezien wil wor- len moet naar Katwijk. De iongsten hebben alle ruimte in '.eiderdorp, terwijl het in Leiden iuderwets gezellig is. Alphen lan den Rijn kent fikse startpro- ilemen en Oegstgeest heeft te lijden van warm water. Alphen De nieuwkomer onder de ijsba- Inen ligt in Alphen. Na jarenlang mderhandelen heeft deze ge- ïeente weer een eigen ijsbaan, in het sportpark Zegersloot. Ei genlijk zou die pas in december )pen gaan, maar vanwege de tanhoudende vorst is de baan ïu in allerijl gereed gemaakt. Dat is misschien een excuus mor het feit dat de baan bijzon- Ier sfeerloos is, en verschijlende jaten vertoont waar water door- ïeen komt. Omgekeerde containers doen lienst als kassa- en kleedruim te. De organisatie kondigde gis aan dat nog een 'koek- en zopietent en een toi letruimte worden geplaatst. Het naast de baan gelegen clubge bouw van wielervereniging Avanti was hiervoor een mooi alternatief geweest, maar de ijs- club leeft in onmin met haar nieuwe buur over de vraag van wie het grondgebied waarop de baan ligt nu eigenlijk is. Wie overdag 2,50 gulden ('s avonds een piek meer) neertelt, kan in Alphen rijden op een baan die vooral in de bochten wakken en opgevroren takken herbergt. Overigens is de kans op 'zwart rijders' groot omdat het bestel de hekwerk pas over een paar weken wordt geleverd. Hierdoor is het ijs van alle kanten te be naderen zonder te betalen. Leiden De sfeer in Leiden, bij de ijs baan bij de Rijndijk in de Ste venshof, is heel wat beter. Of schoon de ijsvereniging al jaren droomt van een stenen clubge bouw, ademt de houten keet die nu dienst doet voor alles en nog wat, een gezellige sfeer. Langs het ijs is muziek, sfeerverlich ting en natuurlijk worden er versnaperingen verkocht. Lei den is de goedkoopste baan in de regio. Bezoekers betalen slechts 1,50 gulden om hun ijzers onder te mogen binden. De koeken en dranken gaan van de hand voor prijzen die om en nabij de anderhalve gul den liggen. Er zijn toiletten, en in het clubgebouwtje staat een warme kachel, geflankeerd door een bank waarop vermoeide schaatsers hun gegeselde benen kunnen laten rusten. Als van ouds is het dryk aan de Rijndijk, bezitters van wendbare ijshoc- keyschaatsen zijn er beter af dan de baantjestrekkers op no- Oegstgeest In Oegstgeest is nog helemaal geen sfeer, of het moet een be drukte zijn. De vereniging met haar baan langs de Oegstgeees- terweg is altijd de pisang omdat ze haar water betrekt uit de Haarlemmertrekvaart. Laat dat nou net de sloot zijn waarop de EWR aan de Leidse Langegracht haar koelwater loost. „Vijf gra den warmer dan elders", aldus de voorzitter van de vereniging. Het ijs was gistermiddag nog ongeschikt voor gebruik. Bij het ter perse gaan van deze,krant was het nog onduidelijk of de poorten vandaag wel open gaan. Als dat gebeurt, hebben de schaatsers in elk geval de be schikking over toiletten en een clubgebouw dat is volgestouwd met oude leren banken. En, wie in de avonduren gaat rijden, wordt bijgelicht door een van de tientallen lantaarnpalen die in de loop van de jaren langs de baan zijn geplaatst. Stuk voor stuk zijn het bij botsingen ge knakte lichtmasten van de ge meente, die door bestuursleden recht zijn gezet. Leiderdorp In Leiderdorp is het allemaal een beetje twijfelachtig. De enorme baan achter de Mau- ritssingel, nabij de jachthaven langs de rijksweg A4 is wel open, maar alleen voor de kleintjes. Het ijs is nog niet goed genoeg voor een massale toe stroom van volwassenen. De helft van de baan, aan de kant waar het water vanuit de Does wordt ingepompt, verdient zelfs het predikaat 'gevaarlijk'. Dat gedeelte is overigens keurig af gezet door vrijwilligers van de Vereniging IJssport Leiderdorp. Leiderdorp heeft de duurste ijsbaan in de regio. Overdag kost een kaartje 3,50 gulden, in de avonduren moet zelfs vier gulden worden neergeteld. De prijzen van versnaperingen doen niet veel onder voor die in de reguliere horeca. Een flesje fris kost 1,50 gulden en een biertje doet 1,75 gulden. Voor dat geld zit de schaatser wel in een groot clubhuis waarop me nig voetbalclub jaloers zou zijn. Lisse De wedstrijdschaatsers kunnen hun hart ophalen in Lisse. De plaatselijke ijsmeester heeft een fantastische vloer aangelegd op het grasveld in de Roovers- broekpolder. Alleen past de ac commodatie in Lisse niet echt bij de wedstrijdmentaliteit van sommige schaatsers. Het clubgebouw doet wat de De nieuwe Alphense ijsbaan kent fikse startproblemen. Door slecht ijs en een bijzonder sfeerloze omgeving steekt de baan schril af tegen de ande re pistes in de regio. foto bin di bruyn cadent aan. In het moderne pand heeft de Lissesche IJsclub de beschikking over een prach tige kantine - waar 1,25 gulden voor fris en 1,50 voor een biertje moet worden betaald - kleedka mer, douche en toiletten. De baan zelf is omgeven door sfeerverlichting en een geluids installatie. Voor dat alles beta len kinderen 1 gulden en vol wassenen 3 gulden. De slechte bereikbaarheid van de baan is overigens wel een minpuntje. Als een ware 'spead-wayrijder' moet de automobilist zich een weg door een weiland banen om de kassa te bereiken. Katwijk Katwijk kan trots zijn op onge twijfeld de gezelligste baan in de regio. Sinds drie jaar slaat de Katwijkse IJsclub Voorwaarts letterlijk haar kamp op in het centrum van het dorp. Omdat het terrein De Goerie aan de Groen van Prinstererweg van het Hoogheemraadschap Rijn land niet bebouwd mag wor den, bivakkeren de bestuursle den in een woonwagen. In de voorbije dagen leefden zij daar als echte zigeuners dag en nacht om te voorkomen dat de baan werd beschadigd. De wa gen met koek en zopie staat ook. zoals dat hoort, op wielen. Voor drie kwartjes is al limona de verkrijgbaar. Volwassenen hebben voor 3 gulden de be schikking over een goede wed strijdbaan, terwijl de jongeren voor 2 gulden kunnen krabbe len op een aparte ijspiste. De prachtige verlichting rond de ijsvloer maakt de Katwijkse baan helemaal 'af. Katwijk heeft een baan van 'kijken en bekeken worden', waar onge twijfeld vele prille jeugdliefdes opbloeien.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17