Humanisten moeten af van 'onscherp profiel' Kerk Samenleving WOENSDAG 24 NOVEMBER 1993 979 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071 356443 UIT DE KERKBLADEN Verleden tijd (1) De hervormde predikant J.J. Roodsant uit Woubrugge laat in Het Kerkblad voor de ring Alphen der Hervormde Kerk de woorden vet af drukken om blijk te geven van zijn ontsteltenis. ..Wan neer u de berichten rondom de vorige week ge houden trio-synode hebt gevolgd, dan zult u hebben kpnnen lezen, dat wij onze Nederlandse Hervormde Kerk kwijt zijn. echt kwijt zijn. Een meerderheid van hervormden, gereformeer den en lutheranen heeft al zo besloten, n.b. nog wel in Alphen aan den Rijn, in het prachtige park 'Avifauna'. Verleden tijd (2) ,,De 'democratische' wet bij dit synodewerk - terwijl de. kerk toch theocratisch gere geerd zou moeten worden - heeft ons in dit diepe ver driet gestort", vervolgt Roodsant. „Het proces van samengaan van de grote Nederlandse Hervormde Kerk met 2.421.526 leden - waarvan er naar schatting 1.283.408 tegen het verlies van hun kerk zijn - met de kleinere Gereformeerde en Lutherse Kerken, in totaal 800.000 leden, is onze Ne derlandse Hervormde Kerk uiteindelijk fataal geworden en heeft deze de doodsteek gegeven. Ook al moeten de afzonderlijke synoden nog beslissen, de kans op een andere uitslag is nihil, zodat de Nederlandse Hervormde Kerk echt verleden tijd is. Gelukkig mogen we van sy- nodewege nog wel als Her vormde Gemeente onszelf blijven, ook al zal dit onder de druk 'van boven' steeds moeilijker gemaakt gaan worden." Verleden tijd (3) Roodsant trekt daaruit zijn consequenties. „Ons rest dus slechts onze eigen Her vormde Gemeente te Wou brugge te verdedigen tegen het afschuwelijke onheil dat de Nederlandse Hervormde Kerk is overkomen. Daartoe schenke de HERE ons uit Zijn hand bekwame men sen, met, door de Heilige Geest, verlichte ogen en een met de Here Jezus Christus vervuld hart, opdat we in de toekomst Hervormd zullen kunnen blijven!" Werelds vermaak (1) De hervormde predikant J. Blom uit Katwijk is bij het geven van catechisatie 'pijnlijk getroffen'. „Voor een aantal jongeren is het bezoeken van disco's de ge woonste zaak van de we reld. Als u wilt, dat uw kin deren verloren gaan. dan moet u ze daar maar heen laten gaan. Alleen weet ik niet of dat strook met het ja-woord, dat u bij de Doop hebt afgelegd. Zegt u het zelf maar!" Werelds vermaak (2) „Door al dat wereldse ver maak, worden onze jonge ren op een ander spoor ge zet", meent Blom. „Het is het spoor van pop-sterren en 'heli's angels'. De tek sten, al zijn ze dan in het engels, spreken boekdelen. Nu geldt voor jongeren en voor ouderen allemaal ge lijk: je kunt niet op twee ge dachten hinken, je kunt niet twee heren dienen. Ou ders praat er eens over met uw kinderen. En doe het vooral biddend. Daarbij mag u pleiten op wat de Heere bij hun Doop al heeft beloofd. Ze behoren Hem toe. Heere, Gij zij toch onze Vader! (Jesaja63)." Nieuwe Verboncls-voorzitter Cliteur pleit voor meer strijdvaardigheid De nieuwe voorzitter van het Humanistisch Verbond, dr. Paul Cliteur, pleit voor een strijdvaardig humanisme. Het Verbond zal zich beter moeten profileren. Het moet ook duidelijk maken welke standpunten niet met het hu manisme verenigbaar zijn. LEIDEN HENK VAN 't KLOOSTER „Mensen weten niet goed waar het- humanisme voor staat. Ze ervaren het als iets positiefs, iets goeds, maar wat het werkelijk is, weten ze niet", zegt Cliteur, in het dagelijks leven universi tair hoofddocent Encyclopedie van de Rechtswetenschappen in Leiden. Uit een recent onder zoek van de Erasmusuniversi- teit in opdracht van het Ver bond en Humanitas blijkt het onduidelijke imago van hu manistische organisaties bij de 'gewone' Nederlander. Het Ver bond moet zich volgens de on derzoekers op zijn kerntaken concentreren: geestelijke vor ming en bezinning, de geestelij ke verzorging in onder meer de krijgsmacht en de bejaarden zorg, en het uitdragen en verde digen van humanistische nor men en waarden in de samenle ving. Cliteur is het daar geheel mee eens. Het Verbond moet een humanistische filosofie ontwik kelen, zoals hij drie jaar geleden in een boek al heeft bepleit. Zo'n filosofie moet de uitgangs punten van het humanisme verhelderen, maar ook aange ven waar het tegen is. Dat humanisten een weinig strijdbare houding uitstralen, wijt Cliteur onder meer aan hun openheid. Zij willen kennis ne men van allerlei manieren van denken. Ze zijn snel bereid te onderzoeken of een bepaald idee dat op het eerste gezicht met hun levenshouding strijdig is, toch iets goeds bezit. Op zich is deze houding lovenswaardig, meent de nieuwe voorzitter. Maar als humanisten ideeën die met hun waarden in strijd zijn, onvoldoende krachtig afwijzen, draagt dat bij tot het onscherp profiel van het Verbond. In tegenstelling tot levensbe schouwelijke organisaties als de kerken en het Verbond gaat het goed met bewegingen die zich met één onderwerp bezighou den, zoals Greenpeace en Am nesty International. Dat zou het Verbond in de verleiding kun nen brengen zijn identiteit te definiëren als een organisatie die al die andere bewegingen aan het woord laat. Identiteit wordt dan versmald tot plat form. Cliteur voelt hier absoluut niets voor. Niet alleen zou het 'beschamend' zijn voor het Ver bond, want het zou 'een bewijs zijn van de eigen géestelijke ar moede'. Bovendien heeft het humanisme zelf voldoende te bieden. Hij haalt de beginsel verklaring van het Verbond er bij, waarin onder meer staat dat het humanisme streeft naar een samenleving waarin 'vrijheid, gerechtigheid, verdraagzaam heid, eerbied voor de menselij ke waardigheid en medemense lijkheid centraal staan'. Dr. Paul Cliteur: „Mensen weten niet goed waar het humanisme voor staat." FOTO ANP BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Benschop: H. Wester hout te Zeist; te Naaldwijk (bw): G.A. Cnossen te Zwolle; te Nieuwegein- Noord: J Nauta te Leiden. Bedankt: voor Katwijk aan Zee en voor Zegveld: Joh. Post te Ederveen; voor Blauwkapel-Groenekan: M. Baan te Nijkerk; voor Ouderkerk aan den IJssel (wijk oost): L. Groenenberg te Oud-Beijerland; voor Beerzerveld en voor Ens (part-time): J. Meertens, kandidaat te Houten; voor Schoonre- woerd: H. Schipaanboord te Wad- dmxveen. Toegelaten tot de evangeliebedie ning: mevr. R. Abma, Brederostraat 32-3, 1054 MV Amsterdam. Toegelaten tot de evangeliebediening en beroepbaar: A.J.D. Flink, Borneo- straat 158, 2585 TW Den Haag; J. Robbers. Traaij 230,3971 GW Drie bergen. VU: instemming met christelijke doelstelling niet meer nodig AMSTERDAM ANP De formele instemming van nieuwe personeelsleden met de christelijke doelstelling van de Vrije Universiteit en de dispen satieregeling voor degenen die er niet mee instemmen, komen te vervallen. Het bestuur van de Vereniging van de VU, formeel het hoogste gezag, heeft tot de ze wijziging van de statuten be sloten. Dit heeft een woordvoer der van de VU medegedeeld. Daarvoor in de plaats komt tijdens de sollicitatieprocedure een gesprek over de doelstel ling. Daarin komt de vraag aan de orde welke bijdrage de solli citanten zelf in hun werk aan de VU aan het realiseren van de doelstelling kunnen geven. Van dat verslag wordt een schrifte lijk rapport gemaakt. Dat verslag weegt mee bij de beoordeling van de sollicitant. De sollicitatiescommissies moe ten er naar streven om 'waar mogelijk kandidaten voor te dragen die vanuit een zo sterk mogelijke verbondenheid met de christelijke geloofstraditie een dienstverband met de VU ambiëren'. BOEKBESPREKING God en geweld De emeritus-hoogleraar René Girard gaat in 'God en ge weld' op zoek naar de fundamenten van de menselijke cultuur. In zijn theorie over het ontstaan en de ontwik keling van de mens en zijn beschaving - waarvoor hij gebruik maakt van verschillende wetenschappelijke dis ciplines - speelt de religie een essentiële rol. Girard plaatst die rol in een nieuw daglicht: de relatie tussen geweld en de religie verklaart volgens hem niets minder dan ons mens-zijn. In deze studie van Girard, die twintig jaar geleden in het Frans werd uitgegeven maar nog steeds actueel wordt genoemd, neemt hij ook een aantal grote heden daagse theorieën - zoals de psychoanalyse en het marxisme - onder de loep. Verder plaatst hij een aantal teksten uit de wereldliteratuur, zoals 'Oedipus Koning', in een nieuw perspectief. God en geweld over de oorsprong van mens en cultuur René Girard. - Baarn Lannoo, 1993. - 336 p. ISBN 90-209-2269-6. Prijs 57,50 gulden. Gerrit Hendrik Kersten Aan de 'grenswachter en gids van de Gereformeerde Gemeenten', dominee Gerrit Hendrik Kersten, wordt 45 jaar na zijn overlijden een 'positief getoonzet' herden kingsboek gewijd. Kersten was een toonaangevende predikant in de Gereformeerde Gemeenten, het kerkge nootschap dat in 1907 mede door zijn inspanningen tot stand kwam. Door zijn vele publicaties en bezielde pre diking bepaalde hij het theologisch klimaat binnen de kring van zijn geestverwanten. Behalve theoloog was Kersten ook politicus. Hij speelde een rol bij de oprich ting van de Staatkundig Gereformeerde Partij en was voor deze groepering jarenlang lid van de Tweede Ka mer. Behalve een levensloop van deze 'dienaar van het Goddelijk Woord' bevat het herdenkingsboek onder meer bijdragen over de rol van Kersten als politicus, kerkhistoricus en polemicus. „Maar ons hart heeft hij gewonnen door zijn prediking", schrijft één van de sa menstellers, dominee A. Moerkerken, in het voorwoord. „Moge dit boek dienstbaar gesteld worden om degenen die deze prediking ook heden ten dage nog hartelijk be minnen aan elkaar te verbinden. Want de donkere schaduw, die over dit boek valt, is gelegen in het feit dat de eenheid, die dominee Kersten in 1907 zo hartelijk zocht én bereikte, nu teloor is gegaan en veelal veran derd in een droevige breuk." Gerrit Hendrik Kersten grenswachter en gids van de Gerefor meerde Gemeenten H. Florijn en J. Mastenrbroek (red.). - Kam- Basilius de Grote. Professor Wisse De christelijk gereformeerde predikant H. van der Ham maakte een jarenlange studie van het leven en werk van professor G. Wisse. Deze prominente figuur, zowel bin nen als buiten de Christelijke Gereformeerde Kerken, drukte in de eerste helft van deze eeuw een stempel op het kerkelijk leven in ons land. Van der Ham geeft in 'Professor Wisse' een uitgebrei de levensschets van de predikant, die leefde van 1873 tot 1957. Hij noemt hem een 'helder denker', die 'tijds omstandigheden en gebeurtenissen bezag in het licht van Gods Woord'. Wat hij op het terrein van de godge leerdheid naliet, is van grote en blijvende waarde, meent de auteur. „Met name voor de prediking heeft hij onze tijd wat te zeggen. Wisse had sterk het besef, dat een prediker een opdracht van de Heere God uitvoert. Het is God Zelf, Die de stof voor de prediking geeft. Het is niet vrijblijvend." Verder bevat het boek herinneringen aan professor Wisse van enkele van zijn tijdgenoten, evenals een aan tal meditaties, preken, stukjes uit kerkbladen en 'Pasto- rale Brieven' van Wisse zelf. Professor Wisse H. van der Ham. - Kampen De Groot Goudri- aan, 1993. - 216 p. ISBN 90-6140-327-8. Prijs 39,50 gulden. Een glimlach door de tranen heen De hervormde predikant en SGP-politicus H.G. Abma (1917-1992) schreef geruime tijd geleden korte medida- ties om de inhoud van de Heidelbergse Catechismus te vertolken voor mensen die van de kerk waren ver vreemd. Zijn zoon, G. Hette Abma, diepte de stukjes op uit oude tijdschriften, hanteerde schaar en lijmpot en vatte de geestelijke nalatenschap van zijn vader in boekvorm samen. De 'vrijpostigheid om deze uitgave op de markt te brengen' is voor Abma's zoon gelegen in de overtuiging dat de Heilige Geest ons als de grote leermeester het geloof wil onderwijzen. „Het is goed ons te realiseren, dat didactisch materiaal daarbij zeker niet met een verachtelijk gebaar aan de kant geschoven wordt." 'Een glimlach door de tranen heen' omschrijft de sa mensteller als een boekje dat 'leergierige mensen wil helpen om te zien hoe men in de catechismus aan al de antwoorden op indringende geloofsvragen gekomen is'. Fen glimlach door de tranen heen meditatieve notities bij de Heidelbergse Catechismus H.G. Abma. - Leiden Groen, 1993. - 159 p. ISBN 90-5030-382-X. Prijs19,95 gulden. Ook verschenen: 'Zo menselijk als je bent' door Hans Bouma. Het vierde deel in de serie 'Dagen van je leven' waarin de schrijver telkens op één pagina met de lezer in gesprek gaat over allerlei vragen en thema's die de kwaliteit van het bestaan raken. Met dit boekje kan men weer hon derd dagen voort. Uitgegeven door Kok Lyra in Kam pen. 100 p. ISBN 90-242-7481-8. Prijs14,90 gulden. 'Basilius de Grote' door dr. L. Meulenberg. Een beeld van de kerkvader Basilius (330-379) die wordt be schouwd als bruggenbouwer tussen de oosterse en de westerse kerk. Uitgegeven door Kok Kampen. 80 p. IS BN 90-242-6202-X. Prijs 17,50 gulden. 'Geschiedenis van Israël in het Oude Testament' door drs. A. van de Beek. Een kort overzicht van de ge schiedenis van Israël in het oudtestamentische tijdvak. Van de Beek besteedt onder meer aandacht aan de vol ken rondom Israël, de aardrijkskunde en de archeologie van het land. Uitgegeven door Kok-Voorhoeve in Kam pen. 83 p. ISBN 90-297-1154-X. Prijs: 17,50 gulden. DICK VAN DER PLAS door Jan Kruis COLOFON LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv. DIRECTIE: 8 M Essenberg.J deVnes.CP Arnold (adj) J Kiel (adj). HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor. Frans Nypels. Henk van der Post (adj) OMBUDSMAN R D Paauw, tel dag 9 30- 11 30 uur 071-356215. of per post. HOOFDKANTOOR: Rooseveltstraat 82,2321 8M Leiden Telefoon 071-356356 REGIOKANTOOR. Kanaalstraat 26a Lisse Telefoon 02521-19353, Fax 02521-19610 POSTADRES. Postbus 54.2300 AB Leiden TELEFAX Advertenties071-323508 Fam, berichten 071 -323508 Redactie071-321921 ADVERTENTIES ma -vn| van 08 30-17.00 uur Telefoon071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma -vrij. van 8 30-17 00 uur Tele»oon071-143545 ABONNEMENTEN Telefoon 071-128030 bij vooruitbet i BTW) per kwartaal (post) KLACHTEN BEZORGING mat/mvrij 18.00-19 30 ui zat. 10.00-12.00 uur Telefoon071-143241 82,85 119,50 ƒ321,65 28.75 HET WEER Winters beeld houdt aan De vroege winter scherpt zijn repu tatie elke dag opnieuw aan, ook in de landen om ons heen. Maandag was Frankrijk aan de beurt met sneeuwval in Parijs en plaatselijk - 12 graden, in Engeland braken kouderecords voor november en boven Duitsland en Scandinavië groeide het sneeuwdek met zo'n 15 cm. Boven de zuidelijke Noordzee lag een lagedrukgebied, waardoor bij ons de wind even uit de zuidwest hoek ging waaien. De kuststrook kreeg even warmere zeelucht op bezoek en kroop het kwik naar 1 graad boven nul. In de rest van het land bleef het opnieuw een ijsdag. In de avond vormde zich boven de kust een grenslaag, waarin de vochtige zeelucht met de koudere landlucht werd vermengd. Daar door werd de onstabiliteit flink op gefokt en rond 19.00 bereikten de eerste sneeuwbuien de Hollandse kust. Op de neerslagradar was een langgerekte buienlijn zichtbaar, die vooral in de Kop van Noord- Holland en op de Wadden actief was. Er viel daar plaatselijk mei dan 5 centimeter; naar het zuid toe iets minder. De komende dagen blijft het rus winterweer meteen mengelmoe van lage wolken, opklaringen er verradelijke mist, die kan aanvri zen. Het temperatuurbeeldtoor geen grote veranderingen. Overdag schommelt het kwik ro nul graden of komt daar iets bo\ in de nacht kan aanhoudend op lichte tot matige vorst worden gi kend. Op de weerkaarten voor di rest van deze week heerst een w terse rust. Het alombepalende f ge drukgebied blijft op zijn stek ven West-Rusland met een uitla naar ons land. In het weekeinde probeert een z omvangrijke IJslanddepressie e< bres te slaan in het Europese wi terdomein, maar de kans van slé gen lijkt erg gering. Na een kleir tempering van de vorst op dondi dag op vrijdag lijkt het er eerder op, dat de kou weer gaat toene men. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland; In Ierland, Schotland en Wales overwegend bewolkt en af en toe regen. In En geland droog en een enke le opklaring. Middagtem- peratuur in Engeland en Oost-Schotland tussen plus 2 en plus 5 graden, elders maxima rond 7 gra- België en Luxemburg: Wolkenvelden, af en toe ook wat zon en vrijwel overal droog. Middagtem- peratuu r in de Ardennen iets onder, elders iets bo ven het vriespunt. Noord- en Midden-Frank- Vrij zonnig, ook hier en daar wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Geleidelijk wat minder koud. Morgen maxima ongeveer 4 graden, ten zuiden van de lijn Brest-Dijon enkele graden Portugal en Madeira: Portugal: Wolkenvelden en in het zuiden vooral eerst nog af en toe regen, in het noorden droog en geregeld zon. Middag- temperaturen langs de kusten ongeveer 16 graden. Madeira: Wolkenvelden en vooral vandaag nog van tijd tot tijd bui en. Afnemende wind. Middagtempera- tuurrond 18 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: In tiet zuiden en oosten veel be wolking en van tijd tot tijd buiige regen, mogelijk met onweer. Elders droog en meer zon. Middagtemperaturen aan de Costa's in het algemeen rond 16 gra den, landinwaarts maxima rond 12 gra den. Canarische Eilanden: Veel wolken velden en van tijd tot tijd een bui, moge lijk met onweer. Maxima ongeveer 21 graden. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon en droog, maar aan de zuidkust wolkenvelden, kans op regen en morgen een harde oostenwind. Gelei delijk zachter met op morgen maxima van ongeveer 9 graden, in het uiterste zuiden tussen 13 en 16 graden. Mallorca en Ibiza: Veel bewolking en perioden met regen, mogelijk ook onweer. Morgen tamelijk veel wind. Middagtemperatuur ongeveer 16 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: vandaag vanuit het westen toene mende bewolking, gevolgd door regen of onweer. Plaatselijk valt veel neerslag en waait het stevig. Mogelijk blijft het in de Italiaanse Alpen en in de Dolomieten droog. Maxima van 9 graden in het noor den tot 19 op Sicilië. Corsica, Sardinië: vandaag toenemende bewolking, ge volgd door regen of onweer. Mogelijk valt er veel neerslag en met name op Corsica waait het hard, vooral morgen. Middagtemperatuur ongeveer 16 gra- Duitsland: Wolkenvelden, vooral morgen ook zonni ge perioden. Vandaag in het noorden kans op wat sneeuw, verder vrijwel overal droog. Middagtemperatuur wat oplopend tot om het vriespunt in het noorden en tot plus 5 graden in het zui- Zwitserland: Zonnige perioden, ook wolkenvelden en morgen aan de zuidflank van het Alpen massief mogelijk regen, sneeuwgrens ongeveer 1200 meter. Temperatuur op 2000 meter oplopend tot rond het vries punt, in het zuiden iets kouder. Oostenrijk: Wolkenvelden, ook hier en daar zon en op de meeste plaatsen droog. Tempera tuur op 2000 meter oplopend tot rond het vriespunt. Wolkenvelden, hier en daar ook zon. Plaatselijk wat sneeuw, in het zuiden kans op ijzel. Geleidelijk wat minder koud, met op morgen maxima van -4 graden plaatselijk in het noordoosten tot iets boven nul in het zuiden. Tsjechjë en Slowakije: Wolkenvelden en af en toe wat sneeuw, mogelijk ook lichte ijzel. Hier en daar enkele opklaringen en maxima oplopend tot iets boven het vriespunt. Hongarije: Wolkenvelden, misschien ook wat zon. Op de meeste plaatsen droog. Maxima Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Winct WEERRAPPORTEN DONDERDAG 25 NOVEMBER 1993 Zon- en maanstanden Zon op 08.16 Zon onder 16.33 Maan op 14.33 Maan onder04.14 Waterstanden Katwijk Hoogwater 12.49 12.53 Laag water 08.36 20.26 I Weerrapporten 23 november 19 station weer wind temp neersL n mm| z5 0 7 0.1 De Bilt z5 0 9 0 Deelen -1 9 0.2' Eelde zzw6 -2 0.1 Eindhoven 1 6 0 2r Den Helder z 7 -1 5 0.2, Rotterdam z6 1 7 0.11 Twente zzw3 -2 1 0.2 Vhssingen zzw7 3 1 0.3 Maastricht 0 7 06 Aberdeen sneeuwbui nnw3 1 1 12 Athene half bew. n 5 16 12 18 Barcelona half bew n3 12 8 4 Berlin 5 3 Boedapest zwaar bew windst 1 0.9 Brussel rob»1*" z4 1 zwaar bew ozo 1 25 Dublin no 7 05 Frankfurt licht bew. nol -3 0.2 HT'" zwaar bew ono2 1 0 Innsbruck S'bïT verand 2 0 Istanbul zwaarbew nno9 10 0.1 Klagenfurt wnwl -3 9 0.7 Kopenhagen zzwlO -1 5 Las Palmas n7 21 14 14 Lissabon windst 14 2 ozo 2 3 0 Londen zzwl 2 4 aS Luxemburg o3 Madrid windst 12 Oi Malaga half bew./ w2/ 16 o. Mallorca o3 16 O.b oE Malta 19 Moskou ol 0.3 zo2 -3 02. Nice nnw6 7 4 Oslo no 5 2 2 Parijs half bew o3 -2 ol Praag i2 -3 -6 61 half bew ono3 15 o( Split Stockholm zo5 2 71 Warschau zwaa-bew ozo 2 -2 on Wenen driftsneeu z8 -2 4i onol -1 0 01 half bew no2 33 Buenos Aires zo 81 21 Oi Casablanca o2 16 0.1| Johannesburg windst 26 51 licht bew 17 or New Orleans half bew 21 0 New York no 5 12 0 Tel Aviv half bew. ol 23 Tokyo nnw7 17 0 Toronto o5 o' 18 0 Vancouvs onbew. windst -3 0 HEINZ Z£GT (S /Y£T MAAR A/£R£A/, U/AT ZAL A/£T M£Z£/V PAT/V£03£A/ A//£T. tV£ /s£P3£/V W£L &l£/V£/PD/cy-/A1AA£ PAT AZ /Ar /V/£T AA/V A1//VP££JA R/GB/V

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14